KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje MARINE. voor Helder, Texel en Winningen* ATELIER No. 2942. Zaterdag 27 April 1901. 29ste Jaargang. KALENDER DER WEEK. DE GEITENHOEDER. ZUR MUHLEN&Co. Spoorstraat 134, J. EDENS. Bloemisterij „WiLIELMINA", W J AGGENBACH Jr, Bureau Zuidstraat 72. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 59. APRIL, Grasmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 38 m. Onderg. 7 u. 18 m. Zondag *2 Maandag 20 Dinsdag 30 MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Woensdag I Donderdag 2 Vrijdag 3 Volle Maan. Zaterdag 4 lilt het Buitenland. De protestbeweging tegen do oorlogs-belas- tingontwerpen neemt in Engeland na het be kend worden van den feitelijken toestand van dag tot dag toe. Zelfs de arbeiders in de kolen- districten hebben eeno beweging op touw gezet, om de algemeene werkstakiug te proclameeren, in dien de uitvoerbelasting op de steenkolen niet wordt ingetrokken. Dat ziet er dus voor de Regeering niet rooskleurig uit, terwijl'het dezer dagen op de Engelsche belastingschul digen een weinig vertroostenden indruk moet hebben gemaakt, toen de Minister van Oorlog op een desbetreffende vraag, die hem in eene der zittingen van het Lagerhuis werd gedaan, antwoordde, dat de kostou van den Zuid-Afri- kaanschen oorlog in de laatstverloopen 10 weken gemiddeld lj millioen pd. sterl. per week (ruim 2 j millioen gulden per dag) hebben bedragen. De vrienden en voorstanders der Regeering dat zyn in den regel zij, die voordeden genieten van de voortdaring van den oorlog bewegen inmiddels hemel en aarde, om te betoogen, dat de govolgen dor nieuwe belastingen niet zoo noodlottig zullen zijn, als de oppositie wel wil doen voorkomen. Een gewezen oorlogs-oorrespondent uit Zuid- Afrika heeft dezer dagen in eene gehouden redevoering beweerd, dat iederen keer, dat een Eugelsch burger voortaan oen Bchepje suiker in zijn thee doet, dit hetzelfde effect zou heb ben, of hij een geweerschot loste op President Kruger. Wel oon wonderlijke wijze van oor logvoeren, doch aan de Engelschon zal zulk een flauwe aardigheid vermoedelijk behagen, 't Neemt echter niet weg, dat het groote En gelsche publiek thans vrij duidelijk te weten i| gekomen, dat het de groote kosten moet betalen van de liefhebberijen van Minister Chamberlain en zijne vrienden. Iemand, die oorzaak is van eenige belangrijke uitgaven, betaalt die web ens uit eigen zak in dit geval is 'tnet anders om; 't volk betaalt en de familie en de vrienden des Minister* pro- fitecren niet gering van do leverantiën, die eon aardig bedrag vormen. De geestdrift voor den oorlog en voor de houding en de daden der Regeering begint dan ook algemeen hoe kan het anders sterk te verflauwen Zoo besfaat voor de inschrijving voor de nieuwe geldleening van 60 millioen pd. sterl. by lange na niet zooveel animo als voor die van het vorige jaar. En toch, de voorwaarden dier leening zijn nu veel gunstiger. De vorige leening werd wel 9 maal gedekt' 't Zal nu met de helft wel ophouden, meent men. Er moet echter maar weer een en an der aan gedaan worden, om de populariteit der Rogeering nog zooveel mogoljjk te redden, en vandaar wellieht dezer dagin weer on verwacht het verspreiden van vredesberichten. -Gedurig schynen de machthebbers in Enge land het noodig te achten, dat het praatje van «het einde van den oorlog is inderdaad nabjj verspreid wordt. Nu waren, volgens die vertelling, de Boerengeneraals de la Rey en Ben Viljoen den oorlog moede, en hadden aan Lord Kitchener om een onderhoud ver zocht, ten einde over het sluiten van den vrede te beraadslagen. Toegevoegd werd, dat het verzoek door den Engelschen opperbevel hebber werd ingewilligd. Natuurlijk bedoelde dit voor ons onnoozel bericht, de Parlements leden williger te maken in hunne stemming over de verschillende belasting-ontwerpen. Of het groote publiek in Engeland nog zoo kinderachtig is, om aan zulke praatjes go- loof te hechten dan moet het volk, daar aan den overkant der Noordzee al zeer dom zjjn Een ander praatje wordt uitgestrooid, nl. dat Botha en de Wet van plan zyn de Kaap kolonie voor goed er aan te geven, en om in den Vrijstaat te opereeren. De belasting plichtigen worden hierdoor in den waan ge bracht, dat de Engelsche colonnes druk in den weer «ijn, om den Boeren het overtrekken dor Oranje-rivier te beletten Eigenlijke krijgs bedrijven worden door de Engelsche oorlogs correspondenten niet vermeld zoo nu en dan is er op die wjjze gewag te maken van het nemen van wat vee en van een paar duizend patronen. Over de schadeloosstellin<?-quaestie schynen do gezanten der mogend h. in China 't maar niet eens te kunnen worden. De vertegenwoor diger der Vereeriigde Staten, die is bljjven aandringen op aannemiog van zjjn voorstel, om de ontzaglijke soram?n, die als schadeloos stelling geëischt worden, to verminderen, heeft daarmee al heel weinig succès gehad. Voor namelijk Duitscliland wil le hoegenaamd niets laten vallen van zyn hooge aanspraken, en het heet nu, dat Amerika voornemens is niet verder aan te dringeD op aanneming van het voorstel, hoewel het volkomen overtuigd blyft, dat het voor China onmogelijk is, de enorm hooge rekening te voldoen. Intusschen is Rusland nog steeds dapper in de weer om, zij 't dan nog niet dadeljjk geld, dan toch land te verkrygen, zich het bezit daarvan te verzekeren. Do Chineezen pogen zich nu en dan hardnekkig te verzetton tegen de voor hen gevaarlijke vreemde indringers; 't is echter te voorzien, dat dit op den duur weinig zal baten, cn dat hot machtige Rusland mettertijd een belangrijk deel van China's noord oostelijk gebied aan en nabjj den Grooten Oceaan zal inslikken. Te Konstantinopel vertoefde dezer dagen de Commissie, die den Sultan van Turkye offieiëel de troonsbestijging van Koning Eduard VII van Engeland kwam aankondigen. De leden van dat gezantschap moeten zich aldaar vrij sterk bobben uitgelaten in den zin, dat zy aan eeö spoedig einde van den Z.-Afr. oorlog gelooven. Aan de beide Republieken zou door Engeland een zoo ver mogelyk gaande zelfstandigheid worden toegekend. En spoodig, heel spoedig zou na den vrede aan Zuid-Afrika een staatkundige organisatie tot stand komen, als die van Australië en Canada, zoo los mogelijk van Engeland. VIËlJWSTBJgMXGEV HELDER, 26 April 1901. Helder's Mannenkoor zal a s. Maan dag zijn 2ü-jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. Het programma belooft een genotvollen avond, o. a. zullen als solisten optreden, mej. Ruijgh - Krens (so praan), de heer J. B. L. Simon (barriton), beide van Alkmaar, en de heer E A. Cats (viool) van het Conservatorium van Am sterdam, terwyl meiewerking zal worden verleend door de Dames-Zangklasse der Muziekschool alhier en door den heer P. Graaf (piano) van Texel. Op de laatst gehouden algemeene vergadering van de Marine-Jachtclub alhier, is besloten den 25sten Augustus a.s. ter reede Texel eeneu algemeenen Roei- en Zeilwedstrijd te houden in den geest als die van het vorige jaar Nadere bijzonderheden zullen wjj later mededeelen. Door schipper P. de Jong, is ter hoogte van de Haaks een postduif gevan gen met 2 ringetjes aan den rechterpoot waarvan een gemerkt, 225 0,249. Welke democratie? Bovenstaand onderwerp werd Woensdag avond in een openbare vergadering van de afd. Helder der 8. D. A. P., door den heer F. W. N. Hugenholtz vau Haarlem, in #Tivoli", behandeld. De opkomst van het publiek was niet zoo groot als de vorige maal, toen de heer Troelstra optrad. Spreker schetste het streven der S. D. A. P. en toonde aan, waarin bedoelde party zich van de burgerlijke democratie onderscheidt. De liberalen, anti-revolutionairen, roomsch- katholieken en Christel, historischenallen zien wel de verschijnselen van de maatschap pelijke elleode en willen, hoewel schoorvoe tend, eenige verbetering aanbrengon, maar erkennen niet de oorzaak van dien treurigen toestand. Dit zyn alleen de sociaal-domocraten, die in 't kapitalistisch stelsel de oorzaak zoeken van de misstanden in den tegenwoordigen tyd en die alleen goheel kunnen verdwynen, als de bestaansvoorwaarden komen in 't bezit der gemeenschap. De burgerlijke partyen trachten wel door kleine verbeteringen don toestand van den arbeider dragelijker te maken, maar streven niet naar het schoone einddoel der socialisten, naar het ideaal, om allen die op het oogenblik verdrukt worden, te bevryden. Vervolgens ging spreker over om duidelijk te maken hoe de tegenwoordigen toestand ontstaan was en hoe de stoommachine een groote revolutie gebracht bad in onze samen leving. Tengevolge van het gebruik der vele machines werden de loonen der arbeiders ver minderd, de overproductie nam toe, do con currentie werd grooter, faillissementen kwamen aan de orde van don dag, de middenstand werd met vernietiging bedreigd, terwyl de groote kapitalen zich ophoopten. Die kapitalen maken het mogelyk het bestaan van potro- leum-truts, steenkolen-syndicaten, enz. Deze moeten gebracht worden in handen der go- meenschap, opdat de voordeelen allen ten goede komen. De Staat en Gemeente zijn al in deze richting werkzaam, post en telegraaf worden reeds door hot ryk beheerd, water leidingen, gasfabrieken door sommige gemeen ten geëxploiteerd. Daarom moet het streven zyn van de arbeiders om de politieke macht te veroveren, uLdan kunnen de arbeiders middelen komen in handen der gemeenschap. Een democraat kan alleen die volksbelangen behartigen, doch geen democraat als de hoer Staalman, want hij is tegen Algem. Kiesrecht. Ook in andere opzichten loonde hy in de 2e Kamor niet de belangen van 't volk te behartigen, want toen Troelstra den Min. van Marine bedorven erwten, die de matrozen kregen, toonde, verklaarde hij (Staalman), dat het voedsel op de schepen uitstekend was. Toen Van Kol voorstelde aan een commissie op te dragen eeu onderzoek naar den Atjeh- oorlog in to stellen, stemde de afgev. van Helder tegen. By de behandeling van de herziening der Kieswet, toen een voorstel kwam, om de namen van hen, die een can- didaat stellen, niet to publicoeren, stemde de heer Staalman tegen. Vervolgens betoogde spreker, dat wanneer de belangen van do arbeiders in 't Wetge vend lichaam behartigd zullen worden, zy een afgevaardigde naar de Tweede Kamer moeten kunnen zonden. Daarvoor is Algem. Kiesrecht noodig. Behalve de vrjje demo craten zyn alle burgerlijke pariyen daar tegen, als punt van urgentie. En toch is zulks noo dig om goede sociale wetten te verkrygen. Ten bewyze daarvan wjjst spreker op de Ongevallenwet, waar landbouwers, zeelieden en visschers niet in opgenomen zijn. De heer Staalman steunde niet eens een amendement om de visschers in deze wet op to nemen. Ook do Leerplichtwet toont halfslachtigheid, de kinderun worden wel gedwongen school te gaan, maar de overheid zorgt niet voor kfee ding en voedsel. Ook hier was de heer Staalman tegen. Op het programma van de S. D. A. P. staat no. 1 Algemeen Kiesrecht, no. 2 Staats- pensioueering, no. 3 Uitbreidiog der Onge vallenwet, no. 4 Minimum loon en maximum arbeidsduur. Nog gaf spreker de redenen op, waarom de sociaal-democraten tegen het mili tairisme zyn en voerde dezelfde gronden aan als de heer Troelstra in een vorige openb. vergadering. Ten slotte wekte hij de hoorders op by de aanstaande verkiezing op den sociaal-democraat hun stem uit te brengen, (applaus). Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer v. d. Hegge Spies, die beweerde, dat in ons land het militairisme niet bestaat en wy een leger en vloot moe ten hebben om onze onafhankelijkheid te beschermen, betoogde hot nut van den mili tairen dienst, achtte het verkeerd, dat spreker den klassenstrijd predikte, noemde het een droom om het privaat-bezit' af te schaffen en de theorie sirenengezang en meende, dat de vooruitstrevende liberale party de eenige was, die de volkswenschen kon vervallen. (Applans en gefluit.) De korp. J. Smit vroeg, op welke wyze de sociaal-democraten zullen zorgen voor de uitbetaling der soldyen, daar zij steeds tegen de begrootingen van oorlog en marine stemmen. De matroos Venema gaf te kennen, dat er wegens de weinige promotie der oudere sche pelingen veel ontevredenheid by de marine heerschte en gaf te kennen, dat hy het met het gesprokene van den inleider eens was. De heer Reitsma nam het den heer v. d. Hegge Spies kwalyk, dat hy persoonlijke zaken in 't debat gebracht en minder waar dige uitdrukkingen had gebezigd. De heer Zits vroeg op welken leefcyd den werkman pensioen uitgekeerd moest worden en uit welke bronnen die gelden daarvoor benoodigd, moesten komen. De heer König wees er op, dat de Nederl. natie niet enkel uit arbeiders bestaat, dat Dr. Kuiper 't eerst voor de rechten der kleine luyden is opgekomen en betwyfelde of de volkswelvaart door algemeen kiesrecht gebaat zou zijn. De heer Red»lé vroeg op welke wyze eon volksleger ingericht moest worden. De heer Hugenholtz beantwoordde in den broede do verschillende debaters, waarby hy meermalen door eon krachtig applaus werd onderbroken. Wegens onze weinige plaats ruimte kunuen wy dit repliek niet weer geven. Byna een half uur na middernacht werd de vergadering ges'oten. Aan ondervolgende personen werd op 's Rjjks werf te Willemsoord uitgereikt de gouden medaille en f 100 gratificatie aan K. Govers, sasmeester J. Hoogerwerf, conserveerderA. Sok, ketelmaker, en L. H. Edcius, werkman bij conservatie de zilveren medaille en f50 gratificatie aan W. Hillenius, commaudeur, en P. de Wit, werktuigmaker; de bronzen medaille aanA. van Bendegom, schrijver lste kl.W. Lugt, scheepmakerC. H. Lumkeman, scheeps- b8schieterC. van der Haagen, schilder D. Hendriks, vooralagerP. C. Kraak, werktuigmaker J. Smits, werkman reserve- magazjjuM. Wulffele, portier. In zake de misdaad te Tilburg is de dag der openbare terechtstelling van den schilder Mutsaers voorloopig bepaald op 12 Juni. Men meldt uit den Haag De indiening aan de Tweede Kamer van een wetsontwerp betreffende de ge deeltelijke droogmaking van de Zuiderzee kan zeer spoedig, wellicht nog deze week, verwacht worden. Ingezonaen. Geachte Redactie I In uw blad van Dinsdag II. komt van een openbare vergadering op Wieriogen (spreker Hugenholtz) e»-n verslag voor, dat naar mjjnc meening eerder in een partyblad, dan in een neutraal nieuwsblad als het uwe had thuis gehoord. Daarom had het meer moeten be vatten feiton, gegevens, en minder een eou- zjjdige eigen meening. Kluchtig klinkt bjjv. de verzekering van uw correspondent, dat da denkbeelden onzer party te W. geen opgang zouden kunnen maken, omdatenz., waar juist is aange toond, dat do betrekkelijke wolvaart op W. hieraan is te danken, dat men, wetend of onwetend, de socialistische theorie omtront gemeente-exploitatie reeds in practyk heeft omgezet, m. a. w. socialist is, socialistisch doet, zonder het zelf misschien te weten. En als hy, daarop voortbordurende, daaraan de niet zeer talrijke opkomst toeschryft, is hy zeker wel zoover van de waarheid, als wan neer ik beweer, dat die eerdor is te wyten aau onbekendheid met den spreker en aan een zekere mate van ingetrokkenheid, die de Wieringers tegenover vreemden schynt eigen te zijn. Let eenB op eon volgenden keer! Beter was m. i. geweest (voor een nieu ws- blad), dat de correspondent had genoemd de .eenige deekbeelden" onzer party en de «zekere gelegenheden* waarbij do houding van den tegenwoordigen afgevaardigde werd afgekeurd. Tegenover zyn geloof, dat onze cundi- datuur daar geen voorstanders zal vinden, hebben wy reeds de zekerheid van wel, en dus kuunen wij zijn «w lgemcenden raad om verdere moeite en koBteu te sparen* niet aanvaarden. Als het beste bewys, dat H.'s woorden ingang hebben gevonden, of ten minste twjjfel doen ontstaan, kan wel gelden, dat nu door eenige anti-revolutionnairen de heer Staalman zal worden uitgenoodigd om met Hugenholtz to debattoeren. Wy vestigen hierop de aan dacht uwer lezers. U, M. d. R., dankend, Namens de S. D. A. P., afd. Helder F. C. KAPPETEIN. De Oorlog in Zuid-Afrika. Een Transvaler, die langen tyd gevange ne der Engelschen te Standerton is ge weest en den I8den Maart over de grenzen werd gezet, is te Brussel aangekomen en door de »Petit Bleu" geïntervieuwd. De man heeft heel merkwaardige dingen ver teld over den befaamden tocht der zeven colonnes onder generaal French in de streek, waar hij vertoefde. Hij verklaarde dat in de Engelsche berichten niet alleen vele feiten verdraaid zyn voorgesteld, maar zelfs belangrijke nederlagen der Engelsche troepen zyn verzwegen. Zoo werd volgens hem den 14en of 15en Februari by Steenkoolspruit een En- gelsch regiment vernietigd. Drie tot vier honderd man sneuvelden en 500 werden gevangen genomen. Twee dagen later kwam generaal Rundie met een convooi te Standerton aan. Hy was onderweg on ophoudelijk aangevallen en bracht dien tengevolge 200 gekwetsten mede. Den 27en Februari vertrok des morgens een detachement van 400 Engelschen naar Kliprivier met de opdracht de Boeren uit hun stelling te verjagen. Des avonds kwamen slechts een dertigtal van deze mannen terug; de anderen waren gesneu veld, verspreid of gevangen genomeu. Van al deze échecs werd nooit melding ge maakt. Tijdens de twee maanden van de gevan genschap van dezen Boerenstrijder te Stan derton werden onder het bereik van het ge schut der bezetting van 3000 man vijf treinen door de Boeren vernield. De ge zondheidstoestand van het Britsche leger was daarbij uiterst slecht, het hospitaal te Standerton had nooit minder dan 600 zieken en dagelijks stierven gemiddeld 16 soldaten. Toen de verhaler vertrok, was het leger van French moreel totaal op en waren de Boeren actiever dan ooit. De Times «-correspondent te Pretoria seinde dat de wintercampagne gaat begin nen, hetgeen voldoende moet zyn om den Engelschen belastingbetalers een nieuwen schrik te bezorgen. De Engelsche inlichtingendienst deelde mede, dat in de streken, waar zich de sterkste commando's bevinden, het meeren- deel der Boeren geen paarden heeft. Van De Wet en Botha meldt de cor respondent, dat zy reeds den 15den dezer maand eeu gezamenljjke actie zouden be ginnen doch men hoorde daar nog niets van, voegt deze leepert daar aan toe, al dus de gevangenneming der lanciers en den buitgeraaakten proviandtrein over het hoofd ziende! Het einde van zyn telegram is een ver zekering, »dat men niet verwonderd zou zyn« wanneer men generaal Botha nieu we vredesonderhandelingen zag „beginnen". ROSMEAD, 23 April. De Boeren ver schijnen overal in kleine benden, en op verscheiden plekken hebben schermutse lingen plaats. De Boeren geven elkaar signalen door vuren op de toppen van de Sneeuwbergen in Middelburgook hebben zij een toestel voor heliographische seinen opgericht. Zy bezoeken de boerderijen waarvan zy er eenige geplunderd hebben, eu trekken dikwijls den spoorweg over, maar het gedurig heen en weer rijden van gepantserde treinen belet hun deu spoorweg te vernielen. LONDEN, 23 April. De bladen verne men uit Stauderton, dd. gisteren, dat me vrouw Botha, de echtgenoote van den Transvaalschen kommandant-generaal, pas is teruggekeerd van een nieuw bezoek aau haar echtgenoot. Zy schynt goede ver wachting te hebben omtrent de resultaten van haar pogingen om den vrede tot stand te brengen. Zy is nu naar Pretoria ver trokken om Kitchener te spreken over het onderhoud dat zy met haar echtgenoot heeft gehad. ADVERTENTIE N. Openbare Aanbesteding by de Directie der Marine te Willemsoord, op Vfijdag den 10 Mei 1901, des voormiddags ten 11 ure, van het bouwen van een Exercitie- loods op 's Rijkswerf, een Werk en Bergplaats tegen de cantine van de Mariniers-kazerne en een Gebouwtje voor schietschijven in de duinen. het verrichten van werkzaam- ,an de Mariniers-kazerne en De bestekken liggen ter lezing by het Depirtement van Marine te 's-Gravenhage en bij de Directiën der Marine te Willems oord, Amsterdam en Hellevoetsluis, als mede by de provinciale besturen en ter secretariën van de gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt zyn de bestekken te verkrijgen ter Griffie, dor Marine te Willemsoord ad 0.20 per exemplaar. De noodige aanwijzing in loco zal ge schieden voor bestek No. 1, op 6 en 7 Mei en voor bestek No. 2, op 8 en 9 Mei 1901 telkens 's morgens ten 10 ure. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten bureele van den Hoofdingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingen, op gezegelde biljetten, ingericht volgens artikel 5 dezer Alge meene Voorwaarden moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zyn in de bus, geplaatst in het Directiegebouw aldaar. FE UIL LE TON. Vry bewerkt door AMO. 18) «Vier vyfden, Danton, vier vyfden, wan neer slechts de rest daardoor deugdzaam en gelukkig werdl* wierp Robespierre hem koud en stjjf tegen. «Hoe meer een lichaam zweet hoe gezonder het wordt, en Frankrijk heeft genoeg aan vyf millioen inwoners, wanneer zy slechts gelukkig zyu.« Deze woorden werkten als een stortbad op alle aanwezigen. Geen geluid werd ver nomen, aller oogen rustten ontzet op den kleinen man voor hen, aan wiens bloedlooze koude lippen thans het lot van Frankrijk hing. Danton alleen behield zyn togonwoordiaheid van geest. Met de hem eigen heftighoid en donderende stem riep hy snel: «Dan zyt gy de duivel in persoon, Robespiorre «Do duivel is ook een god*, antwoordde Robespierre op hoonenden toon. «Maar laat ons deze woordenwisseling staken. Gij hebt mjj ten eten genoodigd, welnu, ik heb gegeten en vertrek nu weder. Wanneer gy lust mocht gevoelen met my te stryden, zal het aan een uitnoodiging mijnerzijds niet onbreken. Ik wensch u dan een gelijken strydlust als heden gy zult dien kunnen gebruiken. En hiermee vaarwel 1' Robespierre maakte een lichte, vluchtige buiging, bood Léouore Duplay met ietwat Ueiustecdsche deftigheid den arm en verliet met haar het vertrek. Het pijnlijke van dit voorval werd nog verhoogd doordat terstond daarop ook Lebas met zyn vrouw St. Just en Couthon de eetzaal hoffelyk groetend maar byna zonder een woord te spreken verlieten. Er heerschte een drukkende stilte onder de achtergeblevenen. De laatste woorden van Robespierre ver borgen een giftigen angel, een bedreigiue, welke duidelyk bewees, dat er in de vriond- schap van de beide hoofden der revolutie een onherstelbare breuk was gekomen. Danton herstelde zich het eerst. Hy hief in trotschen overmoed opnieuw zyn glas om hoog en zei luid: „Hy is een dwaas, we zullen ons aan hem niet Btoren. Drinkt, vrienden, on laat ons vroolyk zyn, zoo lang het dag is! Wie weet, hoa spoedig de nacht komt. Drinkt! Al wat wy liefhebben leve!' Men dronk ook, men stiet aan en deed den redenaar bescheid, maar een sombere tragische beklemdheid bleef op het gezelschap drukken, zoodat er weinig opgeruimdheid heerschte, toen de tafel kort daarop afgeno men werd. Nu spoorde men Danton van verschillende zyden aan, dat hy den twist niet tot hot uiterste dryven, de breuk met Robespierre niet Jvolkomen maken zou. Men ried hem de Conventie en het stadhuis eenigen tyd te mijden, tot de eerste en groofste harts tocht bekoeld zou zijn. Anderen gingen ver der; zy smeekten Danton ernstig op zyn veiligheid bedacht to zyn, en sprakea zelfs van vluchten naar het buitenland. Danton was veel te opgewonden om aan kalm overleg gehoor te geven. Hy beroemde zich er op, geen vrees te kennen en riep luid eu onstuimig: «Aan Danton vergrypt hy zich nietgelooft my, vrienden, aan Dan ton durft hy zich i iet wagen. Dat zou zyn ondergang zyn. De Dantonisten zyn de Gi- rondïsten niet; zyn aanhangers staan in het volk, op den Berg, in de Jacobjjnenclub. Aan Danton vergrypt hij zich niet,* Burgeres Rialmont naderde hem en trad met hem eenigszins ter zyde in een venster nis. «Gy dwaalt, burger Danton*, zei ze op ernstigen, kalmen toon tot hem, «wanneer gy denkt, dat Robespiorre u niet aandurft. Ik verzeker u, dat hij geen lafaard is. Houdt hem, waarvoor gy wilt, maar een lafaard is hy niet.* «En wanneer hij hot doet, wat dan! Ik ben even machtig als hy; laat hem sleohts komen.* De kloeke vrouw zag hem scherp aan. Toen zeide zy op eon eigenaardigen toon, die Danton, trots zijn opgewondenheid, trof: «Ik weet niet. burger D tnton, in hoever gy reden hebt zekere verklaringen van Rob- s- pierre to vreozen, maar wel weet ik, dat Robespierre op de redenaarstribune van een mug een olifant kan maken, ec dat hy het geen gij thans voor bedachtzaamheid houdt een misdaad kan vinden, dio met don dood moot worden gestraft. Laat u daarom over reden do botsing te ontwyken, zoolang het nog tyd is.* „Ook gy meent, dat ik vluchten moet Voor hem vluchten?-' Burgeres Rialmont trad nog meer in den hoek terug en fluisterde nog zachter en ge heimzinniger«Hoor naar my Danton, want ik bedoel enkel, wat goed voor u is. Gy zijt genoeg in myn betrekkingen ingewyd, om te weten of te vermoeden, hoe ik tot den gevan gen burger Etienne de Leuronsac sta. Het kan u daarom niet verwouderen, wanneer ik u zeg, dat ik bereid ben u voor zyn in vrijheidstelling de som van honderd dnizeud francs te geven...* Burgeres stoof Danton op. Wees bedaard burger Danton, luister tot ik gesproken heb. Honderd duizend frank is een mooie som en gy kunt daarmee overal bniten Frankryks grenzen met uw jonge vrouw een aangenaam leven leiden aan den Ryn of in Piemont, in het schoone Ita lië, lacht n dat niet toe, burger Dauton?* «Neen.* «Of vreest gij onrecht te doen Cy kent toch het proces van burger Etienne de Leu ronsac en moet als man van helder oordeel toegeven, dat het geen onrecht is hem vry te laten, wyl daarmee weer een onrecht wordt goedgemaakt. .Stil!" viel Danton haar bevelend in de rede. Na eenige oogenblikken voer hy voort zachtar en vriendelijker: «Ik wil niets ge hoord hebben, burgeres Rialmont; dat is alles wat ik daarop antwoordeu kan. Ik wil u uw mcnscheljjk gevoel niet tot een misdaad aan- rokeuen; maar dit moogt gy niet vergeten, dat, zoolang ik minister van justitie in Fran krijk bon, dergelyke onregelmatigheden niet zullen voorkomen. Ik wil u zelfs geen verwyt doen. Gij hebt gedacht, my heden voor zulk eun handel meer geneigd te zullen vinden, wyl ik voor eon zwaren strijd sta, maar ik wijs uw aanbod beslist af, burgeres Rial mont De laatste was zichtbaar beangst en te leurgesteld. Zy had er zoo zeker ,op gerekend onder de huidige omstandigheden met haar aaubod geluk te zullen hebben en nu scheen het, alsof zij haar zaak meer geschaad dan gebaat had. «Zoo heb ik een vyand, waar ik een vriend meende te vinden?' vroeg zy. Noch het ecu, noch hot ander.' «Danton, herinner u de tranen der weezen denk er aan, hoe zich Madeleino's oogen blind znllon weenen, wanneer die van haar vader zoo wreed gesloten worden. Danton zag uit do nis, dat burgeres Ma- deleine met zyn jonge vrouw in gesprek was, Zij waren van gelyke grootte en gestalte, zijn vrouw mocht eeu of twee jaar ouder zyn. «Stel u gerust, burgeres Rialmont. Wat ik tot dusver heb gedaaD, zal ik ook in het vervolg doen. Ik heb tot nu toe de akten van burger Ettienne achtergehouden om te verhinderen, dat hij voor het revolutionair tribunaal wordt gebracht, wat gejjk staat met zyn veroordeeling tot dood. Zoo lang ik in myn betrekkiag ben, zal ik verder do akten terughouden. Ik hoop dat tribunaal door ontbinding in zyn bloedige werkzaam heid te stuiten. Daarna zal ik do akton aan het plaatselijk gerecht overgeven en dit zal vinden dat burger Etienne do L-uronsac meer onrecht ia aangedaan dan by bedreven heeft. Meer kunt gy van mjj niet verlangen. Ba- grepen Levendig en dankbaar drukte burgeres Rialmont hom de hand. Danton was toch edeler in zyn gevoelens en vrjjer in zijn han delen, dan hy scheen en men algemeen ge loofde. (Wordt vervolgd.) Hst Kantoor van Scheepsagenten. - Expediteurs. Passage-Agenten Stoomv.-Maatsch'J. „Nederland", Koninkl. Nederlandsche Stoomboot-Maatschap pij, Koninklijke West-Indische Maildienst, is gevestigd i Nieuwediep, Den Helder. Kl. H. HKPFE* HOUDERS. Voeder steeds Ellens' Universeel Ochtendvoeder met Vleeschmeel voor hoenders 31°/0 Ei wit 8% vetkost per 5 pond 25 cent. Universeel opfokvoeder voor kui kens van verschillende leeftijden kost per 5 pond 30 ct. Gemengd, machinaal gezuiverd lsto kwaliteit korrelvoeder, per 5 Kop 25 ct. Ie kwal. inlandsche Gerst p. 5 k. 27ï/i ct. 2e kwal. Gerst p. 5 k. 22l/s ct. Kleine Maïs p. 5 k. 27l/i ct. Zeer kleine Maïs p. 5 k. 32'/, ct. Zware Voertarwe p. 5 k. 25 ct. Inlandsche Voertarwe p. 5 k. 30 ct. Dikke Haver p. 5 k. 221/» ct. Universeelvoeder voor Leeuweriken enz. enz. Steeds voorradig Broedeieren van witte Kippen, gekruist ras. Sluisdijkstraat 75, tot het vervaardigen van Dames- en Kindercostumes, Mantels, enz. Alles naar maat, met of zonder bijlevering van stof, etc. Ontvangen de nieuwste stalen van Zomerstoffenworden ook opzicht bezorgd. Aanbevelend, G. MASSEÜS, Dijkstraat No. 43. Aan hetzelfde adres kunnen nog eenige nette Leerlingen geplaatst worden. TE KOOP drie uitstekende Vletten, lang 22 a 23 voet. Billijke prijs a contant. AdresJ. D. Jb. K00RN, Wieringen. 2L--A.-A.TST. Ondergeteekende heeft voorhanden, een ruime aorteering Groenblljvende en Bloei ende Kamerplanten, tegen uiterst lage prijzen. Benevens alle soorten Rozen, Heesters, Klimplanten- en Tuinbenoodigdheden. Aanleg, opknappen en onderhouden van Tuinen. Aanbevelend,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1