KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje woor Helder, Texel en Wieringen. DE GEITENHOEDER. No. 2945 Woensdag 8 Mei 1901. 29ste Jaargang. uo— Bureau Zuidstraat 72. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 59. At) on aement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 871/s Ct. id. franco per post 75- id. f 1.20. id. voor het Buitenland f 1.25, id. f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstraat. A a vertentlên van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5» Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. I/ft bet Buitenland. Een groot deel van het baitenlandsch nieuws wordt gedurende de laatstverloopen dagen in genomen door de talrijke mededeelingen, beschouwingen en opmerkingen uit Berlyn, betrrffende de op 's Keizers bevel plaats ge had hebbende sluiting van het Pruisische Huis van Afgevaardigden, en de aftreding van eenige ministers, waaronder de minister van Financiën, Miquel, die daar te lande steeds een belangrijken invloed op politiek gebied heeft uitgeoefend. Deze crisis is ont staan door het streven des Keizers tegeoover eene lastige oppositie tot aanleg van nieuwe en zeer kosibare binnenlaudsche kanalen een nieuwe samenstelling van het ministerie werd daardoor uoodig, en de kiozers zullen nu worden opgoroepen, om nieuwe afgevaar digden naar het Huis te zenden. Een en an der heeft echter voor het buitenlaud geene buitengewone beteckenis. Uit Peking kwam dezer dagen het bericht, dat eene commissie, bestaande uit de gezan ten van Duitschland, Engeland, Frankrijk en Japan, een rapport over de aan de Europee- sche mogendheden verschuldigde schadeloos stellingen op gemaakt en aan da andere ge zanten overhandigd beeft. In dat rapport wordt opgemerkt, dat het hoogst onwaarschijn lijk is, dat China nit eigene middelen de schadeloosstellingen, die door do mogcndhed in ten bodrage van 65 millioen pd. sterl. ge vraagd worden, kan opbrengen, en wordt verder aangevoerd, dat eene Chineesche lee ning, zonder waarborg der mogendheden China's ondergaug zou boteekenen. Do voor dat doel uitteschrijven leening zou dus, vol gens de samenstellers van bet rapport, door alle mogendheden moeten gewaarborgd wor den, terwjjl die financieële operatie zoodanig zou moeten ingericht zyn, dat de jaarlyksohe afbetaling over zeer langen tyd zou worden verdeeld. Het ontworpen rapport wyst verder de bronnen en inkomsten aan, die voor de be taling der schadeloosstelling zouden moeten worden beschikbaar gestold. Tor beoordeeling zyn deze plannen thans door de gezanten naar hunne regeeri'-gen opgezonden. Over den loop en den vermoedelijken afloop van den Ziiid-Afrikaanscben oorlog, is het niet van belang ontbloot het volgende, door een Engelschman geschreven, te lezen Ik hond vol, dat het verwekken van d"n oorlog verkeerd is geweest, dat hy nooit had moeten plaats gevonden hebben, maar dat, nu hij zooveel geld en zooveel menschenlevens ge kost heeft, het niet aangaat vrede te maken met alles toe te geven. Engeland moet er niets by verliezen. Ik zou, als het aan my persoonlyk lag, der Republieken morgen aan den dag hare gelieelo onafhankelijkheid terug geven, maar zelfs, al kwam er een geheel liberaal gouvernement aan het bestuur deB lands, het zou dit niet kunnen doen. Hot Engebche ministerie, van welke kleur ook, zal alijjd vinden, dat het zieh in de oogen van de geheele wereld bespottelijk zou maken, indien bet, na zooveel millioenen uitgegeven, na zooveel mannen opgeofferd te hebben, eenvoudig don vorigen toestand daarginds herstelde en bevestigde. Indien de Boeren slechts wilden inzien, dat zij veel beter dan vroeger er aan toe zouden zjjri, wanneer zij voorstellen deden, om in de vry onafhankelijke positie van Canada en Australië tot Engeland te komen, zouden zy, naar mjjne overtuiging, zeer verstandig doen, en op die wjjze zou de zaak ongetwijfeld spoedig in orde en aan het bloedvergieten een einde komen. O, bet ware zoo wenschelyk, dat men, volgens het zeggen van een Engelschen staatsman uit vroeger dagen, den bloedigen en geldverslindenden oorlog eindelyk eens ging uitvechten, aan een gezellige tafel gezeten Laten de Boeren maar de steeds milder wordende vredesvoor waarden aannemen. 'tZal slech's e»n quaestie zijn van eenige jaren hunne algeheels onafhankelijkheid krij gen zy van zelf. Ea nooit zal, na het thans gebeurde, Engeland hun meer den oorlog aan doen. Het Engelsche gouvernement zou nooit gewaagd hebben zich op dezelfde wyze met de binnenlaudsche staatkunde van Canada te bemoeien, als het nu met de Znid-Afrikaansche Republieken doet. Met nog eenige volhardinz kannen de Boereu weldra verkrijgen wat ze verlangen, behalve het woord onaf haakeliikheid. 't Zal er toe komen, dat Engeland steeds bil lijker wordt. Vroeger heette het, dat er geen Boeren-reirecring meer bestond onlangs word generaal Botlia verzocht, voeling met zijne rogcering te houden. De toekomst in Zuid- Afrika, dit mag men veilig aannemen, is aan de Boeren 1" 't Is zeker niet van belang ontbloot, nato- gaan hoe handel en nijverheid in Europa den laatsten tyd dreigen overvleugeld te worden door Amerika. In een handels-overzicht lezen we daaromtrent het volgende ,Iu Duitschland is men zich ten volle van den ernst van Amerika's geweldige mededinging bewust. De Voreenigde Staten, die tien jaren geleden meer dan 80 pet. aan landbouwproducten uitvoerden en nog geen vjjfiie aan fabrieks-artikelen, zendt thans bijna '/3 van zyn uitvoer aan fabrieks- artikeieu naar buiten. Met land nadert met reuzenschreden den overgang van landbouw- staat in nijverheidsland. De staalfabrieken van Amerika buheerschen thans do wereldmarkt en schijnen rechtstreeks of middellijk de pryzen van staal en ijzer voor alle landen. Merkwaardig is ook de laarzen- en schoenen- f abri ca ge. Eer' jaar of tien geleden kwam het lederwerk goeddeels nit Europa thans wordt Europa door goedkoopc schoenen uit Amerika overstroomd". HELDER, 7 Mei 1901. Uit de geschiedenis van den Helder. Een onzer lezers zendt ons ter opneming in ons blad toe de volgende aanteekeningen nit de geschiedenis dezer gemeente. Hy doet dat naar aanleiding van do herinnering in ons vorig nummer aan de bevrijding van den Helder op -i Mei 1814, en meent, dat onde ingezetenen zich nog wel onderscheidene na men, in deze opgave voorkomende, zullen te biunen brengen. De Gemeenteraad (Municipalitcit) van den Helder was by de overgave aldus samenge steld A. J. A. baron van Westcrholt, maire, P. Korff, adjanct-maire, Jb. Hoogland, Jb. Giltjes Sr., R. Jongkees, M. Bakker, S. Rie- kels, A. Hellegers, H. Kroon, K. Kindt, A. van Hanxleden, K. D. Graaff, secretaris: C. Jongkees. De heer P. Korff, die in hoogen ouderdom alhier overleed, bad tot aan zijn dood de ge woonte, om ieder jaar op den 4 Mei van zyne woning aan de DIjkstraat de vlag uit te stekeD, ter herinnering aan den dag der bevrijding. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is Vrjjdag by enkele inschrij ving aanbesteed 1. Het maken van eene kapglooiing met bijbehoorende werken op het eiland Wie- ringen, behoorende tot de zeewerken in Noordholland. Raming f 10,000. Minste inschrijver de heer A. Krynen alhier, voor de som van f 9829. 2. Het verbeteren van een gedeelte om- riugdyk op het eiland Marken, behoorende tot de zeewerkeD in Noordholland. Raming f 5000. Minste inschrijver P. Blankevoort, voor f 4779 te Monnikendam. 3. Het maken van een dryvenden aanleg steiger voor vischkaren en bunbooten in de visschershaven te IJmuiden. Raming f 1480. Minste inschryver J. Dil, voor f 1550 te IJmuiden. TWEEDE KAMER. In de zittingen van Donderd ig en Vrij dag der vorige week werd in behandeling genomen het ontwerp tot wijziging der wet op het Lager Onderwijs. Door onder scheidene leden werden amendementen op verschillende artikelen voorgesteld, alle met het doel om de financieële positie vau hoofden van scholen en onderwijzers voornamelijk ten platteulande te verbeteren Op een enkele uitzondering na, werden deze amendementen alle, na krachtige be strijding door deu Minister van Binnen laudsche Zaken, verworpen. Heden zal de behandeling vau het genoemde ont werp worden voortgezet. Ook zullen heden namiddag, de eind stemmingen gehouden worden over de Mi litie- en Landweerwetten. In de algemeene vergadering der Vereeniging ter bevordering van de Neder- landsche Visschery, 13 Mei a. s. te Am sterdam te houden, zal in bespreking ko men een voorstel der afd. Amsterdam, over de onvoldoende toepassing der wets bepalingen op het vervoeren en verkoo- pen van nest op de Zuiderzee. Men meldt ons uit Callantsoog, dat niet de boerenplaats met schuur, bewoond door den heer C. de Leeuw, is verbrand, maar die bewoond door den landbouwer D. de Leeuw. Alleen het vee is gered. De inboedel is geheel verbrand. By kon. besluit is benoemd tot Burge meester van Amsterdam de heer mr. W. F. van Leeuwen, thans wethouder. Door de commissie tot examineeren van stuurlieden ter koopvaardij, die zitting hield te Amsterdam, werden de volgende diploma's uitgereikt: Groote zeilvaart AEerste stuurman J. Smit. Tweede stuurman E. Geertsema L. Groendijk en A. Schaap. Derde stuur man A. H. v. Heukelen en H. D. Teeos- nia. Groote stoomvaart AEerste stuur man O. H. Blauw, T. T. Bonk M. C. J. Jansen. D. J. M. Smit en H. v. Vollenho ven. Tweede stuurman R. W. Brann, J. N. Bouman, A. Helmhout. 0. H. J. v. Ben- them Jutting, H. J. M. Kuymans C. W. Koenderink, C. E. Plagge, H. W. Wessels, en A. Ouwehand. Derde stuurman D. W. Tombrink, J. K. Versteeg, B. J. Wygers A. Schaap en L. Groendijk. Groote stoomvaart B: Eerste stuur man G. Botje. Kleine vaart: Stuurman J. Van den Berg. Een ontzettend drama heeft de be manning van de Harwichboot Vienntf' dezer dagen medegemaakt. Naby Harwicblighthouse sprong de be kende gezagvoerder üenderson plotseling overboord. Twee man sprongen dadelijk in een sloep, doch de sloep sloeg om en de beide red ders verdronken. Reeds jaren voer kapitein Henderson tusschen Harwich en Rotterdam. Transvaal en Oranje-Vrijstraat. Men meldt aan de >0. H. C.", dat het nagenoeg zeker is, dat president Kruger in het begin van de volgende maand per Nederl. - Amerikaansch stoomschip over Rotterdam naar Amerika zal gaan. De Transvaalsche consul-generaal White en de Vrystaatsche consul Pierce, beiden in de Vereenigde Staten hebben opdracht, zoodra tot het vertrek definitief is besloten, de desbetreffende mededeelingen te doen. Te Akkrum is aangekomen de heer F. Kuiper, van Chicago, om vergezeld van zijne familie, tegenwoordig te zyn by de feestelyke opening van zyne stichting >0oo- persburg". dan het station sprak de heer P. Van der Meulen den heer Kuiper en de zijnen in het Engelsch toe. De Burgemeester was daarbij tegenwoordig. Onder geleide vau muziek ging het daarna in acht open rij tuigen door het met vlaggen en eerepoor ten versierde dorp naar Coopersburg", alwaar de op te nemen oudjes aanwezig waren. Daarna trok men in optocht naar het huis vau den 91-jarigen vader van den stichter, waar de heer Kuiper zijn intrek zal nemen. De plechtige opening der stichting is voorloopig bepaald op Woensdag 8 Mei. Men verzekert, dat het nieuwe feit, dat door den wegens moord op het knaapje Boogaardt veroordeelden de Jongh zal worden bijgebracht om tot herziening van het veroordeelend adres te geraken, hier in moet bestaan, dat niet hij den moord heeft gepleegd, doch een ander persoon, dien de veroordeelde wegens de betrekking waarin bedoelde persoon tot zijne zuster stond, niet wilde verraden. Thans echter nu die zuster sinds jaren overleden is, zou de aanleiding verdwenen zyn om langer het stilzwijgen te bewaren. In verband hiermede wordt herinnerd, dat de Jongh, by de behandeling zyner zaak. aanvankelijk heeft volgehouden on schuldig te zyn en ook na zijn bekentenis heeft doen doorschemeren, dat er omstan digheden waren die hem dwongen de vol ledige waarheid te verzwijgen. De patroons in de bouwvakken te Berlyn hebben hun bedreiging, dat zij alle werklui, die vrijaf namen voor de viering van den eersten Mei-dag, een week lang zouden uitsluiten, gestand gedaan Er moeten dientengevolge deze week 7500 werklui leeglonpen. Uit Dr sden wordt gemeld, dat daar een aantal arbeiders, die den lsten Mei niet te werk waren gekomen, gedaan hebben gekregen. Een fabriek van bronzen arti kelen heeft er alleen 150 oni Dreigende bestorming. Op het oogenblik dreigt in Zwitserland een nieuwe bergstorting, zoo groot als er in jaren niet is voorgekomen. Wij hebben reeds meegedeeld dat er den l Iden April van den bergrug tusschen Lambach en Schwandenbach Brienz een rotsgevaarte van een millioen kub. meter is neergeko men, waardoor een beek werd verstopt en en het dal versperd. Kleinere s ortingen waren daar ter plaatse reeds meer voor gekomen, maar dit alles zyn maar voor boden van de reusachtige catastrofe die mèn voorspelt. Op dien bergrug is een scboone weidevlakte, met een aantal stallen Aegerti genoemd Daar begon ongeveer 50 jaar geleden den grond te splijten van het westen naar het oosten. En het ge deelte van den berg, aan den dalkant van deze rotskloof, zakte heel langzaam met werken en stallen zijwaarts. Dit door de rotsspleet afgesneden gebied is zestig hecta ren groot. De kloof was eenige jaren ge leden reeds 900 meter lang de uiterste kloofwand ligt een heel eind boven die aan den dalkant. Een deel daarvan viel 14 April neer. Daardoor is de toestand veel gevaarlijker geworden. De spleet is in korten tijd tot 1 K.M. lengte voortgezet en in de week van 21 tot 28 April is de kloof een decimeter verbreed, dat is meer dan auders in jaren. Het zoo langzaam naar voren komende gevaarte, waarvan de val wel elk oogen blik mogelijk is, heeft een inhoud van acht millioen kub. meter. De hoogte van het oppervlak van dit bergdeel tot het dal is 450 meter. Daaronder ligt het dorp Schwanden-Unterdorp, dat op het oogen blik ontruimd wordt, en verderop ligt het evenzeer bedreigde dorp Kienholz, dat in 1896 reeds ten deele is verwoest Het is best mogelyk dat het gevaarte ook nog den straatweg en den spoorweg bereikt. Zeer waarschijnlijk wordt de vaart gestuit voor het Brienzemeer anders wor den alle dorpen aan den oever door een onoverzienbare ramp bedreigd. Nimmer heeft men de voorbereiding van een bergstorting zoo nauwkeurig kunnen volgen. En maatregelen zyn daartegen niet te nemen. Het eenige is wachtposten, en geregeld controle. Ongeluk in een mijn. BERGEN, 3 Mei. Op het oogenblik dat een kooi met 12 werklieden in de myn Flénu naar boven ging, raakte een enorm blok steen loshet viel op de kooi en doodde 9 werklieden, de anderen werden zwaar gekwetst. Noodlottige vergissing. In het ziekenhuis Lariboisiére te Parijs ia 8 April een 28 jaar onde kamenier, mlle Devant, overleden onder omstandig heden, die terecht de aandacht van het publiek op zich vestigden. Op bevel van hoogerhand had een ver pleegster, mlle Jeanne Leulier, haar en enkele andere zieken een lavement gezet van zinkeblozuur instede van een onschul dig mengsel van glycerine en honig, het welk door een geneesheer was voorgeschre ven. Beschuldigd van moord tengevolge van onvoorzichtigheid werd toenmaals tegen Jeanne Leulier een instructie geopend. Dezelfde noodlottige vergissing is de oorzaak geweest van een tweede sterf geval. Dinsdagavond is na een vreeselijk lyden een negen-en-vjjftigjarige dame, me vrouw Briant bezweken, die aan ontsteking van het ribbenvlies leed. Zij nam reeds in beterschap toe, toen mlle Leulier haar het middel toediende, dat haar dood tengevolge had. De dosis zinckblozuur was niet zoo groot als mlle Devant werd toegediend de werking van het gif was minder snel, doch zóó zeker, dat het den geneesheeren niet gelukken «mocht haar te redden. Van het 3-tal slachtoffers der fatale vergissing bevindt zich een in een meer dan wanho- pigen toestand de beide anderen zyn thans buiten gevaar. 9 De minieter komt. Het Deensche blad .Politieke n* be vatte onlangs de volgende aardige parodie op den angst die sommige groote en kleine au toriteiten vervult wanneer eon aanzienlijk regenringspersoon onverwachts inspectie komt honden of iets dergelyks doet. Aan do pa rodie zon intusschen een minder beleefde be handeling van den Deenscben Minister van Spoorwegen ten grondslag hebben gelegen, waarvoor natuurlijk de betrokken ambtenaar, die Z.Exc. niet kende, moest boeten. Groothandelaar Petersen (aan het loket); Een kaartje lo klas Kopenhagen )De assistent bevindt zich in een ander lokaal). Groothandelaar (ongeduldig) Komt bet baast Assistent (met knikkende knieën): God in den hemel daar is by! Groothandelaar: Ik had een kaartje le klasse Kopenhagen govraagd. Assistent (steekt het hoofd door het raampje Onraidd llyk mijnheer, onmiddellijk! Wees niet boos wat ik u bidden mag. Ik vraag duizendmaal rxcnuB! GroothandelaarO, zóó erg is het niet 1 Assistent: Zeker wel, zeker wel mag ik de eer hebben n dit te overhan digen Groothandelaar (by zichzelven)Die kerel is gek (luide) Wanneer vertrekt de trein Assistent: Met uw allergenadigst ver lof over 5 minuten. Groothandelaar: Dan eerst? Assisteut: Als u Ons de eer wil aan doen hier binnen te treden en zoo lang te wachten Groothandelaar (gevleid) Dank u, dank u! Assistent (de deur openrukkend, maakt een zwijgende buiging. Zoodra de groothandelaar binnen is, loopt hy naar het telegraafbureau). De minister is hiertelegrafeert het naar alle tusschen»)tations. Galakleeding met orden. (Hy snelt verder en rukt twee spoorweg beambten met zich mede): Neemt de sofa uit de woniog van don chef; by is niet thuis, maar 't is voor myn verantwoording, en bre' gt haar dan onmiddellijk op 't bureau. (Snelt weer naar den groothandelaar)Ik hoop, dat u de tyd niet lang is gevallen GroothandelaarWel volstrekt niet myn jonge vriend. Assistent (grypt den hoed van den groot handelaar) Permitteer my er zit een stofje op (borstelt den hoed af). GroothandelaarDank u, dunk n Assistent (knielt) En hier een klein bootje vuil noen, laat my begaan er zit een beetje straatvuil aan uw laarzen permitteer me (hy veegt do laarzen, met zyn zakdoek af). Groothandelaar: Wel neen, wel nee.nl Assistent (vleiend)Toch wol, toch wel! (De werklieden komen met de sofa binnen.) Hier, zet hier maar neerZoo 't is goedAls n nu zoo vriendelijk zoudt - willen zyn hier plaats te nemeD, mijnheer, 't is het beste stuk uit het stution. Groothandelaar (zet zich)Maar dat is werkeljjk te veel moeite. Assistent Een voetbankje(zet een voetbankje onder de voeten van den groothande laar). Een stem aan het loket: Een eersto Kopenhagen 1 Assistent (het raampje dichtwerperd) Loop naar de maan! 'k Heb geen tyd! (Tot den groothandelaar;verlangt n ook iets anders, mynheer? Eon vorfrisscliing? Groothandelaar: Neen, noen, dank u,myn jonge vriend! Maar nu is 't zeker hoog tijd. Assistent: Maak u niet bezorgd, do tmn wacht immers op u? (Volgt den groothande laar naar buiten en opent zelf voor hem een coupë eerste klasse. Dan blyft hy met de hoed in de hand staan.) Groothandelaar (aan het portier:Vrien delijk daDk voor uw beleefdheid. .Mag ik misschien uw naam weten? Assistent (in militaire houding): Niels Olof Joachim Rasmussen. Groothandelaar: Dank u, heel aangenaam Ik ben de groothandelaar Petersen. Asistent (terugdeinzend): Wat! is u niet de minister Tweede assistent(komt haastig aanloopen) Rasmussen. Rasmussen, dut is ook een mooie h storieDe Minister van Spoorwegen zit in den treiD, niemand beeft hem herkend daar zit by; hy is woedend, omdat jij hem het loket voor den neus hebt dichtgegooid. H(j wil je naam weten 'De assistent valt van schrik flauw.] Groothandelaar [een sigaar aanstekend ter wijl de trein wegrijdt]Aardige beleefde jonge man, die Rasmussen. Men kan werke lijk heel goed zien dat de Minister er den slag van heelt zyn personeel een goeden toon tegenover het publiok te doen aannemen. 0e Oorlog in Zuid-Afrika. JOHANNE3BURG, 3 Mei. Gedurende de laatste maand hebben de Boeren zich van alle kanten geconcentreerd bij Harte- beestfontein (ten N W. van Klerkadorp) en bun strydmacht aldaar telt nu tusschen 4000 en 5000 mande la Rey voert er het bevel over. De vijand houdt een sterke stelling op de heuvels bezet. Babington is in nauwe aauraking met den vyand geweest, maar zijn strijdmacht was niet sterk genoeg om tot den aanval over te gaan. Versterkingen worden thans gezonden en nu Metheun en generaal Raw- linson op Hartebeestfontein aanrukken, schijnt een slag op handen. Men acht het onmogelijk dat de Boeren hunne stelling kunnen behouden daar feitelijk hun geheele artillerie is bnit gemaakt in de laatste ge vechten. KIMBERLEY. 3 Mei. Een kleine pa trouille van de Diamond Fields' Horse is door Malan gisteren bij Cradock gevangen genomen. De mannen vochten dapper en gaven zich eerst aan de overmacht over toen al hun paarden waren doodgeschoten en een officier gewond wa«. Kolonel Sco- bell bewerkte later hun invrijheidstelling. FE ÜÏLLETON. Vry bewerkt door AMO. 21) Danlon had ten laatste aan dan drang zijner vrienden gehoor gegeven en was de dreigende breuk tusschen hem en Robespier- re ontweken. Io het begin van den winter had by met zyn jonge vronw Parijs verlaten en woonde verscheiden maanden slil en af gezonderd in een landhuis te Reuil, by Parijs Toen hy hier vernam, wat or in Parijs en in de provinciën gebeurde, kromp het hart vau den man, die behoorde tot de wildste leiders van het schrikbewind, ineen. Hy kon het er niet meer uithouden on jjlde in den aanvang van 1794 naar Parjjs terug. Daar moest hy evenwel reeds in den eersten tyd na zijn terugkeer ervaren, dat zijn afwezigheid door zyn vyanden tot zyn nadeel was gebruikt. Hy Btond spoedig zoo alleen, als nooit te voren. In de club, in het Comité van Openbaar Weizyn, op het stadhuis en in de Conventie nergens vond hy de oude instemming, nergens deelneming, overal wantrouwen. Weder beweerde men dat hy koninklyk geld had aangenomen en zich door gevangenen had laten omkoopen. Anderen mompelden zelfs, dat hij de openbare kassen bestolen had. Danton wist terstond, wat hy hiervan te denken had. De weloverlegde kuiperyen zyner vijanden, dat schudden en afbrokkelen Tan den bodem, waarop hy stond, was het werk van Robespierre. Zyn vrienden, voor zoover ze hom nog trouw gebleven waren, bewerkte nogmaals een samenkomst der beide mannen, die in Robespicrre'a woning plaats vond. Maar zy bleef zonder eenig resultaat. Robespierre speelde den onschuldige, wist jvan niets en bleef koel en rustig als al'ijd. Den dag daarop viel St. Just Danton en de Dantonisten in ren rede in deJacobynen- club heftig aan. Hy noemde hen gematigden, beschuldigde lirn gevangenen en veroordeel den te hebben gered, den voortgang der re publiek te belemmeren en do macht harer instellingen te ondermanen. Ten slotte zei hy zelfs, dat zij de voortzetting der Giroo- disten waren en het vaderland in gevaar brachten. Dit was dnidelyk. Dunton zag, dat het op zijn ondergang toeging, dat hij verloren was wanneer hy zich niet verdedigde. Zoo sprak hy dan eindelijk in de Conventie. Met zijn geweldige stem donderde hy tegen het ongehoorde bloedvergieten, tegen de on- zokerheid van persoon en eigendom, en tegen het geweld van eenige leden van het comi té van Openbaar Welzijn, die geloofden dat de republiek in gevaar was wanneer men het tegensprak, Dit nu was zeker de raeeoing van een groot deel der Conventieleden, doch niemand waagde het Dantons's zaak tot de zyne te maken. Het voorstel van Danton tot opheffing van het revolutionair tribunaal werd verwor pen en Danton zelf verliet ontmoedigd de Conventie. Het was nacht. Danton leunde tegen het venster en staarde peinzend naar buiten. M' cht hy ook in vroegeren tyd veel bloed schuld op zich hebboo geladen, dat dc Fran- sche revolutie, als een orkaan, goed en kwaad in gelijke mate had vernield en slechts puiri- hoopen zou achterlaten. Plotseling hoorde hy in den gang leven dige stemmen. Snel ging hy door het salon dat hem van de gaug scheidde, sn stiet de deur open, Ik moet hem spreken en wel terstond, hoort gy, Richard Roep hem directHij moge zyn waar hy wil. Het gaat om dood en leven*. Aan de slem harkende Danton burgeres Rialmont. Hy trad nu geheel in den gang en riep: .Burgeres Rialmont! Gy hier op dit uur? Wat is er voorgevallen?» Goed, dat ik u trut,» zei zij zeer luid en trad suel op hem toe. .Ik heb iets gewich tigs te melden. Kom spoedig de tyd is kost baar. Wjj hebben nog slechts uren, misschien minuten voor ons.» Hiermee trok zy hem in de kamer terug «Maar wat is er dan?» vroeg Danton ver- bha-td. De burgeres was geheel buiten adem en in groote opgewondenheid. Danton kende baar steeds als een kloeke, slimme vrouw en had haar nimmer zóó ge- nDanton*, zei burgeres Rialmont iets zach ter, maar dringend en snel. .Gy zijt ver loren, als gy niet oogenblikkelyk handelt. Het bevel tot inhechtenisneming van u en uw vrienden is reeds uitgevaardigd. Binnen het nur kunt gy reeds een gevangene zyn. Var lies dus geen tyd en ga mee.' Waarheen Danton, ik herhaal thans, in het groote gevaar waarin ge verkeert, nogmaals, wat ik u in den herfst van het vorige jaar aan bood. Honderd duizend frank in goud, zoo- dra burger Etienne de Leuronsac over de grenzen is. Thans hebt ge de keus nog in handen. Hot betreft nu niet alleen zyn red ding. maar ook de uwe. Wat er van u wordt als men u gevangen neemt, is u reeds be kend; wat er echter van burger Ettienne wordt, weet God, Daarom help! Red u en hem. Sta daar niet zoo stjjf en stom. ilan* del! Over een kwartier kan het reeds te laat zyn. Danton stond als vastgenageld en keek sprakeloos en somber voor zich. Danton», riep burgeres Rialmont, steeds opgewondener en angstiger wordende, hoort gij mij niet Ik heb reeds alles voorbereid en een soldaat omgekocht. Hij zal kleeren gereed honden, waarin de gevangene de Con- ciergerie kan verlaten, als gy hem met uw persoon dekt. Alles is reeds klaar. Draal dus niet langer, of alles is verloren. Is het dan zoo zwaar, Danton, te kiezen tnsschen dood en leven?» Ontzettend zwaar burgeres zuchtte Dan ton mat en levensmoede. «En toch moet het geschieden, burger, en wel oogenblikkelyk!' Weder zag zy hem vragond, dringend en angstig aan; maar Danton bleef staan,zwaar ademend, strak voor zich uitsturende. Kom, myn rjjtuig staat beneden* Snel Danton, of alles is te laat, alles is anders verloren.» Ik heb gekozen, burgeres. Ik blyf hierl» zei Dauton plotseling rustig en op vasten toon. En wat wordt er van burggraaf Ettienne, als gy valt?* «Nienand kan zyn lot ontloopen. Kan ik hem niet meer op eerlyke wyze redden, dan mag komen wat wiL' „Maar gij zelf! Gaat gy geen treurige toekomst in! Denk aan het lot der Giron- disten, D.nton. Uw gevangenneming is uw dood!» Dat ts zij inderdaad Ik weet het.» Waamm wilt gy u dan niet redden? Het isjuw plicht.» Myu plicht is op myn post te sterven. De ééne schakel trekt de andere mee. Nu is het myu beurt morgen misschien is de beurt aan Robespierre Beneden werd mot geweerkolven op do deur geslagen. Dunton hield op met spreken burgeres Rialmunt uitte een onderdrukten kreet, er volgde een korte maar angstwek kende stilte. «Daar zyu ze!» mompelde Dantou. In naam dar republiek, doe open!, riep een scherpe, doordringende stem. Doe open, Richard!» beval Danton zyn bediende. •O myn hemel,» jammorde burgeres Rial mont als een krankzinuige, wat zal er nu ge beuren Verberg u binnen burgeres; ik wil niet, dat gy van uw waarschuwing nadeelige ge volgen ondervindt.' ,En wat zal er gebeuren, nu gy gaat?» Zjnd burgeres Madeleine naar Robespierre. Hy ia rechtvaardig.' Dat zegt gy? Op dit oogenblik. •Ja! Ga! burgeres ga! Men komt.» Er klonken zware stappen in het portaal. Burgeres Rialmont verdween in een zykamer. Terstond daarop verscheen de burger-ka pitein Simon Nadet in de denr. Achter hem stonden hoofd aan hoofd, zoo ver Danton kon zien, soldaten. Burger Danton*, riep Nadet met zyn schelle stem, in naam der republiek, gy zyt myn gevangene.» •Toon my uw lastbrief, burger kapitein antwoordde Danton ros tig. Simon Nadet trok een bevelschrift tot ge vangenneming uit zyu borstzak. Danton las het opmerkzaam. Het was on- dcrieckend met: .Het Comité van Openbaar Weizyn, Maximiliaan Robespierre.' .Ik wist het», mompelde Danton. Dan riep hy luid; «Ik gehoorzaam, burger. Laat ons gaan.» Na enkele minnten lag het huis van Dan ton in doodelyke stilte gehuld, terwyl zijn eigenaar onder sterke bedekking naar do Luxemburger gevangenis ging. Daar werd hij in hetzellde vertrek gebracht, waarin zoo veel Girondislen, mede door zyn toedoen waren opgesloten geweest. Iu don loop van den nacht werdon zyn vertrouwde vrienden, zestien in getal, daar eveneens gekerkerd, etoen vroeg in den morgen Parys ontwaakte, vernam men met schrik, dat men Danton, den lieveling des volks, benevens den talentvollen Cummillo Desraoulins en andereu govangen genomen had. Het .Ambtelijk Dagblad* sprak weder vau een zuivering jder Couventie. Do guillotine kreeg weer voedsel. XV Jacques BeauehCnc, die zooveel jaron droo- mend door de eenzame velden had gozworvei; kon, by het leven van uitspatting dat hy leid de, den ruwen winter te Pary» niet zonder schade trotseeren. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1