KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje MARINE. voor Helder, Texel en Wieringen. AARDAPPELEN DE GEITENHOEDER. Gezouten Groenten. A. Postma, Spoorstraat ii tot No. 2950. Zomer-Artikelen, en BLIKGROENTEN, Zeemanshuis, Spoorgracht 43 en ToMofflehois „De Hoop", Kanaalveg 16. Zaterdag 25 Mei 1901. 29ste Jaargang. Zuidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 59. KALENOER DER WEEK. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 n. 52 m. Onderg. 8 u. 2 m. Zondag 26 Pinkster. Maandag 27 2e Pinksterd. Dinadag 28 Woensdag 29 Donderdag 30 Vrijdag 31 JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Zaterdag 1 Vit het Buitenland. Beschaafde volken dus drukte zich dezer dagon een berichtgever, Eugolache toestanden behandelende, uit zyn zelden zoo hard- leersch als de Engelsche natie. Nog altyd, na meer dan anderhalf jaar, ziet zy niet in, hoe een droevig figuur Engeland maakt door het volharden in den oorlog, waartoe Cham- berlain en de zijnen de Boeren hebben ge dwongen. Er gaan, ja, in Engeland stemman op, die afkeer betuigen van den onrecht- vaardigen, gruweljjken krijg daarginds, doch het gros dor natie is nog lang niet genoeg overtuigd van het verkeerde van de houding en handelwijze der regeering. Toen in Octobor des vorigen jaars de verkiezingen voor het Parlement plaats vonden, werd door de over- groote meerderheid der kiezers volstrekt niet ingezien, dat door vervalsching der oorlogs berichten, door de volkomen onjuiste bewering, dat de Zuid-Afrikaansche Republieken waren geannexeerd, en door de drogredenen der ministers, dat het voorgespiegelde spoedig beeindigen van den oorlog, slechts een hersen schim was. De kiezers lieten zich om den tuin leiden en de regeering verheugde zich in het behoud van een voldoende meerderheid. On langs kreeg de natie van haren eersten minister te hooren, dat Engeland in Zuid- Afrika bezig is zyn militaire eer schitterend te handhaven, en de natie, wetende, dat een talryk Engelsch leger daar door een handvol ongeoefende Boeren handen vol werks heeft, om zich te handhaven, verzuimt een algemeenen kreet van afkeuring te doen hooren. In regeeringsgezinde kringen wordt de verzeke ring geuit, dat de oorlog tegen Augustns a.s. geëindigd zal zyn. 't Lykt er op het oogen blik echter nog heel weinig naar. De Boeren zyn niet minder strijdvaardig dan te voren. De spoorweglyaen in het geannexeerde land blyven nog even onveilig, en de gene raals Botha en de Wet trekken met hunne mannen van alle kanten het land door, even of zy, en niet de Engelschen, er den baas spelen. Hoe kan er op zulk een wyze sprake zyn van een aanstaauden vrede Niet alleen in do eerste periode van den oorlog in Zuid-Afrika heeft men in Engeland, wanneer het niet gansch en al naar den wensch ging met de krijgsverrichtingen, zich verblijd met de naaste toekomst, welke onvermijdelijk een verandering ten goede moest teweeg bren gen nog altijd zet men daar te lande het zelfde spel voortVerkeeren d6 lui in Trans vaal en Oranj"-Vrystaat in het droge en warme getyde des jaars, dan vestigt men in Engeland allo hoop op het koude en natte seizoen, en omgekeerd. Op het oogenblik is een der spe ciale berichtgevers op het oorlogsterrein aan 't praten over de verblijdende kansen, dat het met den kryg nu heusch spoedig tot een voor Engeland gunstig einde zal komen, en hy grondt zyne hoopvolle vermoedens op het feit, dat de winter in Zuid-Afrika gekomen is, en dat de Boeren heel wat minder opgewassen zyn tegen de ontberingen en beproevingen van dit jaar getijde dan de Engelsche soldaten en hunne bevelhebbers. En deze goedgeloovige corres pondent schynt niet de eenige te zyn, die tot dezo meening is gekomen. Neen, de Boeren zeiven, waarvan enkele raoedeloozen zich wei eens komen onderwerpen, zyn ook deze meeniog toegedaan, verzekert de correspondent. Doch hy vergeet er by te vermelden, dat het bij elke wisseling der jaargetijden gedurende de 18 maanden, dat de oorlog duurt, op hetzelfde neerkwam in den werkelyken toestand kwam geen noemenswaardige verandering. De cor respondent Bcbjjnt dus niets geleerd te hebben. Zelfingenomenheid leidt hem van den weg, en maakt, dat hy Diets begrijpt van de geheime kracht, die de Boeren blijft prikkelen tot ver zot, in vast vertrouwen op de eindelyke zege praal. Zagen de berichtgevers op het oorlogs terrein den toestand naar de werkelijkheid in, en durfden zij dien ook openbaren in hunne verslagen zy zouden der Engelsche natie zeker den raad geven, om met kracht by de regeering op het beëindigen van den kryg aan ted ringen. Een der berichtgevers stelde dezer dagen de interessante vraag: Begint misschien de waarheid meer algemeen doortedringen in Engeland zelf? Een der Engelsche nieuws bladen meent te weten, dat zelfs in het mi nisterie tegenwoordig een party zich begint te doen gelden, die don oorlog moede, en die van oordeel is, dat de Z.-Afrikaanscho oorlog Engeland's ondergang kan worden. Tot eiken prys moet, volgens die party, de kryg be ëindigd worden. Men verzekert, dat niemand minder dan de minister van Financien aan 't hoofd van deze partijgroep staat. Nu, die weet het allerbest, hoe de financiën des Ryks door den ellendigen oorlog werden uitgeput, en hoezeer de belastingschuldigen daardoor moeten bloeden In de meermalen door ons besproken re devoering van Lord Salisbury wees deze bewindsman met Engelsche fierheid er op, dat de oorlog in Zuid-Afrika zoozeer heeft medegewerkt, om het ontzag en den eerbied voor Engeland te verhoogen. De jongste be richten van het oorlogatooneel, inzonderheid die uit Natal, volgens welke de Engelschen zich nu gaan bedienen van kleurlingen (Kaf fers), om den wakkeren Boeren zoo mogolyk den genadestoot te geven, zyn met die woor den van den eersten minister wel in lyurech- ten stryd. Met de vóór enkele dagen gedane opgaaf aangaande de in Zuid-Afrika verwoeste land hoeven, ten getale van 634, is de lijst nog geensziiiB gesloten. Uit brieven is gebleken, dat in het Oosten van Oranje-Vrystaat en in het Oosten van Transvaal het brand en vernielingswerk door de Engelsche troepen ook na Januari lustig werd voortgezet. NIE U %V*T 1J Dl G EN. HELDER, 24 Mei 1901. Yoor het doen van aangiften bij den Burgerlijken Stand is de secretarie geopend op Maandag, den 2den Pinksterdag, van 's morgens 10 tot 11 uur. De heer A. P. Staalman alhier, is door de Beverwijkscbe antirevolutionaire kieavereeniging candidaat gesteld voor de Prov. Staten. J1 Maandagavond is mr. A. Bloem bergen, lid der Eerste Kamer, te 's Gra- venhage op straat door een beroerte ge troffen en spoedig overleden De overledene was nog slechts korten tijd lid der Kamer en 62 jaar oud. Ook overleed het lid der Tweede Kamer mr. J. A. van Kerkwijk, die gedurende bijna 40 jaren het district Zierikzee heeft vertegenwoordigd. Bij de a.a. verkiezingen had de heer van Kerkwijk zich niet weder verkiesbaar gesteld, wegens zyn hoogen leeftijd en voortdurende on gesteldheid. Op de algemeene vergadering van den Ned. Bond van post- en telegraafbeambten »De Post«, te Utrecht gehouden, waren 50 afdeelingen vertegenwoordigd. Besloten werd: zich in betrekking te stellen met het comité voor Zondagsrust om steun ter verkrijging van een wekelijk schen rustdag, die om de 14 dagen op een Zondag valt; een jaarboekje uit te geven; een billijker regeling van bet boe testelsel te bekomenzich tot den minis ter van waterstaat te wenden met verzoek om een regeling inzake periodieke trac- tementsverhoogingen van de postboden een prijsvraag uit te schrijven voor een reglement voor een ondersteuningsfonds. Barbiers en Kappers. Op het te Amsterdam gehouden vakcon gres van den »Nederl. Barbiers- en Kap- persbondc werd met algemeene stemmen de volgende conclussie aangenomen: Bet congres, rekening houdende met de economische verhoudingen in het kappers- en barbiersbedrijf. Overwegende, dat de groote toevloed van concurrenten te danken is aan het overma tig kweeken van leerlingen en dezen te vormen tot bedienden. Spreekt als zyn overtuiging uit, dat het voor den maatschappelyken toestand der vakgenooten in Nederland van het groot ste belang is geen leerlingen meer aan te kweeken. Van meening, dat de organisatie nog te zwak is hierin beslist op te treden, draagt den afgevaardigden op in hunne afdeelin gen ten sterkste voor deze zaak te ij veren. De vangst van ansjovis te Bergen op Zoom is zoo gering ais in jaren niet het geval was. Half Mei is de vangst het overvloedigst, doch de visschers brengen per getij slechts enkele honderden stuks mede. De oorzaak moet gezocht worden in het minder zoutgehalte van het Schel- dewater. In de geheele visschery is slechts 15 ton gevangen en door de weinige panharing zullen de visschers de pacht sommen niet van de vangst kunnen vol doen. Ernstige verwonding. Zondagavond kreeg het echtpaar B. in de 2e Bloemdwarsstraat te Amsterdam woonachtig, ernstigen twist. De man, die pen borrel te veel gebruikt had, al was hij dan ook niet bepaald dronken, sarde de vrouw zóódanig, dat zij hem op eens in drift met het mes, waarmee zij aard appelen zat te schillen, een steek toebracht. Zij trof hem tusschen maag en borst, en verwondde hem zoodanig dat hij ineen zakte. De politie spoedig ter plaatse geroepen, liet den man naar het Binnen-gasthuis brengen en arresteerde de vrouw. De toestand van den verwonde leek aanvankelijk hoogst ernstig, doch den den volgenden dag was zijn toestand van dien aard, dat de commissaris van politie J. B. Daman hem in het gasthuis een verhoor kon afnemen. De justitie te Amsterdam is bezig met het onderzoek in zake de valsche bank biljetten van f 40. Behalve H. en S. zyn nog in voorarrest zekere D. en R. De eigenaar van de druk- kery in perceel 106, de beer L. E., is ook herhaaldelijk door de justitie gehoord. De heer E. beweert, dat de in be slag genomen lithographische steen waar mede de bankbiljetten kunnen zijn ver vaardigd, niets gevonden op zyn inrichting maar op de kamer van den voortvluchti- gen Gustaaf S. Blijkens bekentenis van den te Rotter dam aangehouden S., den uitgever der val sche bankbiljetten van f 40, gemerkt J Q 3444 dd. 22 Februari 1900, heeft hij, behalve het reeds in beslag genomen bil jet, in de afgeloopen week nog een twee tal dergelijke bankbiljetten te Utrecht uit gegeven en wel één in een vleeschwinkel en een ander in een sigarenwinkel. Naar wordt medegedeeld, werd in het ge heel voor f 20,000 aan valsche biljetten in het bezit der verdachten gevonden. Brand te Randwijk. Een ontzettende brand heeft Woensdag bet grootste gedeelte van Raadwijk in asch ge legd. Hy ontstond in hot hnis van en be woond door J. Goedvriond, vermoedelijk door een gebrek in den schoorsteen. Voor or aan blusschen te donken viel was het geheele huis een prooi der vlammen. 't Bleef evenwel niet tot dit perceel be paald. Aangewakkerd door den sterkon Oos tenwind, die de vonken overal deden neer komen, geraakten woldra andere huizen in vlam. Er was geen houden meer aan. In minder dan geen tijd had het vernielend element zich over een lengte, van duizenden meters ver spreid. Te 11 uur waren 6 woningen ver brand en in het volgend uur kwamen er nog 15 by. Het eene oogenblik zagen we een huis nog geheel ongeschonden staan en eenige oogenblikken daarna waa het één vlammen zee. De brandspuit van Randwyk zelf was de fect. Op het terrein werkten de spuiten van Heteren, gem. Valburg (Zetten) en Wagenin- gen spuit 4 en 6. Er was evenwel niet de minste kans op blusschen. Alles tot het laatste huisje dat voor den wied lag, werd opgenomen in de ontzettende vuurzee. Van verschillende woningen was het huis raad op den dyk gebracht maar door de ver schroeiende hitto was men genoodzaakt hot er achter te brengen. De kosterij der Herv. kerk vatte ook nog een oogenblik vuur doch die kon gelukkig be houden worden. De Dorpstraat is zoo goed als geheel uit gebrand. In het geheel zyn behalve de Gereformeerde kerk en pastorie, 18 huizen bewoond door 21 gezinnen vernield. Alles te zaraen is verzekerd voor pl.m. f40,000 Persoonlyke ongelukken waren tot op het oogenblik dat wy de plaats des onheils ver lieten niet voorgevallen. BRUSSEL, 21 Mei. De socialistische senator La Foutaine, in den Senaat een petitie ten gunste van Transvaal aanbeve lende, bracht de wreedheden, die de En gelschen hebben bedreven, in herinnering terwijl hij zyn spijt over de onmacht van België daartegenover te kennen gaf. (Tee kenen van bijval) Hy zet de noodzakelijk heid van een arbitrale uitspraak uiteeu en dient de motie, die ook in de Kamer is aangenomen, in. Indien Europa, zegt hij, niet tusscheukomt, maakt het zich tot medeplichtige. Mgr. Keesen heeft geen illusiëu over de resultaten van de motie. Hy zegt dat in Transvaal vrouwen en kinderen vermoord en onteerd zyn. Montefiore Levi (liberaal) roeptbe- wys dat Mgr. Keesen antwoordtSlaat de blauw boeken maar op van het ministerie van Buitenlandsche Zaken maar hij protesteert tegen de onrechtvaardige woorden, die tegen Engeland zyn gesproken. (Protest op alle banken.) De minister van buitenlandsche zaken zegt, dat Engeland beschaving heeft ge bracht in alle landen der wereld. Overal heeft het de persoonlijke vrijheid, den bi zonderen eigeudom, de vryheid van ge weten, en alle andere vryheden verdedigd. De verhalen, die over Transvaalsche ge beurtenissen worden gedaan, zyn overdreven of uit de lucht gegrepen, en er zyn geen andere bewijzen voor dan artikelen uit de dagbladen. Hij weigert de stappen te doen, waartoe hij wordt aangezet. Fris (catholiek) verlangt naar het einde van den oorlog, maar hy weigert de les te lezen aan de Engelsche regeering, want hij wil den toestand van België niet in gevaar brengen. Hij stelt voor, de petitie naar den minister van buitenlandsche za ken te verzenden. Montefiore Levi en Allard steunen hem. Het voorstel van La Fontaine wordt met 37 tegen 22 stemmen verworpen, en de verzending der petitie naar den minis ter van buitenlandsche zaken wordt aan genomen. De Oorlog in Zuid-Afrika. Het moet zoo nu en dan zyn voor do En gelschen om razend te worden. De meest merkwaardige voorspellingen, zoo juist door hunne generaals of staatslieden gedaan, worden oumiddellyk door de feiten gelogenstraft. Zoo vinden wy byv. in de Engelsche bladen de belangrijke mededeeling, dat door de maatregelen, die Lord Kitchener nu in den Vrystaat hoeft genomen, het ver nielen van treinen in den Vrystaat zoo goed als onmogelyk is geworden. En vlak daarnaast staat het berichtje, dat in den Vrystaat, bij America-Siding, een wisselplaats noordelijk van Kroonstad golegeo, een trein door de Boeren is vernield, waarbij majoor Heath, van het 3de bataljon Sonth- Lancashire gedood werd. Niet minder merkwaardig staan naast elkan der de rapporten van sir Bindon Blood over het schoonvegen van Noordelijk Transvaal en de meesterlijke tocht van Christiaan de Wet. Waarschijnlijk om Botha te ontmoeten in of naby Ermelo trekt De Wet, die van alle kanton omringd i3 door de Engelschen, de grenzen van den Vrystaat over en begeeft hy zich, van slechts enkele manschappon ver gezeld, van Vrede naar Ermelo. En van daar begint hy den merkwaardigen tocht, die, wan neer alle by zonderheden bekend zyn, staan zal naast de grootste en beroemdste tochten, waarvan de historie zal wagen. Tusschen het Engelsche hoofdkwartier te Pretoria en de colonnes, waarmede French bet Oostelijk deel van Transvaal overstroomde, trekt De Wet kalmweg door naar het Noor den. Hy steekt den spoorweg naar Delagoa- baai ergens over, en volgt wellicht sir Bindon Blood, die noordelijk Transvaal binnenrukt, op den voet. By Nijlstroom, aan den spoor weg van Pretoria naar Pietersberg, trekt by dien spoorweg over, en zich in westelyke richting wondend, doorloopt hy het geheele gebied, dat lord Methuen en generaal Babing- ton moeten bewaken en schoonhouden. By Maribogo, zuidoljjk van Mafeking, bezette hy kwartieren, om er een paar dagen te rusten; en langs den weg naar Kimberley bereikte hy daarna het westelijk deel van den Vrystaat bij Boshof. Teneinde rechter Horzog den inhoud van zyn gesprek met Botha te kunnen mededeelen, trekt De Wet daarop naar Pliilip- polia in het Z.-W. van don Vrystaat. Van hier heeft by zich met Brand tn Herzog weder op weg begeven naar de Kaap kolonie, waar hy volgens ontvangen berichten het bevel op zich nam over een atdeeliug van 1000 h löOO Boeren, die zich in de Zuurbergon concentreerden. Zoo had De Wet, ondanks de Engelsche bezettingen, den Vry staat en Transvaal geheel doorgetrokken, een langen weg afgelegd in Britsch-Beetsjoeana- land en door het Westelyk deel van den Vrystaat zyn weg gevoi den naar de Kaap kolonie, waar hy thans weder is aangekomen. (Hbld.) MIDDELBURG, 21 Mei. Tengevolge van een aanval van Scobell in den nacht van den 19en heeft Malan al zgn reser- vepaarden verloren, daar er 38 werden opgevangen. Verscheidene Boeren stegen op ongezadelde paarden, daar zy hun za dels in de vlucht moesten achterlaten. De vervolging werd gisteren voortgezet. De Boeren lagen zonder bedekking in een sterke stelling. Zij werden door eenige granaten uit hun stelliug verdreven en op een patrouilje van yeomanry gejaagd, die van achteren naderde en zes Boereu buiten gevecht stelde. Tengevolge van de gevechten van de laatste dagen is het commando van Malan geheelenal gedesor ganiseerd. Onder de 80 man van het commando van Lagtegan zgn er maar drie, die geen rebellen zgn. LONDEN, 21 Mei. »Central News" verneemt uit Pretoria, dat een Boeren- macht, thans tot vierduizend man aange groeid, en met drie kanonnen, het berg- terreiu by Botha's pas in de Drakensber- gen bezet houdt. MAFEKING, 22 Mei. Eeu groot aantal Boeren-vlucntelingen zgn hier aangebracht van Lichtenburg. ADVERTENTIE N. Openbare Aanbesteding by de DIRECTIE DER MARINE te Willemsoordop Woensdag 5 Juni 1901, des voormiddags ten 11 ure, van de levering der benoodigde gedurende het 2de halfjaar 1901, ten be hoeve der equipages vuu Ui*. Ms. schepen eu vaartuigen van oorlog ter reede vau Texel en in het Nieuwediep en voor het Marine-Hospitaal te Willem-oord. De voorwaarden van levering liggen gedurende de werkdagen op de gewone kantooruren ter Griffie der Marine te Willemsoord voor gegadigden ter inzage. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, ingericht volgens artikel 4 der Algemeene Voorwaarden, moeten vóór het uur der aanbesteding frauco bezorgd zgn in de bus, geplaatst in het Directiegebouw te Willemeoord. Eigenaren of Beheerders van huizen, lifrtfenile aan gedeelte Sluis dijkstraat, Parallelweg', brand- steeg Jonkerstraat tot Fabrieks- gracht, van Beekstraat en P. Quantstraat, die uitloozing wenschen, kunnen dagelijks in- formeeren omtrent directe aan leg tegen concurreerenden ptijs bij den Aannemer SPRUIT. Pinkstergroet. Door veld en tuin, Lange 't blonde duin, Klinkt bly der voog'len groet. De reine geest Van 't Pinksterfeest, Ruischt ons weer te gemoet. Langs heide en wei, Schiep weer de Mei Haar bloemen, schoon en zoet. Zij brengen bly Op 't feestgety Aan iedereen een groet. Door beemd en wond, Klinkt duizendvoud Ons 't loflied te gemoet. De schepping juicht, En elk getuigt Van vreugde in zyuen groet. Gegroet! gij geest Van 't Pinksterfeest, Die blij genieten doet. Klink' dan in koor De wereld door: Do reinste Pinkstergroet! W. M. Tz. FE UIL LE TON. Vrg bewerkt door AMO. 26) ,Gij zyt de architect Piron vroeg de president. «Neen, burger-president, ik heet Etienne de Lenronsac.' Wel verduiveld! Heb ik goed gehoord?' Een zyner modeleden fluisterde hem toe: »No. 763 president. Hier is de akte. De president wierp een blik erop. //In orde. «Gy zyt Etienne de Leuronsac?" ,Ja.« »Dat is genoeg. Gij zijt veroordeeld.» «Burger-president, ik moet tot myn verde diging aanmerken, dat „Wat, voor den duivel', viel bem de pre sident in de rede, „gy hebt hier het woord nietUw zaak is beslist. Samenzwering tegen de republiek, tegenstand tegen den commis saris der regcering. Met zulke lieden maken wij korte wetten. Houd u gereed, morgen om zeven Juor de kar te bestygon. De vol gende.' Een konde rilling ging bnrgores Rialmont door de leden. Nog éénmaal hoorde zy do stem van burggraaf Eltienne luid in de zaal weerklinken; toen zag zy, hoe een paar sans culottes hem aangrepen en wegleiden. Zy kon geen woord uitbrengen en k eek vol vrees naar Madeleine. Deze zat daar, de oogen strak naar de deur gericht, waardoor baar vader zooeven waa weggeleid. Haar gelaat was marmerbleek als van een lyk. Madeleine*, fluisterde zy haar toe, «kom tot u zelve." Toen vernam zy eon doordringende kreet en terstond daarop viel Madelcioe als dood op den vloer der tribune. Nu kwam het er voor burgeres Rialmont op aan, haar nicht, zonder opzien te verwekken, uit de zaal naar huis te brengen. „Het is de lucht!' riep zy. «Ik heb het al gezegdzij kan de lucht hier niet verdra gen. Dat is de oorzaak. Wy zullen haar naar beneden brengen.' Gelukkig werd er voor het tribunaal juist een belangrijk proces behandeld, zoodat de toeschouwers geen tyd hadden zich om een flauw gevallen meisje te bekommeren Onge merkt droegen dan ook Jacques Beanchene en burgeres Rialmont Madeleine naar beneden, waar zy op het kleine plein voor de Concier- gerie een rijtuig namen om haar naar huis te brengen. Gedurende den rit staarde Jacques stomp zinnig voor zich uit, slechts van tyd tot tyd een schuwen blik werpende op Madeleine. die bleek op de bank lag. Haur vader had nog maar enkele uren, haar verloofde wellicht nog maar enkele dagen te leven, wat moest er van haar worden? En wie droeg van dit alles de schuld vroeg Jacques zich af. Hy zelf! Deels door dierlijken aandrang, deels door jaloezie, was hy den kwelduivel geworden van haar, die hy liefhad meer dan zyu leven. Ook de anders nooit ontmoedigde burgeres Rialmont was ten einde raad. Toen zy Made leine te bed had gebracht en burger Truckon haar naar den stand van zaken vroeg, ant woordde zy: „Alles is verloren!" Madeleine was weer tot zichzelve gekomen maar het scheen, of haar verstand beneveld was. De geroepen arts had den toestand der zieke voor uiterst bedenkelyk verklaard. Het stond te vreezen, dat de overspanning een blyvende storing ia haar geestvermogen ten gevolge zou hebben tenzij haar een groote vreugde bereid, een wensch haars harten vervuld werd. Hoe ter wereld dit te verkrijgen? had burgeres Rialmont wanhopig uitgeroepen. Jacques Beanohene dacht aan den dag, waarop hy zyn^ heer in de gevangenis ge sproken had. «Wilt ge myn kind beschermen?' had deze hem gevraagd, en Jacques had geantwoord Zoo goed ik kan.' «Nu, goed', zei Juques tot zichzelf, «gy zyt eon schurk, een ellemdige kerel, als gij niet tot haar bescherming doet, wat ge kunt.« Uren lang had JacqueB reeds op die wijze met zichzelf overlegd, toen hij burgeres Rial mont, die even uit do ziekenkamer kwam, riep. «Burgeres*, vroeg hy, en zyn stem klonk minder ruw dan gowoonlyk, «wilt gy van nacht bij Madeleine blyven?" «Zeker. Wie zou het ook anders?' „Wilt gij hier blyven, totmynheer terugkomt?' „Tot mynheer terugkomtI Wien meent ge, Beauohene «Ik meen, tot burggraaf Etienne terug komt." Gij weet niets, burgeres. Ik weet alleen dat de dokter gelyk heeft: Madeleine moet een groote vreugde bereid worden. Of dit mogelyk zal zgn, weet ik niet. Maar ik zal alles beproeven. Wilt gy mij beloven, burge res, tot morgenochtend acht uur hier te wachten? Dan kom ik zelf, of indien dut niet meer mogelyk is. zend ik een ander meer welkom dan ik. Wilt ge het mij beloven burgeres Rialmont?* Maar, Jacques, wat scheelt u toch? Wat zyt ga van plan? Gjj ziet er zoo ontzettend bleek uit." «Wilt ge het my beloven niet van Made leine weg te gaan, voor ik ofeen ander komt?' «Nu als daar zooveel aan gelegen is, wil ik dat wel beloven. Wat wilt ge dan toch, Jacques?» Het is goed, burgeresgy zult zeker aan mij denken.' Hierop verliet Jacques het hnis van don slotenmaker, zonder omtrent zijn voornemen eenige nadere opheldering te geven. XIX. Burger Jaques Beauchene droeg thans na- tuurlyk zyn dierenvel niet meer. maar kleedde zich, evenalB het grootste deel van het Pa- ryschc volk, met een kiel. Men wierp dit gemakkelijke kleedingstuk over het hoofd, schoot liet door de armsgaten en knoopte het aan deu hals dicht dat was alles. De kial bedekte het grootste deel van het lichaam en diende tevens om wapens, drankflesschen en andere dingen, die liefst verborgen moes ten blyven, aan de blikken der nieuwsgierigen te ontrekken. Toen Jacques het huis vau den slotenma ker verliet, nam hy niet zyn gewonen weg naar «De roode Haas', maar naar de Con- ciergerie. Zoo kwam hy voorbij «-en drauk- winkel, en kocht daar een fleaclijo «eeuwig vuur*, een toenmaals zeer geliefds, sterk be dwelmende dranksoort. Toen hij nu in de Conciergerie kwam, liep hy halverwege om het gebouw en kwam zoo by een lange, overdekte gang die hy wist dat op de gevangeniszaal uitliep, eu waar door de gevangenen gevoerd werden die naar het schavot moesten. De gang was donker en liep een weinig kromaun den andere vrijen ingang stond een schildwacht. Het was byna middernacht, toon Jacques hier aan kwam. Ofschoon hij don heelen dag niet9 had ge dronken, begon hy toch, toen hy den post naderde, onzeker te lnopen- Daar hij nogal veel dronken was, speelde hy zijn rol zeer goed, toen hij, als in dronkenschap tegen den soldaat aanrolde en terstond daarop neer viel. •O, o!' riep hy, zich verontschuldigende Leve de republiek, burger!' De soldaat zag hem aan. „Wie zyt gy Wat wilt ge hier?' vroeg hy. Niets. Laat my hier maar liggen, bur ger.' De soldaat glimlachte. Jacques haalde zyu fleachje te voorschyn en nam een fikschen slok. Toen gaf hij de fleseh aan den schild wacht, die ook dronk. Deze vermoedde niets kwaads, toen hij, do flesch willende terug geven, bemerkte dat Jacques ingeslapen was. Hy kon haar alzoo niet weer kwyt worden en beschouwde dit als ccn buitenkansje. Ily dronk en dronk nogmaals. Toen het tegen den morgen liep, sliep de soldaat half en half en wachtte met ongeduld op zyn aflOBsing. Op dit oogenblik had Jacques geloerd. Lang zaam kroop hy den soldaat voorby en kwam zoo stap voor stap verder in de gang. Toen de Boldaat in de schemering nog eenmaal slaapdronken de oogen opende, zag hy den persoon, die naast hem geslapen had, niet meer. Hy bekommerde er zioh niet om en troostte zich met de gedachte, dat de man zeker weer vertrokken was. (Wordt vervolgd.) Magazijn „De Magneet". ONTVANGEN een nieuwe bezending verschil- lende I als Dames Hand- Dames Over- j schoenen, hemden, in zeer in Tyroler Gla- groote verschei- J cé, Uareo.Lm- ikheid. Costume Rok- j ken in Luster, j Ellen en gestr. Cheviot. 1 Elegante coupe. J Zijde, Goudbro- I caat, Galons, j enz. Kantstoffen. Wit Crème en I zwart, in de nieuwste patro- j nen. Jongens pakjes, j een zeer uitge- j breide sortee- i ring. nen, Zyde, Sn éde, euz. Grootste keuze. Dames Stof rokken in de nieuwste soor ten. PARASOLS zeer mooi en haute Nouve auté. Witte Katoen Kinderhoeden. Wagenkleedjes. Eharps, in zijde, half zyde en Cachemir. Manteltjes, Ba rets. Enz. Enz. ZIE DE ETALAGES. Aanbevelend, H. NI"KLIT. a OprtalmlziB van alle soorten van Fijne Snijboontjes 10 ets. het pond Gebroken Spersieboontjes 6 ets. het pond 4 Gele Andijvie 4 ets. het pond 3 pond k 10 cent. Zuurkool4 ets. het pond 3 pond k 10 ets. Nog ruim voorzien van alle soorten per blik en uitgewogen. Uitstekende gelegenheid tot logeeren in de logementen der Nat. Chr. Geh. Onth.- Vereeniging Zeer nette logeerkamers van af 36 Ct» Consumptie uiterst billijk. HET BESTUUR,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1