LONDEN, 24 Mei. De Standard" bevat een brief uit Warmbad, waarin wordt ge meld, dat de Boeren zooveel voedsel by- een hebben in Noordelyk Transvaal, dat het dwaasheid is te hopen hen te kunnen uithongeren, en zoodoende tot onderwer ping te brengen. De bladen bevatten elkander tegenspre kende telegrammen omtrent Botha'a plan nen de Standard" zegt dat hij uit noordelyke richting trekt, de »Times" ver neemt, dat hij naar het zuiden gaat. ^MIDDELBURG, 25 Mei. (R. O.) De Boerencommando's in de Zuurbergen trok ken gistermorgen voor het krieken van den dag naar het Zuiden. Klaarblijkelijk hadden ze eenigen tyd naar een plaats gezocht, waar ze konden doorbreken en hun aanval op een patrouille te Papkloof was zonder twyfel een schijnbeweging om de aandacht op deze richting te vestigen. De Boeren trokken tusschen Thebus en Stejnsburg door de Britsche liniën en trokken daar, ter sterkte van 600 man, den spoorweg over. Volgens inlichtingen van de bewoners voert Kruitzinger het bevel en heeft hg Fouché, Lotter en Van ïteenen bij zicb. De overtocht over den spoorweg geschiedde niet zonder de aan dacht te trekken. Juist toen de Boeren den weg overstaken kwam luitenant Mar- tens opdagen met een gepantserden trein en opende een krachtig geschutvuur op den vijand, die met de hem eigen snelheid zich holderdebolder over de vlakte ver spreidde na vele paarden verloren te heb ben. De stof die de verdwijnende Boereu opwierpen was ternauwernood gezakt, toen de colonne Gorringe kwam aanrennen, die hen krachtig achtervolgt. Het gerucht gaat nu dat kolonel Gorringe de Boeren achterhaalde bij Bamboesberg en een uitstekende stelling heeft om hen aan te vallen. Een Britsch convooi overvallen. LONDEN, 26 Mei. Een telegram van Lord Kitchener uit Pretoria van heden meldt, dat de Boeren den 23sten Mei tus schen Ventersdorp en Potchefstroom met een overmacht een vastberaden aanval deden op een Britsch convooi. De vyand werd afgeslagen. De Britsche verliezen waren 4 gesneuvelden en 30 gewonden. Het con vooi kwam veilig aan (waar Red. H.). Aan een brief, die een Engelsch eaval- lerie-officier naar huis schreef, wordt door de »Westm. Gaz." ontleend, dat al het bnitmaken van vee en schapen eigenlijk niets geeft. Wy hebben uren noodig om alle schapen byeen te dry ven, maar moeten ze den volgenden morgen toch weer achter laten. Gewoonlijk heeft de achterhoede het genoegen nog de Boeren te zien, die de kudden weer terugdry ven, zoodra wji een paar mijl verwijderd zijn." De officier gelooft, dat de Boeren met het meeste gemak zullen overwinteren kunnen en de onderwerping op zyn vroegst in Juli van het volgende jaar kan te gemoet gezien worden. Nu Alfred Milner, de gouverneur van Zuid-Afrika, zich met verlof in Engeland bevindt, verspreidt zich daar het gerucht, dat de Engelsche regeering hem naar het moederland heeft ontboden, om hem te raadplegen over de toepassing van een maat regel, die reeds geruimen tijd wordt over wogen. Dit zou niets meer of minder zyn, dan het volgen van den raad, reeds dik- wyls door regeeringsorganen gegeven, on eengproclamatie uit te vaardigen, waarin den Boeren wordt onder het oog gebracht, dat, sedert September van het vorige jaar de Zuid-Afrikaansche Republiek bij het Vereenigd Koninkrijk is ingelyfd, derhalve de Boeren Engelsche onderdanen zyn, in staat van rebellie tegen het gezag van Koning Eduard VII, opperste heer van en over Transvaal, en dat allen, die zich niet hebben onderworpen, vóór het einde van Juni, zullen worden behandeld als rebellen. Dit bericht werd dezer dagen in buiten- landsche nieuwsbladen overgenomen, met de opmerking, dat het een hoogst belang rijke zaak betreft, ofschoon men twyfel koestert aan de waarheid er van, zoolang het niet officieel is bevestigd. Het is haast niet te gelooven, dat de Engelsche regeering de vermetelheid zou hebben, zulk een verschrikkelyken maatregel voor te schrijven en ten uitvoer te brengen. Dr. Pameijer over den oorlog. Dr. Pameyer, die gisteren hier te lande uit Transvaal is teruggekeerd en gedurende een jaar onder de commando's van den comman dant-generaaal Louis Botha, adeistent-com- mandant-generaal Boyera en generaal Ben Vifjoen ia werkzaam geweest, bracht een be zoek aan Dordrecht, waar by over den huidigen toestand der Boerencommando's in Transvaal een onderhoud bad met het bestuur van hot Persbureau. Dr. Pameijer breDgt de overtuiging mee naar Holland, dat de Engelschen niet alleen beide republieken nog lang niet veroverd hebben, doch hoogst waarschijnlijk den stryd zelfs niet zullen winnen. De commando's en vooral de verantwoordelijke generaals zyn ▼ol vertrouwen en moed. Voedsel en ammu nitie zyn er in overvloed. Aan slachtvee is geen gebrek, en de oogst die te velde staat ts prachtig. De Engelschen zullen geen kans krygen dezen oogst te vernielen. Alleen aan kleeren en schoenen komt een weinig gebrek. Practisch als de Transvaalsche Boer echter is, maakt hy zyn schoenen thans zelf van de huid van doode paarden. Kleeren kunnen lang mee on nn en dan leveren de Engel schen zelf nieuwe bedekking voor lijf en leden hunner vijanden. Dr. Pameyer zegt moeielyk over getalsterkte der Transvaalsche strijders te kannen oor- deelen. De commando's zijn zoo verspreid en zoo bewegelijk, dat het moeielyk is een zuiver totaal te geven. Hy schat het aantal echter op 8000. Hieronder zyn natnurlyk niet begrepen de nog to velde staande Vry- itaters en Kaapkolonisten. De spoorlijnen zyn verbazend versterkt. Fort aan fort verrijst langs den ijzeren weg. De versterkingen beletten echter den Boeren niet, vryelyk over de banen te trekkeD, in dien dit noodig is. Behalve de spoorwegen en de steden en dorpen daaraan gelegen, zijn de Boeren heer en meester in het land. In het laatst van Februari en het begin van Maart, toen er onderhandelingen gevoerd werden tusschen Louis Botha en Lord Kit chener, heerschte er onder de commando's de overtuiging, dat er nn vrede zou komen. De burgers zeiden reeds, dat zij hun onafhanke lijkheid terugkregen, en toen hot bleek, dat de onderhandelingen op niets waren uitgeloo- pen, waren allen weer bereid voor hun vrij heid t® vechten. Niemand had er aan ge dacht vrede te slniten zonder onafhankelijk heid. Voor gebrek aan ammunutie behoeft, volgens dr. Pameyer geen vrees te bestaan, en de paarden zyn nog in goede conditie. President Steijn on generaal do Wet liad onze medieus slechts zelden en dan nog zeer vluchtig ont moet, doch beiden zagen er zeer welvarend en krachtig uit. Van uitputting der com mando's of aanvoerders is dus geen sprake. Het leven in de open lucht blijkt zeer ver sterkend to werken. Dr. Pameijer verzekerde, dat de Boeren vast besloten zyn to vechten tot het einde, wat in dit geval botookont: een volle onaf hankelijkheid der hcido republieken. tilt het Buitenland. Met de schadeloosstelling door China aan de mogendheden to voldoen, gaat het, voor zooveel betreft de regeling van het uitzicht daarop, nog maar weinig of in 't geheel niet vooruit. Vooral Engeland en Duilschland zou den gaarne zien, dat die regeling maar heel spoedig in orde kwam, om dan daarna hunne troepenmachten uit ChiDa te doen terugkeeren. Omtrent graaf Waldersee wordt verzekerd, dat hij in den loop der volgende maand de terug reis naar Duitscbland zal aanvaarden. Zyn vertrek staat dus niot in verband met de ver zekering, dat de oorlogsschatting definitief be paald on do betaling al of niot geregeld is. De moeilijkheid biervan is aan de gezanten overgelaten. En al komt do regeling tot stand de uitbetaling zal geduld vorderen van hen, die op voldoening wachten, en inmiddels de kosten zeiven moeten voldoen. Iemand, die China tydons de expeditie nogal hoeft leeren kennen, meent, dat de mogendhoden minstens 30 jaren zullen te wachten hebben, vóór zij bnnne schadevergoeding in ontvangst hebben genomen. Deze berichtgever is bovendien van oordeel, dat de mogendheden lmre eischen aanmerkelijk zullen moeten verlagen. China zegt hij heeft goene andere middelen om gereed geld to verkrijgen dan het recht op zout en de binnonlandscbe belastingen. Omtrent de verdero ontwikkeling der gebeur tenissen in China wordt medegedeeld, dat wel is waar aan herhaling van den opstand niet is to denken, maar dat men evenmin een wedergeboorte van China lot do westerscho beschaving heeft te wachten. De berichtgever betwyfelde, of de Keizer des Hemelschen Rijks wel ooit naar zijn paleis te Peking zal terug keeren. omdat die plaats voor den Zoon deB Hemels nu is ontwijd. Er wordt dan ook ii) China reeds ernstig gesproken over eeno nieuwe residentie des Keizers. Eindelyk wordt in de mededeelingen, waaraan wy het bovenstaande ontleenen, gesproken over de min of meer gespannen verhonding tusschen Rusland en Japan. De quaestie over landbozit in Cbini kan heel licht tot een oorlog tnsschen beide mogendheden leiden. In Japan is mon daartoe zeer gezind. In een brief, uit Zuid-Afrika aan een der groote Engelsche niouwsbladen geschreven, wordt het Engelsche oorlogsbeleid zeer scherp aan de kaak gesteld. De briefschrijver, die zeiven in 't leger dient, en dus op de hoogte kan zijn, vertelt, dat de Engelschen negen colonnes iu de Kaapkolonie hebben, doch dat deze zoo goed als niets kunnen uitrichten. Elke colonne werkt onafhankelijk onder den bevelvoerenden officier in het district, waar zij zich bevindt. Daar in de laatste maand dezelfde colonne in drio verschillende distric ten is geweest, steeds achter hetzelfde Boeren- commando aan, is dit reeds op zichzelf oen aanleiding tot mislukking. Dan heerscht er bovendien jaloerscbheid onder de aanvoerders, zoodat dikwyls door de vraag Daar den onder- dom in rang een aanvallende beweging ver haast of vertraagd wordt. Onder zulke om standigheden is geen gozaraelyk en eendrachtig optreden togen den vyand mogelyk. Dau staan verschillende colonnes onder het bevel van infanterie-officieren, die hunne mannen uit stekend kunnen aanvoeren, doch volkomen onwetend zijn omtrent het leiden van een cavallerie-detachement, zoo dat hun colonne oven weinig waard wordt als een niet be reden macht. En ten slotte is de vyand uit stekend bekend met het terrein, heeft hy niot meer wagens dan ten hoogste een Kaapsche kar, en rydt hy by voorkeur des nachts van hoeve tot hoeve, en van district tot district, om overal inlichtingen omtrent de Engelsche colonnes in te winnen. De Boer weet, dat onze colonnes niet samen werken, en met de gewone veebtwijze der Engelschen is hij volkomen bekend. Terwyl wy een kopje bezetten of beschieten, rijdt de hoofdmacht van don vyand rustig weg, en als we gaan aanvallen, zien we nog juist den laatsten Boer weggaloppeeren, ons spottend met don hoed toewuivende. Een Engelsche colonne, als deze een zoo bewegelijken vijand als do Booren achtervolgd, doet iny gedurig denken aan een kind, dat de schaduw van eeu wolk op het grasveld achterna loopt. Gemeenteraad van Texel, gohonden den 25en Mei 1901. Voorzitter H. W. do Joncheere, Burge meester. Loco-Secretaris, A. Langoveld. Tegenwoordig allo loden. De Voorzitter opent do vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd met eene kleine wyziging. Punt I. Mededeelingen. Ingeko men stukken. a. De Voorzitter deelt mede, dat aan den Secretaris der gemeento een verlof ïb ver leend voor eene maand. i. Ingekomen van God. Staten do goed keuring der rekening van de Havendirectie: ontvangsten f 7351,06®, uitgaven f 7288,70. c. Medegedeeld wordt, dat in overleg met den Arr. Schoolopziener de heer J. Daalder Dz. benoemd is tot waarnemend Hoofd der o. L school te Oosterend en tot tijdelyk onderwyzer do heer C. A. Koyser. d. Ingekomen schrijven van Moj. Brans met dankzegging voor do benoeming tot on derwijzeres leervak K. te Midden-Eierland. e. Ingekomen schrijven van Ged. Staten, mcdedeelende dat aan do gemeento voor het L. onderwys f 5000 subsidie is verleend. Verzoekschrift van Dirks van Zaan dam om plaatsing voor een lnchtschommel op het kermisterrein. Verwezen naar B W., waar het thuisbehoort. g. Schryven van de wed. P. J. Bouma, mededeelendc het overlyden van haren Echt genoot, in leven Hoofd der o. 1. School te Óosterend. De Voorzitter deelt mede, dat door hem een brief van rouwbeklag is ver zonden en wydt eenigo warme woorden ter nagedachtenis van den overledene, die was een ijverig en kondig ambtenaar. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt II. Goedkeuring begroo ting Waalderweg 1902. Van het Bestuur der 30 gemeenschappe lijke polders is ingekomon de begrooting tot onderhoud van den Waalderweg tot een be drag van f 667. De helft hiervan komt voor rekening van de Gemeente. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Punt III. Regeling uitbetaling jaarwedde overleden Iloofd der O. L. School te Oosterend. B. W. stollen voor de wedde over het loopende kwartaal uit te betalen aan de weduwe van het overleden Hoofd. De heer Bakker kan zich met dit voorstel vereenigen, als zulks voortaan als regel zal gelden. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeono stemmen. Punt IV. Vaststelling j aarwed- de tydclijken onderwyzer Óos terend. De Voorzitter deelt mede, dat B. W. deze wedde hebben bopaald op f 500 en vragen daarop goedkeuring van den Raad. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt V. Voorstel verstrekken bolooning aan M e j. R. Roeper voor ondorwije in vak K. aan School M. U. L. B. W. stellen voor om aan Mej, Roeper, onderwijzeres aan de O. L. School te den Burg, tevens het onderwys op to dragen in de nuttige handwerken aan de school met uitgebreid leerplan en dit te laton govon op Woensdagmiddag van 2 tot 4% uur en hier voor eene belooning too te staan van f 50 per jaar. De heer Bakker zegt, dat in verband met salaris-regeling deze belooning f 62,50 be hoort te zijn en stelt voor deze op dit be drag te bepalen, welk voorstel door den Voorzitter wordt overgonomen. Het gewyzigde voorstel wordt met alge meene stemmen aangenomen. Punt VI. Voorstel van don heer J. Roeper inzake benoeming re gentessen Algemeen Armbe- s t n u r. De heer Roeper zal gaarne zien, dat zijne meening hieromtrent ingaDg vindt, omdat hy zich goene goede huishouding zonder de vtoiiw kau voorstellen. Na eenige inlichtingen van den Wethouder C. P. Keijser, voorzitter van het Algem. Armatuur, en eenige discussiën, wordt het voorstel van den hoer Roeper in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 3 stemmen en 1 stem in blanco. Hierna wordt met algem. stemmen, besloten om 't getal regentessen op 3 te bepalen. Aan den Voor zitter van het Algem. Armbestuur wordt ver zocht daarvoor eone voordracht te willen in zenden. Punt VII. Voorstel voorziening in vacature vroedvrouw Oudo Schild. De Voorz'tter stelt namers B. W. voor om hiervoor te benoemen mej. LaDgeveldFlier- man en de benoeming te doen golden voor de dorpen Oude Schild, Waal, Hoorn en de Koog met standplaats te den Burg. De geneeskun digen hierover geraadpleegd, konden dit plan volkomen goedkeuren. De heer Mets bevreemdt het, dat de ge neeskundigen geraadpleegd zyn, alvorens deze zaak in den Raad behandeld is. Hy zou hier omtrent gaarne de opinie van de bevolking to Oude Schild.'waar reeds een reeks van jaren eeno vroedvrouw gevestigd was, willen weten. De beide Wethouders kunnen hierin met den heer Mets medegaan. Na nog eenige discussiën wordt besloten dit pnnt aan te houden tot de volgende ver gadering. Den heeren Mets en Zym worden verzocht alsdan advies te willen uitbrengen omtrent deze zaak. De Wethouder C. I'. Keijser verlaat tydelyk de vergadering. VIII. Af- on overschrijving en beta ling po81 onvoorziene uitgaven. Deze overschrijvingen zyn van administra- tioven aard. Besloten wordt deze goed te keuren. IX. Vaststelling rekening Alge meen Weeshuis over 1900. De Commissie van onderzoek, beslaande uit de heeren Mets, Zijm en Lap, rappor teert gunstig on adviseert tot goedkeuring. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. X. Idem suppl. kohier schoolgeld 2e kwartaal 1901. Met algemeene stemmon vastgesteld tot een bedrag van f7.55. XI. Idem Alg. Politieverordening. Deze verordening, nit 309 artikelen be staande, is reeds behandeld in eene commissie vergadering, waarom het onnoodig wordt go- acht dozo artikelsgewjjzo te behandelen. De verordcoing wordt met algemeene stemmen vastgesteld. XII. Idem verordening heffing Hoofdei. Omslag. Van rechtswege vervalt met 1 Jan. a.s. de tegenwoordige wijze van heffing van den hoofdeliiken omslag, waarom door B. en W. een nieuwe verordening op de heffing is op gemaakt, waarbjj inkomens van f 300 niet lastbaar zyn en f350 als minimum is ai genomen. Tot f1000 klimmen do klassen op met f50; van flUOOtot f3250 mot f 100 en boven f 3250 met f 200. Deze verordening en die op de invorde ring worden met algemeene stemmen vast gesteld. Punt XIII. Rioloeringvan don Burg wal, wordt verdaagd tot de volgende verga dering. Nadat op eene desbetreffende vraag van den heer Bakker is geantwoord, dat in de vacature in hot stembureau te Oosterend ty delyk is voorzien, brengt de Voorzitter ter tafel een schryven van het Neder). Comité van de Internationale Unie te Parjjs, met verzoek om adhaesic aan het protest tegen het vernietigen en het annexeeren der Zuid- Afrikaansche Republieken door Engeland. Wordt besloten hieraan adbaesie te be tuigen, waarbij do Burgemeester, namens Raad zal onderteekenen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Marine en Leger. Blykens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. panlserdekschip nNoordbrabant", onder bevel van den kapitein ter zee I. van den Bosch, 25 dezer te Albany (King George Sound) aangekomen. De o ff. mach. Ie kl. J.Smit is naar Londen gocomraiteerd tot het houden van toezicht op den aanmaak van materieel voor hotpanteer- deksohip .Hertog Hendrik". De mach. 2c kl. der marine W. J. Oudegeest is bevorderd tot machinist lo klasse. De le comp. van het 4e reg. vesting-art uit 'sGravenhage, onder bevel van don kapitein J. J. P. Slinkers, zal van 8 tot 20 Juli schiet oefeningen houden te den Helder. Stoomvaartberichten. Het stoomschip »Cyclops«, van Amsterdam, vertr. 24 Mei van Liverpool. Het stoomschip #Timor'; van Arasterdam, pass. 24 Mei Perim. Het stoomschip .Prinses Sophie* vertr. 25 Mei van Amsterdam naar Batavia. st 55 eent, 100 mlddrlin. tong p. it 30 cent, 40 kleine tong p. >t. 15 een, -10 mand klrioe sobol p. m. f 1,75 f 2,50, 10 mand -cbar p. tn. f 1,25 a f 1,50. 585 tal huing per tal 60 u 80 cent, 45 tal geep per tal f 3.50 f 5.50. 315.000 stuks ansjovis per 1000 f 4,50 a f 0,15. 1 steur voor f 60. 25 Mei. 1 kotter ITO. 32, schipper J. Schelder, met 215 eiuks groote, middelm. en kleine tong, botjes en ponen, kleine boIioI en 9ch«r, besomming t 100. Van Texelaars en vletten 100 «tuks rog p. at. 75 a 80 cent. 1 kotter HD. 48. 9chipper Jb. de Groot, niet 150 stuks groote, middelm. en kleine tong, tarbot, pouen. kleine schol en sehar, besomming f 150. 70 korders met 10 tot 40 tong p. st. 4» e 50 cent, 20 lot 80 middelm. long p st. 80 a Sj cent, 10 tot 00 kleine tong p. at. 15 a 20 cent, 1 lot 5 stuks rog p. st. S0 cent. 5 stuks tarbot p. at. f 7 f 0, 2 lol 10 mand kleine-schol p. m. f 1,25 n f 2, l lot 6 mand schar p. m. f 1,50 a f 2, 875 tal haring per tul 40 npGO cent, 55 tal f 2,50 u f 5,50. 137,000 slaks ansjovis per 1000 f 4,50 a f 6. 27 Mei. O'l tul haring per tal 50 a 70 eent. 55,000 stuks ansjovis per 1000 f 5,35 a f 5,70. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndiê: Versuudingswcg. p. zeepost via Amsterdam, p. zeepost vin Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Maraeillo p. Fransche mail via Mareeillc p. Engelsche mail via Brindisi (oaar Palcinbang, Riouw, Ban ka. Billiton en Z. W. Afd. van Borneo) Naar Atjeh on do Oostkust vau SumatraJ p. Dnitache mail via Napels DaiiiTO der ter I laat. busl. post-hezorg. a/h p09tk 7 ou 21 Jnni 81 Mei. 4 en 18 Jnoi 11 cn 25 81 Mei. eiken Vrijdag. 24 Juni Naar Guyana (Suriname): 7 en 21 Juni 7— 's 3.80'tns 7— 's Amsterdam p. mail over Engeland p. raait via St. Nuzaire 7.— 'i 7.— 7.- 7.— 's av. 3.80 'snam 8.30 'snatr. 7.— 's av. 31 Mei. 24 Jnni 7 Naar Curaqao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdam 31 Mei. p. mail via Southampion eiken Dinsdag p. mail via Queenatown -lken Vrijdag p. mail via Genua1 Juni (alleen op verlangen der afzenders). Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba p. mail over Engeland 10 cn 24 Juni l 7.av Naar Hr. Ms. .Ze eland", te Parama ribo; via Amsterdam, 14 Juni, 7 uur 's avonds. Naar Hr. Ms. .Utrecht": te Spezia (Italië), 28 en 29 Moi, 7 uur 's avonds. To Napels: van 8 tot en met 18 Juni, 3.30 's nam., dagelijks. 366ste Staats-Loterij. Trekking van Vrydag 24 Mei. Nos. 9047 11240 15936 16924 18472 20166 elk f 100Ü. Nos. 3447 12558 en 20795 elk f400. Nos. 6614 7408 9582 12295 14979 en 15120 elk f 200. Nos. 424 5000 5847 7218 8505 8789, 9564, 9781 10642 13945 14049 16485 17123 18159 18166 en 19124 elk f 100. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van 24 tot 27 Mei. BEVALLENG Schilder geb. Bruin, d. H. C. Knsa- pen geb Remert, z T. Vink geb. Lastdrager, d. 51. Suieder eeb. Mosk, d, G. Over de Lin len geb. Schcffer, d E. M. Verbcrne geb. Ekkers. z. H. C. H. Meiz geb. Klaasten, z W. E. Hctrm geb. van Dok, z. E VV. van Koert geb. v. d. Pol, d. M. Ennenga geb. Gerritsen, d. OVERLEDEN: H. r. d. Ilnlsl, 28 j. G. Bakker, 16 m. J. da Porto, I m. S. Kamen, 3 m. Burgerlijke Stand, gem. Texel, van 18 Mei tot 24 Mei 1901. ONDERTROUWD: l GETROUWD: j <*eene- GEBORENCornelis Reijer, zoon vaD Leendert Daalder en Nceltje Wuis (de Koog). Cornelia, dochter van Cornelis Troost en Cornelia Bakker (Eierland). OVERLEDEN Grietje Kuiter, 11 maan den, dochter van Cornelis Kuiter en Antje Eelman (Oost). Visscherijberichten. Nienwediep, 28 Mei. Aangebracht 80 tal haring per tal 55 a 60 cent, 25 tol geep per tal t 4,50 a f 6,60. 160,000 stuks ansjovis per 1000 f 5,15 a f 5,80. 24 Mei. 8 korders te zaroen mot 90 staki tong p. Afloop der veiliug van bouwterrein. Woensdagavond in .Tivoli" alhier gehouden, ten overstaan van den notaris C. Stammes: Perc. 3840, kooper de heer J. Graaff, voor f490; 44 (met perc. 50), kooper de heer J. Kikkert Sz., voor f345; 46—47, kooper de heer M. Smits, voor t 33048—49, kooper de heer A. Grande, voor f340; 51, kooper de heer P. van der Plaat, voor 1189 60—63, kooper de hoer W. Lammere, voor f 635 65, kooper de heer W. do Jong, voor f 160, en 70—72 (met perc. 66), kooper de heer K. Metzelaar, voor 1 1355. Vervolg der berichten. De liberale kiesvereeniging Alge meen Volksbelang" te Terschelling heeft den heer C S. Jaring, candidaat der cen trale liberale kiesvereeniging alhier, can didaat gesteld voor de Tweede Kamer. Mej. J. H. Spigt alhier, is te Am sterdam geslaagd voor acte lager onderwijs. Donderdag jl. is te 's-Gravenhage met gunstig gevolg het examen van candt- daat-gemeente-secretaris afgelegd door den heer A. Kwant, adjunct-commies ter Secre tarie dezer gemeente. Van de 16 Januari j.1. op het ijs ver ongelukte VVieringers is thans ook het lijk van J. Wigbout Pzn., te Hippolytushoef aangebracht. Het werd in de nabijheid van het eiland gevonden en kon nog eenigs- zins herkend worden. In 62-jarigeu ouderdom is te 's Gra- veuhage overleden de gepens. kapitein ter zee J. M. A. van Muiken. Indertjjd be kleedde de heer van Muiken de betrekking van havenmeester alhier. Te Utrecht is den 24 dezer in den ouderdom van 46 jaren overleden de kapt.- luit. ter zee W. P. A. M. Kluit, lid van het Hoog Militair Gerechtshof aldaar. De kleermaker P., beklaagd van de ontvoering der knapen van Wezel en End- licb, werd ingevolge bevel van het ge rechtshof in den Haag, op grond van vrees voor ontvluchting, gevangen geno men. Hij bevindt zich thans in de gevan genis te Scheveningen. Een verschrikkelijk ongeluk, waar van het 13-jarig dochtertje van den heer P. Blom te Leiden het slachtoffer is ge worden, is gistermiddag te Oegstgeest ge beurd Het meisje wilde met haar fiets uitwijken voor de Katwykscbe stoomtram, maar had het ongeluk te vallen vlak voor de machine. Het hoofd werd haar van de romp gescheiden, tot groote ontzetting van de talrijke wandelaars, die het onge luk zagen gebeuren. 26 Mei 1492, Alkmaar gevonnist. In dezen tyd had in Noord-Holland een ernstig oproer plaats gehad van het zoo genaamde „Kaas- en Broodvolk". Alkmaar had hieraan meegedaan en werd nu ge straft. Al de muren rondom de stad wer den gesloopt, evenzoo de torens, al haar krijgsgereedschap moest worden overgele verd, haar voorrechten of privileges wer pen verbeurd verklaard, 2600 Andries gul dens boete moesten worden betaald eu 25 personen, door den hertog van Saksen aan te wijzen, moesten aan hem worden over gegeven, die hij naar zyn goeddunken kon behandelen. De uitbarsting op Java. BATAVIA, 23 Mei. De modderstroom heeft Blitar bereikt waaruit de bevolking in panischen schrik om vier uur 's mor gens per trein is gevlucht. De inlanders op de helling vau den berg zyn door de uitbarsting verrast geworden. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. [By de >Nederlandsche Handelsmaat schappij is nog het volgende telegram ontvangen Verscheidene menschenlevens verloren. Belangryke schade koffieplantages". En onze Rotterdamsche correspondent seint Bij de firma Wed. J. van Nelle is van haar plantage Karang Redjo te Blitar een telegram ontvangen met de mededeeling dat de schade gering en het personeel ongedeerd is." >H.bl" Een nader telegram van den Gouverneur Generaal meldt, dat 178 inlanders zijn omgekomen en 9 gewond. De »N. R. Ct." ontving nog een tweetal telegrammen van den volgenden inhoud: De gevolgen der uitbarsting bepalen zich tot het omkomen van den opzichter Perslijn, twee kinderen van den heer Treding van Berkhout en omtrent 50 inlanders. Veel plantages gesehadigd. Suikerplantage Sawa-Rasang, behoorende aan de Handelsvereniging »Amsterdam", alles wel. De predikant te 's Gravenmoer, ds. Brutel de la Rivière, ontving deze week een brief van den volgenden inhoud: Brutel »Drie ingezetenen van hier geven je o»erwpging vóór 15 Jnni 's Gravenmoer te verlatenzyt ge na 11 Juni nog hier, dan zal een van ons drieön, door het lot aangewezen en door een eed gebonden, uw doodvonnis voltrekken. De laatste kogel zal een eind maken aan zyn leven, hij zal sterven, wetende, dat hij het dorp bevrijd heeft van hem. die erger is dan de pest Boven den brief waren doodshoofden en revolvers geteekend. 23 huizen en 11 schuren verbrand. In de gemeente Leeuwen, in het land van Maas en Waal, heeft Vrydag een felle brand gewoed. De brand ontstond boven de oven van den broodbakker Dekkers en nam zoo schie lijk toe, dab de dienstmeid, Mina Wijnakker, om haar leven te redden, uit het zolder raam moest springen. De felle noordenwiud wakkerde de vlammen sterk aan, zoodat de droge strooien daken van de belendende huizen, en zelfs die op eenigen afstand stonden, direct vuur vatten en binuen een kwartier alles in lichtelaaie stond. De vlammen waren zoo fel, dat binnen ander half uur alles in a«ch lag. Ook is er veel schade aan vruchtboomen toegebracht. Van de inboedels is weinig gered. Vier kleine huizen met inboedels, bene vens nog vier inboedels, zijn niet verzekerd, A. J. Boger, een broodmager, smal oudachtig mannetje te Amsterdam, is mu zikant. Zyn voorkomen zegt dadelijk dat door het muziek maken de geldstukken niet in zijn bundel kwamen. Büger zocht naar middelen om aan geld te komen, en schreef, in zjjn qualiteit van musicus, aan den fabrikant van muziek instrumenten te Tilburg, den heer Kessels. Eerst vroeg hij, in Juli. om een catalogus en daarna gedurende de paar volgende maanden, om muzieklessenaars, muziek- papier, maatstokken eDZ. tot een geza menlijke waarde van bijna f 90. Boger begreep evenwel, dat zyn eigen naam hem geen krediet gaf, en nam dus dien aan van Kohier, terwijl hij schreef namens de Vereeniging Vaderland en Oranje.* Die vereeniging bestond niet, maar zou toch spoedig opgericht worden. Boger hield die goederen een tijdje in huis en bracht ze toen langzamerhand naar huizen van verkoop met recht van wederinkoop. In April ging bij naar Den Haag, kwam daar op een goeden avond onder den in vloed van wat sterken drank, werd gear resteerd, naar het politiebureau gebracht gefouilleerd en op hem bevonden al die beleenbriefjes. Bovendien kwam de vrouw klagen over haar man, over zijn handelingen met die goederen van den heer Kessels. En zoo kwam het, dat Boger Vrydag als beklaagde stond voor de Amsterdamsche rechtbank. De man bekende volmondig Het O. M., waargenomen door mr. Wentholt, requireerde een gevangenisstraf voor den tyd van 1 jaar. (Hbld. Vader en Zoon. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond Vrydag terecht de 18-jarige J. Ch. Vatter, beklaagd wegens poging tot opzettelijk en met voorbedachten rade vau hot leven te bo- rooven zyn vader W. V a 11 e r. Uit het verhoor van den beklaagde bleek hot volgende Sinds een paar jaren leefde de jongen in onmin met zijn vador. Steeds was er ruzie en tweedracht tusschen hen. De verhouding werd er niet beter op toen na den dood van zijn eerste vrouw, de vader hertrouwde. De jongen liep het huis nit, ging oen tyd bij zyn znster en zwager logeeren, kwam weer terug, ging naar Zaandam en eindelijk naar Den Helder. Eenigen tyd reeds liep hy met hot donk beeld rond zijn vador naar het leven te staan, vage denkbeelden die tydens zyn verblyf in den Helder vaste vormen aannam. Den 18on April jl. ging hy naar Amsterdam terug, liep naar een wapenwinkel op den Zeedjjk, kocht een flobert-pistool met 12 scherpe pa tronen, en probeerde dit wapen op de Ruy- terkado. Hy begreep echter dut dit pistooltje niet aan het dool kon beantwoorden hy ging duB terug naar don winkel en kocht een revolver met zes patronen. By de Oosterdokslnis probeerde hy dit revolver en schoot één patroon af. Den 20en April ging hij naar het buis van zijn vader, die portier is aan het Blauwhoe- denveem op do Handelskade. Het huis staat naast de loodsen. Do jongen werd opengedaan door zijn stiefmoeder en toen hy vernam dat zijn vader niet thuis was, hogreep hij dat hy naar de pakhuizen van hot Blauwhoedenveem moest gaan. Daar vond hij zijn vader, vroeg hem te spreken, maar do vader wilde hem niet te woord staan en begaf zich naar hnis. Toen liep beklaagde hem na, en dicht by huis gekomeD, plaatste hij hem de loop van de revolver vlak achter het linkeroor. Het schot ging af, maar raisto doordat de vader begrypende on voelende dat het wapen op hem gericht werd het hoofd bakkend opzjj boog. Beklaagde werd even daarna gearresteerd. In het bureau gaf hy zyn spijt te kennen, dat hy zyn vader niet had geraakt. Te terechtzitting beweerde hij berouw te hebben van zyn daad, ofschoon zijn houding met zoo'n bewering niet overeenkwam. Zeer kalm, duideljjk en correct, zonder eenige zicht bare aandoening, gaf hy de uitvoerigste in lichtingen. L)e vader, als getuige ouder eede gehoord, verklaarde dat het ongenoegen tnsschon hem en de zoon nooit zoo erg waren geweest, dat althans hij nooit zoo ict9 van zyn zoon had kunnen vermoeden. De jongen had vroeger goed opgepast en was werkman geweest op Blauwhoedenveem. Toen de vader na den dood van zijn moeder hertrouwde, was het goede oppassen uit, bleef beklaagde wol eens een dag weg en werd hy ontslagen. Het O. M. requireerde een gevangenisstraf voor den tyd van 8 jaren. Edison's jongste uitvinding. Edison moet in een interview over zjjne jongste uitvinding het volgende verklaard hebben: Het oogenblik, waarop bet paard vrij zal zyn van bet trekken van zware lasten, z 1 weldra aanbreken, daar met lichte batterijen zware vrachtwagens voordeelig kunnen worden voortbewogen; ook voor schepen, in bet bijzonder voor pleiziervaar- tuigen, is de uitvinding van belang. Terwyl de tegenwoordige batterijen alleen door zaakkundigen behandeld kunnen worden, zullen met de nieuwe ook leeken kunnen omgaan. ADVERTENTIE N. Geboren JOHANNA HELENA DEDERIKA, Dochter van C. DITO en J. HOOGENBOSCH. Amsterdam, 24 Mei 1901. Geboren HENDERIKA CORNELIA, Dochter van M. MARUBAND en A. H. MARC HAND-KOSTEN. Helder, 27 Mei 1901. Geboren: JACOB, Zoon van P. VERBERNE en E. M. EKKERS. Helder. 24 Mei 1901. Geboren REINERUS PETRUS, Zoon van R. P. HETEM en W E. HETEM-VAN DOK. Helder, 25 Mei 1901. Geboren: D1NA JAKOBA, Dochter van J. G. H. v. d. LINDEN en G. v. d. LINDEN geb. SCHEFFER. Helder, 25 Mei 1901. Heden overleed na een kortstondig lijden onze Lieveling CORNELIS MARINUS, in den jeugdigen leeftyd van ruim 5 jaren. Helder, 26 Mei 1901. J. P. PLUIJMERS, en Echtgenoote. Zusters en Broeders. Op den 24 Mei j.1., overleed tot mijn diepe droefheid, mijn geliefde echtgenoote en der zorgdragende moeder GEERTJE ROTGANS, in den nog jeugdigen leeftyd van ruim 37 jaren, mij nalatende 3 kinderen, die nog te jong zyn dit zware verlies te beseffen. Namens hare diepbedroefde Echtgenoot en Kinderen, A. MOSTERT. Wieringen, 28 Mei 1901. Na een lyden van 10 maanden overleed mijn geliefde Echtgenoote E. VIJFVINKEL, geb. PRONK, iu den ouderdom van 33 jaar en 4 maanden. Uit aller naam: J. A. VIJFVINKEL Jz. Rotterdam, 25 Mei 1901. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lyden in baar Heer en Heiland, onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder CHRISTINA JENETTA VAN DER W0LDT, Wed. van J. G. LINZELL, in den ouderdom van 68 jaar. J. G. C. LINZELL. C. A. LINZELL. J. B. LINZELL. J. DE SMIT. M. C. DE SMITLinzell. J. LINZELL. G. J. DE SMIT. Amsterdam, 26 Mei 1901. DAÜKBETUIGIXft. Bij deze betuig ik myn oprecht' 'ank aan den WelEd. Zeergel. Heer F BURG, Officier v. Gezondb' Ned. Marine, voor zijn or aan myn lieveling, Co' zyn ziekte en overlj.»" Helder, 26 Mei G. P|^ noek Blomsl t«

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 2