KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen. DE BOOZE GEEST. No. 2959 Woensdag 26 Juni 1901. 29ste Jaargang. Bureau Znidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 69. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 871/, Ct. id. franco per poat 75 id. f 1.20. id. voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. Afzonderlijke nommera 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgeven: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaus Spoorstraat en Zuidstraat. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 C«nt Elke regel meer5» Groote letten en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewys-Exemplaren per poat 21/, Cent. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver- ïocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 2de kwartaal 1901 te willen over maken per Postwissel of in postzegels, vóór 9 Juli» zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, Ct. beplakt te worden. Uit liet Buitenland. Uit Engeland wordt bet minder opbeurend bericht medegedeeld, dat er eene vry ernstige scheuring dreigt te ontstaan in de liberale party daar te lande. De uiteenloopende in lichten, die men er heeft omtrent den Zuid- Afrikaaaschen oorlog het ontstaan en de leiding er van geven aanleiding tot ernstige geschillen onder de leden der partij, van welke men verwachtte, dat zy als ée'n man de oorloge- gezinde Begeering bestrijden en, zoo mogelyk, tot het sluiten van den vrede dwingen zon. Er zyn er echter, ook onder de liberalen, die van den aanvang af den oorlog in Zuid- Afrika noodzakelijk en gebillijkt hebben, en die reeds by don verkiezingstrijd in October des vorigen jaars door hunne zonderlinge hooding voor een deel de nederlaag der libe ralen by de stembus hebben veroorzaakt. Lyn- recht staan deze halfslachtige liberalen tegen over de andere leden der party, die met groote beslistheid de houding der Regeering, zoowel vroeger als nu aangenomen, afkeurt, het herstel des vredes op billijke voorwaarden wenscht, en niet nalaat, op de fouten en tekortkomingen der Regeering met grooten ernst te wyzen. Een van de voornaamste leden der liberale party hield in de vorige weck eene redevoering, welke in de staat kundige wereld groot opzien heeft gebaard. Spreker deed uitkomen, dat hij en anderen van zyne richting thans geene andere denk beelden over den oorlog in Zuid-Afrika heb- ben dan vroeger, en dat zy steeds van meening zyn, dat deze oorlog niet kan eindigen met het herstel van de onafhankelijkheid der Bóeren-Republieken. De redenaar sprak o.a. deze bewering uit: .Deze oorlog is niet be doeld of gewenscht door de Regeering en het volk van Engeland, maar is opgedrongen zonder afdoende redenen." Na deze klaarblij kelijke onwaarheid, thans reeds door duizenden als zoodanig erkend, en die ongetwyfeld een maal door de geschiedenis in het duidelijkst licht zal wordon gesteld, werd doof don rede naar gewezen op een vry, vereenigd, zichzelf regeerend Zuid-Afrika, dat, naar zyn meening, ontstaan zal op het gebied, waar thqns zoo veel verwoesting en ramp voorkomt. Hy vergat echter te zeggen, dat Engeland door «yn onmenschelijk optreden in dezen onzaligen oorlog de vereeniging, waarvan spreker scbynt te droomen, voor goed onmogelijk heeft ge maakt. Vierkant in stryd met 'tgeen door den half- slachtigen liberalen redenaar werd aangevoerd, was 'tgeen daags te voren in eene openbare vergadering te Londen erkend en in eene motie uitgesproken was, dat het de plicht is van Engeland, om de onafhankelijkheid der Bóeren- Republieken te erkennen. Deze uitspraak werd door den bedoelden staatsman volgenderwijze bestreden«Onder myne vrienden zyn er, die meenen, dat deze oorlog is een nationale misdaad van Engeland. Zy houden zich over tuigd, dat zy op die misdaad dag aan dag, maand aan maand, jaar aan jaar nieuwe misdaden hebben gestapeld tegen de wetten der menschelykheid, en dat de cenigo weg om ons zeiven, voor ons geweten en voor de wereld daarvan te bevrijden is: onvoorwaardelijke overgave aan de Boeren. Zoolang ik er toe in staat ben, zal ik myne stem verheffen, om er tegen optekomen, dat dit de meening is der liberale party in Engeland.' Spreker kwam er zelfB tegen op, dat van Engelsche sjjde wordt toegestemd dat deze oorlog op wreede, onmenscbelyke wyze wordt gevoerd. Hy teekende den Engelschen gouverneur van Zuid-Affika den gehaten Milner, aartsvy- and der Boeren als een hoogst humaan mensch, en beweerde verder, dat geen oorlog in de wereldheschiedenis op humaner wijze is gevoerd dan de tegenwoordige oorlog in Zuid- Afrika. 't Was zeker moeilyk voor den rede naar, om in zyne pleitrede voor de Regoering nog te gewage van de lagen, verachtelijke manier, waarop de vrouweo en kinderen der Boeron in de beruchte kampen worden be handeld. De meening werd door hem uitge sproken, dat iedere andere behandeling van de vrouwen en kinderen nog veel noodlottiger zou zyn geworden. Aan hst slot zyner rede erkende de spreker wel, dat de oorlog van Engeland met de Republieken door het volk □iet gewenscht is, doch hy spreekt het denk beeld uk, dat het in de tegenwoordige om standigheden beslist onmogelijk moet geacht worden, den Boeren uitgebreide consessies toetcstaan. Het is licht te begrijpen, dat het door dezen redenaar gi-sprokone in groote mate bjjval heeft gevoudeu by de regeeringsgeziude dag bladen in Engeland. Zij verzekeren, dat de nog altyd liberaal genoemde spreker door zijne redevoering een grooten dienst aan het Rjjk heeft bewezen, en zij pryzen zynen moed, om op zulk eene wyze voor de eer des laods op tekomen, ofschoon zyne party gewoonlijk een geheel anderen weg uitgaat. Andere, getrouwe liberale dagbladen deeleu mede, dal de be doelde rede, meermalen onderbroken werd door het geroep van de zyde der hoorders, welke hun afkeer van vele der uitgesproken denk beelden openbaarden. De liberale bladen spre ken onbewimpeld als hunne meening uit, dat de redenaar zeer verkeerd deed doordien hy zich afscheidde van zyne partygenooten, en vooral omiat hy, te midden der anti-liberale voorstellingen, die by ten beste gat, de uit drukking bezigde: .dat Engeland, volgens de meening van sommige liberalen, zich aan de Booren moest overgeven". Dit gezegde lokte een lang en hevig protest van de zyde van het auditorium uit. Het is te verwachten, dat de trouwgebleven liberalen zich nn des te nauwer zullen aaneensluiten, ten einde tegen over het gesprokeue een krachtige stem voor waarheid en recht door het land te doen weerklinken. Een van de getrouwe hoofden der liberale party ontving dezer dagen een briefje van een kiezer, die hem de vraag deed, hoe hy over het in den laatsten tyd gebeurde dacht, 't Antwoord op deze vraag was wel zeer merkwaardig, 't Luidde aldus «Een volk uitteroeien, of het door geweld to onderdrukken, kan nooit de staatkunde zyn van dit land. En elke ellende en ontbering, opgelegd aan vrouwen en kinderen, is een nieuw struikelblok op den weg der vriendschappelijke samenwer king, die toch het einde moet zyn van elke oplossing". De berichtgever, aan wien wij deze mededeeling ontloenen, voegt daaraan toe «Deze woorden moesten met gouden letters gegrift worden in de vergaderzaal van het Engelsche Lagerhuis, opdat Parlement en Re geering die steeds voor oogen zouden hebben." siËiiiivriJDiiGE;.!. HELDER, 25 Juni 1901. Tot commandeur der erü9tvuurwerk- makers op 'a Rjjkswerf te Hellevoetaluis i8 met ingang van 1 Juli a.a. benoemd de ernstvuurwerkmaker H. P. Kroesen van 'a Rijk8-werf te Willemsoord. Verkiezing. Heden heeft ten Raadhuize alhier de inlevering plaats vau candidateu-lijsten voor de eerlang te houden stemming terverkie zing van acht leden van den Raad dezer gemeente. Op Vrjjdag a.a. des avonds 7 uur zal in de Boawzaal aan de Kerkgracht al hier de jaarlykache loting voor de Schut terij plaats hebben. Door 't bestuur van 't Algemeen Weeshuis alhier is Zaterdag aanbesteed 1. De levering van aardappelen. In schrijvers de heeren: A. Postma f 2, C. van Os f 1.87, J. Harjer f 1.80, A. J. de Bunje f 1.65. 2. Rundvleesch en rundvet. Inschrij vers de heerenJ. Termaat, rundvleesch f 0.65, vet f 0.40 I. A. v. Gelder, rundvl. f 0.64, vet f 0.40, per KG. 3. Spek. Inschrijvers de heeren G. de Beurs Johsz., rookspek f 0.57, reuzel f 0.67 J. Termaatrooksp. f 0.55, reuzel f 0.60, per KG. 4. Brandstoffen. Inschry vers de heeren Johs. Dekker f 227.87', G. P. Duijvetter f 222.40P. Schagen Jr. f 216.25, J. Kruyff f 213.25. Helpt Elkander. Het Ziekenfonds .Helpt elkander' hield Zaterdagavond in .Tivoli' een vergadering, die volgens de presentielijst door 102 leden bezocht was. By afwezigheid van den president opende de vice-president, de heer P. Goudswaard, met een welkomstwoord do vergadering, waarna de seoretaris, de heer L. Roggeveen, achtereenvolgens de notulen der vorige bijeenkomst en het jaarverslag voorlas. Aan dit verslag ontleenen we het volgende Het aantal leden bedroeg by den aanvang van het vereenigingsjaar 167, dat door toe treding van nieuwe leden mot 20 vermoer- derdo en door bedanking en vertrek mot 8 verminderde, zoodat het aantal op heden 179 bedraagt. De vereeniging telde in Juni 1900 82 donateurs en 2 donatrices en thans 77 donateurs en 1 donatrice. In Juni 1900 bevatte de kas de som van f787,80 en in Juni 1901 f961,25, alzoo zyn de financiën f223,45 voornitgegaan. Aan ziekengeld werd f848.— nilgekeerd. De reservokas steeg in het afgeloopen vereenigingsjaar van f 52,88 tot f 105,58. In de vergadering van September werd besloten het 25-jarig bestaan van het fonds in Maart 1902 feestelijk te herdenken. Met een woord van opwekking om andere werklieden, die nog geen leden der vereeni ging zyn, tot toetreden aan te sporen, eindigt het verslag. Daarna doed de penningmeester, de heer H. Kerkhof, verslag omtrent de ffnancie'a. De overgelegde rekening liep over 26 weken, van 15 December 1900 tot 15 Juni 1901, waaruit bleek, dat de ontvangsten gedurende dit tyd- vak hadden bedragen f 552,82', en de uit gaven f 515,64, zoodat er een voordeelig saldo was van f 36,88'. Aan 31 persoaen was f 461.aan ziekengelden uitbetaald. Hot batig saldo werd gevoegd by de gelden, die 15 Dec. 1900 in kas waren, zjjnde f 878,44, zoodat 15 Juni 1901 de kasgelden f 914,87' bedroegen, die rentegevend zyn belegd. De reservekas, die by 't begin van 't halfjaar f 78,58 groot was, werd vermeerderd met f 27,aan geïnde boeten, waardoor deze is gestegen tot f 105.58. De commissie, belast met het nazien dor rekening eu verantwoor ding, bestaande uit de heeren N. Klok en E. van der Plas, verklaarde by monde van eerst genoemde de boeken in de beste orde te hebben bevonden, waarna met een woord van dank voor zyn gehonden beheer de penning meester gedechargeerd werd. Vervolgens werd ter tafel gebracht een schrjjven van een vroeger lid, die f 100 aan de vereeniging schuldig is en daarvan reeds geruimeo tyd jaarljjks 5% rente betaalde, verzoekende van hot betalen dier interest in 't vervolg vrijgesteld te worden, zullende als dan bij gedeelten in 4 a 5 jaar de som afbetalen. Algemeen werd dit goedgevonden. Verder werd medegedeeld, dat de Penning meester zyn voornemen had te kennen gege ven zyn functie te zullen nederleggen, maar dat hy op aandrang van het Bestuur zyn be trekking 'voorloipig zal blyvon waarnemen. De overgroote meerderheid der vergadering juichte dit laatste besluit toe. Nog werd de bode C. Dienaar herbenoemd, die voor een jaar zich die benoeming liet wel gevallen. Nadat nog was medegedeeld, dat in Sept. a.s. aan de beurt van aftreding zyn de Presi dent D. van der Plas, en de Commissarissen C. J. Reijers, F. Slagwater, en P. Kwast, werd de vergadering gesloten. Roei- en Zeilwedstrijd. Het programma is verschenen van den algemeenen roei- en zeilwedstrijd der Marine-Jachtclub, die Zondag 25 Augustus ter reede van Texel gehouden zal worden. In de rubriek roeivaartuigen dingen mee lo. Vletten der Kon. Ned. Marine,, ge roeid door 2 man zonder stuurman. Af stand 1000 meter. Ie prys f 10, 2e prys f 5, 3e prijsf 82o. Sloepen type B der Kon. Ned. Marine. Afstand 3000 meter. Ie prysf 80, 2e prysf 40, 3e prys: f 10. In de rubriek zeilvaartuigeulo. Ma rinesloepen type B met fantasietuig, ge stuurd door offiicieren der Kon. Ned. Mari'ie. leden der Marine-Jachtclub. Ie prysde verguld zilveren medaille der vereeniging, 2e prjjsde zilveren medaille der vereeni ging, 3e prijsde bronzen medaille der vereeniging2o. Marinesloepen met mndel- tuig, gestuurd door onderofficieren der Kon. Ned. Marine met den graad van korporaal en daarboven. Ie prysf 30, 2e prys f 20, 3e prijsf 10. In de rubriek scherpe en middenzwaard- jachten lo. Groot boven 20 wedstryd- eenheden, gestuurd door liefhebbers, leden der of eener uitgenoodigde vereeniging. Ie prysde verguld zilveren medaille, 2e prysde zilveren medaille 2o. Groot boven 10 tot en met 20 wedstrydeenheden, ge stuurd door liefhebbers, leden der of eener uitgenoodigde vereeniging. Ie prys: de verguld zilveren medaille, 2e prysde zil veren medaille3o. Groot boven 6 tot en met tien wedstrijdeenheden, gestuurd door liefhebbers, leden der of eener uitgenoo digde vereeniging. Ie prysde verguld zilveren medaille, 2e prysde zilveren medaille 4o. Groot boven 3 tot en met 6 wedstrydeenbeden, gestuurd door liefheb bers, leden der of eener uitgenoodigde vereeniging. Ie prys: de verguld zilveren medaille, 2e prys de zilveren medaille 5o. Groot boven 2 tot en met 3 wedstryd eenbeden, gestuurd en bemand door lief hebbers, leden der of eener uitgenoodigde vereeniging. Ie prysde verguld zilveren medaille, 2e prysde zilveren medaille 6o. Groot tot en met 2 wedstrydeenbeden, gestuurd en bemand door liefhebbers, leden der of eener uitgenoodigde vereeniging le prysde verguld zilveren medaille, 2e prysde zilveren medaille. In de rubriek ronde- en platbodemjachten met zijwzaarden en vazte roef of vast dek, boeiers, botters, hoogaartsen, schokkers enz., gestuurd door liefhebbers, leden der of eener uitgenoodigde vereeniginglo. Groot boven 9.5 wedstrydmaat. le prys: de verguld zilveren medaille, 2e prysde zilveren medaille 2o. Groot boven 7.5 tot en met 9.5 wedstrydmaat. le prysde verguld zilveren medaille. 2e prysde zilveren medaille3o. Groot tot en met 7.5 wedstrydmaat. le prys: de verguld zilveren medaille, 2e prysde zilveren medaille. In de rubriek ronde- en platbodemjachten met zyzwaarden en zonder vaste roef of vast dek. zooals tjotters enz., gestuurd door liefhebbers, leden der of eener uit genoodigde vereeniginglo. Groot boven 6 wedstrydmaat. le prys: de vergald zil veren medaille, 2e prysde zilveren me daille 2o. Groot boven 5 tot en met 6 wedstrydmaat. le prys: de verguld zil veren medaille, 2e prys: de zilveren me daille 3o. Groot tot en met 5 wedstryd maat. le prysde verguld zilveren medaille, 2e prysde zilveren medaille. Behalve de pryzen hierboven aitgeloofd, wordt bovendien op Zondag 25 Aug. tus- scben de onder no. 3 mededingende sloepen gezeild om den wisselbeker der Marine- Jachtclub, volgens de bepalingen vervat in bet 2e aanvullingsblad op bet algemeen huishoudelijk reglement der Marine-Jacht club. Uit IJmuiden meldt men Verscheidene sloepen welke nog steeds op de versche-viscbvaart uitgingen, hebben deze moeten staken door de groote schaarscb- te aan kabeljauw op de Noordzee. 'tZiet er voor deze visschers in den zomer treu rig uit, daar ook op de zoutvaart niets meer te verdienen is. Gelukkig is de winter zeer goed voor de beugvisscbers geweest, zoodat het jaar over het geheel nog niet zoo ongunstig zal zyn. De heer J. van Loenen Martinet verklaart, dat er geen woord waar is van het ook door ons uit den »Tyd" overge nomen bericht, dat hij een telegram zou ontvangen hebben, waarin hem zyn ver kiezing in het district Beverwijk werd be richt. De heer Van Loenen Martinet ont ving alleen een telegram, waarin hem gemeld werd, dat de beer Passtoors was gekozen. Valsche munters. Reed8 sedert eenigen tyd werden door verschillende winkeliers en tramconducteurs te Amsterdam valsche rijksdaalders en gul dens ontvangen vele van die munten wer den by de politie gedeponeerd. Het vermoeden bestond dus, dat daar ter stede weer een bende valsche munters aan het werk was en natuurlijk werd een onder zoek ingesteld. Aan de pogingen van de politie, vooral in bet Westelyk gedeelte der stad, i9 bet te danken dat de hand op eenige verdachte personen is gelegd. In arrest is reeds gesteld zekere v. B., wonende aan de Egelantiersgracbt en zekere vrouw G. Ook is de politie oog eenige me deplichtigen op het spoor die ongetwyfeld spoedig in arrest gaan. Op v. B. werden by fouilleering een aau- tal valsche munten gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. Een verkiezingsmop. In den verkizingstyd, als enthousiaste aanbevelingen van candidaten aan de orde van den dag zyn, komt men in de mani festen en verkiezingsartikelen wel eens tot merkwaardige uitingen, die van een niet geringe dosis optimisme getuigen. Een sprekend voorbeeld daarvan baalt het >Utr, Dagbl." aan. Er is sprake van een candidaat, die vroeger substituut-officier van justitie is geweest, een best mensch, maar die in zyn functie, hoewel streng rechtvaardig, wel eens crimineel kon wezen en menig een voor ettelyke weken of maanden met Rijkshotels kennis maken deed. En wat wordt van hem Dat ieder, die met bem in zyn functie in aanraking kwam, daarvan >de aangenaamste berin nering" behouden heeft. Is dat niet wat te veel gezegd Op het terrein van de Buitenhaven te Scheveningen is men druk bezig aau bet vormen of gieten van enorme blokken beton om voor de in aanbouw zijnde ha venhoofden te gebruiken Dertig van deze stukken van 15 tot 22000 Kg. ge wicht zyn reeds gereed. Onder leiding van den ingeneur is een goed geslaagde proef genomen om de vernielkracht te onderzoeken der lading buskruit of dyna miet, welke in gleuven van de blokken geborgen wordt ter vernieling van de hoofden, indien dit in tyd van oorlog noodzakelyk blykt te zyn. 0e kostbare broche. De rechtbank te Amsterdam veroordeel de den ontrouwen stalbaas, die een broche, ter waarde van f 8000, welke in een rytuig verloren was, zich toeeigende, tot 1 jaar gevangenisstraf. De Oorlog in Zuid-Afrika. Men leest in de «N. R. Ct' Wy hebben hedenmorgen den «Times1* correspondent te Bloemfontein laten zeggen, boe de groote sterfte in de kampen in da noordelijke Kaapkolonie en den Vrijstaat (ia Transvaal is de toestand bijna overal nög erger) het droevige cijfer van 116 per duizend bereid. Een hygiënisch, eenigszin» welinge richte, gezonde stad heeft er precies honderd minder! Maar 116 vertegenwoordigt zooals gezegd is, het gemiddelde sterf te-cijfer. Te Bloemfontein zelf is het 383,16. Is het niet of men hoort van een middeneeuwseha door pest geteisterde stad in stede van aan door verlichte, knappe, brave Engelschen bestuurde plaats, waar deze alles in de besta orde aantroffen, toen zjj haar voor bjjnn anderhalf jaar binnenrukten Zoo wordt da voorspelling nu reeds bewaarheid, dat da grootere bevolkings-centra in de republieken, voor een deel ook in de koloniën (Ladysmith, Dnndee, P. M.burg, Kimberley, Coleaberg, Mafeking, enz.) nog jaren na den oorlog brandpunten van ziekte en besmetting zuUea blijven door hun reusachtige kerkhoven, hnn zwaar besmetten en vervuilden bodem en waterloopen. We vinden omtrent de sterfte na Bloemfontein nog de volgende getallen Vredefortweg 162, Brandfort 74.64, Wioburg 103.2, Springfontein 177.6, Kroonstad 159.36, Heilbron 25.92, Aliwalnoord 34.92, Kimberley 166 8, Bethulie 49.56, alles per duizend, terwijl Harriamith een schoone lyst toont. Of daar geen sterfte is geweest of de opgaven ontbreken, blykt niet. Maar Bloemfontein heeft er 383.16 Bestaat er inderdaad niet allo reden Mist Emily Hobhouae dankbaar te zijn, dat zy er bad- en waschkamers heeft doen bouwen» waardoor misschien eenigszins de meedoogen- looze woede zal worden getemperd, waarmede Chamberlain's medearbeider, de engel det doods, onder weerlooze Boerenvrouwen ea -kinderen zyn afschuwelijk beschavingswerk ten uitvoer brengt Den Boeren wordt de liefde voor Britsche vrijheid, gerechtigheid ea menschelykheid met kanonnen en gewerea ingeprenthun gezinnen met pest, typhus ea mazelen. By een sterftecijfer van 888 per duizend staat in Engeland een farizeesche Tory-pera vol bewondering en verbazing te staren op de voortreffelijkheid waarmede Engeland da moeilijke kwestie der verzorging vau soovela duizenden Boeren-, vluchtelingen" hoeft opge lost. Slechts de liberale pers poogt weer Engoland's eer te redden en spreekt zyn afschuw uit over dezen moord op groot# schaal. Wèl sneller, zegt een der bladen» zouden wij het Hollandsche ras in Zuid-Afrika kannen verdelgen, maar wreeder niet. LONDEN, 22 Juni. De bladen bevatten berichten uit Pretoria van gisteren, mel dende dat de commandanten Beyers en Uys zich by de Boerenstrydmacht ten noorden van Pretoria zouden gevoegd hebben. Kleine Boerentroepjes zwerven voort durend om de Engelsche voorposten. Zy verbergen zich gedurende den dag, en komen onder bedekking der duisternis uit hunne schuilplaatsen te voorschyn ten einde te pogen kleine troepjes schapen en vee te stelen. BRUSSEL, 22 Juni. De »Petifc Bleu" heeft de meening van dr. Leyds gevraagd over het bericht dat gisteravond door de >Sun" werden gemeld (betreffende de over gave van Botha). Dr. Leyds noemde dat bericht belachelyk. De correspondent van de >Petit Bleu" te Londen vroeg inlichtingen aan het mi nisterie van buiteulandsche zaken in Dow- ning street, over het bericht van de >Sun." Daar werd hem gezegd, dat men geen enkel bericht over Botha had. Hetzelfde antwoord werd gegeven aan het departement Yan oorlog. FBUIIJLBTON, Vry bewerkt door AMO. -•»«*- (5) Twee uur later bevond Charles Larnon zich met de andere krijgslieden bij het raads- vnnr. De Franschman zat naast de Zittende Stier op een dierenhuid gehurkt en wachtte nieuws gierig op de dingen die komen zouden. Stilzwijgend en somber zaten de Roodhui den in een kring. In het midden brandde het raadsvunr, dat een onaangenamen walm door de kleine rnimte verspreidde en de gebronsde gelaat strekken der krygslieden fantastisch verlichtte. Terwyl de vredespijp onder waardig stil zwijgen werd aangestoken, bad de Fransch man ruimschoots gelegenheid de aanwezigen goed op te nemen. Zyn vermoeden, dat de Choctaws over gewichtige zaken te beraad slagen hadden, kreeg nieuw voedsel, toen hy versebeidene opperhoofden van verafgelegen Choctawstammen bemerkte Plotseling bleven «yn blikken rusten op een tegenover hem zit- tenden krygsman- naar diens ryke uitrusting te oordeelen een man van aanzien, doch die onmogelyk tet den stam der Choctaws kon behooren. Zyn lange vederen haartooisel was toch een kenteeken, dat by tot den stam der Apaches-Indianen behoorde. De nieuwsgierig heid van den Franschman werd daardoor hoe langer zoo meer geprikkeld. Hoe kwam toch «en doodsafiand der Choctaws in hunne raads vergadering Onwillekeurig keek hy de Zittende Stier aan, doch op diens gelaat was slechts koele terughouding te lezen. Charles Larnon had moeite den tegenzin te bestrijden, dieu de aan wezigheid van een stamgenoot der atruikroo- vers in hem opwekte, die hem in den afge loopen nacht naar hot leven gestaan hadden. Het Apache-opperhoofd scheen echter van den verraderlijken aanval niets te weten, anders zou by niet zoo bedaard by het vuur zyuer doodsvijanden zitten. Waarschjjnlyk was die euveldaad dus zouder zyn voorkennis gepleegd en dit temperde de opwelling van haat, dien de Franschman by deu eersten aanblik tegen hem had opgevat. Toen de pijp de rondte gedaan had, namen eindelyk de beraadslagingen een aaDvang. De Zittende Stier stond op en terwyl zyn dokter nog vast en doordringend op het Apache-op perhoofd staarde, begon hy aldus: ,Hier is mjjn blanke broeder, een groot geneesheer der bleekgezichten en hoofdman der kolonie, die den naam van Libreville draagt. De Choctaws buigen met eerbied het hoofd voor hem en ook de Apaches zullen zeker wel van de tooverkraoht des blanken hoofd mans gehoord hebben. Tweomaal twee dagen en even zooveel nachten geleden kwam het Apache-opperhoofd Hiakowa ia dit dorp en Duisterde zachtkens woorden in de ooren my- nor krygslieden, woorden die zoeter klonken dan het gezang van de lijster, en myne krijgs lieden luisterden gaarne naar hem. Ze vroegen hun opperhoofd de Zittende Stier: Wat moe ten wy doen doch de Zittoude Slier bleef stom, want zyne oogen waren met blindheid geslagen en zo konden niet lezen in het hart van het Apache-opperhoofd. Toen maakte de Zittende Stier zich op naar de wigwam van den blanken hoofdman on hy zond boodschap pen naar de dorpen der Choctaws om de op perhoofden ter beraadslaging op te roepen. Hier is nn mijn blanke broeder en hier zyn de opperhoofden mijns volks. Mijn blanke broeder is een groot toovenaar en hy zal ons verklaren of Hiakowa goed of kwaad verkon digt. Spreek nu, Hiakowa.' Charles Larnon wist nu dat het Apache opperhoofd Hiakowa heette en dat hy uit diens rede zon vernemen wat er gaande was. De Apache stond op strekte den arm op tooneelmatige wijze uit en begon aldus: •Toen Manitoe de wereld schiep, liet hij menschen van drie verschillende kleuren ge boren worden. Hy gaf aan elk hnnner een groot stuk land om te bewonen. De blanken kregen hnn aandeel even zoo rfikelyk als de zwarten en rooden. De Roodhuiden echter waren de lievelings kinderen van Mauitoeen daarom schonk hy hun het schoonste deel der aarde; een land met onmetelijke jacht- gronden die van de schoonste dieren wemel den. Toen werden de blanke menschen ja- loersch op de Roodhuiden. Ze kwamen smee- kond in het land der Roodhuiden en die voor zagen hen rjjkeljjk van voedsel, doch de bleek gezichten zijn valsch, valscli zyn hunne har ten, valsch hunne oogen, valBch hunne ge- dachten. Weldra kwamen ze met groote sohe- peu ovor de zee en namen het land dier Rood huiden in bezit. Dezen verdedigden zich, doch konden met huone tomahawks en pijlen niet veel tegen de bleokg-zichtcn met hunne vuur wapens uitrichten. Hoe langer hoe meer wer den ze in hnnne wonden teruggedrongen en van hunne jachtgrouden beroofd. Toen ge raakten de Roodhuiden onderling in stryd, in plaats van gezamenlijk de blanken te be- oorlogon, en Manitoe bedekte zich het aan gezicht en keerde zich af van zyne roode lie velingskinderen. Waarom, gy hoofdlieden der Choctaws, bestryden de Roodhuiden elkaar? Zyn de krijgslieden der Apaches niet even goed edel en dapper? Waarom reiken ze el kander de hand niet en zeggen: wy zullen vrienden zijn. Of houdt gy de hoofden der Choctaws beter dan die van myo volk? Ziet naar m\j, hoofdlieden, hier staat Hiakowa een groot en maohtig opperhoofd der Apaches. Mijne mocassins druipen van het bloed der bleekgezichten en in mijn wigwam verdorren hunne scalpen. Voor Hiakowa's naam sid dert Tot hiertoe was de spreker op de algemeen als gewoonte bij de Indianon aangenomen ma nier van spreken gekomen, toen de Zittende Stier hem met een korte opmerking in de rede viel: De ooren van den blankn hoofdman zyn geopend, laat Hiakowa eindelyk ter zake ko men.» Een wrevelig trek vertoonde zich om Hia kowa's gelaat doch hy veinsde de Zittende Stier** woorden vriendelijk op te nemen, ter wyl hy vervolgde: ,De Zittende Stier heeft juist gesproken, de blanko hoofdman wenscht te weten wat Hiakowa en het opperhoofd van hem verlan gen. De blanke hoofdman hooren alzoa naar mijne woorden: do Roodhniden ayn zoolang door de bleekgezichten onderdrukt geworden, daar zo onderling strijd voerden, doch als de Apaches en do Choctaws elkander de vriend schapshand reiken dan zal Mauitoe hen we der goedgunstig toelachen en hen vereenigd over de gehate bleekgezichten doen zegevie ren. Wolventand, het bekende opp-rhoofd der Apaches, dat in den jongsten opstand der In dianen een groote rol speelde, het opperhoofd mjjns volks, liet aan alle stammen der Apa ches boodschappen zenden, om zc tot een bloe- digen opstand legen de blanke iadringers aau te sporeu. Alle stammen hebben aan die op roeping voldaan, en duizenden krygslieden wachten strijdvaardig zyne verdere bevelen. Niet alleen de Apaches, maar ook vele an dereu zullen Wolventand op het oorlogspad volgen. Toen begaf Hiakowa zich naar het Chootaw-opperhoofd dc Zittende Stier om hem als vriend te begroeten. En nu, groote hoofd man en toovenaar der bleekgezichten zog aan de verzamelde Choctaw-opperhoofden, dat ze hnn ouden wrok moeten vergeten ea met de Apaches moeten optrekken tegen de neder zettingen der bleekgezichten. Snel als een stormwind en voor dat ze op tegenweer be dacht zyn, zullen we ze allen dooden en van hunne scalpen berooven. Vrouweo noch kin deren zullen gespaard worden en zy die over blijven zullen bleek van schrik uit het land vluohten en hunne broeders aan gene zyde van het groote water verhalen, dat de Rood huiden weer meester in dit land zyn. Geen bleekgezicht zal het dan wagen over het groote water herwaarts te komen om op de jachtgronden der Roodhuiden te jagen of er zich een wigwam te bouwen. Ik heb ge zegd.' V Hiakowa keek rond en zag met zelfvol doening den indruk die zyn rede had gemaakt. Een zacht gemompel werd hoorbaar en menige vuist greep onwillekeurig naar don tomahawk by de gedachte den blanke aan te vallen en weder de eenige eigenaars van het land te worden. Met eene korte beweging van de hand ge bood de Zittende Stier stilte, en aller oogen waren op de Franschman gericht, van wiens uitspraak de Choctaws hunne deelneming kan den opBtand afhankelijk maakten. Charles Larnon was als door den bliksem getroffen. Een opstand der Indianen op die mededeeling was hy niet voorbereid. Het zou wel ie waar voor de Amerikaansche troe pen eene gemakkelyke taak zyn den opstand te dempen maar wat kon er voor dim ijd gebeuren Zeker zoude dan reeds monige land- hoeve verwoest, en de bewoners door de bloed dorstige Roodhuiden vermoord z'jn. Over het antwoord, dat hy Hiakowa sou geven, aarzelde hij geen oogen blik. Hel was in ieder geval zyn plicht de Indi anen van het onzinnige van hun voornemen te overtuigen en hen te waarschuwen. Dat kon hy trouwens uil volle overtuiging doen, want in de eerste plaats kon de uitslag van den oorlog zonder eenigen tw(jfel slechts noodlottig voor do Indianen zyn, en voorts moest hy als hoofd der kolonie Libreville, die liet eerst door de opstandelingen bedreigd kon worden voor het belaDg der kolonialen waken. «Hoofdlieden,* sprak de Franschman na een pyalyk stiUwygen, dat vry lang geduurd had ,gy stelt een groot vertrouwen ip my,-,daar ge my als raadsman in eene zoo moeilyk# zaak kiest en ik hoop my dat vertrouwen waardig te maken. Maak my echter, als mij ne rede geëindigd zal zijn, geen verwytover myn openhartigheid, ook dan, als mijn ant woord zoodanig uitvalt, dat het niet strookt met hetgeen gy wenscht. Hiakowa heeft be weerd, dat de schepper der wereld, dién gy Manitoe noemt, ieder meoachelyk ras een stuk laad aangewezen had, waar geep men schen van ander ras zich mochten vestigen. Dat ia niet waar! Manitoe heeft de aard# aan alle menschen in gelijke mate geschon ken, zoodat een ieder zyn woning kon opslaan waar het hem hevalL (Wordt vervolgdj

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1