KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen Waarschuwing. No. 2967. Woensdag 24 Juli 1901. 29ste jaargang. Bureau Zuidatraat 72. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 59, At>ormement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 87VsCt. id. franco per poet 75 id. f 1.20. id. voor het Buitenland fl.25, id. f2.00. Afzonderlijke nommers 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bupmuxi Spoorstraat en Zuidatraat. AavertentLèn van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bnreaux bezorgd zijp. Projectielen, scherven, banden, looden kogels, enz., welke gevonden worden op de zandplaat ONRUST, op de Texel- sche kust of uit zee worden opgevischt, zijn 's Rijks eigendomhij, die zich deze voorwerpen toeeigent, is derhalve strafbaar volgens de wet. Hat oprap.n en vervoeren van geladen niet gesprongen Iirojnctielen ie levensgevaar, ijk, ook voor da omgeving van ham, dia zulks verricht. De KolonelCommandeerende OjJicier van het 4e Regiment Veeting-Artillerie, 1. 1. DE GREVE. Vit het Buitenland. Onlangs werden door de Engelschen in Zoid-Afrika bij een overval van een Boeren- commando buit gemaakt belangrijke docu menten van President Steyn, o. a. een corres pondentie met generaal Botha, waarvan de inhood natuurlijk nitiluitend betrekking had op den tegenwoordigen oorlog. Deze corres pondentie, sedert van Engelscbe zijde publiek gemaakt, geeft thans stof tot bespreking in Engeliche nieuwsbladen. In een dier bladen fsest men een woord van wèlverdiende be wondering voor den moedigen en beleidvollen President van den Oranje-Vrijstaat. Een ander Engelsch blad had de misdadige stoutheid begaan, om uit de gevoerde correspondentie de gevolgtrekking te maken, dat Ste^n altijd een woedende samenzweerder tegen Engeland is geweest. Men moet zulks in zyn brief willen lezen, om het er in te vinden. Wat doet Steyn? Hü voert een oorlog, en nu hy dien voert, doet hy het met groote doorzet tingskracht en geeft hy niet toe, zoolang hy meent, dat er op een gunstigen keer nog kans bestaat. Iedere staatsman, die een oorlog begint, moet bereid zyn, den stryd op zulk eene wyze te voeren. Het is niet waar, dat Steyn on de Vrystaters altyd oorlog hebben willen voeren met Engeland. Zy zyn ten slotte, hun belang inziende, Transvaal ter hulp gesneld. Iutusschen is Engeland ver plicht, deze strijders, die het bewonderen moet, te bevechten. En jnist omdat zy znlk een prachtig temperament hebben, moet het des te meer er voor zorgen, dat het zyn kruit droog houdt, zelfs terwyl het hunne begint op te raken, en moet Engeland meer troepen zenden, ook al beginnen de hunnen te versmelten. De Boeren vertrouwen, blykbaar aan de uitlatin gen in de correspondentie, op eenen moge- lyken gunstigen keer in Europa en op de uitbreiding der beweging in de Kaapkolonie. Het Engelscbe nieuwsblad, dat betrekkelijk zoo gunstig over President Steyn en de Boeren ichrylt, komt ook op tegen de in Engeland verspreide en door velen omhelsde meening, als zou de liberale party daar te lande door haar optreden tegen de Regeering de Boeren in hun verzet aanmoedigen. Het bedoelde blad bestrydt zulks op eigenaardige wyze. Het toont overtuigend aan, dat President Steyn zyne opmerkingen over de openbare meeniog in Engeland heeft ontleend niet uit de liberale, maar uit de regeeringsgezinde dagblad pers, die dus de vyanden in Zuid- Afrika inlichtte omtrent de publieke opinie in Engeland. In het begin dezes jaars werd het gerucht verspreid, dat Prins George van Griekenland, die indertijd door den invloed der regeerin gen van Rusland, Frankrijk, Engeland en Italië tot gouverneur van het eiland Kreta werd benoemd, geneigd was, zyne betrekking nederteleggen. Dit gerucht bleek weldra op waarheid te steunen, toen de Prins een bui- tenlandsche reis ondernam, ten einde bjj de mogendheden te informeeren, of zy ook ge zind zouden zyn, om Kreta 't welk indertijd zooveel moeilykheden heeft gegeven met be trekking tot den Sultan van Turkye, die zyne souvereinitoit over bet eiland niet wilde prys geven, thans naar den wensch van de meer derheid der bevolking, by Griekenland inte- 1 ij ven. Zonneklaar bleek het den Prins echter dat de mogendheden, een herhaling der lastige Kretenser qnaestie vreezende, volstrekt niet gezind waren, om aan dien wensch gehoor te verleenen. Dan zou, dus werd opnieuw by gerucht verspreid, de prins zyne hooge waar digheid willen nederloggen, wanneer in Decem ber dezes jaars de termyn zal veratryken, waarvoor hy is aangesteld. Dit besluit van den Prins zou het gevolg geweest zyn van de verwerping door de mogeadheden ook van de uitdrukking van den officieölen wensch der nationale vergadering der Kretensers dat dan ten minste aan Griekenland het bescherm heerschap over het eiland zou worden opge dragen, terwyl toch de Turksche souvereini toit zou blyven bestaan. Griekenland zou, volgens dit verlangen, het eiland doen bestu ren, en Griekscbe troepen zouden de tegen woordige, die »r vanwege de mogendheden tot bewaring van rust en orde gevestigd zyn, vervangeD. Het lag nogal voor de hand, dat de mogendheden van znlk een vreemden toe stand, die het eiland twee onderling vyandige machten tot beschermers zou geven, niets wilden weten. De nitspraak der nationale vergadering bleef geheel en al zonder gevolg. De Prins was aanvankelijk over die houding der mogendheden heel boos, doch volgens berichten, die mededeelen, dat h\j thans bezig is met een reorganisatie van het binnenlandsoh bestnur, heeft bet allen schijn, dat hy wel geneigd zal worden bevonden, om het gou- ncurschap opnienw te aanvaarden. Men ver zekert, dat een eigenhandig scbrjjven van een familielid uit St. Petersburg Keizer Nico- laas op 's Prinsen besluit niet zonder invloed is geweest. Door eene, het volksheil bedoelende, Ver- eeuiging in Engeland is dezer dagen by het Lagerhuis een wetsvoorstel ingediend van den volgenden inhoud: .Ieder die, nadat dit voor stel tot wet is verbeven, zal dragen of in zyn bezit zal hebben om te dragen, hetzy afzon derlijk of op een hoed of op een ander klee- dingstuk bevestigd, een gedeelte van de vederen, van de huid of van het lichaam van de hier onder genoemde vogels of er handel meé zal dry ven, zal na levering van bewijs geroepen kunnen worden, om voor een rechtbank te verschyuen, om te worden veroordeeld tot eene boete van hoogstens 5 pd. sterl. (f60)." By de mededeeling van dit bericht wordt gevoegd de volgende opmerking: .Zulk eene wet zal zeker veel krachtiger werken dan alle mogelijke verzoeken, tot de dames zelve gericht. Want, om de goedon niet te na te spreken, er zyn zeker wel dames, die, nadat hare aandacht gevestigd werd op het afschuwelijke van het vermoorden van al die mooie vogeltjes, en de schade, daardoor aan bosschen en akkers toe gebracht, haar hoed niet meer met vogels ver sierd hebben. Maar, helaas 1 wat helpt dit tegen de groote massa, die geregeld de onzin nige mode blyft volgen, waardoor langzaam maar zeker tal van vogelsoorten worden uit gemoord". Tot de vogels, die door boven bedoeld wetsvoorstel in bescherming genomen worden, behooren het vrouwtje van den witten reiger, de paradijsvogel, de colibri,jde meeuw en de ysvogel. Ofschoon in den regel in het buitenland aan de binnenlandsche politiek van Denemarken weinig aandacht wordt geschonken, verdient het toch dezer dagen opmerking, dat in dit land een kabinets-crisis plaats heeft. Deonde Koning is streng conservatief, en handhaafde gedurende ruim 25 jaren een kabinet van zyne kleur tegenover eene Kamer, wier meerderheid den liberalen kant uitging. Eindelyk werd de aandrang om het behoudend Bewind door de benoeming van liberale staatslieden te vervan gen den Koniüg te sterk, en de vervanging is thans een feit. Men meldt daarby, dat by het nieuwe ministerie het plan in overweging is, om van de twee militaire departementen Oorlog en Marine één ministerie voor de land verdediging te maken, eene inrichting, die wellicht ook in andere landen mettertijd navolging zal vinden. NIKUWëTlJDftlGEK. HELDER, 23 Juli 1901. Herstemming. Heden wordt in alle drie de kiesdistricten herstemming gehouden ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad. In district I moet gekozen worden één lid, in District II drie leden, en in District III één lid. Wanneer hedenavond de uitslag dezer stem mingen bekend is geworden, zullen we die op de gewone wgze publiek maken. Aan het gymnasium te Zetten is bjj het eind-examen geslaagd de heer J. C. de Boisonjé, alhier. Met ingang van 2 Augustus a. s. op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend aan den den heer P. de Bruyn, als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Sneek o. a. Benoemd voor den tijd 3 jaren, met ingang van 30 Juli, in den Raad van Tucht voor de Koopvaardij tot lid J. Luytjes, gepensionneerd kapitein-luitenant ter zee en tot plaatsvervangend lid L. P. D. Op ten Noort, directeur der Stoomvaartmaat schappij >Nederland". Naar wij vernemen moet bij de familie van ds. J. M. E. Goddefroy, predikant te Pretoria, bericht zyn ontvangen dat deze te Pietersburg zou zyn overleden. Vrijdagmiddag heeft te Callantsoog aan het strand een zeer droevig ongeval plaats gehad. Na den morgenschooltijd gingen eeni- ge jongens, die den middag overblijven, naar het strand, om aldaar een bad te ne* sn. Pas waren ze in zee, of een der kleine, M. B. die te ver was gegaan, geraakte in een zuiging tusschen de aldaar aangelegde dammen, met dat gevolg, dat hg niet meer naar het strand kon komen en ook niet door zyne makkers gered kon worden. Zekere J. M., het gevaar ziende, waarin de knaap verkeerde, ging onmiddellijk te water, doch geraakte eveneens in die zui- ging, waarop beiden in de diepte gingen en verdronken. Na veel moeite mocht men er in slagen beide lyken terug te vin- n. J. M. laat een nog zeer jonge weduwe na, die 12 dagen geleden moeder was ge worden. Algemeen is de deelneming met deze jonge weduwe, te meer, daar de man ijverig in zyn werk was en met zijne vrouw een recht genoegelyk leven leidde. De Nationale Velddag van het Le ger des Heils zal dit jaar plaats hebben in Het Tolhuis" over 't Y te Amsterdam, op Woensdag a.s. De Velddag zal worden geleid door commandant en marèchale Booth Clibborn, leiders van het Leger des Heils in Nederland en België. Alle officieren en zooveel mogelijk alle soldaten van het Le ger des Heils zullen aan den Velddag deel nemen. De samenkomsten zullen worden opgeluisterd door de vereenigde muziek korpsen, terwyl ook des avonds in het ver lichte Park nog een samenkomst zal wor gen houden. Evenals vorige jaren zullen op't terrein uitstallingen te zien zyn v. h. maatschap pelijk- en reddingswerk en van de overige takken van den arbeid van het Leger des Heils in Nederland. De geschaakte matroos van H. M. Marine. By de jnstitie te Amsterdam is op het oogenblik een zaak in ondersoek, gelijk seker hoogst zelden by eenig rechtscollege is aan hangig geweest. Het ernstige geval begint met de eenvou dige geschiedenis van een hondje. Men herinnert zich nog wel, dat een ander half jaar geleden op allerhande wyzo het bericht werd verspreid, dat een hondje werd vermist en dat de eigonares een hooge geld som uitloofde aan dengene, die haar hot diertje terugbezorgde of ccnig naricht kon geven omtrent zyne verdwijning. Zoozeer ging haar het gemis van dat beest ter haito, dat zy aan hare publicaties toevoegde (hetgeen later bleek een leugentje om bestwil te zyn geweest) dat volgens den geneesheer, het leven van een ziek kindje van het al of niet terugvinden van dat hondje afhankelijk was. Het beest werd niet gevonden, ondanks alle moeite, welke de meesteres in hot werk stelde. Zy had echter een ,idée fixo» en wel. dat het dier door mcnschen, die haar een kwaad hart toedroegen, verdonkeremaand was. Als de schuldigen wees zy aan de lieden bij wie zy, tot kort voor de vermissing, binnenshuis had gewoond en van wie zy in oneenigheid gescheiden was. Dat denkbeeld heeft haar tot heden toe niet losgelaten, eo zij zon voort durend op middelen om achter de waarheid te komeD. Dezer dazen heeft zy daartoe het strafbare middel te baat genomen, waarop in den aan vang dezos gezinspeeld wordt. Zij wist, dat een zoon van de door haar beschuldigde familie als matroos by de Kon. Nedorlandsche Marine in dienst was en ver moedde, dat deze 24-jarige lan Isverdediger, golyk met meer Jantjes het geval pleegt te zyn, allicht wel eenige contanten zou kunnen gebruiken. Met behulp van een tusschenpersoon werd den jongen man, wiens schip te Nieuwodiep lag en die jnist in een stadium verkeerde, dat de dienst hem begon te mishagen, een honderdtal guldens bezorgd, in het bezit van welken schat hij naar Antwerpen deserteerde. Hy had een stuk moeten teekenen, waarin hy verklaarde het gold te leen te hebben bekomen. Dat stuk had hy (waarom blykt niet) ondorteekend met een valschen naam. In Antwerpen ontmoette hy toevallig de bewuste dame, die bem de valsche onder- teekening onder het oog bracht, doch hem verzekerde, dat alles wel terecht zou komen, als bij met haar naar Amsterdam terugkeerde en het zyne wilde doen om de waarheid omtrent het hondje aan den dag te brengen, waarvan, volgens haar, zyn ouders alles zouden weten. De matroos ging mede naar haar woning, en eenmaal daar zynde, sloot zij, met behulp van het dienstpersoneel, hem op en ver klaarde hem niet zyn vryheid te zullen her geven voor hy, met gnnstig gevolg, schriftelijk de noodige pressie op zijne ouders had uit geoefend, om hen tot spreken te dwingen. De matroos, dien 't overigens in zyn ge- vaugen staat aan niets ontbrak, was zoo goed niot of hij schreef, na drie dagen in het huis vertoefd te hebben, naar zyn familie een brief als van hein verlangd word. De ouders, die zich van allen schuld in dezen vry weten, gingen met het schrijven naar de politie de commissaris zond een paar agenten naar de bewuste woning en Dadat de bewoonster eerst herhaaldelijk ontkend had den gezochten man in huis te hebben, stemde zy, Dadat met een bevelschrift van de jnstitie was gedreigd, eindelyk toe, dat de politie mannen een onderzoek instelden. Dezen vonden den van zyn vryheid beroofden matroos opge sloten in de badkamer. Tegen de dame is daarna, wegens weder rechtelijke vrijheidsbeneming, procesverbaal opgemaakt, en reeds zyn de Btnkken aan den officier van justitie ter hand gesteld. Bedreiging tegen het leven. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde 'Ij. Boonstra, den man, die aan den heer P. Van Eeghen aldaar een brief had ge zonden, waarin deze met de vreeselijkste mishandelingen bedreigd werd, zoo hij niet bereid was op een aangewezen plaats een pakket, inhoudende f15.000 aan bankpapier, te doen bezorgen, tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden. Wegens het schrijven van een dergelg- ken dreigbrief aan den heer A. F. Insinger, te Larenberg, werd G. Rozendaal tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Op bedriegen uit. Bij een bakker in de Friesche gemeente Kollumuierland kwam de vrouw van een schipper om inkoopen te doen. Zjj deed het gekochte in eeu groote trommel, die zij in haar boezelaar droeg. Toen zij be talen zou bemerkte zjj, dat zij haar 'beura vergeten had. Om geen wantrouwen te verwekken, greep zij de trommel en zette die achter de toon- bauk neder, waarop zij vertrok, zeggende tot den bakker, dat zij met een kalf uur terug zou komen om te betalen en dan de trommel met het gekochte mee zou nemen. Zjj kwam echter niet terug en nu ontdekte de bakker, dat de trommel geen bodem had. De oplichtster had de gekochte waren door de trommel in haar boezelaar laten zakken, zonder dat de bakker zulks had bemerkt. Bloedvergifting Eenige dagen geleden bekwam de heer Houweling, hoofd der firma wed. P. Hou- weling, scheepsbouwers te 's Hertogenbosch, een wond a.m zyn voet door in een spijker te trappen de onbeduidenhheid der wond was oorzaak, dat geen geneeskundige hulp ingeroepen. Donderdag geraakte echter zijn werd hoofd geheel in de war, alles begon eensklaps te verstijvendoor heeren doc toren werd bloedvergiftiging geconstateerd alle hulpmiddelen om den ljjier in 't leven te houden werden aangewend, doch niets mocht baten. Het jongmensch overleed op 25-jarigen leeftijd, tot diepe smart van zijn moeder en van zijn jonge broeders en zusje, wier aller hulp en steun hij was. Gesnapt door de warmte. Donderdagmiddag werd in de Tweede Lombardstraat te Rotterdam een fabrieks arbeider door de warmte bevangen, met het gevolg dat hij op straat viel. Eenige omstanders herkenden in hem een werkman der firma F. H. Haagen, zoodat hij naar hare fabriek aan het Pom- penburg werd gedragen. Daar werd hg bijgebracht, en by het verwijderen van zijn boveukleeren bleek de man in een harnas te zitten van lappen leder, afkomstig van diefstal uit de fabriek. Hij is in verzekerde bewaring gesteld en er is zorg voor ge dragen, dat hij, wat luchtiger gekleed, geen toevallen van de warmte meer zal krijgen. Een slecht afgeloopen grap hebben zich te Berlijn een paar meisjes veroorloofd. Een vriendin was verloofd mek iemand die voor zaken voor eenige weken op reis moest. Zij deden in een dagblad een advertentie plaatsen, waarin de ver loofde zijn engagement met een ander meisje publiek maakte en zijn aanstaande, die dit las, werd zoo wanhopig dat zjj vergif nam. Zjj is in zeer bedenkeljjken toestand naar 't ziekenhuis gebracht. De Dentschland", een schip van de Hamburg-Amerka lijn, heeft de laatste reis van New-York naar Plymouth afge legd met een gemiddelden gang van 23.51 knoopen, eeu record op dit gebied. Naar aanleiding hiervan zond de Keizer het volgende telegram aan de directie dier maatschappijBravo, Deutschland 1 Zoo iets prachtigs deed nog geen schip ter wereld. Eere aan den bouwmeesterEere aan de bemanning. Ik ben verheugd dat het schip den naam Deutschland" draagt". FETJILLBTOIXr. DE BOOZE GEEST. Vry bewerkt door AMO. 18) Den volgenden morgen verlieten twee rui ters op jooge sterke paarden gezeten, de ko lonie. Jacqnes Leroy was weder in syn element. •Ik heb pleizier als een windhond, dat ik weder de heerlyke lucht der wildernis ina dem," zeide hy op de hem eigene naïeve wy ze. •Een stad, en vooral eene groote stad, is toch de onverstandigste, uitvinding die ik my denken kan.' Voorzichtigheidshalve onderzochten de bei de ruiters behoedzaam het boech naby de ko lonie, doch ze zagen geen enkel spoor van Apaches; zy zetten gerustgesteld de reis voort. Zonder moeilykheden bereikten ze voor zons ondergang het Choctawdorp waar ze met ge juich ontvangen werden, in triomf werden de gasten naar de tent van het opperhoofd ge leid. Met een van blydschap stralende uit drukking op zyn gelaat vernam de Zittende Stier wat de reden van het bezoek des Franse li mans was, die hem zalks io korte woorden mededeelde. «Mijn blanke broeder heeft de hnlp der Choctaws noodig, zo zal hem geworden. Hat blanke meisje zal uit de onreine lucht van het Apache-dorp( verlost worden nog eer de zou ten tweede male haar loop volbracht zal lubben.' füet meisje en haar vader, voegde Char les Larnon er by. Bereodooder is geen vriend der Choctaws antwoordde het opperhoofd op scherpen toon. „Een vijand myns volks uit de gevangenschap te verlossen, daarvoor zynde bylen dor Choc taws te stomp!' •Maar om 's hemels wil, opperhoofd, is je dat ernst?" De vader is my even lief als de dochter ik kan hem van het roddingswerk niet uit zonderen I» ,Mijn blanke broeder stelle zich gerost, hernam de Zittende Stier glimlachend. Berondooder spot met de boeien, die hem door do blinde blinde Apaches zyn aangelegd, hy is vry,' Vry? riepen Charles Larnon en zyn met gezel verheugd uit, .hebt ge daar bewijzen voor?» Het opperhoofd zond nu eeu jongen uit, om het onderopperhoofd Berenklauw te ontbieden die kort daarna verscheen en mededeelde dat hy op bevel van de Zittende Stier alle be wegingen der Apaches nauwkeurig gadege slagen had. De oorzaak van dezen maatregel raadde de dokterde Zittende Stier wilde den smaad, hem in de raadsvergadering aange daan, bloedig wreken. Berenklauw verhaalde, dat hjj den aanval op het blokhuis onbemerkt bijgewoond had en vervolgens de door de kolonisten verdre ven Apaohes op den voet had gevolgd. Ze hadden de beide gevangenen naar het dorp der Apaches gevoerd waar tien krijgs lieden als wachters achterbleven, terwyl alle anderen, onder aanvoering van Hiakowa, spoe dig weder waren uitgerukt, maar Berenklauw meende om éich by den opperaanvoerder Wolventand te voegen ten einde aan denal- gemeenen opstand deel te kunnen nemen. Op zyn terugweg had Berenklauw Beron dooder gezien, die ongewapend en met som beren blik in het bosch verdween. Het moest den Trapper das gelukt zijn te outvluchten. «Hy heeft zich zeker naar de kolonie be geven en by onze terugkomst vinden wy hem daar gezond en wel," zeide de dokter ver heugd. Altyd als hy niet van honger omgekomen is in het woud," merkte Jacques Leroy op, •doch in ieder geval hebben wy nu een ze kere aanwijzing en kunnen we al onze krach ten aan de bevrijding van het meisje wij den. Als het opperhoofd het goedvindt, gaaD we morgen vroeg op weg naar het Apachedorp, dat wij dan uiterlyk des middags zullen be reiken.' De Zittende Stier gaf door een lichte hoofd beweging zyne toostemming; daarmede nam hot gesprek een einde. Na den vermoeienden rit, sliepen de beide vrienden voortreftelyk. Des morgens werden zy zeer vroeg door den Zit- tenden Stier gewekt. Jacqnes Leroy kon zyn ontevredenheid over zulk een ellendige korte nachtrust niet be dwingen en gaf die door een paar kertiach- tige vloeken lucht. Nu ging het te voet door de wouden. Twaalf nitgelezen, goed gewapende manschappen on der aanvoering van den Zittenden Stier, namen aan den tocht deel. Onze beide vrienden lieten de paarden in het dorp achter, daar die in de wonden niet bruikbaar waren. De Choctaws vonden met nimmer falende zekerheid den juisten weg, hoewel er geen enkel pad bestond. Na een tocht van eenige uren hadden ze het Apache- dorp bijna bereikt. De Roodhuiden beraadslaagden een oogen blik, en Berenklauw, die den goeden naam bezat van een uitnomend kondschapper te zyn werd ais bespieder vooruitgezonden. Het duurde een goed kwartier, eer het bruine lichaam weer uit het struikgewas te voorschyn kwam. Berenklauw kwam naar den Zittenden Stiër toe en beide maDnen voerden oen drnk ge sprek; ze schenen het over punt zeker niet eens te zyn. Hoe staat de zaak, opperhoofd riep de Franschman. .Voorwaarts', riep de aanvoerder, als eenig antwoord en de kleine schaar zette zich weder in beweging. .Welke waarneming denkt ge dat Beren klauw gedaan heelt vroeg Leroy fluisterend aan zyn metgezel. Hoe zou ik dat weten,» antwoorde Char les verdrietig; «uit die stilzwijgende opper hoofden is geen woord to krijgen." Ik geloof, dat Berenklauw goede tyding bracht, ik heb eenige woorden van hun ge sprek ongevangen, ofschoon het onwaarschijn lijk klinkt, beweende hy styf en sterk, dat er zich geen enkele weerbare man in het dorp bevindt." ,Dan is Ninette zeker ergens anders heen gevoerd,» riep Charles Larnon verstoord uit. By dezen uitroep keerde de Zittende Stier zich om en legde den vinger op zyn mond, als een aanmauing om voorzichtig te zyn. ,Ziet ge wel,» fluisterde Leroy, .het op perhoofd is het niet met Berenklauw eens, anders zou hy niet tot voorzichtigheid aan manen. Het is mogelyk dat de tien door Hi akowa achtergelaten krijgslieden hier of daar in een hut by elkaar zitten en daarom niet door Berenklauw opgemerkt zyn." Het bosch werd minder dicht en men kwam op een open plek, zooals men in die streken meer ontwaart, waarschynlyk ont slaan door brand tengevolge van het inslaan van den bliksem in bet geboomte. Men zag hier een aantal onooglyke hutten verspreid liggen en in het midden een grooter gebonw, als raadbni9 en tevens tot wigwam van het opperhoofd ingericht. Met de grootste kalmte liepen de Choctaws naar de eerste hutten toe, schynbaar onbezorgd, maar oor en oog gespitst. De beide blanken volgden met de buksen gereed tot varen. Toen de troep by do eerste hut aangekomen was, werd het voorhangsel aan den ingang daarvan op eens weggescho ven en een knap jong Indiaansch meisje ver toonde zich. Ze keek de mannen met sprakelooze ver bazing, met haat vermengd, aau, want uit hunne uitrusting bleek, dat ze niet als vrien den kwamen. Terwyl zo een luiden gil uitstet verdween ze bliksemsnel achter in du hut. •Nu opgspast,» fluisterde de bontbandelaar doD Franschman in het oor, .er komt leven in de brouwerij." In den zin echter, zooals Jacqnes bedoelde werd die voorspelling niet vervuld. Wel zag men byna voor iedere hut donkere gestalten, maar slechts grysaards, vrouwen en kinderen die blikken vol baat, vooral op do Choctaws, die doodsvijanden van hun stam, wierpen. Op bevel van het opperhoofd werdon nu ee- nige hotten zorgvuldig onderzocht. Waar een byzonder moedige knaap den toegang wilde beletten, schoof men hem eenvoudig op zy, doch ernstige tegenstand werd nergens gebo den. Weldra waren alle hutten onderzocht, zon der dat men oen weerbaar man vond. Slechts lliakowa's wigwam moest nog nagezion wor den. (Wordt vervolgij

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1