KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel en Wieringen. -"L'rr Waarschuwing. No. 2969. Woensdag 31 Juli 1901. 29sto Jaargang. Bureau Zuidstraat 72. Alsonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 877» Ct. id. franco per post 75 id. f 1.20. id. roor hel Buitenland f 1.25, id. f2.00. Afzonderlijke nommers 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bupmuxi Spoorstraat en Zuidsfnaat. Advertentl&n van 1 tot 5 regels25 Csttt. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekent. A (1 vertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. Projectielen, scherven, banden, looden kogels, enz., welke gevonden worden op de zandplaat ONRUST; op de Texel- gche kust of uit zee worden opgevischt, zijn 's Rijks eigendomhij, die zich deze voorwerpen toeeigent, is derhalve straf haar volgens de wet. Het oprapen en vervoeren van geladen niet gesprongen projectielen is levensgevaar lijk, ook voor de omgeving van hem, die zulks verricht. De KolonelCommandeerende Officier van het 4e Regiment Vesting-Artillerie, J. i. DE GREVE. tilt het Buitenland. Meer dan eens hebben we in ons overzicht der buitenlandsche gebeurtenissen melding gemaakt van de door een aantal Engelschen uitgesproken verwachting, dat, is eenmaal de vrede in Zuid-Afrika hersteld, tnsschen de ,humane« Engelschen en de Hollandache be volking daarginds van lieverlede een schoone harmonie zal heerschen. Ieder, die den loop der zaken opmerkzaam nagaat, zal zeker by zulk een verzekering bedenkelijk het hoofd hebben geschud. De wyze, waarop de Boeren en de bewoners der Kaapkolonie door de Engelschen worden behandeld, kan niet anders dfn een onuitroeibaren haat verwekken jegens de laaghartige onderdrukkers. Een geval werd dezer dagen vermeld van een jonkman in de kaapkolonie, die aldaar voor den krijgsraad werd gevoerd, wegens eenige lichte, zeèr ver schoonbare overtredingen. Hy had zich bij de jongstgehonden verkiezingen daarover uit gelaten op eene wyze, die door autoriteiten niet goedgekeurd werd, en op een anderen keer had hy een politie-agent, die, zonder machtiging daartoe, zyne woning was binnen gedrongen, daaruit een weinig hardhandig verwijderd. Enkele feiten, door dit jongmenBch begaan, vielen eigenlyk geheel buiten ver volging, omdat op het oogenblik, waarop ze door hem bedreven werden, de krygswet in de kolonie nog niet was afgekondigd. Weinig werd echter daarop geletde krijgsraad ver oordeelde den beklaagde, die reeds gedurende 4| maand zyne woonplaats niet had mogen ver- tow, tot eene gevangenisstraf van 84 dagen en eene geldboete van.1200 gulden. En van deze uitspraak is geen a'ppèl mogelyk. Natuur- ljjk maakt zulk eene toepassing der krygswet op gezeten burgers het Hollandsche element in de Kaapkolonie woedend. De bericht gever van het bovenstaande verzekert, dat de gevangenissen daarginds, dank zy de onmee- doogende gestrengheid der reohters, vol zijn met fatsoenlyke lieden, waarvan velen niet eens gevonnist zyn. Ieder, die maarineenige betrekking heeft gestaan met leden van den Afrikaander Bond, wordt op alle mogelijke wyze geplaagd en vervolgd. En het resultaat daarvan is, dat de jonge lieden in de Kaap kolonie, beKoorende tot de aldus vervolgde familiën, naar hun geweer grypen, om zich, daarmee gewapend, te voegen by hetdichtst- byzynde Boerencommando. Een ander bericht, 't.welk op sterkspreken- de wyze bljjk geeft van den bitteren haat, die by't volk der Boeren tegen de laaghartige Engelschen moet zyn ontstaan, en nog steeds meer aangewakkerd wordt, vinden we in de volgende medëdeeling, afkomstig uit een der kampen in Zuid-Afrika. Men stelle zich. voor eene afgesloteue ruimte met tenten bezet, en in dje tenten, zonder stoelen en tafels, zonder beddegoed liggèn of zitten de deerniswaardige vrouwen en kinderen, slachtoffers van wilde on barbaarsche woede op den naakten grond. Daar eten zy de spijs der bedruktheid, het 1 slechte vleesch, het ongezuurde meel, en wal gen zy van de zwarte koffie, die ze voor ge malen elandswortel houden, en de zuurrieken- de suiker, die ze bewaren, om later te kun- nen toonen, hoe de moordbrandende natie door het verholen doodmartelen van vrouwen en kinderen, den mannen en vaders het hart heeft willen doen ontzinken. Maar die kampen van ziekte en dood, ze zullen later de velden bljjken te zyn, waarop het wreede Engeland de drakentanden van onuitroeibaren haat zal hebben gezaaidwrekende ridders zullen opstaan. Thans voert namelooze ellehdo in dat kamp onbeperkte heerschappij. Hier woedt do gruwelykate wreedheid, die zelfs de klaag liederen der mishandelde ongelnkkigen doet verstommen. De wereld mag niet vernemen hoe geniepig het machtig Engeland, dat het niet winnen kan en het toch niet verliezen wil, zwakken en hulpuloozen doet lijden. Angst voor eigen lot houdt de lippen gesloten, maar als de man en de vrouw, die geöisclit hebben te worden losgelaten, omdat zy Hollanders zyn, van hunne mede- opgebrachte buren en wykgenooten afscheid nemen, dan werpen zich de vervolgde en geplaagde moeders han denwringend op de knieën en smeeken och, vertelt het toch aan de wereld, aan het lief derijk helpende Holland, hoe vreeselyk, hoe diep treurig ons lot hier is. Zóó gruwelijk, zóó verschrikkelijk, zegt de berichtgever een ooggetuige is de toestand daarginds. En de dood iieerscht over de onnoozele kin deren dier fel geplaagde vrouwen en moeders, en dag aan dag worden nit de kampen de kinderlijken uitgedragen. Zyn ze niet ver moord De Engelsche minister van Bnitenlandsche Zaken heeft in de vorige week in het Lagerhuis op een deswege gedane vraag eenige mede- deolingen gedaan omtrent den toestand op het eiland Kreta. Volgens 's ministers verzekering, heeft de gouverneur over het eiland, Prins George van Griekenland, daar reeds veel goedB tot stand gebracht. Men moet hem dus wel erkentelijk zyn, dat hy zioh heeft laten vinden, om ook weer gedurende het driejarig tjjdvak na December den post van gouverneur te blyven vervullen. De biuneulandsche rust en vrede is door hem hersteld, evenals het ver trouwen iu de regeering, en met geringe mid delen is hy er in geslaagd den maatscbap- pelyken toestand te verbeteren. Onder bevel van Italiaausche officieren bestaat er eene zeer goede gendarmerie, de orde is ongèstoord en de rechtbanken oefenen hare werkzaamheid op voldoende wyze nit. Het aantal misdaden vermindert gaandeweg, en de verhouding tus- schen Christenen en Mohammedanen is gunstig veranderd, zoodat van emigratie naar Klein- Azië geen sprake meer is. De Turken trachtten aanvankelijk de niet-Christelyke bewoners tegen het nieuwe bewind optezetten en tot verhuizing aantesporende Mohammedanen, die daarginds gebrek en ellende in plaats van bescherming vonden, zien nu helder in, dat zy het in hun geboorteland onder 't bestuur van Prins Geor ge heel goed kunnen hebben. Zy keeren terug, en de anderen blyven ter plaatse, waar het zoo kwaad niet is. Wanneer de mogendheden van Enropa den noodigen steun verleenen, dan zal, meent de minister, Prins George wel in staat zyn den bloei en de welvaart van Kreta krachtig te bevorderen, vooral ook door het uitwisschen der rampzalige gevolgen van de vroegere onlusten op het eiland. De Prins schjjnt zich neerteleggen by het besluit der mogend heden, die in geen geval gezind zyn, om in eene annexatie van Kreta by Griekenland te bewilligen. Niet alzoo de volksvertegenwoor diging, wier overgroote meerderheid nog altyd de inlijving by het Grieksche koninkrijk blijft wenschen. Toch heeft Engeland's minister alle hoop, dat het den Prins gelukken zal de be volking rustig te houden, en 's lands welvaart hooger optevoeren. KIKUWKTIJIHIGEW. HELDER, 30 Juli 1901. Marinefonds. De afdeeling Willemsoord van het Marine fonds vergaderde Vrijdagavond 1.1. in 't café n't Centrum". Nadat door den Voorzitter, den heer P. P. J. Kloppers, de niet talrjjk bezochte vergadering was geopend en door den secretaris, den heer P. M. v. d. Veer, de notulen der vorige bijeenkomst waren ge- lozen, die goedgekeurd werden, geschiedde mededeeling van hot behandelde op de 14e algemeene vergadering, die 26 Maart 1.1. in 't lokaal rPlancius" te Amsterdam was ge houden en waar de heeren T. Biegel, P. M. v. d. Veer cn A. J. Jordans als afgevaar digden van de afdeeling tegenwoordig waren. Achtereenvolgens werden voorgelezen de ope ningsrede van den voorzitter, het jaarverslag van den secretaris, de rekening-courant over het boekjaar 18991900 en de aanteekeningon van het behandelde op bedoelde vergadering. Aan een en ander onüeenen we het volgende In den loop van liet jaar werden op alle oorlogsbodems en in de kazerne's by groote massa circulaires verspreid, om de by de marine dienende onderofficieren on minderen te bewegen tot het lidmaatschap der veree- niging toe te treden. Van de kameraden uit de tropen zyn daarop nog geen antwoorden ingekomen, doch do toetreding van de binnen lands dienenden laat veel te wenschen over. Een verzoek aan weldadige landgenooten, in verschillende dagbladen gedaan, om de ver- eeniging geldelijk te steunen, had ook niet zulk een gevolg als men had verwacht. Met waardeering moet evenwel vermeld worden, dat velen hun steun aan de vereeniging bleven schenken, zooals: onze geëerbiedigde Konin ginnen, vele heeren officieren, het korps adel borsten en tal van anderen. De generale agenten, de heeren Beem en Polak, bezorgden het fonds in 1900 wederom een flinke som. Alle aanvragen om ondersteuning, niet in strjjd met do statuten, werden behandeld. Tenge volge van de onverschilligheid en harteloos heid van den echtgenoot riepen vele wednwen te vergeefs de hulp van het Marinefonds in. Zoo moest helaaswederom een weduwe met 6 jonge kinderen afgewezen worden, om dat de echtgenoot en vader geen lid der ver eeniging was. Aan 142 behoeftigen werd ondersteuning verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van f4754.50, en wel aan 82 weduwen, 57 geponsionneerJen, 1 zonder pensioen ont slagen schepeling en aan 2 gepensioneerden werd eene uitkeering in eens verstrekt. Het aantal beschermers, donateurs en begunstigers is vrywel stationair gebleven en bedraagt thans: 18 militaire beschermers, 273 mil. donateurs, 85 mil. begunstigers, 13 bescherm sters, 6 donatrices, 7 begunstigsters, 52 burger beschermers, 109 burger donateurs en 34 burger begunstigers, die te zamen aan jaarljjksche by- d'ragen schonken f 1827.50. Aan schenkingen ineens werd ontvangen f 1334.80. De con tributie van de leden bedroeg f 507.20®. Het reserve-kapitaal, groot f 13900, in bewaring bij de Nederl. bank, en de gelden by de Ryks-postspaarbank, f 1168.70, brachten aan rente op f 496.94. Uit de lezing der notulen der algemeene vergadering, die volgens het oordeel van den heer Biegel zeer beknopt waren weêrgegeven, bleek, dat het voorstel om alleen hen tot leden van 't Hoofdbestuur te benoemen, die zitting hebben of gehad hebben in een afdeelings- bestuur, was verworpen. Het voorstel tot verstrekking van een renteloos voorschot tegen voldoende borgstelling werd verdaagd tot de volgende jaarvergadering. Het voorstel om art. 2 der statuten sub a te wyzigen, werd na eenige bespreking ingo- trokkeu. Na voorlozing van alle stukken wordt aan de leden gelegenheid gegeven tot het doen van vragen om opheldering on nadere toelichting. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter de verga dering met den wensch, dat dit jaar voor het Marinefonds gunstiger moge zyn dan het vorige. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Juni 1901 zyn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedrageninlagen 13,449,891.451/ïterug betalingen (waaronder f 5,859.65 wegenB aankoop van inschrijvingen in een Groot boek, obligatiën of certificaten van inschry- ving) f2,732,047.97; meer ingelegd dan terugbetaald f 717,943,48V3. Aan het einde der maand Mei 1901 was, ten name van de verschillende inleggers, ingeschreven f 862,922,019,561/,, zoodat het tegoed op uit. Juni bedroeg f87,009,864.05. In den loop der maand zyn 8986 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 3301 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 862,898 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Juni is voor een bedrag van f 799,522.217a aan inschry vingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van inschry ving, ten behoeve van 1039 inleg gers aangekocht. Drooglegging der Zuiderzee. Zooals bekend is, heeft zich, naar aan leiding van de indiening bij de Tweede Kamer van het wetsontwerp betreffende afsluiting en gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee, een centraal comité gevormd, gevestigd te Volendam, dat zich ten doel stelt een nauwkeurig onderzoek iu te stellen naar de gevolgen, welke die af sluiting en drooglegging voor de vis- schers en belanghebbenden bij de vis- scherjj zullen medebrengen. Daartoe hebben zich thans in alle vis- schersplaatsen langs de Zuiderzee comités gevormd, die de noodige gegevens verza melen tot het opstellen van een rapport, dat een zoo juist mogelyk beeld zal ge ven van de belangen, die by de droog legging zyn betrokken. De gegevens der plaatselijke comités dienen echter gecon troleerd te worden door een deskundige commissie van niet-belanghebbenden. De werkzaamheden nu dier plaatselijke com- missiën en vooral die van het centraal comité gaan met zeer aanzienlijke onkos ten gepaard. Daaraan hebben wel de visschers en verdere belanghebbenden naar vermogen bijgedragen, doch deze contributie blijkt onvoldoende om de voorgenomen taak tot een goed einde te brengen. Het is daar om dat het centraal-comité zich thans tot verschillende besturen van de visschers- plaatsen aan de Zuiderzee heeft gewend met verzoek bet eenige geldeljjke steun en dit voor ééns te willen verlee nen, ten einde in staat te zijn onvermij delijke kosten van het onderzoek te dekken. Mosselen. Naar de »Midd. Ct." meldt doet zich op de perceelen op de Ooster-Schelde een eigenaardig verschijnsel voor. De mosselen toch op vele banken aldaar hebben een bruingele kleur en kwynen langzaam weg Vet worden zij niet. Voor de betrokken visschers is dit een groot nadeel, want deze mosselen kannen als verloren be schouwd worden. En er zyn banken, waarop drieduizend en meer ton uitge* zaaid zyn, die aldus waardeloos zyn. Wat de oorzaak van dit verschijnsel is, weet men niet met zekerheid te zeg gen. Volgens sommige visschers zou het te wijten zyn aan verontreiniging van bet water door vuil water en afval van fa brieken uit Bergen op Zoom e. a. Telegrafeeren zonder draad. Naar het »Vad." verneemt worden by de proefnemingen door de commissie voor draadlooze telegraphie tusschen den Hoek van Holland en het op plm. 15 K.M. af- standliggend lichtschip »Maas" geregeld en met goeden uitslag seinen over en weer Verkiezingsijver. By de jongste Kamerverkiezing moet, naar verteld wordt, onder Kooten het vol gende zyn afgespeeld Een lauwe kiezer ontvangt bezoek van een socialist. Hij is echter onverschillig en niet van plan te gaan stemmen, het werk roept hem. Maar als gij nu den tijd ver goed krjjgtveel kan ik je niet geven, maar hier is 50 cent, ga dan Pieter Jellea stemmen, aldus overreed de socialist. De kiezer neemt het aan en gaat. Op weg naar het stembureau ontmoet hem een ander verkiezingsagent. Ga jji stemmen Och, 't kan me niet scheleh hoor. Wel ja, man, hier heb je f 2.56 daghuur, als je Talma stemt, wil je Ëen rijksdaalder, ja aangenomen, en met drie gulden in zyn zak vervult de kiezer zyn taak. Later gevraagd, hoe hij dat nu gedaan had, zegt hy volkomen eerlijk te zyn ge weest hy had Talma en Troelstra beiden gestemd, en twee witte puntjes zwart ge maakt. Een nieuw middel om dieven en stroo* pers af te schrikken werd met succes toe gepast op de buitenplaats >Crotnvliet" te Rijswijk. Genoemd buiten wordt nog al eens bezocht door stroopers van bloemen en va rens en dit bracht de aldaar wonende da mes er toe om op verschillende punten kleine kanonnetjes te doen plaatsen die door middel van een draad, die onzicht baar tusschen het groen ligt, worden af gevuurd wanneer er tegen geloopen of ge trapt wordt. In den nacht van dén 26 Mei jl. waren weer een paar jongens over hét hek op de buitenplaats gekomen met het doel om seringen te stelen. Plotseling klonk een schot door de nachtelyke stilte, d« stroopers gingen er van door, maar liepén der surveilleerende politie in de armen. Beide knapen hadden zich heden voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Zij bekenden het voornemen te hebben ge had seringen te stelen en dachten dat dè veldwachter op hen geschoten had. Van een draad of kannonnetjes hadden zy nieU gemerkt, zoodat zy erg geschrikt waren toen er plotseling vlak in hunne nabyheid een schot viel. Het O. M. vorderde voor ieder 7 dagen, rekening houdende met het gevaar waar aan de knapen waren blootgesteld geweest. Een vrouw te Rozendaal ging Vrij dag nit angst voor het onweer, buiten Mn haar dénr staan. Daar staande, werd zy door den bliksem getroffen en viel bewus teloos neder. Toen zij later bijkwam, bleek het, dat zy door den bliksem blind waa geworden. Uit Ruinen is naar de gevangenis te Assen overgebracht de 16 jarige dienst bode Albertje K., die bekend heeft brand te hebben gesticht ten huize van den land bouwer Tissingh, tengevolge waarvan diena woning in vlammen is opgegaan Tegen zin in den dienst en de omstandigheid dat zij geen tehuis had, waar men haar wilde dulden, hebben haar daartoe aanleiding ge geven. Te Amersfoort is aangehouden een persoon, die, naar de politie vermoedt, niet geheel vreemd is aan den moord gepleegd op den alleenwonende heer Kalf, die in Nov. 1899, aan handen en voeten gebon den en kennelijk mishandeld, dood in zyn bed werd gevonden. Het vinden van voorwerpen, die aan den vermoorde hebben toebehoord, in de wo ning van den verdachte moet aanleiding gegeven hebben tot zijn aanhouding. Onvoorzichtig. Een koopman uit Holland, die in den D-trein zat van Frankfort naar Keulen, stak zyn arm nit de coupé, terwijl deze in vollen vaart was. De arm sloeg tegen een signaalpaal en de reiziger verkreeg een dubbele arm breuk. Alle beeutjès in de hand waren gebroken. De patiënt werd in het zieken huis te Keulen opgenomen. PBUILLBTON. DE BOOZE GEEST. Vry bewerkt door AMO. 15) Voorloepig bevindt hy zich, onder hoofd man voering van Wolventand, op het krygspad tegen de blanken, doch het zou my verwon deren als van de duizenden oproerige Apaches een vierde gedeelte heelhuids terugkomen." Je denkt dus dat. do Amerikaansche troe pen eene geweldige opruiming onder de Rood huiden zullen houden?' rOngetwyfeld «Deze opstand komt den Yankees zeer ge legen, daar men reeds lang een gunstig go- legenheid afwacht, om onder den eervollen dekmantel der Indianen sterk te doen vermin deren. «Onze Amerikaansche troepen en hnnne aanvoerders zullem met hun geschut eene ware slachting onder de Roodhuiden honden.» ,Van rechtswege zullen de spitsboeven van regeerings-agenten die met do Indianen ver- koeren en ze op de schurkachtige manier beetnemen en bedreigen, daarbjj hun profyt hebben.' (Er, was veel waarheid in deze harde woor den van den bonthandelaar. Het is toch een bekende waarheid dat de regeerings-agenten door hun hebzucht, de ei genlijke oorzaak waren van den Indianeooorlog in 1690 evenal8 van de vroegere. Iedere staatsambtenaar der Amerikaansche Unie, vani den geringsten klerk totden hoog- sten waardigheidbekleeder, heeft op het pnnt van dierlykheid een zeer rnim geweten en een nog ruimer zak. Kort na zonsondergang kwamen de reizi gers weder in het. Choctaw-dorp terug. De stemming van Charles Larnon, teen hy zich tor ruste begaf, was nu geheel anders dan den vorigen nacht. By het krieken van den dag werd hy door Jacques Leron gewekt met de woorden: ,Sta op, het is tyd om te vertrekken.» Waar is het opperhoofd vroeg Charles om kijkend.» ,Een half nnr geleden is hy naar de hut van zyn squaw gegaan om Ninette te wek ken. Na zal hy zeker reeds met zyn krijgslie den te paard zitten, gereed om uit te gaan. (Haast n dus.» Ditmaal verliet een Btatige ruiterbende het dorp. Als er aan vastgegroeid zaten de Choctaws te paard. XI Naast den dokter bereed Ninette een wit ten telganger, die aan de squaw van het op perhoofd toebehoorde. Charles Larnon bewonderde de bevalligheid waarmedo zy bet paard bestuurde, In het woud ging het stapvoets, maar na eenigen tyd bereikte men de prairie en in ga lop ging het nn voorwaarts. Toen de zon naar het westen neigde, re den onze vrienden hot woud in, op eene plaats vanwaar ze de kolonie binnen een uur berei ken konden. Byna het doel hunner reis bereikt hebben de, hielden ze allen' ploteeling hunne paarden De doffe knal van een geweerschot klonk in hunne ooren. (Dat beteekent stryd,' riep Charles Lar non opgewonden uit, //voorwaarts, laten we de kolonisten te hulp snellen.' »Het opperhoofd weet beter beschiet.» riep Jacques hem toe. rZie, hy raadpleegt met Berenklauw. (Daar gaat do wakkere knaap voornit.» Laten we rustig zyne terugkomst afwach ten. Terwyl Berenklauw op verkenning nitging hoorde men op nienw schoten vallen. Toen werd alles weder stil. Na gernimen tyd, die Charles een eeuwig heid toescheen, kwam Berenklauw weder te voorschjjn. Welnn?» vroeg Charles in ademlooze span ning. (Apache Hiakowa,» zeide de Indiaan kort en bondig. (Hoeveel?» vroeg hy verder. (Berenklauw strekte zyne tien vingers uit en bewoog zyne handen snel op en neer, wat beteekende dat de Apaches zeer talrjjk wa ren.' ^Vorder verhaalde Berenklauw dat ze zoo even de kolonie bestormd hadden, doch met bebloede koppen teruggeslagen waren.' (Een fraaie geschiedenis,' mompelde de bonthandelaar, .we zitten nn vast als de mui zen met dit onderscheid, dat de mnizen niet uit den val en wij er niet in kunnen." „Charles Larnon keek het opperhoofd vra gend aan, wiens bekende flinkheid in dit kri tieke geval weder met raad en daad moest dienen.» (De Zittende Stier wist geen ander plan te beramen, dan langzaam en voorzichtig te trachten den uitgang van het woud te be reiken en zich dan door de vjjanden heen te slaan.' illet denkbeeld iB voortreffelijk, dbcH kan ons het leven kosten,verklaarde Jacqnes Le roy bedenkelijk, «gelukt het ons onbemerkt den zoom van het woud te bereiken, dan brengt de snelheid onzer paarden ons spoedig in zekerheid.» (Het is echter aan te nemen, dat de Rood huiden ons bespeuren, terwjjl we nog in het bosch zyn.' ,In dat geval zal de overmacht der vijanden ons verderf zjjn.„ „Men overlegde de zaak, doch de Zittende Stier bleef by zijn plan en men besloot ein- deljjk dat zoo mogelyk uit te voeren. «De Choctaws vormden de voorhoede, ter wjjl de drie blanken op korten afstand volg den.' Er was afgesproken dat bij het minste ver dachte teeken de dokter en Jacques' Loroy met Ninette zonden terugtrekken, terwyl de Choctaws den terugtocht zouden dekken. In den aanvang ging alles naar wensch en steeds nader kwamen ze aan den zoom van het woud, nergens vertoonde zich eenig spoor,, dat er Apaches in de buurt waren, Reeds kon men door het geboomte dat min der dicht was, een blik werpen op de door den glans der ondergaande zon verlichte prai rie en de kolonie. Ylak aan den zoom van het woud eohter lagen eenige Apaches gorust in het gras uit gestrekt. Jacqnes Loroy ontwaarde ze het eerst en bjj hun aanblik onstnapte hem een kernachtige vloek. De Choctaws hielden lmune paarden in, lieten de drie blanken naderbjj komen on we zen hun zwjjgend de Apaches. «Nu was goede raad duur." rWjj moeten zjjwaarts langs een andere weg het bosch verlaten,' fluisterde Charles Larnon den bonthandolaar in het oor doch deze schudde ontkennend het hoofd. (Tot heden zjjn wjj er heelhuids afgeko men, maar wie waarborgt ons dat we, rechts of links gaande, de Apaches niet vlak in den mond loopen?» (Opperhoofd, hoe denkt ge er over?' De Zittende Stier wierp een beteekenia vol len blik op Ninette en keek toon strijdlustig naar de Apaches Jacqnes Leroy vatte do beteekenia van dit gebarenspel, 't opperhoofd wilde daarmee te kennen geven dat het eenigste redmiddel io een charge bestond, doch dat men daarvammet het oog op Ninette moest afzien. Charles Larnon had zich inmiddels tot Be renklauw gewend om te vernemen in welk gedeelte van het wónd de Apaches gelegérd waren, doch Berenklauw haalde zyn schou ders op. Toen gaf de Zittende Stier hem bevel om den omtrok te gaan verkennen, bereidwillig sprong de man van zjjn paard en verdwéen in het kreupelhout. Het onbeheerde paard begon onrustig te worden en toen een der Choctaws het bjj den teugel wilde grypen werd het schichtig, ruk te zich los en holde regelrecht de prairie in. «Terug, het bosch in,* schreeuwde de dok ter; doch die uitroep werd overstemd door de mot donderende stem gegeven commando's van het opperhoofd. (De Choctaws zetten hunne paarden aan en renden het ontsnapte paard mot losse teu gel achterna.» Het opperhoofd riep Jacques Leroy iets toe, dat slechts door dezen verstaan werd en die daarop dé 'paardén van Ninette en Char- les bjj 'den teugel greep." Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1