KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Waarschuwing. No. 2971, Woensdag 7 Augustus 1901. 29ste Jaargang, Bureau Zuidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 59. Atoonnomont p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 871/sCt- id. franco per post 75 id. f 1.20. id. voor het Buitenland fl.25, id. f2.00. Afzonderlijke nommers 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Bupeauxi Spoorstraat en Zuidstraat. Advertentlön van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. A dvertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Projectielen, scherven, banden, looden kogels, enz., welke gevonden worden op de zandplaat ONRUST; op de Texel- sche kust of uit zee worden opgevischt, zijn 's Rijks eigendomhij, die zich deze voorwerpen toeeigent, is derhalve strafbaar volgens de wet. Hst oprapen en vervoeren van geladen niet gesprongen projectielen is levensgevaar lijk, ook voor de omgeving vsn hem, die zulks verricht. De KolonelCommandeerende Officier van het 4e Regiment Vesting-Artillerie, J. J. DE GREVE. lilt het Buitenland. Qp voorstel der Regeering heeft het Eng. Lagerhuis iu de vorige week de lang niet pnbelangrijke eoiq van 10Q.Q00 pd. sterling (f 1.20Q.000) ten ge$ohenke gegeven aan lord Roberts, als blijk van buide en erkentelijk heid voor hetgeen bü gedaan heeft in den JSuidrAfrikaaqschen qorlog. De voorgestelde aoq) is door de megrderderl|oid van hot Huis niet toegestaan, dan na eene beraadslaging, waarbij nogal zoo het een en ander werd aangevoerd, dat hier in het overzicht der buitenlandsche gebeurtenissen vermelding ver dient. De reputatie van den grooten brand stichter Roberts zon ten slottte geheel haal geplukt zjjo, ui8 n'et bet instellen eener motie een einde bad gemaakt aan de heftige aan vallen der oppositie. Men begon met aan te toonen, dat het huldigingsvoorstel ontijdig was, omdat de oorlog nog altjjd voortduurt. Maar erger werden de aanvallen nog, toen een der sprekers in vergelijking trad met andere Engelsche veldheeren, die indertijd door do natie in contanten waren bewonderd. De minister, die de wetsvoordracht verdedigde, had, bij de herinnering aan vroegere dergelijke hnldebetoogingen, o. a. gezegd,Aan deze IjjBt willen wij een nieuwen luister geven, dopr den naam van Lord Roberts er op te piaafsen.Daarop volgde van de zjjde der Oppositie de zeer juiste opmerking, dat groote helden veldheoren en zeeoversten als Wellington, M&ribourough en Nelson, grooter, Onevenredig grooter daden hebben verricht, dooh dat met die mannen niet in éénen adem genoemd mag worden iemand als lord Roberts, dio met 250.000 man geoefende Engelsche troepen geen 15.000 veehouders koa bedwin gen. V ij f redenen worden door spreker opgegeven, waarom hij zich vierkant tegen het regeeringsvoorstel verzette1Omdat Lord Roberts dezen oorlog gevoerd heeft met do grootste onmenschelijkheid en herhaaldelijk groote schennis heeft begaan aan de erkende rechtsregelen van den beschaafden krijg. 2. Omdat Lord Roberts niet eerlijk is geweest jegens hot land en jegens het Parlement in zijne berichtgeving omtrent den aard zijner operaties. 3. Omdat uit een militair oogpunt de oorlog geen suocès is. 4. Omdat uit een Ealitiek oogpunt met betrekking tot de toe- omst van Zuid-Afrika de oorlog een jam merlijken misslag ie. E" 5* Omdat bij meer dan ééne gelegenheid Lord Roberts zjjn plicht vergat in de meest verfoeide rol, die men jioh denken kan, die van den militairen poli- ticus. En de spreker ging daarna volgender- wijze voort: Wat betreft m\jn crjtiek op de onmensobelijkheid van Lord Robert's operatie, ga ik in de voetstappen van minister Cluunberlain die in 1879 Id vereeniging mot don aartsbisschop van Canterbury een protest teekende tegen Robert's wijze van oorlogvoeren in Afganistan. Het was Lord Roberts, die, willeDS en wetens, het verbranden van land hoeven aannam als eene methode, om den oorlog ten einde te brengen, en het meeren- deel der hoeven werd verbrand, toen hy nog te Pretoria het bevel voerde. Op dien grond alleen reeds, al ware er geen andere, zon ik mjj verzetten tegen de gift, want ik hond vol, dut Lord Roberts barbaarsche methoden heeft gebezigd en alle beginselen van beschaafd oorlogvoeren heeft vertrapt." Een andere Bpreker geeft do volgende herinnering aan vroegere soortgelijke giften. Wellington o. a. kreeg na den wereldboroetnden veldslag by Waterloo 200.000 pd. sterl., en de Boeren oorlog in Zuid-Afrika is toch met den reuzen strijd tegen Keizer Napoleon I in de verste verte niet te vergelijken. Moltke, de groote Duitsche veldmaarschalk, ontving na de zege praal bij Sédan in 1870 40.000 pd. sterling, dooh deze som werd niet eens betaald uit de zakken der belastingschuldigen, maar uit den oorlogsbuit. En bedoelde spreker gaf vervol gens, onder luid gelach zyner hoorders, het denkbeeld aan de hand, om die 100.000 pd. Bt., inplaats van aan den gewezen opperbevel hebber in Zuid-Afrika, liever te geven aan de vrouwen en kinderen van Engelsche sol daten, die daarginds sneuvelden, en om Lord Roberts wat aandeelen te schenken in eenige minder beteekenendeZuid-Afrikaanache mijnen. Gedurende deze interessante discussie ontbrak het niet aan bijvalsbetuigingen, die herhaal delijk het gesprokene onderbraken. 't Is zeker hoogst aangenaam zulk een belangrijke ■om als belooning voor bewezen dienBten te ontvangen, doch het is lang niet onverschillig voor den begiftigde, op welke wyze de toe kenning er van geschiedt. Lord Roberts zy Aanbevolen, het gesprokene in de eenzaamheid nog eens aandachtig over te lezen!.... Een der Engelsche nieuwsbladen acht het nuttig, vooreerst geen troepen uit Znid-Afrika terug te zenden. Het blad erkent, dat dien tengevolge de oorlogskosten niet zullen ver minderen, doch dat do dnur van den oorlog, anders zou worden verlengd. Er wordt in dat blad nogal waarde gehecht aan de gedurige verzekering der Regeoring, dat er spoedig verandering zal komen, en de verwachting op het herstel des vredes binnen korten tijd is dus niet vreemd. De uitdrukking van die hoop draagt er toe by, dat de Engelsche natie ge- dnld oefent en naar de verwezenlijking van dat uitzicht blyft uitzien. Inmiddels duurt de strijd voort, vaak heftiger nog dan vroeger. En het Engelsche leger, waarvan de beste krachten van lieverlede huiswaarts zijn gegaan, bestaat thans uit minder goede elementen. Dat geeft voor Engeland geen beste uitzichten De correspondent van een Fransch dagblad vermeldde dezer dagen een uitdrukking, die President Kruger onlangs moet gedaan hebben, toen hem naar den stand van zaken in zijn vaderland werd gevraagd tDe oorlog heerscht nu over heel Zuid-AfrikaEn dat woord blijkt volkomen waarheid te bevatten, wanneer men Blochts let op de berichten uit de ver schillende deelen van het Zuid-Afrikaansche gebied. Van alle kanten komen gedurig tij dingen omtrent gevoerde gevechten. Bij zulk een staat van zaken is het heel geen wonder, dat het er voor de Engelsche schatkist boe langs hoe treuriger begint uittezien. De Re geering zag zich véijr eenige dagen dan ook genoodzaakt, in bet Lagerhuis te verklaren, dat de geldmiddelen niet zoover zouden reiken als hy aanvankelijk gedacht had. Zij had bij de begroqting 60 millioen pd. sterl. gevraagd en meende voor andere doeleinden dan nog wat overtehouden, qmdat slechts 4H millioen voor den oorlog strikt nqodig was. De vrqes bestaat nu echter, de volle 60 millioen wel dagelijks voor den qorlog zullen moeten gebruikt worden. Wel hoopt de Regeering, dat de oorlog gaandeweg minder zal kosten. Hoeveel kost de oorlog dan nu wel?" vroeg daarop een der leden, 't Antwoord was l1/* millioen pd. sterl. (15 millioen gulden) per week. Door verschillende leden werd toen de juistheid dezer schatting evenwel ernstig in twijfel getrokken, en men becijferde, dat de kosten van den oorlog nog wel hooger zyn. De minister der schatkist gaf daarop deze merkwaardige verklaring: »De l1/* mil lioen pd. sterling zyn de schatting van hot departement vau Oorlog, waarvoor ik niet verantwoordelijk ben. Ik heb aleens gezegd, dat ik, afgaande op den secretaris van finan ciën aan het ministerie van Oorlog, een aan- vullings-crediet niet noodig acht. Doch men kan my niet belasten 'met de verantwoorde lijkheid voor berekeningen yan het departe ment van Oorlqg." Klaar en duidelijk spreekt hieruit, dat de minister der schatkist zelf niet gelooft, dat 11/. millioen pd. sterl, eene juiste schatting zijn, en een der leden deed dan ook de voorspelling hooren, dat de Regeering in October of November wel weer om nieuwe credieten by het Parlement zal komen aan kloppen. De sohatkist-minister bleef op een en ander ontwijkend antwoorden, doch uit hetgeen hij omtrent den feiteljjken toestand der beschikbare geldmiddelen mededeelde, bleek zonneklaar, dat de Regeering niet lan ger dan tot half November met de tot nu t08 aangewezen gelden zal kunnen rondkomen. De droogmaking van de Zuiderzee in verband met de uitbreiding lan het gemeentelijk grondbezit beschouwd. De hier volgende beschouwingen op het groote plan tot droogmaking van de Zuiderzee, doch zy blijven in hoofdzaak haar waarde beboudeu by do gedeeltelijke droogmaking door de Regeering voorgesteld by het ingediende wetsontwerp. Als een merkwaardig teeken des tyds mag zeker wel worden vermeld, dat de leden der Staatscommissie, benoemd by Kon. besluit van 8 September 1892, tot het instellen van een onderzoek omtrent een afsluiting en droog making der Zuiderzee in hun verslag, aan geboden den 14den April 1894 aan de Koningin-Weduwe-Regentes uitspraken hebben nedergelegd, in overeenstemming met de denk- beolden van de voorstanders vau landnatio nalisatie, opgevat in den zin van uitbreiding van den gemeentelijken grondeigendom be perking der monopoliën, die slechts een ge ring aantal personen ten goede komen ten koste van de geheelo gemeenschap en exploi tatie van datgene wat ten algemeene nutte wordt tot stand gebracht door de gemeenten zelve en niet door particuliere maatschappijen of bijzondere personen. Op do vraag op welke wyze moet droogmaking der Zuiderzee worden tot stand gebracht? luidde het eenparig antwoord der leden van de Staatscommissiedoor den Staat. De uitgifte van byna 200.000 H.A. maagde- lyken bodem, waarop, behalve de Staat der Nederlanden, niemand eenig recht kan doen gelden, van een twaalfde provincie ter grootte van Noord-Holland na aftrek van woeste gronden en der duinen en waarvan bodem, byna over zyn gansche uitgestrektheid zal gelyk staan met de zware kleigronden der IJ-polders, moet uit den aard der zaak de aandacht der anti-monopolisten dubbel waard zyn. In de eerste plaats adviseert de Staats commissie, dat voor de acht gemeenten, onder elke daarvan vier dorpen zullen ressorteeren, zullen worden beschikbaar gesteld, alsonver- vreemdbaren, eeuwigdurenden eigendom 25000 H.A. land. Deze gronden mogen nimmer worden ver kocht aan bouwspeculantenzc zijn bestemd om door gemeenten te worden bebouwd, ter wijl de arbeiderswoningen in het belang der minderbedeelden door de gemeenten zullen wordon geëxploiteerddun zal voorkomen worden, dat de werklieden worden woggedrukt in vuile, vioze krotten, ver van de werkplaats of de fabriek, in de ongezondste en minst vroolijke gedeelte der gemeenten gelegen. Ten einde te voorkomen, dat de groote grondbezitters, landspeculanten en kapitalisten zich meester maken van een nieuwe provincie in het hart van ons vaderland en ter voor koming van vreemden, ongewenschten invloed van buiten, adviseert de Staatscommissie slechts in de uiterste noodzakelijkheid tot den ver koop der gronden over te gaan. Zy stelt voor de 200.000 H.A. uit te geven in kavels van 20 H.A. aan 10.000 brave, werkzame liefst onbemiddelde arbeiders of kleine boeren. De Staat zal dan voor den huurder bouwen een woonhuis, een schuur cn stalling voor het vee. Het zal noodig zyn, dat de Staat de gronden laat taxeeren op hun reëele waardeaan dio schatting zal het workelyk productief vermo gen per H.A. en per jaar worden ten grond slag gelegd, waarbij tevens rekening moet worden gehouden met de polderlasten en het kapitaal, dat noodig zal zijn voor het bouwen van woningen, stallen en schuren. Nu laat zich hooren, dat als oen bqeren- zoon of een flink arbeider, die zoo goed als geen contanten heeft van den Staat aanvaardt een drooggelegd stuk land ter grootte van 20 H.A., welk land door een doelmatige be maling zal worden drooggehouden, in een polder die van harde wegen is voorzien en in alle richtingen i9 doorsneden, met hoofd- tochten en kavelslooten, om de landbouwpro ducten op de goedkoopste en gemakkelijkste wyze overal heen te vervoeren, wanneer hy door Staatshulp heeft ontvangen een behoor- lyk woonhuis, schuur en stalling voor het vee, hijzelf wel zal gevoelen, dat de verplichting op hem rust om voor dit alles aan den Staat een behqorlyke rente te betalen, Dier wordt als 't ware door den drang der omstandigheden een schoone toekomst op oeconomisch gebied geboren de arme, ijverige en oppassende werkman vraagt aan den Staat de productiemiddelen om te leven niet alleen, maar ook om in dit leven vooruit te komeo, deze betaalt hij terug met de kracht zyner spieren, in casu mot zyn werkzaamheid. De Staatscommissie stelt voor, de uitgifte der Zuiderzee-gronden naar de volgende be palingen te doen plaats hebben. Van het geschatte opbrengstcijfer per H.A. en per jaar wordt eerst afgetrokken, wat voor woning en polderlasteD is geraamd. Stel de geschatte opbrengst, om een voorbeeld te noemen op t 67, de polderlasten op f 10 en het voor woning enz. verschuldigde op f 12 per H.A. en per jaar, dan blyft er f 45 netto over. Hiervan wordt 6/u op den grond gelegd als vaste cyns door don Staat te hefien, dus f 25 per H.A. Het overige of f 20 per H.A* wordt gekapitaliseerd naar den renten voet, waarop de Staat zich de middelen heeft verschaft om dit werk tqt stand te brengen. Wanneer wij aannemen een reDtevoet van 3£ pCt., dan krygen wij voor dat percent per f 100 f 1Q9/3.5 is f 28.6, dus 20 maal 28.6 is f 572 per H.A. Van dit kapitaal moet worden betaald een annuiteit voor rente, voor aflossing en voor administratiekosten, dio de aflossing in een bepaald tydvak b.v. van 35 of van 40 jaren verzekert. Voor 35 jaar is 5 pCt. voldoende, voor 40 jaar wordt ruim pCt. minder ge rekend. De betaling dezer annuiteit zal ge- makkelijk vallen, omdat de aard der bouwing in een nieuwen polder vanzeli rooibouw mede brengt; mest wordt niet vereischt en in den regel worden alle producten dadelyk verzilverd. In het geheel moet por H.A. worden be taald grondrente f 25, 5 pet. van het ver schuldigde kapitaal ad f 572, een som van f 28.60, polderlasten f' 10, rente vooy woning, schuur eu stalling f 12, dit alles te zarnen maakt een op te brengen cyfor van f 75.60 per jaar en per H.A. De slotsom dor redeoeering is dus de na volgende, dat men, zonder kapitalist te zyn tegen een huurwaarde van f 75.60 per H.A. in welke som zyn begrepen de pol derlasten en het goleidelyk afbetalen van het kavel van 20 H.A*» met daarbij behoorende gebouwen, in de nieuwe Zuiderzee-polders eigenaars kan worden van landerijen, waarvan de kwaliteit gelyk staat met het land in de Y polders of minstens in de Groninger zee polders. Voor belanghebbenden by en voor deskun digen in landbouwzaken, behoeven dergelyke cijfers niet opzettelijk in eon gunstig daglicht te worden geplaatsthierop is toepasselijk het gezegde, dat edele wyn geen krans be hoeft. W. v. d. V. (.Rott. Nbl.«) NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Augustus 1901. Tot predikant by de Herv. Gemeente alhier is door den Kerkeraad beroepen de heer ds. A. A. Cremer Rz., te Broek in Waterland. De heer W. J. Wiaselink, civiel ingenieur, leeraar aan de hoogere burger school alhier, is benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de le hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Amsterdam. De Volksbond. Op uitDOodiging vau de heereu Dr. C. J. de Bruyn Kops, Egbert J. Bok en A. Volk- maars kwamen eenige laden van den Volks bond, Vereoniging tegen drankmisbruik, be nevens eenige belangstellenden Zaterdag l.L in 't café „Central" byeon met het doel een plautselijke afdeeling van deu Bond te stichten. De heer de Bruyn Kops, die de vergadering leidde, deelde mede, dat het Hoofdbestuur van den Bond eenigeu tjjd geleden hier ter plaatse pogingen in het werk had gesteld, om het aantal leden uit te breiden, welke pogin gen met succes waren bekroond en het daarom wenschelyk was alhier een plaatselijke afd. te stichten. Het algemeen reglement werd daarop voorgelezen, waaruit bleek, dat het doel der vereenigiDg is: bestrijding van het misbruik van bedwelmende dranken, daarbij van haar leden, hoewel geen geheelonthouding dan toch matigheid eischende. Zy tracht het doel te bereiken door te stryden voorwering van sterken drank als volksdrank, beperking van het aantal vergunningen, stipte uitvoering der drankwet, verbetering van volksvoeding en volkshuisvesting, bevordering van onder wijs over 't alcoholvraagstuk, vermindering van arbeidsduur, veredeling van volksver maken, enz. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat do Bond 7300 leden telt, 30 afd. met 4400 leden cn 2900 algemeene leden. De Boud, die in 1875 werd opgericht, gaat uit van het denkbeeld, dat het gebruik van bedwelmende dranken niet in eons met wortel en tak is uit te roeien en men m«er de oor zaken, die tot misbruik leiden, moet opsporen en deze zooveel mogelijk moot trachten uit den weg te ruimen. Op kalme maaier, zonder drjjvorjj tracht men bet doel te bereiken, huewel men een ge opend qog heeft voor 't vele goede,datdoor de onthoudingsvereonigingen verrioht wordt. Uit het feestnummer, dat bij gelegenheid van het 2a-jarig bestaan van den Bond was uitgegeven, werden eenige gedeelten, vooral uitspraken van bekende personen en autoriteiten voorgelezen, om het streven van de vereeniging te verdui delijken. Ook werden de stichtingen van den Volksbond vermeld, zooals volkskoffiehuizen, openbare leeszalen, arbeiderswoningen, stui versspaarbanken, kook- en huishoudscholen, 't sanatorium voor drankzuchtigen te Hoog Hullen, enz. Na deze uiteenzetting van het doel en streven der Vereeniging door den Voorzitter werd o.vergegaan tot het constitueerea van een plaat- Solijke afdeeling met ruim 80 leden. Daarna was aan de orde de verkiezing van 5 bestuursleden der nieuwe afdeeling, waartoe gekozen werden de hoeren C. J. de Bruyn Kops, E. J. Bok, A. Volkmaars, W. H. Küoig en C. J. Van dor Hegge Spies. Nadat nog eenige besprekingen hadden plaats gehad in welke richting de afdeeling zou werk zaam zyn, en men bepaald had, dat het bestuur eeu concept-reglement zou ontwerpen, dat in een vergadering, die einde Augustus belegd wordt, aan het oordeel der leden zou onder- worpeu worden eu besloten was, dat eon der bestuursleden de afdeeling op de algemeene vergadering van den Bond, die 6 Sept. a.s. te Arnhem wordt gehouden, zou vertegenwoor digen, werd de vergadering iqet de gewone plichtplegingen gesloten, Qe Nederlandsche vissoherij-vereenlging heeft hare Tweede Algemeene Vergade ring gehouden te Amsterdam in het gebouw der My- tot Nut van het Algemeen. De voor zitter, de heer Kouwenhoven, opende met een kort woord de vergadering, waarna hij het woord aan den Directeur, den Heer J. Zwier Visser gaf. Deze gaf een breedvoerig verslag omtrent den toestand der vereeniging en deze mocht zich, niettegenstaande de kolossale moeilijkheden haar in den weg gelegd, in een krachtigon staat verbeugen en nog dageljjks leverde zy de doorslaande bewijzen van le vensvatbaarheid en noodzakelijkheid van haar beBtuan. 't Is waar door kwade spraak waren eenige afdeelingen verzwakt en een paar we gens te gering aantal leden niet bestaanbaar, daarentegenover stond als ruime vergoeding de wording van eenige nieuwo krachtige af- deelingen. Hierna gaf de Directeur een kort overzicht van enkele visscheryon iu naburige landen, speciaal vestigde hij de aandaoht op de ernstige bemoeiingen en steun der regee ringen aldaarwanneer wij ons groot vis- schersbedryf dan ook spiegelden aan dat van andere lauden, dat moest het voor ieder, een totaal onbegrijpelijk iets zyn, dat zoo weinig zorg, zoo bitter weinig belangstelling wordt ge schonken aan een zoo machtigen factor van volksbestaan. Van Noord tot Zuid, was thans de vlag der Nederl. visschery vereeng. ge plant, met alle mogelyke vissoherijen, had spreker kennis gemaakt en in het geheel ge nomen, zag het er bedroefd uit met den één maal zoo rijken tak van volksbestaan. De kustvisschery leverde byna geen bestaan meer op en de kurk (de Zuiderzee) waarop een groot deel dezer vloot nog drjjft, is men van plan baar te ontnemen de ZeeuwBche oes- terinduatrie gaat met rassche schreden achter uit, do- mosselteelt gaat slecht eu op onder scheidene plaatsen in de Zeeuwsche wateren zyn gedurende de laatste paar jaren, waar schijnlijk- tengevolge eener ziekte onder deze dieren, duizenden en duizenden toonen ver loren gegaan, terwyl pachten en bepalingen omtrent deze vissoheryen eren bezwarend op de bevolking bly ven drukken, als in de dagen van bloei en voorspoid Mi t de zoetwator- visscherij is het al even treurig gesteld, de zalm- en elftvisschery ie stadig achieruitgegaan. Nog andere donkere wolken hangen hot reed9 zoo zwaar beproefd bedryf boven het hoofd. Frankryk heeft op enkele visohsoorten fyne invoerrechten reeds verhoogd en Duitschland dreigt met coue algemeene verhooging dier zelfde rechten. Kort geformuleerd Do toe stand bij ons is ellendig, hier baat geene theorie, practische ingrypiog der regeeringa- hand verlei n weldra, hulp anders staan wij spoedig aan den vooravond van den onder gang, van con der oudste, en éénmaal rijkste bronnon van volksbestaan. Om niet te wydloopend te worden, besprak de heer Zwier Visser de voornaamste punten van hot programma der vereeniging. Aller eerst werd daarom genoemd de stichting van een algemeen Nederlandsch visschers-, wedu wen- weezen- en ondersteuningsfonds. Lief dadigheid moest de grondslag van deze on derneming zyn en dan kon het niet uitblijven, of er zou éénmaal een heerlyk gebouw van menschenliefde verrijzon, waar zalving te vinden zou zyn voor de wonden der visschers- bevolking, hun door do wroede golven der zee geslagen. ThansHoe menig stille verzuohtlng stijgt niet uit den boezem van tal van arme, maar brave viasohersgezinneu, veroorzaakt door het bleeke gebrek, dat er na den storm, vaak on verwacht en onverhoopt kwam binnensluipen en onmeedoogend zyn scepter zwaaide. En onze oude visschers, wat is hun deel meeat- al na een zoo werkzaam onvermoeid en ver moeiend loven Een voorwerp der wereldsche barmhartigheid wordt hijvoor de visschers zou het groene lijkkleed der zoo veel eervol ler zijn, dan het doodsbed dat de openbare mildadigheid hun spreidt. Onder warme bijvalsbetuiging werd daarna het ontwerp der fondsen na langdurige dis cussies goedgekeurd en don directeur oprechten dank daarvoor gezegd. De Zeeuwsche Afdeelingen hadden onder scheidene voorstellen, die, behoudens enkele wijzigingen, alle werden aangenomen don direoteur werd opgedragen eene verzameling te maken van het aantal tonnen mosselzaad de laatste drie jaren gezaaid, maar gestorven en verloren gegaaneen algemeen rapport omtrent den Zesuwschen toeslaad, zal boven dien worden samengesteld. Tor bespoediging van afdoening in do Zeeuwsche aangelegen heden, werd eene afzonderlijke commissie be noemd. Daarna kwam het boeien- en bakenstelscl voor onze zeegaten aan de orde en eenparig was men van oordeel dat door kleine veran deringen groote verbeteringen bier in waren aan te brengen, vooral bij de Helderache gron den, waar men uit volle diepte plotseling op de zandbanken waar 1 ii 2 meter water staat. Eenige voorbeelden werden aangehaald dat by behoorlyko boeien, ongelukken, zooals duar met visschersvaartnigcn hadden plaats gehad, waarby schip en bemanning totaal verongelukt waren, dan niet zoo gemakkelijk konden plaats vinden. Uit hetzelfde oogpunt droeg de afge vaardigde van Arnemniden, do heer A. de Ridder voor een gasbom te leggen voor het Veersche gat, en de afgevaardigde van Ter schelling. 'do heer Bloem, vroeg plaatsing eener dergelijke boei op de Engelsche Hoek by Terschelling. Deze afgevaardigde gaf tevens schots van liet leven op do loggers en hy meende dat dit geenszins in overeenstemming was met do tegenwoordige levenseischen, man nen by elkander in één kooi slapend o.a, noemde hy afschuwelijk, het was boog tijd dat de ge zondheidscommissies ten deae eens een onder zoek gingen instellen. Het plan tot drooglegging der Zuiderzee, dat door den directeur werd uiteengezet, vond algemeen bestrijding en de vergadering nam bet besluit met algeraoene stemmen daartegen te protesteeren. De afgevaardigde van Workurn stelde voor den Dirocteur op te dragen een onderzoek in te stellen naar de Duitsche visscherijwet met het oog op de omstandigheid dat by ons zooveel kleine «inch gevangen en verkocht wordt. De heer P. Plaatsman, af gevaardigde voor Oosterend, deed het verzoek zich tot de Regeering te wenden opdat, de visschery op oesters te Texel altijd werde opengesteld, omdat toch geene verpachtingen meer iu het noorden plaats hadden. Vervolgens werd eene commissie benoemd om de rekening van den penningmeester, den heer Zwier Visser, na te zien, die goedgekeurd werd, hoewol de vereeniging met een nadeelig saldo sloot, doordat de onkoston vau '98, '99 1900 allen over één contributiejaar liepen, 1901 zal echter het financieel evenwicht her stellen. llot Hoofdbestuur word wederom be vestigd en de heer J. Zwier Visser, tot heden tydelyk directeur, als vast benoemd. Na een woord van oprechten dank sloot de voorzitter deze opgewekte vergadering, waaruit, mocht zy slagen, veel nuttigs kan voortvloeien. De minister van binnenlandsche za ken Overwegende, dat de heer mr. H. L. Drucker, benoemd lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Groningen, niet binnen den termijn bedoeld in art. der Kieswet, beeft kennis gegeven of hij die benoeming aanneemt; dat derhalve ingevolge art. 138 der Kieswet eene nieuwe verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in ge meld kiesdistrict Gelet op de artt. 131, 133, 134 en 138 der Kieswet; Heeft goedgevonden te bepalen, dat de verkiezing in dat kiesdistrict zal plaats hebben op Vrijdag 9 Augustus a.s., dat de stemming zoo noodig, zal plaats heb ben op Vrjjdag 16 Augustus, en de her stemming, zoo noodig, op Vrijdag 23 Au gustus a.s. (St.-Cfc.) Prof. Drucker's omissie! Heel Groningen verwondert zich over de onverantwoordelijke nalatigheid van prof. Drucker om den termijn van »de verklaring" voorbij te laten gaan. Is dit dan het loon voor zulk een hevigen strijd, voor zulk een overwinning, vragen velen. Moest daarom op den «feestavond" ge klonken en gedronken worden Anderen uiten zich met te zeggen, dat het zonder twjjfel professorale verstrooid heid is en dat zulk een man onmogelijk in de Kamer actief kan zjjn. Niet alleen zijn tegenstanders juichen, doch onderscheidene leden van de comité's, die zich veel moeite voor zjjn candidatuur hebben getroost, noemen het schande, verklaren ronduit en niet binnenskamers, dat ze hem «nooit" weer stemmen. Ande ren noemen het een politieken zet om er een «sociaal" in te krjjgen, terwjjl weder anderen voor mr. Van Houten's kans zeer veel geven, of denken, dat mr. Vee geus zich voor een candidatuur aal laten vinden. Wie gelyk hebben, is moeilijk te zeg gen, dooh zeker is 't, dat prof. Drucker s populariteit een geweldigen knak gekregen en dat hjj zeer voel bewonderaars en vrienden heeft verloren. De raad van tucht voor de koopvaar dij te Amsterdam behandelde de klacht van de «Algemeene Brand waarborgmaatschap pij" aldaar, als verzekeraarster van het Nederlandsch stoomschip «Carolina" tegen den heer M. I. Gorter, den gezag voerder, wien ten laste gelegd werd, dat hij genoemd stoomschip 25 April 1901 door verregaande zorgeloosheid en slechte zee manschap bjj Cadix heeft doen stranden. In het scheepsjournaal, ouderteekend door gezagvoeder, stuurman en machinisten, werd het ongeval geweten aan het defect raken van de machine, waardoor koers houden on mogelijk werd. Op beweren van de aan klaagster, dat het journaal valsch is en de kapitein niet voldoende heeft uitgekeken naar een rif, dat op de zeekaart is aan gegeven, heeft Gorter zyn verklaringen gewjjzigd en heet het nu, dat hjj zich in den afstand heeft vergist en verder, dat na de stranding de stuurman vooruit in plaaia achteruitstoomen liet. Toen kon het schip niet meer loskomen, heefc het een dag en een nacht vastgezeten, waarna het met hulp van vletterlieden is losgekomen. Een maal vrij, is de «Carolina" in volle zee gezonken, de bemanning verliet het schip in allerijl, doch de lading werd verloren. Deze laatste verklaring is voor de recht bank beëedigd naar aanleiding vau het civiel geding om schadevergoeding. De ge zagvoerder verklaarde nog, dat hy tegen het lichten van het schip geweest was. Yoor den raad van tucht bleek Gorter ge diplomeerd als de eerste stuurman in de kleine vaart, zijn eerste stuurman had di ploma als derde. De stuurman en twee machinisten legden verklaringen af als boven. De tweede machinist verklaarde, dat de mach ne niet defect wa9, alleen liep nu en dan 't metaal warm de eerstevalschever- klaringen was door de bemanning afgelegd om den gezagvoeder niet te bezwaren. De raad zal nader uitspraak doen. Herhaaldelijk komt 't tegenwoordig voor, wanneer een trein een station nadert dat hjj begroet wordt met steenen. Zoo werd gisteren weder een trein te Dorst gebombardeerd, zoodat de reizigers glas scherven in 't gezicht kregen, en een dame tweede klasse reizende, een bloedende hoofd wond kreeg. Naar den «Krententuin". het vol zomer is, pas- seeren tegenwoordig te Assen nog dage lyks transporten personen, die met den middagtrein aankomen, om naar Veenhui- zen overgebracht te worden. Deze week telde men er op één middag niet minder dan 30. Yele dier personen zynonde be kenden der Rijkswerkinrichtingen. Kindermoord. Men schryft ons uit Tilburg: Vrijdagmiddag arriveerde hier het gerecht uit Breda tot het instellen van een onder zoek naar de doodoorsaak van het 3jarig zoontje van J. B., wonende op het Goirke- plein, daar er vermoeden is dat het kind niet den natuurlijken dood gestorven is, maar door toedoen van zjjne moeder en zyn 18 jarige zuster een gewelddadigen dood gevbn- den heeft. Vry dagavond werd op het ge rucht dat het kind verdronken was een onderzoek ingesteld met 't gevolg dat het lijkje gevonden werd in een waschtobba geheel overdekt met waschgoed. De politie, die inmiddels van een en ander in kennis werd gesteld, vond termen moeder en dochter te arresteeren en naar het hoofdbureau van politie to doen overbrengen. Het is een feit, dat het kind zoodanig verwaar loosd werd, dat het meermalen iets van de buren ontving om den honger te stillen. Ook wisten moeder eu dochter nadat zy hadden bekend gemaakt dat het kind ver dronken was, geene nadere aanwijzingen te geven. Uit het door de justitie ingesteld onder zoek is gebleken, dat de 18jarige Marie B. de moordenares is van haar driejarig broertje. Zy heeft het kind door het voor over in een tobbe met water te duwen den dood der verstikking doen sterven. YTat de aanleiding tot deze misdaad was, heeft men nog niet aan het licht kunnen brengen. De daderes is in hechtenis gehouden ter wyl de moeder op vrjje voeten is gesteld* De 18-jarige moordenares Maria Bierings te Tilburg, die haar broertje door verdrin king om het leven bracht, is govankeljjk naar Breda overgebracht. Zy is een groo te stoere meid en toont eer onverschillig heid dan berouw. Gisteren 5 Augustus - was het 120 jaar geleden, dat de.zeeslag by Doggersbank tusschen de Nederlanders en de Engelschen plaats vond. Een torpedobootvernieler gezonken. LONDEN, 4 Aug. Officieel wordt te Portsmouth bekend gemaakt, dat de tor- pedobootvemieler «Viper" op de rotsen bjj Alderney geloopen en gezonken is. Allo opvarenden zyn gered. De «Viper" was voorzien van turbine machines en kon 3i kuoopen loopen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1