&I1 1901' Dankbetuiging. Dankbetuiging. Koninklijke Marine. STAFMUZIEKKORPS. SÉMNipig G.D.I. Marine en Leger. Met ingang van 1 Aug. 1901 is S. Naber benoemd tot havenmeester van de visachcrs- haven te IJmniden. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. instructieschip tNautilus", onder bevel van den kapitoin- lnitenant tor zee B. C. Swaan, 1 dezer te PoDta Delgada aangekomen. Tot 2e luitenant by het 4e Regiment In fanterie zyn met 1 Augustus benoemd de cadets J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst en G. W. de Bruijn, en tot 2e luitenant by de Genie o.a. de cadet G. A. Meyer. Eerstdaags wordt Hr. Ms. torpedoboot .Rindjani" in aanbouw bij Yarrow en Co. te Londen, in de maritiome directie te Am sterdam verwacht. Aldaar zal zij verder wor- dea gereedgemaakt om aan de zomeroefeningen deel te nemen. De kapt. G. A. Linckers is geplaatst by het korps mariniers te Willemsoord. Stoomvaartberichten. Het stoomschip .Koning Willem III', van Amsterdam, vertr. 1 Aug. van Genua. Hot stoomschip ,Teucer« arriv. 8 Aug. van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip .Prins Frederik Hendrik* van Amsterdam, pass. 2 Aug. Dungenes. Het stoomschip iPriam», van Amsterdam, pass. 5 Aug. Wight. Het stoomschip .Koning Willem I*, naar Amsterdam, pass. 5 Aug. kaap St. Vincent. Het stoomschip .Prinses Amalia», van Am sterdam, pass. 5 Aug. Pont de Galle. - y^t. Het stoomschip „Prins Hendrik*, van}Am sterdam, arriv. 4 Aug. te Southampton.^ Marktberichten. Alkmaar, 3 Aug. Aangevoerd 4 paarden f 125 a 200. 20 koeien en ossen f 120 a 220. 53 nucht. kalv. f 8,a 20,128 magere schapen f 8, a 20,77 magere varkens f 14 a 18,7 bokken en geiten f 2.a 5.227 biggen f 8 a f 11.boter per P. f0.50 a 0.60, aangev. 5016 pond. Kipeieren f 0. 76 aO.871 p. 25. Eenden dito f 0.per 100. lamm. f 0 a 0.—. 0 kleine bokjes f0.— a 0.vette varkens, p. p. 10.— aO— vette schapen f a 0 vette kalveren f a per P. a c. 0 ezel f Hoorn, 3 Aug. Aangevoerd 12 paarden 170 a200, 11 koeien 1150a 200. 15 schapen f 18 a 21, 13 kalveren f 10 a 18, 81 biggen f 5 a 12.12 varkens f 16 a 21, Kipeieren f3.a 8.25, 2700 kop boter, 55 a 60 ct. per kop. 2 zeugen f 30. Rogge f 0.a 0.—. Gerst I 4.50 a 4.75. Haver f 3.50 a 4.Witte erwten f afGroene dito fa Grauwe dito f 9.50 a 10.50. Vale dito f 7.75 a f Bruine boonen f 0.— a 10.Karweizaad 1 10,75 a Mosterdzaad f 19.a Visscherijberichten. Nieuwediep, 2 Aug. Aangebracht door 1 kotter HD 49, acbipper W. Zwaan, mei 85 Btok* groote, middelm. •a kleiae tong, kleine «chol en schar, besomming i 50. 70 kordera mei 10 tot 40 etuka tong p. at. 75 80 eeat, 10 tot 50 middelm. tong p. st. 45 a 50 cent, 10 tot 50 kleine tong' p. st. 15 a 20 uent, 2 tot 20 stukt rvg p. st. f 1,10 a f 1,20, 0 stuks tarbot p. st. f 6,50 a 8,60, 2 tot 6 mand kleine schol p. m. f 0,76 a f 1,60, 1 tot 8 mand schar p. m. f 2 a f 2,50. 8 Aug. 90 kolders mot 10 tot 40 stuks tong p. st 70 t 75 cent, 10 lot 60 middelm. tong p. st. 4'j a 60 eeat. 10 tot 60 kleine toog p. st, 15 a 20 cent, 2k stuks tubot p. st. f 6,50 a f 12, 2 tot 20 stukt rog p. at. f 1 a f 1.20, 1 tot 8 mand kleine schol p. m f f 1,75, 1 tot (i mand schar p. m f 1,76 a f 2,50. 5 Aug. 5 korden te (amen met 140 stuks tong p. at. 70 cent, 200 middelm. tong p. »t. 40 cent, 90 kleine tong p. at. 20 cent, 30 mand kleine achol p. m. f 1 u f 1,25, 20 mand schar p m. f 1,75 a f 2, 25 rog p. at. 1. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 2 tot 6 Aug. BBVALLENA. 11 Kora geb. Qcnrens, d. M. Feij |eb. Troost, d. G. 1'aber geb. Boon. t. N. Nagtinnoi geb. Lunaire, a. H. Steeman geb. van Oosten, z. J. Reiiigar geb. van Vliet, d. J. II. Meek geb. Scliune- wolff, i. A. Elfert geb. Beufer, d. M. Muller geb. Rad der, d. J. M. Dito geb. Brantigam, s. G. Mnnte geb. Goudsbloem, d OVERLEDEN; J. Tinthof, 9 m. D. Q. v. d. Berg, IC m. J. Makelaar, 8 m. A. Leeu, 81 j. J. Bol. 10 m. L. Wiegel, 66 j. S. J. C. Kenninck, ij. J Zwart geb. Waagmceater, 66 j. Burgerlijke Stand, gem. Texel. Vau 27 Juli 2 Aug. ONDERTROUWD: 1 GETROUWD: ^eono. GEBOREN: Gerrit z. v. Lodewyk Rokker en Reintje Berends (den Burg). Maria d. v. Job van dor Vliet en Annetjo Blom (Eier- W). Pieter Jan z. v. Siraon Eelman en Maartje Vlas (Oudeschild.) Pieter z. v. Cor- nelis Sluisman en Trytitje Da alder (Eierland.) OVERLEDEN: Neeltje Kikkert, 30 j., geb. met Albort Backer (Oudeschild.) Jan Backer, 6 j., z. v. Albort Backer en Neeltje Kikkert (Oudesohild.) 367ste Staats-Loterij. Trekking van Maandag 5 Aug. No. 323 f 2000. Nos. 13050 en 17736 elk f 1000. Nos. 9651 en 11752, elk f 200, Nos. 1354 en 20101, elk f 100. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooet-lndiê: Vzrzonilingzweg. Datom der ter po»t-be»org. TijdaS. der laat. buil. a/h Poztk. p. zeopoit vi» Amtterdum. 16 en SOAog. 7.— 'a »t f. zcipoit vi» Rotterdam f. Holl. mail vla Oenna U rn 28 7.— »t 18 ra 27 7.— ar f. Holl. mail via Maneille 6 en 20 8.80 'anam p. Franacbc mail via Mnrzeille 9 en 23 7— »t p. Engeliche mail via Brinditi (aast Palemkang, Kiouw, Baak», Billiton en Z. W. 16 en 80 Ang. 9.'amor A£d. vaa Bomeo) Naar Atjeh en de Ooatkut tan Sumatraj eiken Vrijdag. 9.—'amor f. Daitaohe mail via Napel» 19 Aug. 11.60 '»m Naar Guyana (Suriname): p. icepost via Amsterdam .114 en SI Aug. 7.'e ar p. mail over Engelaud 19 j 7.'s av. p. mail via St. Nazaire 7 7.'a av. Naar Curagao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam .14 en 81 Aug. 7.'a av. p. mail via Southampton eiken Dinsdug 2.80 'snam. p. mail via Queenalown eiken Vrijdag 8.30 'anam. p. mail via GenualSept. 7.'s av. (alleen op verlangen der afzenders). Naar St. Martin, SL Eustatius en Saba p. mail over Engeland I 19 Aug. j 7.av. Aanbestedingen in Noordholland. 10 Aug. Torschelling. Het bestuur der Roomboterfabriek by den Secretaria^G. Fries do levering vau ongeveer 54.000 stuks korte en 16.000 stuks lange turf, franco losplaats Uithoek en Steiger Öost-Terschelling vóór 20 Aug. a.s. 16 Aug. Hoorn. 11.25 ure. De Genie in het hotel de Doelen ald., bestok 181: Het doen van voorzieningen aan don regenbak by de bulpkazerrio aldaar, onder beheer dor ge nie te den Helder, beur. t 1150; bestek van af 5 Ang. én proces verbaal van gegeven inl. ter inz. in gen. hotel en te bekomen 5 f 0.20 en fO.IObyden tydelijken opz. van do milit. gebouwen J. T. Scholbroek ald., Pakbuissteog 22; inl. geeft de besteder ton huize vangen, opz. op 9 Aug. van 11.10 tot 12 10 ure (G. T.) Bilj. inz. aan het bureel van don besto- dor te den Helder. 7 Aug. Helder. 2 uro. Het gemeenhest.: Hot leveren en plaatsen van eenig ameuble ment voor de burgeravondschool bestek ter lezing in het bureau gemeentewerken, van voorin. 910 ure. rusezonden. Mynheer de Redacteur Beleefd vraagt ondergetcokcndc cenigo plaats ruimte in uw geacht blad, en betuigt by u daarvoor by voorbaat zijn dank. Het is de heer Korver, die de eer toekomt, weder eens een practisch voorstel to hebben gedaan in do gemeenteraadszitting van 80 Juli jl. en wel het voorstel tot het oprichton van een zwem- en badinrichting. Dat elke ingezetene dezer gemeente zich niet de weelde kan veroorloven eon badkamer te laten bouwen, maar niettemin naar do aanwezighoid van een zwembad verlangt, behoeft zeker geen betoog. 3Door velen wordt dagelijks de zucht ge slaakt „hadden wij maar een zwembassin in de gemeente Zou er wel een noodigor behoefte denkbaar zijn, dan juist een gelegen heid, waar men zonder gevaar vau ver drinken, en onttrokken aan de oogen van het publiek, eon flink bad kan nemen Als bewoner van de Bassingracht is my bekend, dat bestrating aldaar meer dan nood zakelijk is, zooals de heer Hartsinck dan ook terecht opmerktemaar nog meer behoefte is er in een gemeente van 25000 zielen aan een zweminrichting. Ik begryp dan ook niet, hoe mynheer de Voorzitter van den gemeenteraad twijfelt aan het succes van een inrichting, waar honder den ingezetenen jaar in jaar uit, rykhalzend naar uitzien, een behoefte, voornamelyk voor de arbeidendo klasse, die onbetaalbaar is. Eo zyn E.A. begrypt toch zeker, dat ook honderden ingezetenen zedelyk veel te hoog staan, om zich ten aanschouwe van het pu bliek en meermalen in 't byzyn van daar passeerendo dames, te o.ntkleeden. En ook, hoeveel angsten staan de oudera niet uit, als zij hun kinderen het huis zien verlaton, met het voornemen om te gaan zwemmen. Nog geen acht dagen ia het goleden, foen het kanaal weder byna een slachtotfer tot zich had genomen. Rykhalzend zien dan ook zeer velen, die niet kunnen zwemmen, naar een badinrichting uit, en zoolang er iets van dien aard ont breekt, berust de volle verantwoording op den gemeenteraad voor elk slachtoffer, dat nog komen zal. Mynheer Krynen wil halfwerk, doorzeilen te spannen tusBchen klipsteenen en zeewier, maar steller dozor gelooft wol, dat ook myn heer Krynen in het bezit zal zyn van een betere badgelegenheid dan deze. Neen, mynheerde belastingbetalende in gezetenen kunnen met een gerust geweten i en behoorlyk hokje eischen om zich te ont- kleedon, en een omheining, die ons aan de "ogen van het publiek onttrekt. Ook spreek ik de hoop uit, in 't algemeen beiang, dat vele Ed^achtbareu hun slem niet zullen ontuouden, maar met den heer Korver zullen blyvon aandriugeu op de tot standko- miDg van een zwem- en bad-iorichting, opdat liet ter sprake gebrachte niet voor kennis geving wordt aangenomen, doch een voorstel in dien geest spoedig ter tafel komt. Met u nogmaals mijn dank te betuigen, teeken ik hoogachtend, Uw dn. L A B E S, Bassingracht 28. Een kranige daad van vier flinke mannen?? By de jl. Dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing van een lid-patroon voor de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedryven alhier, deed zich het treurige feit voor, dat slechts 4 patroons van de 36 stemgerechtigden ter stembus optrokken. Niet alleen dat slechts dit plaats moest vinden, de bewuste 4 patroons, de Heeren Spruit, Duinker, Zeeman en Tiel- rooy hadden de flauwe aardigheid tevens, om hunne stembriefjes in te vullen met den naam van een welbekend vrouwenfiguur te dezer plaatse, bepaald niet gedacht hebbende door deze bandelwyze precies in den val to loopen, want de gelegenheid om deze flauwiteit op oen ander adres te schuiven, is bun thans onmogelyk. Valt het nu niet te betreuron, dut met een zoo nuttige zaak als de Kamers vaa Arbeid, zoowel voor patroon als gezel en niet minder voor het algemeen welzijn, den spot wordt go- dreven, nog wel door deze 4 mannen, vau wien men toch ook had mogen verwachten vau hun Christelyk standpunt gezien zy niet in staat waren voor dergelyko stroken zich te willen lateD leenen. Onwillekeurig vraagt men zich afzouden deze vier patroons wel een fiauw begrip hebben van het doel, de werking en de itrekking der Kamers van Arbeid Zouden zy zich wel de moeite getroost bobben de Wet op dergelyke Kamers aan to schaffen en te bestudeereu Weten zy niet welk adres nog voor eenige dagen door don beer den Klerk, 't Rotterdamsch Raadslid, is gozonden aan Z.Exc, den minitter-president, dr. A. Kuyper, in zake de Kamers van Arbeid en de hun opgedragen enquette door het vorige ministerie en het antwoord wat Z.Exc. den Heer den Klerk heeft gezonden Ik hou my sterk, dat diezelfde 4 grappenmakers geen tilabe van al deze zaken afweten, want ware dit niet zoo, dan zouden zy zich wel gewacht hebben, den naam van Neeltje Kraan te mis bruiken. Als Secretaris der Commissie in zake de Kamer van Arbeid voor de bouwbedryven alhier, gevoel ik mij gedwongen by deze een woord van protest te richten aan het adres van bovengenoemde 4 patroons voor hunne laffe haudclwyze en als de Heeren genegen zyu in het openbaar hunne haudel- wyze te willen verdedigen, dan is ODdertee- kende bereid heu van antwoord to dienen, aau do Heeren overlatende gebouw, dag en uur aan te wijzen. Helder, 4 Aug. 1901. Achtend, W. R. ZITS, Secretaris in zake K. v. A. voor de Bouwbedrijven alhier. P. S. Andere plaatselijke bladen verzoek ik beleefd dit stuk te willen overnemen. Z. Vervolg Har bsrientun. Het kleine Fransche oorlogsschip (Ibis", bestemd tot uitoefening van de zeepolitie, is vau Amsterdam hier aange komen. Hr. Ms. pantserdekschip Utrecht" is Zontlug ter reede alhier aangekomen. Na eenige arrestanten aan wal te hebben gezet ia de terugreis naar de Noordzee weder aanvaard. De kruiser Koningin Regentes" heeft het dok verlaten en zal op de reede proef- stoomen. Vuuroefeningen. Op het fort Kgkduinjworden hedenavond nachtelyke vuuroefeningen gehouden. Ten gerieve van belangstellenden zal de tram zeer laat.blijven rijden. Zondag 4 Augustus, des avonds ten 8 ure, bad in het Bondsgebouw do halfjaarlijksclie vergadering plaats van het Ziekenfonds «St. Liduina", onder voorzitterschap van den heer Ambriola. Na opening der vergadering, voor lezing en goedkeuring der notulen, werd na mens verifieurs, door den hr. C. Buisman, verslag uitgebracht over de boeken en bescheiden van den penningmeester, welke in orde waren bevonden. Uit het finantieel verslag bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen aan con- tributiën, donatiën, boeten en renten f 247. De uitgaven aan ziekengeld f 135.85; bode loon f 15.totaal f 150.85, zoodat dokasin het verloopen halfjaar is vooruitgegaan met f96.15 en op heden bedraagt f693.82. Het reservefonds bedraagt f 10.68. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld, werd door den heer Zoete lief als afdeolings-president eon woord vari dank gebracht aan het bestunr van .St. Li duina", hetwelk geheel belangloos zich voor hot fonds opoffert, waarna de vergadering op gebruikelijke wyze werd gesloten. In de op Zondag 1.1. gehouden ver gadering van de R. K. Kiesvereeniging (Eendracht" is besloten in District I den heer Th. Terra tot candidaat te stellen. Om trent District III is de beslissing aangehou den. In de gisteravond gebonden vergadering van de Liberale Kiesvereeniging .Helder* zyn tot oandidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad gesteld in district Ide hoer D. M. Grunwald on in district III: de heer C. S. Jaring. Aan den heer J. Korver alhier, is door het ministerie van Marine de levering opgedragen van 7000 K.G. groene zeep voor een som van 1180 gld. Texel, 29 Juli .De Gemeenteraad heeft besloten, dat de rioleering van den Burg publiek zal worden aanbesteed. Deze aan besteding is tot na de wyziging van het be stek aangehouden. WIERINGEN, 5 Aug. Alhier heeft zich een comité gevormd voor een aan te leggen spoorweg (tramweg) van de Van Ewyck's- Sluis tot Schagen. Men meldt nit West-Terschelling: De haven zal uitgediept worden. Do sleep boot .Voorwaarts" is reeds met een bagger molen vertrokken. De plannen der Regeering. De (Nederlander" het orgaan van den heer De Savornin Lohman, schrijft (Zijn wij wel ingelicht, dan heeft dr. Kuyper eerlyk beproefd, gelijkelijk met alle partgen der Rechterzijde te rekenen, al blijkt dit niet zoozeer uit de samen stelling van het Kabinet-zelf. Met eerlijke beproeving tot sameuwerking bedoelen wij dit, dat de formateur, rekening hou dend met de samenstelling der Kamer, slechts die vraagstukken, en zij zyn in derdaad niet weinige, zal trachten tot op lossing te brengen, welker oplossing door al die partijen verlangd wordt. Natuurlijk zal die oplossing moeten geschieden in den geest van het hoofd van het Kabi net maar zij, die vreezen voor diens te groote voortvarendheid, zullen goed doen met te bedenken dat iu onze zoo samen gestelde maatschappij slechts voorzichtig vooruitgaan mogelijk is. Minder omdat men met zoo conservatieve neigingen te doen heeft, dan om dat, thans vooral, geen hervorming meer mogelijk is, die niet zeer veel geld en tevens zeer veel wettelyken omhaal vordert. Het hoofd van het Kabinet. Het (Nieuws van den Dag" zegto. m.: Dr. Kuyper aan het hoofd van hot mi nisterie dat wil zeggende arbeid van een menscheuleven, dat geheel werd gewijd aan één zaak, bekroond met de o- verwiuniug. De heer Kuyper heeft zijn party zoo goed als geschapen By heeft haar onder wezen, haar opgebouwd, haar gediend met lijf en ziel. Hij heeft zyn doel in het oog gehouden in voor- en tegenspoed, by over winning en nederlaag. Wat ook verloren ging, nooit de hoop; wat ontzonk, nooit de moed; wat hem begaf nooit het ver trouwen. Thans is, na dertig jaren van stryd, de meerderheid der Provinciale Sta ten, dat is als het moet van de Eerste Kamer, en de meerderheid der Tweede Ka mer op zyue hand; thans is het ministe rie ingevolge Harer Majeateits opdracht door hem gevormd, men behoeft geen geestverwant van den heer Kuyper te zyn om getroffen te worden door zooveel talent, zooveel volharding, zooveel vertrouwen. Onder de overige leden van het minis terie zyn mannen, de een van meer ver maardheid dan de ander, maar allen als achtbaar bekend. Onvruchtbaar werk 'zou het zyn, nu reeds gissingen te opperen omtrent de toe komst. Het doet ons leed, dat het afge treden ministerie het werk niet heeft mo gen voortzetten, waaraan het vier jaren zoo bekwaam en ijverig arbeidde maar nu de zaken een wending hebben genomen, heb ben wy met vertrouwen af te wachten. Een mislukt feest. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van hot Fanlarecorps .Crescendo* te Medem- blik werd op de versierde terreinen van do Buiten-Sociëteit aldaar een festival gehouden, waaraan 22 corpsen deelnamen. Na ontvangst der deelnemende gezelschappen, werd een optocht door de gehccle stad gemaakt. Na afloop der muziekuitvoering word een begin gemaakt voer bet landelijk bal. Voor den toegang moest 25 cent entree betaald worden. Daar het publiek, op het feestterrein aanwezig, voor een groot gedeelte daar bleef, werd het zeer moeielijk do entrdes te innen. Daarby maakte men de fout bij den ingang entrde's te willen ontvaugeD van werkende leden met hnnne dames, die, zich beroepende op den feestgids, waarin vermeld stond, dat de toegang voor han vrjj was, niet verlangden to betalen. Hierdoor ontstond zulk eon ge drang, dat op eengegeven oogonblik do wachtende menigte niet meer te honden was on nlleu binnenstroomden, zoowol leden als nict-lcden. De eigenaar, die vele kosten had gemaakt en de muziek moest betalen, wilde het feest niet doen doorgaan. Van 8 uur tot half elf kon men zicli dns eon weinig op het terrein vervelen, daar geen muziek of dans afwisseling bood. Eindelijk werd op verzoek van velen, die zouden probeeren nog eenige kwartjes te bemachtigen, te half elf met muziek en daus een aanvang gemaakt. Doodgevallen. Zaterdagavond ongeveer elf uur had in perceel 30 in de Jan v. d. Hoydenstraat te Amsterdam een verschrikkelijk ongeval plaats. Door een toeval was het slot van de tweede verdieping met den sleutel niet te openen. Op raad van een der buren zou men van de derde verdieping naar de tweede zien te komen. Zekere B., wonende Rnyedaelkade, zou dit waagstuk volbrengen, helaas met het noodlottig gevolg, dat bij naar beneden stortte en voor dood word opgenomen. Dokter Simons verleende de eerste genees kundige hulp, op wieDS raad hy des nachts te half een nog naar het Gasthuis werd ver voerd. Hel heeft niet mogon baten. Des ochtends te vyf uur is de ongelukkige aan de bekomen verwondingen bezweken, eone weduwe met zes kinderen achterlatend. Een stout zwemmer. Een officier der huzaren te Zntfen, jhr. G. de B., ging met zyn collegaas de stoute weddenschap aan, om in 2l/s u. van daar naar Deventer te zwemmen. Overtuigd van de onmogelijkheid om dezen afstand in dien korten tijd af te leggen, werd be paald dat het voldoende was, als hy er heen zwom, afgezien van den tijd Deze weddenschap heeft hij gewonnen. Hy legde den afstand af in 3 l/s uur, was weinig vermoeid, doch hij zag blauw, toen hg te Deventer aankwam. Hy werd voor alle zekerheid per roeiboot van Zutfen gevolgd. Na behoorlyke rust, brachten zyn colle gaas uit Deventer hem 's avonds per stoomboot naar Zutfen terug. Uit logeeren geweest. -Voor oen paar weken geleden ging een jonge vrouw, wonende Jan van der Hoydenstraat, te Amsterdam, met haar kindje uit logeereu b(j de familie builen. »'t Is zoo goed en verster kend voor jou en de kleine", had manlief ge zegd, »ik zal mij wel zien te redden". Toen moe en de kleine thuis kwamen, vond zy op de mooie kamer een ontzettende leegtehet meubilair was nl. verminderd met zes 3aloD- stoelen, een canapé en een lamp, die de heer des huizes had te gelde gemaakt om er op zyn manier ook eens een goed leventje van te hebben. De wederzydsche begroeting was daarop zoo hartelyk en luidruchtig, dat de politie door een tjjdeljjEe scheiding erin moeBt voorzien. De dood van Keizerin Friedrich. CRONBERG, 5 Aug. Keizerin Frioderich is hedenavond te kwart over zessen kalm ont slapen. Aan het sterfbed waren alle hier aanwezige leden van het Keizerlijk Huis ver- eenigd. Wat het lyden der Keizerin is geweest, is niet met zekerheid bekend. Daaromtrent is steeds de grootst mogelijke geheimzinnigheid in acht genomen. Duitsche bladen hebben indertijd gesproken van kauker, doch hun mededeoling is officieel of althans officieus tegengesproken. PEKING, 4 Aug. De maatregelen ter ontruiming van Pekiug door de Europee- sche troepen hebben veel gemor doen ont staan onder de buitenlanders, die hier wo nen en die verklaren dat de houding van de bevolking voortdurend onvriendelijker wordt naarmate de troepen vertrekken en dat de Chineezen hun oude gewoonte om de vreemdelingen in de straten te vervloe ken en tegen hen aau*te loopen, hervat ten. De Oorlog in Zuid-Afrika. LONDEN, 3 Augustus. De (Daily Mail' bevat opnieuw een zwartgalligen brief van haar Kaapschen correspondent, gedagtee- kend van den 17en. De Kaapsche regee ring zegt de briefschrijver eindelyk erkennende dat de commando's in de Kaap kolonie geheel bestaan uit opstandelingen, te zamen minstens 8000 man tellende, heeft aan Kitchener voorgesteld, 50,000 man Koloniale troepen, in Transvaal en Vrijstaat dienende, te gebruiken voor de verdediging van de Kolonie zelf. Kitche ner heeft daarin toegestemd, en de trouw gebleven bevolking der Kaapkolonie is nu overtuigd dat de veldtocht in de Kolonie voor het einde van den winter gedaan zal zyn. De correspondent van de (Daily Mail" voegt er by, dat de Kaapsche Boeren, een jaar geleden nog rustige landbouwers, thans gewapende rebellen zyn, vooral in Betsjoe- analand, waar negentig percent van de be volking tegen de Engeischen in opstand is gekomen. Sommigen Kaapsche Boeren hebben te velde zulke uitstekende hoeda nigheden aan den dag gelegd, dat zy reeds tot commandant zyn gekozen, een hunner zelfs tot generaal. Lloyd George heeft in het Lagerhuis den financieelen secretaris van het ministerie van oorlog nog eens gevraagd naar d e kosten van den oorlog.. Hij wilde weten wat het totaal was der oorlogs uitgaven, van 31 Maart tot nu toe, en wat de oorlog wekelyks gekost had, in de maand Juli. Lord Stanley antwoordde dat de kosten van 1 April tot 31 Juli van dit jaar £35,750,000 bedroegen, by benadering, maar daarin waren begrepen groote uitgaven over April die eigenlyk ten laste van het vorige jaar kwamen. De wekelyksche uit gaven over Juli beliepen ongeveer een en kwart millioen pond. Deze uiededeelingen werden op de Iersche banken met spottende toejuichingen ont vangen. LONDEN, 5 Augustus. Do ambtelijke verliezeolyst maakt melding van een gevecht te Rietvlei, by Pretoria, waarin eon kapitein van Kitchener's lijfwacht, O'Glaherty, ge sneuveld is en verscheidene manschappen gewond zyn. Het transportschip (Canada" met 1300 zieke en gewonde soldaten is op weg naar Engeland te Las Palrnas aangekomen. De (Idaho is te Southampton binnen gevallen met een geheel bataljon zieken aan boord, en de (Pinemore" is te Queen- stown geankerd met een regiment Brit- sche soldaten, die in niet gunstiger om standigheden verkeeren. Omtrent de terechtstelling vau Coetzee wordt uit Cradock dd. 12 Juni het volgende aan het (Advertentieblad" ge meld: (Hedenmorgen had een indrukwekkende plechtigheid plaats op het Marktplein, nl. het afkondigen van het doodvonnis over Johannes Petrus Coetzee, wegens moord en hoogverraad. Hij was met Ma rais (op Woensdag te Middelburg ter dood gebracht) in een donga, nadat manschap Gibbons C. M. R., te Wildefontein, dis trict Aliwal Noord, op 6 Juni doodelijk was gewond. Twee zijden van het plein waren bezet door linie-troepen, daaronder de Coldstream Guards, East Surrey en Irisch Yeomanryde derde door de stads wacht en de vierde door het publiek, waarin de leden van den staatsraad en andere voorname personen samen gegroe peerd waren, evenals de gevangenen op parool. Een proclamatie, gisteren uitge vaardigd, gelastte, het sluiten van alle magazijnen, en het verschijnen van alle volwassen der mannelyke sekse op het marktplein op den bepaalden tyd. Kolonel Sawyer, commandant van area No. 3, was aanwezig met zyn staf, en de uitspraak van het hof werd gelezen door den com mandant, majoor Clark, en daarna ver taald in het Hollandsch. Gevangene scheen een scherp gevoel van zyn positie te heb ben, zoodat zyn bewakers hem moesten steunen. Kolonel Sowyer inspecteerde daarop de troepen. Morgenochtend wordt het vonnis in den tronk ten uitvoer ge legd, en vele bekende personen uit de stad en het district hebben bevel erlangd om aanwezig te zyn. Den volgenden dag had de executie plaats, waarbij Coetzee groote kalmte aan den dag legde en verklaarde bereid te zyn te sterven voor de vryheid. Het Augustus-nummer van De Gids bevat de aardige Instantanés nit den Zuid- afrikaanschen oorlog van jhr. C. G. S Sandberg, waaronder één getiteld(Niet militair-jnist uitgedrukt", en die hier volgt Bij een terugtrekkende beweging is een arm Boertje, met een krom stijf been, niet zoo snel kunnen medekom»n. Juist wil hy zich uit zyn positie achter een rotsblok te rugtrekken, als hij een Engelsch officier en twee man recht op zyn (klip" ziet aanko men. Snel werpt hij er zich weer achter, en als zij vlak bij zyn, schreeuwt hg plotse ling Hands up De drie Engeischen, overbluft, steken de handen op en werpen de wapenen weg. Ons Boertje gebiedt hun, zelf steeds onder dek king blijvend, hun weg te vervolgen. Op een pas of tien afstands achter hen volgt hij, totdat hy by zyn paard gekomen is, en kïantert daar met eenige moeite op. De officier, nu bemerkend, dat zij zich aan een halflammen vjjand hebben overge geven, ontsnapt de verzuchting Good gia- cions to be made prisoner by such athiug Ou8 Boertje brengt zijn (buit" bij den generaal met de woorden Generaal, ek het drie prisoniers ge maak hullie staat hier buitekant generaal sen tent. Watdrie prisoniers En hoeveel was jullie dan Net ek alleen, generaal Maar kerel hoe het jy dat dat rech gekrij, want jij is m's (immers) gebrekkelijk ook 1 Ja generaal,' ek is maar ek het hul lie eers omsingel, generaal, en toe gevat. ADVERTENTIE N. Ondertrouwd LAURENS YAN DEN BERG en ANNA HELENA KRIJNEN. Huwelijksvoltrekking D. V. 15 Aug. a.s. Getrouwd WILLEM AMSE en DOROTHEA LOÜISA CATHARINA SCHAAP, die, tevens namens wederzydsche Familie, hun hartelyken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, zoowel van binnen als buiten deze gemeente, by hun huwelijk ondervonden. Helder,1 Augustus 1901. Geboren: PHILEMINUS FRANCISCUS, Zoon van H. J. RUIJGH en Ph. M. RUIJGH-KRENS. Alkmaar, 30 Juli 1901. Geboren: PIETER, Zoon van G. KROON en A. C. KROON— VAN DRIEL. Helder, 6 Augustus 1901. GeborenEVERARDUS D0MINICUS, Zoon van H. M. DITO en J. M. DITO—Brautiqam. Helder, 3 Augustus 1901. Heden overleed tot onze diepe droef heid, myne geliefde Echtgenoote en zorgvolle Vader, Behuwd- en Groot vader LEENDERT WIEGEL, in den ouderdom van 66 jaren. Helder, 5 Aug. 1901. Uit aller naam, de Wed. S. WIEGEL, geb. Ree, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. Zondag, 4 Augustus jl. werd ons ouderhart diep getroffen door het overlijden van ons Zoontje JAN, de oudste van onze tweelingbroeders, in den jeugdigen leeftyd van acht maanden. Helder, 6 Augustus 1901. D. MAKELAAR. A. MAKELAAR VLAMING. Heden overleed onze' jongste Lie veling JAN, in den aanvalligen leeftyd van 10 maanden. Uit naam zijner diepbedroefde Ouders, J. BOL, M. C. BOL wllnee. Helder, 3 Aug. 1901, Algemeene kennisgeving. Op den eersten Augustus 1901 overleed zacht en kalm mijn geliefde Echtgenoot en der Kinderen liefheb bende Vader MEIJERT KALF, in den ouderdom van 76 jaar en 4 maanden. Wieringen, 5 Augustus 1901. Wed. M. KALF—Tijsen. Blinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed na een kortstondig lyden onze eenigste Lieveling SARA JAC0BA C0RNELIA, in den leeftyd van 1 jaar. J. KENNINCK. A. M. E. KENNINCK- 7, Verdoorn. Heiier, 5 Augustus 1901. Heden overleed onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder ALDERT, in den jeugdigen leeftyd van 21 jaren. Helder, 2 Augustus 1901. Namens de diepbedroefde Ouders, Broeders, Zusters en Behuwdzuster, G. LEEN. J. LEEN-SMIT. By deze betuigen wy onze innige deel neming aan de Moeder, Broeder, Znstert en familieleden van JOHANNES C0RNELIS BENDER, in leven matroos-kok by de K. N. Mbij het overljjden van hunnen innig geliefden Zoon, Broeder en familie lid, tevens onzen vriend. De equipage van Hr. Ms. pantserschip sPiet Hem". Batavia, 4 Juli 1901. Hiermede betuig ik mijn hartelyken dank voor de bewyzen van deelneming, ondervonden by de ziekte en het overigden mijner geliefde Echtgenoote. Ook aan den W'elEd. ZeerGel Heer Dr. C. G. VAN DER LEE, voor de goede zorg en aan Ü.H. Dragers voor de laatste eer aan de geliefde doode bewezen. Inzonderheid nog myn dank aan myn pa troon M. JIMMINK en Echtgenoote, voor de liefderijke en bel.inglooze hulpvaardigheid. Koegras (Helder), Augustus 1901 P. HORST en Kinderen. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelyken dank voor de vele bewyzen van belangstelling by hun 25-jarig Huwelijks feest ondervonden, inzonderheid aan col lega's en oppassers van het Kon. Instituut. D. WENTEL. A. J. WENTEL- VAN GANS, en Kinderen. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen hunnen har telyken dank voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden by hetoverlyden van hunne jongste lieveling. R. RAN en Echtgenoote. By deze betuigen wy onzen hartelyken dank aan den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. P. VISSER en den WelEd. Heer Jb. KLUIN, voor de onvermoeide zorg aan myn Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader besteed. Wed. L. WIEGEL, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Door afwezigheid van het Stafmuziekkorps zal het e.v. Zomerconcert worden gegeven op Zondag 25 Augustus 1901. Namens de Commissie van Beheer De Kapelmeester, J. KONING. VERGADERING op Donderdag S Augustus, ten 7uur 's avonds. Trouwe opkomst dringend verzocht. HET BESTUUR. Allen, die aan deKINDER- VOEDING hun gaven offeren, raad ik ten sterkste aan, de thans be staande COMMISSIE er op te wijzen dat zy hunne rekeningen aan het publiek bekend maken, Diet in eenige duizenden boterhammen, maar aan verschillende leveranciers de kwitantie overleggen. C. ABBO, Breestraat No. 8, Helder,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 2