KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Waarschuwing. No. 2972 Zaterdag 10 Augustus 1901. 29ste Jaargang. Bureau Zuidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 59. Atoonnomout p. 8 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagabl. 87Vs Ct« id. franco per post 75 id. f 1.20. id. voor bet Buitenland f 1.25, id. f2.00. A fzonderlyke nommers 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Burraun Spoorstraat an Zuidstraat. Advertentl&n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote lettere en Vignetten worden naar plaateruimte berekend. Ad verten tien moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGEIS8 vóór 10 nut- aan de Bureaus bezorgd zijn. Projectielen, scherven, banden, looden kogels, enz., welke gevonden worden op de zandplaat ONRUST, op de Texel- sche kust of nit zee worden opgevischt, zijn 's Rijks eigendomhij, die zich deze voorwerpen toeeigent, is derhalve strafbaar volgens de wet. Het oprapen en vervoeren van geladen niet gesprongen projectielen is levensgevaar- ijk, ook voor de omgeving van hem, die zulks verricht. Dt KolonelCommandeerende Officier van het 4e Regiment Vesting-Artillerie, J. J. DE GREVE. KALENDER DER WEEK. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 36 m. Onderg. 7 u. 33 m. Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Nieuwe Maan. Donderdag 15 Maria Hemelvaart. Vr\jdag 16 Zaterdag 17 Uit het Buitenland. Keizerin Friedrich van Ouitschland. Deelden wy in ons vorig nummer reeds hot beticht mede van het ovcrlyden der Keizerin, wé voegen daaraan thans eenige nadere bij zonderheden toe, nopens het leven dizer merk- waardige vrouw. Zy werd geboren den 21 November 1840 en trad den 25 Jan. 1858 in het huwelyk met den toeumaligen kroonprins van Duitschland, den lateren Keizer Friedrich 1IL Spoedig na haar huwelijk wist de schooue en lieftallige Engelsche Prinses (oudste doch ter van Prins Albert en Koningin Victoria) zich de liefde van haar nieuwe volk te ver werven, eene liefde, die in den loop der jaren aangroeide tot eene eerbiedige vereoring voor de VorBtin met haar groote gaven van ver stand en hart, die niet alleen den Keizer een teeder liel hebbende echtgenooto was, maar in ruimen kring onder het Duitsche volk zegen en geluk wist te verspreiden. Zij schonk haar doorluchtigen Echtgenoot vier zonen en even veel dochters, aan Duitschland zijn tegen- woordigen Keizer Wilhelm II die een jaar na het huwelijk geboren werd en Prins Heinrich, geboren 1862, die thans een der hoogste posities bij de Duitsche vloot bekleedt, de verpersoonlijkte //gepantserde vuist', die Engeland's gezugia gaan hooghouden in China. De beide andere zonen zijn jong gestorven. De vier dochters van het Keizerlijk echtpaar zijn allen gehuwd de oudsto Prinses Char- lotte met den erfprins van SaksenMei- ningenPrinses Victoria, de tweede, met Prins Adolf van SchaumburgLippe Prinses Sophie met Kroonprins Constantijn van Grie kenland, en do jongste dochter, Margaretha, met Prins Friedrich Karei van Hessen. De Vorstin heeft slechts 99 dagen als Kei zerin op den Duitschen troon gezeten. Haar echtgenoot, die den 9 Maart 1888 tot de regeering werd geroepen, stierf reeds even drie maanden later aan de keelziekte, die zich het jaar te voren bij hem had geopenbaard. Sedert trok de Keizerin zich op haar slot Friedrichshof terug, en vertoonde zich niet meer in het openbaar levod. Hare laatste levensjaren werden verduisterd door een on geneeslijk lijden, 't welk haar leven gedurig in gevaar bracht. Nog onlangs, kort na zijne troonsbestijging, reisde Koning Eduard VII van Engeland naar Friedrichshof', om zijne zuster té bezoeken, wier toestand toon zeer ernstig was. Zy nam tijdelijk weer in beter schap toe, doch dezer dagen nam de ziekte weder snel de overhand, en jl. Maandagavond is zy bezweken. De Boeren-troepen in de Kaapkolonie laten zich bij voortduring niet onbetuigd. De Re geering daar ziet zich dan ook genoodzaakt, de bekend geworden ontruimings-politiek toe- tepassen. De inwoners eener streek wordea dit wordt noodig bevonden weggevoerd, omdat het district blijkbaar een veilige wjik- plaats biedt aan de Boeren. Meer dan veertig families zullen daarom worden overgebracht naar //veilige landhoeven". Het blijkt dus ge noegzaam, dat de Engelsche overheid maar geen kans ziet, om op haar eigen grondgebied haar onderdanen tegen de invallen der Boeren te beschermen. Zij wordt door het lastig op treden harer vijanden genoodzaakt, haar toe vlucht te nemeu tot een stelsel, dat in de Re publieken heeft geleid tot de inrichting der verfoeilijke en verfoeide kampen, waarover zooveel bittere klachten opgaan, die de wereld door weerklinken. Tal van mannelijke be woners der Kaapkolonie hebben zich by de Booren-commando's aangesloten. Het is te verwachten, dat door de thans genomen maat regelen nog meer versterking komt voor het Boerenleger. De Kaapache correspondent van oen der Engelsche dagbladen meldt in zyn jongsten brief nit Kaapstad, dat het zoogenaamd schoon vegen van het gebied in den Vrystaat groo- tendeels wordt verricht door gekleurde hulp troepen, aan wie onder de Engelsche vlag volle vryheid wordt gegeven, om hun dierlyk instinct te volgen. Een correspondent van de ,Cape Times" beschreef onlangs hun op treden als volgt: «Groote troepenpaardenen vee worden binnengebracht, en de talryke schapen konden de colonnes niet bijhouden, zoodat de Kaffers bevel kregen ze af te maken, hetgeen ze deden door de dieren eenvoudig de keel aftesnyden. Dat werkje is een bron van vermaak voor den Kaffer. De lyken van duizenden dieren liggen open en bloot op het veld, ten prooi aan de gieren. De colonne neemt nu een welverdiende rust". Men moet niet nit het oog verliezen teekent de correspondent van het Engelsche blad daarbij aan dat het bovenstaande niet is het verhaal van een inval door een bende Hunnen (wilden), doch het verslag van eene militaire operatie op Engelsch grondgebied, onder de Engelsche vlag Heel grif gaat het niet met de beëindiging der zaken tusschen China en de mogendheden, wier gezanten, waarlijk een niet gemakkelijke taak hebben te verrichten, om de zoolang reeds hangende verwikkelingen tot een bevredigend einde te brengen De definitieve overeenkomst zou dezer dagen in eene bijeenkomst van de vertegenwoordigers der mogendheden worden onderteekend, doch toen dit er op aankwam, verklaarde de Engelsche gezant, dat hy ern stig bezwaar maakte, en alsnog zijne handtee- kening niet wilde plaatsen, lly weigerde, zonder echter daarvan rekenschap te geven. De gezamenlijke gezanten hebben toen de be slissing tot een nader te bepalen tijdstip uit gesteld. Of alles nog ordelyk en rustig zal afioopen, wordt door menigeen betwijfeld. Nu de expeditionaire troepen de tehuisreis aanvaarden, onstaat er van lieverlede vrees, dat de onlusten in sommige deeleh van het Hemelaclie Ryk opnieuw zullen nitbreken. En daar is wel reden voor, om die vrees te koesteren. De immer Btrydlustige Boksers schijnen zich al meer en meer te roeren, en zullen waarschynlyk den vredigen toestand, die er in den laatsten tjjd bestond, wel weer trachten te verstoren, uit wraak over de ge dweeheid der Regeering tegenover de «bar baren*. 't Zou dan niet onmogelijk zijn, dat een nieuwe interventie der mogendheden nood zakelijk werd, zeker niet in het belang der Chineesche schatkist, die nu al zoo zwaar geteisterd wordt. Wat zou toch het behoud en het voortbe staan van den vredestoestand een groot voor deel brengen aan de bevolking vau een land dat door verdeeldheid en strjjd zich ernstig benadeeld ziet. Deze gedachte werd opgewekt by het vernemen van het bericht, dat borin gen, nu onlangs in het gebied van Jobannes- burg in Zuid-Afrika ge laan, zeer gunèiige resultaten hebben opgeleverd. Op eene diepte van 4000 voet ontdekto men daar eeD hoofd- goudader. Groote gevolgen zyn daarvan te wachten, en heerschle daar te lande nu vrede en rust or kon terstond geprofiteerd worden van zulk een belangryke ontdekking. De Engelsche regeering zal zeker wel trachten met deze ontdekking haar voordeel te doen, doch zoolang de oorlog voortduurt, zal het niet gemakkelijk gaan, om rustig over den goudryken grond te beschikken. De Boeren weten daar in die omstreken heel goed den weg eu kunnen het den oulginners lastig genoeg maken. ItlËllWSTIJÜIHUKIS. HELDER, 9 Augustus 1901. Aan den heer J. J. de Roos, adsis- tent der Postergen alhier, is op zgn ver zoek met ingang van 16 dezer eervol ontslag uit den dienst verleend. Verkiezing Gemeenteraad. Woensdag jl. heeft alhier de officiëele can- didaatstelling plaats gehad voor twee leden van den Gemeenteraad, nl. één in het eerste district, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer C. S. de Wit, en één in het derde district, wegens bedanken van den heer H. van Wingerden. Bij den burgemeester werden lijsten in geleverd voor de volgende candidaten Eerste District. D. H. GRUNWALD, candidaat der Libe rale Kiesvereeniging Helder". Th. TERRA, candidaat der R.-K. Kies vereeniging Eendracht". Derde District. P. BAIS, candidaat der Anti-Rev. KieB- vereeniging «Nederland en Oranje". C. S. JARING, candidaat der Liberale Kiesvereeniging «Helder". Uit bovengenoemde candidaten zal bjj de stemming op Woensdag 14 Augustus a.s. door de kiezers in de betrokken districten een keuze moeten worden gedaan. Burgerschool. Nu eerlang alhier eene Burgerschool voor aanstaande handwerkslieden zal geo pend worden, is het zeker niet van belang ontbloot, kennis te nemen van de desbe treffende bepalingen, voorkomende in de wet van 2 Mei 1863 tot regeling van het Middelbaar Onderwgs. De artt. 13 en 14 dier wet luiden als volgt De burgerscholen, voornamelijk bestemd voor aanstaande ambachtslieden en la ad- bouwers, zijn dag- en avondscholen. De burgerdag-chool is van een tweejarig cur sus. Aan de burgerdagschool wordt onderwgs gegeven in a. de wiskundeb. de eerste be ginselen der theoretische en toegepaste me chanica en der kennis van werktuigen c. die der natuur- en scheikunded. die der natuurlijke historiee. die der tech nologie of die der landbouwkundede beginselen der aardrijkskundeg. die der geschiedenis h. die der Nederlandsche taal; i. de eerste gronden der staathuishoudkunde k. het hand- en rechtlijnig teekenen en l. de gymnastiek. De gemeenteraad bepaalt, of de beginselen der technologie dan wel die der landbouwkunde onderwezen zullen wordenhg kan ook bepalen, dat in beide vakken onderwgs zal gegeven worden. Hij kan ook bg de opgenoemde vakken van onderwijs dat in het boetseeren en in eene of andere vreemde taal voegen. De raad bepaalt mede, welke van de in dit artikel genoemde vakken aan de avondschool on derwezen zullen worden. In elke gemeente, waar de bevolking 10.000 zielen te boven gaat, wordt door het gemeente bestuur ten minste ééne burgerschool, dag- en avondschool, opge richt Zij kan aan eene openbare, lagere school verbonden worden. Mocht de bevol king eener gemeente van boven 10.000 zielen zóóver uiteen wonen, dat op bezoek eener burgerschool weinig te rekenen ware, of in de behoefte op andere wijze voorzien zgn, dan kan zoodanige gemeente door Ons van het voorschrift der eerste zinsnede van dit artikel vrijgesteld worden. Blijkt het, dat door eene burgeravondschool in de behoefte eener gemeente voldoende wordt voorzien, dan kan van de verplich ting tot 't oprichten eener burgerdagschool door Ons, doch telkens slechts voor een bepaald getal jaren, ontheffing worden ver leend. In dit geval is het onderwijs der avondschool over een tweejarigen cursus verdeeld, en bepalen Wij, den gemeente raad gehoord, welke der in het vorig ar tikel genoemde vakken het onderwgs zal omvatten". Door den heer B. II. Polak, gediplo meerd dausonderwgzer alhier, is een boek geschreven, dat binnenkort het licht zal zien en dat handelt over het dansen. Dezer dagen hadden we het genoegen met het interessante handschrift kennis te maken en we hebben het met groote belangstelling van 't begin tot 't einde gelezen. Het is een zeer onderhoudend geschrift met vele geschiedkundige bijzon derheden en waarin een theoretische beschrijving wordt gegeven van de ver schillende dansen. De stijl van deze pennevrucht is vloeiend, terwijl tal van aanhalingen van bekende en onbekende schrijvers en eenige fraaie teekeningen aan het geheel een buitengewone aantrek kelijkheid geven. Yoor dansliefhebbers is het een alleraardigst geschrift, maar ook niet-dansers zuilen-het zeker met het groot ste pleizier doorlezen en nog wel het een en ander er in aantreffen, dat hen belang inboezemt. Wg twijfelen dan ook niet of de heer Polak zal een buitengewoon succés met zgn letterkundigen arbeid hebben Verkiezing Tweede Kamer. WESTSTELLINGWERF. Uitgebracht 3222 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren F. W. N. 11 u g e n h n 11 z (soc. dem.) 1432, J. van der Molen (antir.) 1064 stemmen. Tusschen deze heeren moet aldus herstemming plaats hebben. De overige stemmen werden uitgebracht op de heeren Blink (716) en Yeenhoven(12). VEENDAM. Bij de gisteren gehouden herstemming verkregen van de 4984 uit gebrachte geldige stemmen mr. E. A. Smidt 2687, mr, P. J. Troelstra 2297. De heer Smidt is dus gekozen. Inbrekers aan het werk. In den nacht van Maandag op Dins dag zgn de inbrekers in Amsterdam weer aan het werk geweest. Op de Keizersgracht, bg de Brouwers gracht, No. 24 bevindt zich het graan- en meelpakhuis van de firma M. Witsen- burg Jr. waarachter het kantoor ligt, dat door een lange gang, naast het pakhuis loopende, te bereiken is. In dit aldus ver van de straat verwijderde, stille kantoor hebben de inbrekers een bezoek gebracht, nadat zij de gangdeur aan de Keizers gracht met een looper geopend hadden. Toen een der firmanten Dinsdagmorgen op het kantoor kwam, vond hij de brand kast aan de beide zg wanden als 't ware opengeknipt. In de kast waren niet anders dan boeken en papieren en voor ongeveer f 50 aan post- en plakzegels. De firma neemt 's avonds alle geldswaarden mee naar buis. De boeken lagen over den grond verspreid en waren grootendeels zeer ge havend, tengevolge van de ruwheid, waar mede zg door de gemaakte gaten waren te voorschijn gehaald. De zegels waren alle meegenomen. Het zaagsel, waarmede de geforceerde wanden waren opgevuld, lag in een grooten hoop naast de kast. De kantoordeur, die gesloten was geweest, was, blijkbaar met een koevoet openge broken. De dieven hebben geen spoor van hun aanwezigheid achtergelaten. Uit 's-Gravenhage schrijft men Aan het politiebureau op de Groenmarkt is eergisternacht een bewoner van het Rozenhofje aan den Zuid-Buitensingel komen mededeelen, dat er in het hofje een man lag, die door twee personen van een hand kar daar was neler geworpen. Bij de komst der politie vond zij den bewusten man dood liggen, en trof zg tevens aan de bedoelde twee personen met hun handwagen. Deze verklaarden, dat zg meenden, dat de thans overledene, J. de W., wonende Hoefkade, door dronkenschap in de Nieuwe Molenstraat op den grond was gevallen. Zij hadden hem daarom naar het hofje vervoerd om hem in een leeg buis te brengen. In het commissariaat op de Groenmarkt bleek later dat de doode een steekwond in de borst had, welke hem, volgens latere verklaringen van de genoemde twee per sonen, zou zijn toegebracht in de Nieuwe Molenstraat door een man met wién hg twist had gehad. Als verdachte is om streeks half vjjf in den morgen naar het commissariaat gebracht een schoenmaker, wonende in de Nieuwe Molenstraat. Deze ontkent echter de wond te hebben toe gebracht. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. Als ijlgoed verzonden. Op het perron van het station D. P. te Rotterdam werd omstreeks 10 uur Dinsdag morgen aangetroffen een 8-jarig Israëlitisch meisje, even te voren met den trein uit Duitschland aan dat station aangekomen. Het kind was goed gekleed en had een valiesje bg zich, doch wat de bgzondere aandacht trok, was een stuk papier, met een lintje duidelijk zichtbaar om den hals gebonden, en waarop in Duitsch schrift geschreven stond »S. Noah, vischhandelaar, Rotterdam". Yan een ieder verlaten stond de kleiue meid daar, natuurlijkerwijs niet wetende waarheen. Haar hulpbehoevend heid trok de aandacht en zoo kwam zij met de politie in contact, die het meisje medenam naar het centraal bureau op het Haagscheveer tot nader onderzoek. Bg stukjes en beetjes kwam men te weten, dat het kind gekomen is van een tante, woon achtig in een plaatsje, vermoedelijk nabij Berlijn, en dat zjj van uit Berljjn ppr spoor de reis naar Rotterdam heeft gemaakt. Ver der kwam men te weten, dat de geadres seerde S. Noah in de Aert van Nesstraat aldaar woont en dat hij een oom van het meisje zou zgn, terwijl haar vader te Londen moet verblijf houden. Hoewel niet kun nende lezen en schrijven, kan de kleine meid zich goed verstaanbaar maken in het Engelsch en Duitsch. De politie is. in overleg getreden met haar oom. De vischhandelaar N. heeft het 8- jarige meisje, dat Dinsdagmorgen uit Berlijn te Rotterdam aangekomen is, aan hem geadresseerd, onder zgn hoede geno men. Volgens verschillende inlichtingen, die het kind gaf, moet hg aannemen, dat zg familie van hem is. Zg zal naar haar vader in Londen worden gezonden. Erfenlsrecht. De rechtbank te New-York heeft da rechten erkend van zekeren John Bower» op de nalatenschap van een gierigaard, dia 60,000 dollars had nagelaten. De erfge naam liet als een der bewgzen van naaste verwantschap gelden, dat hg evenals da overledene zwemvliezen had tusschen da teenen. De rechters bevalen de opgraving van het lijk van den erflater en toen ook daar de aanwezigheid der zwemvliezen ge constateerd was, werd Bowers in het bezit gesteld van zgn erfenis. De vroeger «gebruikelijke weg". De uiterste weg om tot een huwelijk ta is in onze dagen, gelijk ieder weet, zoo wel voor dames als voor heeren eene advertentie in de courant of eene inschrij ving in een huwelijksbureau. Oudtjjds, vier of vijf eeuwen vóór onze jaartelling, was dat te Babyion anders, misschien wel zoo prao tisch. Öerodotus althans, die er van spreekt verklaarde nergens ter wereld eene betera methode om aan den man of aan de vrouw te raken te hebben aangetroffen. Alle jonge of trouwlustige meisjes en vrouwen kwamen ééns in het jaar op eena bepaalde plaats bijeen en ontvingen daar bezoeken van alle jonge en oude vrjjers, die over een huwelijk dachten. Na afloop der kijkdagen werden de dames in vei ling gebracht, eerst de mooiste en da liefste. En omdat de heeren geweldig tegen elkander opboden, van ophouden geen sprake was en alles tegen contante beta ling geschiedde, kwam langzamerhand eena flinke som in handen van den afslager. Als de schoonheden geplaatst waren, kwamen de minder bevoorrechte vrouwen in veiling. Maar onder geheel veranderde condities. Aan elke van deze soort werd uit het saamgebrachte geld een hnwelgka- gifl toegewezen, die te hooger was, naar mate de natuur gezicht of lichaam had misdeeld. Uitnemende waar voor de bet- ren, die meer zagen op het bezit van eenig kapitaal" dan «op uiterlgke schoonheid' Het resultaat van de verpachting waa jaar aan jaar even verblgdend. Ook de dames van de laatste categorie werden, zoo de markt tenminste niet overvoerd wai, doorgaans allen gemijnd. De Oorlog in Zuid-Afrika. Met hoeveel plaatselyk succes de Boe ren troepen in de Kaapkolonie optreden mag worden afgeleid uit de omstandig heid, dat de beroemd geworden ontrui mingstactiek thans ook daar in toepassing wordt toegebracht. Althans «Reuter" seinfc uit Waterkloof, niet ver van Graaff Rei- net, dat het noodig is bevonden de in woners van Waterkloof weg te voeren, daar het district een veilige «wijkplaats bljjft voor den vijand. Meer dan veertig families zullen worden overgebracht naar «veilige hoeven". Het is zeer zeker een merkwaardig teeken van den voortgang van den strgi in de Kaapkolonie, wanneer de Britscha overheid op haar eigen gebied niet alleen niet in staat is haar onderdanen te be schermen, maar zelfs haar toevlucht moet nemen tot een stelsel dat in de republie ken heeft geleid tot de verfoeilijke en verfoeide kampen. Een profest van President Kruger? LONDEN, 7 Aug. De «Morning Post" verneemt uit Brussel, dat President Kru ger een protest voorbereidt tegen de rede die Chamberlain Vrgdag heeft gehouden. De toestand in de Kaapkolonie. LONDEN, 7 Aug. De Standaard" ver neemt uit Brussel, dat de toestand in de Kaapkolonie, tengevolge van den inval, met den dag ernstiger wordt. PBUILLE3T03V. DE BOOZE GEEST. Vry bewerkt door AMO. 18) «Ben jelui dan blind?" was het grimmig bescheid van Jacqnes Leroy, «tiet ge dan niet dat het front niet uit Apaches bestaat, ten minste niet uit levende Apaches! Het zyn de lyken van de door oob gedooden, die den levenden tot schild dienen.» Inmiddels was de vyandclyke troep zoo na bij gekomen, dat een ieder zich van de waar heid zyner bewering kon overtuigen. Nn komt het er op aan mannen laten vry in ieder geval maar eens vnren.Meer dan dertig schoten knalden. Toen de kruit damp opgetrokken was, bleek het dat er niet de minste verandering in de linie, die onver vaard naderde, was gekomen. Men zag slechts zich voortbewegende lyken, een afachuw- lyk schouwspel! Charles Larnon wilde juist bevel geven op de voorste blokhuizen te klim men om een doeltreffender vuur op den vy- and te kunnen openen, toen plotseling de linie der Apachoe zich oploste en de Roodhuiden behendig tot ODder de palissaden sprongen. Sommigen misten wel hnn doel maar dat be- teekende niets tegenover de menigte der vy- anden, die, beschut tegen de kogels der ko lonisten, by de palissaden Btonden. Een oo- genblik later beukten hevige houwen met de tomahawks tegen de poortdeur; door velen tegelyk uitgevoerd, men hoorde het kraken van het hout en het vallen der spaanders. Alle blikken richtten zich nu op Jacques Leroy, waardoor de kolonisten stilzwygend het ge zag erkenden van den man, die hoewel een vreemdeling in de kolonie, in den verloopen nacht genoegzaam bewezen had, dat hy, dank zy zyn veeljarige ondervinding alleen de mid delen kende om het gevaar onder de oogen te zien. «Waar zyn de vrouwen en kinderen?» vroeg by. ,In het groote blokhuis in het midden der kolonie,* gaf Charles Larnon ten antwoord. «Mynheer Bouleau is by hen.* Jacques Leroy knikte goedkeurend. Terwyl de tomahawk-slagen met onvermin derde hevigheid de poort beukten, sprak Jac ques Leroy de kolonisten aldns toe: //Mannen broeders!' »Wy hebben nog maar korte oogenblikken voor ons, oer de poort bezwykt en dan zul len de Apaches als hongerige wolven naar binnen stormen.* «Ik behoef u niet te zeggen, wat ons lot zal worden.* •Slechts een wanhopige tegenstand kan ons misschien redden." „Tegenover zulke vijanden bestaat er geen middenweg: dus, het een of het andere: over winnen of sterven.' «Overwinnen of sterven!» klonk hot een stemmig. Laten wij over een oogenblik de kolonie verlaten en ons in het woud begeven. Na eene wandeling van een half uur zien wy, diep in het bosch een even onverwacht als kleurrijk schouwspel. Op den heuvelachtiger: boschgrond liggeu omstreeks zeventig soldaten, wier kleurige uniformen scherp afstekend tegen het donker groene gebladerte. Een gelijk aantal gezadel de paarden graast in de nabijheid. Aan den voet van een reusachtigen pijnboom zit een jonge man. wiens nniform hem als bevelheb ber der ruiters doet kennen. Na verloop van eenigen tyd komt er een tweede persoon uit het kreupelhout te voorschijn. De man is groot van gestalte en krachtig gebouwd. Hy draagt de ruwlederen kleeding der Trappers en is een oude bekende van ons. ,Komaan, mynheer Houdance,» riep de offi cier levendig, ,zyt ge daar weerik was juist van plan om naar de kolonie op te breken: ik dacht niet anders, dan dat de Apaches u gescalpeerd hadden!* «Dat heeft ook bitter weinig geschoeid," gaf de Trapper ten antwoord, terwyl hij zich het zweet van het voorhoofd wischte. „Ik ben de Apaches voorzichtig genaderd, om hun aantal te weten te komen, toen ze op eens van beido zijden kwamen opzetten en met moeite gelukte het my me achter het struik gewas te verschuilen. Ik bemerkte dat ze zich, gereed maakten om de kolonie te bestormen. «Laat terBtoad opbreken, mynheer Green, dan kunnen we ze nog in de prairie aanval len en hun een gevoelige nederlaag toebren- gen.' ,Hoe talryk zyn denkt ge? •Omstreeks tweeh. 'erd, maar slechts en kelen hebben vuurwapenen.' De officier liet onmiddellyk opstijgen en de ruiterbende reed naar deu zoom van het wond. Wat Jacques Leroy voorspeld had, gebeur de de poort bezweek eindelijk o ider de her haalde slagen en er kwam eene kleine ope- niog in, waardoor een jeugdige krygsman naar binnen sloop.* „Met ware doodsverachting schoof hy de twee zware dwarsbalken op zij, maar moest die dappere daad met zijn leven boeten.» «Hy had echter zijn doel bereikt, en als een zondvloed drongen de Apaches de kolonie binden.' Een oorverdoovend geweersalvo ontving de roekeloozen, onder een woedend gebrul vielen de voorsten, doodelyk getroffenen. Nogmaals werd een salvo gelost, met dezelfde uitwer king. Revolvers in de hand en dekking geno men,* weerklonk het commando van Leroy, boven het ramoer uit, en zoo goed mogelyk werd het door de kolonisten uitgevoerd. Voet voor voet moest door de Apaches ge wonnen worden, doch steeds kwamen nieuwe scharen door de poort naar binnen en dreig den het kleine, maar dappore hoopje kolonisten te verpletteren. «We zya verloren, Larnon,* zeide Jacques Leroy tandenknarsend, de Apaches zyn ons te talryk.' Bij tien, by twintig tegelyk, wierpen de Roodhuiden zich op elk der kolonisten, die zich echter met hunne revolvers dapper ver dedigen. xiy. Toen brak er een ontzettend oogenblik aan het oogenblik, waarop alle schoten afgevuurd waren, want tyd om op nieuw te laden ont brak natuurlyk. Met messen en geweerkolven verdedigden ze zich nu, en bier en daar zonk een der dapperen, uit talrijke wouden bloedend, ster vend neder. Het was een stryd op leven en dood. Sedert het binnendringen der Apaches wa ren echter nanwelyks vyf minuten verloopen toen zich plotseling een paardengetrappel liet hooren en onder een krachtig hoera geroep ronden de zeventig bereden soldaten de poort binnen en wierpen zich op de verraste Apa ches. Het hoerageroep werd luide door het klei ne hoopje kolonisten beantwoord en het too- neel veranderde als by tooverslag. De ver dedigers werden nu aanvallers en de Rood huiden trachtten in wilde vlucht don uitgang te bereiken. Met zyn stentorstem riep Jacques deu ko lonisten toe hom te volgen, hy posteerde zich daar en de vluchtende Indianen werden terug gedreven. Een vreeselyk moordtooneel volgden nu. De verbitterde kolonisten losten nn een schot op de dicht opeengedrongen schare der Apaches, terwyl de soldaten- alles over hoop staken of tegen den grond reden. Boven alles uit klonk de stem van het op perhoofd Hiakowa. Op zyn geroep maakten de niet gewonde Indianen rechtsomkeert, sprongen ovor de nog trillende lijken hunner stamgenooten en snel den naar de andere zyde van de kolonie, waar zich een kleine, smalle uitgang bevond. Soldaten en kolonisten waren hen echter dicht op de hielen. .Vervolgt de ellendigen,* riep Jacques Le roy zyn mannon toe; «geen hunner mag Li breville levend verlaten.» ,Een der mannen echter gaf aan die roep stem geen gehoor.* «Het was Jean Houdance, die zyne doch ter zocht.* «Terwyl het moorden aan de andere zyde van de kolonie opnieuw werd voortgezet, drong hy de hut van den ouden Pierre bin nen, waar hy, evenmin als in de andere blokhuizen, een levend wezen rond. Toen rped hy naar het groote blokhnis midden in het dorp. De deur stond open en luide angst kreten klonken in zyn ooren. IJlings sprong hy van zyn paard en drong het blokhuis binnen. Do gezamenlijke vrouwen eu kinderen waren hier bijeen, die luide angstkretou slaak* ten. Midden in het vertrek lag dö predikant Bonleau met verpletterden schedel, terwyl diens moordenaar met een bloed druipende* tomahawk voor hem stond. Het was Hiakowa. Met ruwe vuist tilde hy de bewustelooxe Ninette van den grond en trachtte met zya buit te ontvluchten, doch Jean Houdance versperde hem den weg. „Heidaar, knaap," riep do Trapper uit, met eeno stom die raa woede beefde„nu zullen wy eens afrekenen." Zyn buks achteloos terzyde werpend, sprong Houdance als een woedende tjjger op Hiakowa los en omknelde met zijn yzeraterke armen diens lichaam. Alle pogingen van bot opper hoofd, om zich uit die vreeselyke omarming los te wringen, mislukten, ofschoon hij Hou dance hevig in den arm beet, zoodat hét blosd er uitsprong. Steeds vaster omknelde hy zya slachtoffer de tomahawk gloed nit de krach- telooze hand van het opperhoofd diens oogea puilden uit hunne kassen men hoorde een kort gesteun toen een dof gekraakea de Trapper wierp een lijk op den grond hy had de ruggegraat zyns vyands in tweeëa gedrukt. Ninette sloeg nu de oogon op en herkende haar vader. Met een kreet van blydsohap zonk zy aan zyn borst. In het oog van den yzersterkon, onbuigzamen man blonk eea traan. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1