sloten konden worden, zonder nadeel voor de betrokkenen, doch hiervoor is noodig een- drachtiq samenwerken. P. A. Uit het Verslag van den toestand der gemeente Helder over het jaar 1900. III. Armwezen. De burgerlijke instellingen van weldadig heid zijnhet Burgerlyk Armbestuur, het Algemeen Weeshuis, het Ziekenhuis en de Gemeente-Apotheek. Over 1900 werden door het Burgerlyk Armbestunr onder steund: 213 hoofden van gezinnen en 55 een- loopende personen. De uitgaven bedroegen in dat jaar: onderhoud, kosten van beheer en verdere lasten f 975.85, onderstand van aller lei aard f 11.655.72, allo overige uitgaven f 78.05*totaal f 12.709.62®. De ontvang sten beliepen: subsidie uit de gemeentekas f 13.500, voordeelig saldo van vorige dienstjaren 11182.86®, alle overige ontvangsten 1181.65; totaal f 14.867.51®. Het Algemeen Wees huis, door de gemeente gesubsidieerd, is bestemd tot verpleging van kinderen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid, die ouderloos, behoeftig en in deze gemeente woonachtig zyn. Do inwendige toestand dezer inrichting is goed, en behoefte aan verbete ring deed zich in hot afgeloopen jaar niet gevoelen. Over 1900 werden 43 kinderen verpleegd. De uitgaven bedroegen: belastin- gen en verdere lasten van roerende en on- roerende goederen f 79.02®, kosten van beheer en onderhoud f 3774.43, geneeskundige hulp, enz. f 60.85, voeding, ligging, kleediog, en kosten van begrafenis f 4727.32'; totaal f 8641.63. Do ontvangsten beliepen: renten van efiècton, landhunr, enz. f 3009.sub- 4 sidle 'uit de gemeentekas f 3000.teruggaaf van verpleegkosten f 404.23®, voordeelig saldo van vroegere dienstjaren en andere ontvang sten f 2393.28, totaal f 8806.51'. Het doel van het Ziekenhuis ia, om behoef tige zieken, die geen tehuiskomst hebben of in hunne woningen niet of niet doelmatig verpleegd kunnen worden ter verpleging on behandeling op te nemen. Uit de Apotheek werden ook geneesmiddelen verstrekt aan .armen buiten het Ziekenhuis, zoomede aan verpleegden in het Algemeen Weeshuis. Aan verpleging van krankzinnigen in gestichten werd van gemeentewege betaald f 6124.36. Onder de Vereenigingen te dezer plaatse, ten doel hebbende leniging of voorkoming van armoede, wordt in de eersto plaats ge noemd de philantropischo Vereeniging «Lief dadigheid naar Vermogen". In het afgeloopen jaar zyn by Kon. Besluiten machtiging ver leend tot het aanvaarden van makingen en schenkiogon aan: het Bestuur der Vereeniging tot uitbreiding der waarheid; het Diaconie- bestuurder Nederduitsch Hervormde gemeente en het Bestuur van «Liefdadigheid naar Ver mogen". Onafgebroken is het geheele jaar .door onderstand verleend: door het Armbe stuur der Hervormde Diaconie aan 44 hoofden van gezinnen; door de Horv. diaconie aan 19 hoofden van gezinnen en 25eenloopende perso nen door de Doopsgez. Diaconie aan 4 hoofd, van géz. en 1 eenloop. persoon; door de Herat. Evang. Lutli. Diaconie aan 2 hoofden van gez. en 5 eenloop. personen; door de Geref. Diaconie aan 28 hoofd, van gezinnen; door het R. K. Armbestuur aan 27 hoofden van gezinnen en 39 eenloop. personen; door het R. K. Armbestuur van B. Clericzy 2 hoofd, van gezin, en 2 eenloop. personen door het Israëlitisch Armbestuur aan 3 hoofd, van gezin., en door .Liefdadigheid naar Ver mogen" aan 19 hoofd, van gezin, en 3 een loop. personen. Met inbegrip der kosten van beheer, werd door deze instellingen van wel dadigheid te zamen aan de behoeftigen uit gekeerd de som van f 20.370.79. Landbouw en Veeteelt. De toestand van landbouw en veeteelt was over het afgeloopen jaar alweder niet byzonder gunstig. Misgewas door schadelyk gedierte of planteiekte is evenwel niet voorgekomen. De koop- en huurwaarde der landerijen bleef onveranderd. De gemiddelde prys van de cómpost en de faecaliën van de gemeente- reiniging alhier was: in 't voorjaar compost f 1.beer f 0.75; in den zomer compost f0.75, beer f 1.25 in 't najaar compost f 0.75, béér f 1.50. Door dezen dienst werden in 1900 verkocht 8600 M8. compost en 2200 M8. beer. Het aantal H. A. bezet met granen, enz. was in 1900 als volgt: Rogge. 14 H.a., opbr. p.H.». 16 Hl. en 2600Kg.stroo. Zoracrgerst. 88 20 1600 Haver. «6 18 £800 p Boonen2 8 2000 Erntcu6 n 18 1600 Aardappelen 9 «80 H.L. Meugclwortel. 8 16 000 Raodc klever 42 3 000 Luócrne. 8 8 000 Totaal 268 H.A. bouwland. De uitgestrektheid bouw- en grasland is samen 2973,31 H.A. Omtrent den torstand van don veestapel kan vermeld worden, dat in 1900 twee ge vallen van Bchapensohurft en twee gevallen van rotkreupel zyn voorgekomen. In den handel in vee is, by het vorige jaar verge leken, weinig verbetering gekomende weinige uitvoer is als oorzaak hiervan op te geven. Behalve de plaatselyke afdoeling der Holl. Maatschappij van Landbouw, bestaat hier nog een genootschap «De Eendracht", tot onder linge veoverzekering. Nijverheid, Handel en Scheepvaart, De kleinhandel en winkelnering was in 1900 niet gunstiger dan in 1899. De visschery in do binnenwateren bleef zonder beteekenis. In den toestand van den handel in zeevisch is weinig verbetering te constatoeren. De op brengst der alhier aangebrachte en afgeslagon zeevisch was in 1899 f 381.501,65 en in 1900 f 379.444,35. De «Helderacke Visschery- Vereeniging* wordt genoemd als ooilege ter behartiging van do belaDgen der visschers. In. bet laatste hoofdstuk van het jaarver slag. worden genoemd de middelen van vervoer van en naar deze gemeente. We achten die opgaven, welke by den aanvang van den zomer- en van den winterdienst in een lyat worden opgenomen en tegen geringe kosten verspreid van genoegzame algemeeno bekendheid, en kunnen ons dns gevoegelijk van deze opsomming onthouden. Aan het Gemeenteverslag zyn nog toege voegd een 3-tal verslagen, nl. van den toestand van het Middelbaar Onderwys, van dien van het Lager Onderwys, en het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Uit deze' rapporten zuilen we nog het een en •Dder. overnemen. De Oorlog in Zuid-Afrika. AAn de Vlaamsche Gazet werd dd. 5 Juli uit Pret or ia geschreven In den laataten tijd heerscht er wederom een diep stilzwijgen over de gebeurtenissen in de Kaapkolonie en meer en meer blijkt het dat alle Engelscbe geruchten, waardoor men de lui wys maakt dat de Boeren over de grenzen gedreven zyn en hun ondergang tegemoet gaan, louter humbug zijn. Zelfs de Engelscbe optimisten hier gelooven daar niets van, vermits de Boeren in de Kaapkolonie overvloed aan vee, paarden en levensmiddelen hebben en daarbij op den steun der bevolking rekenen kunnen. Dat de Boeren aan de Engelscben de handen vol werk geven in de Kaap, bewijzen de groote transporten van troepen, welke men van hier naar het zuiden overzendt. Zooala algemeen bekend is, smelt het Engelsche leger langzamerhand weg als sneeuw voor de zon, daar het aantal vrij willigers van dag tot dag vermindert en de vele dooden, gewonden en zieken de rijen der Britten op bedenkelijke wijze ledig maken. Volgens berichten uit Engelsche bron, welke zeker niet overdreven zyn, heeft Kitchener thans 75,000 man minder dan verleden jaar. Om nu de steeds bedreigde verbindings lijnen te beschermen, heeft men langs alle spoorbanen op afstanden van 3 tot 6 mjjlen zoogenaamde blokhuizen opgericht. Deze zyn van tichelsteenen gebouwd, ruimschoots vau schietgaten voorzien en bieden plaats voor eene bezetting van ongeveer 30 man. Natuurlijk zyn zij niet tegen kanonvuur beschut. Men hoopte door deze blokhuizen het middel gevonden te hebben om manschap pen te sparen en de spoorlynen meer dan tot nu toe te beveiligen, maar men ziet zich in deze verwachting bitter teleurgesteld. Bij dag is het wel mogelyk van het eene blokhuis naar het andere te zien, maar des nachts valt hieraan niet te denken, on de Boer is niet zoo dom om alleen bij dag de spoorlijnen aan te vallen, 't Ver nielen van treinen en de inbeslagnemiug van proviandwagens geschiedt nog voort durend. Kortelings dreven de Boeren op klaar lichten dag in de onmiddellijke nabijheid van de door de Engelscben bezette plaats Mackadodorp eene groote kudde vee weg. Toen dit ten slotte bemerkt werd, viel aan eene achtervolging niet meer te denken. Een Engelsch officier uitte zich over ■leze gebeurtenis op de volgende naïeve wijze: Het garnizoen is den ganschen nacht wakker en op zijne hoede geweest, daar ■nen een nachtelyken aanval had, 't is laarom niet te verwonderen dat de ver moeide manschappen by dag in slaap vielen. De wapening der zwarten door de Eu- gelschen schijnt meer en meer vooruit te gaan. In de laatste dagen melden de dag bladen hier, dat er Kaffers uit Grikwa voor het veld gedrild worden. Dit is een der treurigste verschijnselen van den oorlog, niet alleen in tegenspraak met de verze kering van den Engelscben minister van oorlog by het uitbreken vau den krijg, maar zij draagt er ook niet weiuig toe bij, om de Afrikaanders, die zich tot nu toe aan de zijde der Engelschen schaarden, van Engeland afkeerig te maken Het bankroet der Engelsche krjjgstaktiek kan niet beter aan 't licht gebracht worden, dan door het aanwenden van zulke schan delijke middelen. De Brit is dus niet in staat met zijne verbazende overmacht een handvol Boeren ten onder te brengen, hg inoet ook nog de hulp der wilden inroepen om te zegevieren. Welk een fiasco van het gallant army van Z Majesteit In de Kaapkolonie heeft men den opstand willen dempen door middeleeuwsche wreed heden in praktijk te brengen onschuldige personen worden daar aan de galg geknoopt on hunne familiebetrekkingen en vrienden worden gedwongen om bij de volvoering van het vonnis tegenwoordig te zijn. Met recht vreest men echter, dat 't reeds te laat is om met die strenge maatregelen en afschrikkende voorbeelden de opge wonden bevolking tot rust en onderwerping te brengen. In een brief uit Kaapstad aan de »Hamb. CorrespoDdenz" wordt beschreven hoe het barbaaraeh optreden der Engelschen in de Kaapkolonie, meestal tegen onschuldigen. de rebellie juist in de hand werkt. Eerst bevestigt de schrijver het verhaal van den moord op drie onschuldige Kaapkolonisten wegens het treinongeluk bij Taaibosch-siding, 't welk wij reeds vroeger hebben vermeld, en zegt dan hoe alle Hollandsche Afrikaners, die weigerden de terechtstelling te Cradock bij te wonen, gevangen genomen of naar de kust verban- uen werden, zoo oa. het parlementslid du Plessis. Het gevolg was, dat zich terstond 189 menschen by de Boeren-commando's aansloten zulk een schrik verwekte het ophangen. De brief zegt overigens, dat de Boeren de feitelflke mepsters in de uoordelyke Kaap kolonie zjju De groote steden alleen zijn in handen der Engelschen. De spoorwegen zijn aan de genade der Boeren overgeleverd, maar zy vernielen deze slechts voor zoover, dat de toevoer van levensmiddelen naar de vrouwenkampen er niet ouder lydt. Anders zouden er wel meer aanrandingen van treinen voorkomen. Het zonderlingste is de toestand in Aliwal-Noord, waar de inwoners niet aan den Engelschen comman dant van het garnizoen een pas gaan vragen, maar aan den Boerenbevelhebber. Een overlooper der Boeren vroeg den Engelschen commandant om bescherming tegen zyn vroegere strijdmakkers. Deze antwoordde, dat hij hem niet helpen kon, daar hjj zich niet met zijn troepen buiten Aliwal-Noord mocht wagen. En hij ging Dog verder en ried den renegaat aan maar liever de hem door de Boeren opgelegde boete te betalen LONDEN, 23 Aug. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria meldt, dat lui- tenaut-kolonel Williams, die met een co lonne door het Vaaldal in de richting van Klerksdorp trok, den 19 dezer sporen van een grooten trek vond. In de nabij heid van Kalkoenplaats haalde hy dien in, en maakte na een z waren galop van 12 mylen en na een hardnekkig gevecht het geheele convooi, met 18 gevangenen, 9000 patronen, tachtig wagens en een groote hoeveelheid vee buit. Onder de gevangenen bevindt zich de landdrost van Bloemhof en de telegrafist Du Toit. WIN BURG, 26 Aug. Naar gemeld wordt waren Steyn en De Wet Zaterdag dicht by de oostelijke grens van de Kaapkolonie aan de Vischrivier. De Boeren in de Midlands zyn thans gesplitst in kleiner afdeelingen dan tot nog toe. Zjj trekken meer dan ooit by nacht, en het is dientengevolge moeilijker hen op te sporen. Zy vinden gemakkelijker voed sel en fourages omdat zij in kleiner aan tal komen. De Boeren krijgen nog steeds op ge- heimziuige wijze paarden. LONDEN, 26 Aug. Lörd Kitchener seint uit Pretoria, dat 3 officieren en 65 man uit Ladybrand, die op den rechterflank van Elliots's colonne marcheerden, op een ongunstig terrein omringd werden in den ochtend van 22 dezer, en zich aan een overmachtige vyandelyke afdeeling moes ten overgeven met een verlies van een doode en vier gewonden. De gevangenen werden later in vryheid gesteld. Lord Kitchener heeft een onder zoek ingesteld. LONDEN, 26 Aug. Lord Kitchener seint uit Pretoria»Ik ontving een langen brief van Steyn, waarin hij een uitgewerkte uiteenzetting geeft van de Boerenzaak en waarin hy mededeelt, dat hy den stryd zal blijven voortzetten. Verder ontving ik een kort briefje van De Wet, met dezelfde mededeeiing en een schrijven van Louis Botha, waarin hij meldt de proclamatie ontvangen te hebben en protesteert tegen den inhoud er van, en meldt dat hy voor nemens is den stryd voort te zetten. Daarentegen, zegt Kitchener, is het aan tal Boeren, die zich overgaven, in den laatsten tijd aanmerkelijk toegenomen. Engeland stuurt nog gestadig verster kingen naar Zuid-Afrika Za'erdag ver trokken 400 man en 200 paarden; eer gisteren zouden nog 100 man volgen. Marine en Leger. De machinist le hl. A. Stenger Wordt 5 Sept. gedetacheerd by het bureau stoomwezen van het departoment van marine te 's-Gra- venhage. In do maritiemo directie te Willemsoord worden met 31 Aug. de volgende adap. ma chinisten geplaatst J. C. Kroes en L. K. Thomas aan boord van Hr. Ms. pantserschip fKortenaer", H. Götz van der Vet en K. van Dorsten aar. boord van Hr. Ms. pantserschip .Evertsen", D. W. Claasen, L. A. A. Woeda, W. J. M. Savqlle en C. J. F. Schoonoberg aan boord van Hr. wachtschip aldaar. De officier-machinist der 2e klasse G. P. W. van der Klugt, dienende aan boord Hr. Ms. pantserdokschip «Zeeland', wordt met 6 September a.s. gedetacheerd in de directie der marine te Hellevoetsluis. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Memnon', naar Amsterdam, pass. 23 ^.ug. Gibraltar. Het stoomschip «Bali«, van Amsterdam, vertr. 25 Aug. van Suez. Hit stoomschip «Koningin Regentes', naar Amsiordam, vertr. 23 Aug. van Padang. Het stoomschip «Koning Willem IIvan Amsterdam, pass. 23 Ang. Kaap St. Vincent. Het stoomschip «Koning Willem 111", arriv. '24 Aug. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip ,/Timor', naar Arasterdam, pass. 26 Aug. Dungencs. Het stoomschip «Prinses Sophie», naar Am sterdam, pass. 26 Aug. Dungenos. Het stoomschip «Prins Hendrik', van Am sterdam, pass. 25 Aug. Perim. Het stoomschip .Koningin Wilhelmina», van Amsterdam, arriv. 25 Aug. te Suez. Marktberichten. Alkmaar, 24 Aug. Aangevoerd 1 paarden 50 a 0—33 koeien en ossen f 130 a 225 46 oucht. kalv. f 8,a 20,210 magore «chapen f 10, a 22,105 magere varkens f 11 a 17,6 bokken en geiten f 3.— m 6.227 biggen 18,af 13.boter per P. i 0.50 a 0.60, aangev. 4801 pond. Kipeieren i 0.87® a 1.p. 25. Eenden dito f 0.por 100. lamm. f 0 a 0.0 kleine bokjes f0. 0.vette varkens, p. p. f 0.— a 0—. vette schapen f a 0 vette kalveren, f a per P. a c. 0 ezel f Hoorn, 24 Aug. Aaugevoórd 2 paarden (80 a 200, 131 koeien t 180 a 200. 41 schapen f 18 a 20, 8 kalveren f 12 a 16, 47 biggen f 6 a 9. 30 varkens f 12 a 22, Kipeieren f 3.50. a 3,75. 2700 kop boter, 55® a 57® ct. per kop 0 zeugm f Tarwe f 5.50 a 7.50. Gerst f4.25 a 5.—. Haver f 3.25 a 4.—. Witte erwten f f—Groene dito f9.50 a 10. Grauwe dito 15.50 a 17.50. Vale dito f 10.— af 17.—. Bruine boonen f 6.50 a f 10. Karweizaad I 10,50 a Mosterdzaad f 18.— a Visscherijberichten. Nienvrcdiep, 23 Augustus. Aangebracht doar 85 kor ders 10 tot 80 stuks toog p. st. 7® cent, 10 tot 50 iniddelm. tong p. st. 15 a 50 cent, 10 tot 30 kleine tong f. st. 20 a 35 cent, 6 tarbotten p. st. 7.50 t f 9, 2 tot 10 stuk» rog p. st. f 0,v0 a f 1, 2 tot 8 mond kleine schol p m. f 1 f 1,50, 1 tot 5 jnand schar p. ra. f 2 a f 2.60. 24 Aug. 125 korders roet 10 tot 30 stak9 tong p. st. 70 a 80 cent, 10 tot 60 middelm. tong p. st. 45 b 55 cent, 10 lot 60 kleine tong p. st. 20 25 cent, 20 tarbotten p. st. f 7 a f 10,50. 2 tot 15 itaks rog p. st. t 1.15 f 1,85, 2 tot 10 mand kleine schol p. m. i 1 a f 2, 1 tot 8 mand schar p. m. f 2 a f 2,50, 2G Aug. 6 korders te camen met 50 tongen p. st. 70 cent, 70 raiddclm. tong p. st. 60 cent, 80 kleine tong p st. 25 cent, 24 mand kleine achol p. m. i 2, 12 mund schar p m f 2,50. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oo»t-lndl6: Datum der ter rgilti. uer Verzendingaweg. poit-bezorg. laat. huil a/h Postic. p. zeepost via Amsterdam. «0 Aug. 7.— av p. zeepost ris Rotterdam p. Holl. mail yia Guuna 6 en 20 Sept. 7.— 's av «7 Aug. 7.— »v p. Holl. mail via Maraeille 8 en 17 Sept. 8.80'snam p. Frausche mail via Maraeille 6 eo 20 7.- 's av p. EnKeltehe mail via Briodiii (oaar Palemkmig, Riouw, Banka, Billiton en Z. W. 80 Aug. 9.'»mor Afd. van Borneo) Naar Atjeb en de Oostkust) van Sumatraj olkeD Vrijdag. 9.'sraor p. Duitsche mail via Napels 2 an 16 Sept. 11.50 'sm Naar Guyana (Surinamo): p. zeepost via Amsterdam .1 31 Aug. I 7.'a nv. p mail over Engeland 2 en 16 Sept. 7.'a ev. p. mail vin St. Nazaire .j 7 7.'a av. Naar Curagao, Bonaira en Aruba p. zeepost via Amsterdam 81 Aug. I 7.af p. mail via Sonthampton elkeu Dinsdag 8.80 'snam. p. mail via Queenatowo eiken Vrijdag 8.30 'snam. p. mail via GenualSept. 7 'a av. (alleen op verlangen der afkendert). j Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba p. mai> ever Engeland 2 en 16Sept.7.— 'a ar. Naar Hr. Ms. ,U t r och t" te C h r i s t i- a n i a, tot en mot 1 September, dagelyks 5 uu r 'emorg. en 3.30 'enam. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 23 lot 26 Augostna. BEVALLENA. Bak geb Volkers,*. W. J. Cre- man geb. Hack, z A. v. d. Beu geb. Dol, d. T. Koujj geb. Krijger, d. C. Puimau geb. Vlaming, d. C Bo >n geb. Ba», i. C. Smit geb. Kuiper, z M. J. G. Meijer geb de Koog, t. T. Koolhaas geb. de Boet, C. M Borgart geb Gladpsotjea, z. OVEKLKDKNM. Mollor. 2 w. G. Hoogkamp. 6 m. Burgerlijke Stand, gem. Texel. van 17 Aug. tot 23 Ang. 1901. ONDERTROUWD: Johannis Dogger (P.H. Polder) en Alida Cornelia Bakker (Oudoschild) GETROUWD: Pieter van dor Vis (Oosto- rend) en Cornelia Schagen (Oudoschild). GEBORENCornelia, d.r. Jacob Schraag en Gerbrigdi'-n van Heerwaardon (Noorden), Gerard z.v. Tounis Koorn en Tryntje Mulder (den Burg), Cornolis z.v. Martinus Rey en Johanna Smit (den Burg). OVERLEDENArio Kooger 37 jaren (ongehuwd, Oost). Vervolg dsr berichten. Roei- en Zeilwedstrijd op de reede van Texel. De Marine-Jachtclub hield Zondag j.1. op de reede van Texel haar tweeden uitgeschreven Roei- en Zeilwedstrijd, welke evonals die van 't vorige jaar, zeer goed geslaagd kan heeten, want de deelneming was vry groot en aan belangstelling in deze voor onze plaats zoo eigenaardige sport ontbrak het niet. Die be langstelling bleek uit de groote schare, die zich aan het havenhoofd en op den zeedyk bevond om het zeilen en roeien gade te slaan. De hecren leden der vereeniging, genoodigden en gcïntroduceerdcn met hunne dames konden op de stoomboot «Hercules", vooral het zeiion, meer van naby volgen. Zjj badden op dien bodem plaats genomen en vertrokken des morgens 91/a uur uit de haven naar de reede. Aan boord van de stoomboot was een gezellig gezelschap byoen, dut onder de opwekkende tonen van een muziekkorps en onder aange naam gekout met levendige belangstelling den vredelieveuden kamp volgde. Het fraaie zomerweder werkte tot bet welslagen van den wedstrijd buitengewoon mede. Ook was de zuid-oostelyke wind voor het zeilen in het Marsdiep byzonder gunstig, boe wel een weinig meer bries voor de groote vaartuigen wol wenscbelyk ware geweest. Niettemin slaagden allo nummers uitstekend. Met trots merkte men op, dat de Hollandsche marinemannen in deze dagen van stoom nog Hink met hnnne zeilbooten wisten te manoeu vreeren en zy hunne sloepen, zoowel met fantaisie- als met modeltuig fora wisten te besturen. Met verbazing zag men naar don Hryd tusschen de scherpe- en middenzwaard- jaebten. Het was bepaald interessant, de nette en ranke vaartuigjes, zooals: de «Lou- doli", de ,/Toeti", de «Helgoland", de «Alba tros", de ,/Mary" e. a. over het water te zien scheren. Wat een vlugheid, wat een behen- iigheid wordt er vereischt by het besturen lier jachtenAlgemeen viel dan ook het zeilen in den smaak. Met evenveel belangstelling werden in den mraiddag de rooiwedstryden gadegeslagen. Hiervoor waren 2 nummers uitgeschreven, een voor marinesloepen type B. en oen voor 'letten, bemand mei 2 man. Voor de eerste wa8 de afstand 2500 M. (van Zeefront tot iet Havenhoofd), voor de tweede 1250 M. ivan de Oostbattcry tot het Havenhoofd). Kranig werd er geroeid. Met forsohe, krach- ;ige gelijkmatig bewogen riemslagen door kliefden de stoere mannen hot zilte nat om elkander de overwinning te betwisten, on al waren de afstanden groot, van vermoeienis was by hen niets tc beapenreD. Na ufleop der wedstrijden kwam de jury bijeen, waarna de Vice-Voorzitter der Vereeni ging, de Kapitein-luit. ter zee A. L. Boelen, in do raarine-cantine met een gepaste toe spraak de prjjzen uitreikte. De uitslag van de wedstryden was de volgende Roei wedstrjjd. 1. Vletten, bemand met 2 man, zonder stuurman. Afstand 1250 meters. 12 deel nemers. lste prijs (f 15) «Marnix", roeiers torpedisten D. Augustijn en L. Bosman2de pry's (f 1.0), «Marnix" roeiers-torpedist D. B. üortmundt en sergeant-torpedist J. Veenstra; 1de prys (f 5) «Evertsen", roeiers matrozen H. J. v. d. Wetering en T. F. J. Goosen; 4de extra prijzen (f 4) «Marnix roeiers- torpedisten G. M. Kegge en E. Brederode, on «Geep", roeiers-matrozen G. J. de Vries en C. P. Warmendara. 2. Sloepen type B. Afstand 2500 meters. 12 deelnemers, lste prijs (f 80) «Kortenaer", stuurman opperschippor H. Trjjsturg; 2de prys (f 40) «Adolf van Nassau", stuurman- bootsman J. C. Adams; 8de prys (f25) «Mar nix", stuurman korporaal-torpedist P. van Wolveren; extra 3do prys (f 25) «Marnix", stuurman matroos lste kl. J. Harms4de prijs (f 10) „Wassenaer", Amsterdam, stuur man kwartiermeester W. Hoogendyk. Zeilwedstrijd. 1. Marinesloepen met fantaaietnig, gestuurd door officieren der Marine, leden der Jacht club. Afstand pl. m. 12 Eng. mijlen. 7 deel nemers. lBte prys, vergald zilveren medaille en do wiBselbeker der Jachtclub, //Evertsen', stuurman luit. ter zee 2de kl. L. J. Quant; 2de prys, zilveren medaille, «Adolf van Nas sau*, stuurman luit. ter zee 2de kl. A. Goe- koop; 3e prys, bronzen medaille, «Marnix", stuurman luit. ter zee 2de kl. C. A. F. Tolle naar. 2. Marinesloepen met modeltuig, gestuurd door onderofficieren der Marine. Afstand pl.m. 6 Eng. mijlen. 13 deelnemers, lste prys «Mar nix", stuurman opperiorpedist W. Z. Klaassen (f 40); 2de prys «Adolf van Nassau», stuur man bootsman K. J. Lindström (f 30)3de prys «Marnix*, stuurman sergeant-torpedist C. Rustemejjer (f 20); 4de prys «Adolf van Nassau*, stuurman opperschippor M. de Vries (f 10). 3. Scherpe- en middenzwaardjachten, groot boven 6 tot en met 10 wedsirydeenheden, gestuurd door leden der Jachtclub of eener uitgenoodigde vereeniging. Afstand pL m. 12 Eng. mylen. 2 deelnemers. Prys, verguld zilveren medaille, «Regina', van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. 4. Idem, groot boven 3 tot en met 6 wed sirydeenheden. Afstand pl. m. 12 Eog. mylen. 8 deelnemers, lste prys, vergnld zilveren medaille, Helgoland», stuurman jhr. W. Six 2de prys zilveren medaille, «Albatros', stuur man luit. ter zee 2de kl. J. C. F. Hooykaas. 5. Idem, groot boven 2 tot en met 8 wed- strijdeenbeden. Afstand pl. m. 6 Eng. mylen. 2 deelnemers, lste prijs, zilveren medaille, Loudoli', stuurman luit. ter zee 2de kl. F. K. Sluys. 6. Ronde- en platbodem-jachten met zy- cwaarden en vaste roef of vast dek, groot boven 9,5 wedstrydmaat. Afstand pl.m. 12 Eng. mylen. 3 deelnemers, lste prys, verguld zilveren medaille, «Kampioen*, stuurman luit. ter zee 2de kl. M. C. Koning; 2de prys, zilv. medaille, «Velsa», stuurman de heer J. A. van Waveren. Door het ongunstige weder bon de voorgenomen groote militaire taptoe van de Stafmaziek der marine gisteren avond niet doorgaan. By gunstig weder zal de taptoe Vrijdagavoud a.s. worden gehouden. Naar wij vernemen is de wielrijders- reveille, welke Zondag 1 Sept. om 8 uur v.rn. zal vertrekken van het Stationeplein, voor een ieder opengesteld. Het bestuur van Volksweerbaarheid verzoekt deelnemers zoo mogelyk hunne rijwielen eenvoudig te versieren. De reveille zal ongeveer drie kwartier duren, door de voornaamste straten der gemeente trekken en gedeeltelyk door een muziekkorps worden begeleid. Het bankbiljet van f 1000 uitgeloofd aau de inteekenaren op de ge- nommerde inteekenlijsten van Koster's Scheurkalender voor 1901, is ten deel gevallen aan een onzer ingezetenen, die ingeteekend had bij den boekhandelaar J. C. Duinker in de Spoorstraat alhier. De heeren S. C Sporry en Ph. W. M. Weber zyn beiden geslaagd voor de K. M. A. te Breda Eerstgenoemde voor de Genie, binnenslands, de laatste voor de Infanterie in Indiö. Herijk maten en gewichten. Met 31 dezer eindigt de loopende termijn van den heryk der maten en gewichten, enz., en verdient het zeker aanbeveling zeiven toe te zien dat elk dier voorwerpen is voorzien van het vereischte goedkeurings- merk K, (gewone cursieve drukletter), op dat zy niet door verzuim in ongelegenheid komen. Het ykkantoor te Alkmaar zal geopend zyn 29 en 30 dezer en na 1 Sept. eiken Donderdag en Vrydag van 9 tot 1 uur. Een ernstig ongeval. Op 's Rijkswerf te Amsterdam heeft jl. Vrydagnamiddag een ongeluk met doode- lyken afloop plaats gehad. Derk Roerdomp, vroeger werkzaam op 's Rijkswerf alhier, thans op die te Am sterdam, is, zijne bezigheden verrichtende aan boord van het aldaar in aanbouw zijnde pantserdekschip »Hertog Hendrik", van eene hooge stelling gevallen, en heeft zich daarbij zóó ernstig verwond, dat hy in hopeloozen toestand werd opgenomen en weggedragen. Na een vreeselyk lyden van enkele uren bezweek hij. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Juli 1901 zyn ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen Inlagenf 4,169,368.54 Terugbetalingen (waar onder f 17.420.79® wegens aankoop van inscfiry vingen in eenGrootboeb,obligatiën of certificaten van in schrijving) 2797.176,35 Meer ingelegd dan te rugbetaald f 1.372,192 19 Aau het einde der maand Juni 1901 was ten name van de verschillende inleg gers ingeschreven. 87,009.863,05 Zoodat het tegoed op uit. Juni 1901 bedroeg f 88,332,055 24 In den loop der maand zijn 8596 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 3109 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 868,385 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Juli is voor een bedrag van f 816.943,#! aan inschryvingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obligatiëu ten laste van den Staat of certificaten van inschry ving ten behoeve van 1062 inleggers aangekocht. De plannen voor den aanleg van een stoomtram op het eiland Texel van Oudeschild naar den Burg en de Waal zyn, naar men ons mededeelde, in zooverre gevorderd, dat met den aanleg terstond wordt begonnen, als de gemeente den weg verstrekt. Men leest in het >Rott. Nieuwsblad" Wy hebben er reeds meermalen op ge wezen, dat de bladen, die zich aan banden hebben laten leggen door hofdignitarissen en uit belooning aofficiëele" mededeelingen betreffende het Hof ontvangen niet altyd juist worden ingelichtter bevestiging van ons officieus bericht omtrent de ware reden, waarom H. M. de Koningin afgezien heeft van Hare reis naar Oldenburg, deelt men ons nu mede dat voor H. M. de Koningin aan de vereeniging Arbeid Adelt" te *8 Gravenhage een complete luiermand be steld is en verleenen aan de uitvoering hiervan een aantal dames hare medewerking. De bestelling van prentpostkaarten, vooral uit het buitenland, is in den laatsten tyd te Amsterdam zoo buitengewoon groot (by 10-tallen en dozynen moeten ze dikwyls aan één adres worden bezorgd), dat ze uit elke postzending gesorteerd en in groote manden verzameld worden en ze aan de bestellers naar gelang van tyd en gelegen heid worden medegegeven. Gevaarlijk werk. Een inzender schryffc aan het Technisch Weekblad" »Een der pijlers voor de nieuwe brug over het Noordzeekanaal by Velsen, welke pneumatisch gefundeerd worden, is ge reed de caissons is met beton volgestort, en aanstalten worden gemaakt om met den anderen, grooteren pijler aan te vangen. De >aanleg" is 17 M. onder den bodem van het kanaal, wat by een diepte van bet vaarwater van 6 M., tezamen 23 M. hoogte geeft, zoodat er gewerkt moest worden onder een luchtdruk van ongeveer 2l/t atmosfeer overdruk. Dit heeft het le ven gekost aan vier der werklieden twee- en twintig man, onder wie een ingenieur en een opzichter zyn meer of minder ziek er door geworden. Nu moet nog de groot ste helft van het werk (de andere pijler) gedaan worden hoeveel zal die kosten Het is ongetwyfeld hoogst bewonderens waardig werk, dat pneumatisch fundeeren, maar wordt het zoo niet te duur betaald >Het is maar te wenschen, dat de nabe staanden der slachtoffers voldoende gevrij waard zijn voor de materieele schade van hun verlies." De redactie merkt daarbij op Dit laatste betwyfeleu wy niet ten opzichte van de slachtoffers, die in dienst der aannemers stonden. Deze zyn ongetwy feld bij besteksbepaling verzekerd. Mochten echter ook opzichters op dit »veld van eer" voor goed komen te vallen, dan vreezen wy, dat hun nabestaanden er erger aan toe zyn dan died werklieden. Wordt een tijdelijk (resp. buitenga J opzichter op een rijkswerk ziek of tydei. tot werken ongeschikt, dan is er door een menschlievenden chef nog veel voor hem te doen, doch komt hij door het werk om het leven, of wordt hy door een ongeval levenslang tot werken ongeschikt, dan is er voor hem of zyn weduwe niets te hopen." Uit 's-Gravenhage schrijft men Een automobiel, die Vrijdagavond te Schevingen achter het Hotel des Galeries tegen het hek stond geposteerd, vatte om streeks half tien naar een ooggetuige mededeelt met een geweldigen slag vuur. De benzine was ontploft. De vlammen sloe gen zeer hoog, tot aan de tweede etage terwjjl de vonken hoog in de lucht over het hotel vlogen. Ofschoon er dus wel ge vaar bestond voor het hotel, heeft de vlam geen schade veroorzaakt De brandweer was na eenigen tyd eerst ter plaatse, terwyl de tydelyke hulp der brandweer by bet circus Schuraann niet kon missen. De in specteur van politie die terstond gealar meerd had, deed daarom nogmaals de brand schel aftrekken. Vijf minuten voor tienen werd door den inmiddels aangernkten wagen der brandweer met personeel water gege ven, toen de automobiel echter reeds zoo goed als geheel was uitgebrand. Op het terrein was intusschen met behulp der po litie en de burgery de straat opgebroken en met zand was gepoogd het vuur te dooven, doch zonder resultaat De beheerder had zich juist verwyderd toen de benzine ontplofte. Te Schoorl is Donderdag den bouw van een nieuw Raadhuis aanbesteed. Van de 22 ingekomen biljetten waren er 7 van onwaarde. De hoogste inschrijver was de heer P. Hartog, aldaar, voor f8300, de laagste de heer J. J. Schoeffelenberger, te Helder, voor f5650 Fiets-ongeluk. Men schrgft uit Purmerend: Twee Amsterdamsche jongelieden, die gisteren een uitstapje per fiets naar Hoorn gemaakt hadden, ontmoetten op hunne terugreis in de Beemster de van Alkmaar komende stoomtram, die om 6.20 te Pur merend aankomt. Evenals zoo velen de gevaarlijke ge woonte hebben, om langs de tram met haar in snelheid te wedyveren, kwanten ook zij tot dit heilloos besluit. Even voorby het café »Tuinbouw" neemt de tram een snellere vaart voor de hooge kluft naar Purmerend. De voorste wiel rijder reed daarenboven los met gekruiste armen. Hy ontving eerst een duw van de locomotief en viel, waarop hij onmiddellijk van de treeplank van den eerstvolgenden wagon een slag tegen het hoofd kreeg, die hem gedeeltelyk de hersenen verplet terde. De ongelukkige werd onraiddellyk naar 't Gasthuis te Purmerend vervoerd, alwaar hy door de doctoren Bakels en Jelgersma werd verbonden. We vernemen, dat hij hedennacht aldaar is overleden. By het vergaan van de stoom boot »l8land", van de Canadian Pacific- Company, die bij Douglaa Isle op een ij s b e r g stootte, zyn vreeselyke gebeur tenissen afgespeeld. De passagiers 125 in getal sliepen nog op het oogeDblik, dat de botsing ging gebeuren. Nauwelijks waren de redding booten in zee neergelaten, of er ontstond een hevige paniek. Mannen liepen vrouwen en kinderen onder den voet, in bun razende haast om nog een plaats in de booten te krygen. Een man zwaaide met een bijl en dreigde een ieder te dooden, die het zou wagen plaats te zoeken in de overvolle boot, waarin hy stond. Toen de booten eindeljjk weg voeren, verhief zich een woedend gehuil onder de achtergebleven passagiers. Midden in die tooneelen van verschrik king deed zich nog de begeerte naar het goud gelden. Verscheidene goudgravers uit Yoekan, die, met goud beladen, de reis naar huis aanvaard hadden, braken de kisten open, waarin voor 75000 p. sterl. aan stofgoud waseenigen deden dat om hun eigendom te redden, anderen om te stelen. Om het bezit van een paar onzen stofgoud werd vreeselyk gevochten, werden vrouwen en kinderen op den grond ge smeten. Een van de goudgravers wilde een zak met goud, voor een waarde van 2800 pond sterling, mee in de reddingboot nemennog op het laatste oogenblik wierp hy hem, bevreesd dat de boot al te zwaar belast zou worden, op het dek dit verlies van zyn eigendom heeft zyn leven gered. Een ander man sprong met een zak goud in zee, en kwam niet meer te voorscbyn. De kapitein en de bemanning hebben zich met heldenmoed opgeofferdzy die de ramp overleefden, hebben aan hen hunne redding te danken. Het aantal van hen die verongelukt zyn, bedraagt 65, daaronder de gouverneur van Alaska en zijne familie. Met voldoening stellen de Duitsche kranten in het licht dat het nieuwe linie schip G, van 11,800 ton, in acht en een halve maand aan de rykswerfte Wilhelms haven zoover is gevorderd dat het van stapel is kunnen loopen. Gemiddeld is dus per dag tusschen de 19 en 20 ton ver werkt, een cyfer dat totdusver aan geen enkele Duitsche of buitenlandsche werf ook maar by benadering is bereikt. De nieuwe oorlogsbodem is het vierde van de Wittelsbach-klasse gelijkt in alle deelen op zyn zusterschepen Wittelbach Wettin en Zahringen. De kosten zyn op 22,360,000 mk. geraamd. In de »Berl. Neuesle Nachr." heeft een zeeofficier een scherpe critiek geschreven over de Britsche vloot. Hy acht de geruch ten over de onvoldoendheid van deze vloot ten volle gerechtvaardigd. Ten opzichte van de nieuwste verbeteringen in materiaal, bouw, bewapening en bescherming der schepen is de Britsche vloot zeer ver achter gebleven. Eerste klasse gepantserde kruisers ontbreken, torpedo-jagers en -vernielers zyn onvoldoende. Tegen een vijandige vloot van ongeveer hetzelfde kaliber, meent hy, zal de Britsche vloot het zeker moeten afleggen. Het artikel ia geschreven naar aanleiding van de jongste manoeuvres, zoodat een

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 2