sr» Per Telegraaf. Troonrede. pondent van de Daily Mail" uit Kaapstad, dat de Boereninvallers zich naar de vrij- gebleven districten in de Kaapkolonie be geven om ook daar de bewoners tot den opstand over te balen. BLOEMFONTEIN, 12 Sept. President. Steyn heeft een antwoord gezonden aan de beide predikanten Murray en Botha, waarin hij zegt, dat hij nu meer hoop heeft voor het welslagen van de Boerenzaak dan een jaar geleden, daar het crediet van Engeland snel afneemt het zal spoedig in financieele moeilijkheden verkeeren, die het onmogelijk zullen maken den oorlog voort te zetten. Het Engelsche gezag in Zuid- Afrika is eveneens aan het verzwakken. Slechts de hoofdplaatsen en de spoorwe gen zijn in handen der Engelschen. De burgers kunnen overal gaan, waarheen zij verlaugen. üe Wet zeide kortaf tot de beide hee- ren, dat zij dominees zijn en dat hun plaats op den preekstoel is, doch dat zij met, deze quaestie niets te maken hebben. De Wet weigerde van hen iets te hooren over den oorlog in den Vrijstaat. MATJESFONTEIN, 15 September. Ko lonel Crabbe heeft gisteren een treffen gehad met Scheepers te Ockertskraal bij Ladysmith. De Boeren telden tweehonderd man. .Zij kregen elf gewonden. De Engel schen, hadden één officier en twee man gewond. De vijand trok terug naar het oosten. Theron's secretaris heeft zich te Riversdale overgegeven. Hij is de eenige Boerenofficier, die zich in de Kaapkolonie als gevolg van Kitchener's proclamatie heeft overgegeven. Aan een mededeeling van iémand, die het concentratiekamp te Potchefstroom bezocht, is het volgende ontleend: »Ik bezocht het kamp te Potchefstroom en aanschouwde zeer treurige dingen. De gevangenen ontvingen twee pond vleesch per week en het vleesch is van zulle slecht soort, dat de gevangenen dikwijls weigeren er van te eten. Een jongen van 14 jaar stierf en riep stervendeZwarts, kos!" (kos beteekent voedsel en Zwarts is de commandant van het kamp). Een meisje stierf drie dagen geleden. De geneesheeren gaven bevel het gezichtje te bedekken, de aanblikjwas te afzichtelijk. Het sterven van honger is de vreeselijkste dood, die bestaat. Ik zag het lijkje van het meisje; de huid was. gedroogd aan de beenderen en de af schuwelijke aanblik van dat kleine gezichtje zal-ik nooit vergeten. Moge God spoedig helpen 1" Do volgende voornaamste Boerenaanvoer ders® zijn op het oogenblïk nog in het veld, en 'kannen dus getroffen worden door Kitche ner's proclamatie. Commandant-generaal Louis Botha, de commandanten Christiaan Botha, Yiljóen, Delarey, Beyers, Lucas Meyer, De Wet, Kemp, Wessels, Kritzinger, Fouché, Malan, Scheepers en Smuts; president Steyn, staatssecretaris Reitz en de waarnemende president Schalk Burger. Burgerlijke Stand, gem. Texel. van 7 Sept. tot 13 Sept. 1901. ONDERTROUWD: Cornelis Witte en Grietje Barhorst (Eierland). GETROUWD Jacob Dogger (Amsterdam) en Cornelisje Timmer (Oost). GEBORENBiem z.v. Pieter Vlaming en Grietje Vlaming (Oosterend,) Trijntje d.v. Leendert Eelman en Alida Pieternella Bakker (den Burg), Johannos z. v. Matthijs Jacobus Dekker en Ecfje Nap (den Burg.) OVERLEDEN Aagje Krijnen, 37 jaren ongehuwd (Oudeschild). Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Correspondentie. Ibgezonden stukken, waarvan de schrijver zyn naam niet aan de Redactie bekend maakt, worden ter zyde gelegd. Dit als antwoord aan »Een getrouw lezer*. Red. Marine en Leger. Als chef van het hospitaal der marine te Willemsoord zal optreden de ohef van deD geneeskundigen dienst te Amsterdam W. Méyboom, waarmede voor dien hoofdofficier eed bevordering tot dirigeerend officier van gezondheid le klasse gepaard gaat. Naar men ons meldt, zal de hoofdinspec teur van administratie bij de zeemacht P. F. vaü Wage, met ingang van 16 October a.s., den dienst met pensioen verlaten. De hoofdmachinist 2e klasse A. J. Crucq wordt gedetacheerd by de fabriek De Schelde, voor het dagelyksch toezicht op do aanmaak en .de opstelling der werktuigen voor bet in aanbouw zijnde gouvernementstoomschip »Fa- Stoomvaartberichten. Het stoomschip .Koning Willem I», van Amsterdam, pass. 14 Point de Galle. Het stoomschip «Cyclops*, van Amsterdam, pass. 14 Sept. Beachyhead. Het stoomschip .Prinses Sophie", van Amsterdam arriv. 16 Sept. te Southampton. Het stoomschip .Koningin Regentes*, naar Amsterdam, arriv. 15 Sept, te Geuua. Het stoomschip .PriDS Willem I" votr. 15 Sept. van Amsterdam, naar Suriname. Marktberichten. Alkmaar, 14 Sept. Aangevoerd 5 paarden f 60 a 90, 27 koeien en ossen f 140 a 225, 43 nuchtere kalveren f 8,a 20.175 schapen f 10, a 18,119 magere varkens f 11 a 17,5 bokken en geiten f 2.— a 4.—. 148 biggen f7,- a f 10.75. boter per P. f 0.60 a 0.70, aaDgev. 3508 pond. Kipeieren f 0.876 a 1.p. 25. Eenden dito f 0.per 100. lamm. f 0 a 0.—. 0 kleine bokjes f0. a 0.vette varkens, p. p. f 0.a 0 vette schapen f a 0 vette kalveren, f a per P. a c. 0 ezel f Visscherijberichten. Nicuwcdiep, 18 September.! Aangebracht door 70 kor- dera 5 tot 25 stuk* tong p. at. 75 n 80 cent, 10 tot OU middelm. tong p. at, 60 a 55 cent, 10 tot 40 kleine tong p. st. 20 n 25 cent, 8 atuka turbot p. at. i 1 a f 9, 1 tot 6 atuks rog p. st. f 1,25, 2 tot 20 mand kleine eoliol p. m. f 0,50 a f 1,76, 1 tot 0 mand schar ■p. m. f 1 a f 1,50. 14 Sepc. 100 kordera met 10 tot 80 eluki tong p. at. 70 n 75 cent, 10 tot 60 middelm. tong p. at. 45 a 60 cent, 10 tot 50 kleine tong p. at. 20 a 25 cent, 2 tot 10 atuks rog p. at. f 1,85 a f 1,50, 10 atuks tar bot p. at. f 8,50 a f 12, 2 tot 20 mand kleiue schol p, m. f 0,50 a f 1,25, 2 tot S mand scbarp. m. f 0,90 a f 1,25. 10 Sept. 5 kordera te xamen met 30 atuka tong p. at. 75 cent, 50 middelm. tong p. at. 50 cent, 80 kleine tong p. at. 25 cent, 50 mand kleine schol p. m. f0,90 a f 1,25, 18 mand schar p. m. f 1. 17 Sept. v.m. 8 uur. Niets binnen. 367ste Staats-Loterij. Trekking van Maandag 16 September. No. 1246 f 1000. No. 12463, 13717 en 18801 elk f 400. No. 5225, 5737, 11283 en 15963 elk f 200. No. 6497, 8173, 11096, 18318, 14520, 14824 en 20442 elk f 100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 18 tot 16 September. BEVALLEN: G. Terol geb. Breg, z. G. Kaan geb. Selderbeek, d. A. W. Dekker geb. Klik, z. OVERLEDENP. Poorters, 7 w. M. A. "Jnrg, -16 m. Mi Schriever geb. Schooneman, 82 jaar. Naar Oost-lndië: Datum dar Ci "i1"' d?' laat. bual. poet-bezorg. a/tl PoBtki il vii nail i p. Franache mail p.Engelaohe mail via Brindiai (naar Pnlembnng, Bnnka, Billiton e Afd. van Borneo) Naar Aljeh en de 0( e Ooatkuat J I "via" Napels Dnitecbe mail Naar Guyana (5 via Amsterdam Vrijdag, a 80 Sept. 7.— i 7.— 'a i 7— 'e 3.80 'enn 7.— 's i 7.— 's 7.— 'a p. zeepoet via Amsterdam .114 cn 80 Sept. p. mail over Engeland .16 en 30 p. mail via St. Nazaire 7 Oot. Naar CuraQao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdam 14 cn 80 Sept. 7. p. mail via Sontbampton olkeu Dinsdag 3.80 1 p. mail via Queeostown eiken Vrijdag 3.30 'snam. p. mail via Genua1 Oct. 7. (alleen op verlangen der afzenders). Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba p. mail over Engeland |16 en 80Sept. 7.'s Aanbestedingen in Noordholland. 26 Sept. Haarlem. 11 ure. Het minis terie van waterstaat handel en nijverheid, aan het gebouw van het prov. bestuurh e t le veren on plaatsen van meorpalen langs hot Noord lollandsch Kanaal, begr. f3000; bestek no. 164 ter lezing na 12 September aan gen. minist. aao de lokalen der prov. best. en is te bek. by de firma Gebrs. v. Cleef, boekh. Spui no. 28a te 's Gravenhageinl. zjjn te bekomen bij den hoofdingen. Kemper ald., don ingen. Doijer te Alkmaar, alsmede by de opz. Koot te Alkmaar en J. Kooreman te Nieuwediop, bij welke twee opzichters ged. de 3 laatste dagen van de week voorafgaande aan die der besteding van de proceseen ver baal van aanw. kan worden kennis genomen. 21 Sopt. Zaandam. 1.30 ure. Hot Gemeentebestuurli e t uitdiepen van eenige vaarten en slooten in het Oost- en Westzij- derveld bestekken a f 0.25 verkrijgbaar ter Secretarie inlicht, geeft de opzichter J. H. Doodhagen aanw. 18 Sept. sm. 9 uur, door gen. opzichter te beginnen aan het Sluispad. 28 Sept. J i s p. 11 ure. Het gemeente bestuur Het opbreken van den bestaanden straatweg, over een lengte van pl.m, 489 M. en het daarvoor in de plaats aanleggen van een grindweg met paardenpad, in het Oost einde van het dorp; aanw. in loco op 21 Sept. 'sm. 10 urebestekken verkrjjgb. h f 0.50 tor Gemeente-Secretarie en by den opzichter G. Keuken te Spijkerboor, bij wien inlicht, te bekomen zynbilj. inz, ter ge meente secretarie voor of op 27 September. 3 Oct. Haarlem. 11 ure. Het minis terie vaa waterstaat, handel en nijverheid, aan het gebouw van het prov. best.h e t uitvoeren van baggerwerk in zjjkanaal H. behoorende tot de werken tot onderhoud, herstel en verbetering van het Noordzeekanaal begr. f 3350 bestek no. 165 ligt na 19 Sept. ter lezing aan gen. minist, aan de lokalen der prov. bost. en is franco verkrijgbaar by de firma Gebr. van Cleef, te 'a Gravenhageinl. by den hoofdingenieur Kamper te Haarlem, den ingenieur van Oordt te Amsterdam en den adjuuct.-ingenieur J. F. Helmers te Be verwijk, by welken laatste op 26, 27 en 08 Sopt. 1901 van het procesverbaal van aan wijzing kan worden kennis genomen. Uitslag der veiling, gehou den Donderdag j.1. in //Veerburg" te AN NA PAULOWNA, ten overstaan van Nota ris STAMMES td Den Helder lo. de Boerenplaats „Rustonburg", met erf, weiland, bouwland met watermolen, aan de Zandvaart, groot 14.09.68 H.A.; in huur by den heer S. Biersteker; gekocht door den heer C. den Engelse qq.,rvoor f 5955. 2o. Perceel Bouwland, aan den Kleiweg, groot 2.50.60 H.A., in hunr by den heer C. J. de Mazure; gekocht door den heer K. Vlaming, voor f 1750. Vervolg üef berichten. De Onderlinge Vereeniging tot aankoop van veevoeder alhier, hield Vrijdag j.1. hare jaarlyksche aanbesteding van pl. m. 140.000 lynkoeken, in het lokaal Tivoli alhier. Ingekomen waren 13 inschrijvingen. De levering werd gegund aan den heer G. W. Lensvelt, Directeur der Ruhrorter Oliefabriek te Amsterdam. Door de afdeeling Helder van den Bond van Ned. Onderwijzers is aan den Gemeenteraad alhier een adres ingediend, waarin verzocht wordt by de regelmg der onderwijzers-jaarwedden te willen bepalen a. Het aanvangssalaris van de onderwij zers en onderwijzeressen bedraagt f 600. b. Er worden aan alle onder wijzers(essen) 6 driejaarlijkscbe verhoogingen van f 50 toegekend, waarbij de dienstjaren buiten de gemeente medetellen. c. De tegemoetkoming in de woningbuur aan gehuwden en weduwnaars, boven de "28 jaar wordt vastgesteld op f 100 's jaars. Het adres is vergezeld van een memorie van toelichting, waarin de gronden, waarop bet verzoek steunt, nader ontwikkeld worden. Door eenige vuurstokers bij de K. N. M. zal een pogiug worden gedaan tot oprich ting van een Vereeniging van stokers eerste, tweede en derde klasse. Een vergadering op Zaterdag 21 September is daartoe uit geschreven. Zie verder de advertentie in dit blad. De moord op Johanna van Lugteren. Nog altijd boort men te Dongen woorden van medelijden uiten met de daar wonende familie Lwier dochter te Helder op zoo wreedaardige wijze is vermoord. Vooral is men begaan met den ouden vader, die op zyn ouden dag nog moet beleven, dat zyn jongste doebter door zulk een onmensch op afschuwelijke wijze is vermoord. H. M. de Koningin en de Prins- Gemaal brachten gisteren een bezoek aan Rotterdam tot bet bezichtigen van de haven werken en handelsinrichtingen. O. a. werd ook een bezoek gebracht aan een der ge meentelijke gasfabrieken op Feijenoord. Texel, 16 Sept. Eenige blazorschuiten van hier zijn ver trokken naar Zeeland, om aldaar te dienen voor het vervoeren van suikerpenen. Hieruit blijkt ook alweer, dat de Noord- zeevisscherij geene voldoende verdiensten opleveren voor de kustvisschers, daar zij anders hunne vaartuigen niet aan de ge wone bestemming zouden onttrekken. De beer C. Geus Az., geboren alhier, thans klerk by de posteryen te Amsterdam, heeft met gunstigen uitslag examen afge legd ter verkrijging van bet post-radicaal. De Gereformeerde Jongelingsvereeniging te Oosterend hield gisterenavond eene door zeer vele belangstellenden bijgewoonde bijeenkomst, waarin de beer J. A Breed, geboren Zuid-Afrikaander, als spreker op trad. Hoewel niet alles wat genoemde beer sprak, even goed verstaanbaar was. werd toch op vrij duidelijke wijze een schets gegeven van de manier van vechten en de volhardingsmoed der Boeren. Natuur lijk was veel er van bekend, doch eigen aardig was het, dit thans eens te hooren verbalen door iemand, die de taal van bet land spreekt, die zyne bezittingen byna geheel beeft verloren door den strijd, welke bij gedeeltelijk heeft medegestreden en die thans als banneling vertoeft in ons vader land, terwijl bij zyne vrouwen 12 kinderen in bet verre Zuiden heeft moeten achter laten. In de pauze werd eene collecte gehouden, uitsluitend bestemd voor de vrouwenkam pen. De kosten der vergadering werden gedragen door genoemde Jongelingsver eeniging. Men schryfc ons van Wieringen: De alhier gevestigde afdeeling van do Hol- landscbe Maatschappij van Landbouw hield Vrydag j.1. eone tentoonstelling van vee, land bouwproducten, boter, kaas, bloemen, enz., die uitmuntend geslaagd is, en die het bowjjs gaf, dat de afdeeling de handen flink uit do mouwen uad gestoken, dank zy voornamelijk het initia tief van den burgemeester, den heer L. C. Kolff. Men kreeg op 't tentoonstellingsterrein een mooi overzicht van onzen veestapel, terwijl de in het schoollokaal uitgestalde landbouw- vruchten, boter, kaas, enz. mede een goeden indruk gaven van den bloei van den landbouw op on3 eiland. Het spreekt van zelf, dat alles in feestdos was; byna in iedere woning had men de drie kleur uiigeBtoken, en op 't Kerkploin, waar de „Harmonie" des middags een concert gaf, was het zeer gezellig. Wij laten hieronder de lijst van de bekro ningen volgen: 1-jarige stieren, 2 inzendingen, lste pr. Jb. Kort, 2de pr. S. Koorn 2-jarige stieren, geen inz.melkkoeien, 6 ine., lste pr. S. C. Bak ker, 2de pr. W. Snooy ossen, 6 inz., late pr. P. J. Koorn, 2de pr. S. C. Bakker; vette koeion, 12 inz., lste pr., V. Hoyblok, 2de pr. 8. C. BakkerJkalfvaarzen, 6 inz., lste pr. 8. C. Bakker, 2de pr. Jb. Mostert; herfst- üalf koeien, 11 inz., lste pr. S. C. Bakker, 2de pr. W. Snooy; hokkelingen, 3 inz, lste pr. W. Kaan, 2do pr. S. C. Bakker; kalve ren, 2 inz., lste pr. W. Kaan, 2de pr. Jb. Mostert; werkpaarden, 12 inz., lste pr. V. üeijblok, 2de pr. S. A. Kleio. 3do pr. J. W. Snooy 2-jarige paarden, 7 inz., lste pr. J. riermans, 2de pr. N. Hellingman 1-jarige paarden, 7 inz., lste pr. J. N. Rotgans, 2de pr. V. Heyblok; veulens, 5 inz., lste pr. Jac. Engel, 2de pr. S. Groeneveld hitten, 5 inz., lste pr. T. Visser, 2de pr. J. Maars; vette varkens, geen inz,; gekruiste rammen (1900), 1 inz., lste pr. V. Heyblok; rammen 1901,. 5 inz., lste pr. S. Groeneveld, 2de pr. Jb. N. Keyzer; lammeren (1901), 13 inz., lste pr. S. S. Mulder Jr., 2de pr. Jb. Mostert; 6 eenden mot woerd, 1 inz., lste pr. S. J. Mul der een koppel konijnen, 3 inz., lste pr. W. de Jong, 2de pr. H. Keulen schapen, 14 inz., lste pr. S. Groeneveld, 2de pr. S. Groeneveld; 6 kippen met baan, 2 inz., lste pr. Jb. Land man, 2de pr. Jb. Mostertmelkgevende geiten, 2 inz., lste pr. P. J. Lont Jr., 2de pr. j! van Duin. Witte tarwe, 4 inz., lste pr. J. Bosker, 2de pr. Jb. Mostert; winterrogge, 8 inz., lste pr. J. Bosker, 2de pr. S. Koorn; cheva- lier gerst, 3 inz., lste pr. J. Bssker, 2de pr. S. Groeneveld; zomergerat, geen inz.; lange of korte haver, 2 inz., lste pr. J. Bosker, 2de pr. S. Groeneveld; groene erwten, 2 inz., lste pr. P. J. Lont Sr., 2de pr. S. Koorn paardeboonen, 2 inz., lste pr. S. Groeneveld, 2do pr. J. Bosker; witte erwten, 1 inz., 2de pr. PJ. Lont Sr.vale erwten, 1 iDz., 2de pr. dezelfde; grauwe erwten, 5 inz., lste pr. S. Groeneveld, 2de pr. Jb. Mostertkarwei- zaad, geen inz.aardappelen, 5 inz., lste pr. P. Keyzer, 2e pr. P. Maats; mangelwortelen, 1 inz., 2de pr. H. Baxsuikerbieten, 3 inz,, lste pr. P. J. Lont Sr., 2de pr. H. Bax tafelappelen, 1 inz., 2de pr. Wed. P. Poel; tafelperen, 3 inz., lste pr. Wed. P. Poel, 2de pr. P. J. Lont Sr.stoofperen, 3 inz., lste pr. N. J. Pool, 2de pr. Ja. Engel Mz. stoofappelen, geen inz.verzameling groenten, 2 inz., lste pr. H. Bax, 2de pr. P. Keyzer boter, 4 inz., lste pr. A. Kooy, 2de pr. S. Joh. Rotgansvritto kaas, 2 inz., lste pr. S. Job. Rotgans, 2de pr. J. de Wit Pz.groene kaas, geen inz.; nagelkaas, 1 inz., late pr. A. Kooij; verzameling bloemen, 2 inz., lste pr. Wed. J. Vorham, 2de pr. A. C. Bakker; wol, 1 inz., 2de pr. Jb. Metselaur. Aan de ringrydery, die Zaterdagmiddag werd gehouden, namen 24 paren deel, en ook liierby was het grootste deel der burgery aanwezig. Na een harden kamp bleven als gelukkige pryswinners over: le prys, mej. A. Lont en de hr. S. Snooy; 2o prijs, mej. G. Lont en de hr. H. Engel3e prys, mej. A. de Wit en de hr. M. Bakker; 4e prys, mej. G. Spaans en de hr. M. Bosker. Zuiderzee-verdediging. In verband met de verdedigingswerken, uoodig bij de droogmaking der Zuiderzee, scbijft men onsDe nog niet vastge stelde plannen ter droogmaking van de Zuiderzee geven o.a. aan een dijk van 30 kilometer lengte, by eene kruin breedte van 2 meter en een binnenberm van 17 meter (totale breedte 30 meter), op den berm één kunst-weg en één dubbelspoor. Deze dijk, loopende van Piaam tot Wieringen (Zuidwaarts komt dan het IJselmeer), zou beschermd worden door twee sperforten bij Piaam en Wieringenverbeteringen van den Helder, werken bij de Vliegaten) en uitbreiding van de zeemacht. Behalve dat de geraamde kosten (10,000,000 gulden) velen te gering voorkomen die ook de daarvoor te verkrijgen werken on voldoende achten, en o.m. in Friesland op 1 Km. van Piaam een 8-tal forten noodig oordeelen over een halven cirkel van 25 kilometer lengte mag het als eene bijzondere eigenaardige gedachtengang hee- ten dat men in Nederland sterds het eerst denkt aan becijferingen en kosten voor do ode weermiddelen, doch nog geene grondige studie wordt gemaakt van het daarvoor alweder noodige personeel, niet alleen om op te treden in de sterkten, maar ook voor krachtige actieve verde diging. En vooral in dit geval, waar men den invloed van nieuwe stroomingen onmoge lijk vooraf kan nagaau, zou men goed doen, de altijd positieve quaestie van per soneel tegelijk, zoo noodig het eerst, te behandelen. (N. v. d. D.) In aanbouw zyn hier te lande 2 torpedobooten voor de Oorlogsmarine in Nederlandsch-Indië, die in het voorjaar van 1902 voor den proeftocht gereed moe ten zyn en de namen >Minotaurus" en Python" zullen dragen, zoomede bet reeds in 1899 op stapel gezette stoomopenings- vaartuig »vau Doorn", waarvan de ople vering die opnieuw vertraging ondervond, eerst in bet najaar van 1901 kan worden verwacht. Voorts zyn in aanbouw 2 nieuwe gou- vernementsstoomers, type »Glatik", de Kwartel en de Fazant", welke vaartui gen respectievelijk in October 1901 en Februari 1902 voor den proeftocht gereed moeten zyn. Vier jaren geleden hebben de beeren Van Kol en Troelstra niet ten paleize in banden van de Koningin de door de Grond wet geeischte eeden of beloften afgelegd maar later ia handen van den voorzitter der Tweede Kamer. Thans deelt »Het Volk' mede, dat de sociaal-democratische Kamer leden van plan zyn, naar het paleis te gaan en zich de eeden, te doen afnemen door de Koningin. De reden daarvoor is niet, dat zy nu anders denken dan de heeren Troel stra en Van Kol in '97, maar dat zij hun volledige bevoegdheid als Kamerlid wenschen te bezitten tegelijk met de overigen Met het uitvaardigen van een Kon. besluit, en de daar na nog gevorderde formaliteiten ver loopt eenige tijd, en de soc.-dem. afgevaar digden wenschen van den aanvang af hun mandaat waar tenemen. Bij Petten is Zondag het lijk aan gespoeld van een jong visscherman, naar alle waarschijnlijkheid een der opvarenden van de onlangs verongelukte schuit U. K. 268. Zaterdagavond werd de Breestraat te Haarlem in opschudding'gebraeht door de tyding van een misdaad die aldaar zou hebben plaats gehad. Gelukkig is dit bleken onwaar te zyn, doch voor de be trokkenen is het geval niettemin hoogst tragisch. De vrouw van den aldaar wonen den winkelier H., die in den winkel hielp, liet een kindje van twee maanden alleen in de huiskamer. Toen zy na korten tijd weer binnenkwam vond zij de kleine in de wieg liggende met 't gezichtje in het kussen, dood, klaarblijkelijk gestikt. Door dat de vrouw in haar schrik zichzelf be schuldigde de oorzaak te zyn ontstond het gerucht van een misdaad, waarbij al lerlei schrikkelijks verteld werd, en ten gevolge waarvan ook de politie zich met het geval bemoeide. Dit bleek echter spoe dig onnoodig te zijn. De deelneming in de buurt is algemeen. Overreden en gedood. Aan den overweg te Brink en Orde na- by het station Apeldoorn is Zaterdagmid dag een petroleumkoopman met een juk met oliekannen onder den gesloten afsluit boom gekropen om den weg nog te pas- seeren. Hy werd door den sneltrein die te 4.56 te Apeldoorn aankomt, gegrepen, ongeveer 30 meter medegesleurd en ver- morseld. Doodgeloopen. Te Maastricht is in het Calvariënberg overleden eene onbekende vrouw, die met de stoomboot van Luik was aangebracht. Zij was in laatstgemelde stad overhaastig op de boot gestapt en heeft sedert taal noch teeken meer gegeven. Men vermoedt, dat zy, om die boot tijdig te bereiden, buiten adem geloopen en tengevolge daar van overleden is. Spoorwegongeluk in Frankrijk. Zaterdagmiddag heeft een ontsporing plaats gehad tusschen de Fransche stati ons Vermeul en Evreux. Locomotief en tender stortten van een helling af en de machinist werd dadelijk gedood. De stoker en een conducteur werden zwaar gewond, terwyl talrijke reizigers min of meer ern stige verwondingen bekwamen. Het eerste bericht over den hootd- prjjs van 5 0 0,0 0 0 m k. van de Pruisische staatsloterij die niet afgehaald is, blijkt on juist geweest te zyn. Niet de eigenaar van het lot, maar het lot zelf is niet te vin den. Het lot is door een Russisch collec teur te Oels gekocht en daarna verder ver handeld. Als eigenaars hebben zich twee heeren uit Berlijn en Londen aangemeld. Voor de rechtbank moet nu blijken, wie van beiden de werkelijke eigenaar is weest. Tot zoolang blijft het halve millioen gedeponeerd. BUFFALO, 16 Sept. De groote jury heeft een verdict uitgebracht, waarby Czolgosz be schuldigd wordt van moord in den eersten graad. Heldersche Moppen. Heb je er voor gezorgd, Johan, dat de advertentie werd geplaatst, dat ik myn prak tijk heb hervat? Ja zeker dokter, Er zyn al een Btukof tien menschen met quitanties geweest. H. M. de Koningin heeft heden de Ver- eenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal geopend met het uitspreken der navolgende Het is mij aangenaam voor de opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal in uw midden te verschynen. Ik acht mij gelukkig dit thans te mogen doen, vergezeld van myn Doorluchtigen Gemaal. De betrekkingen met buitenlandsche mo gendheden bleven van zeer vriendschappe- lyken aard. Door den Nederlandschen Minister-resident te Peking, is gezamenlijk met de verte genwoordigers van andere belanghebbende mogendheden een overeenkomst met China gesloten, waarby dat rijk zich verbindt schadevergoeding te verleenen wegens ver nieling der legatiën. Het personeel van Zee- en Landmacht, en van overige takken van 's ryks dienst, gaf mij reden tot tevredenheid. De algemeene volkstoestand stemt in velerlei opzicht tot dank. Iutusschen mag niet worden voorbijgezien, dat zoo op elykgel als stoffelijk gebied wijziging van toestanden is ingetreden, die meer dan tot dusver de overheid tot het geven van leiding en verleenen van steun noodzaakt. Hierbij behoort zy voort te bouwen op de Christelijke grondslagen van ons volks leven. De bestaande Zondagswet eischt herzie ning het zedelyk karakter van het open bare volksleven zal op meer afdoende wijze door de wet beschermd moeten worden. Zonder persoonlijke vrijheid te na te komen, zal op openbaar terrein spel en drankzucht krachtiger moeten worden beteugeld. Voor de vrijmaking van het onderwijs in zyn onderscheiden vertakkingen, zal op den ingeslagen weg worden voortgeschre den niet minder blyft de stoffelijke zyde van het sociale vraagstuk mijne aandacht trekken. U zal een ontwerp worden aangebodei om aan den landbouw eene rechtstreeksche vertegenwoordiging te gevendoor haar voorgelicht zal de Regeering beter zyn belangen kunnen behartigen. De vervalsching der voedingsmiddelen en de oneerlijke mededinging behooren te worden bestreden. Voor ontwikkeling van de practische volksopleiding, ook door regeling van het leerlingstelsel, zal uwe medewerking wor den ingeroepen. Het octrooirecht voor uitvindingen be hoort op nieuwe grondslagen hersteld te worden. Het consulaatwezen wensch ik in toenemende mate aan de belangen van landbouw, nij verheid en handel dienstbaar te maken. Het arbeids-contract vereischt nadere regeling; verplichte verzekering, door de ongevallenwet voorgeschreven, zal onver wijld worden uitgevoerd, zoodra de regeling van het beroep zal zyn tot stand gekomen. Ook tot de zeevisscherij en den landbouw zal deze verzekering zyn uit te breiden. Daar naast wordt verplichte verzekering tegen gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom voorbereid. Overmits de toestand van 's ryks schat kist niet voldoende is om deze geestelijke en stoffelijke sociale hervormingen tot stand te brengen wordt versterking van 's ryks inkomsten vereischt, waarvoor allereerst herziening van het tarief van invoerrechten in aanmerking komt; bij deze herziening zal tevens naar bevordering van den na- tionalen arbeid te streven zyn. Indien minvermogenden door deze her ziening mochten gedrukt worden, dan zal hiermede rekening worden gehouden by de bepaling van zyn bijdrage in den ver plichte verzekering. Ter voldoening aan desbetreffende be palingen der grondwet zal een regeling van administratieve rechtspraak worden voorbereid. Onlangs vastgestelde wetten tot rege ling der levende strijdkrachten zullen ook door krachtige bevordering van vooroefe ning zonder vertraging worden uitgevoerd de regeling van den landstorm kan eerst daarna volgen. Ontwerpen voor militaire pensioenrege ling en militaire rechtspraak wachten op afdoening. Invoering van snelvuurgeschut, die niet kan uitblijven, zal aanzienlijke geldelijke offers vergen. Met bevordering van godsdienstzin en zedelijkheid op schepen van oorlog en in kazernen en kampementen zal worden voortgegaan. Als christelijke mogendheid is Nederland verplicht in den Indischen archipel de rechtspositie der inlandsche christenen beter te regelen, en aan de christelijke zending op vaster voet steun te verleenen en geheel het regeeringsbeleid te door dringen van het besef, dat Nederland tegenover de bevolking dezer gewesten een zedelijke roeping heeft te vervullen. In verband hiermede trekt de mindere welvaart der Inlandsche bevolking op Java myn bizondere aandacht. Ik wensch naar de oorzaken hiervan een onderzoek in te stellen. Aan de bepalingen ter bescherming van de onder contract werkende koelies zal gestrengelijk de hand worden gehouden Naar decentralisatie van het bestuur zal worden gestreefd. De toestand op het noordelijk gedeelte van Sumatra zal, naar ik vertrouw, by handhaving van het thans gevolgde stelsel, eerlang tot algeheele pacificatie leiden. Op ontwikkeling van de koloniën Suri name en Curacao blyft myn aandacht ge vestigd. Van Uwe bereidwilligheid, mijne Heeren, om mij by datgene wat tot heil van land en volk kan strekken, Uwe medewerking te verleenen, houd ik mjj overtuigd. Moge hy de gewichtige taak, wier vol brenging u wacht, God Almachtig u leiden en doe Hy op land en volk Zyne zegen Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zyn geopend. ADVERTENTIE N. Zaterdag 21 September hopen onze geliefde Ouders, ADRIAAN BRUIJN en TETJE RIJNDERS, den dag te herdenken, waarop zy vóór 25 jaren in den echt zyn verbonden. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Den 2l8ten September 1901, j hopen, onze geachte Broeder en l Zuster KLAAS Fz. KRIJNEN en ANKE SCHAGEN, hun 25-Jarige Echtvereeniging j te herdenken. i Oude Schild op Texel, Sept. 1901. i D. KRIJNEN. j J. KRIJNEN-KUIJPER. I A. ZEGEL-KRIJNEN. i C. M. ZEGEL. ijS Den 21sten UK hopen Tante 3ff KLAAS Fz. KRIJNEN n Septeml geliefde ber 1901, Oom en £g ANKE SCHAGEN, H hun 25-Jarige Echtvereeniging i ■jmp te herdenken. Sèfi Oude Schild op Texel, ag Sept. 1901. Uit naam van hun dankbaren Neef en Nicht, m DIRK CORNELIS VLAS. |jg AALTJE VLAS-BLOM. rWe yWö erWweVe ffWe ^n» »Ww Wü W» rWi. 0TÖ De Heer en Mevr. DEKKER-KLIK hebben de eer kennis te geven van de geboorte van hun Zoon JOHANNES CORNELIS. Helder, 13 September 1901. De Heer en Mevrouw MEULEMANS geven kennis van de geboorte van een Dochter. Helder, 17 September 1901. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden Annaatje Kooger, Weduwe van S. DE LEEUW, in den ouderdom van 88 jaar en ruim 7 maanden. Oost op Texel, 16 Sept. 1901. Namens de wederzijdsche familie J A. KOOGER. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lyden, na voorzien te zijn van de H H. Sacramenten, myne geliefde Echtgenoote Maria Schooneman, in den ouderdom van 82 jaar en tien maanden. Helder, 14 September 1901. G. J. H. SCHRIEVER. Mede uit naam der Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Op den 14den September jl. over leed tot onze diepe droefheid onze jongste lieveling MARIA ALIDA, in den aanvalligenleeftyd van 16 maanden. Helder, 16 September 1901. P. JURG en Echtgenoote. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw Bruijn-Yries betuigen hunnen hartelljken dank voor de talryke blijken van belangstelling, by de geboorte van hun Zoon ontvangen. Kraambezoeken worden by voorkeur af gewacht op Donderdag 19 September a.s., tusschen 2 en 4 uur. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden by het overlijden van ons geliefd Zoontje, in 't byzonder aan dé Jongeheeren, die hem grafwaarts brachten, alsmede aan de oudere leerlingen van School 7b, voor het treffend souvenir aan zyne nagedachtenis gewijd, betuigen wy onzen welgemeenden i C. WIJN, en Kinderen Dankbetuiging. Door deze brengen wy onzen welge meenden dank aan Familie, Vrienden en Bekenden voor de vele en hartelijke be wijzen van belangstelling, ondervonden voor en by het sluiten van ons Huwelijk op 12 Sept. 1901. A. J. MITTENDORFF. en A. ZWEERUS. OAKHBtETUlGIHG. Ondergeteekenden voelen zich gedrongen hunne dank openlijk te betuigen aan Vrienden en Buren, die myne vrouw Vrijdag avond by den brand zoo hulpvaardig bij stonden, en door hun flink optreden voor kwamen dat de geleden schade niet nog grooter is. Ook den Heer VERHEIJ, Brandmeester, onzen dank voor zyne spoedige aanwezigheid. M. MASTEMAKER, en Echtgenoote. Wegens plotseling vertrek, verzoekt on- dergeteekende dringend om inzending van alle rekeningen, vóór 18 September a.8. M. WIJT, Luitenant ter zee 2e klasse, HOOFDGRACHT 54A. Schietvereeniging G, d. W. Verplichte vergadering op WOENSDAG 18 SEPTEMBER a.s, ten 7*/$ uur n.m., in 't lokaal >'t Centrum". Agenda: Schietwedstrijd, enz. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 2