P1ETERMARITZBURG, 20 September. De ..Boeren hebben den 16en paarden en runderen van twee huizen weggehaald en een hotel aan de Opper-Toegela beschadigd. Twee soldaten zijn gewond en een man van het detachement, dat ter vervolging werd uitgezonden, wordt vermist. Het gedreun van een kanon werd hedenmiddag gehoord in de richting van Oliviershoek. Men gelooft, dat het garnizoen van Acton Homes in gevecht is. LONDEN, 22 Sept. Kitchener meldt, dat kolonel Williams bijna het geheele commando van Koch overmeesterde ten westen van Adenburg (Edenburg hij maakte 55 gevangenen en nam den ge- heelen trein. Benson nam het Carolina-commando ge vangen, bestaande uit 54 man, onder wie P. Botha, en maakte 48 wagens buit. Kritzinger heeft, bij een poging om de Oranje-rivier over te komen, het kamp van Lovats scouts bestormd. Hij slaagde er niet in, de rivier over te komen, maar Lovats scouts leden zware verliezen kolonel Mur- ray en kapitein Murray behooren onder de gesneuvelden. De Boeren maakten zich meester van een kanon, maar de Engelschen heroverden het na een kranig gevecht. De krijgsgevangenen, gemaakt in het gevecht van Gough bij Utrecht, zijn weer losgelaten. De Britsche verliezen bij Ylakfontein waren 6 gesneuvelden, 23 gewonden en 105g gevangenen, Ldieï echter weer losge laten zijn. DURBAN, 21 Sept. Botha rukt oost waarts op van Ermelo naar Zoeloeland met een strijdmacht van 1500 man, en vergezeld door al de voornaamste Trans- vaalsche commandanten. Lyttleton staat met een groote macht in de buurt van de Buffel-rivier. MIDDELBURG (Kaapkolonie), 17 Sept. De operatiën in de Kaap gaan ijverig vóórt. De jongste nieuwe inval van een flink aantal Boeren, die de Oranje-rivier ten oosten van Aliwal Noord overstaken, is gevolgd door een daarmede overeen komende vermeerdering van de Britsche colonnes. Het is nu duidelijk, dat de Boeren van plan zijn hun laatste krachten te beproe ven in de Kaap. Generaal French neemt krachtige maatregelen om verdere invallen te beletten; een linie van blokhuizen strekt zich uit langs den spoorweg van Vrgburg tot Aliwal Noord. De Boeren krijgen hulp van de lande lijke bevolking, terwijl de Engelschen moeite hebben om inlichtingen te krijgen. Onlangs is een brief ontdekt van com mandant Grobler aan een der Hollandsche leden van den Kaapschen Wetgevenden Raad. Hg zegt daarin»Wij rukken nu in sterk aantal op tegen Charterland. Ons plan is om met God's hulp alles te ver meesteren in Zuid-Afrika wat Engelsch is om van zee tot zee het land door te trek ken en één vlag over geheel Zuid-Afrika te laten waaien onder Afrikaansch bestuur. Laffan seint uit Pretoria: Hier wordt gemeld dat generaal Louis Botha zijn voorgekomen inval in Natal be gonnen is. Hg heeft, naar men zegt 1500 man, een Creusot-kanon en een pom-pom bij zich. Marine en Leger. Bg kon. besluit is de kapitein ter zee L. C. Koster, met 24 dezer eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserdekschip »U- treebt' en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapitein ter zee A. G. Ellis. Bij kon. besluit is mot ingang van 1 October a.8.de kapitein ter zee L. A. H. Lamie op pensioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op 3150 'sjaarsbevorderd: tot kapitein ter zee, do kapitoin-luitenant ter W. J. de Bruyaetot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee der late klasse F. E. baron Mulerttot luitenant ter zoo der late klasse, de luitenant ter zee der 2de klasse, L. P. W. van der Wal, en tot luitenant ter zeef der 2de klasse, de adelborst der 1ste kl. W. E. Wolterbeek Muller. Hr. Ms. opneningsvaartuig .Van Doorn*, aangebouwd op de werf van de maatschappij De Maas te Rotterdam, zal den 1 October aldaar worden in dienst gesteld. Het bevel over dit vaartuig is bg gemeld besluit opge dragen aan den luitenant ter zee 1ste klasse F. J. Stam. Voorts worden met dien datum a/b van genoemd vaartuig gepl. de luitenants ter zee 2de klasse J. W. F. J. TisBot van .Patot en J. de Lange, eerstgenoemde als ondste officierde officier van gezondheid 2de klasse R. A. Tange en de officier van administratie 2de klasse G. H. Huinersma. Overgeplaatstde hoofdmachinist le kl. S. D. Kikkert, van .Dolfijn» op „Bellona*de idem le kl. L. J. lloes, van „Bellona» op „Zeeland" idem 2e kl. J. H. Blckkingh, van .Sperwer" op «Dolfijn»; machinist le kl. A. J. Steegstra, van .Utrecht" op „Kortenaer"; idem le kl. D. C. Beugelaar, van „Kortenaer" op .Utrecht"opper-sohipper L. W. Admiraal, van „Utrecht* op Wachtschip W/oordschip per R. B. A. Theel, v. „Nautilus" op .Utrecht» bootsman v. k. D. Schouton, van „Zeeland» op W.s. H/sluisidem v. k. W. Rademaker van .Zeeland" op W.s. W/oord; idem v. k. W. J. ten Hoope, van «Dolfijn* op „Zeeland»; idem v.k. A. H. Vugt, van W.s. W/oordop «Dolfijn" idem N. Alleman, van „Zeehond" op W.s. W/oord; idem R. P. Dekker, van W.s. W/oord op „Zeehond*sergeant-schrijver J. C. Roovers van idem op W.s. A/dam. Stoomvaartberichtsn. Het stoomschip .Koning Willem H" arriv. 20 Sept. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip «Prins Willem II», naar Amsterdam, vertr. 21 Sept. van Havre. Het stoomschip „Koning Willem III*, naar Amsterdam, vertr. 20 Sept. van Padang. Het stoomschip .Koningin Regentes", naar Amsterdam, pass. 22 Sept. Ouessant. Het stoomschip „Soembawa", van Amster dam, vertr. 22 Sept. van Suez. Het stoomschip „Prinsos Sophie», van Am sterdam, pass. 21 Sept. Gibraltar. Het stoomschip „Polyphemus* vertr. 16 Sept. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip «Koning Willem I", van Amsterdam, pass. 21 Sept. Perim. Het Btoomschip .Titan», naar Amsterdam, pass. 23 Sept. Suez. Marktberichten. Alkmaar, 21 Sept. Aangevoerd 8 paarden f 90 a 150, 40 koeien en ossen f 130 a 210, 32 nuchtere kalveren f 8,a 18.388 schapen f 10, a 20,117 magere varkens f' a 12 bokken en geiten f 2.a 6.121 biggen f 0,afboter per P. f 0.65 a 0.75, aangev. 3701 pond. Kipeieren f 1.a 1.128 p. 25. Eenden dito f 0.per 100. lamm. f 0 a 0.—5 kleine bokjes f 0. a 0.vette varkens, p. p. f 0.a 0 vette schapen f a 0 vette kalveren, f a per P. a c. 0 ezel f Hoorn, 21 Sept. Aangovoerd 28 paarden, f 50 a 150, 20 kooien f 150 a 180. 294 schapen fll a 20, 0 kalveren f0 a80 biggen f 6 a 12. 22 varkens f 13 a 22, Kipeioren f3.75. a 4,2200 kop boter, 65 a 70 ct. per kop 0 zeugen f Tarwe f 6.25 a 8.Gerst f 4.50 a 5.Haver f 3.25 a 4.Witte erwten f a fGroeno dito f10. a 13. Grauwe dito f 15.a 18.Vale dito f 9.a f 17. Bruine boonen f 8.a f 9.50. Karweizaad t 11.a Mosterdzaad f 18.a Visscherijberichten. Niemvediep, 20 September. Aangebracht door 22 kor den 5 tot 15 stuks tong p. «t. f 0.00 n f 1, 10 tot 25 middelm. tong p. st. li5 cent, 5 tot 20 kleine tong p st. 30 cent, 1 tot 5 mand kleine schol p. m. f 2 a f 3, 1 tot 3 mand schar p. m. f 1,75 a f 2. 21 Sept. 35 korden roet 10 tot 20 stuks tong p. at. 90 cent, 10 tof. 80 middelm. tong p, st. 85 cent, 10 tot 20 kleine tong p. st. 85 cent, l tot 5 «taks rog p. at. f 1,30, 2 tot 0 mand kleine schol p. in. f 2 u I' 81 tot 3 mand schar p. m. f 2 n f 2 25. 23 Sept 1 korder met 40 stuks groote, kleine en middelm. tong. 4 mand kleine schol en 2 mnnd Bchnr, besomming f 28. 367ste Staats-Loterij. Trekking van Vrijdag 20 September. Nos. 2052, 8411 en 12074 elk f 1000. Nos. 77, 8167 en 19056 elk f 400. Nos. 1150, 6852, 15100 en 18454 elk f 200. Nos. 492, 1152, 2558, 3484, 4467, 5180, 7806, 10433, 15143, 16814, 17037, 18593, 20471 en 20757 elk f 100. Surgerlijke Stand, gem. Helder. Van 20 tot 23 September. BEVALLEN: D. M. Knhland geb. Wildenberg, z. A. Unczie geb. Gildcmuijer, C. M. van Bredn geb. de Vos Burchart, z. J. van Orsouw geb. de Ruijtcr, d. S. Delfos geb. Wuker, z. C. Liglvoet geb. Tetteroo, z. C. I1'. de Wijn geb. de Jager, d. W. liolls geb. vau Schaf ten, z. J. F. Kolder geb. van Thefelen, z. A. Marcea gob. Prins, z. OVERLEDEN: R. B.sman, 4 m. H. Mul geb. Jnrg, 70 jaar. Burgerlijke Stand, gem. Texel. van 15 Sept. tot 22 Sept. 1901. ONDERTROUWDA. Dros, (de Cocks- dorp) en F. Dalmeijer (Oost). GETROUWD: Geene. GEBORENJacob z.v. C. Veeger en A. Schraag (de Westen), Jan, z. v. K. Puiman en A. Maas (den Burg), Bertha Cornelia d.v. D. D. C. Dros en M. Kievit (de Cocksdorp). Tetje, d. v. J. Koopman en A. Duinker (den Burg). OVERLEDEN A. Kooger 88 jr. weduwe van S. de L"euw (Oosterend). Vsrvaig dar bsrieMm Vergadering van den Raad der ge meente Helder, op Woensdag den 25 September 1901, des avonds ten 71/s uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stokken en mededee- lingen. 2. Benoeming leeraren Burgeravond school. 3. Suppletoirs begrooting, dienst 1901. 4. Reclames hoofdelijken omslag. Bij kon. besluit is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervangerin het kan ton den Helder, A. J. J. van Steyn. Men verzoekt ons mede te deelen, dat er ernstige pogingen worden aange wend tot oprichting eener >Vereeniging tot beoefening van den Zang." De bedoeling zou dan zijn eene vereeni- giDg voor gemengd koor in het leven te roepen, waaraan in de eerste plaats ver bonden zou worden een voorbereidende cursus. Bij genoegzame deelneming zou aan deze vereeuiging ook eene afdeeling voor kamermuziek worden toegevoegd. Dejongeling IJ. Schellinger, leerling van den heer W. Bakker, heeft te Amers foort met gunstig gevolg examen afgelegd voor leerling by de Hollandsche-Spoorweg- maatscliappij. Volksweerbaarheid. Zondag jl. hield de afdeeling Helder van de Vereenigtug Volksweerbaarheid" op de militaire schietbanen in de duinen bij Kijkduin een huishoudelijke schietwedstrijd. Des morgens vau 912 uur had een ploegenwedstrijd plaats, en gelijktijdig op een andere baan een personeele, terwijl des namiddags van 14 uur op de vrije baan geschoten werd, waaraau Jan en alleman kon deelnemen. Begunstigd door fraai zomerweder werd er recht kameraad schappelijk om de verschillende prijzen gekampt. Bij den Ploegenwedstrijd be haalde »Pro Patria" 32-, »Generaal de Wet", le afd., 27-, »G. d. W.", 2e afd.. 29-, »G. d. W." 3e afd. 27- en >H. B. S." 24 punten, zoodat eerstgenoemde vereeni- ging de zilveren medaille had gewonnen. De uitslag van den Personeelen wedstrijd was als volgt: le prijs G. Roomeijer met 47-, 2e prgs A. Bijl met 47-, 3e prijs G. W. Jimmink met 46-, 4e prijs J. J. Putters met 45-, 5e prijs C. Noot met 44-, 6e prgs H. Bühse met 44-, 7e prgs J. Boelsums met 43-, 8e prijs P. Kuiper met 43-, 9e prgs J. Schellinger met 43-, 10e prgs A. van Kempen met 42-, 11e prgs B. G. Kromhout v/d. Meer met 41- en W. E. Theinert 41 punten. De uitslag van den Wedstrijd op de vrije baan wasle prijs D. Zaal met 30-, 2e prijs J. Dronkers met 30-, 3e prgs H. Bühse met 29- en 4e prijs W. E. Theinert met 29 punten. Na afloop der wedstrijden gingen de schutters in optocht met het muziekkorps van Helders Harmoniekapel" aan het hoofd naar de kom der gemeente terug en begaven zich naar 't Café Central", waar op de bovenzaal de behaalde prijzen uitgereikt werden. De muziek speelde daarbij eenige vroolijke nummers, de Voor zitter van Volksweerbaarheid", de heer C. J. J. H Van Kempen, hield daarbij een gloeiende van vaderlandsliefde tinte lende speech, en reikte de prijzen uit, hetwelk aanleiding gaf tot het aauhefien van menig hoeratje. De Voorzitter van »Generaal de Wet," de heer S Piek bracht nog eenige woorden van dank aan het Bestuur voor de goede zorgen, waardoor deze wedstrijd mogelijk geweest en zoo buitengewoon was geslaagd, met welke woorden allen instemden. Texel, 23 September. Doornappel (Datura stramónium) en Bilzenkruid (Hyoscyamus nigen) zijn twee schoone planten, die men af en toe vindt op bouwakkers en mestvaalten, doch het ZLjn vergiftige schoouen, waar men zeer voorzichtig mede moet omgaan. Als sier planten laat men ze wel staan, doch beter is het, ze als onkruid te verwijderen. De arbeider J. Schaap had ook in zijn tuin tusschen de aardappelen een paar planten van Doornappel laten staan. Zijn driejarig zoontje at in de vorige week van de vruchten en al heel spoedig deden zich bij het kind vergiftigingsverschijnselen voor. Spoedig werd door den geneesheer een braakmiddel toegediend, waardoor men vele zaadjes wist te voorschijn te brengen en het kind, dat nog niet geheel hersteld is, te behouden. Moge het geval eene waar schuwing zijn voor anderen. De hengst Martin", eigendom van de afdeeling Texel" der Holl. Maatschappij van Landbouw, werd door de Rijks-keurings commissie gekeurd en in alle opzichten, dus ook voor cornage, een voortreffelijk paard bevonden. Het goedkeuringsmerk is op een der hoeven aangebracht. De afdeeling Oosterend op Texel", van de Nederlandsche Visscherg-vereeniging, heeft voor bet Hospitaal-kerkschip »De Hoop", f 5 beschikbaar gesteld. Spoedig zullen uit het Eierland weder eenige huisgezinnen naar Amerika vertrek ken, wat ongetwijfeld een nog grooter ge brek aan arbeidskrachten zal veroorzaken dan tot heden. Voor de overblijvende arbei ders zullen evenwel de loonen stijgen. Men meldt uit Alkmaar aan den »N. Rott. Ct." De laatste avonden gaat het in onze anders zoo rustige stad zeer rumoerig toe. De houding van een deel van de ingezetenen aanvankelijk meest opgeschoten jongens, thans ook reeds ouderen, ten opzichte van de politie is van dien aard, dat krachtig optreden van harentwege noodzakelijk is geworden. De oorsprong daarvan is te zoeken in den naderenden 8 Octoberdag, den dag van Alkmaars ontzet. Gebruikelijk was het, op dien dag en soms een enkelen lag te voren, als herinnering aan den vic- toriedag, onschadelijke vuurwerken af te steken, doch niet mate. Steeds ging dat goedmen dacht er niet aan een ander daarvan hinder te doen ondervinden, veel minder de politie te bemoeilijken. De laat ste jaren is dat anders geworden. In stede van den ontzetdag af te wachten, begint inen reeds vele dagen te voren met het afsteken van vuurwerk en vooral dit jaar schijnt men het er bijzonder op toe te leggen het verkeer te bemoeilijken en de politie in hare reeds zoomoeilijke taakte belemmeren en te dwarsboomeu, door baar geduld op proef te stellen met sarren en uitjouwen en waar mogelijk haar optreden te verhinderen. Sinds een week tijds is men reeds op die wijze aan het werk. \anvankelgk deed de politie er het lijde lijk toezien aan maar het publiek daardoor in de meening verkeerende dat de politie niet durfde optreden, lokte ten slotte door de uittartende houding dit laatste uit. Met wapenstokken gewapend werd waar noodig tot ontruiming overgegaan en me nig gevoelige klap werd uitgedeeld. In stede van te baien wordt het publiek bitterder, den toestand meer gevaarlijk, zoodat gisterenavond van de blanke sabel werd gebruik gemaakt. Een bende ver wijderde zich met het doel de glasruiten bij een der agenten in te gooien, wat maar al te goed gelukte. De daders zijn echter opgespoord. Men was op weg naar het huis van den burgemeester, om hetzelfde te doen, doch dit plan heeft men voorloo- pig waarschijnlijk laten varen. Vooreerst kon 't zoo. wel. 'tls nog geen 8 October! De politie werd gegooid met steenen een der agenten kreeg een kwetsuur aan het gezicht, wat opnieuw tot handtastelijkhe den en airestatie leidde Het politiekorps is versterkt met een detachement van de rijkspolitie. Het is te hopen, dat de oproe rige beweging weldra geheel zal zijn on derdrukt anders zijn de gevolgen niet te overzien. Zaak Ter Laan. Uit Delft meldt men Naar men met zekerheid verneemt zal de heer Ter Laan zijn ouslag nemen als hoofd der lagere school en als hoofd van den handelscursu9 alhier. De leefwijze van onze Koningin. „Iemand, die aan het Hof bekend is" ver telt daaromtrent het volgende: Koningin YVilhelmina staat zeer vroeg op en maakt meestal des morgens een uitstapje te paard, waarvan Zy te 9 uur terugkeert. Zij ontvangt dan in de particuliere audiëntie zaal de ministers, met wie Zy zich geduren de't grootste deel van den morgen onderhoudt. Hot tweede ontbijt, om 1 uur gebruikte do Koningin vóór Haar huwelyk alleen in tegen woordigheid van Haar Moeder, maar thans zitten er bij aan een hofdame en een orde- nance-offlcier van PrinB Hendrik. De recepties worden om 2 uur horvat in een andere zaal. Dan komen gezanten, hoogwaar digheidsbekleders, hoofden van dienst enz. Gewoonlyk wordt xóór het diner een tocht por rijtuig gemaakt, terwjjl de Koningin des winters niet zelden eenigen tyd in schaatsen rijden Haar vermaak zoekt. Driemaal in de week zijn eenige, gewoonlyk een 12-tal, per sonen by het diner de gasten van H. M. de Koningin Zelden gaat Zy naar den schouwburgZij houdt er meer van des avonds te converseeren. Van muziek heeft Zij, eerlijk gezegd, een af keer en het behoort dan ook tot de uitzon deringen, dat er aan het Hof wordt gemusi ceerd. Ia Haar jeugd heeft Zij natuurlijk pi ano leeren spelen, maar Zy liet het klavier met rust, zoodra Zy Haar eigen meesteres ge worden was, en zelfs liet Zy uit een Harer vertrekken oen draaiorgel verwijderen, waar mede Zij zich op jeugdigen leeftijd wel ver maakte. Daarentegen dweept Zy. met'deschil derkunst en met ijver legt Zij er zich op toe, Op het Loo houdt de Koningin zooveel mo gelijk ru6t, behalve, dat Zy in lichaamsbe wegingen ontspanning zoekt. Men meldt uit den Haag Een veldartillerist, die gisterenavond op den Dennenweg een man ernstig mishan delde, werd te dier zake door twee poli tieagenten naar de militaire wacht in de Frederikskazerne gebracht. Volgens bewe ren van deze politiebeambten hebben zg in die wacht een allesbehalve goed ont haal gehad. Zij zouden bedreigd zjjn door hun arrestaut, en door andere aanwezige artilleristen hebben zij hoorren zeggen willen we die klabakken eens doodslaan Dit zeggende haddon epnige der militai ren naar hun sabel gegrepen waarop een der agenten zijn revolver had getrokken. Hiermee dreigende was 't den politiebe ambten gelukt ruim baan te maken en buiten het hek der kazerne te komen. Twee getuigen bevestigen de verklarin gen der agenten. De militaire autoriteit is met het gebeurde in kennis gesteld. Men meldt uit deu Haag Een militair die Zaterdagmiddag onder escorte van 3 man naar het station werd gebracht, wist niettegenstaande hem de handboeien waren aangelegd, zijn geleiders op de Veerkade in de richting van de Paviljoensgracht te ontsnappen. Het gelukte niet hem op te sporen. Patrouilles werden ter zijne ontdekking uitgezonden. Men be weert dat een juffrouw, geholpen door bur gers, den arrestant hielp ontzetten. Des avonds is de vluchteling echter opnieuw gearresteerd. Aanrandingen. Vrijdag is te Amsterdam een brutaal stukje uitgehaald. Toen het 9-jarig dochtertje van den heer Lodewijks, officier van de brandweer, uit school terugkomende, de huiselijke woning naderde aan de De Ruyterkade, zag zg zich achtervolgd door een 19-jarig jonk man, die haar blijkbaar wilde aanspreken. Toen zg aan de deur, die toegang geeft tot de ouderlijke woning, was gekomen, stond het meisje stil en vroeg den persoon, die haar had gevolgd, of hg bij vader moest wezen. »Ja zei de jonge man. Het kind belde aan en toen de deur geopend was, drong de man, die het kind was ge volgd, met haar naar binnen. Hier greep hij het meisje vast en vroeg haar om haar zakdoek voor den mond te brengen. Dit weigerde zeer natuurlijk het meisje, waarop de aanrander een doek uit den zak haalde en poogde dit voorwerp in >iaar mondje te duwen. Het meisje begon te schreeuwen de aanrander vreesde toen blijkbaar, dat er hulp zou komen ten min ste hij koos het hazenpad. Mevrouw Lodewijks, die haar kind om hulp hoorde roepen, kwam de trap af en vond haar dochtertje met bebloede kaken en natuurlijk zeer ontsteld. De heer Lode- wjjks was afwezig en vernam eerst later wat er was geschied. De aanrander was inmiddels weggeloo- pen in de richting van het Centraalstation, slechts opgemerkt door eenige steenkolen- werkers, die aan het werk waren aan de kade. Zijn signalement werd opgegeven als volgt Blond uiterlgk, mager van gestalte, ge kleed in versleten fantasie-costuum met bruinen hoed. Door den heer Fundter, commissaris in de betrokken sectie, is een onderzoek in gesteld. Deze aanranding is wel een heel brutaal stukje, daar zjj op klaarlichten dag, op een zeer druk bezocht stadsgedeelte en aan een openbaar gebouw, waar steeds veel manschappen aanwezig zjjn, werd ge pleegd. Nog vernemen wij, dat ook op Katten burg een meisje is aangesproken door een jongen man met bruinen hoed. Ontzettende toestanden Van den heer S. Schuurman, misa.-ap. in China, is hier te lande een schrijven (gedagteekend te Li-Tschung 11 Juni) ontvangen, waaraan het volgende ontleend is Binnen 5 weken zijn er hier in Zuid- Saen-Si reeds drie missionarissen bezwe ken aan typhus. Deze ziekte heeft dit jaar een bijzonder kwaadaardig karakter. De zieke verliest eerst zijn bewustzijn en ge heugen, dan komt voor eenigen tijd (een halven of geheelen dag) zijn bewustzijn terug, daarna wordt de tong zwart en dik en belemmert den zieke te spreken en slijm uit te werpen hierna volgt gewoonlijk een zacht afsterven. Ik schrijf de ziekte toe aan den verpes tenden damp der lijken van hen, die van honger omkomen. In het westen toch van Saen-Si is de hongersnood verschrikkelijk men verkoopt aan de poorten der steden voor 30 sapeken een pond menschenvleesch. Ook dat de Christenen te zeer opgepropt op één plaats wonen, is de oorzaak dezer ziekte. Ik heb op mijn missie-reis met eigen oogen kunnen zien, hoe de heidenen te werk zijn gegaan de huizen der Chris tenen zijn leeggestolen, verbrand en ver woest hun akkers veelal verkocht, hun ezels en ossen weggevoerd, hun moer- bezieboomen (tot voeding van den zijde worm) omgehakt. De Christenen wonen nu in holen en gaten gelijk de wolven veel Christenen zijn van ellende omgekomen, anderen liggen ziekwij komen hen zoo veel mogelijk te hulp, doch hier is geld, veel geld noodig. Het Chiueesche gouver nement bekommert zich weinig om het lot der Christenen, de mandarijnen schui ven alles van zich af. In geheel de provincie Saen-Si zjjn ver moord 3 bisschoppen, 3 a 4 Europeesche en 9 Chineesche priesters7 Europeesche nonnen en 4 a 5 duizend Christenen. Pro- testantsche dominees met families 157. De toestand hier in Saen-Si is allesbe halve rustig de geheime genootschappen werken nog steeds, om ons te schaden en, zoo 't kan, te dooden, vooral daar de Chi- neezen lachen om deonnoozelheid der Eu- peesche machten. Zij zeggen, dat zij aan de deur van China staan, evenals bede laars, om den vrede van China af te smee- ken. Daarom hebben wij niet het minste vertrouwen in Europa, doch vertrouwen op de almacht van God, Die ons weder vrede zal schenken op den tgd, dien Hg in Zgn eeuwige wijsheid heeft vastgesteld. Het vergaan van de Cobra. J,l. Donderdagochtend om acht uur kwam de „Hartington", een stoomboot van de Penin- sular and Orienlal, te Middlesboro' binnen met twaalf' man, afkomstig van den Duitschen torpedojager .Cobra". De hoofd machinist Ja. mes vertelde, dat hy den vorigen avond om zes uur, op de brng staande bij kapitein Young, op eenige mijlen afatands een boot in 't eog kreeg, waarin menschen waren, die hun uiter ste best deden om de aandacht te trekken. Kapitein Young gaf dadelyk last, in die rich ting te 8tooraon, en een kwartier later werden de schipbreukelingen, die geheel uitgeput waren, aan boord gebracht. Zij waren met Inin twaalven, onder wie de bonfdmaehinist Percy, en twee werklieden van Parson's werf aan de Tyne. De officier had bijoa geen kleeren aan het lijf, allen hadden zwaar te kampen gehad tegen de hooge zeeën, en daar er geen tyd geweest was, om water of levens middelen mee in de boot to nomen, waren zij zeer hongerig en dorstig. De ongelukkigen werden natuurlyk liefderyk verzorgd. Een van de geredden deed het volgende verhaal: Do .Cobra" was naar Portsmouth op weg van do Tyne zy had behalve de bemanning 21 opzichters, werklieden enz. van een paar scheepstimmerwerven aan boord; allen byeen- genomen ongeveer 80 man. Dinsdagavond, al dadelyk na het vertrek, had men zeer ruw weer, dat den heelen nacht aanhield. Woens- morgen om half acht ging ik naar bovende zee was buitengewoon ruw, en het schip rolde zwaar, een oogenhlik later stootte het op een klip (een van de Gudgeon-rotsen) en dadelyk braken dc golven er over heen. Allen vlogen naar het dek, de mannen die in kooi lagen, hadden geen tyd om zich to kleeden. Terwyl do zeeën over de voorplecht sloegen, duurde het niet lang of het schip brak middendoor. Iemand, ik woet niet wie, gaf last de booten uit le zetten, maar daar was ik al mee be gonnen. Er waren een grooto boot en een jol aan boordik geloof echter, dat de groote boot dadelijk weggespoeld werd, toen ze te water werd gelaten (ze is inderdaad later, onderstboven komen aandrijven). De drie samenvonwbare booten, die er nog waren, gaven te veel last, ik weet niet of ze uitgezet zijD. Ik zelf sneed de jol los, en daar de achterste helft van het schip reeds begon to hellen, werd het mg duidelijk, datmener niot op kon blijven wij lieten de boot zoo spoedig mogelijk te water. Verscheidene mannen spron gen er dadelyk in, en het grootste deel van do bemanning deed reddinggordels om en sprong in zee, uit vrees van in de kolk van het zinkende schip meegesleurd to worden, en ook uit vrees voor het springen vaD de ketels, dat ieder oogenhlik kon gebeuren. Toch bleven er een aantal menschen tot het laatst aan boord. Hot uitzotten van de boot ging zeer vlug, en er zullen geen vyf minuten verloopen zyn voordat wij op behoorlyken afstand van het schip en het wrakhout gokomen waren. Wy he8ohen nog een paar man binnen boord en waren nu met ons negenenhet laatst had Percy zich bij ons gevoegd. Drie mannen klampten zich drie uren lang aan de boot vast, eerst toen durfden wy hen naar biunen trekken, want de zeo was zoo ruw, dat wy ieder oogen hlik moesten vreezen, door den te zwaren last om te slaande jol was slechts voor acht man gebouwd. Ik had echter al wat te missen was, overboord geworpen, zoodat wij niets over hielden dan twee riemen en twee wrikkers. Toen ik hot schip voor het laatst zag, lag het dek van het achterste dool gelijk met het water, en de voorste helft stond recht overeind. Wij roeiden den heelen dag door, zonder veel voor uit te komen, omdat wij telkens moesten ma noeuvreeren, uit vrees van omslaan. Ik trachtte in den gewonen weg van de stoombooten te komen, en om de aandacht te trekken, maakte ik een lap vast aan een rechtop gestoken bootshaak, maar verscheiden schepen gingen voorby zonder ons op te merken; eerst toen wij tien uren in de open boot vertoefd hadden, werden wy opgenomen door de .Hartington". Vermoedelyk zyn, behalve de mannen die door deze stoomboot gered werden, alle opva renden van de .Cobra" omgekomen. De .Co bra" was een zusterschip van de .Viper", die onlangs tijdens de manoeuvres in het Kanaal verongelukte; zij had turbine-machines van Parsons, en waterpypketels naar het gewijzigde Yarrow-type, van Hawthorn, Leslie en Co. De twee eenige turbine-booten, die de Britsche marine bezat, zyn nu beide verongelukt. Muiterij aan boord. De passagiers van het stoomschip »South- wark" aan de Red Star Lino, dat 9 Sept. New-York zou verlaten, verhalen, dat op dien dag onder de stokers en tremmers, ten getale van 48, muiterg is uitgebroken. De mannen, alle Antwerpenaars, wierpen hun gereedschap weg, beklommen de brug en verklaarden niet te zullen werken, om dat zg niet voltallig waren, wat in strgd was met de statuten van den Bond, van de Belgische Zeelieden. Twee tremmers waren namelijk gevangengezet, omdat zij koopwaren van het schip verduisterd had den. De muiters namen een zoo dreigende houding aan, dat kaptien Daun, de ge zagvoerder van de »Southwaek" besloot, hen in de ijzers te laten sluiten. Dat ge schiedde niet zonder moeite en eerst na een verwoeden strgd slaagde men er in, de 48 mannen op te sluiten. Intusschen had een bootsman 48 andere stokers en tremmers, Amerikanen nu, ge huurd en aan boord gebracht. Toen dezen hoorden, dat de 48 muiters zich nog aan boord bevonden, werden zij bang en wei gerden te werken, doch toen een groote po litiemacht aan boord verscheen, vatten zij moed en togen aan den arbeid. Het stoomschip kon nu vertrekken met 48 uren vertraging. In plaats van de reis New-YorkAntwerpen direct te maken, liep de »Southwark" te Southampton bin nen en leverde er de 48 muiters aan de politie uit. Woensdag a.s. zullen zg terecht staan. Zg kunnen veroordeeld worden tot 3 a 6 maanden gevangenisstraf. Te Philippine wordt tegenwoordig op Zou- en feestdagen des avonds om 10 uur de kerkklok geluid om.... het slui tingsuur der herbergen aan te kondigen. Vroeger geschiedde dit door den gemeen te veldwachter, maar nu het aantal drank gelegenheden in de laatste jaren in deze gemeente nagenoeg verdubbeld is, verliep er gewoonljjk een half uur, eer de laatste herberg aan de beurt was. De nieuwe maatregel voldoet tot dusver zeer goed. De man, die door den Gemeen teraad benoemd is om de klok te lniden, draagtden officieëelen titel van politie- klokluider. Indien Schiller iets dergelijks had kun nen vermoeden, zou hij in zgn »Liedvon der Glocke" nog een nieuwe strophe heb ben kunnen invoegen. Indisch recept om rijst keken Hem goed wasschenhem te veel was- schen in koud water maakt hem hard laat water gauw koken gooi hem in hg niet te heet moet wordenkokend water hem te veel schudt. Kook hem een kwartier of wat langer dan wrijf een rijst tusschen duim en vingerals alles weg wrijft hem is gaar. Dat rijst in vergiettestlaat heet water wegloopen. Gooi dan een kop koud water op hem dan doe rjjst in een saus pan, en houd hem gedekt dicht bg het vuur. Rijst heelemaal klaar. Eet hem op. Telegrafeeren zonder kabel. De Figaro" heeft voor 't eerst bij de vlootrevue van Duinkerken een verslag weten te krijgen door middel van de te legraaf zonder draad". Van de groote mailboot »Gaseogne'\ welke de directie voor hare genoodigden had afgehuurd, zgn op 300 meters afstand van Duinkerken door den Pargschen electricien Popp een aantal berichten omtrent de vlootmanoeu- vres enz. naar een dorpje bij Duinkerken overgeseind, van waar de gewone telegraaf ze naar Parijs seinde. Ook een der ver slaggevers, die aan boord was, zond aldus eenige uitvoerige verslagen aan zijn blad. Eene Verrassing. Waardoor zullen wij het Geïllustreerd Zondagsblad nóg aantrekkelijker maken voor onze lezers Op welke wijze kunnen wg de belang stelling in deze Illustratie nog verhoogen, het Geïllustreerd Zondagsblad doen zijn, „den huisvriend in elk gezin". Deze vraag Btelden zich bij herhaling de uitgevers. Door verbetering van den iuhoud? Dat is bijna. niet meer mogelgk Duizende prachtige gravurenmeest be trekking hebbende op recente wereldgebeur tenissen, hoogst spannende, rijk geïllustreerde romanskeurige schetsen en verhalen, re bussen, puzzlea, anecdoten etc., etc., worden in het Geïllustreerd Zondagsblad opgenomen en boeien de aandacht der talrijke lezers, van week tot week. Thans weder is aanvang gemaakt met de opname van eenen nieuwen, zeer be- langwekkenden, grooten roman, versierd met talrijke gravuren, getiteld Vreeselijke ervaringen van een hoog- gep.laatsten ambtenaar. Er is zeker geen Illustratie hier te lande, die zóóveel fraaie gravures, zóóveel belang wekkende verhalen biedt en daarby zóó spot-goedkoop is als het Geïllustreerd Zondagsblad". Toch willen de uitgevers nog meer doen. Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGS BLAD moet nog meer worden het Familie blad, dat in geen enkel buisgezin ontbreekt. Daartoe hebben de uitgevers besloten den abonné's eene verrassing te bieden, in den vorm van kostelooze deelname aan eene GRATIS-VERLOTING van DUIZEND GULDEN. Zie de aankondiging in het blad van 21 September. Voorzeker zal niemand versmaden om geheel kosteloos want eenige inleg wordt niet gevorderd de kaïis te hebben om een niet-onaanzieulijk bedrag te winnen. Waarlijk eene aardige verrassing Wij kunnen onza lezers, die nog niet op het Geïllustreerd Zondagsblad geabon neerd mochten zijn, slechts aanraden om zich daartoe bij ons aan te melden. Nevenstaand inteekenbiljet gelieve men ingevuld spoedig aan ons bureel te laten bezorgen, opdat men het begin van den roman ontvange en recht hebbe op deel- name aan de vermelde verloting. DE UITGEVERS. A DVERTENTIEN. Ondertrouwd JACOB PRANGER en IMMETJE VAN TWUIJVER, Anna Paulowna, 23 September 1901. Geboren: HENDRIKA JACOBA, Dochter van A. BROUWER en B. A. M. L. BROUWER— Helder, 24 Sept. 1901. Buddingh. Heden overleed tot mijne diepe smart mijne eenige Dochter NELLY, in den ouderdom van bgna 17 jaar. De Wed T. BAKKER— Verheij. Enkhuizen, 23 Sept. 1901. Zondag, 22 September jL overleed onze oudste Lieveling WILHELMINA J0HANNA PETR0NELLA, in den aanvailigen leeftijd van 2 jaren en 9 maanden. Diep betreurd door hare liefhebbende Ouders, L. RIEKWEL. M. RIEKWELBruin, en verdere Familie. Helder, 24 Sept 1901. Heden overleed na een geduldig lijden van vier maanden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder DIEVERTJE BAKKER-ELZER, in den ouderdom van 66 jaren. Uit aller naam D. BAKKER. Wieringen, 20 September 1901. Heden ontvingen wij het treurige bericht, dat onze geliefde Zoon en Broeder GERRIT G0UDSWAARDT, in den leeftijd van 30 jaren, den 13den Augustus 1901, aan de gevolgen van Cholera, te Soerabaja is overleden. Helder, 24 Sept. 1901. Namens Ouders, Broeders, Zusters, Behuwd broeders en Behuwd- Zusters, K. GOUDSWAARDT en Echtgenoote.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 2