Bijvoegsel, behoorende bij 't Vliegend Blaadje van Zaterdag 9 November 1991. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Donderdag 7 November 1901. Voorzitter de heer Van Steijn, Burgemeester. Tegenwoordig zijn alle (21) leden. De tribune is overvol. Nadat de vergadering is geopend en de notulen der vorige zitting, zijn gelezen en goedgekeurd, doet de Voorzitter mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken: 1. Een kennisgeving van den lieer H. Boerdijk, dat hij ziju benoeming als onder wijzer aan de school No. 1 aanneemt. 2. Een missive van Ged. Staten, behelzende de mededeeling, dat overeen komstig het raadsbesluit ten opzichte van eenige reclames den hoofd, omslag betref fende, is beschikt en dat I. J. Klingen in de 11e G. de Beurs in de 15eJ. Bucliele in de 12e W. Duinker in de 8e en J. G. Smeets in de 17e klasse zijn terugge bracht. 3. Een aanvrage om ontslag, wegens vertrek naar Oost-Indië van den heer A. F. de Graaf, leeraar aan de burgeravond school, tegen 1 Dec. e. k. Het gevraagde ontslag wordt met genoemden datum eervol verleend. 4. Een kennisgeving van den heer G. Ijalsma, dat dc lessen aan den landbouw- cursus door hem in overleg met liet hoofd der school te Koegras voorloopig zijn vastgesteld op Zaterdags van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur. 5. Een rapport van de directie der Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij, uitge bracht in opdracht van B. W., omtrent het gehouden onderzoek naar den toestand der kolommen en diagonaalwerken van het reser voir van den watertoren te Huisduinen. Uit dit rapport blijkt, dat de toestand van dien aard is, dat de werken tengevolge ouderdom noodzakelijk eenige voorziening vereischen. De kosten daarvan zullen ongeveer f 1380 bedragen, benevens eenige kleine uitgaven. B. W. stellen dientengevolge voor de noo- dige werkzaamheden te doen verrichten. De heer Terra geeft zijn bevreemding te kennen, dat de gemeente-bouwmeester en de directeur der waterleiding geen advies uit brengen. De Voorzitter antwoordt, dat zij aan een deskundig advies de voorkeur gaven, oindat het hoofdzakelijk het ijzerwerk betrof. De heer Verfaille acht het niet wenschelijk deze onkosten te doen, omdat het toch in de bedoeling ligt een nieuwe watertoren te bou wen. De Voorzitter meent, dat de voorge stelde herziening noodig 13, omdat de bestaande toestand gevaarlijk is. De heer Krijnen is van oordeel, dat de gemeente-bouwmeester en de directeur dit onderzoek hadden kunnen instellen, noemt het advies van een fabrikant niet onpartijdig en had liever gezien, dat iemand, die geen belang bij de zaak heeft, had moeten rapporteeren. Ook meent hij, dat de zaak hiermede niet is afgeloopen en wil liet werk niet opdragen aan de Alkmaarsche fabriek, inaar aan werklieden hier ter plaatse. De Voorzitter zegt, dat het een uiterst voor zichtig werk is, hetwelk volgens zijn oordeel personen alhier niet kunnen uitvoeren. De heer Korver is uit een onderzoek gebleken, dat de watertoren in een deerniswaardigen toestand verkeert en noemt al wat aan de herstelling besteed wordt, weggeworpen geld. Rationeeler acht hij het als B. W. kwamen met een voorstel tot het bouwen van een nieuwen watertoren. De hceren Over de Linden en .Van Neck betoogen, dat wanneer de verbindingsstaven en het schroefwerk ver nieuwd worden, voorloopig geen gevaar be staat, maar dat zulks dan ook dringend noodig is. De heer de Ven spreekt er zyn ver wondering over uit, dat de heer Ilalbertsma op de noodige voorziening niet gewezen heeft. De heer Krijnen wil het werk niet aan de fabriek opdragen, maar door den gemeente bouwmeester een bestek laten opmaken en dan het werk aunbesteden. In dien geest doet hij een voorstel, hetwelk met 11 tegen 10 stemmen aangenomen wordt. Voor stemden de heeren Verfaille, Krijnen, Staalman, van Wingerden, Zander, Jaring, Hartsinck, Viejou, van Ede en Breet. Dc heer Jaring wil door een deskundig ingenieur rapport doen uitbrengen en dezen avond seen beslissing ncinen. Toen hij opmerkzaam werd gemaakt, dat door de aanneming van het voorstel van den heer Krijnen reeds een beslissing was genomen, ging hij niet verder op de zaak in. G. Een adres van den heer J. W. Niessink en eenige andere bewoners van Huisduinen, verzoekende verlichting in en op den weg naar het dorp en eenig politietoe zicht. Er wordt besloten dit adres bij de begrooting te behandelen. 7. Een adres van eenige loodgieters alhier, waarin gewezen wordt op het raads besluit van 8 Oct. 1.1., waarbij bepaald wordt, dat de gemeente zich in het vervolg zal be lasten met deu aanleg van de waterleiding buizen binnenshuis; daardoor wordt hun door de gemeente coucurrentie aangedaan en ver zoeken daarom, dat dc Raad op zijn besluit terugkomt en het zoodanig wijzigt, dat ge noemde werkzaamheden door particulieren verricht kunnen worden. Aangezien dit adres ongezegeld is, wordt het voor kennis geving aangenorpen. Suppletoir Kohier Hoofd. Omslag. Ter tafel komt een suppletoir kohier van den Hoofdelijkcn Omslag, dienst 1901, ten bedrage van flG29.3l5. Geen der leden heeft hieromtrent iets op te merken en wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Sloot achter het Weeshuis. Aan de orde wordt gesteld de behandeling van een voorstel van B. en VV. om de sloot achter het Weeshuis, die dringend verbetering eischt, gedeeltelijk te dempen en te rioleeren en deze rioleering te doen aansluiten met het bestaande riool. De kosten daarvan zullen f500 bedragen. De heer Krynen merkt op, dat de uiiloozing van het riool, volgens de schetsteekening, op een punt in 't kanaal uitkomt, waar het wenschelijk zou zijn een filtreermachine te plaatsen. Ilij wil de stoffen door een bak leiden, die door zand en grint gefiltreerd worden, zoodat het water in 't kanaal komt en de vaste stoffen achterblijven, die dan wekelijks uitgebaggerd kunnen worden. Hij stelt daarom voor op de door hem aan gegeven wijze aldaar een proef te nemen, om te onderzoeken of op deze wijze de ver vuiling van 't kanaal niet voorkomen kan worden. Na een korte bespreking wordt het voorstel met 19 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren de Yen en van Neck. Kantoor voor de Gem.-belastingen. Io behandeling komt een voorstel van B. en W. om van den heer T. C. Govers voor den tijd van 5 jaren te huren het huis, staande hoek Paleisstraat en Achterstraat, voor f2.10 per week en dit in te richten tot kantoor voor de gemeente-belastingen. Na een vraag vau den heer Korver of men aan deze plaats gebonden is en eene van den heer Staalman waarom men het huis voor 5 jaren huurt en de Voorzitter hierop heeft geantwoord, dat men in die buurt een kantoor moet hebben, volgens advies van den ontvanger en de ambtenaren en voor de zekerheid het huis voor 5 jaar wordt gehuurd, wordt het voor gestelde met op cén na algemeene stommen aangenomen. De heer Korver stemde tegen. Verkaveling Bouwterrein. Ingekomen is een verzoek van den heer H. F. A. Janzen Ez. te 's Gravenhage, om te mogen overgaan tot de verkaveling van een stuk bouwterrein aan dc Jan In 't Velt- straat in 43 perceelen. Schetskaartjes van deze verkaveling zijn hierbij overgelegd. B. en W. hebben tegen het verleenen dier ver gunning geen bezwaar en stellen daarom voor met inacluneming van de desbetreffende be palingen, omtrent bestrating en rioleering het verzoek toe te staan. Nadat door de heeren Korver en Verfaille eenige ophelderingen zijn gevraagd, wordt dit verkavelingsplan eenpa rig goedgekeurd. Taxateur Gasfabriek. Medegedeeld wordt, dat van de directie der gasfabriek een schrijven is ingekomen mel dende, dat door haar als deskundige tot het taxeeren der gasfabriek en aanhoorigheden is benoemd de heer A. C. Niermcijer, direc teur der gasfabriek en waterleiding te Deven ter. Naar aanleiding van dit schrijven stellen B. en W. voor als taxateur van wege de gemeente, voor de overname der gasfabriek te benoemen den heer H. de Liefde, directeur der gasfabriek te Culcmborg. Verder vragen zy machtiging om, in afwijking van het con tract, door ouderling overleg een derden des kundige aan te wijzen, alvorens aan den kan tonrechter verzocht wordt deze aanwijzing tc doen. Nadat de Voorzitter op de vragen van den heer Staalman geantwoord heeft, dat de heer de Liefde directeur is van een particu liere inrichting en op advies van den rechts kundige Mr. de Vries, het voorstel wordt gedaan by ouderling overleg den derden des kundige te benoemen, omdat het voor den kantonrechter een uiterst moeiclijke zaak is, komt het voorstel in stemming, dat met alge meene stemmen wordt aangenomen. Overgaande tot het benoemen van een taxa teur van wege de gemeente voor de overname dor gasfabriek wordt met 20 stemmen gekozen de heer H. de Liefde te Culemborg. Één brieije was blanco. Lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Ter voorziening in de vacature van boven staande commissie, ontstaau door het vertrek van den heer P. Keuning, worden voorge dragen de heeren .1. G. de la Fontuine Ver- wey en M. H. van Hengelaar. Bij herstem ming wordt laatstgenoemde met 12 stemmen gekozen, de heer Verweij verkreeg 5 stemmen en 4 briefjes waren blanco ingeleverd. Verordening Hoofdelijke Omslag, Alsnu komen in behandeling de voorstellen gedaan door B. en W. en door de Raads commissie tot regeling van den Hoofdelijken Omslag. De Voorzitter deelt mede, dat sedert de laatste zitting nog een stuk van do Com missie is ingekomen en leest dit voor. In dit schrijven worden in 9 punten de bezwaren van B. en W. weerlegd. Bovendien is een gewyzigd voorstel door de Commissie inge diend. De Voorzitter merkt op, dat dit laat ste alweder in strijd is met de wet, want het stijgend percent mag alleen van de ver- hoogingen gerekend worden en niet van het geheele bedrag, zooals' in de voorstellen is gedaan. Ook is het percent te hoogeu mag maar gaan tot 3,55 en niet tot 4. De heer Korver tracht het voorstel der Commissie te verdedigen, maar erkent toch geen specialiteit te zijn in de wetsuitlegging, hoewel hij op de verordening van Maastricht wijst, waar een zelfde perceptage is opgenomen. De heer Staalman i3 ook van meening1, dat de berekening der commissie ten eenen- male foutief is en geeft den heer Korver den raad zijn voorstel in te trekken. De heer Korver zal de percentage laten vallen, maar de ontworpen verordening niet, deze blijft de commissie handhaven. Dc heeren Over de Linden en Van Neck willen het voorstel van B. W. in behandeling nemen om den goe den gang van zaken te bevorderen. De heer Jaring doet ten slotte een zoodanig voorstel en maakt daarbij de opmerking, dat de voorstellen van B. W. geamendeerd kunnen worden. Met 5 tegen 1G stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Tegen stem den de leden der commissie, de heeren Kor ver, Terra, Dito, Verfaille en Krijnen. Daarna behandelt men artikelsgcwijze de concept-verordening van B W. Lang durige beraadslagingen hebben hierover plaats, vooral de heer Korver stelt onderscheidene amendementen voor om zoodoende verschil lende voorstellen van de commissie in de verordening in te lasschen. Hij is in dit opzicht evenwel niet gelukkig, want al de door hem voorgestelde amendementen worden op één na verworpen. By art. 5, hetwelk bepaalt, in welke klasse men, na aftrek van f 400.voor noodzakelijk levensonderhoud, wordt gerangschikt, voegt men de bepaling, door den lieer Korver voorgesteld om art. 245 der gemeentewet in zijn geheel op te nemen. Op voorstel vau den heer de Ven wordt bij art. 1 met algemeene stemmen de bepaling opgenomen, dat ingeval van overlijden van het hoofd van het gezin vermindering van II. O. wordt toegestaan, wannneer het over lijden vermindering van inkomen veroorzaakt. Eveneens wordt met 15 tegen G stemmen een voorstel van den heer Krijnen aangenomen, om behalve de f 400 een aftrek van f 25 toe te stdan van elk kind beneden 16 jaar, dat de belastigplichtige te zijnen laste heeft en bij hem inwoont. Na afhandeling dezer verordening komt de concept-verordening op dc invordering van den hoofdelijken omslag ter tafel, die na eenige bespreking evenwel onveranderd blijft. In stemming gebracht worden beide veror deningen met 15 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen verklaarden zich de heeren Korver, Verfaille, Kuiper en Terra. Alsnu zou aan de orde zijn dc regeling der Onderwijzers-jaarwedden. Aangezien het bijna 12 uur is, wordt de vergadering ver daagd tot Maandagavond a s. en de zittin; gesloten. Gemeenteraad van Anna Panlowna, op Dinsdag 5 November. Afwezig de Heer L. Metselaar. Da Voor zitter opent de vergadering, de notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt den heer de Graaf mede, dat de prikkeldraad-omheiniDg bij de school op Brcezaud niet zoo gevaarlyk voor de kleederen der schoolkinderen is als eerst toescheen. Het Hoofd dor School is echter genogen veran dering aan to brengen. Bij wijziging van 't leerplan zal de ver andering vau schooluren overwogen worden. Verder geeft de Voorzitter don heer van Mullem antwoord op zijne bedenking, geuit tegen 't onderwijs op de school te Breezand. Aan de orde is, benoeming van eene onder- ■yzeres aan de school te Breezand. De voor dracht, opgemaakt door B. en W., in overleg met 't Hoofd der School, luidt: 1. Mej. N. Polm te Venhuizen. 2. Mej. van Melle te Woesp. 3. Mej. C. Zander te Stompetoren, Met algemeene stemmen wordt no. 1 gekozeo. Voorz. deelt mode, dat deze juffrouw direct in dienst kan treden. Hierna volgt de benoeming van eene onder wijzeres aan de school in de Oost-Polder. B. en W. hebben de volgende voordracht opge maakt: 1. Mej. T. L. v. Eerdon. 2. Mej. N. Polm. 3. Mej. van Melle. De arrondisse- ments-schoolopziener had de volgende voor dracht opgemaakt: 1. Mej. Dyks;erhuis. 2. Mej. N. Polm. 3. Mej. v. Eerden. B. en W. bavelon aan no. 1 van hunue voordracht, die vervolgens mot algemeene stemmen wordt be noemd. Ook deze onderwijzeres kan terstond hare betrekking aanvaarden. Vervolgons gaat de Raad over in geheime zitting, tor bohandeliog van reclames hoofde lijken omslag. Daar bij heropening der ver gadering de rondvraag niets oplevert, sluit Voorzitter de vergadering. *ÏE!IWSTIJa»IX«EV By Kon. BesL is, met ingang van 16 December, benoemd tot directeur van bet postkantoor te Vlaardingen, J. P. T. van der Kemp, thans commies der poste ryen 1ste klasse. Blijkens een telegram yan Lloyds is de Ned. mailboot >Koningin Regentes" van de maatschappij »Zeeland", die gister ochtend van Queensboro te Vlissingen ver wacht werd, op de Theems nabij Sheer- ness in aanvaring geweest methetEngel- sche oorlogsschip >Proserpine". De mails en passagiers zijn op de »Proserpine" overgebracht, waarna de >Koningin Re gentes" nabij Cheyney Rock aan den grond werd gezet. Het ongeluk moet toegeschreven worden aan den dikken mist. De »Koningin Regentes" werd getroffen door den ram van het Britsche oorlogs schip en kreeg een groot gat in den boeg. Het schip werd aan den grond gezet. De passagiers zijn ongedeerd, de mail is ge borgen. Zeemilitie. In verband met de mogelijkheid dat de Militiewet 1901 binnen een niet te ver verwyderd tijdstip in werking zal treden, heeft de minister van marine aan de be sturen der provinciën medegedeeld, dat als dan de lichting der zeemilitie voor het volgende jaar |reeds zoude moeten worden samengesteld overeenkomstig de nieuwe regeling. Voor deze nieuwe wijze van samenstel ling is in de eerste plaats noodig eene op gave, voor ieder afzonderlijk, vau het aan tal voor de lichting van het volgend jaar ingeschrevenen in elke provincie, die volgens de inschrijvingsregisters een der beroepen uitoefenen, welke uaar aanwijzing van den minister van marine geacht kunnen wor den het meest bruikbaar te zijn voor den dienst by de zeemilitie. De voornoemde Minister stelt er prys op eene zoodanige opgave reeds nu te ont vangen ten behoeve van de samenstelling der lichting zeemiliciens voor het jaar 1902* Te Slochteren hoopt de weduwe A. Begeman Zondag haar lOOsten verjaardag te kunnen vieren. Zij is nog vrij kras. Hare vier kinderen zyn nog alle in le- Tenzij zyn van 60 tot 70 jaren oud. Te Hillegom heeft zich ten huize van den heer A. Berkhout ten gevolge van bloedvergiftiging een treurig sterfgeval voorgedaan. Genoemde heer, die een schijnbaar on beduidend wondje aan de lip had, werd Zondag zoodanig ongesteld, dat de hulp van dr. Kleyn werd ingeroepen. Deze con stateerde bloedvergiftiging eu achtte den toestand hopeloos en Dinsdag is de heer Berkhout dan ook in de kracht van zjjn leven aan de gevolgen overleden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 5