Bijvoegsel, behoorende bij ,,'t Vliegend Blaadje" GEMEENTERAAD VAN HELDER. van X VTliHUAI. 14 JIUI1 ll>««. Zitting van Dinsdag 10 Juni 1902. Voorzitter de heer Van Steijn, Burgemeester. Tegenwoordig zjjn 20 leden, alleen de heer Krijnen is afwesig. Na de opening der vergadering en lezing en goedkeuring van do notulun der vorige zitting, doet de Voorzitter mededeoling van volgende Ingekomen Stukken: 1. Missive's van Ged. Staten, behelzende goedkeuringen van a. 't primitief kohier van den hoofdeljjken omslag, dienst 1902, b. 't kohier der hondenbelasting, dienst 1902, c. 't besluit tot aankoop van 2 perceelen bouwterrein ter verlenging van de Em- maatraaL d. 't besluit tot aankoop der gasfabriek en aanboorigheden en e. een beschikking op het bezwaarschrift van Dr. A. W. van Deventer tegen zjjn aanslag in den boofdelijken omslag, wiens aanslag van de 20e- in de 19e klasse is teruggebraohL Worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Een adres van mej. C. C. Op ruit verzoekende tegen 1 Aug. a.». eervol ontslag .als onderwijzeres aan School 4. Wordt verleend. 8. Ontslagaanvrage van den heer P. Visser J. W. z., als gemeente geneesheer tegen 1 Juli a.s. Wordt eervol verleend. 4. Mededeelingen van de hee- ren DaCelliée Muileren P. Visser J. W. z., dat zij wegens vertrek naar elders bedanken als leden der Commissie van toq- zioht op het onderwijs. Onder dankbetuiging voor de bewezen diensten wordt hun ontslag verloend. 5. Een verkaveling.splan van hst terrein bü 't park «Tivoli". Wordt om advies in handen van B. W. gesteld. 6. Prssadriei van B. W. op hst in de vorige zitting ingokotnen adres van hst Bsstnur der Veroeniging Fröbel, waarin ton behoevo der inrichting aan de Laan oen jaar- ljjksche subsidie van 1' 800 wordt vortocht. B. W. stellen voor afwjjzeml op 't adres te beschikken op grond dat ook andere be waarscholen geen subsidie ontvangen. Z(j meenen dat particulieren, zoo er eun to kort jjs, daarin moeten voorzien. Do heer de -Ven kan zich met dit advies niet vereenigeo. D« Frübclinrichting sticht z. i. veel nut en hij zou het bejammeren, als de stichting, die door een bekend Amsterdamsch filantroop zoo krachtig werd gesteund, door gebrek aan fondsen moest opgeheven worden. Hij stelt daarom voor f 150.— subsidie te verleeneQ. De hoer Dito bestrijdt het voorstel van den heer de Ven eo zegt, dat ook andere instellingen van dezslfiie strekking als de Fröbelschool met geldelijke bezwaren hebben te kampen, maar toch niet bjj het gemeente-be stuur aankloppen. Hij vindt dan ook dat, B. de W. zich plaatsende op neutraal standpunt, juist geadviseerd bobben. De heer Kramer is ook tegen het rerleonen van een subsidie, want als men met deze begint, is het einde niet te zien. Er zijn meerdere bewaarscholen, die geen weelde hebben en als men het de een geeft kan men het de andere niet ont houden. De heer Jaring vreest niet dat anderen zich zullen wenden tot den Raad, want weinige voorbereidende scholen zijn op «dergelijke wijze ingericht. Het zou een ramp *\jn als de inrichting door gebrek aan finan- tieelen steun opgeheven moest worden. De her Kramer begrijpt nu, dat men deze in richting hooger stelt dan de andere bewaar scholen. En toch verschilt zij in zooverre dat een weinig meer handwerkonderwys wordt gegeven. De andere bewaarscholen, die van de Gereformeerde gemeente, van do Evange lisatie, van de Roomach Katholieken en die in de Vijzelstraat zyn door de hulp van vrienden altijd in stand gehouden en deze inrichting, die met eert gift van f 10,000 is gesticht en nog geen drie jaar bestaat, kan zonder gemeeqtehulp niet blijven bestaan. Hy vraagt waarom de meer gegoeden van dozo richting geen hulp verleeoen. Do beer Jaring zegt, dat de Fröbelinrichting geen be paalde richting voorstaat. De heer Staal man bestrijdt ook het voorstel van don heer do Ven en begrijpt niet hoe de voorstanders van deze inrichting, die volgens de heeren de Ven en Jaring van zooveel nut is, geen f 150 bijeenbrengen. Nadat nog eenige besprekingen plaats hebben gehad, wordt tot stemmiog overgegaan en het voorstel om f 150 subsidie te verleenen met 14 tegen 6 stem men verworpen. Voor stemden de heeren de Ven, Kuiper, Verfaille, Zander, Jaring ep Van Twisk. Daarna wordt hot voorstql van B. W., om afwijzend op het adres te beschikken, met 14 tegen G stemmen aangenomen. De heeren de Ven, Kuiper, Verfaille, Zander, Jaring en Van Twisk stemden tegen. Stambureaux. Ter tafel komt een voorstel van B. W. tot samenstelling der verschillende stembureaux voor de in dit jaar eventueel plaats hebbende verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad. Do heer Van Wingerden merkt op, dat hjj op de aangeboden lijst geplaatst is als lid van het stomburean in het le district, hy be hoort in het 2e distrist en zal daarom bedan ken. Do Voorzitter zegt dat dit moeie- lyk te veranderen is. Neg maakt de heer Van Wingerdon do opmerking dat do hoer Groen, dio roods lang geen raadslid meer is, op do lyst voorkomt. De Voorzitter zegt, dat hel mooielyk is personen te vioden die hun tyd willen opofferen, maar ieder lid van den Raad heeft het recht wyzigingeo voor te stellen. De heer Staalman dringt er uog op aan, dat by de samenstelling van volgende sfembureaux met deze opmerking rekening gehouden wordt en iu de eerste plaats leden van den Raad daarop voorkomen en ambtenaren van de secretarie. Daarna wordt zonder hoofdelykc stemming hot voorgestelde aange nomen. Eveneens bepaalt men hot stem bureau in 't 3o district te verplaatsen naar de Zeevaartschool op het Aokerpark. Boterbal. Ter tafel komt het praeadvies van B. dt W„ omtrent hot voorstel van den heer Jaring om dc overbodig geworden boterbal te bestemmen tot wachtlokaal voor visschers en vletterlicden en dit te plaatsen aan de Binnenhaven tus- schen de Niouwobrug en het pakhuis van de firma gebr. Zur Muhlen. B. W. advi- seeren niet in te gaan op het voorstel, omdat hun gebleken is, dat de plaats niet goed ge kozen is, omdat het gebouwtje het uitzicht op de brug belemmerden zou en wanneer de brug vernieuwd wordt, hetgeen hot plan is, in den weg zou staan. Bovendien zou het belang rijke kosten vereischen om de boterhal tot wachtlokaal in te richten. Zy bandhaven daar om hun vroeger gedaan voorstel om bot pa- bliek te verkoopen. Ook adviseeren B. W, op een ingekomen adres van den heer J. Lub, president der Vereeniging „Wilhelmina," om aan genoemde vereeniging dit gebouwtje af staan voor muziektent, afwjjeend te beschikken, omdat het geheel ongeschikt voor dit dool is. Do heer Jaring acht de bezwaren door B. W. tegen zijn voorstel ingebracht wel overwegend, maar zag toch gaarne, dat eens onderzocht werd of aan de andere zijde, naast het politiebureau, het gebouwtje niet geplaatst kon worden. De heer Staalman wil het verzoek van de vereeniging »Wilhel- mina" inwilligen en de boterhal kos'elooB aan liaar afstaan, omdat het gebouwtje van geen beduidende waarde is en de vereoniging in de Nienwstad nuttig werkzaam is door op leiding in muziek en zang. De heer Over de Linden kan hier in niet medegaan en meent dat de gemeente znlke geschenken niet mag doen. Ten slotte besluit men een beslissing te dien opzichte tot een volgende vergadering aan te honden. Suppletoire begrooting. Door B. W. wordt een suppletoire be grooting, dienst 1901 tot oen bedrag in ont vangst en uitgaaf van f 11000.den Raad aangeboden. Nadat de Voorzitter don heer Korver eenige ophelderingen en toelichtingen heeft gegeven, wordt deze begrooting met algemeeDe stemmen onveranderd vastgesteld. Waterleiding. Do 2 onafgodanen adressen van don heer P. J. B. Poinbroek e. a. en J. P. Guépin omtrent de voorwaarden van waterlevoring komen wederom in behandeling. B. W. adviseeren in overleg met den directeur der watorleiding op beide afwyzond te beschikken. Nadat de Voorzitter op een vraag van den heer Staalman beloofd heeft, op de zaak to zullen terugkomon, als de tbans geldende ver ordening een jaar in werking is geweest cn alsdan voorstelen dienaangaande zullen go- daan worden, vereenigt mon zich eenparig met het praeadvies. Geldieening. Alsnu komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldieening ten bcdrago van f260,000, die dienen moet tor bestryding van de kosten voor de navolgende werken Verbouwing van school 8, raming na aftrek der rykssnbridie f 7950. By bouwing van 2 lokalen bij school 4, na aftrek der rijkssubsidie 4500. Aankoop grond voor die bybou- wing800.— Plaatsing van schuttingen by school 4 150.— Aanschaffing van ontbrekende schoolmeubolen1100. Aanbrengen van gas- en water leiding in de scholen 3, 4, 5, 6, 7a en 752000. Bouwing van een politie-bureau en brandspnithuisje by de Nieuwe- brng5000.— Verbetering brandspnitbnisje in de Middenstraat900. Per transport f 21900. Transporteere f 21900.— Bestrating en herstelling van over- gonomen straten2116.- Bestrating van de Waagsteeg, Jan in 't Veltweg, Lelie-, Gas-, Jonker-, Van Berk-, P. Quant en VischBtraat4440.- Rioleoring van den J. in 't Velt weg (van de Nieuwstr&at tot de P. Qaantstraat)rioleering en bestrating van do Emma- straat. Verlengde Emmastraat en aankoop van een stokje grond 4814. - Rioleering en bestrating van den verlengden Polderweg; bestra ting van den Parallelweg (ter breedte van 4 M.), van den weg van Bollevue tot 't Stations plein, van hot nog onbestrate gedeelte langs den Stationsweg r 6115.— Bostrating van de le Schagen- dwarsstraatrioleering van do le- en 2e Go veredwarsstraat, van de Kroon- en Schagenstraat 3340.- Rioleering van de Prinsen-, Spui-, Stations-, Plantsoen-, Stations- dwars- en Koningdwarsstraat demping en rioleering van de sloot langs den Parallelweg 't stellen van schuttingen en rasteringen by de bloemisterij; demping en rioleering van de sloot achter 't Weeshuis. 't Makon van 9 stankafsluiters by de monden der hoofdriolen 't Uitmalen van 't Helderache ka naal Kosten van do overname der gas fabriek Koston van de inventaris dor gas fabriek Kosten van overdrachten taxatie, koersverschil en kosten van leening Onvoorziene uitgaven 8975.- 1800.- 12000.- 160380.- - 5000.- 15000.- 19590.- Totaal f260000.— Do heer de Ven over do aan te gane geld ieening het woord verkrijgende, had gaarne gezien dat onder do nit te voeren werken ook de verbouwing van 't Ziekenhuis was opge nomen. Door de commissie van beheer dier inrichting is by B. W. reeds een plan ingezonden en haar overtuiging is, dat het Ziekenhuis noodzakelijk verbeterd moet worden. Dit zou waarschijnlijk een som vanf25000 vereischen, n. 1. f 19000 voor verandering van 't gebonw en het overigo voor inventaris. De Voorzitter zegt, dat bezwaarlyk die gelden opgenomen konden worden, omdat B. de W. niet de kosten konden ramen, maar dat deze post by oen volgende leening, die gesloten moet worden tot verbetering en uit breiding der waterleiding en gasfabriek, in aanmerking kan komen. De heer Staalman maakt de opmerking, dat ondor do opgenomen workon, zooalshet aanleggen van straten en riolen, het bouwen en vorbouwon van scholen cn een politiebureau tot de gewone zaken van onderhoud behooren en spreekt den wensch uit dat men op dezen weg in bet vervolg niet zal doorgaan. Hij wyst er op, dat onze voorvaderen in deze gemeente met bevreemding en verbazing dusdanig leenings- plan zouden gezien hebben, want nog niet lang geleden was de gemeenteachuld f 80000 en zal nu stygen tot bjjna een half millioen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1902 | | pagina 5