WatM het^voorstul van den heer do^Ven be- trelt^dit^kan hy niet steunen en aohl het beter, daggelden voor een^nieuw Ziekenhuis in j een volgende leeuing opgenomen worden. Het plan tot verbetoring kan dan eerst over wogen worden, want het ingezonden plan kan zyn goedkeuring niet wegdragen. Hy acht de plaats, waar dit gebouw staat, geheel verkeerd. De heer de Ven zal hierop niet verder ingaan, maar moet toch opmerken, wanneer men een nieuw Ziekenhuis op een andere plaats wil stichten de kosten ontzag gelijk veel hooger zullen zyn. Hy heelt even wel geen bezwaar zyn voorstel terug te nemen. De hoer Korvor brengt in bet midden, dat hy niet zoo voetstoots al do genoemde werken^wil uitvoeren zonder een grondig on derzoek door den Raad. Tegen de uitgetrokken som vaa 112000 tot verbetering van 't Hel- dersche kanaal heelt hy geen bezwaar, maar wel tegeu de wyze hoe die goldon bestoed zullen worden. Uitmaling acht hy niet ge schikt. lu de derde plaats vraagt hy op welke wyze 11. en W. de leening denkeu te sluiteu, by openbare inschrijving ol by de gemoente-credietbank. De Voorzitter en de heer Van Neck geven ten opzichte van dit laatste puut de verzekering, dat zy later met oen voorstel zullen komen nadat men onderzocht heeft welke wyze het voordeeligst voor do gemeente is. Do heer Korver dringt er nogmaals op aan, dat de plannen van uitvoering van olk onderdeel nader den liaad ter beoordeel ing zullen aangebodeu werden, waarop de heer Over de Linden aanmerkt dat allo opgegeven werken door de leden verlangd werden. De heer de Ven zou hot bejammeren, wanneer f 12000 werd uitgegeven voor de uitmaling van het kanaalby acht dit geen afdoend middel, zooals B. W. dit voorstellen. Hy wil duu post wol behouden, maar onder be paling, dat men later vuststelt, h o e de verbetering zal geschieden. Do hoer Kor ver spreekt in gulyken geest en op diens voorstel wordt dan ook hul woord uitmaling veranderd in verbetering. Volgens zyu moening moet een Commissie do zaak onder zoeken en rapport uitbrengen, waarna men een bepaald besluit kan nemen. Het is den Voorzitter niet duidclyk wat zoudanige commissie moet verrichton, want do verschil lende plannen zyn grondig onderzocht, rypoiyk overwogen en het resultaat was, dat zy ot niet duugdelyk of te duur waren. Du heer Over de Linden acht het plan van uilmaling een goed plan en vindt f 1200J voor het nemen /an een proei niet te duur, omdat de undere planneu evenmin zekerhoid geven. Na uog eenige bespreking, waarby do Voor zitter de verzekering geelt niet tot de uit voering der werken te zullen overgaan, aleer de Raad is geboord, wordt met algemeene stem men tot bet aangaan van een geldlcening, groot i 260.000, besloten. Directeur Gasfabriek. De Voorzitter deelt mede, dat cr twee voorstellen zyn ingekomen, betredende de aanstelling van een directeur voor do gas- iabriek. Het eerste, onderteekend door da lieeren Van Breda, Dito, Zander, Kuiper, do Ven, Krynen, Bevenhysen en Van Twisk, behelst hot voorstel om B. en W. te mach tigen sollicitanten op te roepen voor do be trekking van directeur der gasfabriek tegen een jaarwedde van f1400 met genot van vrye woning, vuur en licht. Het tweede voorstel, gedaan door de heereu Korver, Terra, Jaring en Vun Wingerden, bcoft tot strekking den directeur der waterleiding tydclyk voor een jaar van at het tydsiip van de overname der gasfabriek met de directie to belasten tegen een belooning van f 1000. Over deze beide voorstellen bobben langdurige be sprekingen plaats. De beer Van Breda verdedigt het voorstel van hem en de 7 audere ledon. Hy doet uitkomen, dat het genoemde traktement als aanvangssalaris moet beschoawd worden en men tot dit cyfer is gekomen, omdat in do vorige zitting eenige leden tegen het voorstel van B. en W. heb ben gestemd, omdat zy een salaris van f 2000 te hoog vonden. By nadere overweging hebben de voorstellers evenwel besloten hun voorstel te wyzigen en bet salaris te brengen op i 1800. Zy zyn in du gegeven omstandig heden tegen het voorstel, om de gasfabriek en waterleiding onder ddn directie te brengen dit zouden zy niot zyn, wanuoer beide inrich tingen te gelyk overgenomen werden, dan kon men iemand aanstellen die van de gaa- fabrikalie een studie bad gemaakt en wat bet technisch gedeelte aangaat goed op de hoogte was. De beer Laieber is geen gaa- fabrikant en niet in staat de gasfabriek alhier populair te maken. In bet belang der gemeeute en der bnrgory hebben zy hel voorstel inge diend. De neer Korver meent dat het niet uoodig ie zulk een geleerd directeur aan te stellen. Hy heeft onder eenvoudige menschon wel bekwame, practische lieden aange troffen, die zelfs uitvindingen hebben gedaan, Het door hem en de drie andere leden ingediend voorstel beoogt dan ook niets anders dun bot jaar te benutten tot het ver- krygen van een bekwaam persoonen het zelfde wat in andere gemeenten geschiedt, om de waterleiding en gasfabriek onder één directie to brengen, kan ook zeker bier niot anders dan goed werken. Daarom kan oen jaar proeityd zeer nuttig zyu en hy wyst er uog op, dat de heeren Van Spall, Zwaanswyk en Kemp volstrekt geen technische personen waren, die beide vakken toch goed beheerden. De koor Kramer was vau don beginne af voor voreeniging, maar is van meening ver anderd sinds hum uit inf'ormatiën van 14 ge meenten van ons land, waar gasfabriek en waterleiding onder éën bestuur zyn, is gebleken, dat allen directeurs van gasfabrieken zyn en de waterleiding als byzuak beboeren. De hoer de Ven betoogt, dat wy hier noodzakelyk een technisch en praktisch man als directeur uoodig hebben, die goed op de hoogte is van de gaslabricatie en van de by producten, die verkregen kunnen worden. Do beer Jaring meent, dat de leden van den Raad niot voldoende op de hoogte zyn van de gasfubricatie en zy daarom niet juist de zaak kunnen beoordeeien of een éen- of tweehoofdig bestuur bot boste is, en daarom is hy voor oon proefjaar. Sinds do laatste zitting is men niet veel wijzer geworden, waarom hjj het wenschelyk acht, dat de Raad zich door een deskundige laat voorlichten en doet in dien geest een voorBtel. De heer Staalman beweert, dat het argu ment van de heeren Van Breda c. s. om mot hun voorstel tegemoet te komen aan de be- zAaren van sommigen, die tegen het voorstel van f2000 salaris stemden, omdat het te hoog was, nu geheel is vervallen, want een verschil vun f 200 beteekont niets. Hy voor zich kac met geen der voorstellen meegaan, omdat hy niet voldoende op do hoogte is en ondersteunt het voorstul van dun hoer Jaring om zich door een deskundige te lutun voorlichten. Zoo iemand kan dun leden duidelyk maken, wat zy hebben gekocht, wat de capaciteit der fabriek is, welk systeem er gevolgd wordt en welke verbeteringen aangebracht moeten worden. Is dit geschied, dun kan de Raad beoordeeien, wie het meest geschikt is om aan het hoofd der fabriek te staaneen wetenschappelijk man, iemand, die reeds op een kleine fabriek werkzaam is of de directeur der waterleiding. De heer Van Breda zegt, dat hot^cyfer f 1800 niet uit de lucht is ge grepen en beschouwd moet worden als een aan- vangsalaris en klimmen kan tot f 2500. In elk geval acht hy het noodzakelyk, dat een gasdireoteur benoemd wordt. Een advies van een deskundige kan z. i. tot niets leiden en hy blyft dus zyn voorstel bandhaven. De heer Staalman meent, dat de onnoozele onder teekenaars van het voorstel, dio uit oen zui nigheidsoogpunt geteekend hebben, na deze toolichting wel bekeerd zullen zyn. De heer Jaring licht zyn voorstel nog nader toe en betoogt, dat hy hot gedaan heeft om met meer gegevens gewapend te zyn by het nemen eener beslissing. By aanneming daarvan blyven de beide andere voorstellen nog be staan. De heer Over de Linden ontraadt den leden nn nogmaals advies in te winnen. B. en W. hebben van den taxateur der ge meeute inlichtingen verkregen, die aanried een afzonderlijken directeur voor de gasfabriek aan te stellen. Ook van 14 gemeenten zyn informaliën ingewonnen, waarvan 13 perti nent aanraden iemand te benoemen, die met de gasfubricatie op de hoogte is. De hoer de Ven ziet ook het nut niot in nogmaals een deskundige te raadplegen. Hy weet zonder die voorlichting wel, dat een bekwaam man aangesteld moet worden en ontzegt den direc teur der waterleiding de bekwaamheden om de noodige verbeteringen aan to brengen. Do heer Korver meent, dat de leden niet de minste voorlichting hebben gehad om de zaak te beoordeeien, waarom hy bet voorstel-Jaring steunt. Nog verschillende leden voeren het woord. De beor Van Neck acht het vragen van nader advies overbodig en beweert, dat tot goede exploitatie der gasfabriek een in alle opzichten goed directenr een eerste ver- eisebte is. De heeren Zander en Dito verdedigen hun houding in deze zaak en meeuen aldus te bandelen in 't belang der gemeente. Ten slotte gaat men over tot stemming. Hel eerst wordt gestemd over bet voorstel der hoeren Breda c.s., om een Directeur aan to stellen tegen een aanvangssalaris vun f 1800. Tien leden verklaren zich er voor en tien legen, zoodat de stemmen staken. Tegen stemden de heeren Terra, Verfaille, Breet, Jaring, Hartsinck, Korver, Viejou, van Ede, van Wingerden en Staalman. Daarna wordt gestemd over het voorstel van den heer Jaring, waarby ver langd wordt voorlichting van een deskuudige over de vraag of er een éën- of tweehoofdige directie van gas- en waterleiding gewenscht is en over andere zaken daarmede in verband staande. Dit wordt met 10 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Zander, Over de Linden, Sevenhuysen, van Twiak, Dito, van Breda, de Ven en Kuiper, torwyl de heeren van Neck en Kramer buiten stem ming bleven. Na deze beslissing vraagt de heer Jaring of B. W. oon voordracht willen geven, waaruit een deskundige benoemd kan worden, waarop de Voorzitter antwoordt dat zoodanige aanbeveling, na het gebeurde, van ben niet is te verwachten. Alsnu wordt bepaald, dat deze zaak in een binnenkort te houden huis houdelijke vergadering nader geregeld zal worden. Benoemlngsn. De Voorzitter deelt mede, d&t de benoeming van den hr. M. Koolhaas, als leeruur in de wis kunde aan de Zeevaartschool, niet goedgekeurd is, omdat do bonoemde niet de vereischte acte bezit. Vervolgens worden benoemd tot leeraren aan de Zeevaartschool voor stoom werktuigkunde en scheepbouw de heer Jhr. M. Rappard, alhier, met 14 stommen en voor wiskunde do heer T. C. W. van Mierlo, te Rotterdam, met 11 stemmen. Rondvraag. De hoer Staalman vraagt of de Voorzitter het door B. A W. ingediende plan tot ver betering van het Helderache kanaal deze zit ting niet in behandeling wil nemen, waarop deze antwoordt, dat de Raad een volledig onderzoek van allo plannen wenschto. Na eenige overwegingen besluit men dit onder werp in de volgende vergadering te behan delen. Nog informeert do heer Staalman of het oind-rapport van den heer Halbertsma, omtrent de plannen van de Waterleiding, nog niet is ingekomen en nadat hy van Jen Voorzitter een ontkennend antwoord heeft gekregen, zegt hy, om den heer Halbertsma tot eenigen spoed aan to sporen, de reeds vroeger door hem medegedeelde motie aan den Raad voor te stellen, aldns luidende De Raad der gemeente Helder, ge- ,hoord den Voorzitter omtrent den stand «van het door don ingenieur Halbortsma uit to brengen rapport in zake de Wa terleiding, overwegende, dat meer ,dan voldoende tyd is gegeven ter over- legging van dit rapport, overwegende voorts dat verdere vertraging de ver- j «eischic uitbreiding der Waterleiding «tegenhoudt, verzoekt den heer Hal- «bertsma alsnog binnen 14 dagen eind rapport nit te brengen, onder inzending •zyner goheele vordering ten laste der gemeente en gaat ovor tot de orde van ,deu dag." De heer de Ven vindt het ook hoogst onaangenaam, dal de beer Halbertsma zoo lang laat wachten en vraagt welke weg er nog openstaat, indiea de motie aangenomen wordt en de heer Halbertsma nog niet aan 't verzoek voldoet. De heer Staalman zegt, dat nu op beleefde wyze de beer Halbertsma tot spoed verzocht wordt, en indien hy toch nog in gebreke blyft, de Raad overwegen moet, wat hem te doen staat. Men zou dan by exploit hem kunnen doen weten, dat do gemeente de opdracht intrekt. In «tem ming gebracht wordt de motie met algemeene stemmen aangenomen. De heer Van Neck onthield zich. Do heer Hartsinck vestigt de aandacht van den voorzitter op den vuilen toestand van een atukjo grond aan den Parallelweg by de school en de heer Van Wingerden op de bestrating van do Achter-Zuidstruat. De Voorzitter zegt beide heeren een onderzoek toe. De heer Breet vraagt of er al eenige uit voering is gegeven aan het besluit tot aan stelling van meerdere politieagenten, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt, hetgeen de heer Staalman aanleiding geeft to vragen of hot in do bedoeling van don Bnrgermeester ligt in 't geheel daaraan geen uitvoering te geven. De Voorzitter zegt dit nog niet te kun nen zeggen, omdat by met de Hooge Regee ring daarvoor in correspondentie is. Do heer Jaring brongt nog in het midden, dat het wonschelyk is om de wyk verdeeling in hel Koegras voor de geneesheeren nader te bepalen, omdat de tegenwoordige dikwyls aanleiding geeft tot onaangenaamheden. TevenB dringt hy er op aan ton gerievo der bewoners van Koegras, dat een geneeskundige met de vaccinatie belast ook in dit gedeelte van de gemeente 1 nur zitting hield. Hy meent nu eoQ nieuwe gemeente-geneeshoor aangesteld moet worden deze aangelegenheid gevoegelijk kan geregeld worden. De Voorzitter zal deze zaak in overweging nemen. Niomand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1902 | | pagina 6