Tandarts ANSINGlT Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. erinist Tandarts BOON Eenig in de „TUINTJES". Balinuziek, Gemeenteraad van Texel, Vergadering vuu Dinsdag, 22 Juli 1902. Voorzitter de heer Joncheore, Burgemeester. Aanwezig alle loden. De aantcekcniDgen der vorige vergadering worden gelezen on onveranderd goedgekeurd. I. Mededeelingon. Ingekomen atukkeD. De Voorzitter deelt mede, dat do heer Kuipers, benoemd onderwyzer aan do school mot uit gebreid leerplan, op 1 Juli j.1. in functie is getredendat de Prov. Hoofd-Ingenieur de verschilleode wegen, welke men weneoht te bebarden, heeft bezichtigddat het verslag van de Gemeente over 1901 gereed is on by de leden zal circuleeron dat telegrammen tot dankbetuiging voor den gelukwonsch met het herstel van H. M. de Koningen zyn ingeko men namons II. M. de Koningin, II. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik dat aan den Burgemeester wegons familie omstandigheden oen verlof is verleend van 25 Juli tot 25 Septemberdat eene missive is ingekomen van H. H. Ged. Staten tot goedkeuring der verordeningon op begrafenis- rechten, marktgelden en wecgloonen dat eene missive is ingekomen van Z. E. don Min. van W. II. en N. borichtgovende, dat op de begrooting oen post van f 1200 zal gebracht worden voor verbotoring van den Schildorweg dat kasverificatie heeft plaats gehad b\j den Gemeente-Ontvanger en bQ de Haven-directie, waar alles in do beste orde is bevonden dat •ene correspondentie met den Heer Bosman te Alkmaar, om verandering te krygon in de •toombootdienstregeling nog tot geen goed •inde heeft geleid. Do correspondentie wordt nog voortgezet. Alle ingekomen stukken on medodeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. II. Aanvraag ontslag A. Burger en Echt- genoote als Vader en Moeder in het gesticht van Weldadigheid. Dit ontslag word aangevraagd tegen 1 Oct. a. s., doch verleend tegen don datum waarop de nieuwe titularissen in functio zullen treden, en wel onder dankbetuiging voor do goede, trouwe en eorl^jke diensten aan do Gemeente bewezen. III. Aanvruug ontslag J. P. Noordyk als regent van hot Algemeen Weeshuis. Dit ontslag werd aangevraagd wogens gesteldheid mot ingang van 15 Juli en eorvol verleend met dankbetuiging voor do diensten, aan de Gemeente bewezen. IV. Voordracht leden college van zotters. Bü stemming worden als No. 1 op do twee voordrachten geplaatst de aftredende leden do beuren S. P. Koning on C. C. Bakker en als No. 2 de hoeren W. K. Bakker en W. Mets. V. Aanbieding Gcmoente-rekoning 1901. Wordt in handen gesteld van eon commis sie van onderzoek, bestaande uit do heoren Mets (Voorz.) Zyra en Lap. VI. Aaubioding rekening Algemeen Arm bestuur. Wordt in handen gesteld van eon commissie van onderzoek, bestaande uit de licoren Koning (Voorz Bakker en Kecsom. VII. Vaststelling kohier schoolgeld 3e kw. 1902. Wordt vastgesteld tot een bedrag van l 664,55. VIII. Vaststelling kohier Hondenbolnstini 1902. Vastgesteld tot eon bedrag van f 218, en bepaald, dat de betaling voor 1 Oct. moet geschieden. IX. Vaststelling verordening van het Herhalingsondcrwys. Do Voorzitter deelt mede, dat hieromtrent advies is ingewonnen vati den Heer Distr. schoolopziener on van do Hoofden van Scholen en vraagt goedkeuring voor de verordening, waarin bepaald wordt, dat genoemd ooderwü's sal worden gegeven te don Burg, to Oostorend en to de Cocksdorp on aan do andore scholen, soo zich daar minstons 6 leerlingen aanmel den dat de cursus twefj.rig ul zijn on do lessen gegeven zullen worden des Woensd. en Zaterd.middags van 2 tot 4 uur en wel vanaf begin Octobor tot einde Maartdat de vakken van onderwüs zullen zy° Nod. Taal, Rekenen, Kennis der Natuur, Teekonen en Nuttige handwerken voor meisjes. Na conige toelichtingen en besprokingen wordt de ver ordening met algemcone stommen vastgesteld. X. Idem helling en invordering schoolgeld voor het Herhalingsondorwüs. Het schoolgeld zal zgn voor één leerling 40 cent en voor elke leerling uit hetzelfde gezin 20 cents per maand minvermogenden betalon do helft, onvermogenden zyn vry. Wordt goedgekeurd. XI- Benoeming commissie inzake reclame Hoofd. Omslag. Tot leden dozer commissie wordt benoemd de öeoron Bakker, Mets, Lap on Dros, dio do benoeming aannemen. XII. Verbouw Postkantoor. Bestek en toekening hebbon ter visio ge legen de begrooting bodraagt f 4000. Voor gesteld wordt, tot verbouwing over te gaan op voorwaarde, dat het jaarlyks f 250 meerdere huur zal geven. Nadat op voorstel van den hoor Dros bepaald, dat deze hnursom voor minstens 10 jaar verbindend moot zyn, wordt het voorstel mot 10 stommen togen 1 aangenomen, heer Bakker stemde tegen. XIII. Kiolcoring Burgwal. Ook voor dit werk heeft bot bestek ter inzage gelegen. Door B. en W. worden evenwel nog oonige wyzigingon voorgesteld, waarover reeds mot den vervaardiger vaD het bestek is gosprokon. Deze wyzigingen zjjn do volgende: Er znllon buizen gebruikt worden van 80, 38, 45 en 50 cM. wüdto de roosters zullen eenvoudiger zyn en de muurtjes van de inlaatputjes zullen halfsteens zyn. De begrooting wordt dan ongeveer f 5000. Hierna wordt met algemeeno stemmon besloten don Burgwal volgens hol gewyzigd bestek te aullon laten rioloeren. Tot opzichter wordt benoemd do hoor Te Neuil, vervaardiger dor bestekken voor Post* kantoor on Burgwal on wol voor f 15 'swoeks- XIV. Consessie aanvrage tram. Alvorens hiertoe over to gaan, ging do Raad in geheime zitting over. Na heroponing deelt de Voorzitter mede, dat de consessie-voor- waarden in eene commissie-vergadering zyn behandeld en hierover met den aanvrager is '-gecorrespondeerd. In hoofdzaak zyn deze voor waarden do volgende: de f 20U00subsidie zal worden verleend, doch teruggegeven moeten worden, indien do tram gedurende eene maand, behoudens overmacht, niet rydt; op den on dergrond van don tram on op do gebouwen mag geen hypotheek genomen wordenzonder toe stemming van B. W. mag hot vorvoortarief niet hooger gesteld worden dan van Oudeschild naar Burg lo klasse 25 cent, 2e klasse 20 cont, van Oudeschild naar Waal lo klasse 30 cont, 2e klasso 25 cent. van Borg naar Waal lo klasse 16 oent, 2e klasse 10 cent. De subsidio zal worden uitbetaald binnen •ene maand, nadat de tram is opengesteldde consessie duurt 40 jaren het aantal trainen moet dagelyks z(jn minstens 4 in elke richting, de tram moot binnen 4jaar in exploitatie zyn do onkosten vallen geheel op don conscssio- aarixhet zal een Btoomtram zyn en zonder toestemming van het Bestuur dor Gemeente mag geen andere dryfkracht gebezigd worden. Na eonige besprekingen werden consessie on subsidie met algemeeno stemmon verleend. Hiermede was de agenda afgehandeld. De Voorzitter deelt mede, dat dien morgen nog is ingekomen een scbryvon van het Bestuur der 30 Gemeenschappelijke Polders, waarin wordt voorgesteld de grove keit-lag op den Waaldorweg te vervangen door middelsoort grint. Het voorstel wordt gostcld in banden van B. W. ter afdoening. Bij de rondvraag zegt de hoer Kecsom, dat het wenschelyk is, de verschillende oefeningen met de brandspuiten niet te doen houden in don booityd. De Voorzitter zegt, dat dit eene zaak is van B. W. en dat gotracht zal worden, aan den wensch van den heer Koe: te gemoet te komen. Hierna wordt de vergadering gesloten. burg «eb. Zoidmnlder, x. M. C. Wilken geb. Krak, d. de Kort g*b. 1'Snat, x. OVERLEDEN: Jau Smit, fit j. U Walboom, 3 j. t'orrespoiidrntic. De beer K. to Duisburg. Brieven zyn op i annonce niet ingekomen, de kosten be dragen 35 cent. Do Administratie VI. Bid. Marine en Leger. Blykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms pantsordekschip Holland', onder bevel van den kapitein ter zee J. Wontholt, in don namiddag van 23 van Christiania vertrokken ter voortzet ting van den oefoningslocht. Volgens van Lloyds to Londen ontvangen telegram, is Hr. Ms. pantserschip «Friesland gisteron Suez gepasseerd, op de reis van Nod. Indië naar Nederland. Hr. Ms. monitorCerberus', commandant de kapt.-luit. ter zee H. P. Nutscher, is Woensdag avond om 7 uur via den Nieuwen Waterweg te Hollevootslnis aangekomen. Orer do Noord zee werd het schip gebracht door de sleep boot Titan.' Om mode toezicht te honden by de gereed making van Hr. Ms. pantserschip «De Ruytor' aanbouw op Fyenoord, wordt to Rotterdam gedetacheerd do opperschippor M. do Vries, van Hr. Ms. wachtschip to Niouwodicp. By Kon. Besl. zyn, met ingang van 2 Au gustus, benoemd tot adjunct-administrateur by de zeemacht, de adspirant-administrateurs J. F. Iiackfoort en D. Tollenaar Den. Stoomvaartberichten. Het stoomschip ,Anchisos', van Batavii naar Amsterdam, pass. 20 Juli Gibraltar. Hot stoomschip .Prins Hendrik*, van Amsterdam naar Batavia, vertr. 23 Juli van Suez Het stoomschip .Koning Willem II», van Amsterdam naar Batavia, pass. 23 Juli Ouessant. Het stoomschip «Prinses Sophio*, van Ba tavia naar Amsterdam, pass. 2-1 Juli Kaap Roca, Het stoomschip .Prins Willem V' var. Pa ramaribo naar Amsterdam, arriv. 23 Juli te Havre. Het stoomschip «Gouverneur Generaal Dacndels', van Amsterdam naar Batavia, is 23 Juli Ouessant gepasseerd. Hot stoomschip .Koningin Regentes* vertr. 23 Juli van Batavia naar Amsterdam. H<'t stoomschip .Koningin Wilhelmina* van Batavia naar Amsterdam, vertr. 28 Juli van Perim. Het stoomschip .Koning Willem III., van Amsterdam naar Batavia, arriv. 23 Juli te Padang. Marktberichten. Pnrmercnd, 22 Juli. Aangevoerd 556 run deren, waaronder 337 vette, f 0.60 a 0.76 p. Kg., 38 Slieren, melk en goldekotion prysh. matig, votto koeicu prysh. vlug, 310 velti kalveren f 0.60 a 0.80 p. Kg., matig, 230 nucht. f 10 a 22, vlug, 20 paarden, 1578 schapen f 20 a 29, h. prijs vlug, 400 meren f 6 a 15, prysh. stug, 245 vette var kens 43 a 50 ct. p. Kg., vlug, 22 magen dito 16 a 24, stug, 189 biggen f7a 12, matig. Kleine kaas f 27,50. Aangevoerd 274 sta pels, 1880 Kg., boter f 1.05 a f 1.15, kip- eieren f 8 a 8.50 eenden dito 3.10 p. 100. Schagen, 24 Juli. Aangevoerd 100 werkpaar den f 80 a f 150, 18 stieren f 85 a 240, 0 ossen f 0 a —0, 25 Geldekoeien f 120 a 175, 27 vette koeien f 180 a 260,60 kalfkoeiun f 180 a 275,—, 0 pinken en vaarzen f 0 graskalvon f 0 a 27 nuchtere kalveren f 8,a 21,125 schapon f 11,- a 18.625 vette id. f 19 a 30',90 overh f 14 a 24.—, 800 lammoron f 11,— a 17,—, 16 magere varkens f 14.— a 17.18 vette varkens 48 ct. a 50 ct. per K.G., 25 biggen f 9,—, a 12,—, 1100 kop boter 60 55 ct., 7500 kipcieren f 2.75 a 8.25, S0<> oondoneieren f 3,10 per 100, 10 reulens f70 a f 110, geheel luxe paarden f 300 a 650. Visscherijbericnten. Nieuwediep, 22 Juli. Aangebracht door 0 korden zamen 10 atuka gTOota tong p. at. ,6 ccat, 10 aluki middelm. tong p. at. 60 cent, *0 «tuk» kleine tong p. at. 15 rent, 4 mand klainc aehol p. m I 2.50, mand tchar p. m. I 20 «luk. rog p. .1. I 1,10. 28 Jali. 1 kotter Hl). 48. •«hipper W Zwaan, 120 itukt croo'.e, middelm. en kleine tong, tarbot, kien aehol ea achar, beaomming f 186. 1 Duitacbe Evenair SB. 84, schipper C. Nikkel, met 250 atuka grvote. middelm. en kleine long en rog. be- tomming I 01. 86 kordcra met 10 tot 20 ataka groole tong p. at. 80 cent. 10 tot 80 middelm. tong p. at. 60 eeat, 10 tot 80 kleino tong p. at. 16 eeet, t atuka tarbot p. at. f fi 7,50, 1 tot 6 atuka rog p. al. f 1,10, 1 tot 2 mand kleine acbel p. m. f 1.60 a f 2,60, 1 tót 8 mand achar p. m. f 8. 24 Juli 76 kordan met 10 tot 80 atuka toog p. 75 cent, 10 tot 40 middelm. tong p. at. 60 cent, tot 80 kleine tong p. at. 15 cent, 1 tot 6 atuka rog p. at. 00 cent, 1 lot 8 mand kleine aehol p. m. f 1.50 a r 2.60, 1 tot 4 mand achar p. m. f 2,76 f 8. 25 Juli, r.m. 8 nar. 16 korder* met 10 tot 50 alnki groote tong p. at. 70 80 cent, 10 tot 80 mi toog p. at. 50 a 56 cent, 10 tut 80 klciue toni 10 16 cent, l Urbot voor f 6, 2 tot 10 ataka rog p. at. f 1, 1 tot 6 mand kleine aehol p. m. f 1,76 f 2, 1 tot 4 mand achar p. m. (8. 370ste Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 22 Juli. No. 7875 f 2000. Nos. 176, 4404, 19161 ieder f HWO. No. 20376 f 400. Nos. 4381, 11828 ieder f 200. Nos. 4698, 12986,14881, 20326 ieder f 100. Trekking van Woensdag 23 Juli. No. 2629 en 15149 elk f 1500. No. 14878 en 19563 elk f 200. No. 899, 8213 on 16376 olk f 100. Trokking van Donderdag 24 Juli. No. 14417 f 1000. No. 6857, 12288 en 20187 elk f 100. Programma van het Zomer Concert, te geven door het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, op Zondag 27 Juli 1902 Van 3 tot 4'/e «ur. In het Park achter het Paleis. 1. Festliclier Einzung der Gaste auf der Wartburg, aus der Oper: .Tannhausor*, Richard Wagner. 2. «Les Exilés*, Ouverture dramaliqne, E. Langlois. 3. «Impromptu', F. Dunkier. 4. Hüon's Zauberhorn", Fan- taisio nach motiven aus C. M. von Weber's Oper: Oberon, Franz Rosenkranz. 5. Ouver ture: ,Czar nnd Zimmcrmann*, Albcrt Lort- zing. 6. Mnsikulisches Modonjournal', Max Rentzsch. 7. .Mon Rève», Valse de Concert, Emil Waldteufel. Burgerlijke Stand gem. Helder, Van 22 tut 24 JilL ONDERTROUWD J. 11. W.rer eo S Okel. S. A Kijkers an D. Vacnaira. M- Tanit en A. J. Kerkhof. GETROUWD C. Roomryar cn M. Hakker. J. Kroon- atuirer an M. E. Heijluun. P. Markus en A. Boon. BEVALLEN N. Dekker gcb. Bijl. d. H Pracht geb. de Jong, A. Keratieni gcb. Bethlehcm, i. A. Kociten- Vervolg der berichten. VERGADERIN6 van den Raad der Gemeente Helder, op Dinsdag, den 29 Juli 1902, des avonds ten 84 uur. Onderwerpen ter behandeling. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstellen voor de waarneming van den geneeskundigen dienst der gemeente. 3. Aanbioding gemeonterekening. 4. Benoemingen. Do heer P. C. Kappetein, onderwyzer alhier, heeft te Amsterdam met gunstig ge volg examen afgelegd voor de hoofdacte. By kon. besluit zyn o.a. benoemd tot 2e lnit. der inf. by het leger in O.l. de cadetten J. H. Soastral, A. Weber en L. W. Taaie. Aanstaanden Zaterdagmiddag zullen op het Wandelhoofd te Scheveningen proeven genomen worden metredding-dryfeostumes, een uitvinding van mej. J. BakkerZui- dewind te Helder. Texel, 24 Juli. De heer G. A. Qajenius, secretaris dezer Gemeente, komt voor op de voordracht voor Secretaris der G emeente Stad-Almeloo. De voordracht bestaat uit 2 personen en is opgemaakt uit 27 sollicitanten. De jongeling J. G. Frederiks van hier te Den Haag geslaagd Jvoor leerling- machinist. Mnj. W. C. Dalmeyer staat op de voor dracht voor onderwijzeres te Sint-Pancraa. De heer IJ. Koppen, vroeger alhier, is geslaagd voor machinist. Het examen werd op 16, 17 en 18 Juli te Amsterdam houden. Aan het strand alhier is aangespoeld eene flesch, inhoudende een in het Engelsch ge schreven briefje van den volgenden inhoud Deze Üesch is geworpen van de kust van Noord-Amerika (New-York). Wie dit vindt, wil wel zoo goed zyn, het te zenden aan Mr. R. Burns. No. 16 Street New- York North-America". Aan het verzoek is voldaan. Levend verbrand. Uit Zaandam meldt men van Woensdag. Aan den Westzaenredyk, een eindje voor bij het Israëlietiscli kerkhof staat, of liever stond een huisje met twee woningen, in elke waarvan een als kluizenaar levend persoon woonde. De een, Willem Klyn, een hyna 70-jarig man, die veel misbruik van sterken drank maakte, bewoonde het gedeelte aan de zijde van Westzaan, de tweede, G. R., eenigszins zonderling doof, bewoonde het andere gedeelte. Toen de boren om ongeveer twee uur werden gewekt, was G. R. bezig zijn in- boedeltje te redden. Van zyn huurman wist hy niets af. Spoedig bleek echter, dat Willem Klyn op dat oogenblik reeds een prooi der vlammen was geworden. Het Bchijnt, dat hij ook gisteravond weder in beschonken toestand is thuis gekomen en is hy in dien toestand door den rook gestikt. G. R. verklaarde door den rook te zyn gewekt. 't Is gedurende de laatstverloopeD dagen in Frankryk, en vooral te Parys, zeer onrustig geweest. Een jbelangryke aangelegenheid geeft daartoe aanleiding. Voor oen groot dool zyn daar te lande do lagere scholen in handun van gcestelyke orden, en wordt het ondorwys door kerkclyke personen gegeven. Do vorige regeering, gesteund door de beide Kamers, heeft omtront die scholen zeer boporkende bopalingen vastgesteld, die nu duzor dagen gevolg hebben, oa tot het sluiten van oen groot aantal scholen der gcestelyke orden aanloiding geven. Dat dit weinig naar den zin Jb dor voorstanders van dit ondorwys, is licht te bogrypen, en volksbetoogingon zyn daardoor aan de orde van den dag By het gedwongen vertrok der geestelyke zustors klinkt vaak de kreet van het opgewonden volk: Leven de zusters! Leve de vryheid 1" Kamerloden on leden van den Paryschen ge meenteraad vindt men onder de botoogers tegen de rcgeerings-maatregeleo. De politie on do gewapende macht hebben op vele plek ken in de hoofdstad handon vol werk, om de orde to herstellen, straatgevechten te doen ophouden. Hier en daar wordt de bewoging verstorkt door workleideo, die roepeu .Lovo do sociale! Weg met de scholen der goes- telyken I" Hier en daar zyn door de politie, bygostaan door do militairen de straten afge zet, ten einde ordeverstoringen to voorkomen. Ook uit de provinciën komen berichten, dio doen blyken, dat daar, door dezelfde oor zaak, oen grooto mate van opgewondenheid heorscht. Op sommige plaatson heeft oen ern stig verzet plaats. Als voorbeeld daarvan kan dienen, wat er eergisteren te Ambroix naby Niraes gebeurde. De botoogers spaoden do paarden van de rytuigeu der uitgezette zus ters, die naar het station roden, en trokken do rytuigen terug naar hot klooster. Een me nigte van moer dan 3000 personen riep «Weg mot don tiran!" De gendarmon waren niet by macht de orde te horstellen. Zy moesten verstorking vragen. Een hevige gis ting hoorscht er in dio plaats. In oone andere gemoonte zyn roods eonige personen gewond goraakt. De ramp op de Elbe. De berichten over de aanvaring tusschen de pleizierboot Primus en de sleepboot Hansa, van de Hamburg-Amerika-ljjn, zyn in zoo ver eensluidend dat zy de schuld voor het ongeluk aan een verkeerds beweging van de Primus wyten. De Primus was de oudste boot die op de Beneden-Elbe voer, zy is in 1814 in En geland gebouwd. Om kwart over elven was zy Zondagavond met 185 raenschen, leden en gasten van de Eilbecker mannenzang- vereeniging Treue, van Cranz naar Hamburg vertrokken. Daar het laag water was. moest zy om het 8chweine?and omvaren. Op de vrjje Elbe aangekomen zette de Primus koers naar de noordelijke vaargeul, omdat hier de stroom hel minst sterk is. Op dit oogenblik kwam de groote tender Han sa van de Hamburg—Amerika -lyn in het zicht. De Hansa wilde de Primus vol gens de reglementen, rechts passeerende Primus meende echter aan den noordkant veilig te zyn en wilde daarom links langs de Hansa, waarom zy met de stoomfluit hot signaal >roer links" gaf. De HanBa mocht aan dit verzoek echter geen gevolg geven als zy niet in strjjd wilde handelen met de keizerlijke voorschriften ter voor koming van aanvaringen op zee. Zy stopte daarom hare machine. Dadelyk daarop ge beurde de botsing. De Hansa trof de Primus by de raderkast aan stuurboord en sneed haar iu twee stukken. Aan boord van de Primus, waar velen door den schok waren gevallen en zich gekwetst hadden, ontstond een paniek. Gelukkig deed de bemanning van de Hansa dadelyk alles wat in haar in. Dientengevolge zonk de Primus sneller en kenterde zy spoedig. Men- macht was, om de men6chen te redden. Er werden ladders overgegooid, einden uit geworpen en de booten werden uigebracht. Het grootste gedeelte van de passagiers aan dek kon dientengevolge gered worden. Het ergst waren echter de menschen er aan toe die, vermoeid van de reis, in de kajuit lagen te dommelen en in hun slaap dronkenheid niet dadelyk wisten wat er gebeurd was. Op de lyst van de slachtoffers komen helaas weer veel vrouwen voor. Maandag avond waren reeds 26 lyken, meest van vrouwen, geborgen. Vermist zyn nog een aantal vrouwen en kinderen. Aan de 8t. Pauli-landingssteiger, waar de geredden aan wal stapten, was het een vreeselyk tooneel. Daar kwamen voortdu rend menschen naar hun bloedverwanten vragensen jong meisje wier beide broe ders naar Cranz waren geweest; een ervan was met een andere boot teruggegaan en behouden gebleven, de ander echter ver- drouken by de pogingen om zyn meisje te redden. In een huis, aan de Wandsbecker Chaussee, ontbraken gisteren acht menschen, De groeten die zy op prentbriefkaarten uit Cranz hadden gezonden, bracht de post bode wel, maar de afzenders waren niet thuis geki De kapitein van de Hansa, die eerst in hechtenis was genomen, is dadelyk weer vrygelaten, daar de schuld blykbaar niet aan zyn kant was. Nader meldt men Het onberedeneerd menschelijk instinct heeft, evenals tallooze malen tevoren, ook deze ramp weer zooveel erger gemaakt dan zy had behoeven te zyn. By de bot sing tusschen de Hansa en de Primus renden al de mensehen die op het dek van de laatste boot waren, naar één kant, den kant waar de steven van de Hansa te zien was en dns rediing te wachten scheen, veel sneller schen die door den schok naar het tegen overgestelde boord, naar den kant van den wal, waren heengeslingerd, kwamen daar entegen in ondiep water terecht, waar uien geraakkelyk staan kon. De kalmee- rende berichten die het voorstelden, alsof de eerste schattingen van 'het aantal slachtoffers overdreven waren, zyn intus- schen te schande gemaakt. Integendeel, achteraf blykt de ramp nog veel ernstiger. Officieel wordt medegedeeld dat het aan tal vermiste en dood opgehaalde personen honderd en vier isvan dezen waren er 97 leden van de zangvereeniging Treue of geïutroduceerden, de overigen waren vreem delingen. Er worden nog allerlei tragische bizon- derheden medegedeeld. De kellner Emil Elbenhardt, een jonge man van negentien jaar. is het slachtoffer geworden van zyn heldhaftige offervaardigheid. Hy redde eerst zyn meisje en vier andere vrouwen die hy uit de kajuit van de Primus haalde. Toen hy voor de derde maal op de Hansa terugkeerde, smeekte zyn meisje hem, nu toch aan zichzelf te denken. Hy antwoordde haarEr zyn nog kinderen beneden, die eerst gered moet worden." Hy sprong weer op de Primus over, maar het was te laat de boot zonk, hy kwam in den draaikolk en werd niet meer gezien. Een metselaar, die Maandag met zijn vrouw de zilveren bruiloft zou gevierd hebben, waartoe alle toebereidselen reeds getroffen waren, haalde zyn vrouw over, hyzelf moest thuis blyven, omdat hg Diet lekker was den tocht mee te doen met hun jongste dochtertje. Beiden zyn verdronken thuisgebracht. HAMBURG, 24 Juli. Tot twaalf unr 's nachts waren 71 personen als gered aangegeven. Daar 112 personen vermist zyn TMtgMleld, mag dit als eindresultaat beschouwd worden. Een doodeiijke kus. Een moeder te Velten, in Pruisen, had het lyk van haar kindje, dat eenige dagen geleden aan brandwonden bezweken was, kort voor de begrafenis nog eens gekust. De vrouw werd ziek en stierf aan bloedvergifting die zy by 'tkussen van doode kindje had gekregen. Noodlottige ontploffing. VERSAILLES, 24 Juli. By proeven over de uitzetting van buskruit voor de genie soldaten, had onverwacht een ontploffing plaats. Een luitenant en vier onderofficie ren zyn gedood, vyftien man zyn zwaar gewond. Er zyn in Frankryk 1 250,000 ry- wielen, waarvoor belasting wordt betaald en wie weet hoeveel nog, waarvoor geen belastiug betaald wordt. De opbrengst der rywielbelasting wordt voor 1903 begroot op 71/, millioen francs. Op den 1 Augustus hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- j en Grootouders A. J. LAB0UT en M. DE WIJN, hunne 30-jarige Echtvereeniging 1 te herdenken. Helder 25 Juli 1902. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Uit aller naam L. LABOUT. ADVERTENTIE N. Dinsdag 29 Juli a. s. hopen mgue geliefde Zoon en Dochter, Hermanu8 Kok en Johanna Maria Ottevanger, hunne U'/rjarige Echtvereeni ging te herdenken. Helder, 25 Juli 1902. I Namens hunne liefhebbende Moeder, Broeders en Zusters, Wbd. O. OTTEVANGER. Ondertrouwd WILLEM BRUUL Den 29sten Juli a.s. hopen onze geliefde Oom en Tante HERMANUS KOK en JOHANNA MARIA OTTEVANGER hunne 12'/Jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Helder, 25 Juli 1902. Nam*ns hunne liefhebbende Neven, KLAAS JACOB.CHRISTIAAN I BROEKHUIZEN. OTTO LOURENS BROEK HUIZEN. E JACOBUS BROEKHUIZEN. HERMAN OTTO BAKKER. JANTJE MAALEVELD. Helder, Amsterdam, Algemeene Kennisgeving. 24 Juli 1902. Op Dinsdag, den 29sten Juli 1902, hopen onze Zwager en Zuster WILLEM SMIT en CATHARINA REIN0ERMAN, hunne 12'/,jarige Echtvereeni ging te herdenken. Middenstraat No. 142 te Weesp. Dat God hen nog lang voor hunne kinderen moge sparen, is de wensch van C. VOS. H. VOS- REIN DERMAN, te Amsterdam. J. BRUIN. P. BRUIN— REIN DERMAN, te Helder. GeborenPIETER JOHANNES, Zoon van M. F. ROESTENBURG en A. ROESTENBURG- ZUIDMULDER. Helder, 22 Juli 1902. Algemeene kennisgeving. Woensdag, 30Julia.s., hopen onze geliefde Ouders £3 GE0RGE FRE0ERIK EMOE ALEIDA GEERTRUIDA SPEULMAN, hunne 121/sjarige Echtvereeni- J '-rP te herdenken. Helder, 25 Juli 1902. Namens hunne liefhebbende Kinderen, 8* LOUISE WILHELMINA. SS HENRIËTTE CHR18TINE. gg JOHAN WILHELM FRIE SS DRICH. Den 29sten Juli a. s. hopen 96 onze geliefde OuderB KLAAS HOEP 96 88 en Itë JOHANNA SMEETS, hunne 12!/s-jarige Echtvereeni- 3 ging herdenken. S Helder, Joli 1902. Uit naam van hun kinderen: m w. hanekamp. G. hoep. g M j* hoep. m. hoep. 96 ai c. hoep. c. hoep. m 2 A. HOEP. gg Dinsdag, den 29sten Juli a.s- herdenken KLAAS HOEP en JOHANNA SMEETS, hunne 12'/Jarige Echtvereeni- j ging. Uit naan van hunne liefhebbende Ouders, Zuster j en Broeder, w. VAN DUUREN. a. VAN DUUREN- KNIP. J. smeets. 1 c. e. smeets- jgg RAATELBAND. P Wed. K. R ATELBANDH VAN DUUREN. @®8gBaSt®4®S8B® Ondertrouwd C. W. RUSTING en J. C. W. BARNEVELD. Helder, 23 Juli 1902. Huwelijksvoltrekking 6 Augustus 1902. Getrouwd HENDRIK EGGE en JOZEPHINE HEERINGA. Amsterdam, 23 Juli 1902. 3e Oosterparkstraat 122, 2-hoog. Getrouwd J KROON8TUIVER en MARIA E. HEIJLMAN. die mede namens wederzydsche Familie hunnen hartelyken dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling by hun huwelyk ondervonden. Helder, 24 Juli 1902. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht U kennis te geven van het plotseling overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, MARTINUS KUITERS, in den ouderdom van byna 62 jaren. Uit aller naam Wed. A. KUITERS, geb. Tholen. AMSTERDAM, 21 Juli 1902. Van Swindendwarsstraat 9, 3e étage. Op den 22sten Juli j.l. overleed zacht en kalm onze geliefde Echt genoot, Vader en Grootvader JAN SMIT, in den ouderdom van ruim 64 jaren. Helder, 25 Juli 1902. Namens de Wed J. SMIT-KUNST en Familie. Heden overleed te Vreeawjjk zacht en kalm, in den ouderdom van 28 jaar, onze innig geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster WILHELMINA SCHREUDER, geliefde Echtgenoote van den Heer p. STAM. Helder, 25 Juli 1902. Uit aller naam J. SCHREUDER en Echtgenoote. Heden overleed tot myn innig leed wezen mijn geliefde onvergetelijke Echtgenoote WILHELMINA STAM geb. SCHREUDER, in den ouderdom van 28 jaar, mg nalatende 1 kind, dat te jong is om het smartelyk verlies te heseffen. p. stam. Vreeswijk, 25 Juli 1902. Voor de vele blijken van belangstelling, zoowel van hier als elders by gelegenheid van ons 25-Jarig Huwelijksfeest onder vonden, betuigen wy onzen hartelyken dank. C. VAN PRAAG, en Echtgenoote. Dankbetuiging. H. KRAB en Echtgenoote betuigen langs dezen weg aan Zusters ea Broeders, verdere familie, kennissen en buren hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, by hun Vijf entwintigjarig Huwelijksfeest ondervonden. Helder, Jali 1902. Evangelisatie-lokaal in ds Palmstraat ZONDAG 27 JULI, voorm. 10 uur: Ds. P. E. A. SCHRÜDER, Predikant te Den Burg op TexeL Aan de leden wordt kennis gegeven, dat tengevolge de ontslagaanvrage van den Broodventer H. SMIT, wegens veranderen betrekking, in diens plaats is aangtsttld J. TEEMNK.. HET BESTUUR. NUTSSPAARBANX. Gelegenheid tot het bijschrijven van RENTE, op Dinsdag en Woensdag 29 en 30 Juli a.s., van v.m. 10 tot 12 en n.m. van 6 tot 7 uur. Namens de Directie H. VAN DER LEE, Boekhouder. ds Boekjes, afgegeven door de Directie der 8paarbank, van het Departement Hel der, der Maatschappij tot Nat van 't Al gemeen No. 3307, ten name van A. K.t No. 3382, ten name van N. K. NamenB de Directie H. VAN DER LEE, Boekhouder. is ledsren ZATERDAG van 9-12 sn 1-7 aan den Kanaalweg 99 te consulteeren. Hoofdgracht 'is. Dagelijks te spreken van 9-5 uur, Ook des avonds van 7 - 9 uur. Zondag et. s. bij gunstig weder, door een uitstekend Muziek-OrchatL De goede consumptie en nette bediening is wel bekend. P.S. Alle dagen geopend voor gezelschap pen en partgen en uitstapjes van scholen van buiten en binnen de gemeente. Met achting, De Directeur, J. D.. DE GRAAF

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1902 | | pagina 2