KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje le wow Tan fa Spion voor Helder, Texel, WIerIngen en Anne Paulowna No. 3226. Zaterdag 16 Januari 1904. 32ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat Telefoonn0. 59. Bureau: Spoorstraat Telefoonn0. 59. s icn langs rt, terwijl verschil- Indische Penkrassen. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. 44. We hadden 't verleden dan over de Passer by het station, welnu bedoelde marktgelegen- heid grenst ook aan de vrooljjke Chineesche Kamp, hier nu eens niet onfrisch riekende, dank zij vooral het lekkere bergwindje. Be doelde Chineesche Kamp verbindt de laan langs het station met de veel hooger gelegen Grooten Postweg Batavia—Banjoewangi, waarover wjj het reeds vroeger op onzen rytoer door Insulinde's hoofdplaats gehad hebben. De Chineesche Kamp zet zich langs dien weg in Oostelyke richting voort, wy links afslaan en al wandelende ve lende min of meer belangrijke gebouwen passeeren. Eerst zien we rechts een klein laag houten huisje, de z. g. sociëteit* der Inlandsche Ambtenaren, waar helaasnog al veel tyd verknoeid wordt met kaarten. De heeren spelen meestal hazard en 't gaat daarby om vry hooge inzetten. Soms tot laat in den nacht zitten ze hier bjj elkaar, de lagere ambtenaren. Men vertelde my, dat bjjna overal de Soen- daneesche aristocraten aan het spel verslaafd zyn en 't ware te wenschen, dat strenge verbodsbepalingen werden uitgevaardigd en gehandhaafd. 't Gaat niet aan, dat menschcn met 25 gulden 's maands inkomen, zitten te kaarten met stapeltjes groot en klein zilvergeld naast zich. Waar de politie terecht zoo streng op het dobbelen der lagere volksklasse toeziet, daar mag ook het hazardspel bij den aanzien leken niet worden geduld, 't Is in hun eigen belang. Vlak naast de «soos' zien we het huis van de Patih van Soekaboemi, Raden Soeria Nata Legawa, een hoogst ontwikkeld cdel- denkend man, met wien we in 1896 reeds zeer aangenaam kennis maakten en dien we ook nu weer eens zullen bezoeken. Verder wandelende, komen we langs 't onaanzienlijk (Assistent Residentiebureau op de z. g. Aloen Aloen, hier Oranjeplein ge noemd. Aan de zuidzyde van dit plein, (een kleine vierkante grasvlakte; ligt het huis van 't Hoofd van Plaatselyk Bestuur, den Assis tent-Resident, terwyl we aan de westzyde, vlak by elkaar, eene Roomsch-Katholieke Kerk en een Mohammedaansche Missigit (Moskée) opmerken, 't Is Vrijdag, dus de dag dat de geloovige Moslims tempelw&arts gaan en de Hollandsche driekleur wappert daarom vroolyk van den gevel. Dit even aan het adres van hen, die in een vroom Mohamme daan eeuwig en altijd een vyand van Harer Majesteits Opperbestuur willen zien. Ik kan hun op myn eerewoord verzekeren, dat zy schromelyk dwalen, dat ik vele goed Moslims ken, die oprechte trouwe onderdanen van onze geliefde Vorstin mogen genoemd worden en die dan ook in hun huis Harer Majesteits portret een eereplaats gaven tusschen de afbeeldingen van de voor hen heiligo steden Mekka en Medina. Vele Europeanen hier in Indië zien in een wit gekleeden hadji (iemand die ter bede vaart geweest is) altyd zoo iets van een soort voorvechter in den ,heiligen stryd*. Wan neer zullen do menschen toch eens wyzer worden Misschien wel nooit. Aan de Oostzyde heeft men vlak naast het AssiBtent-Kesidentiekantoor eerst de In landsche en dan de Europeosche school, ter wyl vóór ons, aan de westerzyde van het Oraryeplein, het zeer uitgebreide buitenge woon fraaie établissement van het Victoria- hotel zichtbaar wordt We logeeren hier reeds in 1896 en namen ook thans weer onzen intrek in deze door geheel Indië zoo gunstig bekende inrichting. Eigenaar is een Duitscher, A. A. E. Lenné, oud-hofmeester, van de beide Gouver neur- Genezaals O. van Rees en C. Pjjnacker Hordyk. Deze ondernemende man nam in 1891 het toenmaligen Hotel Ort over, een logement dat niet veel te beteekenen had en o. a. slechts een maximum van twaalf logé's kon herbergen. Hy pakte de zaak dadelyk ferxn aan, sloot b. v. een contract met de Kon. Paketvaartinaatschappy voor de verpleging van het zieke personeel, richtte daarvoor een speciaal gebouw in, kocht terrein aan voor den aanleg van een park groot 50000 vier kante Meter, kortom deed alles om het nieuwe Victoriahótel aan zijn doel, do genezing van zieken, te doen beantwoorden. Aangezien steeds meer en meer patienteu kwamen aankloppen en vooral ook officieren en ambtenaren naar Sookaboemie kwamen om er de verloren gezondheid te herwinnen, moest do hoer Lenné voortdurend op uit breiding bedacht zyn en zoo verreten o. a. in het genoemde Park zestien mooie villa's, die bijna steeds waren bezet. Ook de tafel was beroemd en dat niettegenstaande de hotelpryzen slechts 90 tot 150 gulden 's maands bedroegen (met inbegrip van licht, bediening enz.) Op 't oogenblik zit de eigenaar echter in zak en asch, ziet hy met angst het moment naderen, dat hy failliet zal moeten gaan, verloopt zyn prachtige zaak en dat alles door een Rcgeeringsbcsluit van 19 Meij.1. We weten allen, dat 'ter tegenwoordig met de Indische Schatkist slecht uitziet, we weten dat Zyne Excellentie onze Gouverneur- Generaal terecht een beroep heeft gedaan op Nederland, dat zoovele tientallen van j.™. van de Koloniën heeft geprofiteerd, we weten dat ons Kamerlid van Kol zelfs het meer dan radicale voorstel waagde, om een groot deel der Buitenbezittingen te verkoopen ten bate van het verarmde Java, welnu is't dan niet bedroevend, dat ik U, trots dit alles, een staaltje moet mededeelen van weinig finan- ciëel beleid, waarop ik ook hierin 'tpubliek de aandacht heb gevestigd. Nu voor ongeveer twintig jaar geleden werd door een zekeren Dr. van Tyn alhier een z.g. Gezondheids établissement „Sclabatoe" opgericht en wel met een subsidie van het gouvernement grootzeshonderd gulden'smaands. De staat bedong daar by het recht, om vyf van zyn ambtenaren of officieren, tegen ver minderden prys (f 1.50 of f2,50 per dag, naar gelang van het traktement) te mogen doen opnemen, terwyl verder voor 400 mindere militairen en lagere civiele beambten logies moest worden ingeruimd tegen eene betaling vanschrik niet lezer! van f 2.50 per man en per etmaal I Voor huis vesting in gewone chambrée's en kazernevoc- ding wel wat hoog berekend, zou ik zoo zeggen Enfin dat was nog in dien goeden ouden tyd, toen Java ryk was en een ieder van de Schatkist trachtte te halen, wat er van te halen viel. Gelukkig heeft 'l Gouvernement later ingezien, dat het veel goedkooper zyn zieken zelf kon verplegen en gaan de pati ënten beneden den rang van officier, naar het Militaire Hospitaal te Tjimahi. Die nieuwe regeling trad nu ongeveer drie jaar geleden in werking. Intusschen bleef de subsidie groot zes hon derd gulden van kracht, en konden dus vyf landsdienaren tegen verminderde pryzen een plaatsje krygen. Nu verscheen er daar plotseling, 19 Mei j.L een Regeeringsbesluit van den volgenden inhoud /(Landsdienaren, die gedurende een hun wegens ziekte verleend binnonlandsch verlof, aanspraak hebben om als Gouvernemcntsly- ders der eerste afdceling in de van gouver- nementswege gesubsidieerde gezondheidséta blissementen te worden opgenomen, doch wegens plaatsgebrek niet of niet dadelyk gebruik kunnen maken van een der plaatsen, waarover het Gouvernement by die établis sementen te beschikken heeft, ontvangen over dien tyd, waarin zy als particulierlyder in die établissementen op plaats moeten wach ten, een tegemoetkoming in de kosten van hun verpleging ten bedrage van het verschil tusschen hetgeen zy daarvoor werkelyk heb ben moeten voldoen en wat zy als gouver- nementslijders verschuldigd zouden zyn, met dien verstande, dat deze tegemoetkoming niet hooger zal zyn dan voor landsdienaren, ge nietende een traktement van f 500 tot en met f 999 's maands f3.— per dag van f 300 tot en met f 499 's maands f 4.per dag van f 299 of minder 's maands f 4.50 per dag. Misschien begrypen sommige lezers dit lange relaas niet zoo dadelyk. Gouvernements- styl is altyd iet of wat duister, doch ik zal trachten U een en ander duidelijk te maken. Ik moet hier al dadelyk opmerken, dat het beginsel zeer juist en humaan is, alhoewel personen van f500 tot en met 1 999 's maands het best zonder die extra-toelage zouden kun nen stellen. Doch dat nog daargelaten, uit het boven staande volgt, dat de Regeoring de Directies der gezondheids-établissementen een soort van monopolie heeft geschonken, zeer ten nadeele van de hotelhouders in de koele bergstrekan, dat die Directies nu geen con currentie meer hebben te vreezen en het hun gouvernementspatiënten even goed of even slecht kunnen geven, als zy dat zelf maar verkiezen, terwyl tot overmaat van ramp de tarieven door de Regeering veel te ruim zyn berekend. Zoo is de pensionprijs in hot uitstekende Victoriahotel b. v. slechts negentig gulden. Het Gouvernement, zou door geen monopolie te gunnen, voor een luitenant met vyf en veertig gulden 's maands toelage kunnen vol staan. Selabatoe rekent echter f 180 en dit komt de schatkist dus op f 135 tegemoet koming, met andere woorden, men geoft dus den Luitenant in het etablissement f 4.50 daags toelage, terwyl die officier maar f 1.50 in het Hotel als toelage noodig zou ÊK. Veel wil ik er verder niet over zeggen, 't Is zeker een fout in de redactie, doch een fout, die op den duur zeer veel geld zal kosten. Er zyn vier van die gezondheidsétablisse menten nJ. op Sindanglaya, Tosari, Wonosari en hier ter stede. Lt. Clockekeb Brousson b. d. Soekaboemi. N.B. Bovenstaand artikel was reeds ge schreven en tot verzending gereed, toen we tot onze groote vreugde vernamen, dat de Indische Rekenkamer zich met de zaak bemoeit. C. B. Nieuwstijdingen, HELDER, 15 Januari 1004. VERGADERING van den Raad der Gemeente Helder, op Dinsdag, den 19 Januari 1904, des avonds ten 7Vi uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Mededeelingen en ingekomen stukkeu. 2. Kottieren schoolgeld. 3. Kohier hondenbelasting. 4. Instructiën gemeente bouwmeester en 5. Benoemingen. [opzichter. 6. Reclames. Een rumoerige vergadering. Door de anti revolutionaire kiesvereeniging Vaderland en Oranje* alhier werd j.1. Dins dagavond een openbare vergadering gehouden, waar de heer Jac. Van Oversteeg van Amster dam als spreker optrad met het onderwerp Vier bezwaren tegen het ministerie.* De ruime zaal van .Casino* was geheel gevuld, hetwelk vooreen deel ook toegeschreven moet worden uit de bekendheid, dat de heer A. P. Staalman zou komen debatteeren. De indruk, die deze vergadering op ons ge maakt heeft, is verre van gunstig. Reeds van den beginne af heerschte er een rumoerige, opgewonden stemming, die gedu rende den ganschen avond bleef heerschcn en op het laatst zeer onordelyk was. Zelden of nooit hebben wy hier een durgelyke wanorde- lyko vergadering bygewoonc. Des avonds 8 uur opende do heorC. Adriaanse de bijeenkomst met gebed en daarna kreeg de heer Van Oversteeg het woord. Spreker begon met er op te wyzen, dat hy eerst ge aarzeld had hier op te treden, omdat een avond als deze meestal niet aan het doel be antwoordt, veelal een kibbelparty wordt en men de beginselen der party niet altyd kalm beoordeelt. En dit laatste is in een district als het onze hoog noodig. De afgevaardigde van den Helder noemt zich aangesloten by de georganiseerde anti-rev. party. Een deel der party komt daartegen op en erkent hom als zoodanig niet, want door het dusgenaamde lid der a. r. party wordt tegen het ministerie tal van bezwaren ingebracht. Hel eerste be zwaar is, dat het ministerie niet beantwoordt aan het programma hetwelk by de stembus werd ontwikkeld. Spreker zegt, dat do anti revolutionairen by de stembus gestreefd heb ben het land te brengen ouder de christelijke beginselen en zich verzetten tegen de party, die God in 't Staatsrecht niet erkennen. De meerderheid werd verkregen door de gezame- Ijjko christelijke partyen en toen aan eeu der mannen, aan dr. Kuiper, de samenstelling van een kabinet opgedragen, die natuurlyk met de meerderheid rekening moest houden en niets anders dan een coalitiekabinet kon samen stellen. Do heer Staalman weet niet of er en welke onderhandelingen er geploegd zyn by het samenstellen van hut huidige ministerie, want hy is niet aangesloten bij de a. r. kamerclub, hetwelk een groote fout van hem is. Spr. vraagt, wat er van een organisatie terecht komt, als ieder op zich zelf blyft slaan. Één lingen kunnen niet anders dan bezwaren heb ben, want van onderling overleg is geen sprake. Daarom heeft de heer Staalman zich aan nalatigheid schuldig gemaakt. Spr. be hoort tot het kleine volk, maar stelt het volste vertrouwen in minister Kuypor en do leiders zyner party en zelden heeft hy een opmer king van den heer Staalman kunnen waar deuren. Ja, byna alle partygenooten bedroe ven zich over de oppervlakkigheid van den Hvldcrsche afgevaardigde. Ilad de heer Staal man zijn bezwaren in de party zelve gebracht en men had hom dan laten staan en zich daarop teruggetrokken, men zon respect voor zyn moed moeten hebben. Doch dit heeft hy nagelaten en niets gedaan dan het vuile lin nen buiten gewasschcn. Daardoor beging hy een groote fout. Door op zulk een wyze te ageeren, heeft hy de correctio der party tegen gewerkt, Zyn gezegde als de Christen minis ter wordt en op het zyden kussen komt, glydt de Christen er af en blyft de minister zitten, zie, daarvoor heeft hij niet het recht, om zoo iets tegen een wys man te zeggen. In 1901 by do behandeling der le troonrede van dit ministerie deed de heer Staalman zich kunnen als een twyfelaar in de goede bedoelingen van dr. Kuyperin 1902 was het niet beter, toen maakte hy bezwaar, omdat de geestulyko belangen niet op den voorgrond waren gezet. Hy vergat dus, dat het ministerie niet ge heel democratisch kon zynhij had niet het recht te beweren, hetgeen hij deed en vergat het vele goede dat reeds bewerkt was en nog aan de orde gesteld wordt. Zyn beweren was onwaardig, dat do Christen af gegleden was. In 't 3o jaar beweerde de af gevaardigde van Helder, dat do minister nog niets geloerd had, welnu, dat is op den be schuldiger van toepassing, want de actie van de heeren De Vries en Staalman is van zeer weinig beteekenis. Alleen te Zeist is een Chr. democratische kiesvereeniging opgericht. En de heer Staalman blijft zich noemen lid van de georganiseerde kiesvereeniging. Dit wordt in het geheele land, ja zelfs in dit district afgekeurd, ^rumoer) De heer Staalman beschuldigde den minister van halfheid, nalatigheid en roekeloosheid. Die halfheid bleek uit de indiening van de loterywct, vaccinowet en de pensioenwet voor onderwyzers. Spreker zegt, dat de min. reke ning moest houden met de omstandigheden. Alles kan niet in eens. Ook mag men de vry- heid van den een niet binden om die aan een ander te geven. Det de minister by de pen sioenwetten niet flink in de zak tastte, zooals Staalman wilde, was om geen onrechtvaardi ge of onchristelijke daad to verrichten. De 2e beschuldiging van nalatigheid moest, vol gens de beer Staalman, blyken uit de niet- indieniug van onderwijswetten en een wet op de ouderdomsverzekering. Hy vergeet hierby, dat men le hard van stal kan loopen en het beter is 3 jaar te wachten dan een halfjaar verkeerd te loopen. De beschuldiging van roekeloosheid brengt spr. op den beschuldiger terug en verwyt hem de govolgen van zyn actio niet overzien te hebben. Na een kort resumé gegeven te hebben, eindigt spr. zyn lezing, die matig geapplaudiseerd wordt. Aisnu wordt 15 minuten pauze gehouden, waarna gelegenheid is tot debat. Hiervoor hebben zich aangegeven de heeren A. P. Staalman en D. Meyer, dio ieder een half uur wordt toegestaan. Under gejuich en hoera geroep verschijnt de heer Staalman op het tooneel. Na een inleiding over het al of niet wenschelyke om in debat te treden, gaat by de rede van den spreker na, weerlegt do verschillende punten eu maakt de opmerking, dat de inleider niet, zooals aangekondigd was, t bezwaren tegen het ministerie, maar wel 30 h 40 bezwaren tegen Staalman heeft behandeld. Hy beweert verder, dat hy wel degelyk aangesloten is by de a. r. party nimmer is een bosluit genomen, dat hy er niet toebehoorthy begrjjpt niet den brutulcn moed om hem geen echte anti-rev. te noemen, men is toch by de gratie van den heer Van Oversteeg geen anti-rev.maar wel by zyn belydenis. Zoolang spr. niet buiten het pro gramma gaat, heeft niemand het recht hem geen ant. rev. te noemen. Dat hy lid moet zyn van de kamerclub staat nergens geschre ven en zoolang do organisatie zulks niet voorschryft 8a*1 het den hr. Van Oversteeg zulks niet aan. Dat de a. r. party zich bedroeft over het optreden van deu heer Do Vries en hem, {9 niet geheel waar, want het blad door hon uitgegeven telt niet minder dan 4000 abonnés, terwyl spr. uit het zuiden des lands tal van aanzoeken krjjgt om daar te komen spreken. Het is evenwel niet zyn doel scheuring in de party to maken. Heeft hy by de regeering fouten aangewezeu, dan betreffen die niet de party. Na nog cenigv bedenkingen weerlegd te hebben, zegt de Voorzitter, dat het half uur verstreken is en hy hem het woord niet langer mag toestaan. Onder protest ziet alsnu de heer Staalman van het woord af, terwyl in do zaal een hevig tumult ontstaat. Gejuich en protesten worden gohoord en het duurt eenigen tyd, eer de tweede debater, de heer D. Meyer, aan het woord kan komen. Deze zegt, dat het een schandaal is, dat iemand op 20 h 30 manieren zonder één gezond argument beklad wordt, zonder zich te mogen verdedigen, waarom hy ook van het woord afziet. Het rumoer en lawaai, dat nu ontstaat, is niet te beschrijven. Velen staan van hun zitplaatsen op, enkelen, waaronder do heer Staalman, verlaten de zoal en de gangpaden worden geheel gevuld. Na eenig geklop met den hamer van den Voorzitter wordt bet iets stiller, zoodat de heer Van Oversteeg tracht te replieeeren. Hy neemt het woord, maar wordt voort durend in de rede gevallen en geïnterrum peerd. Hy begint te verzoeken de gangpaden te ontruimen, maar aan het verzoek wordt niet voldaan. Nog maakt hy de opmerking, dat hy uit de begroeting, die den heer Staal man ten deel viel, opmaakt dat hier warme Staalmannianen zyn, die zieh evenwel als slecht georganiseerden hebben geopenbaard. Daarna /et hy in den breede nog eens het gesprokene uiteen, weerlegt de uitlatingen van den heer Staalman en beweert nogmaals, dat S. niet behoort dat de georganiseerde a. r. partij, maar is waarschynlyk een vrjje ant. rov. Ook het prov. comité is dio meening toegedaan, want het nam ten opzichte van de actie van den heer Staalman een motie van afkeuring aan. Ook werd door 9 anti- rev. kieaverecnigingen te Amsterdam do volgende motie aangenomen Gehoord dc inleiding en de daarop go volgde debatten, veroordeelt de agigatie door de h. h. Staalman en De Vries op touw gezet, die ten aanschouwe van den tegen stander verraad plegen aan eigen party door het zaaien van wantrouwen onder de broede ren, inzonderheid door het ondermjjnen van de trouw en het vertrouwen tegenover den man, ons van God gegeven, die meer dan 30 jaren lang de a. r. party met onkreukbare beginselvaste broedertrouw geleid heeft.* (Applaus en gejouw). De Voorzitter sluit daarop deze rumoerige vergadering daarby in zyn slotwoord er op wyzende, dat do heer Staalman, omdat hom een half uur voor debat word gegeven, vol strekt geen reden tot klagen had. Hy zelf stond gewoonlijk slechts 10 minuten voor debatvocring toe o. a. twee jaar geleden te Cocksdorp. Hierop ging de menigte met veel lawaai uiteen. Door de adelborsten van 't Konink lijk Instituut voor de Marine alhier zal den 20en Februari te Nieuwediep een feest gegeven worden, waarvan de opbrengsten een bjjdrage zullen vormen voor het Natio naal Huldebljjk aan H. M. de Koningin- Moeder. Den Oever op Wielingen. Op initia tief van schipper C. Verfaille werd Zater dagavond alhier een vry goed bezochte vergadering in 't lokaal van M. Tyaen belegd, waarin door hem en door den hr. L. Spaander, voor de aanwezigen het nut betoogd werd om zich aan te sluiten by den bond van staatspenaionneering. Het gevolg waa, dat er een voorloopige afdeeling van genoem den bond gesticht werd, waartoe thans 86 personen zyn toegetreden. Dit ia de tweede voorloopige afdeeling op het eiland, want ook de eerstopgerichte te Hippolytushoef moet nog evenals de afdeeling Den Oever door het hoofdbestuur aangenomen worden. Op de manitée musicale dramatique van 4 Februari, waarop aan H. M. de Koningin-Moeder te Amsterdam hnlde zal worden gebracht in het Paleis voor Volks- vljjt, zal uitgevoerd worden een cantate van Mengelberg, woorden van Mr. Van Loghem, door den eerste getoondicht by gelegenheid van het huwelyk van der Koningin. Eenige honderden zangers zullen Hare Majesteit by het binnenkomen een paar coupletten van het Wilhelmus toe zingen. Voorts 'oorta zal in de feeetweek in het Paleis voor Volksvlyt een grootache fancy-fair worden g^houdeo, waarvoor een dames-comi té is gevormd met mevrouw Vening Mei- nesz Den Tex als voorzitster. Na kennisneming van het haar aange boden programma der aanstaande hulde feesten te 's-Gravenhage, heeft de Konin gin-Moeder Zich bereid vprklaard by te wonen de feestvoorstellingen op 22 en 23 Jan. in den schouwburg; de middagvoor stelling in het Paleis op den Kneuterdijk te geven op gemelde dagen en op Maan dag 25 dezer het caroussel in de cavala- rie-kazerne, terwyl H. M ook het voor nemen heeft tegenwoordig te zyn by de godsdienstoefening op Zondag 24 Januari in de groote Kerk. Verwacht wordt dat ook de Koningin en de Prins by al deze feesten en samenkom sten tegenwoordig zullen zyn. Uit het Buitenland. Prins Louis Napoleon, generaal in Ruaai- scheu dienst, kwam Maandagmiddag te Parys om tegenwoordig te zyn by de begrafenis plechtigheden van prinses Mathildo. In 't repu- blikeintchu Frankryk zyn nog steeds velen, dio met spjjt terugdenken aan de glorioryke dagen onder zyn koningen en keizers. Een bezoek als dit is dus wol in staat om het licht ont vlambare gemoed der Franschen tc doen ont branden en kan tot betoogingen aanleiding geven. De politie bad uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen, doch slechts hier en daar boorde men den kreet (Leve prins Louis*' of «Leve generaal Bonaparte.* De regeering zal den prins wel nauwkeurig na gaan en, mocht het tot betoogingen komen, wel afdoendo maatregelen nemen. Minister Combes is op een banket aan hot redevoeren geweest. De oppositie moest het ontgeld n. De grootste vyand van Frankrjjk achtte hy de clericalen, veel gevaarlyker dan de nationalisten en de monarchisten. Hy deelde mee, dat de strijd tegen hen zou wor den voortgezet. In de volgende zitting der kamer zal voorgesteld worden der congregaties het recht tot het geven van ondorwys te ontnemen en zal eene nadere regeling van de betrekkingen tusschen Kerk en Staat worden voorgesteld. Hjj rekent daarby op den krachtigen steun der verbonden groepen der linkerzijde. By dc verkiezing van een kamervoorzitter heeft de verbonden linkerzij haren candidaat zien zegevieren. Brisson is met 257 stemmen tot president gekozen. Hot succos is niet schitterend want. daar van de 536 stemmen nog 18 blanco waren, had hjj dus maar even de meerderheid. De verkiezing voor het bureau der kamer zal der regeeriug niet meegevallen zyn, daar als vice-presidenten werden gekozen drie gematigden van het »bloc« en één oppoeitie- Gd. Jaurés, socialist, werd niet herkozen cu ook de radicaal socialisten hebben er geen vertegenwoordiger in. De >Daily Mail* deelt moe, dat koning Eduard van Engeland in April opnieuw een bezoek zal breugen aan Ierland. Het schjjnt den koning daar den vorigen keer dus wel bevallen te zyn. Een ander Engelsch blad deelt mee, dat in de eerstvolgende zitting van liet Parlement, door lord Bel karen een voorstel zal ingediend worden tot invoering van het decimale stelsel van maten en gewichten in Groot Brittanje. Binnen twee jaar zou dan hot uitsluitend gebruik van dit stelsel verplicht worden ge steld. De lord meent dat de meerderheid der Parlementsleden gunstig voor deze her vorming gestemd is. Het door de regeering, beter gezegd door Chambcrlain, voorgestelde stelsel van prefe rent! ëule 1 echten, zal tot eene scheuring in de Unionistische party aanleiding geven, dat wordt mot den dag duidelyker. In Somaliland hubboa «1e Engelsohe troepen een nieuwe overwinning bevochten op do troe pen van den Mullah. De verliezen van den vyand worden geschat op 1000 man, terwyl 400 geweren werden buit gemaakt. De Eogelschen verloren 3 offi cieren en 40 soldaten. Negen officieren worden gewond. By de behandeling der Oostenrykscho bo- grooting voor buitemandsche zaken keurden alle sprekers het samengaan met Rusland in de Balkankwestie goed. Uit modedeeling< aan de delegaties bleek verder, dat tot koning mgen Peter van Servië een vertoog was gericht^ omtrent het aan sjjn bof en in zyn omgeving houden van personen, die mede deden aan den koningsmoord. De vreemde mogendheden zullen zich niet by koning Peter kunnen laten vertegenwoordigen en zoo zal men het zien gebeuren, dat geen der gezanten zich by do nieuwjaarsreceptie ton Hove (14 Januari van FEUILLETON. 29.) Ik kan me zoo voorstellen, dat Jinka niet na kon laten om u van haren protégé te spreken. Nu ty kan trotsch op hem wezen, tot op dit oogenblik heeft hy zich uitstekend gedragen. Ik geloof werkelyk, dat by voor my door het vuur zou loopen.* Het was taraelyk laat geworden. Felicia, die zich vermoeid gevoelde, was de eerste, die aanstalten maakte, otn heen te gaan. Meer dan zy het voor zich zolve bekennen wilde, maakte ty er zich bezorgd over, of de ont moeting tusschen haren man en Ad al bert ten slotte toch niet tot een noodlottig einde zoude voeren, vandaar, dat zy deze zooveel mogelyk trachtte te bekorten. Vergeet vooral uw diner van Donderdag niet,* scherpte gravin Florentine Kulgatechew by bet afscheid nog in. >Ik reken er op, dat Vre ons goed amuseeren zullen. Natuurlijk breng ik Adalbert mede.' Ietwat bedremmeld zocht deze naar uit vluchten en verontschuldigingen, Felicia, koud en koel, zeide hem geen woord om hem tot komen aan te moedigen, Kulgatechew aarzelde. Ik begryp je werkelyk niet, Adalbert,' hield de gravin aan. >1161 spreekt toch van zelf, dat je naar je nicht gaat. Niet waar Wladimir*, wendde zy zich tot dezen, .hier gelden geene verontschuldigingen.* iO zeker niet,' antwoordde deze. ,Wie mjjne geëerde tante medebrengt, is altijd hoogst wolkom, vooral als het een bloedverwant van myn *rouw is. Wy rekenon alzoo op u, Adalbert.* Met deze woorden verwyderde hy zioh met Felicia. Gravin Florentine had de aangename eigen schap dat zy haren gasten gaarne epigram men nazond, zoover als hare zwakke krachten haar zulks veroorloofden. Wat was Felicia vandaag weer stil,' merkte zy op. Kulgatschew moet zich toch wel versehrikkeljjk by haar vervelen.* Goddank dat er nog vrouwen zyn, die zwygcn kunnen,- antwoordde graaf Szymonski met eene, aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende ironie. De gravin liet zich ditmaal niet uit het veld slaan. «Zjj steekt zeer ongunstig af by haren man,* ging zy dapper voort. Als hadde zy de grootste kottery gespro ken, staarde Adalbert haar met een open mond aan, hy kon geene woordeu vinden voor zyne verontwaardiging. In elk geval is zy een wonderschoone vrouw,* merkte een der aanwezigen op. Ook daarin staat zy bö hem ten achter,* bleef de gravin beweren. «Zy is kond en lovenloos, hij daarentegen vol uitdrukking en en vuur, eeu zeldzaam schoone man.* Wellicht,* gaf Adalbert aarzelend toe, maar toch geen gezicht, dat my vertrouwen zou kunneu inboezemen. Aan wie herinnert hy my toch Ik weet waarlyk niet, waar ik dat gezicht thans thuis zal brengen en toch heb ik den indruk, alsof ik het al eens elders ontmoet heb.* In eeu circus misschien,' lachte graaf Maklowski, die het maar niet verkroppen kon, dat gravin Florentine aan den ander boven hom de voorkeur had gegeven en ver overde met deze bemerking terstond Adalbcrt's hart. «Daar treft mea gewoonlyk zulk een slag menschen aan, groot, schoon, breedge schouderd, adelaarsneuzen cn een weinig boozen blik.* Zoo zal het wel geweest sjjo,* beaamde Adalbert. HOOFDSTUK XVL Op den terugweg was Kulgatschew in het oogloopend stil. Somber voor zichuitkykende zat hy daar achterovergeleund in het rijtuig. Felicia keek hem nu en dan van terzyde aan, zonder ht-t echter te wagen, een woord tot hem te richten, zoozeer vreesde zjj, zich een uitbarsting van zyn toorn op den bals te halen. Eindolyk, toen de villa reeds byna bereikt was, richtte hy zich op, schudde zich als iemand, die uit den alaap ontwaakt, en richtte het woord tot haar. Zorgt gy voor een diner op Donderdag,* zeide hy tot baar. iHet moet exquis z(jD.* .Onlangs scherptet je mo nog spaarzaam heid in,* bemerkte zij, ,en wij hebben onbe taalde rekeningen bjj de vloei." En nu wenach ik een goed diner en kan ik je de verzekering geven, dat de rekenin gen binnen kort worden betaald.' «Goed. Hoeveel personen wil je invi- teeren •Twaalf.' En hy telde de namen op. Adalbert's naam werd het laatst genoemd. •Jy bent het zolf geweest, die hem hebt uitgeuoodigd,* zeide zy op een verwyt, dat zy in zjjoe oogon meende te lezen. ,Ik weet dat wel,* antwoordde hij. »Het doet er ook uicls toe of hy komt, het heeft zoo moeten wezen.* Verwonderd zag zy hem aan, wat kon by daarmede bedoelen? Ik zeg maar net als de Tnrken wat ge beuren moet, dat gebeurt ook,* ging hy voort. Wat God wil,* verbeterde zij halfluid, doch wat wil je daarmede eigenlyk zeggen In de eerste plaats, dat je my met je kin derachtige theologie met rust moet laten,* stoof hy toornig op. .Wanneer je datgeen, wat ik gezegd heb, niet begrijpt, dan doet er dat niemendal toe, doch bespaar je oude- wyvenpraatjes over God en goddelyke be schikkingen. Een nieuwe steek, die haar door het hart ging. Zy had reeds herhaaldelijk bemerkt, en inct steeds toenemende bexorgdheid, hoe geheel anders hy was, ook in datgeen, wut godsdienst betrof, dan hij voor haar huwelyk zich getoond had zoo onverbloemd als thans had hy echter nog nooit zijne onver schilligheid voor God en goddelyke zaken uitgesproken. Zy zag hem smartelijk aan cn hy beantwoordde dien blik schouderophalend met een vergoelijkenden glimlach. Wellicht was dat slechte woord hem in eene oogen- blikkelyke opgewondenheid onUuupt, en was het niet zoo ernstig gemeend, aldus trachtte zij zich zeiven te troosten. Het diner had plaatsen hot was het best geslaagde, dat nog ooit by Kulgatschew had plaats gevonden. Hy bezat echter ook hot talent, om alleen zulke menschen te vragen, die werkelyk o~>k by elkander pasten, cn ook ditmaal legde hy die gave aan den dag. Wjjn en spijzen waren voortreffelijk, en de bloemen, die de tafel sierden, waren zoo schoen gearrangeerd, als men dit maar zelden in Kr. zag, de toiletten der darues overstraalden de pracht der bloe men, de goede luim der gasten, werd door de beminnelijkheid van den ga bouquel Üf zy slechts verhoogd. Ofschoon steeds een onder houdend, veelzydig man, overtrof hy dien avond zich zeiven nog, zyn vrooljjkheid waa .nstckelyk, op het juiste oogenblik wist bjj ook het juiste onderwerp op het tapijt te uil ieder van zyn gasten datgeen lokken, wat er aan discours in hen zat. Maar ook Felicia nam op hare gewone, kalme w[jze toch aanvallig de honneurs waar en gaf zich alle mogelyke moeite om by tc dragen tol het welslagen van het feest. Adalbert zat natuurlyk niet naast haar, doch van zyne plaats af, door geen merende vaas, geen reuiachtigen verhinderd, kon hy haar gadeslaat wel gelukkig is, vroeg hy zich zelve af en hy wist niet, of hy voor zich die vraag on voorwaardelijk beamen mocht. Hy zag hoe bare blikken nu en dan die vau haren man ontmoetten en hoe oene vriendelijke uitdruk king dan beider gelaat verhelderde, hy zag echter ook een kleinen rimpel van zorg, die zich op dat heldere voorhoofd had ingegra ven en meende een trek van weemoed op dat schoone gelaat te ontdekken. En wanneer by dan den blik wendde naar Knlgatsxhew, dan kwam het hem voor alsof er woestheid uitschitterde van onder die aan «len dag ge legde beminnelijkheid ruwheid onder het mom van rykdom 111111 phrasen. Grattes U Russs et voue trouverex le barbaredit woord viel hem weder in en hy vroeg zich zelvcn onophoudelijk afwaar mag ik dezen man toch al meer ontmoet hebben. Het diner was afgeloopen, de gasten, die men nitgenoodigd had, om verder den avond te komen passeeren een Engelsch gebruik, 1 dat Kulgatschew by zich had ingevoerd, 1 waren aangekomen, het was daardoor buiten- I gewoon levendig geworden in de beperkte gastheer nogruimte. Het ongunstige weder veroorloofd» niet om by avondlichten en bonte lampions zich buiten op te houden, gelijk aanvankelijk Hoogst iet allsrli het plan wzs geweest, men was nu verplicht, om zich in de verschillende kamers te ver- elegant ingericht, dat wil zeggen lerlei huisraad tot overladens toe ge vulde vertrekken, daarby wat proporties betreft, geheel en al beantwoordende aan den modernen villastijl, klein nn onaanzienlijk, was het wel moeilyk gevallen om zich daarin bewegen. Vooral de bedienden, die met presenteerbladen heen en weer liepen, onder vonden dit ongerief ten zeerste, de vrooiyk- heid der gasten werd er, zooals licht te begrijpen valt, in het minst niet door gestoord. De heer en de vrouw dce huizes deden wat in zulk oen geval het beste is, zy lieten ccn ieder sa facoo* zich amuseeren. Terwyl enkelen praatten, zaten anderen by de piano of zongen, sich er weinig om bekreunende, dat hunne mueikale producten iu plaats van de aandacht te verwekken, de algemeene spraakzaamheid nog slechts aan wakkerden, weder anderen hadden aan de gereedstaande speeltafeltjes plaats genomen, kortom, overal heerschte eene ongedwongen vrooljjkheid. In Fclicia's schrjjf kabinet haddon de spelers zich teruggetrokkon. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1904 | | pagina 1