KLEINE COURANT ;|a 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna Oe Oorlog io het Oosten. i SPORTBESCHUIT Magasin de Modes MÉ lol Kilf J KATER, FOTO toestellen en benoodigdheden. geïllustreerde prijscourant gratis. 1d de Rond- en Varkensslachterij schagenstraat 32, prima Rund-, Kalfs- en Varkensvleesch. W. JAGER GERLINGS Firma I. H. ENSCHEDÉ. No. 3252. Zaterdag 16 April 1904. 32ste*Jaargang. vjj Bureau: Spoorstraat. Telof. 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc-Telef. 50. TWEEDE BLAD. Indische Fenkrassen. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. 56. Men heeft dikwijls Douwes Dekker's privaat leven afgebroken, z.g. «onthullingen' gedaan en natuurlyk ook braaf gelasterd. Een dergelijke manier van bestrijden is niet ridderlik, is laag De persoon van een schrijver, een schilder of ander groot man moet buiten spel blijven. Het intieme leven van oen Vorst, een Staats man, een Legerhoofd, een Vlootvoogd, een Kunstenaar, oen Hervormer, gaat ons gewone menschjes niets aan 1 Het moot ons koud laten of een, door positie, talenten en daden ver boven ons, de massa, verheven persoon lijkheid ook enkele menscheljjke zwakheden, enkele fouten met ons kleintjes gemeen heeft. •Zeg, heb je dat van Prins Maurits gelezeD ,Nou, dat had ik ook van Napoleon niet gedacht l' „Wat zeg je van die geschiedenis met Koningin Victoria?' tWeet je wat ze van Minister vertellen „Die Generaal moet in zijn luite- nantstijd ook een rare geweest zyn „Ze zeggen, dat Professor drinkt .Multatuli!? Die vent, wel die sloeg zyn vrouw, scharrelde en maakte beeren Zoo kletst Jan Publiek afl De massa verbeeldt zich dan dadelijk nu ook geen respect meer verschuldigd te zyn verb eld je voor zoo'n smeerlap 1-, ze denkt, dat de besproken persoon nu tot haar laag niveau is afgedaald, want zij, de massa, die niets kont, die niets weet, die niets doet, kan nu eenmaal geen grootheid boven zich verdragen, wil nivelleeren, zoodra ze enkele, heele enkele puntjes van overeenkomst ont dekt, want och, we weten 't allen heel goed, i wy, de massa, vormen een ruezencollectie van al zeer onvolmaakte wezentjes Zyn we niet kinderachtig, lezers Moesten we niet liever de oogen sluiten voor 't kleine, dat ook de grooten aankleeft en dankbaar aanvaarden, wat zy naar buiten bewerken. Ze wonen in een glazen paleis, die uitstekenden, terwyl niemand op het pot dicht gesloten hokje van ons let, want anders Ik achtte het bovenstaande noodig, ge achte lezers en lezeressen, als protest tegen die anti-Multatulianen, welke uit gebrek aan geest in modder gingen graaien We hebben uitsluitend en alleen te maken met 's man (geschriften en ik, Uw Indische Penkrasser, meer speciaal mot het boek, »dat eene rilling deed gaan door den lande", het zoo heerlyk mooi geschreven boek, waarvan ik den styl met een 10, een 100, een 1000 desnoods, doch den inhoud met een 0 zou willen zien getaxeerd Het is my werkelyk onbegrypelyk, dat er tot heden nog steeds geen deskundige opstond, die eens helder aantoonde, hoe onnatuurlyk, hoe weinig Soendaneesch gedacht b.v. die tragische liefdesgeschiedenis van Saïdjah en Adinda is. Ook wist de Heer Douwes Dekker blyk- baar niet, dat Saïdjah de naam is van een meisje en Adinda of liever adinda «jongere broeder" of jongere zuster'' beteekent. De jongeling zou Saïdjan hebben moeten heeten, want Saïdjah's treft men alleen onder de doohteren des lands aan. Tot overmaat van ramp is adinda geen SoendaneeBch, doch een zuiver Maleisch woord, dat nimmer als naam wordt aangetrofien. Het doet er nu wel niet heel veel toe, doch 't kan on passant als illustratie dienen, met hoeveel kennis van de Soendaneesche maatschappij Multatuli zyn Max Havelaar dorst schryven. De karakters van Saïdjah en Adinda zyn al even on-Inlandsch als de namen. Het liefdeleven by den Oosterling, en vooral hier op West-Java, is uitsluitend zinnelyk en een Soendaneesche knaap, die zes en dertig manen of ongeveer drie jaar zyn bruine trouw blyft, trouw, op Batavia nog wel, kyk zoo'n Jozef moet hier nog geboren wordenEn de Soendaneesche meisjes nu lees daar van Kol blz. 604 maar eens op na Grappig is 't, dat de Heer Douwes Dekker zyn held «in 't Maleisch, dat Italiaansch van het Oosten', zyn schoon aandoenlijk lied van de «badjing* liet zingen. Een Soendanees uit Lebak spreekt en zingt in het Soendaneesch, ook al een kleinigheid, maar het teekent! Ik heb dit trouwens noodig voor eene op merking van meer waarde, die later volgen zal. Als ik den Max Havelaar verwerp, wil ik daarmede nog niet beweren, dat er in het Lebaksche geen misbruik van gezag werd gemaakt. IntegendeelIk ben ton volle over tuigd, dat er zwaar gezondigd werd door de Hoofden, dat het volk veel onrecht geschiedde on dat de Resident en ook de Gouverneur dit volkomen goed wisten. ,Wat blief?!" hoor ik u al roepen. „Nu trek je toch één lyn met Douwes Dekker «Pardon, in 't geheel niet. Ge zult het hooren Multatuli zegt in zyn boek, dat het Gouver nement liever tien Residenten ontslaat dan één Regent en dat heeft dan betrekking op het ontslag hem eervol op verzoek verleend, In een noot tracht hy dit nog wat te ver duidelijken door 't volgende Do bespottelijke angst voor 'n Inlandsch Hoofd wordt door de residenten bij de Regeering levendig gehouden in hun eigen belang, en berust eigenly k op 'n woordspeling.' Wat hy met die .woordspeling' bedoelt, verklaar ik niet te begrypen. Do noot luidt verder „De waarheid is, dat wy in 'torga- nismus van ons bestuur de Inlandsche Hoofden niet kunnen missen, d. L het stelsel waarin die Hoofden een zoo voor name plaats beklceden. Maar hieruit volgt volstrekt niet, dat men een Inlandsch Hoofd niet aan z'n plicht zou kunnen houden. Waar zou 'theen, als men geen luitenant straften of ontslaan mocht, om dat men in 'n leger de officieren niet missen kan De laatste opmerking, van die officieren bedoel ik, is zoo ontzettend ^storn, dat daar reeds het heele boek meê valt! ^Meende de Assistent-Resident Douwes Dek ker werkolyk, dat de verhouding van een officier tot zyn soldaten, dezelfde was als die van een Regent tot het volk En dat wou nog wel Gouverneur Generaal geworden zyn 1 Nu de Javasche Courant (de Indische Staatscourant) zou zeker veel lezers getrokken hebben, doch binnen het jaar was de vaan van den opstand ontrolt en we waren er door de slachtoffers der Hoofden netjes uitgeworpen, uit Java bedoel ik Welk soldaat zal naar zyn spuit grypen als een officier wegens wangedrag ontslagen wordt of in do kast gestopt De vergelijking gaat mank, heel erg mank! De instelling van de betrekking van Regent is reeds van zeer ouden oorsprong. Zy dateert van de oorspronkelijke Javaanscho Vorsten, die aan het hoofd der provinciën bloedver wanten plaatsten, om die ryksdeelen namens hen te besturen. Deze leenmannen, want dat waren het eigenlyk, moesten bun vorst in tjjd van oorlog by staan, op bepaalde tyden hun hulde brongen en schatting betalen. Zy verkregen daardoor alle rechten op den grond en op de bewoners, hun lyeigenen. Later, toen de Oost-Indische Compagnie de Vorsten had verslagen, wist zy de Regenten aan zich te binden, door hen te handhaven, teiwyl dit handelslichaam dan in de plaats van de oude Vorsten trad. Later wéér, onder Daendels, werden do Regenten koninklijke ambtenaren en dit zyn ze nu nog, doch het lagere volk ziet in hen steeds de oude Hooiden, de werkelyko Re geerders en begrypl natuurlijk niet veel van hun verhouding tot het Gouvernement. De Regenten zyn van hoogadellijke, dik- wyls vorstelijke afkomst en in de oogen van den dessaman staat de Kandjeng Boepali heel wat hooger dan do Assistent-Resident, de Resident, ja zelfs do Gouverneur-Generaal I Zoo is het nu nog, hoeveel te meer in 1856, reeds byna een halve eeuw geleden, in de dagen van den Assistent-Resident van Lebak. Wat gebeurde er nu De Heer Douwes Dekker had, één maand na de aanvaarding van zyn ambt, de onver gefelijke dwaasheid begaan, om den zestig- Gewest jarigen Regent van Lebak, Raden Adipati Karta Nata Negara plompweg te beschuldigen van misbruik van gezag. Hy stelde per spoed brief vóór, aan zyn Chef den Resident van Bantam, om den Regent naar Serang te mogon opzenden en zyn schoonzoon, den Demang van Parang Koedjang met de overige familieleden van den Regent in voorloopig arrest te mogen nemen. Kijk, als ik Resident van Bantam was geweest, had ik onmiddellijk een dokter van Serang gezonden om de temperatuur van den Assistent-Resident op te nemen. Alleen een koortslyder of een gek toch zou met zulke ingrijpende spoedvoorstellen kunnen komen aandragen en ik geloof wel, dat de naam Sly mering goed gekozen is voor den toenmaligen titularis te Serang, want do deftige kalmte, waarmee de zaak verder, volgens de beschrijving, behandeld schynt te zyn, doet iemand met visschenbloed veron derstellen. Jammer, dat mijn plaatsruimte zoo beperkt is, doch ik denk, dat de duizenden en nog eens duizenden in den lande, die den Mar Havelaar gelezen hebben en de velen, die dat boek wellicht nu nog willen lezen, de zaak belangryk genoeg zullen achten, om er nog één Penkras aan te mogen wyden. Lt. Clockbner Broüsson. b.d. Sindanglaja. De marine-deskundigen te Petersburg breken zich het hoofd over de vraag, wat de Japanners wel mogen voor hebben met hun hardnekkige pogingen om de haven van Port-Arthur te versperren. Want zelfs indien zy er in slaagden een schip te doen zinken op de verlangde plaats, zou zoo meent men te Petersburg wat schiet katoen voldoende zyn, om het wrak uit den weg te ruimen. Verontrustende berichten. TOKIO, 12 April. Men gelooft hier, dat de stryd aan de Yaloe een aanvang genomen heeft, ofschoon geen rechtstreekscb bericht ontvangen is. Den militairen atta chés by het eerste legerkorps is aangezegd zich gereed te houden om op te rukken, daar men verwacht binnen enkele dagen te zullen vertrekken. Admiraal Makharof. f Een ernstige ramp heeft de Russisohe oorlogsvloot alweder getroffen. Het pantserschip >Petropawlowsk" stoot te op eenige torpedo's, waarschynlyk tydens een manoeuvre, en zonk met de beman ning en de officieren. Slechts een 20-tal mannen ontkwamen aan de ramp. Admiraal Makharof is dood, grootvorst Kyrill ernstig gewond. PETERSBURG, 13 April. Stadhouder Alexejef zond heden uit Moekden het vol gende telegram aan den TsaarOp grond van een zooeven van luitenant-generaal Stoffel ontvangen telegram heb ik de eer Uwe Majesteit te berichten, dat de vloot van den Stillen Oceaan opnieuw een zwaar verlies geleden heeft in den persoon van vice-admiraal Makharof, haar met roem bedekten chef, die met het vlaggeachip >Petropawlowsk" is omgekomen. Het Russische slagschip >Pretropaw- lowsk" was in 1894 gebouwd en had een waterverplaatsing van 10.960 ton. De lengte bedroeg 112 Meter, breedte 21 en diep gang 7.9 M. Pantsering 90 m.M. Het voerde 4 kanonnen van 30.5, 12 van 15 en 10 van 4.7 cM. en had 6 onderwater- lanceer-inrichtingen. De machines ontwik kelden by volle kracht 12.213 I.P.K. De bemanning bestond uit circa 700 man. De kosten van aanbouw bedroegen ruim 13 millioen gulden. (Later telegram.) Volgens melding van den commandant van Port Artkur gingen eenige pantserschepen en kruisers onder de vlag van den commandant in zee, toen de vyand zich vertoonde. Zy vervolgden een deel der vyandelyke strijdkrachten en keer den naar de reede terug, toen deze tot 30 schepen vermeerderd werden. Hiorby stoot te het pantserschip >Petropawlowsk" op een myn, met het gevolg, dat het schip verloren ging. Grootvorst Kyrill Wladimirowitsch, die zich op de »Petropawlowsk" bevond, werd gered en is licht gewond. Het geheele es kader is de binnenhaven binneugeloopsn. Verschoppelingen. Wie 's avonds van omstreeks 10 uur af langs den achterkant van den Stadsschouwburg te Amsterdam loopt, kan zich byna tolkens erge ren aan hetgeen daar in een der lage ko- zynen van de machine-kamers te zien is. Daar liggen dan naast elkaar twee bundel tjes lompen, althans daarvoor ziet hy de voor werpen aan, die in hot duister nauwelijks zyn aandacht trekken. By nader onderzoek zal hy echter tot de ontdekking komen, dat die bun deltjes lompen tweekinderen bedekken, m jongen en een meisje, van omstreeks tien i twaalf jaar. Zy liggen daar 's winters by de felste koude, by de hevigste stortregens, weer of geen weeraltyd ligeen zy daar vast ineengestrengeld, trachtend elkander te verwarmen, de ge weldadige warmte zoekend, ook die van binnen uitstraalt. Tegen het uur, dat de bezoekers van den schouwburg huis waarts gaan, onbewust, misschien ook onge voelig voor dat kleine tafreeltjo wezenlijke ellende, nadat zy hun harten hebben opge haald aan de emotie van de onwerkelijke, maar toch immers met gevoel nagebootste smart dan staan die twee kleine paria 's in de donkere gang bibberend op en spoeden zich naar het verlichte Leidsche Plein, om daar de groezelige handjes uit te strekken naar het publiek. Met vruchtbare variatie weten zy altyd weer andere leugentjes op te disschen om te speculeeren op het medelijdend gevoel der menschen. En soms worden zy dan ook wel oons met een paar centen afgescheept, meestal hinderen zy de voorbijgangers net zoolang, dat zy of hen met oen snauw verjagen, of, i er maar af te zyn, in den zak tasten. En als het dan weer leeg is op de straten, dan gaan ze meestal weer naar hun schuil plaats; want zy moeten by hun ouders be talen voor hun onderdak, en als ze niet het vastgestelde bedrag thuis kunnen brengen, dan moeten ze maar op de straat overnachten En zoo komt het dat men ze er des nachts om 3, 4 uur nog kan zien. Dat duurt zoo reeds eenige jarende politie verklaart er niets aan te kunnen doen, de publieke weldadigheid kan niets doen dan het schandelijke kwaad bestendigen, door die twee ongelukkige kindereu geld in de hand te stop pen. (Echo), In sneeuw en ijs. Een aangrypend verhaal schryft een der overlevenden van de mislukte Hubbard-expc- ditio in Labrador aan zyn zuster. Het is in een eenvoudigen brief, dat deze reiziger, Dillon Wallace, met de grootste soberheid weergeeft het ontzettend lyden van het drie tal ontdekkingsreizigers, die door den winter werden overvallen in het verlaten Labrador. Maar het schoonste gedeelte uit dezen brief is een bladzyde, overgenomen uit het dagboek van Hubbard, den leider der expe ditie. Deze werd ziek, uitgeput achtergelaten, toen hy niet meer verder kon en zyn beide reismakkers zelf te zwak waren om hem by het verder gaan te steunen. Dus besloot men Hubbard achter te laten en aan de 40 mjjl verwijderde kust hulp te zoeken. Alles wat er aan voedsel overbleef liet men den uit- geputten man achter. Waaruit dit voedsel be stond In Juli had men oen rendier ge schoten en opgegetenin de onmogelijkheid om verder het land in te dringen, daar ook de wetenschappelijke toestellen gebroken waren, keerde men terug op zyn schreden en liet Hubbard achter op do plaats waar hot rendier geslacht was. Het was toen vier maanden later, maar men vond nog do huid en wat beenderen, ook overblijfsels van den maag van het beest. Dit was do voorraad, die men de stervende achterlietMen zamelde wat hout en bouwde zoo goed als het ging een tentdaarna wikkelde men Hubbard in een deken, las gezamenlijk Hoofdstuk 14 uit het Evangelie van Johannes en nog, op Hubbard's verzoek, Hoofdstuk 18 van den Eersten Brief aan de Korinthiörs men kent dezen brief, waarvan hot laatste vers het geheele Hoofdstuk zoo mooi samenvat in„Nu dan blyft geloof, hoop en liefde, doch de meeste van doze is de liefde.' Toen gingen Dillon en George. En Hub bard bleef. De laatste bladzyde. Alleen in zjjn schamel tentje, in de gure Labradorsche ijs woestijn, schreef de reiziger als volgt 18 Oct. 1903. Alleen in de tent. In twee dagos hebben wy den weg mot lichten ba gage hierheen, afgelegd. Donderdag kon ik niet verder, en ook Vrydag en Zaterdag evenmin. Ik zag het wanhopende in om nog verder te gaan met do jongens. Zy willen trachten, een vroeger 12 mijl verder achter gelaten zak met meel te bereiken. Dan zal Wallace by my terugkeeren. George zal naar Grand Laken loopen en ons hulp zenden. De twee laatste dagen legden ons groote moeilijkheden in den weg. Ik heb in myn dagboek niet» geschreven, omdat ik te zwak was om te schryven. Gisteren vonden wij op een kampeerplaats het overblijfsel, dat wy van onzen meelzak hadden afgesnoden. Een klontje meel bevond er zich nog in; wij kookten het met onze oude rendierbeenderen on dikten den soep wat aan. Ook vonden wy een pot mosterd, die wy weggeworpen hadden. Ik at er van en vond ze goed. Wy mengden er wat van in onze beensoep dit kwikte ons op. In denzelfdon pot deden wy een stuk rendierhuidze zwol op en smaakte niet slecht.' Myn tent is opgeslagen tegen een rots. De rots werpt de warmte van het vuur terug, doch nu gaat liet vuur uit door den regen. Ik zal het laten uitgaan en de tent sluiten, tot do regen is opgehouden en zoo den wind buitonhoudon cn hout sparen. Hedenavond of morgen zal het misschien ophouden met regenen, zoodat ik een vuur kan aanloggen en het overschot van myn slobkousen on een paar runderleercnhand- schoenen kan opeton. Dat zou een beetje helpen. Ik lyd niet. De acute honger heeft plaats gemaakt voor onverschilligheid. Ik ben moe. Ik bon moe. Ik denk, dat de hon gersnood niet zoo vreesclyk is! Doch laat niemand denken, dat ik hem verwacht. Ik ben voorbereid. Dat is alles. Ik geloof, dat den jongens, met Gods hulp, zal gelukken my te redden Den 20sten bereikten de twee tochtgenoo- tcn pas de plaats, waar de meelzak lag er waren nog slechts een paar groene brokken in. Dillon keerde niettemin naar Hubbard terug, maur het ging sneeuwen en ook deze zwakke uitgeputte man kon haast niet ver der do sneeuw lag hoogde geheele streek was van uitcrlyk veranderd en hoe hy zocht, de tent van Hubbard was niet meer te vinden. Toen besloot hy zelf ook naar Grand Lake te gaan. maar hy zou het niet bereikt hebben door zwakte en uitputting, als de hulp expeditie hem niet ontmoet had, terwyl hy hulpeloos ronddoolde, onbewust van wat mot i omging. Twee der redders gingen ver der om Hubbard te zoeken. Zy vonden hem als slapende in zyn tentje, dood. Hy was blykbaar ingeslapen na het neerschrijven van zyn laatste bladzyde, en niet meer ontwaakt. Tijdstippen van verzending i Brievenmalen. Naar Oost-lndlé. Verzendingaireg. p, zeepost via p HafTn p. Holl. mail via p. Fraosche mail via! p. Engelsche mail viaBrindiai (naar Palembang, Riouw. Banka, Billiton en Z. W. Borneo) p. Duitacha muil ▼ia Napela*)| Alleen niuir Atjeh, Somutra'» Oostkuat, Palembang. Rionw, Banka, Billiton tn Z.-W. Afd. van Borneo. Het overige gedeelte van Ned. Ooat-Indië vrordt alleen op verlangen der afzenden via Napela verzonden. Naar Guyana (Suriname) 1» Apr.17.—'aav. 26 7.—'aav 7 Mei.17.av en Aruba 19 Ai Datum der ter poit-beiorg. Tydit. der laat. buil. ./h po.tk, 22 Apr- 7.— av. 15 en 29 Apr- 7.— av. 19 Apr. 7.— av. 26 8.80 'inam. 15 en 29 Apr. 7— av. 22 8.30 'unor. (vi# Genua) 19 Apr. 7.— av. eiken Vrydag 8.80 'imor. (»i. Genua) 19 Apr. 7.'e av. 26 11.80 'erao. p. zeepost via Amsterdam p. mail over Engeland kil via St. Nozaire Naar Curayao, p. zeepost via Amsterdam p. mail via Sonthamptoi p. mail via Hamburg verlan| mdera). Naar St. Martin, St. Euatatlus en Saba Engeland 25 Apr. 7.'i Apr. 17.'a av. Vrydag 8-80'in,un- 29 Apr. 7.— 'i t via Amsterdam. 19 Apr. 7.— 'a av. Naar Kaapland, Natal, Oranje- Rivierkolonioen Transvaal: eiken Vrijdag 3.80 u. '«nam. Brieven, enz. voor Hr. Ms. .Friesland" naar Aden 15 April 8.80 's morgens; naar Port-Said 22 en 29 April 8.30 's morgens. Marine en Leger. 'on einde hot personoel der Marine op bevattelijke wyze te waarschuwen tegen do gevaren van drankmisbruik on ontucht, zyn voor rekening van het Departement van Marine gedrukt de boekjes #Een ernstig woord aan onze jengdige Zeelieden", bewerkt door don Dirigeerend Officier van Gezondheid der le klusso, Dr. A. W. M. van Deventer, on Een en ander over alcohol en zyno ver derfelijke werking», bewerkt door den Diri geerend Officier van Gezondheid der 2e klasse M. M. de Jung. Deze boekjes worden verspreid en in elke Marinierskazerne zyn een drietal van elk dier boekjes gedeponeerd voor de bemanning. Wunneer onderofficieren of minderen tot beter begrip der zaak toelichting mochten wenschen, zal de Afdeelingacommandant den dienstdoenden officier van gezondheid uit- noodigen, die te verstrekken. Tot het personeel van de marine stoom vaartdienst behooren voorloopig nog op by- zondere voorwaarden aangenomen korporaal- stokers I on korporaal-stokers II;zy kunnen, na voldaan te hebben aan de vcreischten, genoemd in artikel 34 van het Reglement betreffende de werfdivisie en nader omschre- in de mededcelingen betreffende het zeewezen, 80e deel, 7de aflevering, bladzydoa -66, respectievelijk bevorderd worden tot korporaal-stoker der lo klasse en korporaal stoker der 2e klasse en zyn onderworpen aan de Regeling van het personeel van dan ma rine-stoomvaartdienst. Zy genieten echter eene activiteits-soldy 's maands buiten de keerkringen respectieve lijk van f 55 en f 45 en binnen de keer kringen rcspoctiovelyk van f 71 en f 61. Do korporaal-stokers, van thans vervallen, by Koninklijk besluit van 1 April 1901 no. 69 vaatgoetoldo regeling, die het examen voor korporaal-stoker der le klasse onvoldoende hebben afgelegd of daarvoor nog geen examen bobben gedaan, worden deagewenscht zoo spoedig mogelyk on voer zoo ver de ruimte toelaat by de werfdivisie geplaatst voor één jaar of zooveel korter als noodig blykt om zich te bekwamen voor korporaal-stoker dor 1 e klasse na het verkrygen van het vereischtc bewys van bekwaamheid cn wanneer ook aan de verder gestelde cischon voldaan wordt, kunnen zij bevorderd worden tot korporaal- stoker der le klasse. Voldoen zy na één jaar niet aan de gestelde eischen, dan wordt gehandeld als voorgeschreven in het Regle ment betreffende do werfdivisie korporaal stokers der lo klasse behoeven gedurende do eerstvolgende drie jaren na de invoering van de nieuwe «Regeling van het personeel van don marine stoomvaartdienst» geen twee jaren dienst als zoodanig 'c hebben om toegelaten te worden tot de opleiding tot sergeant-tstoker. Hierby zal echter ook met do ruimte rekening worden gehouden. Machinisten en stokersi die de voor hunnen rang of stand bepaalde toelage als scherpscbuttor genieten, blyven in het gonot van deze toelage tot hettydstip, dat zy in aanmerking komen voor de voor scherpschutters vastgestelde herhalingsoefening; zy worden dan echter niet weer in do gele genheid gesteld om te bewyzen, dat zy nog aan de gestolde eischen voldoen, en verliezen hunne toelage. Nu met April de regeling v/het personeel van den marinestoomvaartdienst in werking is getredeu is o.a. bepaald dat de vaste trak tementen der machinisten geplaatst in doze Directie eerst in begin Juni (over het 2de kwartaal) by den Betaalmeester te Alkmaar in ontvangst genomen kunnen worden. Ma chinisten, welke gemachtigden willen aanwijzen om hun vast traktement te ontvangen, dienen hiervoor volmachten in, in duplo by het Departement v. Marine, waarvan één op zegel, gelegaliseerd en geregistreerd. De vaste trak tementen worden evenals by de officieren binnenslands niet a/b. uitbetaald. ADVERTENTIEN Bij T. MOOR, Sluisdijkstraat no. 42, is alle dagen verkrijgbaar DIK, VET RUNDVLEESCH, LAPPEN, ROLADE en GEHAKT, 35 ot, BIEFSTUK en HAAS. 45 ot, VARKENSVLEESCHLAPPEN, KARBONADEN en GEHAKT, 35 ot., VETTE LAPPEN, 30 ot., SPEK, 25 ot ALLES PER 5 ONS. De Coöperatieïe Broodbakkerij „VOORUITGANG" stelt naast haar gewone bakkerg-artikelen verkrijgbaar de bekende (van de Kolonie Internationale Broeder schap te Blaricum). Prijs per stuk 2l/> cent; per 25 stuks 55 cent Men vrage proef aan de Bakker jj Goveredwarestraat 15, bg den Parallel weg, of bg de loopers, of wel aan het Depót >DE TOEKOMST*, Jonkerstraat 12. Zgn zeer voedzaam en vallen in 't ge bruik zeer mee Geheel verschillend van gewone beschuit 1 Men neme proef voor 21/» cent zgn weder voorhanden in de Steenkooperg van F. Alkmaar. 0e Alkmaar8che Stoom-SteenhouweriJ levert alle soorten Hardsteen, Zandsteen en Marmerwerk. W. P. STOEL ZOON, Alkmaar. KANAALWEG 65 Opening Zomerseizoen De ondergeteekende bericht de ont vangst van een groote collectie elegante Modelhoeden en Nouveauté's Wi in diverse prgzen, welke van af heden te bezichtigen zgn. Tot een bezoek noodigt beleefd uit M. de Boer-Jongkees. Uitstekende gelegenheid tot logeeren in de logementen der Nat. Chr. Geh. Onth.- Vereeniging Zeemanshuis, Spoorgracht 43 en Volkskoffiehnis „De Hoop", Kanaalweg 16. Zeer nette logeerkamers van af 35 Ct. Consumptie uiterst billgk. HET BESTUUR. Versche Roomboter, heel fijn van smaak 50 cent per pond, 40 en 35 cent. Op heden zgzonder lekker, bg de 5 po. d 21/, cent minder. Vlamingstraat 45. Voor H. H. Huizenbouwers. Gegalvaniseerde ijzeren Pankrammen, 100 a 50 cent. Per duizend f 4 50 bil J. J. KÜIJPER, Fabrikant, Texel. en BRILLEH. O. BAéS Ax„ Dijkstraat 42. P. SPRUIT. - 161 KANAALWEG 161. Bsksnd adres voort Prima waar Billijk. ruime voorraad RUNDVLEESCH: Lappen, Gehakt en Soepvleeach 35 cent. Rollade, Klompstuk en Boeuf 40 Biefstuk en Haas50 K ALF8VLEE8CH: Karbonade15 cent. Gehakt en Lappen Prima vet SCQAPENVLEESCH 20 cent. Alle82per^5 ons. VARKENSVLEESCH: Lappen, Karbonade en Gehakt 35 cent. Schgf en Filet40 Ver6ch Spek25 25 cent. Beleefdjaan bevelend. Hot vanouds zssr gunstig bsksnd adros voor de levering van zuivere WIJMEM, LIKEUREN en 6E« DISTILLEERO, oto. i» Wijnhandelaren. Kaxtobeji HAARLEM, Spaarne. HELDER, Hoofdgracht 30. Hoofd-Agent Depothoudei Hof leveranciers. Voor bruiloften en partjjeu gemakkelijke conditiën. G. KONING, Hoofdgracht 30. Nleuwodlop. Prijscouranten worden op aanvraag gaarne gezonden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1904 | | pagina 1