Bijvoegsel van 't Vliegend Blaadje Zaterdag 14 Januari 1905. Nieuwstijdingen HELDER, 13 Januari 1095. Landbouw. Woensdagavond hield de afdeeling Helder ir HolL Alaatechappü van Landbouw, onder •esidium van den heer Th. Terra, in «'t sntrura' een vergadering. Nadat door den icretaris, den heer H. Bakker Dz., de notulen lieten waren, die goedgekeurd werden, werd 'ergegaan tot verkiezing van een bestuurslid, e heer G. do Beurs, die aan de beurt van was, werd met op één naalgemeene herkozen. Daarna kwam aan de de vraag of er naar eerstvolgende alge- eene vergadering een afgevaardigde zou orden gezonden. Het voorstel, dat aldaar zal worden, om een adres aan de te zenden met het verzoek een etsvoorstel in te dienen, waarbij de kaas ider staats-contróle gemerkt wordt, werd •uk beproken. De meerderheid der leden was el voor controle, maar niet van staatswege, [en achtte het punt belangrijk genoeg om m afgevaardigde te zenden en als zoodanig erd de heer J. van der Veer aangewezen. Vervolgeus deelde de Voorzitter mede, dat dekhengst «Christiaan» dio den vorigen te Koegras van wege de afdeeling was geweest, 68 merrie's had waaronder 20 gelde-paarden waren, werd ook dit jaar wederom een engst te stationeeren. De aanbieding van en lieer Kaan te Wieringerwaard, die een oedeD dekhengst zonder bezwaar van de kas er afdeeling in Koegras beschikbaar wilde tellen, werd aan het Bestuur ter overweging egeven, en gemachtigd in deze naar oinstan- igheden te handelen. Besproken werd de •enschelykheid of men ook dit jaar by gele enheid van de paardenmarkt alhier wederom verloting zou houden. Opgemerkt werd, at in deze gemeente weinig sympathie voor ergelyke verloting is en de laatste maal van e 4500 geplaatste loten de groote meerder- eid buiten de plaats genomen waren. Men esloot daarom dit jaar geen verloting te ouden. Alsnu was aan de orde een lezing van den mdbouwleeraar, den heer G. Tjalsma, die op erzoek van het Bestuur behandelde«De uberculose onder het rundvee'. De heer .'jalBina wees er op, dat do Regeering de •estryding van de tuberculoso onder het uudvee binnen den kring harer bemoeiingen betrokken, docli zal zy in haar doel lagen dan is do medewerking van veehouders Verder gaf hy een duidelyke ver hoe die gevreesde ziekte door de igenaardige werking van bacterièo ontstaat hoe deze tuberbacilen in het liefaaam van rund geraken, daarby opmerkende, dat leze zich niet alleen in de longeu van het lier ontwikkelen, maar ook in den uier, de larmen en baarmoeder. Raakt een aan tuber- ulose lijdend rund smetstoffen kwyt dan zegt aen dat het lydt aan open-tuberculose. Zulke lieren zijn hoogst gevaarlijk voor het overige 'tls daarom van belang de verschyoselen deze ziekte te leeren kennen, want is iet dier van een krachtig lichaamsgestel dan de kwaal lang sluimeren, zonder opge- nerkt te worden. Blyft evenwel een jong in den groei by andere achter dan kan nen tuberculose vermoeden, hoest het daarby heeft het een droge huid zonder glans dan ivordt zulks hoogst waarscliynlyk, komt daarbij toorts, vermindert de eetlust dan is het •.ekerheid. Vervolgens gaf Spr. duidelyke aanwyzigin- jen, waaraan de tuberculos der longen, der Itlieren, der darmen en van den uier te her kennen waren en raadde den veehouders aan twyfel den veearts te raadsplegen, die door inspuiting met tuberculine onder de huid twyfel opheft, want lydt het dier aan dan krygt het eenige uren na de een verhoogde temperatuur. De tuberculose onder het rundvee levert veehouder veel nadeel opde melkpro vermindert en het vee heeft minder handelswaarde. Bovendien is het gevaar voor besmetting by andere dieren zeer groot, leder, die vee houdt, moet medewerken om deze besmetting tegen te gaan. Hij moet het aan tuberculose lydend dier alleen laten staan, kalveren, die met melk gevoed worden, niet anders dan melk van gezonde koeien of gekookte molk geven, steeds zyn handen was- schen als hij een uiertuberculose koe heeft gemolken, de verdachte koeien afzonderen en zoo weinig mogelyk houten emmers, maar metalen vaatwerk gebruiken. Hierna gaf Spr. een overzicht wat door regeering is gedaan tot bestryding van deze veeziekte en stond in 't bijzonder stil by liet Kon. Besluit van 2 Sopt 1904 er op aandrin gende, dat de veehouders door de gunstige bepalingen van dit besluit op min kostbare wyze kunnen medewerken om een gezonden, veestapel te verkrygen. Doen zy dit allen, dan is in den tyd van 10 jaar waarscliynlyk de tuberculose onder het rundvee geweken. De lezing van den hoor Tjalsma was met aandacht aangehoord en de dank, dien hy van den Voorzitter ontving wel verdiend. By de rondvraag, die nu volgde, bracht een der ledon de oprichting van een onder ling fonds voor vceverzekering te sprake en naar aanleiding daarvan werd een Commissie benoemd, bestaande uit de heoren Th. Terra, P. de Bruin, P. Tcsselaar, D. van Steenber gen en H. Bakker Dz., die inlichtingen om trent deze zaak zou inwinnen om in een volgende vergadering verslag uit te brengen. Nadat nog de jaarl^jksclie gebruikelijke kaas verloting had plaats gehad, werd de ver gadering gesloten. Zeeramp De liriua J. v. d. Hoek, scheepsbe vrachter te Amsterdam, deelt mede, dat het in den nacht van Vrydug op Zaterdag jl. op de Zuiderzee, ter hoogte van Elburg, gezonken vaartuig het beurtschip De Tyd heelt alles" is, schipper Schuurman. Het vaartuig was te Zaandam geladen met 600 balken, bestemd voor Zwolle, terwylzich aan boord bevonden het huisgezin van den schipper (vrouw met kinderen) en ver moedelijk één knecht Alle opvarenden zyn verdronken. Uit Nieuwepekela wordt aan de Veend. Ct. gemeld In verband met de gevangenneming van Alida H. M., eerst weduwe van den land bouwer Har in Hommes, te Munterdain, en laatst gehuwd met nu wjjlen den graan handelaar eu wethouder Feunekes alhier, verdacht van verduistering van effecten, is door den wachtmeester van Muntendam een uitgebreid onderzoek by familieleden te Muntendam ingesteld en naar men zegt, met goed resultaat. Heden zyn reeds 4 getuigen voor den rechter van instructie te Winschoten gehoord Da aanklacht tegen de wed. F. is inge diend door den heer de Grooth, architect te Winschoten, wiens echfgenoote een dochter is uit het eerste huwelyk van den heer Feunekes, en dus een stiefdochter van verdachte. De effecten moeten te Stadskanaal ver zilverd zyn en het verduisterd bedrag moet eenige duizenden guldens bedragen. De gearresteerde zou binnenkort huwen met den weduwnaar Blaauw te Kropswolde, waar zy by haar arrestatie verblyf hield. Een Japanner te Padang gearresteerd. Den 9en December werd, volgens een telegram uan het Indische Nieuws v/d. Dag, te Padang gearresteerd een Japanner, die op het punt stond naar Singapore te ver trekken. De man werd in het bezit bevonden van teekeningen van de Emmabaven en van de plaatselijke verdigingswerken. Hg was reeds een tgdje in Padang en had de aandacht _der politie getrokken. hen, die niets gevoelen van god innerlijke drang van gehoorzaamheid aan een hooger levensbeginsel, van een consequentie des geloofs, die noopt tot een openlyk belijden ook op het gebied der school van wat in de binnenkamer wordt gezegd te gelooven. M.i. past voor die overtuiging eerbied en achting, maar geen verdachtmaking, die de rust en vrede verstoort, en niets bydraagt voor onderlinge achting en verdraagzaamheid, zoo allereerst noodig voor waarachtig levens geluk onzer burgery; tal van uitnemende mannen zyn werkzaam in zéér aanzienlijke betrekkingen in de maatschappij, die hunne eerste vorming op de bizondero school hebben ontvangen, mannen die door hun ontwikkeling en yver hun roeping met eero vervullen wel een bewys, dat het christelyk bizonder onderwys nog zóó slecht niet is, on nog wel gewaar deerd wordt. Waarom vraag ik. Waarom nu zoo smaleud over dat christelyk bizonder onderwys gesproken? Waarom zoo weinig waardoering voor den arbeid van den christe- lyken onderwijzer, die met opoffering van betere salaricering en een pensioen by ouder dom, om des overtuigingswillo do bizondere school met lust en toewijding dient De christelijke bizondero school i s er en zul er blijven, trots allo tegenstand, trots alle verdachtmaking van welke zijde dit ook geschiedt; in ons vryo Nederland. Zy en bljjve vrijheid ook in het systeem van opvoeding voor de kinderen, vrjjheid inet onderlinge achting en waardeering ook bij verschil van diepgaande overtuiging, de onderwijzer, van wat kleur hy zyn moge, verdient in de hoogste mate achting en wa&rdcering als hy zich met alle zyn krachten geeft tot heil der aan hem toevertrouwde jeugd. Met dank voor de opname. Uw dienaar, J. KORVER. 10 Januari 1905. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indie. Verxendingzweg. laat bual. p-t-»—* |„/l, p„u. ingezonden Geachte Redactie I Tengevolge van ongesteldheid was het my niet mogelyk de meeting, in zake de onderwys- novelle, j.1. Zaterdag by te wonen. Uw verslag werd duB met belangstelling gelezen en herlezen beide sprekers schenen nog al studie gemaakt te hebben van hun onderwerp en glashelder bleek het daaruit, dat het Ühristclyk bizonder onderwys al van zéér m i n gehalte is, treurig, diep treurig de kinderen, die gedwongen worden door hun even domme ouders onder des invloed van pastoor of dominé hunne kinderen naar die Christelijke scholen te zenden, en dat nog wel tdgen een schoolgeld van drie tot vijf maal hooger als voor de openbare school 1 tol 7b gevorderd wordt, en waarom Waarom en met welk dool, dat deze ouders zoo dom en zoo dwaaa en zoo ünantieel nadeelig de opvoeding en het onderwys van hunne kinde ren in en op die bijzondere school zendon Ja, dat is voor velen een raadsel, vooral voor p. icrpoit via Amiterdim l'l en 27 Jsn.l 7.'tav. p. zeepost vis Rotterdam 20 Jau.j 7 'sav. p. Hoil. mail via Geuna .i j 24 Jan.i 7.'sav. p. Holl. mail via Mnrseille 7 en Hl Jen.'8.80'mum. p. Prnuiche mail via Mareeillel 20 17 'aav. Naar PalembangRioutoBanka Billiton en Z. W. Afd. van Borneo p. Engcbche mail via Brindiii 27 Jan.i8.80 'smor. p. Holl. mail via Genua 24 7-'sav. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. Engelsche mail tia Brindisi eiken Vrijdag;8.80 'smo p. HolL mail via Genua 2* Jan. 7-''av. p. Daitoehe mail via Napela*)| 17 en 31 Jan.111.80 smor Alleen naar Atjeh, Soinatra's Oost kost, Palembeng Riouw, Banka, Billiton en Z.-W. Afd. van Borneo. Hel oTerige gedeelte van Ned. Ooat-lndiê wordt alleen op verlangen der afzender» via Napela verzond .n. Naar Guyana (Suriname) p, zeepoet via Amsterdam 24 Jan. |7.'sar. mad over Engeland I 16 en 80 Jan. |7.'sav. mail via St. Notoire. 7 Pebr. |7.'sav. Naar CurafaoBonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdam 24 Jan. 7 elkeu Dinsdag eu Vrijdag 18 en 38 Jan. 3.30 ai 7.-'. p. mail via Soathamplou p. mail via Homborg (alleen op verlangen der afzenders). Naar St. MartinSt. Eustatius en Saba p. zeepost vis Amsterdam .1 24 Jan. 17.'sav. p. mail over Engeland 16 en 80 Jan. |7.'sar. Naar KaaplandNatalOranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 8.80 's nam. O. L. S. Openbare Lagere Scbool. C. S. Christelijke School. K. K. S. Roomsch Katholieke School. R. B., Hoofd O. L. S., te Genderen f 3.15, H. K-, Onderw. (uit onze buurt) Willemsoord (O.) f 4, E. EL, Hoofd der School, te Bathem f8.771/», S. T. M., Hoofd O. L. S. 3 te Am sterdam f 3.50, H. H. K., Hoofd der School te Nijkerk (G.) 141, F. de D-, Hoofd O. L. S. te Spyk f 8, G. F. K., Hoofd O. L. S. van personeel te Zeist f3.75, H. P. Hoofd O. L. S. Mynsheerenland Greup f8481/, G. K., Hoofd der School te Ravcnzwaay f 1, R. V., Hoofd der School te Musselkanaal f21.75, Leerlingen O. L. S. te Usquert f8.75, P. SM Hoofd der School te Woldendorp f 5.80, W. E., Hoofd der School te Luntte 6.47, H. O., Hoofd der School te Rheeze f 7, Onder wijzend Porsoueel te Grolloo 75 cent, R. L., Hoofd Burgerjongonsschool te Gouda f28.85, E. v. S., Hoofd O. L. S. 1 te Barneveld 1 22.25, D. v. W„ Hoofd C. S. te Do Lier f 10.50, J. S., Hoofd der School te Rotterdam f 11.10, W. J. S., Hoofd O. L. S. te Tilburg (Veld hoven) I 13.50, K. B, Hoofd der Scbool te Onderdam i 10, J. D., te Britswerd f 19.30, D. G., Hoofd O. L. S., 2 te Barneveld f 12.22, W. W. Hoold O. L. S. te De Lier f 14, B., Hoofd O. L S. te Hondsbolrcdyk f 18.90, D. J. M. de H., Hoofd der school te Leiden f 134, Hoold en Personeel O. L. S. 19 te Amster dam f6.50. Personeel O. L. S. 60 te Rotter dam f 7, W. C., Hoofd O. L. S. te Beneden Zevenbuizen f 5.60, J. B. H. S., Hoofd koste- looze school te Haarlem f 9.12, H. O., Hoofd L. O. S. te Beemster f 24.40, P. A. B., Hoofd der scbool A te Vianen f 21, H. A., Hoofd C. S. te Pingjum f 3.75, J. H., Hoofd der school te Nieuw Beerta I 8.70, T. de H., Hoofd der school te Streefkerk 1 6, J. P. S., Hoold O. L. S. te Susteren f 2.20, B., Hoofd O. L. S. te Urmond f 10, W. H., Hoold der scbool te Rotterdam f31, S. K. B., Hoofd der school te Spaarndum t 22.21 en van een belangstel lende idem f 2.50, J. F. A., Hoofd Jong. Ev. Broed, te Zeist f 17.05, Leerlingen tusschon- school jongens te Gorinohem f 12.80, .f. A. S., Hoofd O. L. S., te Kampen f 12.50, J. 1)., Hoofd C. V. school te Enschede f 10, P. M., Dir. Gr. v. P. school te Doetichem f60, C. J. V., Hoold M. U. L. school te Rot terdam 1 28.561/», A. C. v. N. Hoofd der school C te Vlaardingen f 25, M. C. M., Hoofd der school te Kortgene i 36.751/,, School jeugd, EU (L) f 10.50, W. G. C. Hoofd der school 1 te Dubbeldam f 10.171/», M. P. R-, Hoofd der school te Spaarnwoude f 7, Onder wijzers en Leerlingen O. L. S., te Emmeit f8.13, A. H. v. li., 2 hoogste klasse K. H. D. school V, te Utrecht f 1.82, A. H. V. Hoofd der school te Venraay f8.04, C. W., Hoofd O. L. S. te KoUum f 3.87. J. W. B., Hoofd L. S. te Breukelen, f 7.28, J. H. V., Hoofd O. L. S. te Ridder kerk, f 6.25, J. M., Hoofd O. L. S. te Zeeryp, t 1.55, P. F. V., Hoofd O. L. Ste Helden, f 1,0. L. S. te Ry'ndyk, f 7.60, H. B., hoofd der school te Siegerswoude, (Fr.) f 9.50, J. B., te Utrecht, f 2.06, W. B.. te Kampereiland (O.), f 7.50, G. H., waarn. hoofd der Ooster- school te Baard, f 4.30, B. G. T., hoofd der school te Hoog Soereu, f 3, J. S., hoofd dor school te Aalten, (nagekomen gift) f 1.70, Personeel O. L. S., te Nyverdal, f4, C. v. R., hoofd der scbool te Papendrecht, f 52.15, A. v. d. K., hoofd C. S-, te Monster, f 10, C. F. C., hoofd der school te Buiksloot, f 12.71, C. v. S., hoofd der school te Dubbeldam, (Zuidpolderdykl f 8, C. J. C-, hoofd der school te Hoek van Holland f 20.49, M. H. K., hoofd O. L. S., te Fynaart, f 11.40, J. M., hoofd C. S., te Hoek van HoUand, f 28.75, H. V., hoofd der school te Loosbroek gem. Dinter, f 3, C. L., hoofd C. S. te Beverwijk, f 7.15, J. F. H. H., hoofd der school te Uit- dam, f 3.10, Leerlingen school er» Visschery Vereen, te Volendam, f 42.55, P. v. O., hoofd C. S. te Amsterdam, f 30, M. G., hoofd der school te Welsum, f 6.20, F. hoofd der en personeel te Groningen, f 5.55, J. K., hoofd O. L. S. te Rottevalle, 1 5.32, H. W. H., hoofd der school te Borculo, f 3.29, A. R., hoofd O. L S., te Almelo, f 30, E. v. d. S., hoofd O. L. S., te Middelstum, f 21.15, g! B. de R., hoofd der school te Broekland, f 3.27, H. G. M. S., hoofd O. L. S., teLevo- roy, f 8, J. G. P., hoofd O. L. S., te Lutten, f 4.081/», Eenige Leerlingen, te Ommeren f 1, C. A. K., hoofd O. L. S., te Eindhoven, f 113.23, Nagekomen gift te idem, f 6.45, A. G. II., hoofd der school te Meerlo, f 3.06, O. L. S., te Wydenes, f 5.92, H. C. B., hoofd O. L. S., te Nistelroode, f 3.01, W. K., hoofd der school te Haarlem, (nagekomen) f 1, E. B., hoofd der school 2, te Dubbeldam, f 4.02, F. J. v. d. W., hoofd der school zegge 1 1.70, Totaal 1 1330.33. Vorige opgaaf f 8579. Te zamen f 9909.33. Opnieuw onzen hartelyksten dank aan de milde gevers. Een volgende week hopen wjj alsnog een lystje te kunnen geven, van by den heer Staalman ingekomen bijdragen. Het Bestuur der Helderache Visschersvereenigiug A. P. STAALMAN, Voorz. Penningm. P. DE JONG, Secretaris. M. A. KOLSTER. Th. BAIS. K. HARDER. H. WEZELMAN. C. BLOKKER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1905 | | pagina 5