KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, WIerIngen en Anna Paulowna» Ongelijk in rang. No. 3348. Zaterdag 18 Maart 1906. 33ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat Tolef. 59. Bureau: Koningstr. 29. leterc.-Telef. 50. Abonnement Vliegend Blaadje p.3m. 50 et.,fr.p.post 75 ct., Buitenl. f 1.25 I l Zondageblad 37® 45 0.75 II Modeblad 55 80 0.90 Muzik.Bloemlezing60 >85» >0.90 Voor 't Buitenland bjj vooruitbetaling. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT ft Co., te Helder. Burtaa i Spoorstraat. Ad.vertentlön van 1 tot 4 regels25 Cent. Klke regel meer0 4 ^""1 geplaatst, 1 maal gratis. Bewys-exeruplaar 27a Ct. Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan het Bureau bezorgd zijn. EERSTE BLAD. Uit het Buitenland. Omtrent de ontploffing in een hotel recht over het Duitsche gezantschapsgebouw en nabij een der hoofdkerken to St. Petersburg heeft de politie niet veel belangrijks kunnen ontdekken. De drager van de bom is door afln eigen werktuig vermorseld. Hü had een Engelsch paspoort, dooli men golooft niet dat hü een Engolschman was. Waarachü'nlük was do aanslag gericht tegen een dor grootwaar- digheidbekleeders, die in de kerk zouden vergaderen. Thans wordt uit Moskou bericht dat daar in don nacht van Dinsdag op Woons- dag op het schouwburgplein een hevige ont ploffing plaats had. Verscheidono porsoneu werden gearresteerd van wie oen gewond was. Een Russisch blad deelt yselyko bizonder- heden mee over de onlusten te Bakoo in het Kaukasns-gebied. De Tartaren hebben do Armeniërs daar op gruwelüke wyto mishan deld, blykt daaruit. In Petersburg, waarschü'nlük wel in geheel Rusland, is men zeer ongerust over het ver volg dat men op den nog niet geheel uitge streden slag bü Moekden verwacht. Ook in regeeringskringen is men weinig hoopvol gestemd. Men bericht, dat onder leiding vsih grootvorst Alexis een belangde krygsraad- sitting is gehouden, waarin besloten werd 400.000 man naar het oorlogsterrein to zenden. De czaar sohü'nt zoer ontstemd te zyn geweest uit een telegraphisch rapport van Kooropat- kine te moeten vernomen, dat hy 9 dagen zonder aanvoer van proviand, ammunutie on manschappen is geweest. Hy' maakte er zyne ministers een vorwyt van, dut zy hom van dergelüke verzuimen onkundig lieten. Hot Petersbnrgsch Telegraafagentschap kan na nauwkeurig onderzoek meedeelen, dat het bericht als zou de regeering het tweede Russische eskader hebben teruggeroepen niet juist is. De Russische correspondenten van de «Times» deelen mee dat men op de werf te Sebastopol begonnen is met het bouwen van acht onderzoosche schepen, die binnen vier maanden moeten gereed zyn. Zo worden door Amerikaansche bouwmeesters onder leiding van eon Russisch ingenieur klaar gemaakt. Dat alles wyst niet op eon spoedig verwacht einde van den oorlog, is althans in tegenspraak met de van tüd tot tüd opdui kende vredesgeruchten. Frankrük, dat groote belangen heeft by het eindigen van den oorlog in Mandchoerüe, maakt zich zeer ongerust over de nederlagen van het Russische leg.r en het zou geen wonder zyn als de Fransche bankiers niot al te happig waren op de nieuwe groote leening die Rusland zal moeten sluiten. In de sRovne» wordt betoogd, dat Frankrük nog kans heeft züne aan Rusland geleende negen milliard te redden, als het geen cent meer geeft voor voortzetting van den oorlog. Het blad vraagt of het niet de plicht der regeering is zich tegen de nitgifto der nieuwe leening te verzetten. Clemenceau zegt in de «Aurore' Frankryk heeft den plicht eens een verstandig woord met den Czaar te spreken. De Czaar liet indertüd wel sy'ne wenschen omtrent de samenstelling van onzen generalen staf door een militair-attaché overbrengen aan onsen minister van oorlog. Het is ty'd dat wü nu in Petersbnrg eens onze wenschen kenbaar maken om van den inzet van het Tweevoudig Verbond te redden wat nog te red den valt. De oud-minister De Lanessan betoogt inde Siècle dat Frankryk zün bondgenoot genoeg bewy'zen van trouw en aanhankely'kheid heeft gegeven om thans het recht te hebben, dien bondgenoot te wüzen op de gevolgen van zün verblinding. Wü hebben meer dan eenige andere natie belang bü het einde van don oorlog die onzen bondgenoot ruïneert en verzwakt. Ziet onze diplomatie niet, zogt hy', met oen schuin oog op Duitschland, dat er regeeringen zyn die voordeel trekken uit de nederlagen en binnen- landsche onlusten in Rusland Behalve de staatslieden en journalisten zün ook de Fransche vredesbonden druk aan het stemming maken tegen den oorlog. In Parüs worden üT®™g handteekeningen verzameld voor een petitie aan den Czaar en de Mikado om thans dc vijandelijkheden te staken. Maar of dat alles heipon zal We zullen zien. In het Engelsche Parlement schynt men niet hard op te schieten met de werkzaam heden. Minister Balfour heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt dat de regcering, teneinde het aannemen van aanvullingsbegrootingen voor het einde van het finantieele jaar, 20 Maart, te verzekeren, van plan is, de gefor ceerde sluiting der debatten in toepassing te brengen. Van de züde der liberalen en der Iersche nationalisten werd heftig geprotesteerd tegen deze medcdeeling. In hot Lagerhuis is in tweodo lezing een voorstel goedgekeurd tot aanvulling der wet op de arbeidsgeschillen. Hot vroodzamo posten wordt daarin wottely'k erkend en oorbaar go- acht, de kassen der Trade-Unions (arbeiders verenigingen) kunnen niet meer aansprake- lÜk worden gesteld voor schade uit stakingen voortvloeiende. Een verconiging zal niet meer mogen gcslruft worden voor oen handeling, die niet strafbaar was als zy door oen individu werd begaan. De aanneming der wet wordt een groot succes voor de Trade-Unions geacht. In den Franschen ministerraad heeft minister Delcané meegedeeld dat,de koning van Spanje op 30 Moi te Pary's zal komon en daar ver beven zal tot 5 Jnni. De federatie van münwerkers uit het Char- leroibokkon heeft Maandag vergaderd en be sloten het werk te hervatten. Nieuwsty dingen. HELDER, 17 Maart 1905. By Kon. besluit is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Helder de heer M. I. W. K. C. Hulswit, ontvanger der registratie en domeinen alhier. De Muziekveroeniging Crescendo'' afdeeling Helder der Moatschappy' tot be vordering der Toonkunst, directeur de heer A. J. C. Mooij van Amsterdam, gaf Woens dagavond j.1. in «Casino" oen concert, waar mejuffr. P. v. d. Zyl (sopraan), de heer H. Jochems (bariton; en de heer S. Snyders (piano), allen van Amsterdam hunne mede werking verleenden. No. 1 van het programma was een nnmmer op 2 piano's, gespeeld door de heeren Snyders en Mooy, en wel le on 2e deel van piano concert in D. kl. T. van Mozart. Prachtig werd dit stuk weergegeven, waarby duidelyk bleek, dat beiden geoefende pianisten zyn en het hun niet aan technische vaardigheid ontbreekt. Het tweede nummer was de uitvoering van «De Vliegende Hollander" van Richard Hol. De solo's, daarin voorkomende, werden vry goed door mej. v. d. Zy'1 en den heer Jochems gezongen en de koren, die door de leden der Vereeniging werden voorgedragen, waren dikwyls uitmuntend, hoewel de tenorparty' ons soms wat zwak toescheen. Grooter succes zou men zeker behaald hebben, indien de begeleiding door een orchest in plaats van door oen piano had plaats gehad. No. 3 van het programma was een mooi nummer, het was uit «Die Schüpfung" van Haydn No. 31 en 32, het recitatief en duet vau Adam en Eva. De beide solisten bevielen ons hier beter dan in het voorgaande en de zware bariton en de heldere sopraan kwamen daarin goed tot hun recht. Het slotnnmmer «Die Ruinen van Athen" van Van Beethoven {Griekenland* Worstel strijd en Verlossing) had zeker heel wat studie vereischt. De koren werden dan ook goed gezongen, de solisten hadden gelukkige momenten, de heer Nauta declameorde do te spreken tekst buitengewoon mooi, de piano begeleiding liet niets te wenschen over, zoodat het geheel uitermate voldeed en do hoorders door luid handgeklap hun tevredenheid te kennen gaven. Dat de leden het goedgeslaagde concert hoofdzakelyk toeschreven aan den nieuwen directeur, bewezen ze door hem een fraaien lauwerkrans te schenken. Ook mejafirouw v, d. Zül ontving een bouquet. De moord in de Driekonlngenstraat te Amsterdam. Men leest in het Handelsblad" Bü deze geheimzinnige misdaad dringt zich hoo langer hoe meer de vraag op of men hier te doen heeft met een moord uit geldzucht, dan wel uit wraakzucht bedreven. De wanordo in het huis der verslagene de uiteen kabinet over den vloer en op een tafel verspreide voorwer pen, zouden bü ieder ander gepleegd, dadelyk de gedachte uit roofzucht wettigen, doch by deze vrouw, die een toonbeeld van slordigheid moet geweest zijn, is dat volstrekt niet uit to maken. Wü hebben daarom nog een paar personen bezocht, die de vermoorde weduwe Cerlyn ge kend hebben en hun oordeel over haar gevraagd. Vornomon hebbende, dat inovr. H. B. Wio- gant alhier een dochter was van wylon don lieer Cerlün. die met do vermoorde gehuwd was geweest, ryn wy deze dame eens gaan spreken. Mevr. Wiegant zeido, dat D0K by haar vader thuis woonde, toen deze mot Juffrouw Iburg uit de Barndestceg zou gaan trouwen. Deze stond toen reeds bü allen, die haar kenden, als con onmogelijk schepsel bekend en vrienden van haar vader hadden hem afgeraden met die vrouw een huwelyk aan te gaan, doch deze was daar waarom wist mevr. Wiegant ook niet niet van af te brengen. Juffrouw Iburg van haar kant huwde den aannemor Cerlyn blykbaar alleen om mevrouw Cerlyn te worden. Zy was zóó trotsch op haar huwelyk, dat zü op den trouwdag eischto dat haar bruigom en zyn familie haar uit de Barndesteeg zouden komen halen, opdat do buurt maar goed zou zien, mot wien zü g>"g trouwen. En reeds dadelük na de huwelijksreis begon in het huis des heeron Cerlün de ellende. Me vrouw Wiegaut verzekerde ons, dat zy als stiof- dochtcr een paar ellendige jaren thuis door bracht. De stiefmoeder was in elk opzicht een eigenaardig mensch. Niettegenstaande zü met haar man op den Voorburgwal woonde, bleef zy het huis in de Barndesteeg met de meubels aan houden. In de echtelüke woning was zy een tyrau on vrekkig in hoogste mate. De boterham men, die voor de dienstboden werden klaarge maakt, smeerde zü dun mot boter, en als zo wat dik gesmeerd waren, schrapte ze er zooveel mogolük af. Op alle etenswaren bezuinigde zü op de meest bespottelyke wyze wanneer or aan tafol bv. druiven gebruikt zouden worden, kocht zy de slechtste soort, doch men vond wol op een gouden dag in haar kamer boven op een hooge kast voor haarzelve prachtige druiven en •leren verstopt. Van een nieuwen mantel van haar stiefdochter trok zü op een goeden dag de knoopen, die zy veel te mooi vond, stilletjes afmen vond die later iu een lade van baar waachtafel terug. Kortom, schraapzucht was by' haar ingeroest. Wantrouwend was zü in hooge mate. Het geld dat zy' van haar buizen kreeg, borg zü zorgvuldig op en had zy' huren ontvangen, dan sloot zy' «ich uren in haar kamer op- 's Nachts had zü vaak de gewoonte op to ■taan on door het huis to wandelen, alleen uit vrees dat men haar van iets berooven zou. Kortom, 't was geen leven in buis en haar man en stiefdochter waren gelukkig, toon zy tüdens do scheidensplannen maar weer verdween en zich in haar huis in de Barndesteeg opsloot. Toch keerde zü nog eens oenigen tüd in de woning op den Vöorburgwal terug, maar ging later weer naar de Barndesteeg terug. Voor haar huurders was zü erg lastig en dikwerf kwamen tusschen haar e.i die huurders onaangename scènes voor. Van hnnrders van gedeelten van het hnis der verslagene in de Barndesteeg kregen wü omtrent de vermoorde vrouw ook allesbehalve lieflyke getuigenissen. Men verklaarde ons dat zy als 't ware op de loer lag om] op den vervaldag der hnnr de penningen to innen en zy' erg veel spoctakel maakte en inet op straat zetten dreigde, als zü niet dadelyk haar geld kreeg. Wanneer er een reparatie van weinig beteckenis moest plaats hebben, bleef zy by den werkman, die deze vorrichttc, staan, tot hy klaar was, opdat hy' maar niot moer ty'd zou gebruiken dan hoog noodig was. Materiaal had zü op haar zolder. Daar bewaarde zy' eiken baksteen, elk stuk hout en wat al niet, dat by een reparatie te pas kon komen. Als de huurders een spy'ker in den wand geslagen hadden stoof zij op. ver weet hun haar huis te verknoeien. In de Barndesteeg hield zy ook eenige kooien met vogels, die zy dagelyks kwam verzorgen. Vrydag, den dag w:iarop de moord vermoede lijk gepleegd is, was zy nog in do kelder woning Barndesteeg geweest, omdat het daar zoo rookte. De metselaars, die den schoorsteen hadden nagezien, hadden reeds verklaard dat de schoorsteen noodige herstelling vorderde en de weduwe Cerlün had er erg over getobd, dat hel zóóveel geld zou kosten. Het was zeker over dion rookenden schoorsteen, dat zy dien middag tot haar nichtje Bom heeft gesproken en er 's avonds don heer Bom over had willen spreken. Uit een en ander blükt wol, dat de weduwe Cerlyn zeer vele vy'andon had en het zeer wol mogelijk is, dat zy iemand zoo behandeld heeft, dat doze bloedige wraak op haar heeft gonomen. Do politie zet haar nasporingen voort, doch had, voor zoover wü vernamen, hoden nog geen enkel spoor van de(n) misdadiger(s) ge vonden. Men iuehll nader uit Amsterdam liet onderzoek der politie en justitie naar den d&déN of de daders van den moord op do wed. Cerly'n in de Driekoningenstraat heeft in zooverre tot oen gelukkig resultaat geleid, dat er drie individuen, die waaracbijnlük Aoel wat op hun kerfstok hebben, in verze- korde bewaring zyn gesteld. Het zün twee mannen genaamd De Haan, en eon man Wagonaar geheoton, bewoners van hot perceel in de Driehoekstraat nr. 18, 1 on 2 hoog. Woensdagmiddag om óén uur is eon der verdachten door de politie aangehouden en een half uur later do twee anderen. Om zes uur werd hun gohecle woning onder leiding van den officier van justitie, mr. von Baum- huuer, onderzocht, niets werd er onaangeroerd gelaten. Do vloeren werden zelfs opgebroken en het behang werd van de muren gehaald. Duik zij dit grondig onderzoek ontdekte men oen welvcrborgcn schat van inbrekerswerk tuigen, als brandkastboor, loopers en breek- yzrrs mede werden echter in beslag geuomen een som geld, een aantal nieuwe gouden ri"gen, gouden horloges en tal van lombard- briefjes. Al die voorwerpen waren op ver schillende plaatsen verborgen. De samenstelling van dezen voorraad goederen wy'st erop, dat men hier do daders of medeplichtigen in handen heeft van drie groote diefstallen mot braak, welke den laatsten tijd hier ter stede voorkwamen, maar waarvan de bedrüvers nog steeds onbekend waren. In hoeverre do aan gehoudenen ook schuldig zün aan den moord in de Driekoningenstraat is nog niet vast gespeld. Wel zün er verscheidene voorworpen in beslag genomen, die afkomstig kunnen zijn van de wed. Cer^n. De drie verdochten zija in voorloopige hechtenis gesteld. Aan het «N. v. d. D.» ontleenen wü nog do volgende by'zonderheden De herkomst van een gedeelte van hot ge stolen goed is reeds bekend. De gouden rin gen en horloges zyn afkomstig van de onge veer con jaar geleden gepleegde inbraak by den goud- on zilverwinkelier M. Noach, Am- stelstraat 25, waar, zooals men zich herinnert, eenige honderden van dezen voorwerpen go- stolcn zyn, op eon avond toen de heer Noach even zün winkel verlaten had, om züne in de buurt vertoevende echtgenoote te gaan halen, van welke inbraak do daders nooit zyn ontdekt. Da moord bij den Duivelsberg. Uit goede bron kunnen wy mededeelen, dat Jules Chepron, te Lnik, ïd verband met den moord op den Duivelsberg wel degelyk is aangehoaden en dat de ver moedens tegen hem hoogst ernstig zyn en dat zelfs de getuigen reeds naar Luik zyn ontboden ter confrontatie. >N. R. C5fc.« Stuurlieden-3xamen8. Rotterdam, 15 Maart. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd voor groote stoom vaart als lsle-stuarman de heeren J. Bremer, N. Huisman 3de-stuurman de heeren A. J. M. Henrichs, A. H. Leeman. Yoor de groote zeilvaart als 3de-stuur- raan A. H. Leeman. De zeemacht in Indië. Naar wy vernemen is de schout-by-nacht Kouwenberg, thans chef van den mariuestal aan het departement van marine, benoemd tot commandant der zeemacht en chef van het departement van ma-ine in Ned.-Indië, ter vervanging van den schout-by-nacht Tadema, die zal aftreden met den dag waarop zyn opvolger het bevel aanvaarden zal, zynde omstreeks de helft van Mei. De nieuw benoemde commandant zal reeds den 25en dezer per Prins Hendrik* van de Stoom vaart-Maatschappij Nederland* van Amsterdam naar Oost-Irdië vertrekken. Smokkelen. Door de douane te Roosendaal werd een Belgisch antiquair aangehouden, die trachtte voor eene waarde van 50.000 gulden aan antieke gouden en zilveren sieraden binnen te smokkelen. - Te Haarlem zyu weder twee matro zen van de Zeehond, die pamfletten col porteerden, gearresteerd. In het geval van vergiftiging te .Ritthen voorgekomen, is thans bekeud ge worden dat het geracht, als zou in het brood arsenicum zyn gevonden, bevestigd is. De gearresteerde 15-jarige zoon moet i.l. by zyn verhoor voor den rechter van instructie verklaard hebben werkelyk dit vergif in het brood te hebben gedaan, met het doel zyn vader te vergeven. Uit Ouddorp schryft men De raad dezer gemeente looft f 100 uit aan hem of haar, die zoodanige aanwijzin gen doet omtrent den aaustichter der menigvuldige branden, dat deze wordt ont dekt, en een veroordeelend vonuis volgt. Dat het slechts één en dezelfde persoon ia, kan haast als zeker aangenomen wor den De politie heeft gedaau wat ze kon. Nacht op nacht, twee winters achtereen is er gewaakt, maar tevergeefs. Dacht men rst aan een wraakneming op een bepaald persoon, de laatste branden hebben het tegendeel bewezen. Het opzet is klaar blijkelijk een groot d .-el der gemeente aan de vlammen prys te geven. Altijd ontstaat de brand by hevigen wind, en altijd, wan neer de wind de vlammen en vonken naar het dorp jaagt. Steeds is de tjjl Zaterdag avond omstreeks half tien, tegen den tyd van het sluitingsuur der herbergen. De tospassing der wet op de be smettelijke ziekten schynt hier en daar nogal iets te wenschen over te laten. Dit blijkt o.a. uit wat men mededeelt omtrent vrouw te Kaatsheuvel, die daar dezer dagen overleed en gedurende hare ziekte werd verzorgd door een vrouw uit Ylymen. Laatstgenoemde, na dat overlijden naar baar man teruggekeerd, had iu eigendom ontvangen de kleedingstukken en het bedde- goed der overledene en dit mee naar Vlijmen genomen. Enkele dagen thuis, werd ook zy riek. Weinige dagen later ook haar man. Beiden stierven en wel aan Febris Typhoïdea, aan welke ziekte ook de vrouw in Kaatsheuvel bleek te zyn be zweken. Aangifte van deze gevallen is niet gedaan. De overledenen werden tydens hunne ziekte geneeskundig behandeld. Valsche bankbiljetten. Aan de »N. R. C." werd Dinsdag uit Zutphen gemeld Tegen het vallen van den avond hebben een Duitscher en een Hollander hier by enkele winkeliers valsche bankbiljetten iu betuling gegeven. De politie kwam echter spoedig achter hunne practyken. Het gelukte haar den Hollander te pakken te ktygen de Duitscher wist echter zich uit de voeten te maken. De gearresteerde moet iemand hier uit de buurt zyo, zekere B., naar ineu mjj meedeelde, uit Baak, die op de terugreis naar ons land met den Duit scher te Duisburg iu keunii kwam. Deze laatste moet toen B. overgehaald hebben de biljetten samen uit te geveo. Later meldt men uit Doetinchem Op telephonisoh bericht van de politie te Zutphen is hier gearresteerd de 31-jarig» Johnu Krist uit Rubrort. Hy wordt ver dacht valsch geld gemaakt en in omloop gebracht te hebben. Men meldt uit Amsterdam: De twee perceelen aan den Dam en Kromme Elleboogsteeg, die in veiling f 212.400 hebben opgebracht, zyn in han den gekomen der bekende firma P. G. C. Hajenius, die thans het gcheele blok Dam- Kromtne Elleboogsteeg-Rokin, een terrein omsluitende van 900 vierkante meter, in eigendom heelt. Het hoekhuis Dam-Rokin, waarin de sigarenzaak der firma is gevestigd uiedegerekend, heeft het blok oen gevel breedte van 24 meter aan den Dam en van 40 aan het Rokin Een eigenaardige bepaling staat in de veilconditiën vau dezen verkoop, n.1. dat een schat, die eventueel in de perceelen mocht worden gevonden, aan de verkoopers of hunne erfgenamen afgedragen moet worden. Een aanslag verijdeld. Uit Batavia seint de correspondent van het «Handelsblad" De regent Sleman van Djokja ontdekte een beweging onder de inlanders in de dessa Merapi. Zjj wilden de Europeanen vermoorden. De aanlegger is gevangen genomen. Onder de werklipden en de matrozen van Kroonstadt zyn proclamaties verspreid waari j zy opgewekt worden voor het geval dat de regeering in Mei weer oorlogsschepen zal zenden naar het OoBten, deze schepen te vernielen om, zooals in de circulaire gezegd wordt, duizenden te redden die anders onder de leiding van onbekwame chefs ten doode zouden opgeschreven zyn. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oott-Indie. Varz*adian«»z. I n.1.. kV»? p. swpoat via AmiteriUm.1 94 lfrt| 7.— 'mt. p. wtsott n* Rotterdam 17 ssSi Mrt 7.— p. Holl. mtil Ti» Genn» SI Mrt.; 7-'tav. p Holl. mail Ti» MarMille 28 Mrt. 8.80'saam. p Erantcha mail via MarMill*| 17 ra 81 Mrt.7r- 'ssv. Naar PalembangRiouio, Banka Billiton en Z. W. Afd. van Borneo: p. Engelaeke mail vi* Urindiai 24 Mrt.j8.80'«mor. p. Holl. mail ria Genua 21 7.'e*T. Naar Atjeh en de Oostkust van Surnatra p. Enpelaeke mail via BrindUl alken Vrijdag 8.80 Wr. p. Holl. mail Tia Genua 21 Mrt 7-—'. ar. p. Unilaeha mail Tia Napel»*)] 28 Mn.[U.80*aor Alleen naar Atjeh, Somatra'» Ooatknit, Palemhae» Rioa», Haak», Billiton en X.-W. AM. t» Borneo. Hel oTeripp gedeelte ran NaA (Joat-Indis weidt allee* op terlangen der alkander» ri» Nepal» Tenondin. Naar Guyana (Suriname): p. aeepoet Tia Ameteidam 21 Mrt. |7.— W. p. mail orw Kortland »f Mrt K p. mail ria St Naeaire7 Apr. fre—W. Naar Curafao, Bonaire en Aruba: p. icepoet Tia Aiaetrdaa» 21 Mrt eiken IHnedag r-'.s '1.80 n*j 7.-'m Naar Sl. MartinSt. Euelatiiu en Saba i p. taepoil ria Amelen!»!» .1 81 Mrt |7.—'esv. p. mail ortr Engeland 87 Mrt. |7.—'e»T. i Naar Kaapland, NatalOranje-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Vrfidag, 8.30 nam. FEUILLETON. 18.) Angelina stapte vlug de dorpstraat door, #o onder het loopen dacht zü -Nu weetik, waarom Fedor zoo veranderlijk Tan humeur is, en waarom hü onze verloving geheim wil houden. Het is, dat hü onophoudolyk wordt gekweld door de gedachte, dat hy' te arm is om met mü to kunnen trouwen.» Zü ver traagde hare schreden en sloeg do oogen ten hemel. fO God, hoe dank ik U, dat er niets anders is, wat ons nog scheidt!» En inbaar hart smeekte zü Fedor om vergiffenis, omdat sy' in do laatste wekon aan züne liefde had gotwüfeld. Zü vond Bariatinsky reeds waohtende in het boschje zonder acht te slaan op züne verwüten over haar laat komen, vertelde zü hem in vliegende haast en stralend van vreugde, wat Ferrari haar zooeven had gezegd, en in aansluiting daarmede voegde zü daar beur eigen gedachten by. Een geruimen poos duurde het, voordat Fedor allee begreep, want zün klein verstand was niet in staat spoedig iets te begrüpen. Toen het hem eindelük toch duidelyk was geworden wat or eigenlyk gebeurd was, be sloot by onmiddellük daarvan in zün voordeel gebruik te maken. «Welnu, je vader heeft gelyk1, begon bü met gebogen hoofd. «Ik ben niet alleen arm, maar wal zóó arm, dat ik er niet aan kan denken met je te trouwen. Wees toch niet boos op me, omdat ik je dat verzwegen heb. Ik schaam my, je te bekennen hoo arm ik ben maar nu zie ik in, dat ik verkeerd heb gehandeld.» Angelina drukte haar hoofdje tegen zy'n borstdoch het volgende oogonblik uitte zy een kreet en deinsde van hem terug, toon hy zeidc«Het zou müu plicht geweest zün jo reeds iu den beginne de waarheid te bekennen, en te voorkomen, dot je zoudt gaan denken ooit müne vrouw te worden.» «Spreek! Wat wil je daarmee zeggen riep zü verschrikt. ,Je wilt toch onze ver loving niet verbreken ,Moot ik dat niet?» «Neen, o neen!' De trekken van haar gelaat waren door angst verwrongco. «De plicht gebiedt my aldus te handelen», antwoordde hy op dofleu toon. ,Ben ik dan niet gewoon in armoede te leven?' sprak zü zacht maar dringend. «Wat vraag ik er naar, of ik gekleed ga in züde of katoen Wat geef ik er om of ik water drink of wü" Als ik slechts mot jou vor- eenigd mag leven, ben ik bereid om alle armoede en ellende des levens te dragen.' Ja jy 1 Maar ik ben opgegroeid in een leven vau overvloed.» «Wy zullen samen werken», sprak zü- Wü Ik moet bekennen, dat ik niet weet hoe of waarmee ik myn levensonder houd zou kunnen verdienen.' «Dan zal ik voor ons beiden zorgen", zeide zü, terwy'1 zy hem verheugd aankeek. Er vloog ccn ongeloovig lachje over zün gelaat. «Jy «Ja, ikZü stak de armen in du hoogte. «O, ik gevoel me zoo sterk! Geen werk zal my to moeilük of te gering zyn «Denk je misschien mot wasschen, stryken en dergelük werk zooveel te verdienen, als ik noodig heb om te leven vroeg liy spot achtig en liet da&rby den blik over zijn fraai costnum gaan. «Daar twüfel ik toch aan». Zü werd treurig. «Ja, paard en rytuig zullen wy niet kunnen houdenmaar is dat dan noodig voor ons geluk?» Fedor wendde het hoofd af om don smee kenden blik van haar oogen to ontwükon «Ja», zei hy hord, «want ik ben niet ge woon te voet te gaan.» Een poos stond zü, als vernietigd, onbe- weeglyk stilmaar plotseling scheen zü 10 herleven, haar gelaat begon le gloeien, en zün arm omknellende, iluisterde zy «Goddank, wy' behoeven niet te scheiden. Ik zal in het publiek optreden als zangeres, on ik zal mijn kunst mot goud laten beluien.' Fedor bad moeite om niet in luid luchen uit te barsten. Was zy' dan plotseling gok geworden, dat zy zich inbeeldde, dut een prins Bariatinsky zou trouwen met een muisje, dut don kost verdiende met zingen in een café chantant. Hij bedwong zich echter en zoide kortaf: ,Dat is onmogelyk!' Was het je dan geen meeneos onlangs met je raadgeving?' vroeg zü terneergesla- g*n. «Toen jo me de eerste maal hoorde zingen, meende je toch, dat ik genoeg talent had om met myn kunst geld le verdienen.' ,D«t meen ik nu nog, maar zooals ik reeds zeide, het ia onmogelyk.» Nn dacht hem te begrüpen. «Twyfol je er dan aan, ot ik geld genoog zon verdienen om ons beiden te onderhonden Door deze vraag redde zy hem uit de moei- lykhedun haar do waarheid te bekennen. «Ja», antwoordde hy, verheugd dat hy er zich met dit antwoord kon uitredden, «daar twyfel ik aan, en daarom kunnen wy er niot aan denken een verbintenis voor ons geheele leven te sluiten, Wü zullen ons moeten tevre den stellon met de herinnering aan de uren, die wy genoeglük samen hebben doorgebracht wy zulluri...." ,Hoe zou dat mogelyk zyn?' viel zy' hem in de rede. «Of bemin je mü niet? Spreek toch zeg ,Wie zou ik anders beminnen? mompelde Fedor, terwyl by haar verstrooid aankeek. Met verlicht hart haalde zij adem. «Dat wist ik wel,» zeide zy zacht. «En omdat wy elkander beminnen, is er geen deuken aan een scheiding. Wy behooren bij elkaar voor geheel ons leven. Kyk, ik geloof bepaald, dat myn plan zal gelukken nadruk- kelyk verzoek ik je dus mij niet te hin deren in de uitvoering er- van. Dan zul je overtuigd worden dat ik in staat beu jo een tehuis te verschaffen zooals ju behoort to bobben, Geloof echter niot, dal het my gemakkelük volt ran je te scheiden.» Treurig schudde zy het hoofd. «Alleen de gedachte, dst ik je niet op andere wyze tot mijn echtgenoot kan verwerven, geelt my de kracht, die ik noodig heb om eonigcu tüd van je gescheiden te leven». Fedor kon zyne vreugde over Angelina's besluit niet geheel verbergen, «Arme kleine», mompelde hy, tchynbaar aangedaan doch daarbij speelde een torreden lachje om zün mond. Angelina bemerkte dit nietzy drukte haar gelaat vast tegen zün borst. Dien nacht sloot de slaap Angelina's oogon niet Zü had te voel deuken aan allerlei moois. HOOFDSTUK XL Den volgenden middag werd Gemma mot Roman Sulkowsky door den band des huwe- lyks verccenigd in het grensstadje K., op Ruasischen bodem. Aan hut diner, dat in het hotel werd ge bruikt, zaten niet veel personen aan behalve het bruidspaar zaten or Ferrari on Angelina, en vorder Stwolinsky, Polonka en Ozcrni- scbew met zün jonge vrouw. Prinses Bariatinsky wa« ook uitgenoodigd, maar niet verschenen. Zü had onder voor wendsel van ongesteldheid laten bedanken ook Fedor moest op haar bevel wegblyren. In hut briefje dat hy zond, deelde hij Sul kowsky mede, dat hy', helaas, gedwongen was onmiddelly'k naar een zieken bloedver want te reizen. In werkelükhcid bracht hü den dag thuis door in gezelschap van züne moeder, die hem byna onophorideljjk herhaalde, dat dit huwelük nimmer zou hebben plaats gehad, als hü niet zoo dom geweest was Sulkowsky in kennis te brengen mot do familie Ferrari. Na en dan moest ook Sulkowsky het nog ontgelden. Urenlang liet Fedor haar woordenstroom geduldig over zich heonguan. HÜ 'at uan het venster, keek in den tuin en dacht daarbij aan Angelina. «Het was werkelyk tyd my van haar los te maken», dacht hy. -Zij nam die vryage verduiveld ernstig op. Als ik dat had kunnen vermoeden, zou ik uy niet met haar bemoeid hebben.' Hü wendde bet gelaat van den tuin af en keek iu de kamer rond. Het schemerde reeds. Dc woordenstroom van zyne moeder was eindelyk tot stilstand gekomen. Uitgeput lag prinses Anna op haar sofa. «U wil altüd, dat ik zal trouwen, mama», sprak Fedor. «Zou Martha ti als schoondochter welkom zyn?' De prinses richtte zich op en trad vlug op haar zoon toe. >U, myn lieve, beste jongen f» riep zy ver heugd uit en streelde hom met haar dikka, vleezige handen. «Do sohatryke weduwe van prins Pilowsky De rykste vrouw uit don omtrek En vraag jo dan nog, of je keuzo niuir mü» zin is?» Angelina rekende er vast op, dat zü Fedor op het huwelyksfeest van hare zuster zoo ontmoeten. Daarom kleedde zü zich met dn mcoate zorg in een zyden japon, dio Sulkowsky haar voor dit feest geschonken had, en wond hot kostbare parelsnoer ook oen geschenk van haar zwager zoo siorlük mogelyk door haar lange lokken. Toen zy vernam, dat Fodor niet op bet feest zou verschy'nen had zy moeite haar tranen te bedwingen. De japon scheen haar eensklaps to zwaar, de parels brandden op baar voorhoofd als vurige kolen. Zy lachte aan tafel cn bewoog zich als oen automaat, enduarby dwaalden hare blikken rusteloos rond. Czernisohuw en mün jonge vrouw stond bot geluk in du oogen to lezen zoo was het ook inet Gom ma en Sulkowskyde onde Ferrari gevoelde zich dien dag ook by zonder gelukkig. «Niet waar, myn kind, je zult er je ouden vador geen verwyt van maken alt hy >otu een boetjo bard tegen je geweest is had hy vóór het trouwen tol Gomma gezegd. Zie je, de zorgen voor het dagelyksch brood doodon alle zachter gevoel. Als ik daarvan bcrryd~.» «Houd maar rp». viel Gemma hem in de rede. «Je woct al wel, dat Roman jo een ruim jaargeld heeft toegelegd'. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1905 | | pagina 1