Bijvoegsel van 't Vliegend Blaadje van Woensdag 12 April 1905. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Maandag 10 April 1905. i Voorzitter de heer Van Steijn, Burge meester. Tegenwoordig 17 leden; afwezig de liee- •en Kramer, Van Ede, Dito en Iiartsinck, le beide laatsten met kennisgeving van ver andering. Na de opening der vergadering is liet éérst aan de orde de Installatie »«n de laatstgekozene raadsleden, wier ge- oofsbrieven in de vorige vergadering waren ■derzocht en tot wier toelating was beslo- en. De heeren P. De Geus en Dr. J. J. Van den Berg worden door den Secre- |ris binnengeleid, leggen in de handen van en Voorzitter de by de wet gevorderde eden af en nemen, na door den Voorzitter t zyn gefeliciteerd, zitting. - Al8nu worden de notulen der vorige zit- pg gelezen en goedgekeurd, waarna mede deling geschiedt van de navolgende Ingekomen Stukken !l. Misai re's van G e d. Stutem ahelzcnde u. beschikkingen genomen op eenige in diende bezwaarschriften tegen den aanslag an hoofdelijken omslag en schoolgeld i 4. goedkeuring van het suppletoir-kohier ondenbelasting, dienst 1904 en liet koliier an Schoolgeld voor school 8, dienst 1905. 2. Brieven van de heeren H. Ham ai F J. Rokers, waarin gemeld wordt, dat ij de benoemingen als onderwijzers aan thool 8 en school 3 aannemen, j 3. Kennisgeving van G e d. S t a- e nwaarin medegedeeld wordt, dat tot id van 't College van Zetters voor 's Rijks- lelustingen is benoemd de heer H. Van Vingerden, ter vervanging van wijlen don teer A. Klik. 4. Mededeeling van de Comm. tot rering van schoolverzuim, berichtende, dat Ot Voorzitter der Commissie is benoemd de teer J. H. Corporaal, tot Secretaris de heer L De Vries, tot plaatsvervangend-Voorz. heer F. J. H. Van Geleuken en tot daatsvervangend-Secretaris de heer R. Kaste- ln. 5. Dankbetuigingen van G. Fol- oer en J, J. Snel, machinist en stoker der Waterleiding voor de hun toegekende grati- jcatie's voor de buitengewone diensten. 6. Procesverbaal van de op 29 (aart 1.1. gehouden kasverilicatie bij den ge- Deen te-ontvanger, waaruit blijkt, dat f8028,54' D kas was en de administratie zich in vol- ;omen orde bevond. 7. Mededeeling, dat het jaarverslag iver den toestand der gemeente over 1904, let de verslagen der verschillende commis- lün ia verschenen en den leden gedrukt zal Qegeionden worden. [8. Schryven van den heer S. Krij sen, waarbij hij, wegens vertrek naar het aitcnland, ontslag ueemt als lid van den laad en als lid der Commissie voor het liekenhuis: een tweede schrijven van ge- lOemden heer, waarin hy verzoekt het eerst- •doeldo als niet gezonden te beschouwen, l*ar in zyn plan tot vertrek wijziging is jekomen. Al deze stukken worden voor kennisge- ing aangenomen. Kohieren. Hierna worden zonder bespreking met Jgemeene stemmen vustgesteld: u. Het kohier van schoolgeld van de Cholen 1—7b, dieDSt 1905, ad f 8688. 4. Het kohier van schoolgeld van de her- •lingsschool ad f 39,00. r c. Het kohier van schoolgeld van den tanschen cursus ad f 180. d. Het kohier hondenbelasting, dienst p05, ad 1870,50. Het kohier van den hoofdclyken om lag, dienst 1905, ad f 46.995,06. Adressen. 11. Adres van de afd. Helder van an Bond van Ned. Onderwyzers, Snoekende in de verordening, regelende rt verlof van onderwijzers bij ziekte, o. den termyn, gedurende welken verlof an worden verleend met behoud van vol plaris te stellen op een jaar; en [4. geenerlei bepaling op te nemen, die •n onderwijzer verplicht, gedurende korte- ln of langeren termyn een plaatsvervanger l stellen. Wordt om advies in handen van B. en W. «•ld. 2. Adres van m oj. P. Unrbanus Ibu rg, verzoekende baar wederom de larlijkache gratificatie toe te kennen. De Voorzitter stelt voor haar wederom f 800 toe te staan, doch de heer Staalman kan zich hiermede niet vereenigen. Hij meent, dat de gemeente inderdaad zoo'n hooge grati ficatie aan eene betrekkelijke jonge weduwe niet kan blyven uitkeeren en stelt daarom voor deze thans te bepalen op f 150. De heer Jaring vraagt eenige nadere inlichtingen omtrent den toestand der weduwe, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de gevraagde toelage wel noodig is, want de dochter is geplaatst in een gesticht, waar nog eenige onkosten aan verbonden zijn, de zoon een betrekking heeft in Amsterdam, waar hij f 30 '8 maande verdient en de weduwe geen andere inkomsten heeft. De lieer Do Ven acht f 300 wol hoog, maar f 150 voor het oogenblik te laag, hij stelt daarom voor f 200. De heer Stualnian vereenigt zich daarmede en al6nu wordt met eenparige stemmen f200 toegestaan. 3. Adres van m e j. G. Jansen- T i e m a n van gelyke strekking als liet voorgaande. Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen haar over 1905 een gratificatie van f 100 verleend. 4. A d r e 8 van den heer C. A. v. d. Bilt, verzoekende, wegens benoeming te Sittard tegen 15 April a.s. eervol ontslag als onderwijzer aan School 3. Wordt verleend. 5. Adres van mej. A.J. Maréchal, behelzende het verzook met 1 Juni a.s. eer vol te worden ontslagen als onderwijzeres aan School 4. Wordt eveneens verleend. Verordening Leerplicht. Aangeboden wordt oen concept-verordening, overeenkomstig art. 29 der Leerplichtwet, waarbij de ambtenaren van politie gemach tigd worden een kind, dat zij gedurende do schooltijden op den opeilbaren weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school, waar toe de leerling behoort. Wanneer hot kind een bewys kan toonen, dat het de school mag verzuimen, of als hot zich bevindt onder geleide van oen der in den aanhef van art. 1 der Leerplichtwet bedoelde per sonen, raag van de machtiging geen gebruik worden gemaakt. De heer Staalman heeft een ernstig bezwaar tegen deze verordening. Hy meent, dat liet schoolverzuim in deze gemeente niet van dien aard is, om zulk een ingrijpenden maat regel vast te stellen en men ter wille van enkele vagebonden de ouders door zulk een tirannieke bepaling niet mag treffen. De heeren Over de Linden en Van Neck be strijden de meening van den heer Staalman en toonen aan, dat de verordening enkel gericht is tegen straatslijpers en zy dient om ouders, die te weinig macht over hunne kinderen hebben, hen in de opvoeding te helpen. Na nog eenige discussie wordt op voorstel van den heer De Ven het voor stel zoodanig gewyzigd, dat de ambtenaren van politie van hunne machtiging geen ge bruik mogen maken, indien liet kind een bewijs kan toonen, dat het de school mag verzuimen, afgegeven door het hoofd der school of door een der personen, bedoeld in art. 1 der Leerplichtwet. Gasleiding. Naar aunleiding van een verzoek van den lieer W. Bakker Wz., doen B. W. het voorstel lien te machtigen de gasleiding vanuf het Zoologisch station tot de Koopvaardijsluis le vernieuwen, daar enkele gedeelten der tegenwoordige leiding geheel verweerd zyn. De kosteu daarvan zullen f 2500 bedragen. De heer Van Wingerden verklaart zich er tegen. Hij acht een uitgaaf van f 2500 voor één klunt veel te hoog. Do Voorzitter zegt, dat het niet voor één persoon is, maar ook dienstig is voor liet gebouw voor zee- onderzoek, voor bet laboratorium en voor de straatverlichting. De heer Jaring zou ook tegen deze uitgaaf zyn, als zy voor één belanghebbende geschiedde, maar dit is niet liet geval, zooals uit het rapport van don directeur der gasfabriek blijkt. Do heer Staalman wil de beslisstng verdagen en des noods den heer Bakker reductie verlccnon. Het koint hom gcwonscht voor de vernieu wing uit te stellen tot aan de Buitenhaven een Marine-kazerne gebouwd wordt, hetgeen waarschynlijk plaats heeft. De heer Bok merkt nog op, dat, wanneer deze werken uitgevoerd worden, de kosten daarvan op de exploitatierekening gebracht dienen te worden en niet gevoegd moeten worden by het hoofdkapitaal van de gasfabriek. Na deze bespreking wordt dit punt van de agenda afgevoerd. Riolen. Ter tafel komt een voorstel van B. W-, om rioleering met putten aan te brengen in de brandsteeg tusschen de Vlaming- en Kui perstraat en aan het einde van den lsten Dijkweg. De kosten daarvan bedragen f 600. Niemand omtrent deze verbetering van liet riolenstelsel iets in het midden hebbende te brengen, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Onbewoonbaarverklaring van woningen. Er is ingekomen een voorstel van do Ge zondheidscommissie om de navolgende wo ningen onbewoonbaar te verklaren on te doen opruimen: Steigersteeg 5, eigenares Wed. J. de Beurs, Steigersteeg 7, 9, 11 en 13, eigenaar J. C. v. d. Wal te Amster dam, Steigersteeg 15, eigenaar M. S. de Leeuw te Amsterdam, Gasstraal 14e, eige naar M. J. Wallaat, Achtergracht-Wost- zyde 18, eigenaur P. J. van den Bosch, -- Achtergracht-Westzyde 59, eigenares Wed. Drijver—Nehls te Amsterdam, Aohtergr.- Westzyde 64, eigenaar J. Bethleliem, Achtergr.-Westz. 65, eigenaar J. J. Schoeffe- lenberger, Gasstraat 10, eigenaar A. Bels. Wagenstraat 20a en 20b, eigenaar A. Liedmeier. en Vischmarkt 8 en 8a, eige nares Wed. N. Helder-Riemers te Rotterdam. B. «Sc W. adviseeren overeenkomstig dit voorstel te besluiten, met uitzondering van de perceclen Achtergracht-Westzijde 18 en Achtergracht-Westzyde 64, die alsnog in bewoonbaren staat zijn te brengen. Nadat de Voorzitter naar aanleiding van een opmerking van den heer Staalman ver klaard heeft, dat de perceelen Achtergr.- Westzijde 18 en 6 niet goedgekeurd worden, als zij niet aan de voorwaarden voldoen, wordt het voorstel aangenomen. Brandspuit Koegras De Voorzitter deelt mede, dat bij onder zoek is gebleken, dat er in Koegras tot plaatsing van de brandspuit geen andere gelegenheid is dan bij J. Smit, waarom hy voorstelt te besluiten baar daar te plaatsen. Aldus wordt besloten. Pensioenregeling - Mink. Tor tafel komt een voorstel van B.&W., om hot pensioen van den lieer J. M. Mink, vroeger weesvader alhier, te bepalen op f 300 's jaars, nu zijne echtgenoote is overleden, met wie hij samen f 400 pensioen genoot. Met algemeene stemmen wordt dienover- komstig besloten. Gasfabriek. Mededeeling geschiedt door B. W., dat de verbouwing en uitbreiding der gasfabriek thans geheel is afgcloopen. Het geheele werk werd begroot, wat het technisch gedeelte betreft, op f 130.000 en wat het bouwkundig gedeelte aangaat, op f102.000, totaal f232.000. De kosten hebben bedragen voor het tech nisch gedeelte f128.800, voor hel bouwkun dig gedeelte f 101.500, totaal f 230.300, zoo dat er oen batig saldo overblyft van f 1700. De tijd van oplevering is overschreden, doch B. W. stellen voor, de boetebepalingen niet toe te passen en de aannemers daarvan vry te stellen, daar deze met verschillende on voorziene inoeïelijkheden te kampen hadden. De heer Staalman heeft bezwaar tegen het kwijtschelden der boetenhy meent dat men een groote onbillijkheid begaat tegen over andere aannemers, want sommigen heb ben waarschynlyk niet ingeschreven, omdat zij afgeschrikt werden door de groote boete, f25 per dag, voor te late aflevering. Men stelt hier een precedent, waarmede hij zich niet vereenigen kan. De heer Van Breda acht het niet billijk de aannemers van het bouwkundig gedeelte boete te laten betalen, want de te late aflevering was niet hun schuld, maar was een gevolg van het wach ten, op liet gereed komen van vooraf gaande werkzaamheden. De lieer Staalman weUscht, oer men een beslissing neemt, na dere inlichtingen, waaruit blijken kan wie feitolyk in gebreke is gebleven. De heer De Ven acht ook nadere inlichtingen ge- wenscht. De heer Krijnen merkt op, dat uit stel wel ecnig bezwaar medebrengt, omdat de aannemers dan zoolang op betaling moeten wachten, waarop de Voorzitter mededeelt, dat do uitbetalingon reeds hebben plaats ge had, evenwel met inhouding der boete'a. - De heer Bok brongt nog in 't midden, dat de toepassing der boetebepaling de gemeente in moeielijkheden kan brengen, omdat de eene aannemer op den anderen heeft moeten wachten en zoo kan het gebeuren dat een aannemer schadevergoeding van de gemeente kun vorderen. Hy is voor het voorstel van B. W. om conflicten te voorkomen. Nadat do heer Staalman nogmaals aangedrongen heeft, om nadere opheldering, besluit men inlichtingen in te winnen aan wien de schuld der ver traging ligt, eer men een beslissing neemt. 6ratlflcatiën. Ter behandeling wordt genomen een voor stel van B. dc W. om aan de gemeente- ambUnarsn, oudor wier goede zorgen de verbouwing der Gasfabriek zoo goed is ge slaagd, als stoffelyk blijk van erkentolykheid aan den directeur der gasfabriek eene grati ficatie toe te kennen van f 1500, aan den gemeonte-bouwmeester eeno van f 1000 en aan den opzichter Wacqué eene van f 100. De heer Stualmun heeft mot verbazing dit voorstel gezien. Hoewel hy niets wil afdoen op de verdiensten van den directeur en hy ook wol wil erkennen, dat de gemeente trotsch op zulk een ambtenaar mag zyn, kan hy toch niet beoordeelen of dit werk op de goed koopste wijze tot stand la gekomen, omdat alle gegevens hem ontbreken. Bedenkelyk acht hy het daarom zulk een hooge gratifi catie toe te kennen. Ook togen de extra- belooning van den gemeente-bouwmeester verzet hy zich, het behoort tot zyn taak het hoofdtoezicht te houden. In verband met hetgeen in comité-generaal is voorgevallen protesteert hy tegen deze uitgaven. Nog merkt hy op dat de gratificatie van den dagelykschen opzichter luttel ie in vergely- king met de anderen, terwijl de opzichter, die zeker wel werk van den genu-bouwmeester heeft waargenomen en do arbeiders, die in de fabriek tydens den verbouw onder zeer ongunstige omstandigheden moesten werken, geheel zyn vergeten. Hy kan zich dus niet met het voorstel vereenigen. De heer Van Breda verschilt met den heer Staalman van meening en acht een blyk van erkente lijkheid gewenscht, maar vindt met het oog op de financiëele draagkracht van de ge meente do gratificatiën wel wat hoog, zoodat hy voorstelt aan den directeur f 1000, aan den gemeente-bouwmeester f 500 en aan den opzichter f100 te verleenon. De heer Meyer is van oordeel, dat men met hot oog op de financiën der gemeente zulke bedragen niet mag uitkeeren. Zij zyn z. i. niot noodig. Een andere zaak is het, of men verhooging van salaris in overweging zal nemen. De heer Krynen houdt een pleidooi voor het toestaan der gratificatiën en wyst er op, dat de directeur hot plan ontworpen en uitge voerd heeft, waartoe hy niet verplicht was en wanneer dit aan een ingenieur opgedragen was geworden zeker f 10 000 had bedragen. Ook de gemeente-opzichter heeft werk ge daan, dat men niet van hem had kunnen vorderen en waartoe hij niet verplicht was. Nadat de heer Staalman nogmaals het woord heeft gevoerd, gaat men over tot stemming. Het voorstel Van Breda wordt verworpen met 12 togen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Sovenhuijsen, Van Breda, Terra, Meijer en Breet. Het voorstel van B. W. wordt daarop aangenomen met 13 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Wingerden, Staalman, Meyer en Breet, zoo- dat aan den directeur f1500, aan den ge meente-opzichter f1000 en aan den opzichter f100 is toegekend. Tijdelijke geldleening. Aan de orde wordt gesteld een voorstel van B. W. om hen te machtigen tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, ter voor ziening in de behoefte aan kasgeld, groot f70000, in plaats van f50 000, zooals op de begrooting werd uitgetrokken, tegen een maximum-rente van 4°/0. De heer Staalman kan dit voorstel niet steunen, hij merkt op, wanneer hot gold van de leeningen 1900, 1901 en 1903 was uit gegeven voor de werken, waarvoor het be stemd was er geen nood aan kasgeld zoude zijn. Hy zal dus tegenstemmen. De heer Grunwuld doet uitkomen, dat de werken, waarvoor geleend is met f48 000 zyn over schreden door hoogere aannemingsaommen dan die geraamd ziju, van daar is er nood aan kasgeld. Hy begrijpt niet, wat er togen kan zijn deze tydelyke geldleening toe te staan, want zy houdt geen verband met het voorgestelde lecningsplan. Daarenboven is de gemeente verplicht hare vorderingen te vol doen. Daarna wordt met 12 tegen 5 stemmen het voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Wingerden, Staalman, Van Breda, Meyer en Breet. Geschil met Marine. B. W. doen een voorstel, om het ge schil met de Marine, wegens overname van eenige buizenleidingen in den Havendyk, te doen beslechten door middel van arbitrage, in stryd met het voorstel der Commissie ad hoe, om wel omschreven voorstellen van het Den. van Marine af te wachten. Óver dit voorstel ontspint zich een dis cussie hoofdzakelijk tusschen den heor Staal man on den Voorzitter. Do eerste wil van geen arbitrage weten en verdedigt het voor stel der Commissie, de laatste beweert, dat de Minister van Marine zulks eischt, hetgeen door den heer Staalman ontkend wordt, die beweert, dat do Commandant der Marine alhier dien eisch stelt. De heer Van den Berg begrijpt niot wat er tegen is, als men aan den Minister vraagt nauwkeurig te willen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1905 | | pagina 4