KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Spinazie, voor HelderTexel, Wlerlngen en Anna Paulowna T: om- GROOT BAL Koningdwarsstraat 49. D. Dijkshoorn Levering m Levensmiddelen. T. BOON, Weststraat 111. No. 3364. Zaterdag 13 Mei 1906. 33ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat Tolof. 59. Bureau: Konlngstr. 29. l«toro.-Telof. 50. Abonnement Vliegend Blaadje p.Sm. 50 ct.,fr.p.post 75 ct, BuitenL f 1.25 i 1 Zondagsblad 37'» >45» >0.75 11 Modeblad 55 80 0.90 Mozik, Bloemlezing >>>60> 85 Voor 't Buitenland by vooruitbetaling. >0.90 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., to Heldor. Inpmni SpMntraat. Advertentlön rmn 1 tot 4 regel» Elke regel meer 4 geplaatst, 1 maal gratis. Bewys-exemplaar 2'/i Ct. Vignetten en groote letten Worden naar plaatsruimte berekend. 25 Cent 6 Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMOHGEN8 vóór 10 uur aan het Bureau bezorgd zjjn. TWEEDE BLAD. Indische Fenkrassen, Auteurtr echt uitdrukkelijk voorbehouden. 106. Ik was nog geen twee dagen op Jogja of ik zag er reeds een waarlijk treilend staaltje van vooruitgang. Eenige minder hooggeplaatste Javanen, een magaDg n.1. van het Residentiekantoor, een oandidaat-onderwijzer en een inlandsch particu lier, hadden m\j op straat herkend van 'n plaatje in de «Bintang Hindia* en toen aan gesproken. Ze redeneeren vrjj en ongedwongen als Europeanon en gaven ook dadelijk als hun meening te kennen, dat de hormatcircu- laire van don Gouverneur-Generaal klonk als 't blijde inluiden van 'n beteren tjjd voor land en volk. Nn moest ik toevallig op bezoek bij Kadhen Mas Mangkoe di Medja, den zoon van eene zuster des Sultans, gehuwd met de dochter van Goesti-Pangeran Ario Boemi Nata. Ik vroeg de jongelui daarom mij tot het huis van dien aanzienlijken Javaan te willen vergezellen. Toen ik bij den Radhen Mas kwam, vroeg deze mij dadelijk, wie of die jeugdige Javanen waren en toen ik hem had ingelicht, riep hjj uit: «Maar laat ze dan binnen komen, waarom zonden ze buiten blijven? Laat ze binnenkomen en gerust op I stoelen plaats nemen. Wij kunnen dan ge zellig met elkaar praten. Ik ben vóór de atoeran baroe van Gouverneur-Generaal van Heutaz 1' En aldus geschiedde 1 Ze werden in hnis geroepen, kregen een stoel en we zaten wel 'n uur lang heel knus jes samen te boomen over de zegenrijke ge volgen, (lie verwacht mogen worden van de hormatcirculaire 1 ,Wij Javanen*, zoo sprak de hoogadellijke Mangkoe di Medja o.a. t zullen nooit voor uitgang zien, zoolang als de adat zoo brat (zwaar) blijft. Hier op Jogjakarta zyn er al honderden b(j den adel, die gaarne anders willen, maar ze dnrven nog niet voor den sultan Nu de Gouverneur-Generaal gesproken heeft, kunnen we onB op hem beroepen en in ons optreden tegenover lager geplaatsten zooveel mogelijk zyne denkbeelden verwezen lijken l' lk vond het eenig, dat gesprek tusschen 'n Javaan van vorstelyken bloede en die gewone kleine ambtenaartjes 1 Een zeer sympatiek jonkman, Radhen Mas Barion, de zoon van Goesti Pangóran Ario Soeija Poetra, heeft zjjn vrienden ook onder laaggeboren Javanen, gaat heel vertrouwelijk en prettig met ze om, wil niets van sembah en sila weten en wordt dan ook door de be dienden van zyn vader en door de kleine lieden uit de desa's op de handen gedragen. Radhen Mas Barion, zijne bevallige zuster, en ook de zoons en dochters van de Prinsen Boemi Nata en Poeger hebben onze taal ge leerd, lezen veel, weten over alles en nog wat mee te spreken en geven ons zoo het eerste voorbeeld van vooruitgang, an aller- höchste Stelle hier op Jogja Men heeft my verteld, dat de nog jeugdige Kroonprins ook al 'n voorstander van wester- sche ontwikkeling is, doch nü nog zwijgt uit respect voor zyn gryzen vader. Immers Zyne Hoogheid de Sultan betreurt het zeer, zooals trouwens het gros der meer bejaarde Javaansche en Soendaneesche Pry aji's, dat de jonge generatie zoo Westerach wordt in hare opvattingen. Onder de aanzienlijken zyn er twee partyen, moet ge weten, die van de moderne opleiding, die de Nederlandsche taal spreekt en schryft, eo de conservatief- oud-Javaansche party, die strijdt voor het behoud van taal en adat. De Kaoem koena (de ouderwetschen letter lijk: (het oude volk*) staat vierkant tegen over de Kaoem moeda (de jongeren) en heeft bovendien een zeer krmchtigen steun in de moeders. Over 't algemeen onontwikkeld eu bekrompen, moeten de vrouwen niets niemen dal hebben van de verlichting hunner kinderen. Er worden heel wat tranen geschreid in de Dalems der grooten, wanneer deze, min of meer vooruitstrevend, de belangen der kin deren hooger stellen dan 't koppig dom ver set der vrouwen. Naast de oud-Javaansche party en vrouwen, zyn ook nog de «vromen" in lande gekant tegen ontwikkeling van den soo invloedrijken adel. Men weet, dut sinds de laatato tien, twintig jaren het godsdienstig leven by alle volkeren op deze aarde meer en meer herleeft. De theosofen vonden eene verklaring voor dat «•er merkwaardige feit! Ook de moslim's zyn in beroering gekomen en internationale Pan-islamitiscbe stroomingen gaan er nit van zekere oentra, zonder tot nog toe veel succes te hebben by oaze Javanen van Midden- en Oost-Java. Drie geheime en staatsgevaarlijke sekten, die van de Qu&daria, de C&tarya en de Naqsja- bendia treden in de laatste jaron op den voorgrond en vele der domme ongeschoolde oude inlandsche ambtenaren zyn er in stilte lid Tan 1 Men begrijpt, dat de Hollandsche neigingen der jonge aristocraten nu juist niet bevorder lik zyn voor den bloei der genoemde gods dienstscholen, want de meer ontwikkelden willen nu eenmaal niet aan den leiband loopen van goeroe's en kjaï's, ja doen al 't mogelyke om bun invloed te ondervangen. Zonder nn juist bepaald tot de vrijdenkers en godloochenaars le behoor*», (die sterven overal uit) krygen do westersch geschoolden een ruimeren, milderen kyk op den godsdienst. Merkwaardig is het ook. zoo gretig als de ontwikkelden de stellingen der theosofen in zich opnemen. Het is voor de anti-Nederlandsche propa- granda der Pan-lnslaxnieten nu bepaald een koopje, dat de zonen der aanzienlijken zoo Hollandsch worden in hun weten en denken. Zonder den machtigen adel doen de onrust stokers niets 1 Onthoudt dat s.v.p. eens goed, lezers 't Is daarom, dat men voorloopig alleen maar de verheffing van den adel beoogt. Het volk komt later van zelf wel. De leiders gaan voor! Ook in ons belang, in het belang van Nederland Alles nu goed beschouwd, zouden de Nederlanders das, als ze maar oenig flauw besef van de kwestie hadden, party moeten kiezen voor de krachtige jonge generatie met haar heeriyke idealen. De overheerschers bleven helaasechter vreemdelingen in Jeru zalem en zyn 't over 't algemeen eens met de oud-Javaansche en dus niet byzonder Hollandschgozindo party, met de achterlijke, domme vrouwen en met onze natuurlijke vij anden, de Pan-lslamitiache yveraars In een goed goscbroven artikel in de Java- Bode van 28 Juni jl. getiteld: „Hadjivrees" zegt 'n onbekend auteur, waarscbynlyk Dr. C. Snouck Hurgronje, al zeer juist o.a. Op geheel Java zyn er maar teer enkelen, die zich moeite geven om het geestelijk leven van den inlander te loeren kennen. Zelfs de in de eerste plaats daartoe aangewezen personen, de bestunrs-ambte- □aren en de planters, de menschen, die het nauwst met de bevolking in aanraking komen, geven zich, een zeer enkele gunstige uitzondering niet te na gesproken nimmer eenige moeite, om het inner lijke leven van het volk, dat zy be sturen of dat voor hen arbeidt mede te leven." Stel je voor 1 Met die smerige inlanders omgaan, merci! Ils pröförent done ne rien accorder du tout et attendre Iadebiele 1 Goddank we hebben eon van Heutsz Maar anders, meer dan 80 pCt. van de Europeanen hier, maakt uit onbekendheid met de toestanden en stille krachten, uit egoïs tische vrees meestal voor concurrentie later en nit angst ook voor vermindering van hun prestige 't heilige huisje der landa's 1 mede front tegen de Jong Indiërs, die trots conservatieve familieleden, jammerende ma ma's, z.g. biddende raddraaiers en stompzin nige overheerschers, éénmaal zullen zege vieren, omdat de historische wet van évolutie i goed geldt hier in Azië, als by n in Enropa Lt. Clockener Brousson b. d.£ Jogjakarta. Eerste Kamer. In de vergadering van Woensdag is op voorstel van de Centrale Sectie besloten Donderdag in de afdeeliDgen te beginnen met het onderzoek der onderwyspensioenwetten en de daarmee verband houdende wetten, als mede de Onderwysnovelle. De hceren Van Weideren Rengers en Van Honten bestreden het voorstel, omdat zy eerst een grondig onderzoek wilden, doch 't werd aangenomen met 28 tegen 13 stemmen. Tweede Kamer. Donderdag werd in do vergadering der Kamer aan de orde gesteld bet wetsontwerp tot regeling der pensioenen van bet personeel van den loodsdieDSt voor zeeschepen en van de wednwen en weezen van dat personeel. Daarop zyn de volgende amendementen voorgesteld lo. De heer Verhey stelt voor een amen dement strekkende dat het recht op pensioen n& bekomen ontslag wordt verkregen, by een diensttijd van ten minste tien jaren, wanneer de belanghebbende ontslagen is, omdat by den leeftyd van vyf en vyftig jaar had bereikt enz. (het ontwerp spreekt van 50 jaar). 2o. De Commissie van Rapporteurs stelt voor in artikel 47 in stede van de woorden ,12 November 1904" te lezen de woorden ,1 Januari 1902". (De bedoeling is dus om de personen die sedert 1 Januari 1902 gepensionueerd zyn, te doen deelen in de voordeelige bepalingen van dit ontwerp). 3o. De beeren Staalman, Lucasse, Rood- huyzen, Lieftinck, Soret, Passtoors en Aal- berse stellen by amendement voor de gopen- sionneerden sedert 1 Juli 1892 in de voor- deelen dezer wet te doen deelen. De heeren Lucasse, Staalman, Passtoors, Roodhnyzen, Seret, Lieftinck, Henneqoin, Van Gyn en Aalberse stellen voor: lo. om waaneer de ongeschiktheid voorde verdere waarneming van den loodsdienst een gevolg is van gebreken aan het gezichtsver mogen in geen geval minder toe to kennen dan drie vierden van het volle pensioensbe drag, en 2o. Om het recht op pensioen te verleenen, ter zake van langdurigen dienst, by een dienst tyd van 35 jaren. (Hel ontwerp stelt 30 jaar.) 5. Verder stelt de heer Lucasso nog voor om het pensioensbedrag voor den binnenloods ter standplaats Vlissingen te bepalen op f 805. Algemeene beschouwingen worden niet ge houden. Na bestrijding door den Minister wordt amendement 1, verworpen met 42 tegen 18 stemmen. Amendement 2 wordt na bestrijding door den Minister door den heer Lucasse ingetrok ken, doch door den heer Schaper overgeno men. 't Werd verworpen met 53 tegen 6 stemmen. Eene nadere verhooging van 't pensioen voor binnenloodsen tevens loods ter zee en loodsscbipper 2e klas, door den heer Rood- huyzen voorgesteld, wordt met 51 tegen 11 stemmen verworpen. Amendement 5 wordt verworpen met 42 tegen 20 stemmen. Op art. 16 liobt de heer Lucasse oen amen dement toe, door hem en 8 andere leden voorgesteldom by ontslag wogons lichaams gebreken, wanneer dit ontslag hot gevolg is van gebreken aan het gezichtsvermogen, in geen geval minder toe to koncon dan drie vierden van het volle pensioensbedrag. Dit amendement wordt verworpen met 38 tegen 16 stemmen. Het amendement der Commissie van Rap porteurs (terugworkende kracht tot 1 Januari 1902 ten opzichte van wegens lichaamsge breken gepensionneerden) wordt aangenomen met 39 tegen 22 stemmen. Het ontwerp wordt daarna zonder stem ming goedgekeurd. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 9 Mei 1905. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering, de notulen worden na voorlezing vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat door den Rijksbetaalmeester in de gemeentekas is ge stort f 681.56 en door Gedeputeerde Staten zyn goedgekeurd de Belasting-kohieren en de verordening op het lager onderwys. De staat van het zoegras over Maart wordt aangeboden, zoomede de atloop der gebonden aanbestedingen, waarbjj is gegund aan W. C. Meilink, te Zntphen, de levering der schoolbehoeften voor f 346.65. aan T. Hennink, te Wieringen, de levering ji benoodigdheden voor de handwerken voor f 216.90. aan C. Verfaille, te Wieringen, de grind voor f 1.78 per kub. meter. aan J. Doves, te Wieringen, het lossen van de grind voor f 0.49 aan den Oever en f 0.44 aan de Haukes, beide per kub. meter, en aan J. Huybens bet ryden daarvan voor f 0.66 en f 0.54. Daarna wordt bet gemeenteverslag voor lezen en goedgekeurd. Aan Van der Schans, te Wieringen wordt toegekend voor toezicht op het werk aan de Leg f 7.50 en voor het schatten van het vergunningsrecht f 5. Aan de weduwe Landman wordt op haar verzoek kwijtschelding verleend van Hoofde- lyken Omslag en aan J. Maars de helft van zyn hondenbelasting, terwyl de weduwe S. Wiegman, wier hond vóór den aanvang van bet dienstjaar reeds was verwyderd, wordt doorgehaald. Aan den heer P. Asjes wordt op zyn ver zoek, wegens vertrok uit de gemeente, eervol ontslag verleend als Armvoogd. Door heeren Armvoogden is tevens een voordracht aan geboden voor een nieuwe benoeming, waarop geplaatst zyn de heeren C. Rykeboer, J. Mostvrt en C. Russelman. Wegens staking der stemmen wordt eerstgenoemde door het lot aangewezen. De rekening van beeren Armvoogden over 1904, wordt aangeboden en voor de leden ter inzage gelegd. Daarna wordt eene instructie voor den wegwerker vastgesteld. Wegens overl(jdrn van den wegwerker, wordt eene voordracht aangeboden, waarop voorkomen Mejjert de Vries, Dirk Bekendam en Cornelis Smit. Ten gevolge van het staken der stemmen word'. Dirk Bekendam by loting benoemd. Daarna wordt de verordening op de jaar wedden der Onderwijzers, aangevuld met de bepaling, dat bet salaris van het hoofd der school op Hippolytushoei, indien deze in het bezit van een akte [voor een of meer talen mocht zyn met f100 wordt verhoogd. Op de voordracht voor die betrekking zyn geplaatst de heerenS. do Vries, te Schagen, M. J. Hage, te NumanBdorp en W. H. Naber, to Zalt Bommel. Eerstgenoemde wordt met 4 stemmen benoemd. Een voorstel om den toren te Oosterland inwendig te herstellen, wordt goedgekeurd. By de rondvraag wordt op voorstel van den heer Kunt besloten om by het honden der vergaderingen aan een vertegenwoordiger der pers gelegenheid te geven om aan eene tafel plaats te nemen. Daarna sloot de Voorzitter de vergadering. Nieuwsty dingen. Gisteren is alhier plotseling in den ouderdom van 51 jaar overleden de kapt. ter zee C. A. De Branw, commandant van het Wachtschip te Willemsoord. Hy werd, na zyne opleiding aan het Koninklyk Instituut voor de Marine ge noten te hebben, 1 Sept. 1873 aangesteld tot adelborst le kl., 1 April 1876 bevor derd tot luit. ter zee 2e kL en vervolgens achtereenvolgens 1 Mei 1886 tot luit. ter zee le kl., 1 Nov. 1896 tot kapt-luit. ter zee en 1 Mei 1902 tot kapt. ter zee be noemd. De overledene was officier der orde Oranje-Nassau en ridder der orde van de Eikenkroon. Dezer dagen werden wjj in de o legenheid gesteld het in de bovenzaal van de Marine-club aangebrachte tooneel in oogenschouw te nemen. Uoewel het met groot is, er kon over geen meer dere ruimte beschikt worden, kan het by sommige feestelijkheden toch goede diensten bewyzen. De uitvoering, die opge dragen was aan den heer Joh. P. de Graauw alhier, geeft reden tot tevreden beid, in aanmerking genomen, dat het dilettantenwerk is. Het voordoek ziet er trisch en helder uit, het boschtooneel, ontleend aan een aingelgezicht te Utrecht is niet onverdienstelijk geschilderd, de blauwe kamer mag gezien worden. De decoratie Tan 't geheel is vrjj goed en is een aanbeveling voor den heer De Graaow. Het eerstvolgend Concert van de Koorvereeniging zal plaats hebben op Dins dag 23 Mei u. Door Mejuffrouw Urs Weyens en den heer G. Hop Jr. is hunne welwillende medewerking toegezegd. Als groote werken zullen worden uitgevoerd: Het groote lied van Richard Hol voor sopraan-solo, gemengd koor en dobbel strjjkquintet en Das Singenthal voor bari ton-solo, gemengd koor en dubbel-stryk- quintet. Kleinere werkjes vormen het overige gedeelte van het programma. Door den majoor eerstaanwezend ingenieur der Genie alhier, zal Donderdag 25 dezer, 's voorin. 9.30 (Gr.), in de Sociëteit >Eensgezindheid" worden aan besteed het uitbreiden, verbeteren en inrichten van deponeer- en wapenkamers (tweede termyn), alhier; (raming f1725.) Door het Provinciaal bestuur te Haar lem werd gister openbaar aanbesteed: het verbeteren van de atrandhoofden 4, 5 en 6, benoorden de Pettemer zeewering. (Raming f 11.000) Laagste inschrijver de heer W. de Jong, alhier, ad f 10.590. Het bezinken van den onderzeeschen oever aan den mond van het baitenkanaal te IJmuiden, behoorende tot de werken tot onderhoud, herstel en verbetering van het Noordzeekanaal (Raming f 18.000.) Laagste inschryver L. Volker Azo. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorkuui voor 1 14.300. Het verwisselen van 3 paar ijzeren deu ren van de groote schutsluis te LJmuiden en het uitvoeren van verschillende werk zaamheden aan de deuren dier sluis. (Raming f10,800. Laagste inschryver M. Daalder te Alkmaar voor 9896. Het verbod van B. en W. van Haarlem (zie eerste blad) aan de eigenaren van café Brinkman en de Kroon, om spiritualiën toe te dienen aan personen die plaats nemen op de stoelen buiten de zalen aan de straatzijde geplaatst, is ook toegepast op alle andere eigenaren van inrichtingen met vergunning, die aan het Stationsplein, het Kennomerplein enz. zyn gelegen. Maar nn de uitvoering. Gisterenmiddag te 4l/4 uur b.v. hadden twee Frmnschen plaats genomen by een der gelegenheden op de stoelen bniten en ver langden een glaasje Scidam". Dal 's hier niet geoorloofd," zei de kellner. „Wat! niet geoorloofd? en hier staan toch tafels en stoelen en hier is het toch een ge legenheid waar „Scidam" te verkrygen is?" •Jawel, zei de kellner, doch ,1a loi de monsienr Kuyper" verbiedt het „Scidam" toe le dienen buiten het calé, maarhfj wist er raad op. Hy zou het gevraagde zetten op een tafeltje binnen, vlak voor het open staande venster, en als dan de heeren de glaasjes zetten op de buitenstaande tafeltjes was dat hun zaak. En de Franschen, zich aan «la loi Kuyper" niet storende, deden alzoo en kregen dus hun Scidam" tóch buiten en binnen ook. Koninklijk bezoek aan Breda. Het Dagbl. v. N.-Br. deelt mede, dat H. de Koningin op 3 Juli a.s. een bezoek zal brengen aan de Kon. Mil. Academie te Breda, waarby Zy tevens het monument zal onthullen, dat wordt opgericht ter herden king van het Huis Oranje-Nassau als hee ren en baronnen van Breda. Hoogst waar scbynlyk zal H. M. alsdan door Prins Hen drik vergezeld worden. Het onderzoek inzake den moord in de Driekoningenstraat te Amsterdam wordt nog altyd voortgezet, en hoe meer blykt, dat de arrestatie van de families Wagenaar en De Haan, afgezien van het feit dat het bewys geleverd is, dat zy de daders zyn van vele belangryke diefstallen, een zeer gelukkige is geweest. Uit de naspeuringen is toch gebleken dat zy voor de weduwe Cerlyn geen onbekenden waren en vóór den moord tot haar in betrekking stonden. In verband hiermede en met het vinden van een sleutel in hnn woning in de Driehoekstraat, die paste op het slot van de huisdeur van de woning van de ver moorde, en ook met het feit. dat zy getracht hebben hun alibi te bewyzen. hetgeen niet is gelukt, wint de overtuiging veld, dat zy medeplichtig zyn aan den moord. Der justitie wacht in dezen nog een moeilijke taak, daar de verdachten zeker niet zullen bekennen. By bet verhoor wei geren zy dikwyls alle inlichtingen, terwyl hetgeen zy verklaren, zoo wonderwel in elkander past, dat het allen echyn heeft, of vooraf in den breede is beraadslaagd over hetgeen er by een eventueele arres- statie gezegd zou worden. (Tel.) In de Oostenburger Middenstraat te Amsterdam woont het kinderlooze echt paar G., dat een jaar of zes geleden een tweejarig meisje ter verzorging tot zich nam, dat door haar moeder, volgens de buren, mishandeld werd. Kemge jaren ging het nu goed. De pleegouders verzorgden het kind voorbeeldig en het meisje, dat eerst zeer zwak was, groeide flink op. Nadat hot kind vyf jaar by haar pleeg ouders had doorgebracht, vroeg onver wacht de vader, die met den pleegvader samen op de Landswerf werkte, het kind terug. De pleegouders moesten natuurlyk aan het verzoek voldoen, zy het ook noode. Een jaar was het kind by haar ouders terug, toen op straat Dingdag het kind n«jtr baar vroegere pleegouders toekwam, huilende en verklarende, dat het niet terng wilde, want dat moeder bet zoo sloeg. By onderzoek bleek het kind werkelyk bont en blauw geslagen te zyn en had het daarby pyn in den rug. Het kind ver haalde, dat moeder haar op den grond wierp en dan trapte. De vroegere pleegouders hebben, naar het N. v. N. meldt, un een klacht over deze mishandeling ingediend aan het poli- tiebureau op Kattenburg, doch de buren moeten gisterenavond een dreigende hou ding hebben aangenomen tegen de ontaarde moeder, die zich wyselyk niet liet zien, maar door haar man heeft laten zeggen, dat zy het kind wel geheel wilde aleiaan. Doodgedrukt. Te Capelle is dochter van den veehan delaar Van Vliet, terwyl zy een koe uit den stal wilde halen, zoodanig door het dier tegen den muur gedrukt, dat zy be wusteloos neerviel. Het meisje is kort daarna, zonder tot bewustzyn te zyn gekomen over leden. Advertentiën. Café „De Vriendschap". WESTPLEIN. Zondagavond a.s. Wed. HBKXim BEURTVEER Wieringen--Amsterdam. Door deze maak ik myu geachte Plaats- genooten bekend, dat bovengenoemd beurt- veer op denzelfden voet zal bly ven voortgaan, aangezien ik niet by P. KAAN Cz. zal varen. Vriendelijk aanbevelend, Tj. BUMA voorh. P. J. WIGBOUT. Voor jonge is het beste adres ScOrieieo, 21,1 is steeds verkrijgbaar 1ste kwaliteit Hand- en i arkensvleetch De pryzen zyn als volgt Vet Rundvleesch: Lappen, Gehakt en Polet 30 cent. Klompstuk eu Boeuf 35 cent. Bielstuk en Haas 40 cent. Varkeus- vleeschLappen en Gehakt 35 cent. Kar bonade 35 cent. Ücbjjf 40 cent. Vette Lappen 30 cent. Alles per 5 ons. Verkoop van Beltgoederen. Burgemeester en Wethouders van Helder zullen op Woensdag 24 Mei 1905, des namiddags 2 uur, publiek, alleen by in schrijving, verkoopen, eenige op de Vuil nisbelt aanwezige goederen, als: 4850 K.G. witte bonte en wollen lompen 2150 oud tapyt; 700 gonje; 215 touw en zeildoek 145 zink, koper, enz. f. een party oude schoenen g. ond gesmeed en gegoten ijzer b. oud gegalvaniseerd jjzer 1040 K.G. beenderen 20 H.L. wit glas; 80 zwart De goedereD zyn te bezichtigen op Dinsdag den 23 Mei 1905, des namiddags tusschen 2 en 4 uur, op de Vuilnisbelt in het Brakkeveld alhier. By de opening der in*chryving«biljetten moet een bedrag ad 50.door den inschrijver als borgstelling by Burgemeester Wethouders worden gestort. Voorwaarden en inlichtingen zyn te bekomen by den Opzichter der Gemeente reiniging. Helder, den 11 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN STEIJN, Burgemeester. UURBANUS, Secretaris Deurwaarder W. BIERSTEKER zal od Woensdag 17 Mei a.s. morgens 10 uur In >T CEüTRUM* publiek verkoopen i zeer goed onderhouden inboedel en meubilaire goederen w. o. Salon ronde Huishondtalels, bekleede en rietgaatjes- stoelen, Fauteuils, Linnen- en Peuantkast, Spiegels, Schildergen, Étagères, Vulkachel met pyp, Hanglamp, Waschialels, Ledikant, 2 vseren Bedden, Dekens, Vloerkleeden, Karpetten, Glas- en Aardewerk, Keuken- benoodigdheden, Trapje, eenig linnengoed, benevens een Ueerentiets enz. enz. Voortseen volledigen inventaris van een Kruidenierswinkel, eenige bussen l'oe- derchooolade, een handwagen met dichten bak (bierwagen). Te bezichtigen daags te voren van 10 4 uur. De Kolonel, Garnizoens - Commandant te den Helder zal op Maandag 15 Mei e.k., des middagsten 12 ure, te zyoen bureele, Wachwtraat, onder nadere goedkeuring van den Minister van Staat, M n.ster van Oorlog in het openbaar aanbesteden i le. De levering van Rundvleesch en Rundvet, no )dig voor de soldatenmenagee te den Helder, gedurende het 2de halfjaar 1905; 2e. De levering van Gerookt- en Fekelspek, noodig voor de soldatenmenages te den Helder, gedurende hetzelfde tijdperk. Op deze levering zyn van toepassing de Algemeene Voorwaarden voor de levering van levensmiddelen, vastgesteld by de Beschikking van den Minister van Oorlog van 6 Eebruari 1903, Vle Afd. no. 140 (R.M. bldz. 146), zooals d e zyn gewyzigd by de Beschikkingen van 9 Octob-r d.a.v. Vle Afd. no. 194 (R.M. bldz. 1032); van 12 April 1904, Vle Afd. no. 137 (R.M. bldz. 419); en van 4 Ooiober 1904, Vle Afd. no. 70 (R.M, bldz. 1037). De voorwaarden van levering zyn tegen den prys van 25 cent per exemplaar, verkrygbaar by de firma de GEBROKDKBB VAN CLEEF, te 's-Gravenhage. Voor de levering van Spek komeu alleen inschrijvers in aanmerking, die ter plaatse een magazyn, winkel ot depót hebben, of, by eventueele tof wyzing van de levering, aldaar zullen vestigen. Het te levereu ripek moet zyn voorzien van het stempeliuerk van den Nederland- scben Slagersboi d, Tan dat van een der Gemeentelyke Abbatoirs hier te lande, van de Gemeentelyke keuring te Arnhem of van het stempelmerk >Ue*lacht« van de Gemeentelyke keuring te Dordrecht, terwyl de aflevering naar gelang van de behoefte rechtstreeks aan de korpsen moet ge schieden. Inlichtingen betreffende de hoeveelheden, welke veriuoedelyk noodig zullen zyn, kunnen 'oy den aaubesteder worden inge wonnen. De Kolonel voornoemd (get.) KATTENBUSCU. Handel In Muziekinstrumenten. Stemmen, repareeren, verhuren.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1905 | | pagina 1