KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wleringen en Anna Paulowna. No. S568. Zaterdag 27 April 1907. S5ste Jaargang. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telef. 99. Bureau: Koningstr. 29. Intere.-Telef. 50. Tweede Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Olnndtg 33 April 1907. Voorzitter de hr. Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden afwezig de heeren Hartsinck, Terra, Sevenhuysen, Van Breda, Meyer en Verf'aille. Na opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zit ting geschiedt mededeeling van de volgende ingekomen Stukken: 1. Kenisgevingen van de heeren Van Geleuken, J. K. Labout, L. Rumpff, K. De Vriea en G. Marinus, dat zij de benoeming als leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim aannemen. 2. Een schrijven van den heer F. v. d. Mey, berichtende de aanneming zyner be noeming als onderwijzer aan school 1. 3. Een missivevan Ged. Stoten, behel zende goedkeuring van het besluit tot over name van het stukje grond aan de Spoorgr. 4. Een schryven van den heer G. A. Hurenkamp, meldende dat hy de benoe ming tot leeraar aan de Zeevaartschool niet kan aanvaarden, wegens gelijktijdige benoe ming te Vlissingen. 5. Procesverbaal van gehouden kas- veriticatie op 27 Maart 1.1. der gemeentekas. Alles was in orde bevonden. In kas was f 292,171,71*.—. 6. Een mededeeling van de Kon. Marine Jachtclub, meldende dat zij 6 Juli a.s. hare jaarlijksche roei- en zeilwedstrijden zal houden. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. 7. Een verzoek tot ontheffing van art. 16 der bouwverordening, ten behoeve van het te verbouwen perceel Wilhelmina- straat lc. Wordt in handen gesteld van B. W. om praeadvies. 8. Een ontslagaanvrage van Mej. N. Van Bendegom als onderwijzeres, wegens benoeming te 's-Gravenhage. Wordt tegen 1 Mei a.s., eervol verleend. 9. Mededeeling, dat het jaarverslag over den toestand der gemeente over 1906, met de verslagen der verschillende commis- siën is verschenen en den leden gedrukt toe gezonden zal worden. 10. Een adres van mej. de Wed. G. JanzenTieman verzoekende haar voor 1907 wederom de jaarlyksche gratificatie toe te kennen. Üp voorstel van den Voorzitter wordt adressaute met algemeens stemmen voor dit jaar f100.toegestaan. Kohieren. Hierna worden met algemeene stemmen vastgesteld <1. Het kohier van schoolgeld van de scho len 1—7b., dienst 1907, ad. f7530,50. 4. Het kohier van schoolgeld van de her halingsschool, ad f32,60. c. Het kohier van schoolgeld van den Franschen cursus, ad f142. d. Het kohier van de hondenbelasting ad f2180,50. t. Het kohier van den hoofdelyken om slag, dienst 1907, ad f66,993,44. Tijdelijke geldleening. Aan de orde wordt gesteld een voorstel van B. W. om hen te machtigen, indien zulks noodig is, tot zoodanig bedrag als de behoefte van den dienst zal eischen, gelden op te nemen, [tot een bedrag van ten hoog ste f 50,000 voor het geheele dienstjaar tegen een maximum rente van 6u/0. Met eenparige stemmen wordt de ge vraagde machtiging verleend. Klerk v. d. Gemeente ontvanger. In behandeling wordt genomen de door B. W. ontworpen instructie voor den klerk van den gemeente-ontvanger. Hierop zijn door de heeren Koch, De Geus en Jaring eenige amendementen ingediend, waarvan de strekking is, dat de klerk bij ongevraagd ontslag jzich kan beroepen op den Baad en verder, dat hy recht zal hebben op een jaarlyksch verlof van 7 dagen. B. W. nemen deze amendementen over en geven in overweging de instructie met opneming van deze wijziging vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Adres Onderwijzers School 8. Ter tafel komt het reeds vroeger inge zonden adres van de onderwijzers van school 8, waarin verzocht wordt hun, die 9 of meer dienstjaren hebben, nog een verhooging van f50 toe te kennen. B. W. merken in hun praeadvies op, dat de meening van adressanten niet juist is. In de onlangs vastgestelde verordening, regelende de jaarwedden der onderwyzers is bepaald, dat alle onderwijzers, dus ook die aan school 8, een minimum salaris van f 550 genieten en dat bij een aantal dienstjaren van 3, 6, 9, 12, 15 en 20 dit bedrag telkens met f50 wordt verhoogd. Met ingang van 1 Jan. is de verhooging na 9-jarigen dienst ook voor de onderwyzers aan school 8 toe gekend, zoodat het verzoek elkén grond mist. B. W. adviseeren daarom afwijzend te beschikken. De heer Staalman vraagt of adressanten dan ten onrechte hebben gereclameerd, waarop de Voorzitter antwoordt: Ja, dat is onze meening. Zij distilleeren uit de veror dening iets, wat er niet in staat. Daarop wordt met algemeene stemmen afwyzend op het verzoek beschikt. Adres van de Onderwijzers te Koegras. Er is ingekomen een adres van de onder wyzers te Koegras, verzoekende een toelage van f 50 voor reiskosten naar de kom der gemeente, omdat te Koegras geen gelegen heid bestaat tot huisvesting. De Voorzitter stelt voor, evenals het vorige jaar, die gratificatie toe te staan. Het geldt slechts voor 2 onderwyzers. De heer Staalman meent, dat van de reis gelegenheid geen gebruik wordt gemaakt. Hij wil geen geld toestaan, als het niet voor dit doel gebruikt wordt. De heer Grun- wald zegt, dat bedoelde onderwijzers by slecht weer met den trein gaan en by goed weer fietsen. Hij is voor het toestaan der toelage. De heer Jaring stelt voor de zaak te ver dagen dan kan men informatiën inwinnen. Aldus wordt besloten. Stembureaux. Ter tafel komt een voorstel van B. W. tot samenstelling der verschillende stembu reaux voor de in dit jaar plaats hebbende verkiezingen. Met eenparige stemmen wordt het voorgestelde, zonder eenige wyzi- ging, aangenomen. Roei- en Zeilwedstrijd. Door B. W. wordt het voorstel gedaan, om ook nu weder een zilveren medaille be schikbaar te stellen voor de dit jaar te hou den roei- en zeilwedstrijden van de Kon. Marine Jachtclub. Zonder bespreking en zonder hoofdelyke stemming wordt dit voorstel aangenomen. Da De Ruyterfeesten. Er is ingekomen een verzoek van het Plaatselijk Comité voor een Nationale De Ruyterhulde, om een toelage te mogen ont vangen voor den in Juni a.s. te houden histo- rischen optocht. (B. W. stellen voor een toelage van f 100 te verleenen. De heer Staalman kan zich met het voor stel niet vereenigen. Droeg dit feest de al gemeene sympathie, was het een nationaal fee»t, hij zou niet schromen een toelage te verleenen. Dat de geestdrift niet groot is, blijkt wel hieruit, dat de burgery slechts f 850 bijeenbracht. Bovendien heeft de gemeente reeds f 150 toegestaan voor het geven van boekjes aan de schoolkinderen. Tot stemming overgaande wordt met 11 tegen 4 stemmen een toelage van f 100 verleend. Tegen stemden de heeren Oort- gijseu, Van Wingerden, Staalman en Bok. Personeel-Ziekenhuis. Behandeld wordt een voorstel van B. W. om de salarissen van 't personeel van 't Ziekenhuis te herzien, als middel om de goede krachten voor de inrichting te behou den. Voorgesteld wordt de jaarwedden als volgt vast te atellenDirectrice minimum f 600, met 4 jaarlijksche verhoogingen van f 50, tot een maximum van f 800. De twee gediplomeerde verpleegsters f 300, met 4 jaarlijksche verhoogingen van f 25, tot een maximum van f 400. De zes leerling- verpleegsters f 150, met 2 jaarlijksche ver hoogingen van f 25, tot een maximum van f 200. De wyziging gaat in 1 Juli a. s. De heer Van den Berg maakt de opmer king, als de nieuwe verordening 1 Juli in werking treedt en de dienstjaren in de ge meente doorgebracht niet mede tellen, het wenschelyk is, om in 't vervolg moeilijk heden te voorkomen, dat een kleine toelich ting er bij gevoegd wordt. De heer De Ven acht dit niet noodig, de regeling is opgemaakt in overleg met de directrice en zij dit dus weet. Bij stemming wordt nu het voorgestelde unaniem aangenomen. Lichtgas voor de Marine. B. W. stellen voor om met ingang van 1 Januari 1.1. den prijs van het lichtgas voor de Marine met een 1/a cent te veriagen en dien dus te stellen op 71/i ct. per Ms. Zij doen dit voorstel, omdat de Marine als grootverbruiker kan worden aangemerkt in 1906 verbruikte men 137972 M8. Op een vraag van den heer Staalman', of B. W. hierover met den hoofdingenieur geconfereerd hebben en of deze met de voorgestelde schikking tevreden is, ant woordt de Voorzitter toestemmend. Met algemeene stemmen wordt daarop het voorstel aangenomen. Onbewoonbaarverklaring. Ter tafel komt een missive van de Ge zondheidscommissie, waarin aangedrongen wordt tot onbewoonbaarverklaring vau de perceelen Kloksteeg 6 en Oude Kerkstraat B. W. stellen voor daartoe niet over te gaan, doch de eigenaars de verplich ting op te leggen de noodige verbeteringen aan te brengen. Na een kleine opmerking van den heer Bok wordt met algemeene stemmen overeen komstig het voorstel van B. W. besloten. De heer Gruuwald hield zich buiten stem ming. Huur van grond. In behandeling wordt genomen het voor stel van den heer Oortgijsen, om een som van f 240 te vorderen voor huur van den grond, waarop het gebouwtje van de stoom boot *Anna Cornelia" staat. B. W. adviseeren niet in te gaan op dit voorstel. Zij meenen, dat de Verordening op de heffing van rechten voor vergunningen tot tijdelyk in gebruik hebben van gemeente grond niet voor deze doorloopende vergun ning toe te passen is. Een langdurige discussie heeft over het voorstel plaats, waaraan onderscheidene leden deelnemen en verschillende voorstellen door hen gedaan worden. Zoo wil de heer Staalman in overleg met de stoombootmaatschappij, of zy genegen is jaarlijks f 200 te betalen. De heer Van den Berg wil zulks ook, doch de som op f 25 bepalen. De heer Jaring stelt voor de verleende vergunning in te trekken en deze opnieuw te.verleenen tegen f 25 per jaar. De beer Grunwald doet een zelfde voor stel, maar wil de jaarlijksche vergoeding op f 10 stellen. Achtereenvolgens worden deze voorstellen in stemming gebracht en alle verworpen. Hetvoorstel van den heer Oortgysen ondergaat een gelyk lot, zoodat de zaak blijft, zooals zij tot dusverre was. Sproeiwagen. Aan de orde wordt gesteld het voorstel van den heer Meijer tot het aanschaffen van een sproeiwagen. Dit voorstel is om advies verzonden naar de Commissie voor den Reinigingsdienst. De Commissie adviseert gunstig en wenscht bovendien een veegmachine aan te schaffen. De kosten van den sproeiwagen worden be groot op f 650 en die van de veegmachine op f 645. Aangezien de beide leden van de Comm. voor den Reinigingsdienst, de heeren Terra en Verfaille, en de voorsteller, de heer Meijer, afwezig zijn, besluit men de behan deling van het voorstel tot een volgende vergadering te verdagen. Wijziging Politieverordening. Overgegaan wordt tot de behandeling van de door B. W. voorgestelde wijziging der Politieverordening en van de daarop door den heer Staalman ingediende amen dementen ten opzichte van Art. 90. Na eenige bespreking wordt het voorstel Staal man met 12 stemmen aangenomen, hetwelk luidt: ,b. .die zonder vergunning van den Burgemeester in zijn voor het publiek toe gankelijk lokaal of in de aanhoorigheid daarvan zanguitvoeringen, vertooningen of andere verrichtingen ten vermake van 't publiek toelaat, muziek maakt of toelaat muziek te maken, automatische muziek en ander kunstmatig spel daaronder begrepen." Een tweede voorstel van den heer Staal man, om uit te zonderen lokaliteiten, in ge bruik bij kerkgenootschappen en Kon. goed gekeurde godsdienstige en filantropische ver- eenigingen," wordt na eenige opmerkingen van de heeren Schokking en Jaring inge trokken. Daarna wordt het gewijzigde voorstel van B. W. met 13 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Zander en Van Neck. Schutterij. Naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten, om in ernstige overweging te nemen aan de bezoldigde personen bij de Schutterij, die door de invoering der Landweerwet hunne betrekking hebben verloren of zullen verlie zen, een geldelijke vergoeding toe te kennen, brengen B. W. advies uit. Zij meenen, dat de Schutterij moeilijk als een gemeen telijke instelling is te beschouwen, maar een rijksinstelling is. Ook wijzen ze er op, dat het verlies van de bezoldigde positie bij de schutterij alhier, voor de belanghebbenden slechts het verlies eener kleine bijverdienste is. B. W. adviseeren daarom, om aan Ged. Staten mede te deelen, dat voor de gemeente voor het toekennen eener schade loosstelling geen aanleiding bestaat. Na een opmerking van den heer Staalman wordt met algemeene stemmen overeenkom stig het advies van B. W. besloten. Schoolvergaderingen. Alsnu wordt in behandeling genomen het door B. W. ontworpen Concept-reglement voor schoolvergaderingen, waarop door de comm. van toezicht op 't lager onderwijs, door den heer Staalman en door de heeren Jaring, Koch en De Geus amendementen zyn ingediend. Over deze amendementen worden uitvoe rige besprekingen gehouden, eenige wijzigin gen gebracht in het Concept-reglement en ten slotte het geheel aangenomen. Door de aanneming van dit reglement is alzoo vast gesteld, dat aan elk der openbare scholen in deze gemeente minstens 2 schoolverga deringen per jaar gehouden zullen worden. Alle onderwijzers en onderwijzeressen zijn verplicht deze bij te wonen. In die verga deringen zullen behandeld worden a. maatregelen van orde en tucht; b. de methodiek der leervakken en de leermiddelen e. de eischen voor de bevordering der leerlingen d. de prijsuitdeeling, schoolbibliotheek en schoolfeestjes e. maatregelen in betrekking der school- liygiëne. Door mondelinge en hoofdelijke stemming wordt uitgemaakt welke de meening der ver gadering is die meening heeft de beteeke- nis van een advies. Van het behandelde worden notulen gehouden, die ter inzage moeten liggen voor B. W., het Rijkstoe- zicht en voor de leden van de Plaatselyke Comm. van Toezicht op 't lager onderwijs. Gedurende de behandeling van dit punt had nog een minder aangenaam incident plaats. De heer Van den Berg liet zich de uitdrukking ontvallenfin Godsnaam", waar over de heer Staalman zyn verontwaardiging te kennen gaf. De heer V an den Berg maakte later hierover zijn excuus en meende, dat de. straf doof den heer Staalman hem toe gediend, eenigszins verdiend was. Niettemin laakte hij den toon van genoemden heer. De heer Staalman meende tegen dergelyke on eerbiedige uitlatingen te moeten protesteeren, wanneer de Voorzitter dit stilzwijgend liet voorbijgaan. De Voorzitter was overtuigd, dat de heer Van den Berg^in geenen deele dit gezegd had, om den naam van den Aller-" hoogste te beleedigen. Van de omstandighe den zou hy het in 't vervolg ook laten afhan gen of hij iemand bij dergelijke dingen tot de orde zou roepen. De heer Staalman was evenwel met deze verklaringen niet tevre den. Commis8i88 van Bijstand. Daarna is aan de orde de vroeger inge diende motie in ,zake een Commissie van Bystandvoor de'Gemeentebedrijven van de heeren Jaring, Grunwald, Bok, Krynen, De Geus, Koch en Oortgijsen. Dejj Voorzitter verlaat de vergadering en de oudste Wethouder, de heer Over de Lin den, neemt nu de verdere leiding op zicb. De motie luidt: .De Raad der gemeente Helder: .Overwegende dat het wenschelyk is, eene (Commissie van bijstand voor de Gemeen tebedrijven in het leven te roepen; .Gelet op art. 54 der Gemeentewet, Noodigt B. W. uit, den Raad eene .voordracht ter benoeming eener zooda nige Commissie aan te bieden." De heer Jaring licht uitvoerig de motie toe en zegt, dat sedert 1901 telkens by de begrooting aangedrongen is op de instelling eener Commissie vau bystand voor de ge meentebedrijven, maar dat B. W. daar geen gevolg aan gegeven hebben. Zy meenen, dat het zoo goed gaat, maar spreker meent, dat het nog beter kan gaau. De omvangrijke taak, die B. W. hebben, kan vergemak kelijkt worden door zoodanige Commissies. Zij bestaan dan ook overal in het land, al leen Helder maakt een uitzondering. B. W. vreezen een deel der bestuurstaak te moeten afsta au, doch dit is niet het gevaleen com missie van bijstand draagt het karakter van advies, zij staat bij, waarover haar oordeel gevraagd wordt eu vergemakkelijkt het den leden van den Raad, wanneer zij iets willen weten,g de samenwerking wordt gemakkelij ker, en|men kan beter op de hoogte komen van den gang van zaken. Het is daarom in 't belang der gemeente, wanneer men dit wenscht. De heer Grunwald wijst op de zedelijke verplichting van B. &|W. bij aanneming dei- motie en betreurt het, dat de Burgemeester de vergadering heeft verlaten. De heer Van Neck zegt, als we goed voe len, wat hier gebeurt|door een motie te stel len, dieAiugrijpt in de rechten van B. W., die den Voorzitter aantast in zijn rechten, dan is het begrijpelijk waarom de Burge meester heen is gegaan. De heer Grunwald betwist het, dat door de motie ingegrepen wordt in de rechten van het Dagelijksch Bestuur, want overal waar bedryven zijn bestaan commissie's vau bij stand en deze zijn er toch krachtens de wet. De heer Staalman verwacht van den Voorzitter een antwoord op de toelichting. De afwezigheid van den Burgemeester is geen excuus, want lang te voreu was de motie bekend. De Raad heeft recht te hoo- ren hoe B. W. hierover denken. Verder betwist hij het, dat door aanne ming der motie ingegrepen wordt in de rechten van den Voorzitter en in stryd wordt gehandeld met Art. 54. Dit art. waar borgt juist den Raad een recht om dusdanig verzoek te doen. De heer Over de Linden bestrydt zulks en meent, dat B. W. commissie's van bij stand in 't leven kunnen roepen, wanneer zij zulks noodig oordeelen. De heer Jaring zag gaarne, dat een be paald antwoord gegeven werd, doch wil nu de Burgemeester afwezig is de zaak wel uitstellen. De heer Grunwald deelt deze zienswijze niet, hij wil heden de motie behandelen en verlangt van het Dag. Bestuur een goed-of afkeuring van de motie. De heer Over de Linden zegt, dat het B. en VV. de heden aangevoerde argumen ten wel overwegen wil en zoo spoedig mo gelijk advies zal uitbrengen. De heer Staalman keurt deze gedragslijn af, daardoor wordt de zaak noodeloos opge houden. De toelichting was niet noodig ge weest, de motie spreekt voor zich zelf. De heer Schokking ziet niet in, hoe door de motie de rechten van den Voorzitter aan gerand worden en waarin de onwettigheid bestaat. De heer Van den Berg begrijpt de hou ding van B. W. niet en vraagt welk be zwaar er bestaat tegen het verzoek. Hierna wordt de motie in stemming ge bracht en aangenomen met algemeene stemmen. De Wethouders en den heer Van den Berg onthielden zich van stemming. De heer Staalman vraagt naar aanleiding dier aanneming, wat het lot der motie nu is en wat B. W. denken te doen. De heer Over de Linden zegtdat weet ik niet en de heer Van Neck antwoordt: het college vau B. W. zal haar met den noodigen ernst behandelen. RBgent Weeshuis. Vervolgens is aan de orde de benoeming van een regent voor het Algemeen Wees huis ter voorziening in de vacature ont staan door het overlijden van den heer H. Bakker Wz. Door het Bestuur van het Weeshuis is de volgende aanbeveling ingezonden1. A. Klerk Az. en 2. L. de Bruijn. De heer Oortgijsen heeft aanmerking op deze voordracht, omdat hy het niet wen- schelijk acht, dat gemeente-ambtenaren in dergelyke colleges gekozen worden. De heer Staalman deelt deze zienswijze. Hy acht hoofden van scholen in de laatste plaats de aaugewezen personen en stelt daar om voor de voordracht terug te zenden met beleefd verzoek een andero aanbeveling in te dienen. De heer Grunwald acht de voor gedragenen, wegens hunne paedagogisclie kennis, zeer geschikt. De heer De Geus merkt op, dat het een aanbeveling is en men dus ook een ander kan kiezen. De heer Staalman wijst ook nog op het feit, dat de heer Klerk een belangryke be trekking bekleedt bij de diaconie der Herv. gemeente, hoofd van een school is en onder wijzer bij de normaallessen; het is haast ondoenlyk nog regent te zyn van het Wees huis. De heer Over de Linden zegt, dat de voorgedragenen gevfxagd zijn of zij bij een eventuëele benoeming de betrekking aan vaarden. De heer Bok weet uit goede bron, dat zulks niet is geschied. Daarna wordt het voorstel van den heer Staalman aangenomen met 9 tegen 6 stem men. Tegen stemden de heeren De Goub, Vau den Berg, Over de Linden, Van Neck, Krijnen en De Ven. Rondvraag. De heer Van den Berg vestigt de aan dacht op het gevaarlijke, dat fietsryders kindereu voorop het rijwiel plaatsen en wil dit bij verordening verbieden. De heer Staalman wyst op het onver antwoordelijk hard rijden met stoomfietsen eu automobielen langs den openbaren weg en verzoekt dat de politie zulks tegengaat. Hierna wordt de vergadering, die zich bij de behandeling der_laatste punten niet door kalmte en parlementaire vormen kenmerkte, omstreeks middernacht gesloten. Gemeenteraad van Texel, gehouden op 24 April 1907. Voorzitter Mr. W. F. Hiddingh, Burgem. Aanwezig alle leden. Na opeuing en behandeling notulen wenscht de Voorzitter nog aan het eind der agenda te behandelen verhooging traktement voor een te benoemen onderwijzer met hoofdacte. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Medegedeeld wordt dat op 29 Maart 1.1. kasopname van den Gemeente-Ontvanger heeft plaats gehad. Saldo f 1369,89. Alles iu de beste orde. Ingekomen a. Schrijven Ged. Staten goedkeuring tij delijke geldleening. b. Idem van het Bestuur van polder Eier- land, dat het meent geen hoofdzakelijk Eierlandsch belang in de beharding van den weg Waal Oudeschild te moeten zien. Zal de verlangde stappen daartoe niet doen. c. Eenige teekeningen uit den curBus van den heer W. Heeroma, opdat kennis ge nomen kan worden van de resultaten. Voor kennisgeving aangenomen. U. Aanbieding verslag, ingevolge art. 52 der Woningwet, en III. Idem gemeenteverslag; zullen bij de leden circuleeren. IV. Vaststelling begrooting 1907 en reke ning 1906, van het Algemeen Weeshuis. De begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 9605.54». Ook de rekening wordt vastgesteld: ontvan gen was f 9424,48*, uitgegeven f 8524,69, batig saldo f 899,79*. Dank aan de leden der Commissie voor het gehouden onderzoek. De heer Mets brengt een woord van eer biedige hulde aan den overleden boekhouder, den heer C. J. Rab. V. Vaststelling kohier van schoolgelden voor het tweede kwartaal 1907. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f 716,40. VI. Subsidie-aanvrage vau den Algemeenen Ned. Politiebond voor de instandhouding van het examen. Wordt besloten eene subsidie te geven vau f 2.50. VII. Subsidie-aanvrage van de afd. Textel der Holl. Maatschappij van Landbouw voor eene in 1908 alhier te houden tentoonstel- liug. Na eenige bespreking wordt met 6 stem men voor en 5 tegen besloten voor reclame f 200 toe te staan. VHI. Gratificatie aan den buitengewonen gem. veldwachter M. Zuidewind. Op voorstel van B. en W. wordt f 10 ver- IX. Voorstel jaarwedde overleden gem.- ontvanger en onderwijzeres in vak k, te Koog, Mej. M. Marks, uit te betalen tot op den laatsten dag van het kwartaal. Wordt aangenomen. X. Verzoek S. Daalder te de Koog een gedeelte van den openbaren weg in erfpacht te mogen ontvangen. Wordt ingewilligd tegen betaling van f 0.25. XI. Wyziging politie-verordening. B. W. stellen voor in de verordening op te nemen, dat bij het vervoer over de wegen niet meer dan 1250 K.G. op den eersten en niet meer dan 750 K.G. op den tweeden wagen vervoerd mag worden. Uit de bespreking bleek, dat niet allen de meening van B. W. deelden. Het prae advies kon geen meerderheid verwerven en viel bij stemming. XII. Regeling borgtocht gem.-ontvanger. Wordt geregeld volgens voorstel van B. W. XIII. Benoeming gem.-ontvajager. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer A. Langeveld Azn. -Mede op de voordracht stond de heer .J. G. Kooiman. De benoemde, ter Secretarie aanwezig, komt ter vergadering en legt in handen van den Burgemeester dn gevorderde belofte af, waarna hij met zijne benoeming wordt ge- lukgewenscht. XIV. Eervol ontslag-verleening aan den tijdelyken gemeente-ontvanger. Wordt eervol verleend met dank voor de bereidwillige waarneming. XV. Dispensatie bepalingen bouwveror dening. Wordt verleend. XVI. Verhooging tractement voor onder wijzer met verplichte hoofdacte. Zal opgeroepen worden met verhooging van f 100. By de rondvraag vestigt de heer Mets de aandacht op het wenschelijke van meer veerende palen in den havenmond, en wenscht dit aan den Minister voor te stellen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Helder, 26 April 1907. Met zekerheid kan thans worden bericht, dat de opvoering van het Indi- dische tooneelspel »Een GeAoovige", van onzen plaatsgenoot, den heer J. B. Schuil, op 10 Mei a. s. zal doorgaan. De heer Polak Bpaart kosten noch moeite om deze voorstelling in alle opzichten te doen sla gen. De hoofdrollen in »Een Geloovige" worden vervuld door mevrouw Alida Tar- taud-Klein en de heeren Frifca Tartaud, Nico de Jong eu Alexauder Faassen. Als nastukje wordt »Eene geleerde vrouw" gegeven, een uit het Framsch ver taald blgspel iu 1 bedrijf vau Albin Vala- dregue, waarin de hoofdrollen zullen wor den gespeeld door mevrouw Alida Tar- taut-Klein en de heer Henry Morriën. 0e Solo-Wedstrijd. De uitslag van den eersten termyu van den Solo-wedBtryd is na contróle vastgoBteld eu by acte verleden voor den notaris H.- A. H. Byvoet te Berchem. Deze is als volgt: le pry's f1000.Geurt de Bondt, D« mltsche- straatweg 625, Charlois-Rt itterdam. 2e prys f 500.Mej. J. Fielts, Booi npjes 16, R otterdam. 3e prys f250.P. Kersten, Havenstraat 113, Den Bosch. 4e prys f250.P. Willlems-Koetaier, Roanaalen. De 20 volgende elk 100 gulden: J. Marringa, Molenstraat, Helpman (Gr.). Sjoerd Klazes Visser, Lucht en Veld 85, Joure. M. Paulssen, Bosch straat 53, Maastricht.. H. J. Wedekind, Arnh. Weg 402, Apeldo irn. W ed. P. A. C. v. d. Beek, Zomerhofatrt uit, Rotterda m. A. Veldhuizen, de Riemerstraat 82, 's Haj ;e. W. van Dnuren, Krui8w. 40, Haarlemmermet f. Jos Stultjeos, Leesacker, 1 Budel. Wed. C. van Melle, Oudeansstr. 66, Rotterdam. JohanDa Maria Kieboom, Raamsdonksveer. Wed. Piete Douwes Reitsmo, Bnrgwerd. Jan Smeets, Leesacker 2, Budel. Jacob Blankenaar, AtjehBtraat 24, Rotterdam. P. v. d. Bosch. Catbarinastraat 21, Breda. N. N., Dordrecht, klant van Jan van Don kelaar, Alb. Cuypsingel 119, Dordt. (Op verzoek van den pryswinner wordt zyn naam niet gepubliceerd). Wed. D. Witvliet, Westdyk, Middolharais. G. Klapwijk, Tientstraat 49, Rotterdam. Wed. G. Couwenbergh, Wyk A 96, Hoeven. G. H. Janssen, Hoofdvaart, Nienw-Vennep. E. Lodema, Jac. v. Lennepstr. 19, Amsterdam. - Zware gatontploffing. Woensdagavond heeft een ernstige gas ontploffing een groot gedeelte van perceel 153 in de Warmoesstraat te Amsterdam verwoest. In den winkel, beneden is ge vestigd de machinebandel van den heer P. van Dijk, terwgl op de bovenverdiepin gen woonde de heer Herman Levjj, han delaar in zijden stoffen en aanverwante artikelen. Laatstgenoemde zou Zaterdag a. 8. uaar eeu ander stadsgedeelte verhuizen en had met het oog daarop Woensdag de gaskronen in verschillende vertrekken laten afnemen. In het begin van den avond bemerkte men op het bovenhuis een sterke gasiucht, die later zóó toenam, dat de heer des huizeB naar de oorzaak daarvan ging zoeken. Onvoorzichtig genoeg werd in een der kamers een lncifer afgestoken, met het noodlottig resultaat dat eeu ern stige gasontploffing volgde. Alle ruiten aan den voorgevel sprongen met een zwaren slagde ontploffing was zóó hevig, dat ook aan de overzjjde van de Btraat ver scheidene ramen sprongen. Groots glas scherven vielen met veel geraas op de steenengeen wonder dat de omwonen den hevig verschrikten. Gelukkig werd niemand op straat door de scherven ver wond. De heer Levg werd op den vloer van het vertrek geworpen en liep een ernstige hoofdwonde op, terwgl eveneens zjjn lin kerhand door stukken glas werd getroffen. De overige personen in huis kwamen met den schrik vrgde achterkant van het perceel werd niet noemenswaardig bescha digd. De straat was als bezaaid met glas, dat later op den avond door de Gemeente reiniging werd opgeruimd. Een begin van brand in het huis werd spoedig gebluscht de bovenverdieping en de winkel toonden een ware verwoesting. Sleep- en Bergingedienet Het Tijdschrift rHet Nederlandsch Zee wezen*, plaatst iu zyn nr. van 15 April eeu uitvoerig (niet onderteekend) artikel over sleep- en bergingsdienst. Wy ontleenen daaraan het volgende We hebben in de jaren, dat we te IJmuiden correspondent van één der grootste dagbladen hier te lande zyn, o.m. geregeld melding van strandingen te en naby IJmuiden, het vlot brengen van grooto en kleine stoom- en zeilschepen met vermelding van de gevraagde hulp- en bergloonen voor zoover we die langs een omweg te weten konden komen. Gewoonlijk is dat niet gemakkelijk omdat de eischer of eischeres haar vraag liefst geheim houdt. Waarom Omdat in negen van de tien, zeggen we gerust in alle ge vallen, de eisch zóó hoog is, dat daaraan nimmer wordt voldaan. Vooral op niet-des- kundigen maken zulke cijfers een overwel digenden indruk, omdat zy niet weten wat er aan een stranding of berging verbonden is, welke gevaren daarby meestentijds dreigen en welke finantieele nadoelen het langdurig sloepen op zee kan medebrengen. Voor een informatie naar zoo'n eventueel hulp- of berg loon vervoegen we ons dan ook nimmer tot de reddende hand, die se nimmer noemen wil, alsof ze zich voor dn publiciteit zchaamt. Meer dan eens vestigden we reeds de aan dacht op de ongehoorde sommen, die som tijds voor zeer geringe diensten werden ge vorderd maar even stellig geweigerd te voldoen. Overvragen is geen ongewoon verschijnsel, evenmin als onderbieden. Tusschen sleep- en bergingsdienst bestaat een groot verschik De firma Zurmühlen van Amsterdam heeft noch te IJmuiden, noch elders een specialen sleepdienst, zooals b.v. de heeren Gebrs. Goedkoop op het Noordzee kanaal en de firma Smit te Rotterdam. Wel heeft de firma Z. enkele contracten, o.zu met het departement van marine en met enkele groote stoomvaart-maatschappijen voor het convoolen van passagiers- en vrachtbooten den ingang der pieren te IJmuiden tot de tfioizen en in omgekeerde richting, doch ile dienst is een >salvage' dienst, bergingsdienst voor gestrande en in nood ver- keerendo stoom- en zeilschepen. Nadert een vreemd stoomschip de haven, waarvan vermoed wordt dat de gezagvoerder als ter plaatse onkundig, assistentie van een sleepboot zal accepteeren, dan is de firma Z. er met één harer sloepbooten by zooals alle anderen. Dan ontstaat vaak een wilde jacht wie het eerst het stoomschip of een zeil schip, dat met tegenwind kampt zal be reiken en dat geen middelen worden ontzien om elkander een vlieg af te vangen, hebben de dagbladen meer dan eens gemeld, waarby daden werden bedreven van roekelooze on verschilligheid, moedwillige opzet ofpersoon- lyke wraakneming, die menigmaal de tnsschen- komst des rechters noodsakelyk maakten, als gevolg van nayver en broodnyd. Met den bergingsdienst gaat 't niet by over draag of aanbod. Terecht zegt de firma Z. iu haar open brief, dat by strandwerk zelden ad nooit accoord wordt gemaakt. Het eenige waarvoor, indien mogelyk, sckriftelyko verklaring wordt gevraagd, is dat men met hnlp van dezen of genen heeft ge accepteerd. Voorts geldt als #conditio sine qna non* vlot, betalen, niet vlot, niet betalen. Eenmaal vlot wordt een veel te hoog hulp of bergloon gevraagd, waarop de gewone gang van zaken volgt: weigering tot betaling, be slag legging, het schip aan den ketting; volgt cautiestelling, ontslag, arbitrage of rechterlyke uitspraak. Van „rohbéry" zooals do assuradeur

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1907 | | pagina 1