Marine en Leger. Stoomvaartberichten. Marktberichten. Burgerlijke Stand gemeente Heider. Vervolg der berichten. Advertentiën. Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. Zondag 25 Augustus KINDERKERK, School m. d. Bijbel Gemeenteraad van Helder,! Zitting van Donderdag 22 Augustus 1907. f^Voorzitter de heer Over de Linden, Wet houder. Tegenwoordig 19 leden; afwezig jle heer Staalman; 1 vacature. De Voorzitter opent de vergadering met de mededeeling, dat de Burgemeester met verlof is. De Secretaris leest de notulen'der^vorige zitting, die goedgekeurd worden. Onderzoek van geloofsbrieven. Het eerst wordt aan de orde gesteld het onderzoek van de geloofsbrieven van het op 8 Aug. IJ. gekozen raadslid, den heer L. H. Feenders. Door den Voorzitter worden tot leden der Commissie voor het onderzoek der ingezonden stukken aangewezen de heeren Van Breda, De Geus en Van Wingerden, welke commissie adviseert tot toelating van den heer Feenders. Aldus wordt door den Raad besloten. Daarna geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken. 1. Mededeelingen van de dames M. Langhorst en M. van Kampen, dat zij de benoeming als onderwijzeres aannemen en van den heer C. Kikkert de benoeminj van onderwijzer. 2. Een beslissing van Ged. Staten op het bezwaarschrift tegen een aanslag in den boofdeljjken omslag van den heer N. C. v. d. Leeuw, wiens aanslag teruggebracht is naar een belastbaar inkomen van f 1000. 3. Mededeeling, dat Ged. Staten hebben gehandhaafd het besluit van den Raad, waarby niet onbewoonbaar verklaard werd de woning Kloksteeg 6. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 4. Een adres van de ambtenaren ter Secretarie, verzoekende^ de thans geldende verordening regelende j hunne jaarwedden, zoodanig te herzien, datj meer overeenstem ming worde verkregen in het door hen ge noten salaris en de diensten door hen ter Secretarie gepresteerd. 5. Een adres van G. de Boer, markt meester en P. Oetelmans, afslager aan den Vischafslag, verzoekende een verordening te willen vaststellen, waarbij aan hen perio dieke verhoogingen tot een te bepalen maxi mum worden toegekend. Deze beide adressen zullen bij de begroo ting van 1908 behandeld worden. 6. Missive van Ged. Staten, be helzende goedkeuring van het lste supple toir kohier van den hoofdelyken omslag, dienst 1907. 7. Mededeeling, dat A. J. Steg- meyèr tot buitengewoon veldwachter is aan gesteld. Wordt voor kennisgeving aangenomen. ~8.sE en adres van het BeBtuur der Nat.^Vereeniging tot bestrijding van den woeker, instemming betuigende met het inge diende voorstel van het raadslid Oortgijsen, voor de huizen van verkoop met recht van wederinkoöp en aandringende op de oprich ting van een gemeentelijke spaar- en leen bank ter j beteugeling van het kwaad van den woeker. Wordt om praeadvies gesteld in handen van B. en W. Schoolgeld-kohier. SiSTor tafel komt het eerste suppletoir Schoolgeldkohier, dienst 190?, ten bedrage van f 1475,98. Met algemeene stemmen wordt dit aldus vastgesteld. De heer De Geus vraagt hoe het staat met de gewyzigde verordening op de school geldheffing en dringt er op aan, dat by Ged. Staten verzocht wordt eenigen spoed te ma ken met de goedkeuring dier verordening. De heer Jaring ondersteunt dit verzoek. De Voorzitter zegt, dat aan den uitgesproken wensch gevolg zal worden gegeven. Gemeenterekening 1906. In behandeling komt de voorloopige vast stelling van de gemeenterekening over 1906, die 7, 8 en 9 Augustus in de sectiever gaderingen onderzocht is. Van het in die ver gaderingen behandelde is door de rapporteurs do heeren De Geus, Van Wingerden en Ver- faille een verslag opgemaakt. In dit rapport worden de volgende opmerkingen gemaakt. Volgn. 14. (Belasting op de honden) Al werd de meerdere opbrengst van dezen post boven de raming toegeschreven aan de activiteit der ambtenarentoch werd de aandacht er op gevestigd, dat nog tal van honden losloopen, die geen penning dragen. B. en W. zeggen, dat de ambte naren daarop gewezen zal worden. Volgn. 42. (By dragen der ge meenteambtenaren voor pensioen of wachtgeld). Opgemerkt werd, dat 2 korting op de tractementen der ambte naren te gering is. Tevens werd de wenschelyk heid uitgesproken naar een regeling, waarbij aan alle personen in gemeentedienst een behoorlyk pensioen verzekerd wordt. B. en W. wyzcn er op, dat de heffing geschiedt overeenkomstig de thans van kracht zynde verordening. Volgn. 48. (Aflossing op hypo theken en obligatien). Door een lid is by dezen post aanmerking gemaakt, dat over 1906 door de Ned. Herv. gemeente de af lossing van f 100 niet heeft plaats gehad. B. en W. hebben het kerkbestuur aan geschreven, waarop is geantwoord in 1906 niet in staat te zijn geweest zich van de aflossing te kwyten. Volgn. 108. (Kosten wegens op halen van haardasch en vuilnis). By dezen post sprak een lid zyn verwon dering uit, dat pl.m. f 2800 meer uitgegeven is dan werd toegestaan. B. en W. antwoorden, dat deze meerdere uitgaven waren veroor zaakt door ziekte van 't personeel, waardoor tydelyke werklieden aangesteld moesten worden. Ook moesten meerdere arbeidsloonen uitgekeerd worden voor het laden der mest- speciën in de spoorwaggons, tengevolge van de spoorlyn naar 't terrein van de reiniging. Volgn. 121. (Kosten van verlich ting en verwarming en van 't schoonhouden der schoollokalen. Een lid wenscht voortaan overlegging eener specificatie over de verschillende scholen, teneinde oen overzicht te verkrygen over het meer of minder zuinig beheer. B. en W. zullen overwegen ot aan dien wensch gevolg kan worden gegeven. Volgn. 136. (Subsidie aan 't Al ge m e en Weeshuis). Gevraagd werd of de bezittingen van 't Algemeen Weeshuis op de zekerste en meest rentegevende wjjze belegd zyn. Verder wordt opgemerkt, dat het verbruik van gas en water onevenredig hoog werd geacht. B. en W. hebben geen bevoegdheid op 't eerste invloed uit te oefenen. De opmerking betreffende vuur en licht zal aan 't bestuur van 't Weeshuis overgebracht worden. Na voorlezing van het rapport vraagt alleen de heer Van Wingerden het woord. Deze wil alleen over Volgn. 48 iets in het midden brengen. Bij inzage van de obligatie der Ned. Herv. gom. is hem gebleken, dat de gemeente er niets aan kan doen, indien er geen aflossing plaats heeft, maar betreurt het, dat zoo'n groot lichaam' als de Ned. Herv. kerk, jaarlijks de onnoozele f 100 niet kan afdoen. Hierna worden de verschillende be grootingen aldus vastgesteld Gemeente-rekening. Ontvangst f 685340.91 Uitgaaf568353.24' Batig saldo f 116987.66' Armbestuur. Ontvangstf 18057.13 Uitgaaf17322.61 Batig saldo f 784.52 Weeshuis. Ontvangstf 13688.946 Uitgaaf12318.47 Batig saldo f 1370.475 Schutter ij. Ontvangstf 761.77 Uitgaaf629.60 Hr. Ms. «Koningin Regentes", die een be langrijke reparatie aan machines en ketels heeft ondergaan de fabriek «De Schelde" is Donderdag ter reede van Texel met|gunstig gevolg onder stoom beproefd. De kapitein-luitenant ter zee C. C. Zegers Rjjser zal optreden als chef van bet Bureau Personeel aan het Departement van Marine te 's-Gravenhage. De machinisten M. H. v. d. Hoeven en J. J. Weeda worden by do conservatie to Hel- levoetsluis en de macht. J. Vader aan boord van de (Matador" geplaatst. De machinist A. P. Noorlander is op non activiteit gesteld. Batig saldo f 182.17 De vaststelling geschiedde met algemeene stemmen, behalve die van 't Weeshuis, waar de heer Oortgijsen tegen Btemde. Ontheffing Bouwverordening. Ingevolge een ingekomen adres van de heeren M. A. Grunwald en Zoon, waarin ontheffing verzocht wordt van Art. 16, alinea 1, der bouwverordening van de oppervlakte onbebouwd te laten) ten behoeve van het te bouwen winkelhuis Middenstraat 41, hoek Jodensteeg, stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel ingewilligd. De heer Grunwald hield zich buiten stemming. Klerk bij den Gemeente-Ontvanger. Behandeld wordt het in een vorige ver gadering uitgestelde adres van W. IJbes, klerk ten kantore van den gemeente-ontvanger, waarin verzocht wordt zijn jaarwedde met iugang van 1 Jan. 1907 te brengen op f 600 en niet met ingang van 1 Jan. 1908, zooals hem door B. en W. medegedeeld is, aangezien hy op 1 Jan. 1.1. reeds meer dan 5 jaren bij den Ontvanger werkzaam was. B. en W. merken op, dat de door hen genomen regeling niet onbillyk is, aangezien het salaris van den klerk met ingang van 1 Jan. 1906 is gebracht op f 500 en hy dus zyn laatste verhooging met 1908 zal krijgen. De heer Jaring heeft inlichtingen inge wonnen en geen aanleiding gevonden om het verzoek in te willigen, hij kan zich volkomen met het advies van B. en W. veroenigen. By stemming wordt afwyzend op het verzoek beschikt. De heeren Van Breda. Hartsinck en Van Wingerden waren voor inwilliging van het verzoek. Zeevaartschool Aan de orde komt een voorstel van B. en W. om te wijzigen art. 6 en 7 van 't reglement voor de Zeevaartschool, welke wijzigingen door den directeur noodig worden geoordeeld. Voorgesteld wordt om in art. 6 (onder de vakken waarin onderwys wordt gegeven) het woord «werktuigkunde* te vervangen door (beginselen der Natuurkunde*. Art. 7 al. 1 en 2 te lezenHet onderwys wordt dagelijks gegeven van 912 uur en van 21/suur; voor de stuurlieden- afdeeling bovendien Woensdags des avonds van 68 uur. De heer Van den Berg vindt de eerst voorgestelde wijziging vreemd, niet omdat .werktuigkunde* in (beginselen der natuur kunde* is veranderd, maar omdat een volgende regel wederom (natuurkunde* wordt genoemd. Het isin één woord belachelijk. Verschillende leden deelen deze meening, maar anderen, zooals de heer Van Neck, trachten deze redactie te verdedigen. By stemming wordt met 10 tegen 9 stemmen deze wyziging af gekeurd en besloten de volgende vergadering een nadere beslissing te nemen, als wanneer men inlichtingen heeft ingewonnen. Bouwverordening. B. en W. doen een voorstel tot wijziging van enkele artikelen der bestaande Bouw verordening, waarby rekening is gehouden met de reeds vroeger ingediende adressen van den heer Oortgijsen en van de Veree- niging .Koegrasser Belang*. Door den heer Krijnen zijn op de gewij zigde verordening een tweetal amendementen voorgesteld, die hoofdzakelijk de redactie betreffen. Zy worden met algemeene stem men, op 1 na, die van den heer Van Neck, aangenomen. Onder de artikelen, die B. W. wilden wijzigen, behoorde ook art. 53 en wel in dien geest, dat het maken van bedsteden en alkoven verboden zou zyn. De heer Van Breda kon zich hiermede niet vereenigen en stelde voor het oorspron kelijk artikel te behouden en das hot maken van bedsteden niet te verbieden. Hij achtte het voor den arbeidersstand een zaak van beteekenis, omdat de woningen alsdan in huurprjjs zouden stijgen. De heer de Ven keurt uit een hygiënisch oogpunt de bedsteden zeer af. De heer Krijnen meent dat wel een weinig in dit opzicht overdreven wordt. De heer Schokking is van oordeel, dat in onze gemeente de voorgestelde maatregel nog niet genomen behoeft te worden, omdat men hier overal frissche lucht kan krijgen en men geen woningin heeft van 3 of 4 ver diepingen, zooals in de groote steden. Tot stemmming overgaande wordt hot voorstel van den heer Breda om art. 53 onveranderd te laten met 16 tegen 3 stera men aangenomen. Tegen stemden de Wet houders. Commissie voor gemeentebedrijven Alsnu wordt aan de orde gesteld de be handeling van een Verordening regelende de samenstelling en den werkkring der Com missie voor de gasfabriek en de waterleiding. Op deze concept-verordening, door B. W. ingediend, waren door de heeren Jaring, De Geus, Koch, Grunwald on Krijnen eenige amendementen voorgesteld, .die aanleidiug gaven tot een breedvoerige bespreking en die door de Wethouders Van Neck en De Ven en de heer Schokking bestreden werden. De discussie bepaalde zich hoofdzakelyk tot de rechten, die de Commissie zou heb ben. Al de voorgestelde amendementen wer den evenwel aangenomen. Ten slotte werd de geamendeerde Verordening met 15 tegen tegen 4 stemmen goedgekeurd. Tegen stem den de heeren Van Wingerden, De Ven, Van Neck en Schokking. Benoemingen. Overgegaan wordt tot benoeming van een lid voor 't Burgerlijk Armbestuur. Gekozen wordt de heer F. W. A. Habermann met 17 stemmen, terwyl de heer J. Abbenes stemmen verkreeg. Tot leden der Commissie van Bijstand voor de gemeentebedrijven worden gekozen de heeren Van Breda, Bok, Krijnen, Schok king en Grunwald, respectievelijk met 16, 16, 15, 14 en 12 stemmen. Na afloop dezer benoemingen volgde de rondvraag. Niemand verlangde het woord, zoodat de openbare vergadering gesloten werd. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Banda arriv. 21 Aug. v. Nordenbam te A'dam. Oranje, n. A'dam, iB 21 Ang. Dungeness gepass. Stella, n. A'dam, pass. 19 Ang. Gibraltar. Grotius, n. Batavia, arriv. 20 Aug. te Genua. Ambou, n. A'dam, vertr. 19 Aug. v. Padang. Madura, n, A'dam, arriv. 19 Aug. te Camaran Rembrandt, n. A'dam, vr. 22 Aug. v. Port Said. Rottsrdamsche Itoyd. Kediri, n. Batavia, arriv. 21 Aug. to P. Soudar. Besoeki, n. Batavia, pass. 20 Aug. Ouessact. Solo, n. R'dam, vertrok 10 Aug van Perira. Sindoro, n. R'dam, pass. 20 Aug. Gibraltar. Ophir, n. Java, passeerde 21 Aug. Ouessan!. Wilis, n. R'dam, vertrok 21 Aug. v. Perim. Rindjani vertr. 21 Aug. v. Batavia n. R'dam. Bngor, n. Batavia, pass. 21 Aug. Gibraltar. Goentoer, arriv. 22 Aug. v. R'dam to Padang. Salak, n. Batavia, vertr. 21 Aug. van Suez. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Will. I arriv. 21 Aug. v. Param, to A'dam. Pr. W. II, n. Param., pasB. 16 Aug St. Michaols. De Visscbery-vereeniging (Betracht het Goede" «al pogingen in het werk stellen tot het opnieuw in het leven roepen eener Ver- eeniging tot onderlingen steun aan houders van vaartuigen by grootero en kleinere ave- ryen, en wel op denzelfden voet, alB de pas ontbonden Vereeniging (Helpt Elkander"heeft bestaao. Ook zal men iets meer trachten te weten komen aangaande de verplichtingen der visschers by het vinden en aanbrengen van nit zee opgehaalde goederen, die onbeheerd syn, aangezien hieromtrent de meeningen «eer verdeeld zyn. B. en W. van Texel stellen aan den Raad voor, om te Öostereud een nieuwe onderwyzere- woning te bonwen en dienaangaande bestek en teekening vast te stellen. Zaterdag a.s. zal o.m. dit voorstel aan de orde komen. Schages, 22 Aug. Aangevoerd 8 paarden f 70 a f 200, 0 veulens f a 0 ossen fa ,42 stiereD f 110 a 240, 15 Gelde- koeien f 140 a 200, 70 idem (votto) f 170 a f 300, 55 kalf koeien f 180 a 260, 5 vaarzen f 90 a 120, hokkelingen f -a 40 nuchtere kalveren f 12 a f 22, schapen (magere) f a 603 vette BchapeD f 23 a f 32,108 overhouders f 15 a 24.435 lammeren f10.a 21.10 magere varkens f 12 a 14, 40 idem (vette) f 0.44 a 0.49 p. K.G., 100 biggen f6 a 11.—, 1900 kop boter 52' a 57' ct. p. kop, 9000 kipeieron f 3.80 a 3.90, eondcioren f 0.— a 0. Noord Scharwoude Station. 20 Ang. Groot# mnixeo f 0.95 a f 1.10, drielingen f 0.60 a f 0.70, kleine muizen f 0.25 a f 0.80, ronde f 0.a f 0.gladbL f 0.t 0.eigenhei mer* 10.a f 0.zürernep le soort f 8.10 a f 8.40, 2e soort f2.90 a f3.—, drielingen f 1.a f 1 20, gewoone nep f 2.10 a 2.40, roode kool le soort f4.50 a i 5.2e soort f 8.a f 4. 21 Ang. Groote muizen f0.90 a fl.drielingen 0.60 a f 0.75, kleine moizen f 0.20 a f 0.30, ronde f 0.a f 0.gladbl. i 0.a f 0.eigenhei mers f 0.a f0.zihrernep le soort f8.20 af 8.40, 2e soort f 2.90 a f 8(10, drielingen f 1.a f 1 05, gewone nep (1.90 a f2,roode kool le soort f4.- a f4.75, 2e soort f3.a f8.75. 22 Ang. Groote mnizen f0.90 a f0.95, drielingen f 0.50 a f 0.60, kleine muizen f 0.80 a f 0.35, ronde f 0.a f 0.gladbl. f 0.m f 0.eigenhei mers f 0.a f 0.zilvernep le soort f 4.70 a f 6. 2e soort f 4.a 4.b0, drielingen f 0.90 a f 0.95, gewone nep f2.a f 2.80, roode kool le soort f4 50 af 5.2e soort f 8.a f 4. Visscherijberichten. Nienwediep, 21 Augustus. Aangebracht door 9 kor- ders te samen 20 stnks groote tong per stak f 1,10, 20 middelmatige tong per stnk 65 eent, 20 kleine tong per stnk 20 cent, 10 mand schar per mand f 1,50. 22 Augustus. Niets binnen. 98 Angnstns r.m. 8 nnr 20 korders met 2 tot 10 stnks groote tong per stnk 90 eent, 5 tot 20 middel matige tong per stnk 55 cent, 5 tut 40 kleine tong per stuk 15 cent, enkele manden kleine schol perjmand f 3,50, enkele mauden schar per mand f 1,75. Van 20 tot 22 Angnstns. ONDERTROUWD: Joh». Brands en A. P. Rens. P. A. Alewijns en C. D. Lagerveld. GETROUWD: A. Krol en G. G. Vogelesang. J. Smit en G. Timmerman. P. Lagerveld en M. Faas BEVALLEN: G. van Lceranm geb. Niesing, z. A. Kooiman geb. Snk, z. A. J. Linicboten geb. Seven- hnijsen, z. J Bührmann geb Mnlder, d. H. H. »an Es geb. Prins, z. 1 levenloos aangegeven van A. Steinrath. Helder, 23 Aug. 1907. Kon. Instituut voor de Marine. De minister van marine brengt ter kennis dat, mot wyziging van de aankondiging in de (Staatscourant" van 16 dozer, de nagenoemdo j ragelingon, in alpbabetischo volgorde gerang- ;chikt, in aanmerking komen voor eene be noeming tot adelborst der 2de klasse bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Wil lemsoord G. E. V. L. Beekman, J. C. van Blooip, P. de Booy, J. P.' Bnys, G. F. N. van Doorr, P. Gort, J. W. A. A. Heydt, L. F. Klaas- sen, A. R. Meyer, N. A. Rost van Tonnin- g -n, J. J. Staverman, H. L. Timmers Ver hoeven, P. Verstcegh, E. J. Voüte, P. A. Willemsen, G. P. Wouters. («St.-Ct.") Marine-Machinistenschool. De minister van marine brengt ter kennis dat, met wyziging van do aankondiging voor komende in de Nederlaudsche Staatscourant van 9 dezer, de nagenoemde jongelingen, ge rangschikt naar de by het toelatingsexamen behaalde cyfers, als adspirant-machinist by de marine-machinistenschool te Hellevoetsluis zul len worden geplaatstF. A. A. Jasperse, D. J. Monté D. S. Gaastra, H. E. K. Ezer- man, E. Biekart, P. C. A. Schuier, H. van Laar, G. A. Dykstra, H. C. A. Roosa, W. M. Zietse, J. H. J. van Doorn, H. G. van Niel, J. Kooyman, F. van Herwaarden, J. Kiljan, C. P. M. Slrack van Schyndel en H. J. Takens. (,St.-Ct.") In den nacht van Woensdag op Donderdag is het koffiehuis aan de Zuid straat no. 49, bewoond door den heer Rijkers, geheel uitgebrand. De bewoners, man en vrouw en zes kinderen, hadden maar juist tjjd om zich te redden. Men vermoedt, dat het ppringen van een petro leumlamp, die men brandende had gelaten, de oorzaak is. Texel, 22 Aug. By de keuringen van paarden, Dinsdag j.1. alhier gehouden, werden premies van 10 toegekend voor 2-jarige merries van de heeren Van Maldigem en M. Reuvers en premies van f 25, f 15 en f 15 voor oudere merries van de heeren A. Bruin, M. Kooiman en Gebr. Schumacher. De Rykspromie van f 250 voor dekhengsten werd verdeeld lusschen Adolbort II" van de afd. Texel der H. M. Landbouw en ,Apollo" van den heer C. Garritsen, to Eierland, elk f 125. Aan den heer T. Roeper, vroeger onder- t wyzer, alhier, en wegens ziekte eervol ont- slagen, is een pensioen toegekend van f 323 per jaar. Texel, 23 Aug. 't Is nog nooit gebeurd, dat hier gedu rende den geheelen zomer de garnalenvis- schery op stroom werd uitgeoefend. Wel is waar nemen er maar weinige visschers aan deel, doch 't gelukt hen toch nog met dat werk een weekgeld te besommen. Het veelal koöde weder heeft natuurljjk meegewerkt, om zoolang de garnalen in onbedorven staat te kunnen verzenden. Ben proef voor een paar jaren hier genomen-, om de gar nalen in gepelden. staat te conserveeren is, jammer genoeg, mislukt. De ondernemende mannen, die de zaak op 't touw zetten, hadden een beter resultaat verdiend, ook in 't belang van vele visschers, die in den nazomer slechts weinig weten te verdienen. Ter viering van een schoolfeest op den verjaardag onzer Koningin, worden op en kele dorpen by de ingezetenen geld inge zameld. Sommigen hebben plan 't niet al leen te laten by een feest voor de school jeugd, maar oolc voor ouderen volksspelen enz. te organiseeren. Aardig zon 't zyn, zoo op alle dorpen van 't eiland den ver jaardag der Koningin werd gemaakt tot een algemeenen feestdag. De tyd des jaars leent er zich gewoonlijk wel toe en aan liefde voor 't Vorstenhuis hapert 't hier volstrekt niet. De oude kous, met f 1456 aan Engelsch goud geld, die de vorige week te Vlissingen in den mailtrein werd ge vonden, was verloren door een heer uit Huil, die thanB zyn eigendom heeft terug bekomen. De eerlyke vinder, de treinsmül Polderman, kreeg van hom een belooning van f 12. Een zwaar vonnis. De brievenbesteller De Gr., die zich ha l schuldig gemaakt aan verduistering van een aangeteekenden brief, is Dinsdag door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot twee j »ar gevangenisstraf, of negen maanden meer dan het O. M had geëischt tegen dezen ongelukkige, die door een treurïgen samenloop van omstandigheden tot zyn misdryf was gekomen en, zooals door den verdediger was aangetoond, in overspannen toestand had gehandeld. Diefstal per rijtuig. Ben nienwe, of althans minder gebruike lijke manier om te stelen hebben gisteren in de Groothertoginnelaan te 's-Gravenhage e n pa»r «heeren"' toegepast. Zij kwamen p^r rytuig, schelden aan een woning aan, vernamen dat meueer niet thuis en mevrouw boven was en zonden de meid met eer. boodschap naar de vrouw des huizes. Dez< voldeed daaraan, de heeren keken eens rond, laadden twee rywielen op het rjjtnig en toen de dienstbode weer beneden kwam, vond zy niemand meer. Wie er ook mogen klagen over den slechten zomer, de pensionhouders te Bergen niet. Het aantal families, dat in ons door de natuur zoo gezegend dorp tjjdeljjk ver blijf houdt, is steeds stijgendevolgens de laatste opgave bedroeg het getal vreem delingen zelfs 237. Dat zegt wat voor een dorpl Bergen gaat dan ook flink vooruit eu wordt wegens zyn prachtige omstrekeu en onmiddellijke nabyheid der zee steeds drukker bezocht. De kinematograaf moet telkens wat nieuws brengen om het publiek te boeien. In Denemarken heeft men nu een leeuwen jacht gekiekt. Terwyl drie fotografen ieder hun toestel lieten werken, speelde er zich Maandag op een eiland in de buurt van Roskilde, naar Politiken het beschrijft, het volgende af Een hok werd geopend en een leeuw kwam er nit, liep wat rond tot hy een geitje zag. Met een sprong was de leeuw op het onnoozele dier, sloeg het met den klauw om, nam het in den bek en ging er mee heen. Daar bespeurde de leenw een paard. Hij liet het geitje vallen en met een geweldigen sprong zat de leeuw met vier pooten op den rug van het paard. Toen knalde een schot van een der twee verdekt opgestelde schutters, en het paard door een dumdum-kogel getroffen, stortte reer. Toen kreeg de leeuw een kogel door den kop en een paar in het Ijjf, en m-t een kort gebrul was zyn lijden uit. Een tweede hok werd geopend, en traag sloop daar weer een leenw uit. Toen het beest, uitgehongerd waarschynlyk evenals de eerste leeuw, het paard zag liggen, rende hy er op af en met een sprong zat hy er op Een schot trof den leeuw, en het gewonde dier vluchtte, het water in. Daar kreeg hy het genadeschot. De politie had het wreede bedrijf ver boden, maar was verschalkt. Nu zal het publiek eerstdaags aan het schouwspel zyn hart kunnen ophalen. Misschien volgt wel dra, het voederen van slangen met konijnen en duivenof het slachten van runderen en varkens. We tellen mee. Het doet zoo van tyd tot tyd goed eens te constateeren, dat we op het gebied van handel en scheepvaart een waardige plaats innemen in de eerste rjjen van de allet- grootsten. 't Is hoofdzakelyk onze haven ~tad, Rotterdam, die er voor zorgt, dat ons die plaats toekomt. We hadden al eens gelegenheid op t merken, dat van het vastland van Europa alléén Hamburg onze eerste havenstad nog de baas is. Sedert een paar jaar is Rotter dam den tweeden concurrent, Antwerpen boven het hoofd gegroeid. Cyfers zyn droog, maar sprekend. In 1902 bedroeg de tonnenmaat van de te Antwerpen binnengekomen schepen nog één millioen meer dan die van Rotterdam verleden jaar was het voor Rotterdam ruim negen, voor Antwerpen byna acht en een half millioen. Nog sterker spreken de cyfers voor de eerste zeven maanden van dit jaar. De gezamelyke tonnenmaat van binnen komende schepen was te Rotterdam 6.127.073, te Antwerpen 5.711.879 en te Hamborg 6.966.665, terwyl de vermeerde ring, in vergelijking met de eerste zeven maanden van 1906 was voor Rotterdam .299 ton, Antwerpen 389.707 en Ham burg 487,811. Wanneer Rotterdam dus in geljjke mate bljjft toenemen, zal het geen groot aantal jaar meer duren of het zal ook Hamburg hebben ingehaald. Van de overige groote havens staat Londen vóóraan met over 1906 een tonnenmaat van 17.5 millioen rnim. Dan volgt Liver- pool met byna 11.5, Hamburg met 11.2, Cardiff met 9.9 en Rotterdam met 9.044.713. Havens als Marseille, Genua, Glasgow, die toch als zeer druk bekend staan, blijven ver achter Rotterdam. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië. Veriendingaweg. IM.md.rUr laatat. bnil. i c-Lt—-y»- portt. 28 Ang. 7.'s »v. 30 Aug 7.— av. 3 Sept. 7.— 'a av. 27 Aug. 3.80 'anam 30 Ang. 7.— 'aav. 27 Ang. 12mild. p. teepoit via Amsterdam. .1 p. aeepoit via Rotterdam Holl. mail via Genua Poll. mail via Maneille p. Fransclie mail via Marseille p. Daitaehe mail via Napel»*) Alleen naar Atjeb, Snmatra'a Oo»t£nit, Palembang, Riouw, Banka, Hilfiton en Z.-W. Afd. van Borneo. Het overige gedeelte van Ned. Oott-Indië wordt alleen op verlangen der nfiendera via Napel* veriondea. Naar SU MartinSt. Eustatius en Saba via Amateruam. 8 Sept.| 7. (alleen op verl. der aft p. mail over Engaland i Ang.}7.'atv. Naar KaaplandNataL, Oranje-Riv ier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 3.3U, 's namiddags. Ingezonden. Mynheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik u, my een kleine plaats ruimte te willen afstaan in nw blad, waar voor bijj voorbaat myn dank. Voor geruimen tyd is door een der leden van den Raad gewezen op de wenschelykheid dat verboden zal worden aan fietsrijders, dat zy kinderen met zich op de flets doen mede rijden een dergelijk verbod zal dan ook m. i. bepaald noodzakelijk zyn, daar velen tot heden nog niet doordrongen schijnen van het gevaar waaraan zjj de kinderen blootstellen. Gebeurt er een ongelnk, dan zal het kind de dupe worden van hnn roekeloosheid. Verder weaschte ik de aandacht te vesti gen op het feit, dat wielrijders tegenwoordig veel gebraik maken van de voetpaden door het plantoen, iets, wat voor voetgangers be paald hinderlijk en voor de vele kinderen, die daar geregeld spelen, gevaarlijk is. Met dank, M. V|| Zoo de Heer wil en wy leven, -X hopen ondergeteekenden hun 50-Jarig Huwelijksfeest te her- Ijljvj denken en wel op den 3den ciï.iv September a.s. J0HANNES DE KLERK en BARENTJE MEESTER. Helder, 24 Augustus 1907. <M Langesteeg No. y|] Op den 34en September a.s. yy hopen onze geliefde Ouders •l. J0HANNES DE KLERK £||-3 en BARENTJE MEESTER, m hunne 50-jarige Echtvereeniging •vN. te herdenken. M. DE KLERK W. DE KLERK- Wi Bobkhoüt. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Amsterdam, 24 Augustus 1907. Mjjn Broeder en Zuster J0HANNES DE KLERK en BARENTJE MEESTER, hopen op den 3den September a.s. hun 50-jarig Huwelijksfeest te herdenken. weduwb S. SMIT. S. H. SMITde klerk. Helder, 24 Augustus 1907. Onze geliefde Oom en Tante J0HANNES DE KLERK en BARENTJE MEESTER, hopen hun 50-jarig Huwelijks feest te herdenken op den 3den September a s. R. KOOPEN J. KOOPEN—Smit en hun Zoon J. KOOPEN. Weesp, 24 Augustus 1907. Op den 3den September a.s. hopen myn geliefde Oom en Tante J0HANNES DE KLERK en BARENTJE MEESTER, i hun 50-jarig Huwelijksfeest te herdenken. J. M. SMIT en Vriendin KEETJE. Enkhuizen, 24 Augustus 1907. Ondertrouwd JOH. BRANDS Moriekonderw ijier en AUDA F. REUS. Helder, 22 Angnstns 1907. Getrouwd L. J. DE WIJN, die, mede namens wederzydsche familie, dank zeggen voor de vele blyken van be langstelling by hun hnwelyk ondervonden. Helder, 15 Augustus 1907. Getrouwd JACOB BERKHOUT en ALBERD1NA A. W. WAGNER. 's-Gravenhage, 21 Angnstna 1907. Getrouwd ADRIAAN LANGERIJS en ANNA MEURS, die ook namens wederzydsche Familie, hartolljk dank zeggen voor de bewyzen van belangstelling by hun huwelyk onder vonden. Helder, 21 Angnstus 1907. Getrouwd PIETER LAGERVELD en MART JE FAAS, die, dank zeggen voor de belangstelling by hnn huwelyk ondervonden. Helder, 22 Angnstns 1907. Geboren: Margaretha Johanna, dochter van K. F. BÜHRMANN en J. BÜHRMANNMüldmr. Helder, 20 Augustus 1907. Voorspoedig bevallen van een ZOON, H. PRINS Echtgenoote van H. VAN ES. Helder, 21 Augustus 1907. Geboren TRIJNTJE, Dochter van K. TIEL en A. TIELGorter. Helder, 21 Augustus 1907. Heden overleed na een langdurig lyden myne geliefde Echtgenoote NEELTJE BRAS, in den ouderdom van 72 jaar en 2 maanden. Zwaar valt my dit droevig scheiden, doch ik zal in Gods liefde en wysheid berusten. Haar bedroefde Echtgenoot, D. ZON. Helder, 22 Aug. 1907. Voor de vele bewyzen van hartelyke belangstelling ondervonden by gelegenheid van onze 25-jarige echtvereeniging, be tuigen wy aan familie en vrienden onzen weigemaenden dank. N. KIKKERT. T. KIKKERT—Ljlnokrvbld. Voor de vele blyken van deelneming, ondervonden by het overlyden van ons zoontje JAN, betuigen wy onzen harte- lijken dank. J. VAN DALEN Ja. M. VAN DALEN-Kikkert Koningstraat 17. By deze betuigen wy onzen hartelljken dank aan familie, vrienden, buren en be kenden, zoowel bniten als binnen deze gemeente, voor de vele bewyzen van be langstelling by onze 40-Jarige Echtver eeniging en by ons huwelijk ondervonden. Namens JAN TIJSEN en Echtgenoote. P. MOOLENAAR en Echtgenoote. Wieringen, 23 Angnstus 1907. Ondergeteekenden betuigen hunnen har- telijkee dank voor de vele blyken van be langstelling, by hnn hnwelyk ondervon den, zoowel van buiten als binnen deze gemeente. E. BAAK. A. BAAKDdiits. Helder, 21 Augustus 1907. DAIHBETUIHIM» Langs dezen weg betuigen wy onzen hartelljken dank aan den WelEdelZeerGel. Heeren Doctoren, Directrice en Pleegzus ters van het Gemeente-Ziekenhuis, voor de liefderijke verpleging, gedurende haar langdurig ziekbed bewezen aan myne lieve Dochter C0RNELIA, ook aan allen, die be wyzen gaven van deelneming by haar over- overlyden. Namens haar diepbedroefde Onders, Zuster, Broeders en verdere Familie, K. MEIJER en Echtgenoote. By myn vertrek naar Indië, roep ik al myn Vrienden en Bekenden 8BII harte lijk vaarwel en een tot weerziens tos. Matroos le klas W. C. THIJSSEN, a/b Hr. Ms Torpedoboot «Zeeslang". By myn vertrek naar Oost-Indië roep ik mijn familie, vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel tot weerziens toe. Matr. lste kl. R. BRUIN. A/b Hr. Ms. Torp. «Zeeslang". VERLOREN Dinsdag j.1. een bloed koralen Ketting met gouden Tonnetje, gaande van den Loodsgracht naar de Hoofdgracht, Buitenhaven, Anker park, Zuidstraat en Weststraat langs den Molengracht. Terug te bezorgen Loodsgracht 38. Vlssoliers Op zee gevonden een ZIJDEN PALIN6FUIK. Tegen advertentiekosten terug te halen by C. A. DU1JNKER, Beurtschipper, Wieringen Helder. Evangelitatig-lokial in da Palmatraat. ZONDAG 26 AUGUSTUS voorm. 10 uur en 'aavonds 7 uur: Ds. H. H. BARGER, Predikant ta Utrecht. zullen de LESSEN der weder begonnen worden. HET BESTUUR-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1907 | | pagina 2