BnrgmisÈo Stoomvaartberichten, Marine en Leger. Marktberichten. Burgerlijke Stand gemeente Helder. Burgerlijke Stand gemeente Texel, Vervolg der berichten. Advertentiën, Godsdienstoefening te Koegras. Wegens feestdagen gesloten Gemeente-Ziekenhuis. CURSUS IN HET VERLEENEN VAN HULP BIJ ONGEVALLEN. JOH. BRANDS, SLUITING van kt BADSEIZOEN, Kapitaal beschikbaar. de duinen uitgejaagd. Deze zyn de beweeg redenen om met een zoet lyntje den bewnsten M. zyn slechte daden onder het oog te bren gen en hem er toe te dwingen het slachtoffer uit haar hypnose te verlossen. Hy weigerde dit en werd een laatste pogiDg in het werk gesteld om hem door zyn familie daartoe te dwingen. Het feit alléén, dat de bewuste zich hiertoe niet wilde bereid verklaren, is thans een afdoend bewys, dat hy vreest voor de meest scherpe wraakneming van de zyde van zyn slachtoffer, zoodra dit eenmaal tot ont waken mocht komen. In het kort nog een greep uit het grcote dossier van beschikbare feiten. JGedurende den zomer van 1904 is mej. H. door bewuston persoon op een afgelegen plaats in de duinen eiken dag bont en blauw ge slagen hiervan z$n ooggetuigen. En getuige heeft dit gezien en ook het in slaap brenge r van mej. H., die uit dien slaap door hem ge wekt is. Verleden jaar 1906 is haar oog byna uit geslagen door O. M. en ondervindt zy nu nog de gevolgen daarvan. Ongeveer acht jaar geleden is in do duinen een beentje in haar voet stuk geslagen. By mejuffrouw H. zyn verder door O. M. in Berlyn op de Tempelhoferplatz de tanden door de lippen en de neus byna stuk geslagen. Zelfs heeft mejuffrouw H. zich de boenen zoowel als de heupen met karton gepantserd getuigen, die nader opgeroepen zullen worden, kunnen dit feit bevestigen. Het karton waB om de slagen te brekenhierop vertoonde O. M. een schaartje en zeide tot haarWaag dit niet meer te doen, want ziet, hier is een schaartje tegen dit middel. Verleden jaar is haar zulk een klap op de borst gegeven, dat een blauwe striem zicht baar was van den rug tot de borst. Ongeveer veertien dagen geleden is haar elleboog byna stuk geslagen door de echtge- noote van O. M. M. gaf zyn vrouw daarvoor don stok. Dr. Benso heeft haar been gezien, dat ont stoken was door een slag, toegebracht dojr O. M. De heeren deelden ten slotte mede, dat zy eerst tot het middel hem door moreele pressie (van vryheidsberooving, kneveling of bedrei ging met revolver is geen sprake) or toe te krygen aan dezen toestand een einde te maken, zyn overgegaan, toen hun gebleken waB, dat elk ander middel gedurende jaren vruchteloos was gebleken. Tevens dat een bestendiging van dezen onhondbaren crimineelen toestand geen waarborgen opleverde, een einde te nemon, waar de politie om welke reden ook, machteloos bleek. van de 4e naar de 3e afdeeling de adelborst 3e klasse 4e afdeeling J. M. Luden. Het 2de bataljon van het 10de reg. infan terie, onder bevel van den majoor Schotman, ter sterkte van 14 officieren en 584 onderofficie ren en minderen, vertrekt Woensdag a. s. per extra-trein van 8.30 uur 's morgens van hior naar Velsen en op 21 dezer per extra-trein naar Delft van waar gemarcheerd wordt naar De Lier tot het houden van kustmanceuvres. Stoomvaart' Maatschappij Nederland. K. W. II, n. A'dam. vertr. 14 Sept. v. Singapore Oranje, n. Java, pass. 14 Sept. Gibraltar. Timor vertr. 12 Sept. v. Padang n. A'dam. Grotius arriv. 13 Sept. v. A'dam te Java. K. W. III, n. Java, pass. 15 Sept. Porim. Aladura arriv. 15 Sept. v. Java te A'dam. Ambon, n. A'dam arriv. 16 Sept. te Suez. Java,n. Batavia, pass. 16 Sept. Kaap St Vincc-nt. K. W. I, n. A'dam, pass. 16 Sept. Wight Rotterdamschs Uoyd. Djocja arriv. 15 Sept. v. Hamborg teR'dam. Gedé, n. Java, pass. 14 Sept. K. del Armi. Rindjani, n. R'dam, pass. 15 Sept. Gibraltar. Sindoro, n. Java, arriv. 15 Sept. te Southampt. Solo, n. R'dam, pase. 15 Sept. Quessant. Bogor, n. Java, pass. 14 Sept. Point de Galle. Kon. Weet'lnditche Maildienst. Pr. d. Ned., n. A'dam, arriv. 14 Sept. te Havro Pr. Fr. Heudr., vertr. 13 Sept. v. New-York Daar W. Indië. De divisie torpedobooten .Krokodil" «Zee- ■lang" en .Draak", onder bevel van den luitenant ter zee le kl. G. W, de Leur, zyn Zaterdagmorgen van Algiers vertrokken en gisterenmorgen te Palermo aangekomen. Hr. Ms. kanonneerboot »Balder", die de vaaroefeningen met zeemiliciens in de Zuider- vaarwaters heeft boëicdigd, is te Willemsoord teruggekeerd. Hr. Ms, pantserdekscbip .Noordbrabant" en Hr. Ms. pantserdekscbip .Piet Hein", vertrekken heden van Willemsoord naar IJmuiden teneinde deel te nemen aan de kustmanoeuvres van zee- en landmacht, tussohen IJmuiden en de Hoek van Holland. Hr. Ms. Artillerie Instructieschip .Bellona' liggende in de haven het Nieuwediep, werd heden geïnspecteerd door den schont by nacht I. van den Bosch, directeur en commandant der Marine te Willemsoord. De kupt.-luit. ter xoe J. P. Guépin wordt met 16 dezer in activiteit gesteld te Amster dam. De kapitein-luit. ter zee W. Houwing, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, wordt met 7 October werkzaam gesteld iu de direc tie der marine te Willemsoord. De luit. ter zee der le kL A. F. J. Roms winckel, geplaatst in de directie der marine te Amsterdam, wordt met 1 October a.s. eer vol ontheven van de betrekking van adjunct chef van den staf der zeemacht, tevens adju dant van den directeur en commandant der marine ter plaatse, en op non-aotivitoit gesteld, terwyl de luit. ter zee 2e kl. J. H. Touif, met dien datum in die directie met vorenge noemde betrekkingen wordt belast. De luit. ter zee der le kl. A. F. Gooszen, adjudant van den directeur en commandant der marine te Willemsoord, wordt met 1 October a.s. eervol van deze betrekking ont heven, geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip aldaar en vervangen door den luit. ter zee der lste klasse F. van Wageningen. De luit. ter zee der le klasse J. Hofstede en de lult. ter zee der 2e klasse L. van Verre, worden met dieD zelfden datum geplaatst respectievelijk aan boord van Hr. Ms. artille- rie-instructieschip .Bellona", en aan boord van voornoemd wachtschip, eerstgenoemde als le officier, laatstgenoemde om dienst te doen als luit ter zee der lste klasse. U£De luit. ter zee le kl. O. van Lennep wordt met 23 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland". De le-luits. der mariniers L. Spiegelberg en G. J. van Loenen, diende resprctievelyk aan boord van Hr. Ms. pantserdekachepen „Noordbrabant" en „Friesland", zullen met 26 d. a. v. onderling van plaatsing verwis selen. De officier-machinist der le kl. H. J. A. Lagaay wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructieschip fMarnix". De officier van administratie der le kl. C. Valkenburg, geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met 16 dezer op non-activiteit gesteld. Bfl Kod. besluit van 10 dezer is benoomd tot ridder in de orde van Oranie Nassau de luitenant ter zee lste klasse F. H. baron van Dedem toegekend, de zilveren eeremedaille der orde van Oranje-Nassan aan den torpediat-majoor D. Heyligers; de bronzen eeremedaille der orde van Oran je-Nassan aan den korporaal-stoker der lste klasse W. A van der Meer den matroos der lste klasse G. Kwakkel den matroos der lste klasse H. Slik Instituut van Marine. Met ingang van 1 September zyn by het Koninklijk Instituut voor do Marine te Wil lemsoord Bevorderd tot adelborst der 2e klasse de adelborsten der 3e klasse G. van Reede, C. Meyer, A. Ch. Sannes, J. H. de Vejj Mest- dagh, L. W. C. Kooman, H. van Eeghon, J. Haremaker en C. Pantekoek. Overgegaan in hoogere afdeelingenvan de 2de naar de le afdeeling en den rang van serg.-adelborst toegekend de adelborsten 2e klasse 2e afdeeling G. C. J. Wijnmalen, H. van Roojj, A. L. de Brujjne, G. M. Rietdyk, J. G. Veenenbos, R. Zahn en C. Schlliter van de 3e naar de 2e afdeeling do adelborst 2e kissso 8e afdeeling M. A. van KervelI ANNA PAULOWNA, 13 September. Aardappelen, groots, f 0.80 a I 1.10 ter zal kleine, f 0.70 a f 0.— Slaboosenf 0.25 a f 0.00 per 1000. Snijboonen t 1.20 a f 1.90 1000. Bloemkool, le loort, f0a f5.per 100. Parenf 0.a f 0.per mand. Wortelenf0--af 0.— per 100 boa. 16 September. Bloemkool, le eoort, 14.25 a f 6.— per 100. Aardappelen, groote, f 1.— a f 1.10 per zak. kleine, f 0.57Ja f 0.— Slaboonenf 0.35 a f 0.55 per 1000. Snjjboonenf 1.a f 1.90 1000. Roode kool f 2.90 a f 5. - per 100. Appelenf 0.per mand. Noord Scharwouds Station. 13 September 1907. Zilrernep le aoort f 0.a f 0.- 2e «oort f0.— a f0.—drielingen f 0.— a f 0 gewone nep f 1.90 a 2.20, roode kool le «oort f3.50 a 13.75, 2e «oort f2.80 af 8.25, gele kool f4.00 af 5.00, nien f 1.20 a f 1.40. 14 September. Zilvernep le «oort f 0.— a f 0.- 2e «oort f 0.a 0.drielingen f 0.a f 0- gewone nep f 1,80 a f2.80, roode kool le «oort fS.25 a f3.50, 2e «oort f2.80afs.gele kool le «oort f 4. e fö.OO, 2e «oort f3.00 a f 425, uien f 1.10 a 11.: 1 Septenber. ZilTeroep le «oort f0.a f0.- 2e «oort f 0.a 0.drielingen f 0.a f 0. gewone nep fl.80 a f2.00, roode kool le «oort f 3 25 a f 3.50, 2e «oort f 2.70 a f 3.00, gele kool le «oort f 4.76 a f 5.00, 2e «oort f 8.75 a f 4.25, nien f 1.10 a f 1.40. Visscherijberichten. Nieuwediep, 13 September. Aangebracht door 15 korders 10 tot 20 stuks groote tong per stuk 85 cent, 10 tot 50 middelmatige tong per stuk 45 a 55 cent, 10 tot 80 kleine toog per stuk 15 cent, 1 tot 5 stuks rog per stuk 90 cent, 1 tot 4 mand kleine schol per mand f 2 a f 8,50, 1 tot 6 mand schar per mand f 1,25 a f 1,50. 14 Sept., 80 korders met 10 tot 30 stnks groote tong per stuk 85 cent, 20 tot 100 mid delmatige tong per stuk 40 a 50 cent, 10 tot 60 kleine tong per stuk 15 a 20 cent, 3 stuks tarbot per stuk f 5 a f 7, 1 tot 5 stuks rog per stuk f 1, 2 tot 8 mand kleine schol por mand f 1,50 a f 3,50, 1 tot 6 mand schar per mand f 1,25 a f 1,50. 16 Sept. Niets binnen. 17 Sept., v.m. 8 uur. Niets binnen. Eenige schuiten naar zee. Van 13 tot 16 September. GETROUWDK. Kuiper en J. Kraak. BEVALLENJ. v. d. Wal geb. Hille- brand, z. A. C. Gouwenberg geb. Moorman, z. P. J. Beudt geb. Glinderman, z. C. E. van Dyk geb. Pieters, z. G. Pettorson geb, van Leiden, z. OVERLEDENJ. Damman, 79 j. J. F. Bischoff, 73 j. van 7 tot en met 13 Sept. 1907. ONDERTROUWDHendrik Willems(Bar- gen) en Catharina Maria Koppel (Eierland) GETROUWD: Jan Kruger (Velsen) en Hendrica Lap (den Hoorn.) Pieter Plaatsman en Tetje van der Vis (O-End.) GEBORENFrans, z. v. Jacob Witte Jannetje Witto (Spang.) Guurtje Cornolia. dochter van Maarten Zuidewind en Tryntjr Keyzer (Spang.) OVERLEDENMietje de Porto, oud 51 jaar (den Hoorn.) Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indii. Ve;*ending»weg. Datom darter leaWt. baal. u>g. ,/b Pürtk. p. zeepost via Amiterdam. p. zeepost via Rotterdam p. Holt. mail ria Genua p. HolL mail via Morseille p PranBcbemailvi* Maraeille p. Dnitaehe mail via Napel»*) 20 Sept. 27 Sept 17 Sept. 24 Sept. 27 Sept. 24 Sept. Stad«tijd. 7.— 7.— 7.— 3.80 '«nam. 7.- Alleen naar Atjeb, Snmatra's Ooitknit, Palembang, Riouw, Banka, Uilliton en Z.-W. Afd. van Borneo. Het overige gedeelte van Ned. Oott-Indië wordt alleen op verlangen der afzender* via Napel* veriondea. Naar PalembangRiouw, Banka, BiUiton en Z. W. Afd. van Borneo. p. EngeUehe mail via Brindi«i| 19 Sept. 7.— av. p. Holl. mail via Genna 17 Sept.| 7.ar. Naar Aljeh en de Oostkust van Sumatra p. EngeUehe mail via Brindiul eiken Donderd. I 7.—av. p. Holl. mail via Genna 17 Sept 7.av. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amiterdam p. mail over Engeland (alleen op verL der a(s.) p. mail via St. Nacaire. .1 19 Sept.i 7.— 'tav. 23 Sept. 7.av. 7 Oet.| 7.— ar. Naar CuracaoBonairo en Aruba p. zeepost via Amsterdam .1 19 Sept. I 7.'aav. mail via Saathampton. elk. Dina. en Vr j 3.80 '«nam p. mail via Hamburg. 29 8e.:t.| 12.—smid. (alleen op verL der als.) I Helder, 17 September 1907. Naar wjj vernemen zal de Muziek vereniging zApollo" op Dinsdag 24 Sep tember haar derde Zomer-Concert geven »Caaino". Donderdag 26 Sept. a.s. zal tot opening van het speelseizoen het Rotterdamache Tooneelgezelschap, directeur P. D. van Eysden, in de opnieuw met smaak gerestaureerde zaal van «Casino" een tooneelvoorstelling geven. Opgevoerd zal worden „In Uniform blyspel in 3 bedryven door Von Scböntban en Von Schlicht. Verschillende groote bladen, zooals de .Nieuwe Rotterdamsche Conrant", het ,Rot- tord. Nieuwsblad", .het Handelsblad," .de Telegraaf" «het Nieuws van den Dag", .do Nieuwe Courant", alle zyn vol lof over den inhoud van het stuk en niet minder over het voortreffelijke spel. «Het Handelsblad" zegt o.m. /r't Is een goed stuk, notr al amusant, nog al vlot van dialoog, handig van samen stelling en byzonder geschikt om zich te amuseeren". «De Telegraaf" zegt o.a..het succes was schitterend en daarmee is tevens geconstateerd, dat het spel in één woord subliem was". Op deze recensie's afgaande kunnen we n bezoek wel aanbevelen en we wenschen dan ook den ondernemenden directeur veel succès met deze voorstelling, opdat hy er een aansporing in vindt in den aanstaanden winter het tooneelminnend publiek merr degelijke stukken, opgevoerd door goede artisten, te leeren kennen. Verzending van brieven naar de torpedobooten per gesloten brievenmail. Laatste lichtingen aan het postkantoor te Helder: Voor Port-Said'20 Sept., 3.52 u. 's middags. Djibouti 27 Sopt., 10 u. 's avonds. Colombo 4 Oct., 3.52 u. 's middags. 11 Oct., 10 u. 's avonds. t Sabang 15 Oct., 7.8 u. 's avonds. Singapore 18 Oct., 3.52 u. 's midd-igs. De opgegeven tjjd is stadstyd. De brieven moeten, om met deze gesloten brievenmail te worden verzonden, voorzien worden van twee elkander snijdende lyneo, loopende over het geheele adres der stukken. Texel, 16 September. Het wrak van ,de Baron Pallandf van Rosendael" schijnt toch niet zooveel tin te bevatten, als men wel vermoed on verwacht heeft, 't Is by zes schuitjes gebleven, niet tegenstaande men het casco geheel heeft on derzocht. Er is dan wel veel arbeid voor niets verricht. Do heer M. Kikkert, hoofd der o. 1. school te Oosterend, komt als No. 8 voor op do voordracht voer hoofd dor school in wyk IV te Aalsmeer. In do eerste twaalf dagen van. September werden nog weer ruim 1100 schapen en meer dan 700 lammeren van hier naar oldera ver scheept. By het vee valt geen ziekte te con- statoeren, ook geen mond- en klauwzeer. De Hoofdingelanden van het Waterschap de 30 gemeenschappelijke po'ders hebben af- wyzend beschikt op het verzoek van de stoom bootmaatschappij «Alkmaar Packet" tot ia erfpachtverkrjjging van 59 centiaren grond op het haventerrein, eerder in erfpacht ge geven aan den heer C. Bosman. Een dergelijk verzoek van de Texelsche Stoombootcommissie onderging een geljjk lot. Ter benoeming van een heomraad, wegens periodieke aftreding van den heer J. S. Kejjser is de volgende voordracht opgemaakt1 J. S. Kejjser, 2. A. A. Eelman, 3. J. P. Kikkert. Texel, 16 September. 't Gebeurt enkele malen, dat postduiven naar hier worden opgezonden- om op een bepaald uur te worden opgelaten. Misscbii zendt men zo over zee, omdat wellicht dan zich het orienteeren voor de vogels minder gemakkelijk is. Gisterenochtond werden te den Burg een 30 tal opgelaten. De wiudinrichting was gunstig, het weer was kalm en helder. De bestemming was 's Heerenborg. Wieringen. Jl. Zaterdag hield de afgevaardigde van dit district Mr. Z. van den Bergh een politieke lezing in het lokaal van den heer D. Lont. De zaal was stampvol, velen moesten zich zelfs met een staanplaats tevreden stellen. Nadat de vergadering door don Voorzitter van de Vrijzinnige Kiesvereeniging geopend was, zette de spreker uiteen wat sedert 1905 in onze Volksvertegenwoordiging was voor gevallen, daarbij mededeelend de houding van de Vrijzinnig Democratenook het vele dnt nog op afdoening wacht passeerde de revue. Ten slotte werd door de heeren H. van Kalsbeek en L. Wigbout gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Het programma van de uttvoering door Harmonie te geven op den tentoonstellingsdng bevat behalve 6 muzieknummers Afgedwaald" Oorspronkelijk drama in 2 bedryven door A. H. v. d. Berg; «Sjaan de Recruut" en ,De gelegenheid maakt den dief" komische voor drachten, voor te dragen door den heer P. Bruul»Een voorstander van do Leerplicht wet" kluchtspel in 1 bedrjjf door L. Hartlooper. Anna Paulowna, 16 Sept. 1907. De afgevaardigde voor het district Hel der, Mr. Z van den Bergh, trad Vrijdag I.l. voor de kiezers op met het honden van een rede, waarin hg de tegenwoordige politieke toestand besprak. De zaal was flink bezet. Aan het debat werd deelgenomen door den heer Hartendorf, van Helder. CelebBS. De >N. R. C." ontving nit Batavia het volgende telegram Een patrouille onder luitenant Debra- connier is 9 Sept. met zwaar verlies terug geslagen by den aanval op een vijandelijke stelling aan de Boedon-Boedocgrivier in Manthar. De geleden verliezen zyn onbe kend. Er is versterking afgezonden. In een vechtpartij op het Rusland te Amsterdam is de 39-jarige K. W. J. Havemann levensgevaarlijk gewond door zyn vriend W. van den Berg. De dader wist te ontkomen. Een vaandel zoek. ,Sinds een paar dagen loopt te Leiden een hardnekkig gerucht dat bet vaandel van het 4e regiment infanterie in het kamp van Zeist geheimzinnig verdwenen is. Toon men Zater dag te Leiden kwam, was het volgens dit gerucht niet meer in het foudraal. De militaire autoriteiten willen het gerucht tegenspreken noch bevestigen, doch militairen mede uit het kamp teruggekeerd, deelden ons mee dat het een feit is." Het gerucht bljjkt volgeuB later bericht waarheid te bevatten. Het regimentsvaandel van het 4e ïb op gehoimzinDige wjjee. ver dwenen. Het is van den stok afgescheurd en dit is vermoedeljjk geschied in het kamp van Zeist. Zooals men weet, is daar het vaandel geplaatst op een zoogenuamden vaandelstool van zoden en staat het altjjd onder bewaking van een schildwacht. Een der schildwachten heeft dus zyn plicht verzaakt of is mede in het complot geweest. Men heeft hier denkelijk te doen met uiting van anti-militairiame of van ontevreden heid over te zwaren dienst. Op Koninginnedag was het vaandel nog ontplooid geweest en sinds dien tjjd niet meer gebruikt. Men begrypt hoe groot de ontsteltenis was toen men Zaterdag thuis gekomen in de kazerne tot de ontdekking kwam, dat deze daad van wandalisme was gepleegd. Een streng onder zoek ia onmiddellijk mede door de politie in gesteld en dit duurt nog steedê voort, zonder échter tot dusverre tot eenig resultaat te hebben geleid. Het vaandel is indertjjd door de Koningin persoonlijk uitgereikt. Het gerucht loopt dat ook het vaandel van het 10e regiment uit Haarlem is verdwenen of althans dat daarvan een stuk is afgescheurd. Hot gebenrde met het Leidsche vaandel schjjnt in verband te staan met een geeat van ontevredenheid over den toestand in het kamp. Volgens den zegsman van onzen berichtgever een zegsman die uit den aard van zyn functie op de hoogte kan zjjn was het er eenvoudig een „Janboel". (H.blad.) De Kiesrechtmeeting te botterdam is dit jaar door ruim 13.000 betalende personen bezocht. Het aantal deelnemers aan de optocht wordt geschat op circa i.OOO personen. Mishandeling met deodelijken afloop In de derde klasse wachtkamer van het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage heeft in den nacht van Zaterdag op Zon dag een geval van mishandeling met doo- delyken afloop plaats gehad. Twee perso nen, een los werkman aan het station en groentelocser, hebben twist gekregen en de dader, de los werkman, heeft daar bij zyn slachtoffer een klap met een stok gegeven, zoodat deze kort daarop overleed. Omtrent de bijzonderheden van dit mis drijf kan worden medegedeeld, dat de ver- slagene den andere moet hebben gesard, toen deze zich op een der banken in de wachtkamer te slapen wilde leggen. De dader, daarop in drift ontstoken, heeft et n bezem gegrepen en met den steel daarvan den ander een schijnbaar onbeteekenend wondje aan het hoofd toegebracht. Na de wond te hebben nitgewaiechen, heeft deze laatste zich eveneens te slapen gelegd in de wachtkamer. Toen men hem wilde wek ken, bleek hg overleden. De staking te Antwerpen. Waarschjjnljjk eindigt de staking heden. De werklieden hebben de heer Corty, voor zitter der Haudelskamer, een voorstel ge daan, inhoudende, dut zy onmiddellijk d> n arbeid zullen hervatten en 'n scheidsraad samenstellen uit twee leden van de Féló- ration Maritime, twee leden der Handels kamer en twee werklieden, die noch Chapelle, noch Milio mogen zyn. Deze scheidsraad zou binnen 48 uren uitspraak doen. L tusschen zou men alle vreemdelingen we zenden. De patroons schijnen geneigd cp dit voorstel in te gaan en zallen dezen namiddag een besluit nemen. Aan de haven i3 al'es doodstil. Antwerpen, 16 Sept. De Fédération maritime heeft de voorstellen verwo-pen, die door de werklieden aangenomen waren, en die sterkten tot onvoorwaardelijke her vatting van den arbeid en tot benoemii g van een gemengde commissie, die zal on derzoeken of er aanleiding bestaat aan de havenwerkers, die hout en graan behan delen, verhooging van loon toe te staan. Levend begraven. Een verschrikkelijk misdryf is voor on geveer drie weken in Medan voorgekomen. Een Chineesche tjen-teng van den hoofd- tandil der onderneming »Arnhemia« was er op uitgestuurd om weggeloopen koelies terug te halen. Hy vond de koelies by de arbeiders, die in de Bovenstreken aan den weg der B. O. W. werken. Hoe het toen in bijzonderheden is gegaan, is niet bekend, maar zeker is dat de koelis den tjen-teng hebben vastgebonden zoodat er geen los komen was, en levend hebben begraven, vermoedelijk na hem de kens te hebben gelaten tusschen den dood door het mes of door begraving. De man is, zooals werd geconstateerd, gestorven tengevolge van de begraving en het lijk werd later door de politie gevonden. De controleur van Medan heeft al vier van de daders te pak ken en hoopt de andere zes, die aan het wanbedrijf debet zyn, ook spoedig te zul len hsbben. Een ernstig ongeluk had Zaterdagavond omstreeks 7 uur op spoorlijn te NueneuTongelre (by Eind hoven) plaats. Ter hoogte van wachtpost 43 kropen twee meisjes onder de afsluit boomen van den overweg door, juist toen van de eene zyde de personentrein uit Eindhoven naderde, en nit de andere rich ting een goederentrein van HelmonS in aantocht was. De goederentrein reed de mei*jes aaü, met het gevolg dat het 8-jarig dochtertje van den heer R. van den Nienwenhof uit Nuenen gedood werd en het andere meisje ongeveer 40 meter werd weggeslingerd en in de spoorsloot terecht kwam. Zy bekwam kneuzingen aan een been en kwam er verder wonderwel tamelijk goed af. De schuld lag geheel by de kinderen, daar de boomen behoorlijk gesloten waren. De vereenigde zitting van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal is hedenmorgen door H. M. de Koningin ge opend met het uitspreken van de navolgende Troonrede. Myne heeren! Ik waardeer het ook thans Uwe zitting in persoon te openen. Uwe vereenigde ver gadering yindt ditmaal niet in de Grafelyke zaal plaats, teneinde stoornis te vermijden in den loop der beraadslagingen van de tweede Vredesconferentie; der gewichtigen arbeid dier conferentie volgde ik met onverdeelde belangstelling. Voor haar welslagen koester ik de beste wenschen. In menig opzicht stemt de algemeene toe stand van het land en van de koloniën tot dankbare tevredenheid. Ook dit jaar kan op het voortduren der meest vriendschappelijke betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden worden ge- sche havens blijft toenemenmet uitzondering der algemeene vrachtvaart geeft het scheep vaartbedrijf bovredigende uitkomsten. De organisatie van hot inlandsch crediet- wezen begint op Java hare gunstige uitwer king op het economisch weerstandsvermogen dor bevolking te doen gevoelen. Zee- en landmacht zoowel in het moeder land als in de Koloniën vervullen hare taak met ijver en toewijding. Omtrent do burgerlijke ambtenaren kan in denzelfden zin worden getuigd. Voorstellen tot liet brengen van verande ring in het 3e en 4e hoofdstuk van de Grondwet zallen U eerlang bereiken. De voorgenomen herziening van ons zee recht is zoover gevorderd, dat een wets ontwerp tot wijziging van het grootste deel van het tweede boek van het wetboek van koophandel en van de daarmede samenhan gende bepalingen in andere wetboeken weldra mag worden tegemoet gezien. Ook zal U spoedig worden aangeboden een voorstel, houdende veranderingen in het burgerrechtelijk deel der kinderwetten, als mede eene voordracht tot wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie, welke de gelegenheid zal openen enkele der in verband met de ontworpen administratieve rechtspraak aanhangige voorstellen zonder verwijl af te doen. Ten behoeve der instelling van een ryks- ontsmettingsdienst zal Uwe medewerking worden ingeroepen. Voorstellen zullen U bereiken tot betere voorziening in de eischen der kustverdediging. Ontwerpen tot nadere wijziging der militie- wet en tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der landweerwet zijn in voor bereiding. Eene voordracht betreffende den aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zui derzee en indijking en droogmaking van de Wieringermeer zal weldra aan Uw oordeel worden onderworpen. Voorstellen tot uitvoering van werken ter opheffing van de bezwaren, die de scheep vaart op de Waal bij lage waterstanden on dervindt, zyn in overweging. De toegezegde' wetsontwerpen betreffende de arbeidsverzekeringen ter voorkoming van scheepsrampen zullen U spoedig worden aan geboden. De verder op het gebied der sociale wet geving aangekondigde ontwerpen zijn in gevorderden staat van voorbereiding. Eene wijziging der hinderwet is ontworpen, strekkende onder meer om die wet beter dienstbaar te maken aan de bestrijding van waterverontreiniging en om het toezicht op hare uitvoering te verbeteren. Ontwerpen tot invoering ecner algemeene keuring van vleesch en tot het brengen van eenige wijzigingen in de wet op het veeartsenij- kundig staatstoezicht en de veeartsenijkun- dige politie zullen U bereiken. Met ernst wordt er naar gestreefd de versterking van het Nederlandsche Gezag in verschillende deelen van den Oost Indi- schen Archipel ten bate van de bevolking dier streken te doen komen. Wetsontwerpen zijn in voorbereiding, strekkende om de bepalingen betreffende de kustvaart in Nederlandsch Indië te verruimen en tot vaststelling der kenmerken van het Nederlandsch onderdaanschap van hen, die uit Nederlandsch Indië herkomstig zijn. Binnenkort zullen U voorstellen bereiken, tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording van de geldmiddelen der kolo niën Suriname en Curacao. Moge Uw gewichtige arbeid onder Gods zegen strekken ten nutte des volks! Ik ver klaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Ondanks den koelen zomer zyn de uit komsten van den landbouw over het geheel vry gunstig. Die van den tuinbouw in de belangrijkste tuinbouwstreken beter dan in jaren het geval was. Voor de veehouderij zijn de vooruitzichten minder gunstig gewor den tengevolge van het uitbreken van het mond- en klauwzeer onder het rundvee. De meeste takken van nijverheid en handel doorleefden een tijdvak van groote bedrijvig heid. De schoepvaartbeweging in de Nederland- Den 20sten September hopen Hendrik Ran en Wilhelmina Maria Tlsmeer. hunne 30 jarige Echtvereeniglng te herdenken. Helder, 17 September 1907. Uit naam van Moeder, Broeders en Zusters. 1882. 1907. Den 21>ten September a.s. hopen onze geliefde Ouders Jan de Boer en Johanna Catharina Garsteveld, den dag te herdenken dat zy voor 25 jaar in den Echt zyn verbonden. Dat God hen nog lang moge sparen is de weDsch van hun liefhebbende Kinderen en Kleinkinderen, P. v. o BROEKE. D y. d. BROEKE—db Eoer. CATHARINA DE BOER. JOHANNA DE BOER. MARIA DE BOER. Helder, 17 September 1907. 0. MAKELAAR, hun 12'/9 jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens de Kinderen, Helle- l J d. JONG-Alozert. voetsluis: J. C. d. JONG. IJac. ALOZERY. T.A LOZER Y-Waal. B. ALOZERY. A. ALOZERY M. ALOZERY. J. ALOZERY. Ondertrouwd C. D. BLOMMERDE en D. S. W. TEN HACKEN. 13 September 1907. Helder, ReceptieZondag 29 Sept. van 1—3 uur Binnenhaven 4. Huwelijksvoltrekking: 1 October 1907. GeborenBERTINA, Dochter van W. RUIJS en C. RUIJS—v. d. Vis. Schiedam, 14 September 1907. Heden overleed, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze gelipfde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader de Heer S. F. ARENDS, in den ouderdom van circa 85 jaar. Helder, 11 September 1907. Uit aller naam. Wed. S. F. ARENDS-Verhagen Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Tot onze diepe droefheid overleed plotseling, den 12den Septonze geliefde echtgenoot en oom, de heer JAC0BUS DAMMAN, in den ouderdom van byna 80 jaar. Wed. J. G. DAMMAN v. d. Staal. PIETER VAN DER STAAL. ADRI VNA C. VAN DER STAAL. Helder, 17 Sept. 1907. Heden overleed plotseling te A mster- dam, onze hartelyk geliefde moeder en behuwdmoeder Mevr. de Wed. C. E C00L, in den ouderdom van 72 jaren. Helder, 17 September 1907. E. RERDENIS VAN BERLEKOM. C. 8. BERDENIS VAN BERLEKOM geb. Cool. Bezoeken kunnen niet worden of gewacht. DONDERDAG 19 SEPTEMBER te 7 uur, in Café MAREES. Spreker Ds A. E. VAN 6RIETHUIJSEN, vanaf Oinsdagmiddag half vijf tot Woensdagavond half acht uur. Magazijn „DE ZON", Keizerstraat. Kanaalweg. Door de Commissie zijn voor 't vervolg onder staande bezoekuren vast gesteld i Zondag van 2 tot 3'/, uur Woensdag 6'/< 7'Auur Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat door Dr. J. C. J. C. SMITS, Arts alhier, tweemaal 's weeks, n.1. Dinsdag en Donderdagavond, vau 778-9V, uur, een twaalftal lessen zal worden gegeven in het verleenen van eerste hulp bij on gevallen, met practische oefeningen. Tot dezen cnrsns, die kosteloos gegeven wordt, kunnen Blechts 32 deelnemers worden toegelaten, terwyl tot deelneming by voor keur in aanmerking worden gebrachtop zichters, portiers, kantoorbedienden, meester knechts, machinisten en de meest ont wikkelde werklieden. De inschrijving wordt opengesteld op Woensdag 18 September, des avondH 8 uur, iu een der kamers van het Burgerlijk Armbestuur, (Kerkgracht.) De Secretaris van de Afdeeling Helder der N.-H. Vereeniging »Het Witte Kruis": G. DE VEN. Voor inlichtingen omtrent de BURGERAVONDSCHOOL is ondergeteekende HEDEN AVOND te spreken in de Schoolingang Houtstraat.van 7-8 uur. J. KRUYS VOORBERGE, Directeur. KANAALWEG 65, bericht hare geachte Cliën- tèle dat de Zaak van Dins dagavond vijf uur tot Woens dagavond 7 uur GESLOTEN is. MUZIEK- ONDER WIJZER, Hoogstraat 88. Koningstraat 52. Herstelplaats voor Rijwielen en Huishoudelijke Artikelen. Aanbevelend, HOR. WILLEM8E. op Woensdag 18 September. STRANDSTOELEN voorloopig nog te krijgen. Voor le en 2e hypotheek, credieten en voorschotten. Br. tr. motto „Kapitaal", Bureau v. d. blad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1907 | | pagina 2