Bijvoegsel van ,,'t Vliegend Blaadje", van Woensdag 18 September 1907. Anna Paulowna. Vrijdag, 13 Sept., trad voor zyne kiezers in Veerburg op de Heer Mr. Z. van den Bergh, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Helder. De zaal was flink bezet. Na een inleidend woord door den heer Raap, die de vergadering presideerde, verklaarde de spreker dat het hem zeer aan genaam was voor zyne kiezers op te treden. Aan velen waren de omstandigheden bekend, waarom dat niet vroeger was geschied. In zake zyne benoeming tot Wethouder van Amsterdam verklaarde spreker dat aan het vervullen van beide functiën ernstige bezwa ren waren verbonden. Hy wilde geene be slissing nemen alvorens eene bespreking te hebben gehouden met zijne kiezers In geen geval zou hij bedanken voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Applaus. Vervolgens liet spreker de revue passeeren wat in de Tweede in de laatste 2 jaren is tot stand gekomen of in behandeling geno men, als het ministerie van Handel, Land bouw en Nijverheid, eene wyziging van de drankwet, een wet betreflende de landsdruk kerij, het arbeidscontract, ziekteverzekering, belastingwetten, eene wijziging in de onge vallenwet, afschaffing tienden, onderzoek naar 't vaderschap, verbetering in de adminiatra tieve rechtspraak. Verschillende dezer wet ten werden nader toegelicht en beoordeeld. Vooraf deed spreker uitkomen dat er in de Tweede Kamer te veel wordt gesproken. Er moet vlugger worden gewerkt, er moet meer worden gehandeld. Ook de quaestie met mi nister Staal werd besprokeu en toegelicht. De gelden, noodig voor de uitvoering der sociale wetten, zal verkregen worden uit ver mogens- en bedrijfsbelasting, verhooging van successierechten op groote vermogens en ver hooging van invoerrechten op weeldeartike len. Hierna gaf de spreker aan en lichtte tevens toe, de wetten, die nog van dit ministerie te wachten zijn, als ouderdoms- en invalliditeits- pensioen, beperking van arbeidsduur, grond wetsherziening en eene visscherywet. Ten slotte deed spreker uitkomen dat èn in het kamp der vrijzinnigen èn in dat der Kerke- lijken een groot gemis van eenstemmigheid bestaat. Wensehelijk zou 't zyn wanneer er twee aaneengesloten partijen konden gevormd worden. Van de gelegenheid tot debat maakte ge bruik de heer Hartendorf uit Helder. Deze toonde zich een voorstander van 't ministe rie-Kuiper en critiseerde 't tegenwoordige ministerie en de werkzaamheid van de Twee de Kamer. Het gesprokene werd beantwoord door den heer Van den Bergh, waarby bleek dat de heer Hartendorf zich van onderschei dene zaken geene goede voorstelling had ge maakt Met een woord van dank aan spre ker, debater en andere aanwezigen, werd de vergadering gesloten. Zaterdagavond, 14 Sept., vergaderde in 't locaal van den heer J. v. d. Goes de afdee- ling Anna Paulowna van den Bond voor Staatspensionneering. Na opening der ver gadering, lezing en goedkeuring der notulen, las de secretaris het jaarverslag, waaruit bleek dat het ledental van 148 was geslon ken tot 116. De penningmeester, niet aan wezig, had de rekening ingezonden, waaruit bleek dat de ontvangsten bedroegen f85.17, de uitgaven f 79.28, batig saldo f 5.79. De heeren A. de Boer en C. Blom, zullen de rekening nazien en in de volgende vergade ring verslag uitbrengen. Na bespreking wordt besloten dat het Bestuur zal trachten perso nen te vinden, die genegen zijn in den aan staanden winter een tooneelstuk op te voe ren, dat betrekking heeft op staatspension neering. Tevens zal voor dien avond een spreker worden uitgenoodigd. Tot bestuurs leden werden gekozen do heeren H. J. To- zopeus en C. Blom, in plaats van den heer H. L. Müller, die periodiek moest aftreden en niet herkiesbaar was en mej. Rommerts, die naar elders is vertrokken. Hierna slui ting. De boerdery in den Kneesweg, bewoond door den heer C. Huiberts en door dezen nog 8 jaar in huur, groot 38,69.32 H.A., is in publieke veiling, ten overstaan van de notarissen L. A. v. Dyk, te 's-Gravenhage, en H. M. Beekman, te Helder, gekocht door de heeren Jn Blauboer en C. Geerligs, voor f 53900.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1907 | | pagina 5