DE WONINGCOURANT J.H.STAALMAN, Wilt Gij Engelsche Lessen Nieuwe Haverdoppen Rijwielen. Eenig.;:";: Eenig. Anno 1782. Advertentiën. P. BOMHOFF, MIDDENSTRAAT 21. W.Vervloet&Zoon Fokhanen te koop DIJkshoorn's 5 CENT PER STUK. 49 KONIN&DWARSSTRAAT 49. mmriiinimmi mi üüiiULivimmjnLiiJiu Schoenwerk. H. FEITEN. W interseizoen. Berlitz Methode, Firma P. Verfaille, Keizerstr. 110-112. Honigtaai-taai, prima Speculaas en Brok-Speculaas. voor Helder en Omstreken, Orgaan van „HELDERS BELANG", BRUINE CASCARAPASTILLES 'Sla :S3so 1H 5" IORSTPLAAT. AU NATUREL. C. LANCERIJS Czn. 1 LEVERTRAAN Gemeenteraad ven Helder. Zitting van Dinadag 22 October 1907. Voorzitter de beer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig 18 leden afwezig de beeren Over de Linden, Meyer en Van Breda, de luatste met kennisgeving Van verhindering. Na de opening der vergadering is aan do orde de Beëediging van den heer J. C. S. Schokking. Door den Secretaris binnengeleid zijnde, legt hij in de handen van den Voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af en na gelukgewenscht te zijn, neemt hy zitting. Daarna geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken. 1. Missive's van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van de wyziging van het reglement en het leerplan der Zeevaart school; idem van de gewijzigde verorde ning op het bouwen en de bewoning mededeeling, dat by Kon. besluit aan de ge meente tot 1 Sept. 1912 ontheffing is ver leend tot oprichting van een burgerdagschool. 2. Missive van de V ereeniging »d e Hoofdcursu s", berichtende, dat de heer Van Mierlo ontslag heeft genomen als leeraar in de rekenkunde en coBmographie en in diens plaats is aangesteld de heer Bartel ings. Verder wordt medegedeeld hoe thans het bestuur is samengesteld. 3. Procesverbaal van de op 27 Sept. 1.1. gehouden kas verificatie bij den ge meente-ontvanger, waaruit blykt, dat ei i 92658,016 in kas was en de boeken in orde zijn bevonden. Bovenstaande stukken worden voor kennis geving aangenomen. 4. Adres van ,Helder6 Belang', verzoekende om school 8 zoodanig te reor- ganiseeren, dat deze dient, behalve voor op leiding tot de H. B. S., ook voor hen, die meer uitgebreid lager onderwys wenschen te ontvangen. 5. Adres van H elders Belang' inhoudende het verzoek datgene te doen, wat noodig is om te bevorderen, dat de sloot langB den Parallelweg gedempt en het spoor- terrein van den openbaren weg door een hek gescheiden wordt. 6. Adres van «Helders Belanw waarin verzocht wordt het perceel Kerkgracht 31, hoek Veldstraat te onteigenen amoveeren, opdat de ingang van de Veld straat verbreed wordt. 7. Voorstel van den heer Dr. Van den Berg, om eenige wijzigingen te brengen in de reglementen van de Burger avondschool. Deze wyzigingen komen hierop neer, dat waar in het reglement van leeraren wordt gesproken ook assistent-leeraren be doeld worden. 8. Adres van de Sociaal-Tech nische V ereeniging van de demora- tische ingenieurs en architecten te 's-Graven- hage, verzoekende het daarheen te willen leiden le. dat de bepalingen omtrent verfwerkin de bestekken betreffende de voor rekening der gemeente uit te voeren werken zoodanig worden gewyzigd, dat het gebruik van schade lijke loodhoudende verfstoffen worde uitge sloten, en 2e dat voor in eigen beheer uit te voeren verfwerk genoemde verfstoffen eveneens worden geweerd. 9. Adres van .Helders Belang' bevattende het verzoek om verbetering te brengen in de verlichting der Konings-, West- en Havonpleinen. De stukken 49 worden in handen van B. W. gesteld om praeadvies. Afschaffing Kermis. Medegedeeld vrordt nóg, dat is ingekomen een voorstel van den heer Schokking, om te besluiten tot afschaffing van de jaarmarkt i kermis) en om de posten der begrooting, die hierop betrekking hebben, te sohrappen. Bovendien z^'n adressen ingezonden van gelyke strekking of waarin adhaesie aan het voorstel wordt betuigd door de Chr. Jongo- lingsvereon. .Spreuken 9 la, de Vereeniging ter verbreiding der Waarheid, de afd. Helder van den Ned. Vrouwenbond tot verhooginf van het zedelyk bewustzyn, den Korkeraac der Gereformeerde gemeente, den Chr. Natio- nalen Werkmansbond, het Bestuur van het huis v. militairen, de Chr. Officiers vereeniging van hot leger, de anti-revolutionnaire kies- vereeniging „Vaderland en Oranje* en de Chr. Onderofficiersvereeniging, terwyl de heer M. P. Polak verzoekt het voorstel aan te nemen. De Voorzitter merkt op, dat de voorsteller de nadeelige financiëele gevolgen voor de gemeente niet heeft overwogen, doch daar deze zaak reeds meermalen in den Baad aan de orde is geweest, ziet hg er geen bezwaar in deze heden te behandelen, dan kan men bij aanneming van het voorstel by de begroo ting daarmede rekening houden. Alsnu licht de heer Schokking zyn voorstel breedvoerig toe. Hy meent, dat bij aanneming van zijn voorstel wel een weg gezocht kan worden om in de gelden, die de gemeentekas zal miBsen, voorzien kan worden. Hjj vraagt wat tegen zyn voorstel is. Het adres van den heer Polak noemt hy eigenaardig en had niet gedacht, dat de onderteekenaar van het adres den treurigen moed had zich tot den Baad te wenden, daar hy de geheele kermis- week zyn huis openstelt voor jonge dochters en jongelingen zonder waarschuwing aan welk gevaar zy zyn blootgesteld. Daarna gaat spreker het nadeel van do kermis na en zegt, dat het geen feest is. Men heeft huiBelyke feesten, zooals by veijaardagen en bruiloften, men heeft volksfeesten, zooals by veijaardagen van leden van het Koninklijke huis en wil men den kring nauwer trekken dan kan dit zyn b.v. by een jubilé van den burgervader. By die alle geeft men uiting aan het gemeenschapsleven, dan is er een oorzaak. Die ontbreekt by de kermis. Dit is een pretfeest. En ons leven is te ernstig om zich over te geven aan schuldige ver maken. Men kan meer genieten door van de goedkoope reisgelegenheden te profiteeren, men is dan in de gelegenheid de schoone natuur te bewonderen of een der groote steden te bezoeken. Maar zullen de kinderen er niet onder lyden P De draaimolen, het vlooientheater en het koekhakken zullen zy missen, maar dit gemis kan vergoed worden met St. Nicolaas of het Kerstfeest. Er is veel voor de afschaffing te zeggen, want bij de voorbereiding der kermis wordt er ge spaard en het gespaarde in één week uitgegeven Alsdan wordt het goed naar de pandjeshuizen gebracht en de ellende is in de huisgezinnen gekomen. De kermis zelve is voor den winkel stand zeer nadeelig, de kermisreizigers trek ken met het geld weg. Een groote troep liedjeszangers trekken brutaal door de straten en zfjn onbeschaamder dan bedelaars. Ge durende de kermisweek zyn dronkenschap en ontucht erger dan op andere tijden. Daarom wil spreker de gelegenheid ontnomen, opdat er voor jongelingen en jonge dochters een verleiding minder is. Het is z«i. de roeping en de plicht van den Baad aan die ergclyke misbruiken een einde te maken. Ook acht hij in 't belang van de matrozen en militai ren gewenscht uit een zedelyksoogpunt de kermis af te schaffen. De heer De Geus bestrijdt de heer Schok king en zegt, dat hy het volk er niets voor in de plaats wil geven. Van den heer Polak kon men niets anders verwachten, deze is geen zedemeester. Spreker is tegen het voorstel, want de gegoede klasse heeft zijn dinér's soupé's en andere vermaken, doch de groote massa kent die weelde niet en deze wil zich ook wel eens op gepaste wyze vermaken. Niet alleen de kermis, doch elk feest zal voor sommigen een aanleiding zyn tot slechte uitspattingen. De afschaffing van de kermis zou voor kinderen een groot gemis zijn. In één opzicht is spr. het met den heer Schokking eens, "de winkelopstand spint er geen zijde bij. De heer Staalman merkt op, dat sedert jaren bijna bij elke begrooting protest tegen de jaarmarkt is aangeteekend. Maar telkens werd door de vrijzinnigen voor het blijven bestaan geBtemd. .Wij mogen het volk den kost niet voorzetten, dien we zelf niet lusten», zei in dezen Baad eens een vrijzinnig raads lid en daarmee was de kermis goed gekwa lificeerd. Er is nu ook geen enkel argument voor het bestaan der kermiB aangegeven. De vryzinnige heeren missen den moed de jaarmarkt te verdedigen. De heer Jaring zegt dat hij nog niet zoo ver iB als het toenmalige raadslid, die den kost niet lustte. Hy maakt met genoegen de kermis mee. De heer Schokking heeft voor zijn beginsel getuigd en neemt hem dit volstrekt niet kwalijk, doch hij kan zich er niet mee vereenigen. Wat aangaat de na- deelen die de winkelstand ondervindt, deze heeft men ook bjj andere gelegenhedi Toen de bioscoop-voorstellingen plaatshadden waren eiken avond gedurende een week honderden tegenwoordig en ook by de voor stelling van De la Mar was de zaal meer dan vol. Daardoor gaat ook veel geld uit de gemeente. Wat de uitspattingen aangaan, deze zijn gedurende de kermis niet erger dan op andere tijden. Daarom is hij noch van een zedelyk standpunt, noch van mate- rieele zyde voor afschaffing der kermis. De heer Schokking en de heer Staalman antwoorden op de gemaakte tegenwerpingen, en wyzen nog eens op de ellende over het volk gebracht door de kermis en betoogen, dat het dè plicht van de overheid is oen einde te maken aan de misbruiken. By stemming wordt daarna het voorstel tot afschaffing der kermis met 15 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stem den de heeren Schokking, Staalman en Van Wingerden. De heer Schokking verkrijgt alsnu het woord en zegt nu men de kermis niet geheel wil afschaffen hy voorstelt eenige beperking te maken. Hy vraagt of de heeren het recht matig vinden, dat de bezoekers der Gerefor meerde kerk ZondagB van de kermis geër gerd worden door godslasterlijke taal. Hy meent, dat dezen recht op bescherming hebben. Daarom stelt hy voor: 1. De kermis met Zaterdag te sluiten 2. Liedjeszangers, orgeldraaiers, kinderen met marmotten enz. te weren. De heer Van den Berg merkt op, dat dit een nieuw voorstel is en stelt voor de be handeling uit te stellen tot een volgende vergadering en B. W. te verzoeken hierop praeadvies uit te brengen met het oog op de financieële gevolgen. De heer Oortgysen meent, dat het voor stel van den heer Schokking aanbeveling verdient, want Zondags na 4 uur behoeven de orgeldraaiers enz. niet meer rond te gaan. Hierna wordt het voorstel van den heer Van den Berg aangenomen. Werkloosheid. In behandeling wordt genomen een adres van het béstuur der Bouwvakvereoniging fVerbetering zy ons doel", onderafdeeling van den Ned. B. K. Volksbond en het be stuur der Timmerlieden-vereeniging «Door eendracht tot welvaart", verzoekende met het oog op de heerschende werkloosheid in do bestekken voor gemeentewerken te bepalen, dat de onderdoelen voor die werken zooveel mogelijk in deze gemeente vervaardigd moe ten worden, en tevens den tyd van opleve ring zoodanig te bepalen, dat een te korte opleveringstermijn niet zal kunnen dienen als reden om voorwerpen, die hier vervaardigd kunnen worden, uit andere plaatsen te be trekken. B. W. stellen voor afwyzend op het verzoek te beschikken, omdat de uitvoering van werken in de laatste 15 jaren byna zon der uitzondering iB opgedragen geweest aan aannemers en ambachtslieden in deze ge meente en dat de termijn van oplevering steeds ruim genoeg genomen wordt. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel van B. W. besloten. Suppletolre begrooting. Ter tafel komt een suppletoire begrooting, dienst 1907, bedragende in ontvangst en uit gaaf f 103.449,59. Door deze wordt een ge deelte der leening van 1905 overgebracht op den dienst van 1907. Zonder bespreking wordt deze begrooting met algemeene stemmen vastgesteld. De heer Staalman hield zich buiten Btemming. Aankoop grond. Aan de orde is alsnu een voorstel van de Commissie van Bystand voor de gasfabriek en waterleiding, om over te gaan tot aankoop der gronden van Mr. J. K. Hummel, in het Koegras, ten behoeve der waterleiding, voor een bedrag van f 4000, daar de gronden ge durende geruimen tyd voldoende zullen zyn om de gemeente van water te voorzien en een jlatere uitbreiding naar Falga, zoo noo dig geen bezwaren oplevert. Met eenparige stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De heer Verfaille onthield zich van stemming. Ontslag. Ter tafel komt een verzoek van den heer F. Sant, hoofd van school no. 2 (Huisduinen), om tegen 1 Jan. 1908, wegens gezondheids redenen, eervol uit zijn betrekking te worden ontslagen. De Voorzitter stelt voor aan den heer Sant, die 38 jaar in dienst der ge meente en 25 jaar als hoofd der school te Huisduinen werkzaam waB, dit ontslag op de meest eervolle wyze te verleenen. Aldus wordt besloten. Naam eener straat. Op voorstel van B. W. wordt besloten aan de nieuwe Btraat achter de Walvisch- straat den naam van Trompstraat te geven. Gebruik van lokalen. Naar aanleiding van een verzoek van het Bestuur der afd. Helder van de N.-Holl. vereeniging ,Het Witte Kruis" stellen B. W. voor aan die afd. een der lokalen van het Burg. Armbestuur een twaalftal avonden in gebruik af te staan tot het houden van een cursus in eerste hulp by ongelukken. Unaniem wordt dien overeenkomstig besloten. Van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Huisduinen is een verzoek ingekomen, om in een der lokalen van de schooi te Koegras des Woensdagsavonds, wanneer de weersgesteldheid dit toelaat, enkele gods dienstoefeningen te mogen houden. B. W. stellen voor aan deu kerkeraad tot wederop zegging de gevraagde vergunning te verleenen. Na eenige discussie, waarby de heer Staalman betoogt, dat het niet op den weg der gemeente ligt een Bchool beschikbaar te stellen voor godsdienstoefeningende heer Schokking het voorstel verdedigt, op grond, dat het een proef is of er zooveel belang- itelling bestaat om tot stichting van een kerkgebouw te kunnen overgaan en de heeren Bok en Van Neck als hun meening uitspreken de bewoners van Koegras in deze gaarne hulp te willen verleenen, zonder zich te binden voor de toekomst, wordt het verzoek met 15 tegen 8 stemmen ingewilligd. Tegen Btemden de heeren De Geus, Staalman en Oortgysen. Verordening Bedrijven Door B. W. wordt, naar aanleiding eener missive van Ged. Staten, voorgesteld, om art. 5 der verordening, regelende de amenstelling en den werkkring der commissie voor de Gasfabriek en de Waterleiding aldus te wyzigen De Commissie dient den Baad, Burge meester Wethouders en den Burgemeester van advies, omtrent alle onderwerpen de ;emeente-bedrijven betreffende, waaromtrent 'naar oordeel wordt gevraagd." Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Pandjeshuizen. Vervolgens stellen B. W. voorde Ver ordening op de huizen van verkoop met recht van wederinkoop, door den heer Oort gysen ingediend en door hen eenigszins ge wyzigd, vast te stellen. Na een korte bespreking wordt met al gemeene stemmen aldus besloten, Lesraren Burgeravondschool B. W. stellen voor om onder nadere goedkeuring van den Minister van Binnenl. Zaken weder voor den tyd van een jaar te benoemen tot assistent-leeraren de heeren Th. C. G. Moorman, B. A. Adriaanse, J. K. Labout, C. N. van Gijn, J. B. Mulders, W. C. Lafeber en A. Dokter en tot leeraar in de natuur- en werktuigkunde den heer G. Tjalsma. Verder stellen B. W. voor, om voor de afdeeling waarmee de cursus is uitgebreid, het aantal lesuren van de leeraren De Car- pentier, Van Hoek en Van Dijk te ver meerderen respectievelijk met 1, 2 en 2 en hun daarvoor toe te kennen een belooning voor de heeren De Carpentier van f 30, Van Hoek f 60 en Van Dijk f 80. Nog deelen B. W. mede, dat voor de vacature Mierlo. leeraar in de wiskunde, tijdelyk is aangesteld de heer H. J. Bartelings. Daar niemand hierover het woord verlangt, wordt het voorstel in stemming gebracht en met eenparige stemmen aangenomen. Plantsoen. Van den heer Oortgijsen is een schriftelijk voorstel ingekomen, ;om op de begrooting van 1908 een bedrag van f 600 uit te trekken voor verbetering van het Spoorplantsoen. De voorsteller berekent, dat voor de door hem gewenschte plantsoenverbetering noodig zal zijn voor bestrating en rioleering f3000 h f 3500, waarvoor hy een geldleening wenscht aan te gaan. Voor het plantsoen met bykomende werken zou een som van f 3000 noodig zijn, die uit de gewone midde len kunnen bestreden worden, verdeeld over 5 jaren, dus f 600 per jaar. B. W. hebben advies ingewonnen van den gemeente-bouwmeester, die de kosten raamt op f7800. Ook achten B. W. het niet wenBchelyk zulke belangryke sommen te besteden aan werken, die niet dringend noodig zyn en eerst aan de orde dienen te komen, als de financieële toestand der ge meente gunstiger is. Zy stellen daarom voor niet op het voorstel in te gaan. B. W. meenen verder, indien de Baad toch beeluit tot uitvoering dier werken, dat het dan wenschelyk zou zyn, het benoodigde bedrag in een te sluiten geldleenhig op te nemen en alles zooveel mogelijk in één jaar te doen afloopen. Daardoor kannen alle werken, met uitzondering van de eigenlijke plantsoen verbetering, in één bestek worden opgenomen, wat voordeeliger is en waardoor voorkomen wordt, dat het Stationsplein gedurende eenige jaren een onoogelyk aanzien verkrygt. De heer Oortgysen verkrygt het woord en zegt het noodzakelyk te achten, dat het plantsoen verbeterd wordt, zonder nog te spreken van verfraaiing, is bestrating en rioleering hoogst noodig. HjJ is het geheel eens met B. en W., dat de bedragen daar voor noodig geplaatst moeten worden op de leening, die binnenkort zal worden aange gaan. Met het oog daarop wil hy het 2de gedeelte van zyn voorstel voorloopig wel verdagen. De heer Staalman geeft in overweging het geheele voorstel zoo lang te verdagen. De heer Jaring is van meening, dat het PlantBoen zoo niet langer bly ven kan en er noodzakelijk iets aan gedaan moet worden. Wanneer daar f 10.000 voor geleend wordt, heeft men jaarlijks aan rente en aflossing i f 700 te betalen. De Voorzitter merkt op, dat de gelden, die tot verfraaiing dienen, uit de geldleening kunnen gevonden worden, maar het onder houd van den Stationsweg moet uit de ge wone middelen bestreden worden. De heer Staalman heeft sympathie voor elk plan, dat strekt tot verfraaiing der ge meente. Maar wil toch datgene, wat drin gend noodig is, eerst doen, en wijst daartoe op den onhoudbaren toestand van het Hel- dorsche kanaal. Hy komt ook op tegen het telkens leenen van geld, de begrooting wordt daardoor zwaar belast. Om deze redenen zal hy tegen het voorstel van den heer Oortgysen stemmen. De heer Oortgysen brengt in het midden, dat men telkens spreekt van verfraaiing van het plantsoen, men moest eerder zeggen verbetering van de verkeerswegen. Ten op zichte van 't Heldersche kanaal zegt hg, dat binnenkort een voorstel van de commissie der gemeentereiniging is te verwachten, waarby o. a. voorgesteld wordt de 240 beer putten, die in het kanaal uitmonden, af' te sluiten. Hierna wordt tot stemming overgegaan en het voorstel van B. W. aangenomen met 10 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de hee ren Verfaille, Zander. Jaring, Grunwald, Oortgysen, Koch, De Goub en Feenders. Ontheffing Bouwverordening B. en W. stellen, naar aanleiding van een in gekomen verzoek voor, om aan den heer J. Kunst ontheffing te verleenen van art. 16 der bouwverordening voor het perceel Breewa- terstraat 14. Met algemeene stemmen wordt die ont heffing verleend. Tijdelijke diensten. Ingevolge een adres van de afd. Helder van den Bond v. Ned, Onderwijzers, om de tijde lijke diensten als onderwijzer voor een traktementverhooging mede te tellen, advi- seeren B. en W. afwijzend. Zij meenen, dat bij inwilliging van het verzoek ingewikkelde toestanden geboren zullen worden, terwyl blykens ministriëele beschikking de tyd in tijdelijken dienst doorgebracht toch niet mee telt voor de berekening van pensioen. Zonder nadere discussie wordt met alge meene stemmen het verzoek gewezen van de hand. Benoemingen. Benoemd worden tot onderwijzer aan school 6 de heer L. Bergwerff te Wieringen met 13 stemmen, tot onderwijzeres bij 't herhalingsonderwijs te Huisduinen mej. M. Langhorst met 17 stemmen, tot lid van de commissie voor toezicht op 't lager onderwijs de heer M. Wijt met 15 stemmen, en tot lid van de commissie voor wering schoolverzuim de heer B. Kastelijn, aftredend lid, met 18 stemmen. Rondvraag. De Voorzitter herinnert er aan, dat de notulen der vorige zitting niet zyn gelezen en stelt voor deze ter inzage te leggen. Dit wordt goedgevonden. De heer Oortgijsen wyst op den slechten toestand van het Molenerf, meent dat deze niet bestendigd kan blyven en vraagt een onderzoek van het bouwtoezicht. De Voorzitter belooft een onderzoek. De heer Bok vraagt eenige informatiën over het veranderen van het leerplan van school 8 voornamelijk met het oog op het handwerkonderwys. De Voorzitter geeft de noodige inlichtingen en zal het hoofd der Bchool verzoeken met het tijdstip van de verandering nog eenigen tijd te wachten. De heer Koch vestigt de aandacht er op, dat fietsryders op de voetpaden van het Stationsplantsoen rijden en zag gaarne dat daartegen I [maatregelen werden genomen. De Voorzitter zal deze wenk in overweging nemen. De heer Hartsinck wjjst op den slechten toestand van eenige straten. De Voorzitter belooft een onderzoek. De heer Van den Berg herhaalt zyn klacht van vroeger, dat fietsrijders nog steeds kinderen bij zich op het stuur zetten. De Voorzitter zegt, dat dit onderwerp by den Baad in behandeling zal komen, omdat de heer Feenders een voorstel daar over heeft ingediend. Hierna niemand iets meer in het midden hebbende te brengen, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Baad over in geheime zitting tot onderzoek van eenige belasting reclarae's. Ondergeteekende komt deze maand met beveelt zich minzaam aan tot het verrichten Tan voorkomend Timmer en Metselwerk, het leveren en plaatsen van Cementen Oekstesnen voor zinkput, bak- en putmonden repareeren van Kuipen, Tobben, enz HOFLEVERANCIERS van H. M. de Koningin 6RAVENHA6E. - PAPESTRAAT 31. Telefoon Interc. 2468. Bestellingen worden aangenomen bg DE WIT, Weezenatraat 53. Schipper HEERDT. Fabriek van Militaire Paesementerlën, Hoofdtooisels, Wapens, Knoopen, Borduur sels, enzGalonweverij. Speciale Inrichting voor het schoonmaken van gouden- en zilveren Passementeriëo. Raszuiver bekroonde Ouders Goud WIJandottef2.—. Wit Brahmaf2.-. Zwart Mlnorcaf175. Bronskleurige Kalkoenen.f6-. Slachtklppen van aff0 60 Hoenderpark >VREDE EN VRIJHEID'. Koegras 3. Is weder geregeld verkrijgbaar. MARCH AND-TAILLEUR, KONINGSTRAAT- HELDER Eerste kwaliteit Stoffen. Goede afwerking. Billijke prijzen. Verkoop van Lakens, Buks kins en Fournituren. WESTSTRAAT 15 is ruim voorzien van net en degelijk Billijke prijzen. Billijke prijzen. Speciale inrichting voor Mast- en Reperatieurerk. Beleefd aanbevelend, Gouden of Zilve ren voorwenen. Klokken, Regu lateurs, enz op afbetaling- bi komen Vervoeg U dan bij J GKAS, Sluisdijkstraat 74, Agent der Goud- en Zilver- maatschappij „de Toekomst". BijW. J.00STENBRÜG, Ylamirgstraat 43, Afslag v. Varkensvleesch. Carbonade en Lapjes 40 cent. Varkens- en Ossengphakt 35 eert. Run derlappen 35 cent. Biefstnk 45 cent. Alles per vjjt ons. Ossenkoppen f 1.50, halve 75 ct. Óssenharten 60 ct. Slijm Gal- en Maagpillen, per doosje 25 en 50 ot. Deze pillen bevorderen de geregelde ontlasting, verdrgven de gal en zui veren het bloed. Men lette er op, dat ieder doosje voorzien is van den naam Firma A. M. BOOM. Overal verkrijgbaar in de Drogistwinkels. Te Helder bg Firma DE BIE BIERSTEKER, Te Schagen bg R. REZELMAN. Te Anna Panlowna bg D. ZON. Te Schagerbrug bg J. ODEN- DAAL. Te Oude Schild bg P. VOS. Te Alkmaar bg NIEROP en 8LOT- HOUBER. door een Engelschman, gestudeerd aan het Dulwich College Londen, in de in de Taal, Handels-Correspondentie en Conversatie. Prijs per lesuur f 1 één persoon, f 1.50 twee personen, f'1,80 drie personen. .1. C. DYMOCK WOOD, Helder, Koningsplein 112. en wordt daarenboven nog gogurandeoi-d. Gebruikt dus K. KROONEIEKEN a 4K cent per stuk. |P"»»*R| Alleen verkrijgbaar bg T. C. BAKKER, Kelzeratraat. Wederom een partij ontvangen. A LAAN, SPOORSTRAAT 116 Wegens vergevorderd Seizoen grOOte opruiming van gebruikte Rijwielen, legen zeer lagen prijs. Aanbevelend, W. THEINERT—LE MAIR Zuldetraat la. het beslist beste, ale ook het goedkoopste adres voor Grootste sorteering Chocolade- en Suikerwerken. En groSs En détail. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, zal eerstdaags en verder geregeld 2 maal per maand verschijnen en gratis verspreid worden. Inschrijving van Woningen, Kamers, enz., die te huur zijn, kan vanaf heden geschieden. Zeer billijke condities. Vraagt inlichtingen aan het Bureau Woningcourant, bij J. C. Duinker, Spoorstr. 92 Telefoon 97. Vraagt uitsluitend onze p. flacon f 0.30 en f 0.75. Met aangenaamste laxeermiddel. Overal verkrijgbaar. BROCADES STHEEMAN - MEPPEL Wederom vepkpijgbaap heerlijke Honing Taai-Taai, 18 ot. pop pond. Prima Speculaas, 35 en 50 ct. per pond. ui00 r* 5 ac eo O jé OgfUl B I ENS IZ!> I 5-^ 03 PI 5 r o ■In! ">orï jegpi-? W" I no» I 432 1 Beleefd aanbevelend, SPOORSTRAAT 33. 0^ fon ®o0Oó(f^ah o *ti geneest*. bladen gunstig beoordeeld, «foor Prof. H.Wefers Bcttlnlt (e Utrecht en door véle Doctoren 'aanbevolen. ZWOLLE - plEZERSTRAAT Verkrijgbaar In maathoudende flacons a f 0.86, bulten de fleech bij de* firma H. DE BIE BIERSTEKER. Kelzeratraat 93; M«J. E C. BAIS, Roz«n«traat 82 Ml J. DE KOK, MiddMUtraat 83a.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1907 | | pagina 6