Bpoegsel van 't Vliegend Blaadje GEMEENTERAAD VAN WIERINGEN. van Woensdag 26 Februari 1908. Anna Paulowna. Vrijdag 21 Februari vergaderde in Veer borg de Afd. Anna Paulowna van de Holl. Maatzch. van Landbouw. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer P. Kaan, lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van een aeBtal ingeko men atukken, o. a. een schreven van 't sta tion voor kaascontrole, waarin werd medege deeld dat de h°er O. J. van Overzee lezin gen over dit onderwerp houdt. Met algemeene stemmen werd besloten dezen spreker uit te □oodigen. Van den directeur-generaal van landbouw was een schrjjven ingekomen over 't nemen van proeven met serum tegen mond en klauwzeer by vee. De heer J. Waiboer deelde mede, dat by hem koeien ingespoten waren en die daardoor in 't geheel geen last van genoemde ziekte hadden gehad. Niet-in- gespoten dieren daarentegen wel. Bij de be handeling van den beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering werd besloten het voorstel van de afd. Hoeksche Waard, inzake het uitgeven van oen eigen landbouwblad, te steunen. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer O. H. Geerligs en tot plaatsvervanger de heer J. A. Kaan. Hierop volgde eene in leiding van den heer J. A. Kaan over het Belgische trekpaard. Spreker bracht hulde aan den voorzitter, omdat hg gekocht had de hengst t Jupiter", omdat daardoor in deze ge meente een begin was gemaakt met de koud- bloedfokkerg. De heer Kaan besprak vervol gens de voornaamste deelen van 't paard. De vereischten van een Belgisch trekpaard syn: vele en goede spieren en een flink beeuder- stelscl. Als goede eigenschappen van dit dier werden genoemdzachtaardigheid, handel baarheid en werklust. Op tweejarigen leef tijd kan het reeds den kost verdienen. In elk klimaat kan het wennen. De fokkerij van deze paarden komt met die van de onzen overeen. Wil men koudbloed veulens fokken, dan is noodzakelijk dat de ouders beide ook koudbloedig zgn. Hierna werd in hoofdtrek king medegedeeld de afstamming van tJupi- ter", waaruit bleek, dat dit dier van edel ras is. Nadat eenigen, naar aanleiding van het gesprokene, het woord hadden gevoerd, be dankte de voorzitter den heer Kaan voor zij ne inleiding. By de rondvraag deelde de heer G. Brands mede, dat hg ageut is geworden voor eene Duitsche firma in zaden. Voor het teelen van spinaziezaad kan hg veel voordeeliger con ditiën aanbieden dan door anderen totnogtoe zijn gegeven. De heer J. A. Kaan geeft het bestuur in overweging eene alphabetische lyst van de leden op te maken en dan elk jaar in volg orde van deze ljjst eene afgevaardigde en plaatsvervanger aan te wijzen. Nadat de heer G. Brands op zich had genomen indeApril- vergadering een inleiding te houden, werd de vergadering onder dankbetuiging gesloten. Zaterdag 22 Februari hield 't departement Anna Paulowna der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen eene buitengewone vergadering in Veerborg. Als onderwerp ter bespreking stond op het convocatie-biljetBestuursvoor stel tot opheffing der Spaarbank. Na opening der vergadering door den Voorzitter, den heer J. Oostra, gaf deze een overzicht der gehouden correspondentie met 't hoofdbestuur der Maatschappij, waaruit bleek, dat ook dit hoofdbestuur onder de bestaande omstandig heden opheffing wenscheljjk achtte. Hoofd motief voor de opheffing was de oprichting eener boerenleenbank alhier, die niet alleen gelegenheid geeft tot opname en wel onder de meest gnnstige voorwaarden en de grootst mogelijke zekerheid, maar tevens ook gelden in leen verstrekt. Het bestuur van 't departe ment achtte het in 't belang der ingesetenen bij dh bank in 't vervolg hunne gelden te deponeeren, vooral ook omdat zjj een hooger percent uitkeert. Naast deze Bpaarbank had men hier ook nog de Rijkspostspaarbank, die zelfs aan kinderen voor de kleinste bedragen gelegenheid tot sparen geeft. Uit een en ander volgde, dat de nutsspaarbank onder deze omstandigheden geen of weioig recht van bestaan heeft. Met deze conclusie van 't bestuur vereeuigde zich de bestuurs leden der spaarbank en ten slotte werd met algemeene stemmen tot opheffing besloten. Aan 't bestuur der Bpaarbank was volgent de wet de taak opgedragen verder deze zaak af te wikkelen en eerstdaags zal van die zijde eene circulaire den inleggers bereiken, met bepaling van den tijd, waarop de uit- keering der gelden zal geschieden. Na dank voor de opkomst werd deze buitengewone vergadering door den Voorzitter gesloten. Wieringen. De verheuring van gemeente-eigendommen heeft opgebracht f 89.327a f^et rietgewas in de Haukus werd opgehouden) de eigendommen van het Heemraadschap brachten f 772.147» op. De hevige wind van jl. Zaterdagavond heeft ook in onze gemeente hier en daar schade aangericht. Behalve eenige vernielde schut tingen, afgewaaide dakpannen en schoorsteenen werd een vlet van S. S. te Weaterland, welke op het land lag, geheel vernield, terwijl een groot deel van de bouwvallige boerenwoning van J. P. instortte. Vergadering van 22 Februari 1908. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering, de no tulen worden voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het besluit tot af- en overschrijving op het afgeloopen dienstjaar en van de begrooting voor den schoolbonw op Westerland. Voordracht voor een onderwijzer op Wes terland. De heer D. Koppedraaier te Klioge wordt met algemeene stemmen benoemd. Bg de rondvraag deelt de heer Hermans mede dat de heer S. Koorn op Oosterland zich beklaagt over het gedrag van de school jeugd, die over zijne schutting klimt, eieren wegneemt en meer dergelijke buitensporig heden begaat. De voorzitter neemt goede nota van dese mededeeling en sluit de vergadering.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 5