lllïl KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, WIerIngen en Anne Paulownem No. 3667. Woensdag 8 April 1908. 38ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Borgelijke Stand der gemeente Teiel, Bureau: Spoorstraat Telef. 59. Bureau: Kenlngetr. 29. Interc.-Telef. 50. .gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 31 Maart 1908, ■"Bjnde een voorzetting van de vergadering van 10 Maart 1.1. (vervolg)- By den post uitvoering van rioleering en istrating maakt de heer Van den Berg de ipmerking met dit werk te wachten tot de Jomm. van 't Held. kanaal rapport heeft iitgebracht, waartegen de Voorzitter geen lezwaar heeft. By den post verlichting door gas van madninen merkt de heer Terra op, datz.i. .og een tweetal lantaarns meer geplaatst tienen te worden dan B. W. voorstellen. Je Voorzitter zegt, dat deze wel uit de gewone exploitatie-kosten gevonden kannen worden. Het voorstel van B. «Sb W., om de Visch- markt te beharden wordt goedgekeurd. Het verzoek van de Vereeniging Ambachts school komt nu in behandeling. Door B. W. wordt opgemerkt, dat als ,nd'de Raad het verzoek inwilligt, het bedrag &Dtfcal moeten worden verstrekt onder hypo thecair verband van alle daartoe vatbare eigendommen der Vereeniging en onder de d*v<dgende voorwaarden: 1. dat de vereeniging zen,voor ronte en aflossing hetzelfde zal hebben »ak.to betalen, waarmede de gemeente wordt belast; 2. dat de gemeente het recht heeft na overleg met 't bestuur, lokalen der Ambachtsschool kosteloos te gebruiken voor ^^do Burgeravondschool; 3. dat het aantal leer- SSvakken zonder voorafgaande goedkeuring llvan den Raad niet wordt uitgebreid4. dat ■Ide begrooting voor een volgend jaar en de Jarekening en verantwoording over een afge- '®loopen jaar door den Raad behooren te goedgekeurd. De heer Van Breda geeft zijn bevreemding te kennen, dat B. W. zoo spoedig bereid zyn, om het verzoek in te willigen. Hij meent, dat het gebouw geen voldoende over waarde heeft en hij is niet verzekerd, dat over 5 jaar de school nog bestaat. Reeds nu wordt er niet onderwezen volgens een volledig leerplan. De inrichting is geen ambachts school, maar een smidschooler wordt alleen onderwjjs gegeven in smeden en timmeren. Wanneer dit zoo blyft, is het te verwachten, dat de subsidie's verminderd zullen worden. Spreker wil de inrichting echter niet tegen werken, daarom stelt hy voor het gebouw te koopen en het dan tegen billyken prys onds late uur (kwartier voor twaalf) tot den vol genden avond verdaagd. Vergadering van Woensdag 1 April 1908, zijnde een voortzetting van die van den vorigen avond. Voorzitter de heer Van Steijn, Burgemeester Tegenwoordig 11 ledenafwezig de heeren Terra, Verfaille, Eoch, Hartsinck,".Van den Berg, Van Wingerden, Staalman, Schokking en Over de Linden, de S eerstgenoemden met kennisgeving van verhindering. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft heropend, stelt hy aan de orde het voorstel van den heer Oortgysen, om f 7800 op het leeningsplan te plaatsen tot verbetering van het plantsoen by het Spoorwegstation. De heer Oortgysen licht zyn voorstel nader toe en zegt, dat hij dit bedrag op het leeningsplan wil brengen, om aan het bezwaar van sommige leden te gemoet te komen, die het te hoog vonden om het in de begrooting op te nemen. Verder wijst hij cr op, dat het plantsoen dringend verbetering eischt, wat bestrating en rioleering betreft, waar voor dan ook het grootste deel der som benoodigd zal zijn. f 1700 zyn noodig om hot plan Springer uit te voeren. Na deze toelichtmg wordt het voorstel met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Véór slemden behalve de voorsteller de heeren Feenders, Krijnen, Grunwald, De Geus, Jaring, Zander en Van Breda. Alsnu komt in behandeling het voorstel van den heer Krynen, om alsnog het leenings plan met f 10000 te verhoogen, ten behoeve van het kanaal. van de verbetering aan de Vereeniging te verhuren. Des avi kunnen er dan de lessen van de burger avondschool gegeven worden. De heer Staalman critiseert zeer sterk de handelingen van het Bestuur der ambachts school. Hy noemt het een brutaliteit het verzoek te doen om een hypotheek van f 20000 te vragen en begrijpt den moed niet om by de gemeente aan te kloppen. De geheole beweging had van den beginne af geen voldoende sympathie en de Raad heeft zich door onware voorstellingen laten ver lokken do subsidie te verleenen, waarop de Provincie en het Rijk volgden. Verder zegt de heer Staalman, dat geen enkele finan cieels instelling zulk een hypotheek zal verleenen. Waar het Bestuur is geweest, was een sjovel adres. Ook de belangstelling in de gemeente is niet groot en hy zou wel willen weten hoeveel aandeelen van de lee ning van f 12000 hier geplaatst zyn. De heer Girunwald antwoordt den heer Van Breda, dat wanneer de gemeente het gebouw kocht f 82000 noodig zou zyn. De bewering, dat het leerplan niet volledig uit gevoerd wordt, betwist hij, want het is door de regeering goedgekeurd. Dat hier hoofd- I® zakelijk onderwjjs in 't smeden wordt ge geven, acht hy geen verkeerdheid, maar een voordeel, omdat het onderwijs zich aan den toestand aanpast. De ambachtsschool voor ziet in een bestaande behoefte. Ter weer legging van het gesprokene van den heer Staalman zegt de heer Grunwald, dat deze in zyn bestryding uitdrukkingen bezigt als brutaliteit, die zeker bestemd zyn voor de publieke tribune, maar geen argumenten zyn en merkt op, dat de aanvraag geenszins brutaal is, want in verschillende gemeenten (zyn of gebouw of grond of beide aan be gaande rereenigingen gegeven. Dat het bestuur valeche voorstellingen zou gebezigd t hebben, is onwaar. Men had de schriftelijke toezegging van een financieele instelling, op wier soliditeit men bouwde, maar de geld- i «iris. van 1907 deed hier zyn invloed gelden. Ten opzichte der geldleening kan hy mede- deelen, dat de geldleening van f 12000 is geplaatst, voor het grootste deel in deze gemeente. Hy twyfelt niet of de school is rendabel te maken. De heer Van den Berg heeft de aanvraag onaangenaam gevonden, maar nu de school eenmaal is gebouwd, zal hij voor het ver leenen der gelden stemmen. Hy meent, dat de school voor de gemeente waarde heeft, want de burgeravondschool heeft de lokalen noodig. De heer Staalman beantwoordt den heer Grunwald en noemt het een gevaarlyk stuk k voor de gemeente, omdat de rente niet ge waarborgd is. De heer Jaring merkt op, dat het bestuur der ambachtsschool geen gift vraagt, zooals de heer Staalman het voorstelt, maar het geld wil leenen. Daar tnsschen is een groot verschil. Nog doet hy uitkomen, dat de school wel degelijk levensvatbaarheid bezit, want ook dit jaar hebben zich weder een voldoend aantal leerlingen aangemeld. Door het bestuur zyn alle pogingen aangewend om op andere wyze het benoodigde geld te krygen, doch deze zyn mislukt. Spreker vindt het ook onaangenaam by de gemeente aan te kloppen, maar zy heeft er niet het minste nadeel by. Had hij die zekerheid niet, ongetwyfeld zou hij niet de aanvraag mede onderteekend hebben. De heer Staalman antwoordt hier nog eens op en doet uitkomen, dat z. i. de risico voor de gemeente te groot is. De heer Terra zal tegen stemmen, omdat er gevaar in schuilt, dat andere inrichtingen een dergelijk verzoek zullen doen. By stemming wordt alsnu met 18 tegen 5 stemmen gunstig op het verzoek der Veree- niging Ambachtsschool voor Helder en Omstreken" beschikt. Tegen stemden de heeren Schokking, Terra, Van Breda, Staal man en Van Wingerden. Hierna wordt de vergadering wegens het JiB- het Heldersche De heer Krynen zegt, dat hij dit voorstel doet, om de Commissie vrijheid te laten iets verder te kunnen gaan dan B W. voor stellen. De heer De Ven acht die gelden niet noodig en meent, dat geen ander plan in aanmerking kan komen dan dat der bemaling. De verbindiug met de liniegracht is niet mogelijk. De heer Krijnen wil de Commissie niet vooruitloopen met harefcplanneii. Welk plan »ekozen zal worden, weet hy niet, dat van W. is de minst kostbare, daarom is het wenscheljjk een hooger bedrag uit te trekken. De heer Grunwald hoopt dat wij van den stank verlost worden, dat de Commissie met een goed plan voor den dag komt en wil daarom een flink bedrag beschikbaar stellen. Het voorstel wordt daarop met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren De Ven en Van Neck. Door deze beslissing is het bedrag, dat voor de verbetering van het Held. kanaal beschikbaar is gesteld, gebracht op f 35.400. Hiermede is het leeningsplan afgehandeld i zegt de Voorzitter, dat het in 't geheel f 271.200 bedraagt. Hij stelt nu voor B. W. te machtigen stappen te doen, om te geraken tot het aangaan van een geldleening tot een reëel bedrag f 272000. Die mach tiging wordt met algemeene stemmen verleend. De heer Jaring vraagt of den Raad nog n nader voorstel aangeboden wordt, waarbij het percentage nader geregeld is, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. Kohier Hondenbelasting. Aangeboden wordt het Kohier voor de belasting op de honden, dienst 1908, tot een bedrag van f 1970,50. Met algemeene stem men wordt dit vastgesteld. Benoeming Aan de orde is de benoeming van een Commissie van 5 leden, in zake de verbete ring van het Heldersche kanaal. Gekozen worden de heeren Verfaille met 9, Terra met 8, Oortgijsen met 8, Jaring met 8 en Koch met 6 stemmen. Rondvraag. De heer Feenders vestigt de aandacht op de eerstdaags in te voeren nieuwe dienst regeling der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij, waarbij de avondBneltrein en de trein van half 9 vervallen, waarvoor een boemeltrein om 7 uur in de plaats komt. Hy vraagt of B. W. alsnog hun in vloed willen aanwenden om den ouden toe stand bestendigd te doen blyven, en dat in elk geval de sneltrein behouden blyft. De Voorzitter belooft te zullen doen, wat Van Breda brengt in het midden, dat door de tusschenkomst van den Voorzitter voorkomen is, dat de loodsen hier woonach tig naar IJmuiden zouden overgeplaatst worden. Nu de nieuwe stoombooten voor het loodswezen in dienst komen, is bepaald, dat de loodsen hier mogen wonen. Hy vraagt of de Voorzitter nogmaals zijn bemiddeling wil aanwenden, dat deze personen hier kun nen wonen. De Voorzitter en de heer Jaring verzeke ren, dat de nieuwe regeling geen of weinig invloed op het vertrek der loodsen zal hebben. Hierna niemand iets meer in het midden hebbende te brengen, wordt de openbare vorgadering gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting tot behandeling van eenige belas ting-reclame'8. nemen aan eene bespreking die niet volledig en grondig mocht «jjn. In verband met bovenstaande verklaringen acht men het zeer wel mogelyk, dat de tegenstanders der overneming door obstructie het geregeld werk zullen trachten te beletten. Wy hebben reeds meermalen gewezen op het gewicht der al- of niet-onderneming van den Congo voor België. De Engelsche bladen verklaren dat Engeland gaarne zien zal dat België den Congo Staat overneemt. De »Morn. Post" zegt dat Engeland België wil steunen, omdat het overtuigd is dat het Belgische vo'k onbeperkte macht wil kragen over den Congo-Staat en daardoor zal kunnen waken tegen een slecht bestuur als tot dusver. Do «Daily Graphic" is van oordeel, dat in de overneming van den Congo-Staat voor België geonerlei politiek of financieel bezwaar gelegen is. Zoolang de nieuwe koloniale wet maar naar geest en woord wordt nageleefd, kan er hoegenaamd geen gevaar zyn voor internationale verwikkelingen. Indien de horvormingon h6t moederland eenige geldelijke offers opleggen, zal dit toch slechts tydelyk zyn, want de kolonie is ryk en haar bronnen zullen zichontwikkelen op een wyze, die onder het huidige stelsel onmogelijk is. Iodien de mogendheden hierin België kunnen helpen, by voorbeeld door een herziening van het douane-tarief, kan men zeker zyn, dat niets hiertoe zal nagelaten worden. Onder dergelijke omstandigheden zou een nieuwe verdaging van het vraagstuk onjuist cn niet te rechtvaardigen zyn. Het beste ie de overneming zoo spoedig mogelyk goed te keuren. De rechterzijde zal wel niet nalaten op de Engelsche inzichten te wyzen als op iets dat haar standpunt sterk maakt. De Sultan van Marokko is van oordeel dat Frankrijk niet Btreng geooeg optreedt en daar door de pacificeering juist wordt tegengehou den. Een 80 man neerleggen geeft niets, ver klaarde hy, men moet heele stammen omsin gelen, hun vee meenemen enz.eerst dht zal ndruk maken. De corrospondent, tegen wien de Sultan dit als zyn meening uitte, waagde dc opmerking, dat men in Frankrijk allicht zulk een hardhandig optreden niet zou billy- kon au dzsr. zal hy wel gelyk in hebben. Telegrammen uit Marukko berichten intus- echen dat het in de MarokkaanBche havens rustig is. Do troepen van generaal d'Amade zyn gelegerd in het centrum van het land dor Mdakra, de gewone verzamelplaats voor gewaponde benden en raiterafdeelingen. Een bloedige botsing had te Rome plaats tusschen socialistische arbeiders en do politie, versterkt met trorpen. In stryd mot de be velen der politie wilde een gedeelte van den stoet, die een begrafenis van. een arbeider bijwoonde, een anderen weg volgen. Toen do agenten dit trachten te beletten werd met Bteenon geworpon, waarby verscheidene agen ten en een commissaris gekwetst werden. Toen er ook een schot viel sommeerde de politie en daar dit niet hielp vuurde zy op de be- toogera, die 3 dooden en 15 gewonden kre gen. A's protest tegen dit'optreden der ge wapende macht werd te Rome ds algemeene staking voor eenige dagen geproclameerd. De Duitsche Rijksdag houdt zich bezig met de behandeling der vereenigingswet waarvan de taaiparagraaf het verbod om in ver gaderingen eone andere dan de Duitsche taai to gebruiken, behoudens enkele uitzonderin gen het meest gewicht in de schaal legt. De oppositie bestaat uit centrum en socialis- die vast aaneengesloten tegenover de re- geerings (bloc) meerderheid staan. Zaterdag heeft de regeering hare voorstellen betreffende de taaiparagraaf, zooals die door de commis sie uit de blocpartyen waren voorgesteld, zien aannemen met 200 tegen 179 stemmen en 7 onthoudingen. Voor de grensgewesten een nieuwen last naast de talrijke anderen, dis dienen moeten om de bewoners te «verDuit- schen." In de bouwbedryven te Parys is een ern stig conflict uitgebroken. Sedert gisteren (Maan dag) zyn alle bouwvakarbeiders uitgesloten, waardoor duizenden zonder werk zyn. De patroons verklaarden by de zoo hoog opge voerde eieohen en de voortdurende aanhitsin gen van propagandisten, wier doel het is den ondernemers van werken schade te berokke nen, niet langer meer het werk te kunnen voortzetten. Aanstaanden Woensdag zal de Congo-kwestie in de Belgische Kamer in behandeling worden genomen. Reeds de vorige week waren al 18 sprekers voor het debat ingeschreven, 't Belooft heel warm te zullen loopen. De rechterzijde is vastaangeslotenzy meent dat de quaestie lang genoeg bekend is en van alle kanten bekeken. De nog te honden redevoeringen zullen niemand meer bekeeren of van gedachte-doen veranderen. Met alge meene stemmen op één na is besloten de beslissing vóór de verkiezingen van Mei te doen vallen. De socialistische linkerzij is even beslist tegen de Congonaasting als de rechterzyde er voor is, on zal al het mogelijke doen om de onderneming, 't zy vóér of na Mei, te doen mislukken. De liberale linkerzy is het onderling niet zoo goed eens als de beide andere partyen. Een deel is voor de oplossing vóér Mei, maar een ander grooter deel heeft verklaard dat zjj hardnekkig weigeren zullen deel te Helder, 7 April. Geneeskundig schooltoezicht. Hoofdstuk VI van het jaarverslag van onze Gezondheidscommissie is geheel gewijd aan de school. Het vormt een belangrijk deel van het verslag. Het blijkt dat de gezond heidscommissie zich niet alleen vergenoegd heeft met in te gaan op tot haar doorge drongen klachten over onhoudbare veront reiniging van de schoollucht door privaten en urinoirs in school 8, ter opheffing waar van zy voorstellen heeft ingediend bij B. en W., zy heeft bovendien het initiatief geno men tot het geneeskundig onderdek der schooljeugd door Dr. H. F. Minkema en in het belang dier jeugd gebruik gemaakt de aanwezigheid van een kundig specialist. Het rapport van dit onderzoek is in bovenge noemd verslag afgedrukt. Het onderzoek had speciaal betrekking op het voorkomen van adenoïde vegetatie», eono aandoening die in de laatste jaren overal zoo de aandacht heeft getrokken, sedert bekend is dat deze ziekte zoo'n remmenden invloed uitoefent op de ontwikkeling der verstande lijke vermogens van het kind, dat bovendien nog bedreigd wordt door gevaarlijke ooraan doeningen. Van hoeveel belang het dan is voor het kind om tydig genezen te worden ligt voor de hand en het is daarom te meer te betreu ren dat Dr. Minkema van de zjjde der ouders zoo weinig medewerking heeft ondervonden, 't Is alsof men niet begrepen heeft dat er zoo groote belangen voor het zieke kind mee gemoeid waren. Dr. Minkema onderzocht ongeveer een 1000-tal kinderen. Het resultaat van zijne onderzoekingen is weergegeven in tabellen. Zoo bevat tabel I de uitkomsten van het onderzoek, ingesteld by die kinderen, die als achterlijk of wat doof of hardhoorend door onderwijzers aangewezen waren. Dat wa ren in het geheel 280 jongens en 208 meis- es, dus 488 kinderen. Van deze kinderen eden er 376 aan adenoïde vegetaties, 95 hadden groote amandelen, 134 waren min of meer doof en 17 hadden een loopend oor. Blijkt hieruit dat de onderwijzers zeer goed hebben uitgekeken, tevenB is het duidelyk dat zeer veel kinderen in meer of minder mate van adenoïde vegetaties last hebben. Wanneer men dan nogeens in aanmerking neemt dat de onderwyzers aohterüjke kinde ren moesten uitzoeken, dan is het toch wel zeker dat die afwyking uiterst nadeelig werkt zooal niet zoozeer op de gezondheid van het kind, dan toch op de verstandelijke vermo gens. Tabel II bevat opgaven van totaal 507 kinderen, die niet door de onderwyzers wa ren aangewezen, doch by geheele klassen wer den onderzocht. Onder deze 507 kinderen kwamen er voor 112 met adenoïde vegetaties, 57 met groote amandelen, 70 min of meer doof en 9 met loopend oor. Bovendien heeft dr. Minkema nog andere dingen opgemerkt, die hij aan het slot in hot kort vermeldt, zoo o. a. vond hy veel slechte gebitten, maar, wat uit een besmet tingsoogpunt veel erger is, hy nam waar 5 gevallen van besmettelijk hoofdzeer en 2 ge vallen van mondsyphilis en dat zonder op zettelijk onderzoek in die richting. Geen won der dan ook, dat hy zijn verslag eindigt met den wonsch dat hier een geneeskundig toe zicht op de scholen zal worden ingevoerd. Wanneer we komen tot de treurige ontdek king dat het mogelyk is, dat op onze scholen kinderen komen met mondsyphilis, dan ryzen ons de haren te berge, wanneer we er aan denken, hoe appels, griffels, boterhammen, paardenbitten enz. bij de kinderen dikwyls van mond tot mond gaan. Aan dat geneeskundig schooltoezicht heeft de gezondheidscommissie enkele bladzijden gewyd in den vorm van eene «Aanvulling en wijziging van de verordening tot regeling van het Openbaar Lager Onderwijs in de Gemeente Helder", by B. en W. ingediend. Deze voorstellen komen in hoofdzaak hier op neer, dat de klasse-onderwijzer, na daar- too onderricht te zijn, de kinderen eenmaal per week nagaat en'speciaal let op hoofd, oog, neuB, ooren en op de houding van het kind. Wordt bevonden dat het kind wat bij zonders heeft, dat verdenking wekt op ziekte, dan krygen de ouders daarvan bericht en kunnen ze het advies van hun huisdokter vragen. Dat onderwyzers en kinderen met besmettelijke ziekten niet op school worden toegelaten spreekt van zelf en de gezond heidscommissie heeft het officieele lystje aan gevuld met kinkhoest, rubeola, bof, schurft, ventuberculose, waterpokken, wondroos, tra- citomateuse en gonorrhoiscbe oogaandoenin gen en syphilis. Als de ziekten even afschu welijk zijn als de namen die hier vermeld worden, dan kunnen wij met deze voorstel len in onzen schik zijn. Daarnaast verlangt dan de gezondheids commissie eene geneeskundige verklaring, die van elk kind moet worden afgegeven door den huisdokter, de eerste maal wanneer het naar school gaat. Bezwarend is dit geneeskundig schooltoe zicht niet, evenmin als de kosten, die per jaar misschien f 600 zullen bedragen voor de geheele gemeente. Als men bereikt wat beoogt, n.m l. een zoo eenvoudig en goed mogelyk geneeskundig toezicht op de school jeugd, dan zal dat ongetwyfeld een zogen zyn voor de gemeente, doch ook hier zullen de ouders in het belang hunner kinderen moeten medewerken en zich de moeite ge troosten hun huisarts te raadplegen voor hunne kinderen, wanneer dat van bevoegde zyde wenschelijk wordt geacht. Waarlijk geen »root offer, dat hun in 't belang hunner oigen kinderen wordt gevraagd. Onze Vloot. Nederlandsche vereeniging >Onze De Vloot" heeft een verslag doen drukken, loopande van 26 Juli 1906 tot 1 Januari 1908, dat in de eerste groote algemeene vergadering sinds de oprichting der Ver eeniging, te houden op 29 April, zal worden uitgebracht. Het verslag geeft de geschie denis van de oprichting der Vereeniging (op 26 Mei 1906 te 's-Gravenkage). In Sept. 1906 werd een oproeping tot aansluiting tot het Nederlandsche volk gericht en achter eenvolgens kwamen nu afdeelingen tot stand te Vlissingen, Helder, Utrecht, Eyaden, Den Haag, Leiden, Cnracao, Rot terdam, Ngmegen, Arnhem en Weenen In het verslag is vervolgens afgedrnkt de iu April 1907 verspreide memorie omtrent bet doel van »Onze Vloot" en worden de beknopte verslagen der afdeelingen mede gedeeld. Ds geldelijke verantwoording slnit in ontvangst en uitgaaf met f 6264.83, aan wijzende een saldo in kas van f 1238.181/)- Bij de herdenking van het 25-jarig bestaan der Marine-Vereeniging te Wil lemsoord, is aan den heer C. de Boer Jr., boek- en courantdrukker te Helder, die steeds belast was met de levering van het door genoemde vereeniging benoodigde drukwerk, als bljjk van waardeering, een fraai zilveren herinneringsmedaille aange boden. Aan deze medaille was een veree- rend diploma toegevoegd, onderteekend door het bestuur der Marine-Vereeniging. (H.blad.) De 18-jarige pakhuisknecht J. M. de J., die in den nacht van Dinsdag op Woens dag door het kloeke optreden van den hoofdagent B. van Dam te Amsterdam ge arresteerd werd, heeft thans bekend ook schuldig te zyn aan de brutale inbraak, die kortgeleden 's nachts hg een inwoner van Watergraafsmeer plaats vond. De J. heeft toen op de slaapkamer der familie, uit de kleeren van den heer des huizes de brandkastsleutel gehaald, maar kon er geen gebruik van maken, omdat onraad bem noodzaakte te vluchten. Hjj nameen paar horloges en een portefeuille mede. De laatste werd bjj zjjne aanhouding op hem bevondeD, en van de uurwerken lad hg de bank van lesningbriefjes op zak. Vrijdagmiddag is te Roermond een stellage van de in restauratie zijnde kerk der Geref. gemeente naar beneden gestort. Drie echilders, die zich daarop aan 't werk bevonden, vielen van een hoogte van 18 M. raar beneden. Alle drie werden zeer ernstig gekwetst. Te Maarsen is de vorige week een verzuim door de politie gepleegd, dat zeer dkuk besproken wordt. Een Amsterdammer, die daar bedelende is, is Maandag door de politie in het arrestantenlokaal opgeborgen. Doch men heeft bljjkbaar den man geheel vergeten. Woensdag vertoefde hg nog in het hok, zonder dat men naar hem had omgezien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig dat hg door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschuwec, wat hem ten slotte gelukte. De postbode hoorde zgn roepen Daarna werd de man door da politie losgelaten. Verongelukte schepen. Volgens Bureau Veritas zijn in de maand Februari verongelukt 50 zeilschepen en 37 stoomschepen, als Zeilschepen 1 Duitsch, 13 Amerikaan- sche, 12 Engelsche, 2 Spsacsche, 4 Itali- aansche, 1 Japanscb, 11 Noorsche, 6 Zweedsche. Stoomschepen2 Duitsche, 1 Ameri- kaansch, 19 Eogelsche, 3 Oostenrgksche, 2 Spaansche, 2 Frabache, 2 Grieksche, 2 Jnpansche, 2 Noorsche, 1 Russisch en 1 Zweedsch. In deze cgfers zgn begrepen 1 zeilschip en 2 Stoomschepen, die als verloren moe ten worden beschouwd wegens gemis aan tjjdingen. In Onder de Streep" in het Han delsblad lezen wij Jonkheer van Geenpartioulier secretaris van H. M. de Koningin, komt naar Am sterdam om er alles te regelen voor de jaarlgksche visite. Is er misschien al ge weest voor dit doel. Physionomie bekend van de plaatjes van alle Koninginne-reizan der laatste jaren. Jong, vief, elegant zgn marine-nniform dragend. Stoere werkermilitair tot iD de toppen van, zgn nagels; goed vaderlander tot iu de fraDje vau zgn epauletten. Persona grata bg zgn meesteres; zeer bemiod bg Mie leden der hofhoudingigoed kameraad, vrjj zelfs van sporen van intri- gjgeeBtvriendeljjk en welwillend jegens het personeel. Bekwaam arraügenr van vorstelijke rei- zeo, oogenschgulyk zonder veel omslag en gewichtigheid. Het horloge van zgn ge biedster, wakende voor de handhaving dier exactitudedie la politesse des Rois is en der Koninginnen. Is voor het Neder landsche Hof wat baron Fay was voor het Hof van den eersten Napoleon. Omtrent het aantreffen op zee van de vischsmak O 75 wordt het volgende medegedeeld Vrijdagmorgen, toen de schokker SCH 3 nog visschende was, kwam het Ostender vaartnig op hem aanzeilen. Op korten af stand we>d een boot uitgezet, waarin drie matrozen waren, met eenige zeilen, kom passen en lichten, die aan boord van den schokker werden geworpen, waarna de drie man oversprongen. Aan boord van het zinkende schip bevonden zich nog een matroos, benevens de schipper. Do Belgen weigerden echter beslist om deze beide mannen te gaan halen, en aangezien de schokker slechts met twee koppen bemand was moest de stuurman van den schokker Leen Rog alleen in de boot naar de visch smak en had de voldoening beide mannen te redden. Volgens zeggen van den schipper had men het schip al pompende boven water gehouden, doch zon het beslist binnen hen uur zinken, zoodat men het ongeraden achtte het vaartuig op sleeptouw te neme:?. Zaterdagnacht werd de O 75 echter op gemerkt door den logger SCH 410, van wiens bemanning drie matrozen op het vaartuig overgingen, en dit nabg de Sche- vening6che haven brachten. Daar het echter pril laag water was, bleef de smak in de buitenhaven vastzitten en zonk daar in den hoek bg het Noorderhavenhoofd. Het zal worden leeggepompt en verder binnen gesleept worden. Voor de bevoegden rechter te Londen is Vrjjdag en Zaterdag de zaak behandeld van den Nederlandschen haringlogger Twe^ Gezusters tegen den Schotschen Btoomlog- ger Alexandra Mand. E'scheres beweerde, dat door schuld van de Alexandra Maud de netten van de twee loggers in elkaar verward waren geraakt en mannen van den Schotscben logger de netten van den Neder landschen gekapt hadden, zoodat ze ver loren gingen. Eischeres vroeg daarvoor schadevergoeding. De uitspraak was, dat de schuld van de Alexandra Maud niet was bewezen, en evenmin bewezen, dat mannen van dien logger de netten van de Tweo Gezusters hadden gekapt. Dat konden mannen van de Twee Gezusters wel zelf hebben gedaan 1 De eisch werd duB afgi wezen. Het ongeluk met den torpedojager Tiger" is gebeurd in de bunrt van St. Catherine's Point, op het eiland Wight. Donderdagavond vertrok het Portsmouth- smaldeel van de Engelsche knstvloot zes groote oorlogsschepen, waarvan de kruiser »BerwikM er een was naar Portland. Eenigen tjjd daarna stoomden zeven of acht torpsdojagerg de haven uit. Zjj hadden in opdracht de groote schepen in te halen en aan te vallen. Toen dat omtrent 8 uur 's avonds gebeurde was het zeer donker, en de groote schepen hadden alle vuren bedekt. Toen deze de torpedojagers gewaar weiden, trachten zjj den aanval te ontkomen door den steven af te wenden, steeds op do torpedojagers vnrende. De >Tiger" trachtte toen de »Berwick" voor den boeg heen te varen, maar kwam er onder. De kruiser had op dat oogenblik een vaart vau 12 knoop, de »Tiger" ongeveer van 22 knoop. De »Berwick" meet 9800 ton, de»Tiger" 400. De torpedojager werd in tweeën gesneden en zonk dadeljjk. Van de manschappen in het voorscb'p is er waarschjjnljjk niemand gered. Dadeljjk werden er sloepen te water gelaten, zoowel van de »Berwick" als van andere schepen, en 23 man werden nog uit het wattr gered, vau wie er echter een gpoedig beweek35 verdronken er, onder hen de gezagvoerder. Xnseasonden. Wie helpt mede? Mijnheer de Redacteur verzoeke beloofd ood klein plaatsje in Uw veelgelezen b'ad, U by voorbaat dankzeggende voor de ver leende plaatsruimte. Als inwoner dezer gemeente hoop ik, dat vele ingezetenen het ondervolgende met aandacht zullen lezen, en alle plaatselijke vereenigiDgen er bet hunne toe by zullen dragen, om dit doel te helpen bereiken. Vooral de vereeniging voor vreemdelingenverkeer •Helders Belang* zou ik gaarne dit pnnttor band zien nemen, daar het volgen» m i. ge heel op den weg van deze ligt. Dit zou dan voorsion in een Bodert lang in deze gemeente gevoelde behoefte, zoomede tot ver/raaiing dezer plaats, en in bet belang van alle in gezetenen van Helder. Mjjn bedoeling is deze: 1. Om in het centrum dezor gemeente b.v. z.g. f»poorboschje* (desverkiezende) to doen aanleggen een kinderspeeltuin, hetiij van go- meentewege of nit bijdragen der ingezetenen, zooals die elders bestaan, b.v. te Amsterdam. 2. Dat onderg, met bescheidenheid eenige punten in overweging geeft, die volgens *.i. dit doel zoude kunnen benaderen. a. Dat deze tuin worden aaDgelegd met het front en ingang b.v. aan de zyde van bot stationsgebouw op de rand van bet nu reeds bestaande plantsoen, (middenstuk), omgeven door een hek, dat waarborgt tegen over- klimming, met aan alle zijden overlatende, dat daaromheen gewandeld kan worden. Dit laatste vooral met het oog op het geven van volkieoneerten, waarvoor midden in de tuin een wegneembare muziek tent (bouten) geplaatst kon worden. b. Dat verder een gedeelte der boomaan- planting zou kunnen wor-ien behouden voor eenige schaduw. Het plaatsen vau rustbanken enz wat verder noodig zal blijken. By de in gang een portiersbuisje voor den portier, teveBS bergplaat» voor los»e toestellen, by nacht, enz. c. dat de kosten van aanleg, zoomede bet onderhoud zouden kunnen worden gevonden uit kleine entreé'», b.v. 1 2 ct. per kind en per apeeltyd op 1 dag. Iedere huismoeder goeft wel eens zoo'n bedrag aan hare kleinen, terwijl dit teveDS nog nuttig werkt. d. Dat onderg. vermeent dat de baldadig heden op den publieke weg zoo niet geheel, dan toch zeker tot bet minimam worden te rug gebracht. Ook zou deze plaats bijzonder geschikt zyn voor verzameling van kinderen by feestelijke gelegenheden, en zoude kinderen die vau andere gemeenten deze plaata bezoeken, hier een rustig zitje vinden, amucement, eu vlak bij bet station zyn. e. Dat wat betreft de openbare orde in de eerste plaats zou moeten bestaan een reglement, opgehangen in den speeltuin, verder zou b.v. een sorvelleerende agent van politie bier ge durende de speeluren aanwezig zyn en verder geleiders van kinderen waken voor beschadi ging, alles omschreven in bet reglement v. orde. fdat b.v. de hoofden der gemeentescholen in overlegging met onderwysers(essen) het recht werd toegekend op zchool hen, die zich door vlyt en ijver waardig hebben getoond dos Woensdags- en Zaterdagsmiddags vrijkaarten nit te reiken. Dat door de gemeente wande lende schoolklassen (ook die der bewaar school) daarin b.v. kunnen rusten, spelletjes uitvoeren, enz. Dat ondergeteekende vermeent) dat; waar overal vooral voor jeugdige menschen de sport wordt aangemoedigd en aangeleerd, dit voor deze gemeente een bijzonder nuttige instelling t. Redenen waarom volgenB i. niet togen de kosten van aanleg en onderhoud, (die nog zooals ik reeds aangaf gedeeltelijk, of mettertijd geheel worden gedekt) behoeft te worden opgezien, daar dit aller belang geldt. Veel zou hier nog voor te zeggen zijn, doch dan soa ik te veel plaatsruimte van den geaebten Redacteur vergen. Ik hoop echter dat dit schrijven een aan sporing zal zyn voor vele ingezetenen en plaatselijke vereenigiDgen, om hierop zich per adres tot den gemeenteraad te wenden. Mocht dit in de toekomst verwezenlijkt worden, zoo zal onderg. zich gelnkkig gevoelen op deien goeden inval te zyn gekomen, en is ook hjj genegen om als dit mocht geschieden uit par ticuliere bijdragen, hieraan krachtig mede te willen. Wie helpt dus mede U, Mijnheer de Redacteur, hartelijk dank- seggende voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zyn, Hoogachtend, W. W. van 28 Maart tot en met 3 April 1908. GETROUWD Jacob Kalis en Hütjn van Wjjk, (den Burg.) Gerrit Bruin en Frouwtje Scbagen, (Oudeschild.) Jan Jacob Bruin, (Oadeschild) en Heuriette Cornelia van der Vliet (Eendracht.) GEBOREN Johanna Maria, d. v. Hendrik van Heerwaarden en Hendrica Bakker, (de Koog,) Diederika Josina d. v. Jan Bas en Aagje Petronella Pool (Hoogenberg.) Biem z. v. Jacob Dekker en Chri»tina de Ridder (DjjkmanshniseD.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1