BIJVOEGSEL VAN 'T „VLIEGEND BLAADJE", VAN ZATERDAG 25 APRIL 1908. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. Helder, 24 April. Zwem- en badinrichting. De zwemkunst ie soo oud als de menaohheid zelve en is dan ook door alle eeuwen heen, zoowel door mannen als vrouwen beoefend. De een siet in het zwemmen by eventneele ongewenichte kennismaking met het water een middel om sich te redden, een ander oefent zich, om zjjne lichaamskrachten te sterken, een dorde ziet in het zwemmen een geschikt middel om het lichaam rein en frisch te houden, maar voor alle beoefenaars is 't zwemmen een groot genot, dat slechts in bijzonderheden gevoeld wordt door de zwemmers selve. Onze gemeente is ryk aan water, dat geschikt is voor de kunst, als men de beginselen te boven is, maar alle begin is moeielyk, vooral by 't zwemmen. Velen hebben het zwemmen geleerd buiten toestemming van ouders en soms nog wel in water, dat vele gevaren met zich brengt. Het is dan ook bjjna onbegrijpelijk, dat een plaats als de onze, die op zoovele nuttige instellingen kan wjjzen, nog niet in het bezit is eener zwem- en badinrichting. Of daar behoefte aan bestaat? Voor meer dan 20 jaren is dit reeds in alle plaatselijke bladen erkend en zijn er dan ook vaak ernstige pogingen door verschillende personen aangewend, doch tot nu toe zonder succes. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Dept. Helder, heeft zich de zaak aangetrokken en is nn verder als ooit gevorderd tot het schoone doel. Zooals wy in een vorig artikel meldden, was aan Z.Ex. den Minister van Waterstaat vergunning gevraagd een zwem- en badinrich ting te mogen plaatsen in de Koopvaarders binnenhaven, tusschen Kuiper-en Jagerstraat (voorzijde). Deze vergunning is nu verkregen, zoodat de oommissie verdere stappen kan doen. Het eerste werk is wel de liefhebbers van zwemmen en vooral ook ouders van schoolgaande kinderen, corporaties als Witte Kruis, Veroeniging tot bestrijding der tuber culose, Hercules, Gymn. Vereenigingen enz. aan te moedigen zich voor de goede zaak te interesseefen. Het zon immers mooi zijn als de inrichting spoedig tot stand kwam? Hoevelen syn er hier, die om het lichaam rein en sterk te houden, reikhalzend uitzien naar een geschikte gelegenheid om zich in 't water te kunnen bewegen. Hoevele kinderen hebben niet bepaald behoeft in 't frissche water om te dartelen. Als alle liefhebbers van zwemmen een paaltje aandragen, dan is onze Zwemschool i in een korten tyd gereed, want ook hier geldt de oude spreuk: «Eendracht maakt macht". De commissie wenscht geld op te nemen, tegen vast te stelllen rente met aflossing en wanneer aan uwe deur geklopt wordt om één of meer aandeelen te plaatsen, denk dan aan die spreuk, waardoor ons Vaderland sterk en groot geworden is. Heldersche Voetbalbond. H.V.B. XI—A.V.V. 5—0. Zondagmorgen 8 uur toog ons elftal opweg, ditmaal met één invaller, teneinde omstreeks 11 uur tegen A.V.V. uit Alkmaar uit te ko men. Reeds dadelijk werpen de A.V.V.-spelers zich, begunstigd door den sterken wind op 't H.V.B.-doel, doch onze achterspelers weten weldra hun veld te ontruimen en na eenige i aanvallen van beide zjjden treedt de rust in met den stand 0—0. Al spoedig na de rust weet onze voorhoede het vyandelyk doel te vinden, zoodat ons eerste punt niet lang uit- bljjft (1—0). Na eenige schoten die niets uit werken weet onze links-binnen de stand op 2—0 te brengen. Een strafschop, die aan Helder wordt toegekend, wordt in een derde punt omgezet (3—0). Nadat de stand 40 is geworden, wordt een goede schot van den midden voor prach tig gehouden door den A.V.V.-kieper, toch kon hy niet beletten, dat even daarna een hoekschop door den rechts-binnen werd inge- i kopt (5—0). Nadat onze achterspelers eenige aanvallen van de A.V.V.-voorhoéde heeft af geslagen, wordt »tyd" gefloten. H.V.B. XI—U.V.V. 2—0. Tweede Paaschdag eveneens, nu met twee invallers, werd de reis naar Alkmaar aan vaard. Het weer werkte niet mee, zoodat toen ons elftal tegenover IJ.V.V. uit IJmuiden stond, het veld obb aan den winter herin nerde. Hoewel wind tegen hebbende, blykt ons elftal reeds dadelyk de meerdere te zyn, doch eenige schoten leverden door buitenspel en goed verdedigen van den IJ.V.V.-kieper geen doelpunten op. Na een aanval van IJ.V.V. weet onze links-binnen ons de lei ding te verschaffen (10). Een tweede aan val afgeslagen hebbende, weten onze achter spelers het spel op de IJ.V.V.-helft te ver plaatsen, hetgeen onze voorhoede niet onbenut laat, door even daarna te doelpunten -(20). Na eenige schoten op hun doel dringt de linkervleugel van IJ.V.V. nogmaals door, doch te vergeefs. Even daarna is het tyd. Door ook dezen match gewonnen te hebben moet ons elftal des namiddags om halfdrie in de flnale spelen tegen Haarlem III, waar door beslist zal worden wie van beiden de eerste of tweede medaille zal verwerven. Na wat uitgerust te hebben, wordt om halfdrie gespeeld de wedstryd: H.V.B. XI—Haarlem UI. 2—3. Na eenig verdeeld spel, waarby beide doe len beschoten worden, weet de Haarlemsche midden-voor te scoren (01). Helder treedt nu meer handelend op, en na eenige schoten van onze rechtervleugel komt de gelijkmaker van onzen midden-voor (11). Nadat ons doel eenige gevsarlyke oogenblikken heeft doorleefd, is het half-time. Hierna krijgen wy wind mee en ieder verwacht een over winning van onzen kant, doch onze spelers waren te uitgeput en konden niet verhinderen dat de rechtervleugel van Haarlem doelpuntte (L-—2). Eenige schoten van onze voorhoede worden gehouden, het spel verplaatst zich en even daarna is de stand 13. De wedstryd wordt nn des te spannender, daar wanneer de stand zóó blijft de medaille voor 't beste doelgemiddelde voor ons verloren zou eaan, doch onze supporters laten niet na door hunne aanmoedigingen den spelers nieuwe krachten te gevenonze voorhoede dringt door en de stand is 23. Hierdoor aangemoedigd, span nen de onzen nogmaals alle krachten in om goljjk te maken en haast zal dat gelnkken, doordat onze links-bniten voor open goal staat, werd niet voor een klein ongeval gefloten. Kort daarna is de tyd voorby en zyn twee medailles door het harde werken van ons elf tal verdiend. Des avonds had in Hotel Toelast" het gemeenschappelijk diner en uitreiking der medailles plaats, waarby het niet aan sym pathie en bewondering voor ons elftal ontbrak, hetgeen wel bleek uit de welgemeende toe juichingen en toespraken der aanwezigen. Met den sneltrein kwam het elftal en zyn suppor ters al zingende en brallende aan om door collega's, voetballers en verdere belangstel lenden te worden begroet. Cheerende en zin gende werden de menschen door den «mimen uitgang" van het perion gehost en ging het in optocht naar Café «Central". Daar aan gekomen werd de feeststemming eenigszins neergedrukt door het weinig sympathieke en alleB behalve tactvolle weigeren van den eige naar om ons binnen te laten, doch dit was weer spoedig vergeten, toen wy even daarna in #De Pool" gezellig bijéén zaten en op het behaalde succes dronken. Het succes is des te grooter, wanneer wy bedenken, dat de H.V.B. nog zoo kort bestaat en reeds nu een zoodanig elftal in het veld kan brengen, dat het niet alleen één medaille verwierf, doch zelfs nog een tweede voor het beste doelgemiddelde. Lezen wy dit alles na, dan valt het toch te betrenren, dat onze voet ballers zóó ten achter staan by die van andere plaatsen, wat voetbalterrein betreft, want hadden zy vrije beschikking over een goed terrein gehad, om behoorlijk te knnnen oefe nen, wat hadden ze d&n niet gepresteerd Zou een vereeniging als „Helders Belang" niet kunnen helpen hierin te voorzien? Voor belangstellenden melden we nog, dat de behaalde medailles in de etalage van den heer Troost zyn geëxposeerd. Zondag 26 April voortzetting der compe titie 12 unr. 't NoordenSommelsdjjk. Scheidsrechter: Verhens. 2—3 uur. A F. en H C. III—H.G.I. Scheidsrechter: Meerens. (Ingezonden.) Receptie ten Palelze te Amaterdam. Over het gaan en komen ter receptie op het paleis op den Dam te Amsterdam, by ge legenheid van het bezoek van H. M. de Ko ningin, schryft een der medewerkers van het Handelsblad het volgende: Nadat wy weer een jaar lang onder de be klemming zyn gebleven van het leege Paleis- op-den-Dam, werkt nn in-eena, als een con gestie, welke naar het hoofd stijgt, al die pracht van Koninklyke Statie. Dinsdag en Woensdag zyn het de dagen van receptie ten Paleize. Bargerlyk - deftig Amsterdam van dezen tjjd, dat wars is van niterlyken praal, stapt nu uit zyn kamgaren pak, om zich te hullen in hofkleed. Dit is dan tot een verlustiging der oogen en ons redactiebnrean ligt zoo goed gesitueerd daarvoor. Te kykeu in deze receptiedagen naar het aanstappen van de officieren, die wichtig schryden onder het gewicht van den hoogen rang en onder de zwaarte van vele sierselen het joyensere van jonge lnitenants, die wat honterig langs-beenen in spik-splinter-nienwe uniformendaarnaast de wyd-losse stap der zee-officiers, die zich wat moeilijker bedwin gen kannen, aan landhet krakend trippen van oavalerie-offlciertjes in hun glanzet.de lak-stevels. Dan ook de bnrgerlyke hoogwaardigheids bekleders. die heel niet te herkennen zyn in inlke dagen, zoo statig en soo vol niter- lyke autoriteit, die den indruk maken van zich zelf niet meer te herkennen in hun glim- mend-beknoopte rokken en zoo'n degen opzy. Vele bnrgemeesters statigen aan, den hals omlijst van breed-geschakelde ambtskettingen vervolgens de gemeenteraadsleden, die, onder hun maritieme steken, op leden lyken van een krygsraad. Eindelijk, gestoken in deftig zwart, dat even nitpypt onder zorgvuldig dichtgehouden overjassen, de bestnnrs-, de commissie-, de comité-, de bonds-, de vakdepntatiesdie gaan altyd eendrachtiglijk bjjeen, drie stuks, voor zitter, secretaris en penningmeester, welke zich alle drie even ernstig en even receptie- bewust gedragen, en ook alle drie even stijf zich honden, om te sparen de smetlooze hand schoenen, de spatlooze glimschoenen, de on kreukbaarheid van hoogen hoed, die toch ook z(jn glanB geeft aan deze feestelijke, pralende vertooning. Naar dit alles vergaapt zich Amsterdam in zyn receptie-dagen. Een enkele steek staat met de kokarde aan de averechtsche zydeeen enkel grijs demi-tje omhnlt wat karig den hoftooi daarondereen ambts-doordrongen burgemeester van bui'en struikelt over zyn degen als die hem tnsschen de beenen steekt, en niet elk rytuig, dat voor rijdt, is een equipage. Foei, wie daarop letl Want is het geheel geen schouwspel, ons Koninklijk Amsterdam waardig, wanneer wy daar het beste wat wy aan onze burgerij be zitten, zien opgaan ter Receptie, ten Paleize? Binnenkort zal te Cherbourg de grootste onderzeesche boot, die tot na toe gemaakt werd, te water worden gelaten. Het vaartuig zal 64 M. lang zgn en een waterverplaatsing hebben van 625 ton het zal een gemiddelde snelheid van 15 knoopen hebben. Volgens het laatste bericht zyn er bjj het spoorwegongeluk in de buurt van Melbourne 143 menschen gewond en 42 gedood. De trein, die het ongelnk veroorzaakte, had twee zware locomotieven voorop, en met groote vaart liep hy den anderen achterop. Onder de dooden was een vrouw, die den vorigen dag getrouwd was. Het ongeluk gebeurde omtrent elf uur 's avonds en de dokters waren niet aanstonds op het terrein. Dieven waren al ganw bezig van de slachtoffers ringen enz. te stelen. Door esn hond verscheurd. Het tweejarig kind van een landbouwer te Boom by Antwerpen kwam over de binnenplaats langs het hondenhok en wilde het beest plagen. De bond werd woedend, sprong op het kind toe, sleepte het in zyn bok en beet het zoo deerlyk in het hoofdje, dat het niet meer kennelijk is en waarschynlyk het leven er by zal inschieten. Men heeft den hond met een geweer moeten doodschieten om hem het kleine slachtoffer te doen lossen. (>Hbl. v. Antw".) Texel, 23 April. Wekelijks vertrekken van bier veebooten met koeien naar de groote voorjaarsmarkten hier en daar. Met den handel schynt het echter voltstrekt niet naar wensch te gaan. Vooral voor de veekoopers van elders, die belangrijke hoeveelheden rnndvee op de stallen in voorkoop aankochten, moet veel verlies worden geleden. Men spreekt zelfs van f25 a f30 op elke koe. Wat het wol vee hier betreft, dit verkeert in uitstekenden toestand, in weerwil van het koade weer van den laatsten tyd. De aanvoer van door den stoomschelpzuiger «de Tyd", nabjj het eilandje Grient gebag gerde grint, hondt aan. Reeds wordt een rui mere opslagplaats gereed gemaakt, om verder aan te voeren voorraad te knnnen bergen. Van elders komen ook al bestellingen in. Doordien met geen mogelijkheid is te ramen hoe groot de in zee liggende grintbanen wel zyn, valt het moeielyk kontrakten voor le vering naar elders af te sluiten. Ingezonden. Mijnheer de Relacteur. Mag 't bestuur van de afd. v. d. Bond van Ned. Ond. een plaatsje verzoeken naar aan leiding van een paar ingezonden stukken in Uw blad, de onderwijzers betreffende. 't Publiek toch zal in de «Kindervriend" en de «Onderwjjieravriend" allicht een paar onderwijzers zien en 't kan zyn, dat het in deze niet geheel mis ziet. Daarom achten wy' 't nodig er even op te wyzeD, dat de Bond, de organisatie der klaese-onderwyzers, niet wil geacht worden steeds er mee in te stemmen, wat soms door een enkele, op eigen verantwoordelikheid wordt wereldkundig gemaakt. Wy willen even ons standpunt toelichten. Volgens de wet moet dit jaar de salaris- regeling der Ond. herzien worden en krijgt de gemeente tevens extra-rijkssubsidie, volgens dezelfde kortelings aangenomen «wet Rink". Met 't oog op die voor de deor staande herziening heeft de afd. v. d. Bond hare zienswijze in een adres aan de gemeenteraad neergelegd, hierop neerkomende, dat de aanvangsjaarwedden dienen verhoogd te worden en dat de verhogingen naar diensttijd vlugger behoren te worden toegekend en van een hoger bedrag dienen te zyn. Met particuliere wensen als zodanig hebben wy ons niet bezig te honden. In de tegen woordige ljjd behoeft zeker niet meer betoogd te worden, dat de organisatie, de vukvereeni- ging, de plaats is, waar deze afsonderlike verlan gens ter sprake gebracht knnnen worden, om de zienswijze van zo mogelyk 't hele korps te kunnen formuleren. Wie zich eigenzinnig bniten de organisatie houdt of buiten de organisatie om noch extra persoonlike verlangens wil trachten te bevorderen, doet in 't oog van iemand, die voor 't verenigingsleven voelt, een onnnt, maar ook een verderfelik werk, daar dit ijveren van hem alleen dienen kan, om de zaken troebel te maken. Nu mogen in vroeger tijden mogelik troebel-water-visserijen in trek geweest zyn: ongaarne zonden we ze in stand gehouden willen zien. En dit te meer, daar zulk afzonderlik ijveren, dikwjjls zonder te beschikken over verschillende gegevens, meermalen de onderwijzers in 't algemeen meer nadeel heeft gebracht, dat die particuliere yveraars zelf schijnen te kunnen inzien. 't Bestnnr van de Bondsafdeling wil gaarne ieder belanghebbende of belangstellende een zo dnidelyk mogelyk inzicht trachten te geven in deze zaak, die gewoonlik door 't pnbliek, verkeerd ingelicht, of in een vooringenomen stemming gebracht, totaal verkeerd wordt ingezien. Wij slaan niet «de bedelmars", zoals zelfs wel mensen menen, die beter moesten weten. Wy vragen, ons steunende op motiven, die we gaarne aan nanwkenrige beschouwingen willen laten onderwerpen, wy vragen verbetering van de salarisregeling, omdat die beter kan en moet zijn. 't Is geen kwestie van loven en bieden, maar van ioiioht en vergelijking. Wannrer in een gezin vader en moeder te zorgen hebben voor vyf jongens en twee meisjes, dan is 't voor een buitenstaander mal te hooren, dat de jongens geregeld wor den achtergesteld by hun zusjes, dat bjj alle gelegenheden de zusjes een extraatje krjjgen en de jongen6 worden afgesnauwd of met beloften gepaaid. Maar voor de joDgens zelf is 't óf om nit bun vel te spriDgen, als zjj gevoel van eigen waarde hebben, bf om in een doffe onverschil ligheid te vervallen, wanneer niets in hnn binnenste hen prikkelt tot verzet tegen een zo ongemotiveerd handelen. Want ongemoti veerd is dat, al koBten de schamel) pakjes van de vyf jongens samen meer dan de nette japonnetjes van de zusjes. Zo ziet het publiek gewoonlik de kwestie niet in, maar dat is de zaak en met allerlei drogredenen wordt dat goed gepraat. En gepaaid werd er, dan deze en dar gene afzonderlik. Dat maakte de zaak des te erger. Dat moest nit zyn. En daarom zonden we de verschillende kioder- en onderwyiersvrienden willen ver soeken, alvorens hnn verlanglijstje voor den dag te halen, om eerst eens na te denken en by de organisatie zich te vervoegen als zjj menen, iets belangrijks te vertellen te hebben. En 't pnbliek zonden we teveDS willen ver zoeken, wanneer hel voorgelicht wordt, wel te willen nagaan, van welke zyde 't licht schijnt. U, M. d. R. dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, met achting het bestuur van de afd. Helder v. d. Bond van N. O. ('t Bovenstaande is geschreven in de ver eenvoudigde spelling spelling Kollewjjn.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 5