KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, en Anna Paulowna 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. rNo. 3680. Zaterdag 23 Mei 1908. Bureau: Spoorstraat Telef. 59. Bureau: Konlngstr. 29. lntere.-Tolof. 50. Gemeenteraad, van Helder. Zitting van Dinsdag 19 Mei 1908. Voorzitter de heer Van Steijn, Burgemeester. ^Tegenwoordig alle (21) leden. Na de opening der vergadering wordt aan de orde gesteld de beëediging van het nieuw gekozen raadslid. Na door den secretaris in de zaal binnen geleid te zijn, legt de heer M. de Waard de by de wet gevorderde eeden af, wordt door den Voorzitter gefeliciteerd en neemt zitting. Daarna worden de notulen der vorige zit ting gelezen, die onveranderd worden vast gesteld. Vervolgens geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken: 1. Missive's van Ged. Staten, behelzende goedkeuringen van het besluit tot het aangaan eener geldleening, van de schoolgeld kohieren en van het kohier van den hoofdelij ken omslag. 2. K e n n i sgevingen v. de aannemingen hunner benoemingen van den heer F. T. A. Cedée, als leeraar aan de Zeevaartschool en van mejuffr. B. M. Frederiks, als onderwij zeres aan school 3. - Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Ontslagaanvragen van den heer I. Poldervaart, als onderwijzer aan school 6 en van mejuffr. M. Held, als onderwijzeres aan school 3. Aan beiden wordt dit ont slag eervol verleend, respectievelijk tegen 1 Juli en 15 Augustus a.s. 4. Een verzoek van het bestuur van de school met den bijbel, om ontheffing van art. 18 der bouwverordening, omdat by den herbouw der school de voorgeschreven maxi mum-hoogte van het gebouw zal worden overschreden. Na ingewonnen advies van de Gezond heidscommissie en van den gemeente-bouw meester, stellen B. W. voor gunstig op het verzoek te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 5. Een adres van den heer M. Kuiper, Oostslootstraat 18, verzoekende verbetering van de rioleering aldaar, door de rioolput voor zyn woning van een stankafsluiter te voorzien. Wordt in handen gesteld van B. W. ter afdoening. 6. Een adres van den heer J. Spruit, waarin nogmaals verzocht wordt de stoep treden voor de woning Keizerstraat, hoek Calilorniestraat te mogen aanbrengen. Wordt in handen van B. W. gesteld om praeadvies. Hulpschool. Ter tafel komt een schrijven van Ged. Staten, waarby goedkeuring wordt onthouden aan het raadsbesluit, om aan het bestuur van de school met den bybel de houten hulp- school te verhuren voor de som van f 10 per maand. Daar de waarde van het houten gebouw op f 5000 wordt geschat achten Ged. St. den huur te laag en meenen dat dit beschouwd moet worden als een door de gemeente aan een byzondere school verleende oudersteuning, welke bij art. 3 der wet op 't lager onderwys verboden is. B. W. stellen nu voor den huur te be palen op f 25 per maand. De heer Schokking acht de beslissing van Ged. Staten niet zooals zij behoort, want door den huur op f 10 per maand te stellen, wordt aan het byzonder onderwijs geen onder steuning verleend; het is moeilijk uit te maken of f 25 den juisten prys is. Hij zal evenwel niet tegen het voorstel stemmen, omdat er haast is met de verbouwing. De heer Staalman teekent ook protest aan tegen het besluit van Ged. Staten en zegt, dat het onmogelyk de bedoeling van den wetgever kan geweest zyn, een verhuring als deze te beschouwen als ondersteuning van het byz. onderwijs. Hij meent dat de huurprijs voor een gebouw, dat voor afbraak bestemd is, hoog genoeg was berekend, en als er geen spoed by de verbouwing was, zou hy den Raad voorstellen bij de Hooge regeering in beroep te gaan. Hy betreurt het, dat Ged. Staten het genoemde wetsartikel aldus uitleggen, te meer daar de ambachts- het houten gebouw voor niets heeft i gebruiken en zy goedkeuring schonk aan een hypotekaire leening van f 20.000. De heer Jaring had ook gaarne gezien, dat het bestuur van de school met den bijbel op de gunstig mogelyke conditiën de hulp- school in gebruik had gekregen, maar moet toch protesteeren tegen de uitlatingen van den heer Staalman, die te pas en te onpas de ambachtsschool er by sleept. De Voorzitter wyst er op, dat de Minister van binnenl. zaken in zyn schryven, waarin toestemming werd verleend de slooping der houten school tot October uit te stellen, de wenk gaf by verhuring rekening te houden met art. 3 der onderwyswet. De heer Van den Berg geeft als zijn meeuing te kennen, dat Ged. Staten de wet volkomen juist toepassen, want f 10 huur is z. i. een gratificatie. Nadat nog de heeren Schokking en Staal man het woord hebben gevoerd, komt het voorstel van B. W. in stemming, dat aan genomen wordt met 19 tegen 2 stemmen. Tegen i Staalman stemden de heeren i en De Waard. Marine Schietwedstrijd. B. W. doen het voorstel om van ge meentewege een zilveren medaille beschik baar te stellen ten behoeve van de Marine- schietwedstryden alhier, te houden op 29 Juni tot en met 3 Juli a.8. Met eenparige stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Telefoon. De voorzitter stelt alsnu aan de orde het punt waarvoor hoofdzakelijk deze vergade- dering is belegd, en wel op verzoek van de Telefooncommissie, bestaande uit de heeren Feenders, Staalman, Krynen, Jaring en Schok king. Genoemde commissie wenscht mededee ling te doen van den stand der telefoonkwes tie op dit oogenblik en verzoekt machtiging tot het doen van verdere stappen. De heer Feenders, voorzitter der commis sie, het woord verkrijgende, zegt, dat hy het wenschelyk acht over te gaan in geheime zitting tot het doen van intieme mededeelin- gen. De Voorzitter vraagt of dit een voorstel is van de 5 leden, waarop de heer Feenders toestemmend antwoordt. Hierop wordt de openbare vergadering geschorst en gaat de Raad over in comité-general. Na een geheime zitting van 2 uren wordt weder de openbare vergadering heropend. Alsnu stelt de Voorzitter het volgende in gekomen voorstel aan de orde „De commissie in zake de exploitatie van de telefoon stelt voor, dat de Raad in beginsel be sluite tot gemeentelijke exploitatie van de tele foon, onder beding, dat de eischen, door de Rijksregeering te stellen, hem nader ter beoor deeling worden overgelegd en zijn goedkeuring zullen kunnen wegdragen." De heer Granwald kan zioh nog zoo da delijk niet met het voorstel vereenigen en geeft in overweging het in handen te stellen van B. W om praeadvies. Dit voorstel is staande de vergadering ingediend en den leden is geen gelegenheid gegeven de zaak te onderzoeken. De aangelegenheid is z. i. niet zoo eenvoudig als voorgesteld wordt. Wanneer de Raad thanB in beginsel besluit tot gemeentelijke exploitatie van de telefoon dan is men noodwendig gedwongen deze in eigen beheer te nemen. Hy acht dan ook het beding van de nadere beoordeeling der eischen door de Ryksregeering te stellen overbodig. Daarom wenscht hij, alvorens hij zijn stem uitbrengt, dat een rekening van kosten en een exploitatierekening overgelegd wordt. Mocht men de gestelde eischen te hoog vinden, dan moet men zich later weder tot den exploitant wenden, dat in geen geval tot voordeel van de aangeslotenen bij de telefoon kan zijn. Hij stelt daarom voor het nemen van een beslissing dienaangaande tot een volgende vergadering uit te stellen. De heer Staalman zegt, dat in besloten zitting duidelijk aangetoond is, dat gemeen te-exploitatie van de telefoon voor de ge meente wenschelijk is. De concessionares heeft elke onderhandeling afgebroken om tot behoorlijke oplossing der kweBtie te ge raken. Verder wijst hij den heer Grunwald er op, dat het voorstel alleen beoogt in be ginsel te besluiten tot gem. exploitatie en de te stellen eischen nader aan het oordeel van den Raad worden onderworpen. Mochten de kosten voor de gemeente te bezwarend zijn, om de telefoon in eigen beheer te ne men, dan behoeft men niet te vreezen, dat het te betalen tarief te hoog opgevoerd zou worden, want dan zou de concessionares niet handelen in zijn eigen belang. Dat de kwes tie thans in dit stadium is gekomen, is te wijten aan de schuld van den concessionares, die weinig blyk van welwillendheid heeft ge geven. De heer Grunwald keurt ook de houding van den concessionares af, maar toch wil hij het voorstel in ernstige overweging ne men en geen overyld besluit nemen, vandaar zijn voorstel om in eene volgende zitting een beslissing te nemen. De heer Schokking, zegt, dat hij de vorige maal vóór het voorstel van B. W. heeft gestemd en eigenlijk niet voor gemeente exploitatie is, maar na de bespreking, die de commissie met den heer Pot had, is hij tot de meening gekomen, dat gemeentelijke exploitatie het wenschelykste is. De heer Pot erkende volmondig, dat de toestellen verbetering behoefden. Ook acht spreker gelijke tarieven voor alle aangeslotenen nood zakelijk. Doch nu de concessionares alle bemiddeling heeft afgesneden en verder onderhoud met de Raadscommissie weigert, nu is hij voor de gem. exploitatie. De heer De Ven meent, dat er na het voorgevallene nog wel een andere wegware geweest. De commissie had zich tot den Raad kunnen wenden en deze had alsdan aan den Minister kunnen verzoeken den concessionaris te gelasten die verbeteringen aan te brengen, welke de Raad wenscht. Eigen exploitatie acht hij niet gewenscht. De heer Grunwald voert nog eens het woord en zegt nogmaals nu niet te weten hoe te stemmen. De heer Staalman acht verdaging niet noodzakelijkde commissie heeft namens den Raad zich ernstig en serieus van haar taak gekweten, zoodat men vertrouwen in haar dient te stellen. De Voorzitter begrypt niet, wat er tegen het voorstel van den heer Grunwald is, om de zaak te verdagen. De heer Feenders merkt op, dat zoolang de zaak hangende is geen verbeteringen aangebracht worden. De Voorzitterachtde toestand niet zoodanig, dat er zulk een spoed noodig is. De heer Feenders zegt, indien de Raad in beginsel niet besluit tot gem. exploitatie, men de verschillende rekeningen van kosten niet kan krygen. Na nog een heftige discussie tusschen den Voorzitter en den heer Staalman over het spoedeischende van het geval en over het onderhoud van de commissie met den Minister, gaat men over tot stemming, Het voorstel van den heer Grunwald, om de beslissing uit te stellen, wordt 17 tegen 4 stemmen verworpen. Vóór stemden behalve de voorsteller de 3 wethouders. Het voorstel van de commissie wordt daarna met 15 tegen 6 stemmen aange; Tegen stemden de heeren De Ven, Over de Linden, Grunwald, Van den Berg, Van Neck en Van Wingerden. Alsnu volgde de Rondvraag. De heer Grunwald en de heer Jaring dringen aan op een spoedige indiening vat een herziene verordening op de onderwijzers- salarissen. De Voorzitter zegt, dat deze verordening dit jaar nog herzien en by de begrooting daarmede rekening moet ge houden worden. De heer Grunwald brengt den verkoop van den watertoren en pijpen ter sprake en vindt het niet goed, dat hieromtrent het advies van de commissie voor de bedrijven niet is ingenomen. De- heer De Ven zegt, dat B. W. de beslissing omtrent de in schrijving aan zich kunnen houden en de Voorzitter belooft, dat. de inschrijvingsbiljetten om advies aan de c ommissie zullen gezonden worden. De heer Staalman maakt aanmerking op een ing.ekomen stuk van een onderwijzeres, dat slecht is gesclareven op een afgescheurd velletje postpapier. Men mocht verwachten, dat door haar de vorm beter in acht ware genomen. De heer Feenders verzoekt een betere nummering der huizen in de Plantsoenstraat. De heer Van den Berg wijst op de toe passing van de verordering voor schoolgeld op school 8. Gedurende de vacantie der maand Aug. moeten de leerlingen als inge schrevenen beschouwd worden. Aan al deze zaken zal de Voorzitter zijn aandacht schenken. De heer Jaring verkrijgt het woord en zegt het wenschelyk te achten de meening te vernemen van anderen wie te beoordeelen heeft of een zaak spoedeischend is de Voor zitter of de leden, die een spoedeischende ergadering aanvragen. Hy stelt daarom een 1 o t i e voor om een uitspraak uit te lokken, waarin men evenwel geen afkeuring moet zien. De motie luidt *De Raad der gemeente Helder ken- nis genomen hebbende van het feit, „dat door 5 zijner leden aan den Voor zitter is gevraagd het beleggen eener „spoedeischende Raadsvergadering op ,een aangegeven datum endatdeVoor- ,/zitter daaraan geen gevolg heeft ge- geven, meenende dat aan hem de be- „oordeeling is van het al of niet spoed- •eischende eener vergadering en van „den datum, waarop deze zal worden belegd, Overwegende, dat deze meening van •den Voorzitter in strijd is met den •geest van Art. 40 der gemeentewet, Noodigt B. W. uit het oordeel „hier omtrent van Ged. Staten te vragen". De Voorzitter verwacht van deze motie weinig heil, men krygt dan de meeuing van een college, het is niet de meening van hooger hand. De heer Jaring is bereid de motie intetrekken, als de Voorzitter er iets onvriendelijks inziet. De heer Over de Linden acht het beter het oordeel van den Minister te vragen, waarop de heer Jaring de woorden .Ged. Staten" verandert in .Minister van Binnenlandsche Zaken". De motie wordt daarop aangenomen met 14 tegen 3 stemmen. De heeren Oortgijsen, Van den Berg en Van Neck stemden tegen, terwijl de heeren De Ven, Over de Linden en Hartsinck zich buiten stemming hielden. Hierna wordt de vergadering gesloten. België bereidt zich voor op den verkiezings strijd die daar Zondag 24 Mei zal gevoerd worden. In vier van de nogen provinciën zullen de kiezers uitspraak moeten doon. Er moet gestemd worden voor 82 volksvertegenwoor digers (2e kamerleden) en 50 senatoren (le kamerloden). De senaat wordt niet als by ons door de provinciaale staten, maar recht streeks door de kiezers gekozen. Wyl België evenredige vertegenwoordiging heeft, kan elke party van eenig gewicht eenige sttels krygen. Het laat zich vry zeker aanzien dat geen verplaatsing der rochtsche meerderheid tin voordeele der links-verbondenen zal plan <3 hebben. In het Waalsche gedeelte zal do propaganda die gevoerd is tegen du Congo- naasting der linkerzijde waarschynlyk wol eenige winst afwerpen. De Fransche Kamer is weer bjjeen 't w at er byzonder kalm toe eigenlijk zoo kalm als we dat van de Fransche Kamer t gewoon zyn. De ministerraad heeft besloten de bespreking van het wetsontwerp, inkomstenbelasting als no. 1 op de agend i te handhaver. President Fallières heeft een decreet go- teekend waarby generaal Lyautey benoemd wordt tot hooge regeercngscommissaris in het Marokkaansche grensgebied- Zyn opdracht luidt in samenwerking met den eerstdaags te benoemen commissaris van den sherif hot stelsel toe te passen, omschreven by de FranschöMarokkaansche verdragen van 1901 1902. Hy zal daarby zich richten naar do bevelen van de Algerynscho regeering en den gezant te Tauger. De minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde dat by de gezanten van Moulay Hafid niet wenschte te ontvangen wyl ze zich aandienden als de officieele vertegenwoordigers den sultan van Marokko. Er is, zeide de minister, maar een Bouverein van Marokko, als soodanig erkend door de mogendheden, die de acte van Algeciras teekenden en dat Moulay Hafid niet. Intusschen schynt Moulay Hafid nog altyd vorderingen te maken wat betreft de verovering van gebied. De correspondent van den M a t i n in Tanger geeft de schuld van de wryving, die tusschen de Fransche en Spaansche soldaten in den laatsten tyd in Casablanca ontstond, alléén aan de Spanjaarden. Deze patrouilleoren zelfs binnen de moren der stad, wat uitsluitend aan de Fransche soldaten is opgedragen. Mèrkwaardig is wat het „Journal" meedeelt .1. dat de Franschen beschoten worden met geweren uit Fraskryk. De Marokkanen zyn grootendeels in het bezit van Lebelgeweren door den Franschen staat naar het buitenland verkocht zyn by de invoering van het niuuwe geweer by het leger. In Portugal schynen betere, althans rusti ger dagen te sullon aanbreken. De minister legde de verklaring af dat by nooit zou wil len regeeren door zyne toevlucht te nemen tot de dictatorale macht. De nieuwe koning maakt zich langzamerhand populair. Zondag kwam uit Porto te Lissabon een extra-trein met 900 der voornaamste burgers, leden van alle partijen, om den jongen koning hunne hulde te betuigon. Zy werden door eene groote menigte met enthousiasme ontvangen. De Porte beeft na het ultimatum van Frank rijk, gelijk te verwachten was, bakzeil gehaald. De Turkscbe ministerraad besloot de eischen van den Franschen gezant in te willigen. De concessie, aan twee Turken verleend voor de Heraklea-kolenmijnen, is ingetrokken ei Heraklea-maztnchappy, wier aandeelhouders Franschen zyn, is weer in hare rechten her steld. Een irade vau den sultan bevestigt dit besluit de zaak is dus weer in orde. Van wege het aanpakken I De commissie voor de landsverdediging uit de Russische Doema weigerde indertijd de aangevraagde credieten voor de marine goed te keuren. Een keizer'yke oekase beveelt nu de geheele hervorming dor vloot en het heer der marine. Er zal een opperbevelhebber van de geheele marinemaebt worden benoemd. De regeering hoopt dat de geheele hervorming der marine de Doema zal leiden tot vernie tiging van het besluit der commissie. De ver houding, waarin Finland tot Rusland staat, is weer eens in de Doema ter sprake geko men. Finland kan nu juist niet bogen op een welwillende behandeling van de xyde der Russische machthebbers. Minister Stolypiu logde echter de verklaring af dat Rusland het binnenlandech bestuur in Finland onaan getast zal laten. De Finnen zouden met die verklaring tevreden kunnen zyn, maar zy stellen daarin toch niet het rechte vertrouwen. Na al hetgeen zjj ondervonden hebben bestaat daarvoor ook wel eenigen grond Aan de Oostenryksche universiteiten zyn tegenwoordig botsingen tusschen de studenten van verschillende politieke richting aan de orde van den dag. Natnurlyk ontkennen alle partyen er de schuld van te zyn. Helder, 22 Mei. Programma van het concert te geven door het Staf- muziekkorps van de Kon. Marine, op Zondug 25 Mei 'e namiddags van 451/, uur, in Let Park achter het Paleis: 1. Lienten»nt Baron Dhanii. Marche. 2. Dn Voyage en Chine. Ouverture de F. Dep rei Fr. Barin. E. Waldtenfel. 1. Trè» Jolie, Valie 4. Mixmonns. Chanson et danae de» Bedonins. L. Bandonek. 5. Gage il'Amonr. Polka poor PU ton. Ch.daCamont De heer J. Haielhotf. 6. Fantaiaie sur lei masiijne» de Verdi. P. Poigne. 7. Les Joyenx Pompiers. L. Caaivei. Heldersche Voetbalbond. Uitslag der op 17 Mei gespeelde wedstrijd 't Noorden H. B. 8. I. 1—1 Wedatrijdprogramma voor Zondag 24 Mei van 1 n. 8 n. A. F. en H. C. III 't Noorden. Seheidareehter: Meerena. Stand c e'itie. Goal. i i 111 i f i H. 6. 110 7 1 2 15 81 12 1,50 A. F. en H. C. III 9 6 1 8 18 30 18 1,44 •t Noorden. 8 4 2 2 10 18 II 1,25 li. B. S. I. 10 4 4 2 12 26 9 1,20 Leonidas10 2 2 6 6 19 23 0,60 Sammeladijk 'J 9 2 65 Leening Noord-Holland. Op de leening groot f' 778,000, rentende 31/, pet. ten behoeve van de provincie Noord-Holland, waarvan de aflossing moet plaats hebben vóór 1969, werden by de Provinciale griffie te Haarlem iuBchryvin- ]|en ontvangen voor 314 aandeelen van f 1000 en wel tot prijzen wisselende tusschen f 935.31 en f 940 per stuk. Met betrekking tot de faillissemen ten te IJmuiden, meldt men uit Haarlem het volgende: Nadat een commissie uit de schuldeischers den rechter-cömmissaris had geadviseerd om aan de curatoren toestemming te ver- leenen tot verkoop van 23 booten voor f 700:000, hebben curatoren 22 van die booten voor dien prys verkocht aan een Nederlandsche Maatschappij, die van IJ muiden uit zal blyven varen. De boot, waarop te Geestemünde beslag is gelegd, blijft er buiten, omdat deze waarschijnlijk niet zou zijn te leveren. Da staatsschuldboekjes. Wij hebben eens te bevoegder plaatse geïnformeerd naar de werking der Staats- schuldboekjes, die 1 November j.1. zyn in gevoerd. De verwachtingen zyn overtroffen. Wy vernemen n.l ,dat reed® ongeveer 7000 staats schuldboekjes in omloop zyn met een ge zamenlijk -saldo vaD ongeveer f 8,700.000 Deze staatsschuld is voor verreweg het grootste deel, gekocht uit reeds lang be staande te-goeden bjj de Rijkspostspaarbank, waardoor het staatsobligo dus inderdaad verminderd is. Voor het overige werd het geld eerst ingebracht by de Rijkspostspaarbank, met de bedoeling, er dadelijk staatsschuld voor te doen koopen. Gelyk men weet, gaat deze aan en verkoop van staatsschuld, uitslaitend via het Sykspostspaarbankboek- je, waarby de Rijkspostspaarbank, zonder verdere verantwoordelijkheid, de rol van commissionnair vervult. (Telegraaf). Het Koninklijk rijtuig aangereden. Meu schrjjft uit Apaldoorn d.d. 18 Mei Gisterenmiddag werd het rjjtuig van E. M. de Koningin op den Blspeete: weg aan gereden doof een auto. De paarden schrokken, liepen achteruit zoodat het achterwiel van 't rijtuig met de auto in aanraking kwam. De hooge inzittenden kwamen met den schrik en een onzachten schok vry en re den dadelijk verder. De Prins mende zelf. (Centr.) Amsterdam, 19 Mei. Aan L. en V. wordt geschreven Naar uit de beste bron wordt verzekerd is de heer Ketelaar door eenige raadsleden aangezocht zich beschik baar te stellen als wethouder voor onderwys, en heeft deze zich bereid verklaard een eventneele benoeming te zullen aanvaarden, terwijl hy dan als Kamerlid en natnurlyk ook als schoolopziener zou bedanken. Van fijoe hondenneuzen. Men schrjjft ons naar aanleiding van het bericht over het terugvmden van een kwartje door een hond op den N. Z. Voorburgwal, te Amsterdammen moet meer verwonderd zyn, dat het vermiste kwartje op een drukke plaats nog niet was opgeraapt, aan over een fijnen hondenueus. Ongelooflijk... vol- Btrekt nietwy bezitten een fox terrier van onvervalscht ras, die alle voorwerpen, welke den baas in de handen heeft gehad, terugvindt; honderden malen wierpen wy een grintsteen, zonder dat de bond het merkte, tusschen een hoop van gelyksoor tige steenen en zonder mankeereu wordt het eteentje, dat in handen is geweest, er uit gehaald geen wonder, behoeft het dus te verwekken, dat het verloren kwartje door den hond werd opgemerkt, (N. R. Ct.) Stuurlieden-examens. Geslaagd voor groote stoomvaart eerste stuurman de heeren H. H. Langelaar en J. Vollewens voor tweede stuurman de heer J. R. v. d. Veer, voor derde stuurman de heeren W. H. v. d. Made en J. B. Marteingroote zeilvaart derde stuurman de W. H. van der Made. Een mislukte vrijage. Een jongeling uit Doetinchem die een meisje uit de Silvoldsche buurt wou be zoeken en te dien einde langs de dakgoot naar haar kamer klauterde, meende de bewoner met dieven te doen te hebben, greep zyn geweer, liep naar buiten en schoot den pseudo-inbreker in zyn zitvlak. In het ziekenhuis te Terborg opgenomen mocht men er in slagen reeds 28 hagel- korrels te verwijderen. De niet te benijden minnaar is naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. De Koningin-Moeder te Kopenhagen. Reuter seint uit Kopenhagen d d. 20 Mei De Koningin-Moeder van Nederland kwam hier hedenavond te 6*/4 pur aan en nam haren intrek in Hotel d'Angleterre. De aan het station bijeengekomen menigte begroette haar met gejuich. Moord aan boord van de «Van den Bosch''. Aan het »Bat. Nieuwsblad" werd den 21 en April uit Soerabaja geseind De lieer Bouwmeester overleed echter reeds hedenmorgen om zes uur. De toestand van den heer Schuylenburg is zorgwekkend by heelt een steekwond in den onderbuik. Nieuws uit Bali. Het eerste Bchriftelyke nieuws over het verzet in Kloengkong vinden wjj in het „Soerab. Handelsblad" van den 21en, schreef de >Java- Bode" van 24 April. De correspondent van dat blad schrijft als volgt J.1. Vrydag werd door een patrouille uit Gianjar een tocht ondernomen naar den kaut van KloeDgkoeng, oostwaarts gelegen. Hierby zy aangeteekend, dat thans op Bali drie com pagnieën van het 11e bataljon liggenéén te Den Pasar onder kapitein Van Hoogstraten, één te Gianjar (deze co.upagnie lag te voren te Tabanan, waar een kleine bocetting onder luitenant Keiler is achtergebleven) en één in Karang Asam. De uitgerukte patrouille nu behoorde tot de compagnie van Gianjar. Zy stond onder commando van den le- luitenant der infanterie N. R. Haremaker. Plotseling werd het troepje nït een hinderlaag beschotenweldra waren lnitenant Harema ker en vier zyner mannen gevallen en lagen er twaalf gewond neer. Onmiddellijk werd van het gebeurde bericht naar Gianjar ge zonden, waar men per telephoon het hoofd kwartier te Den Pasar onder den luitenant kolonel Von Schanroth waarschuwde. Nanwelyks was te Den Pasar de Jobsty- ting bekend geworden, of overste Von Schanroth en kapitein Van Hoogstraten begaven zich met 60 man, in het bivak aanwezig de overigen waren toevallig uitgerukt naar de kust om zich in te schepen aan boord van het flottieljevaartnig •Mataram", dat zich on verwijld begaf naar Lebib, de havenplaats van Gianjar. Overste Von Schauroth met zyn manschappen en een landingsdivisie van de Mataram" marcheerden daarop naar Gian jar, waar de divisie achterbleef. Hierop rukte overste Von Schauroth naar Kloengkoeng op. De beide compagnieën namen den grooten weg naar Kloengkoeng. Zy werden onder- weg goed ontvangen; in Kloengkong stond de ryksraad gereed om hen welkom te heeten. Gedurende den nacht werd de troep in 't gohool niet verontrust en slechts weinigen konden vermoeden, dat de volgende dag er een sou syn van aanhoudend vechten. Een andere correspondent van hetzelfde blad, aanwezig op het flottielje-vaartuig «Mataram". deelde het volgende mede: De landingsdivisie, die de troepen van den luitenant-kolonel J. A. M. M. Von Schanroth vergeselde, stond onder bevel van den lnite nant ter zee le klasse E. M. Wissmann, on telde 25 Europeesche en 8 inlandsche manschap pen, met 2 kanons van 8.7 cM., waarby 7 bedienende manschappen. De taak der landingsdivisie was het belet ten en vasthouden van het bivak te Gianjar om de hier gelegerde landmacht in de ge legenheid ta stellen zioh by de overige troepen te voegen, terwijl de artillerie der divisie de tie tegen Gelgel zou steunen. Om 6 uur in den morgen van den 17den ixer, dos Vrydag, werd van Lebib afgemar cheerd naar Gianjar, dat om 8.30 werd v< laten. Om 10 nur werd het eerste verzet onder vonden, dat weinig to beduiden had. Te 1 uur arriveerde de troep te Kloeng koeng en nam stelling tegenover de'poeri van den dewa agoeng (vorst). De nacht verliep rustig. Den volgenden morgen, j 1. Zaterdag dos, om 7 uur, had de tocht via Satria en Koo- sambe naar Gelgel plaats. Om half negen ondervond de troep het eerste verzetvan alle zyden werd hevig vuur op de onze afgegeven. By die gelegenheid wierpen de dragers (Baliors) kanonnen en munitie neder en na men de vlucht, doch werden door de achter hoede weder teruggebracht. Sedert ditoogen blik werd voortdurend tegenstand geboden, herhaaldelijk moesten zoowel de troep als de artillerie stelling nomen om zich den vyand van het lyf te houden. Om half 1 was Gelgel bereikt en genomen, nadat de poerie aldaar met artillerie was beschoten en het vnur er tot twijgen was gebracht. Tot 4 uur ia den middag bleven de troepen te Gelgel, waar voortdurend Baliërs met witte vlaggen zich kwamen onderwerpen. Op het genoemde tijdstip werd de terugmarsch naar Kloengkoeng aangevangen, doch de verbin dingsweg tusschen Gelgel en Kloenkoeng bleek versperd te zjjn. Middelerwijl kwam er bericht in, dat de poenggawa Tjokorda Gelgel zich met 400 gewapend lieden te Kloengkoeng bevond en tot onderwerping bereid wue. Overste Von Schauroth stelde de voorwaarde dat hy eerst de wapens had nit te leveren; hieraan werd niet voldaan. Tevens brachten spionnen het bericht dat de geheele streek om- Kloengkoeng in opstand wasde poeri te Kloengkoeng was zwaar versterktde mantri-opium aldaar was met zyn gezin ver moord en de achtergelaten goederen van <le landingsdivisie waren gestolen en vernield. Deze berichten deden den aanvoerder dor troepen het raadzaam achten, een bivak in het open veld te betrekken, om vervolgens een paar uur later langs een verborgen pad tusschen de sawahs door, met vermijding van de kampongs, en verder langs het strand, naar Lebih terug te keeren. Inmiddels bevond sich de luitenant ter zee Wissmann met zyn troepje van 33 man in het bivak te Gianjar, waar hy maatregelen nam om zich desnoodig tot het uiterste te verdedigen. Duidelijk was onder de bevolking een zekere^ gisting merkbaar. In de onmiddellijke nabij heid van het bivak werd met eenig lawaai brug afgebroken. Onder bet voorwendsel, dat er feest gevierd zou worden, verzamelde de vorst van Gianjar groote troepen gewapen- om sich heen, die hy over den weg 'iet marcheeren. Hy vroeg zelfs vergunning, eenige zoogenaamde vreugde-sohoten te megsn afgeven en de tonr-tong te slaan, doch dit werd door den luit. ter zee Wissmann onvoorwaardelijk geweigerd. Had hy zich uit «ijn versterkte st.ffiing laten lokken, byv. de vernielde brug te beschermen, of was hy tegen de benden gewapenden opgetreden, dan zou vermoedelijk een ramp niet zyn uitgebleven. Den volgenden morgen kwamen de troepen der landmacht te Gianjar terug en begaf zich de infantarie der langdingsdivisie om half 12 naar Lebih terug. Onderweg werd geen overlast ondervonden. De houding en het werk der marine-lan- dingsdivisie worden zeer Zelfmoord van een schoolmeisje. Een ontzettende kindertragedie heeft zich Maandagavond te Halensee, by Berlyn, afgespeeld. Daar woont, in de Bornimer- strasze, de portier Zschenner, op de derde verdieping van een groot huis. Zyn vrouw vermiste Maandag een klein bedrag uit haar portemonnaie, en wilde, daar ze overtaigd was, dat haar beide oudste kinderen, meisjes van 9 en 8 jaar, zich het gold hebben toegeëigend en ver snoept, den kleinen een kastyding geven. Terwyl de jongste haar straf onderging, was de oudste, de 9 jarige Truitje, voor haar toornige moeder naar een andere kamer gevlucht en had deze gegrendeld. De op winding van de vrouw werd bier door nog vermeerderd, en ip haar toorn uitte zy zware bedreigingen tegen haar kind. Toen werd de kleine door een narne- loozen angst aangegrepen. Zy slingerde zich over de borstwering van het aan de kamer grenzende terras en viel op de binnenplaats van het huis te pletter. Nog levend werd het kleine meisje naar het ziekenhuis gebracht, waar ze een paar uur later den laatsten adem uitblies. Te Lissabon doet het gerucht de ronde dat koning Manuel verliefd is op een jonge dame, behoorend tot de aristocratische kringen der hoofdstad. De vorst moet zyn moeder verklaard hebben liever afstand van den troon dan van »de geliefde zyns harten te zullen doen". Men heeft de familie drin gend verzocht het meisje naar het buitenland te sturen. Gesmokkeld. Een Brusselaar had in Parys een auto mobiel besteld van 45 paardenkrachten voor 30,000 fr. By het vertrek plaatste zich een beambte van de fabriek naast den chauffeur met een bedrag van 1400 fr. by zich, voor de douanerechten. Toen de grenzen in het gezicht kwamen, gaf de chauffeur aan den wagen zyn groot ste snelheid en onder een kogelregen der grenswachters passeerden zy de grens en deelden samen de 1400 fr. De ambtenaren kwamen echter den naam van den fabrikant te weten, zoodat de twee heertjes niet lang pleizier van hun werk hadden. Zooals men weet, zyn de Turksche dagbladen aan een verbazend strenge cen suur onderworpenin één ding slechts wordt hnn volkomen de vrye hand gela ten, n.1. in het pryzen van den padisjnh. Dientengevolge kan men dan ook elke week onder de volgende bewoordingen het be richt lezen, dat de sultan het Vrydag-ge- bed in de moskee bywoondeZyne maje steit, de grootmachtigste koning en heer, ee vrygevige monarch, de onzelfzuchtige weldoener, de vertegenwoordiger van den profeet Gods, de beheerscher aller geloo- vigen, de overwinnaar zonder voorbeeld, die den majestuensen troon van Tarkye roem en eer verleent, heeft zyn hoogver heven gebed gisteren in de moskee ver richt, die het licht verspreidt en tot zyn meest verheven werken, behoort Zyne ma jesteit onze heer en gebieder, de bron van alle dengden, enz enz., enz. Voor stotteraars. Het schynt dat de voornaamste bad plaats van Nieuw-Zeeland schandelijk on recht wordt gedaan. Deze stad toch wordt steeds maar Tamatankakatangihangakoanan genoemd, ter wyl haar ware naam Tama- tanwhakatangikangakoantaneanirarangiki- tanatahu is. De onrecht raar dige afkorting schynt te wyten aan iemand, die op zekeren dag aan het station een plaatskaartje na3r de badplaats wilde nemen en ontdekte, dat zyn vacantiedag om was, toen hy de laatste lettergreep van den naam had uitge sproken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1