r- KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna Ons Zondagsblad. No 3710 Zaterdag b September 1908. 36ste Jaargang. BureauSpoeretraat Telef. 59. Bureau: Kenlngstr. 29. Intere.-Telef. 50. Nr. 39 van den Jaargang van het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD, zal op 4 dezer aan de geabonneerden worden gezonden. De Kwitantie, groot 87V« cent ter voldoening van de nummers 27—39, zal 7 September worden aangeboden. 13 September begint 't 4e kwartaal met Nr. 40= Van afheden bestaat de gelegenheid om op dit fraaie GEILL. ZONDAGSBLAD in te teekenen, dat alt premie aan onze abonné'e en lezers van onze courant wordt aangeboden. De 13 No». koeten slechts 37Vi ct. fr. p. p 45 ct. DE UITGEVERS. GEMEENTERAAD YAN HELDER. Zitting van Dinsdag 1 September 1908. Voorzitter de heer Van Stejjn, Burge meester. Tegenwoordig 19 leden; afwezig met ken nisgeving van verhindering de heeren Hart- sinck en Koch. Na de opening der vergadering worden «Ie notulen der vorige zitting gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna wordt overgegaan tot de 8enoeming van een Wethouder. Aan de keurt van aftreding is de heer L. F. Over de Linden. Met 11 stemmen wordt «Ie aftredende herkozen. Op den heer Staal man waren 2 stemmen uitgebracht en op de heeren Van Wingerden en Terra elk 1 stem, terwijl 4 briefjes blanco waren. De heer Over de Linden neemt onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen de benoeming aan en wordt door den Voorzitter met zijn herbenoeming geluk gewenscht. Vervolgens geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken. 1. Kennisgevingen van den onderwij zer J. Th. Tienstra en de onderwijzeres M. Water, dat zy hunne benoemingen aannemen. 2. Dankbetuiging van het hoofd der school L. van der Ploeg voor zijne over plaatsing van school 1 naar school 4. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Aanvrage om ontslag van den heer G. Koppen als lid van het Burg. Arm bestuur. Wordt eervol verleend. 4. Ben missive van Ged. Staten, behelzende een antwoord op de ter kennis van den Minister van Binnenlandsche Zaken gebrachte motie, om voorlichting betreffende art. 40 der gemeentewet in verband met de weigering van den Burgemeester, om op verzoek van 5 raadsleden een spoedeischende I raadsvergadering te beleggen. Ged. Staten deelcn mede, dat het niet ligt op den weg der regeering om op deze wijze uitlegging j te geven aan bestaande wetsbepalingen. Indien j de Burgemeester, naar de meening van den t Raad, in strijd handelt met de wet en het reglement van orde dan kan de Raad zich j tot Ged Staten wenden om voorziening. Dit schryven geeft den heer Jaring, op wiens voorstel de motie is aangenomen, aan leiding te verklaren, dat hy thans met deze mededeeling tevreden is, maar mogelyk later, I1 bij een voorkomende gelegenheid een beslis sing dienaangaande zal trachten uit te lokken. 5. Een verzoek van .Helders Be lang' om de algemeene vergadering van I Vreemdelingen verkeer, die het volgende jaar alhier gehouden zal worden, officieel ten rnadhuize te ontvangen. De heer Grunwald is voor de inwilliging I van het verzoek, doch op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adres in handen van B. W. te stellen om advies. G. Een adres van de bewoners van de Laan, verzoekende maatregelen te nemen om het opwaaien van de stof op de Laan tegen te gaan. De Voorzitter stelt voor aan adressanten te berichten, dat reeds besloten is tot aan koop van een sproeiwagen en daardoor ver betering kan verwacht worden. De heor Jaring meent, dat hierdoor niet t! aan het verlangen van adressanten tegemoet gekomen wordt, omdat de stof van het onbe strate gedeelte by de boomen komt. De Voorzitter belooft te zullen onderzoeken of dan op andere wyze ten deze opzichte iets gedaan kan worden. 7. Eenige adressen met verzoek om ontslag. Op voorstel van den Voor zitter wordt eervol ontslag verleend aan den j heer L. v. d. Ploeg als hoofd van de her halingsschool te Koegras, met ingang van 1 Oct., aan mevr. V. d. Ploeg als onderwijzeres in de handwerken en aan den heer J. T. Tienstra als onderwijzer met 15 Sept. aan diezelfde school en aan den heer H Rou- kens als onderwyzer aan de herhalingsschool met ingang van 1 Nov. a. s. 8. Een adres van de Wed. J. Van B rederode A ge m a, verzoekende ook dit I jaar weer de gewone gratificatie te mogen ontvangen. Hierop wordt gunstig beschikt. 9. Een adres van den Helderschen I Voetbalbond, verzoekende aan hem een t terrein af te staan als voetbalveld, of zoo l «lat niet mogelyk is, den Bond financieelen j steun te verleenen. Op voorstel van B. W. wordt hierop «net algemeene stemmen afwyzend beschikt. College van Zetters. 1 Overgegaan wordt tot het opmaken van een aanbeveling voor 3 leden van 't college van zetters voor 's Rijks directe belastingen. By stemming worden als no. 1 op de drie voordrachten geplaatst de aftredende leden de heeren W. J. Van Neck, P. Kramer en H. Van Wingerden en als no. 2 de heeren - M. Hoogerduiju, D. H. Grunwald en P. Korfl. Rekening dienstjaar 1907. In behandeling komt de voorloopige vast stelling van de gemeente-rekening over 1907, die in de sectie-vergaderingen is onderzocht en waar enkele opmerkingen zijn gemaakt. Bij de openbare behandeling heeft niemand iets in het midden te brengen, zoodat de rekening in stemming komt en met 17 stem men vastgesteld wordt. De heeren Staalman cm Oortgysen onthielden zich van stemming- De eindcijfers der rekening zyn Gemeente -rekening. Ontvangstenf 735895,85* Uitgavenf 716778,28* Batig slot f 19117,51 Burgelijk Armbestuur. Ontvangstenf 19,400,93 Uitgavenf 18,854,52 Batig slot f 546,41 Algemeen Weeshuis. Ontvangstenf 12573,77* Uitgavenf 12064,26 Batig slot f 509,51 Gemeente b<>,grooiing 1909. Alsnu heeft de aanbieding plaats van te gemeente-begrooting over 1909, die in ont vangst en uitgaaf bedraagt f 528589, De rekening van het Burg. Armbestuur be draagt f 19846,41 en die van het Algemeen Weeshuis f 12555. Tot onderzoek daarvan splitst de Raad zich bij loting in 3 afdeeliugen, die op nader te bepalen datum zullen vergaderen. Tot leden der le sectie behooron de hoeren Ver- faille, De Waard, Feenders, Jaring, Oortgijsen en Hartsinck tot die der 2e sectio do heeren Staalman, Van Breda, Van Wingerden. Grun wald, Schokking en Zander; tot die der 3e sectie de heeren Terra, Do Geus. Bok, Krijnen, Van den Berg en Ko k. Stroowep Er is ingekomen een verzoek van het Polderbestuur Koegras, om te mogen be schikken over de diggelen, die nu do. ver betering van den Stroowog nog op het ter rein van den reinigingsdienst blyven liggen. B. W. adviseeren dit verzoek in te willigen. De heeren Oortgysen en Verfaille kannen zich met dit advies vereenigen, muur achten het noodzakelijk, dat een datuiu be paald wordt, waarop de scherven enz. op geruimd moeten zijn, want men hoeft voor den reinigingsdienst den grond nnodig. Alsnu wordt met algemeene stommen het verzoek ingewilligd onder bepaling, dat belangheb benden lot 1 Dec. a.s. over de «liggelon kun nen beschikken Verkoop grond. Ter tafel komt een verzoek van de dames B W. F. en N. Boon, om een stukje grond aan de Dijkstraat by hare woning, groot 1'? 2 M2., van de gemeente te mogen koopen. B. W. stellen voor do gevraagde voet straat aan adressanten te verkoopon tegen den prijs van fl.— per M2. en onder voor waarde, dat de kosten van overdracht komen voor rekening «Ier koopsters. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. MelkvQorzieniiig. Mededeeling geschiedt van een missive van Ged Staten, waarbij wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen tegen liet in den handel brengen van voor de gezondheid schadelijke melk. B. W. stellen voor hierop te antwoor den, dat de Raad in beginsel bereid is maatregelen te nemen om den verkoop van slechte melk tegen te gaan en dat zal worden overwogen wat in deze zonder groote linan- eieele opoffering kan worden gedaan. Nadat do heer Jaring heeft aangedrongen dat in deze «1e gezondheidscommissie zal geraadpleegd worden, wordt het voorstel aangenomen. Electmche draadfielsiding. Naar aanleiding van een schryven van den ingenieur der telegrafie, waarin deze bezwaren oppert tegen het verleenen van machtiging tot het aanbrengen van nog een «lerde geleiding langs den Huisduinerweg en na ingewonnen advies van den directeur dor Waterleiding, stellen B. W voor van gemeentewege voor die geleiding een nieuwe palenrij te plaatsen ter vervanging van do bestaande van den heer J. Pot en aan dien consessionaires te vergunnen over de boven ste 70 cM. van die pa'en te beschikken. De kosten hiervan zullen f 75 bedragen De commissie voor de gasfabriek en waterleiding kan zich hiermede vereenigen, doch geeft in overweging de draden der gemeente boven die van den heer Pot te spannen. Na eenige discussie over, wat beter is de telefoondraden onder of boven te spannen, wordt het voorstel aangenomen. De heeren Feenders en Krijnen stemden tegen. Het Witte Kruit. Ter tafel komen een tweetal adressen van de afdeeling Helder der Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Het eerste behelst het verzoek, om de jaarlijksche sub sidic van f 100.—het tweede om in Sep tember en October as. een der lokalen van het Burgerlijk Armbestuur te mogen gebrui ken voor het houden van een cursus in eerste hulp bij ongelukken. B. W. stellen voor de verzoeken in te willigen, welke voorstellen met algemeene stemmen worden aangenomen. Fabriaksetraat. Aangezien het noodig is, dat het terrein van de gasfabriek vergroot wordt, doen B. W. het voorstel om een gedeelte van de Fabrieksstraat aan den puBlieken dienst te onttrekken. Van de zijde van het publiek zijn hiertegen geen bezwaren ingebracht. Zonder hoofdelijke stemming wordt over eenkomstig het voorstel besloten. Jaarwedden Afl enten van Politie Door B. W. wordt naar aanleidiug van het raadsbesluit van 29 Oct. 1907 tot ver hooging der jaarwedden van de brigadiers en agenten van politie met f50, een gewij zigde verordening aangeboden Voorgesteld wordt voor de nieuw aan te stellen agenten liet aanvangssalaris te laten op f550 en het aantal verhoogingen met één te vermeerderen. Voor het politie-diplo- ma wordt een jaarlijksche to lage van f25 verleend en voor het diploma met aanteeke- ning ecne van f 40. Raadsbesluit van 30 Juli 19(17). B. W. stellen voor aan de brigadiers nog eene verhooging van f25 toe te kennen; hierdoor zullen de brigadiers le kl. op een maximum van f900 en die der 2e kl. opeen maximum van f850 kunnen komen. Voorge steld wordt ook het salaris van den iuspec tour te stellen op f1000 minimum en f1400 maximum, met 4 jaarlyksche verhoogingen van f 100, met dien verstande dat het sala ris van den tegenwoordigen titularis, die thans f 1200 geniet, met 1 Jan. 1909 gebracht wordt op t' 1300 en met 1 Jan. 1911 op f 1400. De heer Jaring geeft in overweging de behandeling dezer verordening uit te stellen, omdat de juiste omvang der voorstellen nog niet goed is na te gaan. De heer De Geus zag gaarne, dat de voorstellen den leden in druk tozgezonden werden. De Voorzitter acht zulks niet noodig, zoo gewichtig zijn ze niet, tegen uitstel heeft hij geen bezwaar. 'e behandeling van dit punt wordt alsnu ver daagd tot eon volgende vergadering. Recognitieleldingen. Het in de vorige vergadering ingediende voorstel, om de kranen der recognitioleidin- gen van de waterleiding in plaats van in de portalen in de keukens aan te brengen, wan neer de belanghebbenden dit verlangen, wordt opnieuw aan de orde gesteld. B. W. stellen voor den huur voor de leiding en kranen te bepalen op f 0.35 per kwar taal als de kraan in de keuken en op f 0.25 als deze in het portaal wordt aangebracht. De heer K ch hal voorgesteld deze huur op,f 0 25 en f 0.15 te bepalen. Over dit voorstel ontspint zich een discussie, waaraan onderscheidene leden deelnemen. De heeren Van Breda, Grunwald en De Ven verdedigen het voorstel van B. W on de heer Jaring dringt aan op aanneming van het voorstel van den heer Koch en meent dat die prijs voldoende is; ook de heer Staalman is van meening, dut de prijs van het water voor arbeiderswoningen zoo laag mogelijk gesteld moet worden. Ten slotte wordt hot voorstel van B. W. mot 15 togen 4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Jaring, De Geus, De Waard en Staalman, die voor een nog lager tarief waren. Gratificatie. Het voorstel van B. W., om aan den directeur «Ier waterleiding een gratificatie van t 700 en aan den machinist cene van f 150 toe te konnen, dat in de vorige ver- gadoring naar de commissie voor de bedrijven was gezonden om advies, komt nu weder aan de orde. De commissie stelt alsnu voor aan den directeur een gratificatie van f 350 en aan den machinist eene van f 150 toe te kennen. Overgaande tot bespreking der vooratellen zegt do heer Bok, dat hij in de vorige ver gadering zijn mei ning over deze voorstellen heelt gezegd. Hij bljjft van mecning, dat het onbillyk is eon gratificatie te verleenen voor werk, dat niet verricht is. De heer Staalman noemt het een eigen aardig geval dat de minderheid der commissie van oordeel is dat de directeur niets heeft uitgevoerd. Hot college van B. W. oordeelt er anders over en verder begrypt hij niet hoe de Commissie tot do conclusie is gekomen, dat de som «loor B. W. voorgesteld te hoog is, er wordt geen enkel argument door haar aangegeven, zoo iets is niet geschied toen belangrijke gratificatic's voor den direc teur dor gasfabriek en den gemeente-bouw meester worden voorgesteld. De hoer Grunwald merkt op, dat de heer Bok niet als lid der commissie, maar op eigen verantwoordelijkheid heeft gesproken. Verder zegt hij, dat de commissie de zaak ernstig onder de oogen heeft gezien en dezelfde percentage als B. W hebben aangelegd, alleen heeft zy van do aanne- miugssoin der werken de kosten der pijpen en die voor het prise d'eau niet in rekening gebracht. De heer Schokking betwist het, dat de aak grondig onderzocht is en begrypt do onbillijkheid niet. B. W. handelen geheel zooals vroeger met den gomoente-bouwmees- ter, en die nu dit werk af is, een gratificatie toekennen als blijk van tevredenheid. De heer Bok spijt het, dat het hier een personènkwestie is, omdat men dan in be dekte termen moet sprekenhij wil niet verder over de kwestie uitweiden maar blijft van meening, dat in dit geval een gratificatie niet op haar plaats is. De lieer Staalman meent, dat zulks wel bet geval en een bewijs van waardeering op zijn plaats is, want liet werk eischte van den directeur groote bemoeiing en veel voor bereidende maatregelen, terwyl het werk aan de gasfabriek veel korter duurde. De lieer Grunwald wyst op het verschil der werkzaamheden; de directeur der gas fabriek heeft een eigen project uitgevoerd, terwyl bij het werk der waterleiding de heeren Iialbertsma en Schotel de ontwerpers waren,dat der gemeente f 5000 en f 70Ö0 kostte. De heer De Geus wyst den heer Staalman op zijn inconsequentie; vroeger verzotte hij zich tegen een gratificatie van den directeur der gasfabriek en nu pleit hij wel voorden directeur der waterleiding. Verder zegt de lieer De Gens, dat de Commi sie z. i. haar voorstel niet voldoende geargumenteerd heeft. De heer Zander zal voor het voorstel der Commissie stemmen, maar in het vervolg zich tegen elke gratificatie verklaren. Hierna wordt overgegaan tot stemming. Het voorstel van B. W. om den directeur f 700 toe te kunnen, wordt met 13 tegen 6 stemmen verworpen. Er voor stemden de heeren Schokking, De Ven, Van Neck, De Waard, Staalman en Van Wingerden. Het voorstel der Commissie tot het ver leenen van f 850 wordt aangenomen met 12 togen 7 steramen. Tegen slemden de heeren Schokking, Bok, Oortgysen, De Geus, De Waard, Staalman en Van Wingerden. Het voorstel om aan den machinist een gratificatie van f150 toe te kennen, wordt daarop met eenparige stemmen aangenomen. Telefoon. Aan do orde wordt gestold een voorstel van den heer Grunwald. Door deze wordt voorgesteld aan den conse9sionaris van dc telefoon, overeenkomstig de voorstellen van B. Wvergunning te verleenen tot het leggen van een oudergrondschc telefoonkabel. De heer Jaring acht de telefoonkwestie zeer onverkwikkelijk, die door de circulaire, welke de aangeslotenen bij het telefoonnet per post als aangeteekend hebben ontvangen, er niet beter op wordt. De uitlatingen daarin v orkomendc eischeu wel eenige overdenking, te meer daar het abonnementsgeld voor het gebruik van de telefoon van f30 op f 6<> wordt gebracht, zonder dat men een enkel middel van verweer heeft. Hij stelt daarom voor de behandeling van dit punt tot een volgende vergadering uit te stellen, dan kan men de gevolgen nog eens overwegen. De heer Grunwald kan, nu de zaak in dit stadium is, zich wel met het voorstel ver- cenigen. De heer Van Neck wijst er op in welk een eigenaardige toestand men met de tele foon verkeert. Het leidt er toe, dat enkelen getroffen worden en financieel nadeel onder vinden en men toch gedoogen moet, dat de ondergrondsche kabels gelegd worden. Daarom had hij gewenscht, dat het voorstel Grun wald aangenomen werd, dan was men uit het labyrint. De heer Jaring maakt de opmerking, dat lieer Pot al een besluit genomen had voor men een beslissing nam. De heer De Ven doet de mededeeling, «lat hot niet in de bedoeling van den heer Pot ligt zijn besluit om het tarief op f 60 te brengen te handhaven. In een vergadering van het Dagelijksch Bestuur heeft hy zulks verklaard. Hij heeft dit besluit genomen om zich te kunnen dekken tegen de kosten, die hij door de vertraging waarschijnlijk onder vindt. Als alles geregeld is, komt men in geen slechter conditie. De heer Van den Berg ziet geen heil in uitstel. De heer Grnnwald verbaast zich, nu !>ij don heer de Ven gehoord heeft, over de cir culaire. De heer Staalman zegt niet op de raede- leeling van den heer De Ven te kunnen en te mogen bouwen na de beruchte circulaire, liet is een vreemde wijze om zyn gedachten uit te drukken. Verder doet de heer Staal man mededeeling van een schryven van den minister, waarin gewezen wordt op een bin nen kort te wachten procedure. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van deu heer Jaring om de zaak tot een Volgende zitting te verdagen, aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Neck, Oortgysen, De Ven, Krijnen, Van den Berg, De Geus, Van Wingerden en Over de Linden. Controleur der belastingen. Alsnu is aan de orde het in de vorige zitting uitgestelde rapport van de commissie voor aanstelling van een controleur der be lastingen Aan het einde daarvan adviseert de commissie (de h. h. Staalman, Krijnen en Oortgysen j tot een geheele reorganisatie Zij stelt voor: 1. te stichten een hoofd kantoor voor de gemeentebelastingen in 't midden der gemeente, waarin komen een kantoor voor den gemeenteontvanger, kamers voor den controleur, den hoofdkommies en voor do kommiezen2. het inrichten van een kautoor voor den kommies-subontvanger bij 't begin van t Heldersche kanaal3. het verstrekken van 4 rijwielen voor den dien t der belastingen4. het opheffen van het kantoor aan de Achter-Hoofdgracht; 5. eervol ontslag te verleenen aan de kommiezen Van der Wedden, Steilberg en Wickel6. het aanstellen van een controleur op een jaar wedde van f 1600f 2000, van een hoofd kommies op een jaarwedde van f 1000 f 1300, van een kommies le kl. op een jaarwedde van f 800f 1000 en van 4 kommiezen op een salaris van f600— f800. B. W., hoewel overtuigd van de nood zakelijkheid van verbetering van den dienst, achten deze voorstellen van zoo ingrijpenden aard ten opzichte der gemeente-ffnanciën, dat zij afraden deze voorstellen aan te nemen, ook zouden zij de aanneming niet praktisch vinden, omdat het aanstellen van zooveel ambtenaren een greep in het duister iB. Zij stellen voor over te gaan tot uitbreiding van het personeel ter secretarie met 1 kommies, «lie den titel zal voeren van controleur-chef van den dienst der belastingen en aan hem een salaris toe te kennen van f 1200f1500. De heer Staalman verdedigt de voorstellen der Commissie tegen over dat van B. W. Hij meent, dat men niet volstaan kan met de aanstelling van één persoon. De Com missie blijft van oordeel, dat een algeheele herziening noodzakelijk is. Het bezwaar van B. W. tegen de kosten worden ook met cijfers weerlegt, en gewezen op den hoogst slechten toestand van het oogenblik. De heer Jaring is ook van oordeel, dat ingegrepen dient te worden, maar meent dat zulks ook op andere, min koBtbare wijze, kan geschieden. Een controleur is nood zakelijk, doch deze moet geen ambtenaar van de secretarie zijn. Een salaris van f 1200 f 1500 is hoog genoeg om eon geschikt persoon te verkrijgen. Daarom stelt de heer Jaring voor a. Men ga over tot het benoemen van een controleur op een jaar wedde van f 1200 f 1500, b. de raads commissie stelt een instructie samen voor de te benoemen titularis en c. de commissie doet in overleg met den controleur voor stellen tot reorganisatie van het korps be lasting-ambtenaren. De heer Grunwald vereenigt zich met «lit voorstel en acht het goed, dat de controleur door den Raad benoemd wordt. De heer Staalman doet uitkomen, dat de controleur een zelfstandige positie moot hebben en acht daarom een salaris van I 1200 daarmede niet in overeenstemming. Dit moet minstens f 2000 zijn. Nog wordt door spreker liet voorstcl-Jarin^ bestreden. Men moet het geheel herzien, anders komt men niet uit het moeras. De heer Oortgijsen zegt, dat de Raad in deze zitting niet alle voorstellen van de com missie zal aannemen on daar. m zal hij het oorstel van den heer Jaring steunen. De heer Staalman vindt de houding v; den heer Oortgysen als lid der commissie onverklaarbaar en kan niet langer met hem samenwerken, waarom hij zijn ontslag neemt als Voorzitter der commissie. Na nog eenige discussie wordt overgegaan tot stemming. De voorstellen van de com missie worden verworpen met 12 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Oortgijsen, Krynen, De Waard, Staalman en Schokking. (De heeren Van Wingerden en Grunwald waren afwezig. Het voorstel van B. «Sc W tot aanstelling van een secretarie-ambtenaar als controleur, chef van den dienst der belastingen, wordt verworpen met 11 tegen 8 stemmen. Voor stemden de heeren Van Neck, De Ven, Van «len Berg, Verfaille, De Waard, Staalman, Van Wingerden en Over de Linden. Ten slotte wordt het voorstel van den hoer Jaring aangenomen met 14 tegen 5 stemmen Tegen stemden de heeren De Waard, Staalman, Van Wingerden, Bok en Oortgijsen Wegens de vreemde houding van een lid dier commissie en wegens het verwerpen der voorstellen neemt de heer Staalman zijn ontslag als lid van de controleurs-commissie. In diens plaats wordt nu de heer Jaring ge kozen. Hiermede was de agenda afgehan deld en daar de rondvraag niets opleverde, sloot de Voorzitter de vergadering. Nieuwsberichten. Helder, 4 September. Naar de »Tel" verneemt bestaat het plan, den heer Fiedeldy Dop candidaat te stellen voor de vacature voor de Tweede Kamer, ontstaan door het bedanken van mr. Z. van den Bergh. Programma van het coucert, te'geven door het Staf mu ziekkorps van de Kon. Marine, op Zondag 6 September, 's namiddags van 45l/a uur, in het Park achter het Paleis 1. Hulde aan de Kon. Mariae. Marsch. A. L. Haiebroek. 2. Nachklange von Ossian, Konaert ouverture, le uitvoering. Niels. W. Gade. 3. Valse Caprice Ant. Rubinstein. 4. a. CavatineJ. RaflL b. MenuettL. Bocoherini. Arr. A. L. Hazebroek. 5. Polydora Intermezzo G. Delfort. 6. Rhapsodie Hongroise. No. II. le uitvoering. Fr. Liszt. 7. Ulanenruf. CaracterstUck .R. Eilenberg. Da inktwerper. Dinsdagnamiddag behandelde de Krijgs raad te Haarlem de zaak van den AmBtor- damscben inktwerper. Naar wg vernamen, strekt de conclusie van de deskundigen tot ontoerekenbaarverklaring wegens zieke lijke neiging. De moordaanslag in de Mamixetraat te Amsterdam. Op last van den recbter-commissaris zgn Woensdag in het winkelhuis, waar de moordaanslag geschiedde, opmetingen ge- laan. Het geheele voorhuis, inzonderheid ie plek, waarop de worsteling plaats had, Is in teekening gebracht. De bedoeling is, een zeer nauwkeurig beeld van het voor gevallene te verkregen. De toestand van Kruyger liet toe. dat Donderdagmorgen het verband vau zgn hand verwijderd kon worden. Hg voelt echter nog zeer veel pgn in de vingertoppen. Bg de worsteling met zgn aanvaller kreeg Kruyger een slag met het heft van het mes tegen het voorhoofd. Het voorhoofd van Kruyger vertoont dan ook thans nog bonte en blauwe plekken. Ook voelt hjj op deze plaats nog zeer veel pgn. De ver dachte is reeds eenige malen gehoord, doch bljjft pertinent ontkennen. Getuigen zgn voor den rechter-commissaris nog niet ge hoord. Aanslag op een politie agent. De Utrechtsche politie heeft thans reeds negen personen in verzekerde bewaring gesteld, die verdacht worden betrokken te zgn bg de poging tot verdrinking van een politie-agent aldaar. Het zgn allen jonge annen. Inbraak. Terwijl de familie D. J. Steyn Parvé Bregittenstraat nr. 11 te Utrecht, afwezig was, hebben inbrekers aldaar hun slag weten te slaan en zich een bedrag van ongeveer f1500 toegeëigend. Moord. Uit Krimpen a. d. IJsel meldt men: Sinds jaren leefden de leden van het gezin vau M. O. met elkaar en met de buren in ruzie. Een week of drie geleden waren zjj door deu huiseigenaar uit het huis gezet en hadden ze huu tenten op geslagen in een stal van den logement houder Visser. Zaterdagavond was er weer ruzie. C. O. sloeg zgn vader zoodanig met eon stoel op het hoofd, dat deze een diepe wonde over het voorhoofd kreeg Ten ge volge daarvan lag O. Maandagmorgen nog te bed. Zgn vrouw begon hem toen te sarren en te plagen. O. sprong zjja bed uit, nam een scheermes en gaf zgn vrouw daarmee een striem in den nekbloedende liep zg naar buiten- O. haar achterna. Na bij het huis vau Visser schgnt hg haar rog een snede te hebben toegebracht, waar op zg dood neerviel. O. trachtte zich daar op in de rivier de IJsel te verdrinken, maar werd er uitgehaald. Daar de burgemeester afwezig was, werd naar het parket geseind, dat spoedig op de plaats van het misdrgf aanwezig was. O. bleef echter alle schuld ontkennen. Te vgf uur kwam de burgemeester, de heer R. Koker, thuis, die daarop den verdachte in verhoor nam, met het gevolg, dat deze bekende de dader van het misdrgf te zgn. Dadelgk werd hg daarna nnar het huis vau bewaring te Rotterdam overgebracht. (»N. R Ct".) STORMWEER. 't Is met het stormachtige weer vau Dinsdagavond op de Noordzee betrekkelijk nog goed afgeloopen, er vallen geen rom pen van beteekenis te vermelden. De loods- kotter no. 12, schipper Molenaar, dien avond en nacht voorgaats kruisende, heeft het echter zwaar te verantwoorden gehad. Door een geweldige stortzee werd ten slotte de sloep met davids en al van boord geslagen. Die sloep is Woensdagmorgen zwaar be schadigd nabjj Callantsoog op het strand gedreven. Men meldt uit Egmond aan Zee Door den hevigen zuidwesten storm woei Dinsdagmiddag boven van het duin de belvedère van het nieuw gebouwd hotel ♦Trompenburg" omver, daarbjj de automa tische verrekijker van f 300 verbrijzelend. Vad den aan het strand gelegen stal van bet badhotel Welgelegen" werd een ge deelte van het dak weggeslagen. Verschil lende schoorsteeneu stortten naar beneden en pannen vlogen door het dorp. De wind hoos deed alle badstoelen en vele bad koetsjes onderst boven duikelen. Van de serre van het Koloniehuis »Kerdjjk" bra ken alle ruiten. Tegen zeven uur stond fcefc zeewater aan den voet van de duinen. Een hevige windhoos, gepaard met blik sem en onweder, woedde Dinsdag te Gouda en vernielde daar een viertal groote boo men. Een daarvan viel in het water van de Oosthaven en belemmerde de scheep vaart, terwgl een boom in Amerika" alle telegraafdraden vernielde, zoodat Gonda geheel van telegraphische gemeenschap met audere plaatsen is verstoken. Met den noo- digen spoed is men aan de herstelling der draden begonnen. De storm heeft in het Westland etn ontzaglijke hoeveelheid vruchten afgewor pen, vooral pruimen en appelen. De wind woedde met onweerstaanbaar geweld door de boomhoeken en rukte heele takken met vruchten af. Na het toch al te vochtige weer maakt deze ruwe storm met één slag een eind aan den pruimenpluk; wat nog bljjft hangen is zeer zwak, geplekt of gescheurd. De storm heeft ook in de Neder-Betuwe groote schade aangericht in de appelboom gaarden; zeer veel half rjjp fruit is afge waaid. (»N. R. Ct".) Dinsdagmiddag ongeveer 3 uur ging een hevige wereldwind over het zuidelijk ge deelte van Haarsteeg. Vreeseljjk was de uitwerking in minder dan 5 minnten. Een 20-tal boomen, waaronder vrg dikke, knap - ten af als glas, andere ontelbare werden met wortel en al nit den grond gerukt of op zijde gelegd. Menige boomgaard moest het ontgeldenwg zagen er, waarvan niet één boom meer overeind stond. Dosh jniet alleen de boomen, ook de gebouwen bleven niet gespaard. Dat het booie weer van Dinsdag ook in Engeland heeft huisgehouden, is begrjjpeljjk. Ziehier uit de Engelsohe bladen eenige bij zonderheden. Allereerst over de schipbreuk, waarbfj een Nederlandsche loodskotter hulp heeft verleend. Een 3 K.M. ten NO. van den vuurtoren vau Dungeness lag Maandagavond de sleep boot „Sydney" voor anker. Er woei een zware storm uit het NO. In een slagzee liep de boot onder en ging sinken. Zy seinde om hulp, waarop een Nederlandsche loodskotter op daagde. Twee man van de sleepboot konden op den kotter overspringen. De overige vjjf werden in een sloep, waarin twee man van den kotter, afgehaald. Een oogenblik verkeerde de boot, doordat het touw, hetwelk haar met den kotter verbond, brak, iugevaar, maar on danks de gevaarlijke hooge see wist de boot veilig te Folkestoue aan wal te komen. De reddingsboot uit Dungeness kwam nog by de sleepboot, maar toen was de bemanning or al af. De reddingsboot van Hayling Island is iu den nacht van Maandag op Dinsdag, in het ergste noodweer dat de mannen zich herin neren beleefd te hebben, zes uur uitgeweest. Er waren noodseinen opgegaan van een onbe kend schip, waargenomen op het vaarschip »de Nab", maar van 't schip werd niets meer gezien. Van gestrande booten en schepen is er een heele reeks. Maar geen levens gingen er by verloren. Van de erge schipbreuk, vinden wg nog geen bizonderheden. Helden van de zee zet de Daily Telegraph boven het reeds weergegeven relaas, hoe de twee Nederlandsche leerling- loodsen schipbreukelingen van de sleepboot .Sydney" by Folkestone gered hebben. De kapitein van de Sydney erkende, dat de opvarenden van het wrak aan «lie twee dappere jongens hun leven te danken hebben. Die Hoilandsche jongens gedroegen zich als helden. Zelfs toen wjj wanhoopten, zong een van hen in de duisternis, in gebroken Engelsch Pull for the shore, sailor, pull for the shore 1 (Roei op den wal aaD, matroos; roei op den wal aan 1) Zy hebben alles gedaan, wat in de macht van een meDSCh staat, en hun diensten moeten erkend worden. De namen van de twee Nederlandsche leerlingen zyn Jacob Don, uit Maassluis, en Emanuel F. Vogelaar, uit Hellevoetsluis. De eerste deelde aan den correspondent van de Daily Telegraph mede, dat hy al een gouden medalje van koning Edaard had, voor zyn aandeel in de redding van zes opvarenden van de Lothair, uit Harwich, die op 20 November 1906 schipbreuk leed. Tegen een man van de Daily Chronicle seide de kapitein»De twee Hollandsche jongens hebben zich heldhaftig gedragen. Aan ben en hku bun kennis van de k u b t danken wjj ons leven".

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1