KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voer HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna. No 3714 Zaterdag 19 September 1908. 36ste Jaargang. iel Geheim van den lont Royai. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT: Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buiten), f 1.25 ,5 (Zondagsblad 37* 45 fo.75 Modeblad 56 80 f0.90 Muzik. Bloemlez. 60 „85, f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Yan 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2S Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advert«ntiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VBIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje en Zondagsblad 3e kwartaal 1908 te willen overmaken per postwissel of in postzegels vóór 5 Gctober, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoe ven slechts met een zegel van 2 V8 cent beplakt te worden. Uit bet. Buitenland. In ons vorig overzicht deelden wij mede dat keizer Wilhelm bij zijn bezoek aan deu Elza8 ook incognito het Franscbe grondge bied bad betreden. Naderhand is echter ge bleken dat dit niet was gebeurd. Wel liet de Keizer zich den Franscben grenscommis- sari8 Cocbet voorstellen en zcide liet te be treuren, dat gebrek aan tijd hem belette van Frankryk's gastvrijheid gebruik te maken en den Hoheneck te bezoeken. Maar als op zulk een bezoek gerekend was en dit was hier bet geval, getuige de instructie voor de ont- vangst, die Clemenceau telegrafisch had ver zonden en het heeft niet plaats, dan zoekt rr: en er gewoonlijk iets bijzonders achter. Volgens een bericht uit Parijs heeft het .Journal" een onderzoek ingesteld of do Keizer nu al dan niet op Fransch grondge bied was geweest. Het blad deelt daaromtrent mede, dat de Keizer inderdaad Hoheneck wilde bezoeken en dat van Frausclie zijde alle ambtelijke maatregelen voor zijn veilig heid waren genomen. Op het laatste oogen- blik echter werd de politie verwittigd dat twee als anarchisten bekend staande perso nen uit Mülhausen een aanslag op den Kei zer zouden wagen. Keizer Wilhelm werd hiervan in kennis geBteld en kwam toen op zyn voornemen om den Franschcn bodem te betreden terug. Bevestiging van het Journal bericht is echter niet nader gekomen, zoodat men het alleen onder voorbehoud kan aan vaarden. rHavas publiceert een brief van Moulay Ilafid aan den deken van het diplomatieke corps te Tanger, waarin hij uiteenzet, dat hij te Tanger en in andere havensteden tot Sultan is uitgeroepen en het zijn plicht acht zijn souvereine rechten uit to oefenen, vei ligheid in te voeren voor zijn onderdanen en voor die der Staten welke met zijn rijk be vriend zijn. Zijn proclamatie verplicht hem op bijzondere wijze de verbintenis uit tc voeren, die op de conferentie van Algeciras is vastgesteld. Moulay Hafid meent, dat hij die verplichtingen niet kan naleven, zoolang de bevriende mogendheden hem niet hebben erkend, en zoolang zijn vertegenwoordigers te Tanger niet kunnen deelnemen aan de beraadslagingen van het diplomatieke corps. Hij vraagt daarom aan do vreemde ver tegenwoordigers te Tanger hem te erkennen als Sultan. Moulay Hafid verklaart verder de traeta- ten te zullen erkennen door zijn voorgangers met alle mogendheden gesloten en voorname lijk de acte van Algeciras, die hij beschouwt als den grondslag voor de welvaart en den vooruitgang van Marokko en hij eindigde met de hoop uit te spreken dat de bevriende mogendheden hem hun steun zullen verleenen. Intusscben wordt ook de Fransch-Spaan- 8cke nota aan do mogendheden gepubliceerd. Daarin wordt verklaard dat Frankrijk en Spanje van oordeel zijn, dat zij door hun speciale belangen aangewezen zijn om aan de andere regeeringen voorstellen te doen. Zij meenen, dat de volgende waarborgen moeten worden gegevenerkenning van dè Acte van Algeciras, meer bepaaldelijk van de aan Frankryk en Spanje verleende rech ten om te waken tegen den smokkelhandel in wapens op zee, erkenning van alle andere tractaten en verplichtingen, door den Makb- zen aangegaan met regeeringen en particu lieren, aanvaarding van de verantwoordelijk heid voor de schulden van den Makhzen, erkenning van de bevoegdheid van de commissie voor de schadeloosstelling van Cosablanca, doordat de Sultan zich aan sprakelijk stelt voor die schadeloosstellingen, een schriftelijke verklaring van den sjerif, dat van een heiligen oorlog geen sprake zal zijn, maatregelen voor de veiligheid van de havens en de voornaamste wegen, terwijl de mogendheden het recht zouden behouden om van den nieuwen Sultan te eischen de regeling van de quaesties, die hare particuliere belangen raken, meer in het bijzonder die van Frankryk en Spanje, zooals teruggave van de oorlogsuitgaven en schadeloosstelling wegens moord door inboorlingen. Ook achten zij het gewenscht, dat de nieuwe Sultan aan Abd-el-Azis een eervolle behandeling verzekert. Van den kant van Mouiay Hafid is blijkens de verklaring hierboven wel geen tegenstand meer te wachten, liesten nu de Europeesche mogendheden. De .Petit Parisien" verneemt dat de indruk, dien de nota te Berlijn maakte, gunstig is. De Köln. Ztng wijst er op dat de indruk dei- nota niet ongunstig zijn kan. Frankrijk en Spanje wijzen er nadrukkelijk op dat zij slechts Europas belangen op 't oog hebben en dat kan niet anders dan Duitschland aan genaam zijn. Te St. Petersburg is de nota zeer welwillend ontvangen en het antwoord van daar zal zeker in gunstigen zin uitvallen. Zweden zal eerst antwoorden als de Koning terug is de regeering der Vereenigde Staten wees er op, dat Amerika slechts onder voor behoud aan de conferentie van Algeciras had deelgenomen dat de houding der Ver eenigde Staten slechts die zal zijn van een welwillend toeschouwer. Alles bij elkaar jenomeu dusde Marokko zaak zal een gunstig verloop hebben. Aan de Algerijnsclie grens is de toestand ook weer normaal gewordende troepen zijn naar hun garnizoen teruggekeerd. Waar schijnlijk om de houding bij den nieuwen stand van zaken te bespreken hebben de Franscbe ministers Clemenceau en Picquart met generaal Bailloud een bespreking gehou den. Ook generaal Lyautey, de algemeone bevelhebber, is op weg naar Parijs. De afgetreden Deensche minister-president heeft aan zijn kiezers een open brief gericht waarin hij openhartig bekent dat Alberti hora en vele anderen heeft bedrogen. Hij had gemeend zijn ambt niet te moeten neerleggen voor de Rijksdag een oordoel had uitgesproken, maar de aanvallen van verschillende zijden en de daardoor opge wekte zenuwachtigheid hadden hem van besluit doen veranderen. In Portugal heeft men het eeuwfeest dei- bevrijding uit Napoloon's macht gevierd. De bevolking nam weinig deel aan liet ollicieele feest de burgerij vreesde voor opstootjes die echter niet hebben plaats gehad. Een Dalziel-bericht uit New-York meldt, dat er 44,000 arbeiders werken aan de Panama-kanaalwerken. Het aantal vrouwen, in dat totaal begrepen, bedraagt slechts 205. De geheelc onderneming komt do Vereenigde Staten op ongeveer f 240,000 daags te staan. Met het oog op de heerschende malaria zijn voor allen, die bij de werken betrokken zijn, woningen gebouwd, die door ijzergaas zijn afgesloten. Bovendien werd aan iederen bewoner oen muskietennet verstrekt. Ten ;evolge van een en ander is de malaria zoo ;oed als^jchecl geweerd Nieuwsberichten. HELDER, 18 September. Baron van Asbeck, laatstelijk comman dant van Hr. Ms. //Gelderland" is Dinsdag met het stoomschip «Rotterdam' van New- York naar Europa vertrokken. Lijk aangespoeld. J.l. Woensdag is aan het strand nabij paal 2 aangespoeld bet lijk van een onbekende vrouw van tamelijk gevorderden leeftijd in verren staat van ontbinding verkeerende. De kleeding waslage riempjes schoenen met hooge hakken, zwart katoenen kousen, blauwe satinettcn blouse, rose gestreepte flanellen onderrok, blauw gestreepte katoenen onderrok, corset, wit katoenen hemd, blauwe mantel. Nederland en Venezuela. Reuter meldt uit New-York. Uit Willemstad wordt geseind, dat volgens een particulieren brief uit Venezuela de Venezolaansche regeering liet embargo op het vertrek van reizigers uit Venezuela naar Curaeao heeft ingetrokken. Door den minister van buitcnlandsche zaken zijn aan den voorzitter der Tweede Kamer 100 exemplaren toegezonden van eene ver zameling boscheiden, betreffende de tusschen Nederland en Venezuela gerezen moeilijk heden, om deze aan de leden der Tweede Kamer uit te reiken, met verrock den in houd voorloopig als geheim en als voor hunne persoonlyke kennisneming bestemd, te willen beschouwen. Atjeh. Bij den civiolcn gezaghebber van Tapa Toean hebben zich zes vorzetshoofdeu met 97 volgelingen gemeld en daarbij acht ge weren ingeleverd. Het eenig overgeblovcn verzetshoofd, Nia- noer, weigert nog zich tc onderwerpen. Os Rijksmiddelen. De staat der Rijksmiddelen in de maand Augustus wijst de hoogst onbevredigende uit komst aan, dat. de totale opbrengst ad fll,l07,237 met f2,307,500 beneden '/ia dei- raming en mot f 1,731,500 beneden de op brengst van Augustus 1907 is gebleven. De achteruitgang bij 1907 voor de eerste acht maanden wordt daardoor gebracht o p f 2,185,500 Intusschcn, onbevredigend als deze cijfers zijn, doet een nadere beschouwing van de onderdooien zien, dat zij niet zóó ongunstig zijn, als zy oppervlakkig schijnen. Do vermindering voor Augustus ad f1,731,500 hij het voorgaande jaar, is toch voor het grootste gedeelte to wijten aan twee factoren, die van toevalligen aard moeten geacht worden. In de eerste plaats heeft de altijd wisselvallige successiebelasting ruim f 652,000 tot deze vermindering hygedragen maar van nog meer beteekenis is het feit, dat de be drijfsbelasting f 670,000 minder heeft opge bracht. Daarby dient echter opgemerkt to worden, dat deze bron van inkomst in Augus tus van het voorgaande jaar buitengewoon hoog is geweest. Wordt door deze twee posten f 1,322,000 van dc vormindeling verklaard, dan blijft er nog ruim f400,000 te verantwoorden. Tot dit laatste bedrag hebben bijna alle middelen in meerdere of mindere mate bijgedragen. Directe belastingen wijzen, ook na rekening gehouden te hebben met bovenbedoelde ver mindering der bedrijfsbelasting met f670,000, nog eene verdere vermindering van ca. f14,000 Grondbelasting cu vermogensbelasting brachten niet onbelangrijk meer in, maar die vermeerdering wordt meer dan geneutraliseerd door een achteruitgang van f 130,000 in hot personeel. Accijnzen bleven f314,000 bij het voorgaan Ie jaar ten achter, en dit is bijna zonder uitzondering aan alle onderdeelen te wijten. Hot meest belangryk is de achteruit gang bij gedi8tellecrd, waar hij f 176,000 be draagt, terwijl de suikcraceijns met fl 19,000 afgenomen. Ten aanzien van de suiker moot echter opgemerkt worden, dat zij het voorgaande jaar ruim 3l/< ton meer opleverde. Indirecte belastingen zouden zonder de suc- ssiebelasting eene kleine verbetering hebben aangewezen, de ecnige bevredigende factor in dezen maandstaat, in zooverre als hij schijnt aan te duiden, dat eindelijk bij de zegel- en registratierechten eene kentering goede is waar te nemen. Te veel moet daarop echter niet gerekend worden, want niet onwaarschijnlijk is het, dat in anticipatie van de verhooging van liet zegelrecht op effecten, reeds by voorbaat ruimere bedragen ter zegeling zijn aangeboden. De overige middelen en voornamelijk die welke als barometer van de algemeene wel vaart kunnen beschouwd worden, blijven nog steeds verminderingen aanwijzen. Invoerrech ten zijn ea. f 60,000 verminderd, loodsgelden ruim f28,000. Posterijen wijzen de slechts geringe vermeerdering van f8,000 aan, ter wijl telegrafen nog rnim f 20,000 bij Augustus 1907 zijn ten achteren gebleven. Wat de opbrengst der eerste acht maanden aangaat, deze is bijna f2,2000,000 bij het voorgaande jaar ten achteren en ca. 63/4 millioeu bij 2/s van de raming. Een deel van dezen achterstand zal in de resteerende vier maanden van het jaar wel worden in gehaald, maar dat de raming voor het ge heelc jaar zal bereikt worden, is zooals trouwens in de millioenen-nota reeds opge merkt is zeer onwaarschijnlijk. Inrichting voor Schipbreukelingen. Z. K. II. de Prins der Nederlanden ie voornemens a. s. Zaterdag de opening van de inrichting voor Schipbreukelingen te Wijk aan Zee bij Velseu met Zijne tegenwoordig heid te vereeren. De inwijding zal ook bij gewoond worden door eenige ministers, depar tementshoofden. Inbreker gearresteerd. Naar het N. v. d. D. meldt, is het der Amsterdamsche politie gelukt een draad in handen te krijgen met betrekking tot deu brutalen inbraak, welke Zondagavond 24 Mei is gepleegd bij den heer H. E. M. van Pam pus, goud- en zilverwinkelie-, Leidscliestraat 106, bij het Leidscheplein. Terwijl de bewo ners afwezig waren, zijn de inbrekers daar toen tusschen 7 uur en half 12 des avonds, over de daken het huis binnengeklommen, en .hebben zij voor een waarde van ongoveer f 20,000 aan goud en diamanten voorwerpen gestolen. Dezer dagen nu werden bij eeu winkelier enkele goederen verkocht, klaarblijkelijk van dezen diefstal afkomstig. De kooper waar schuwde den bestolene en de justitie had een spoor. De aanbieder ten verkoop was een niet geheel onbekende van politie en justitie, een lid namelyk van zekere familie de V., waar van enkele leden al vroeger zich voor in brekerszaken te verantwoorden hebben gehad, o.a. een zeer geruchtmakend geval van in braak te Rotterdam, omstreeks het jaar 1905. Het gezin bestaat uit den 60-jarigen vader, do byna even oude moeder, twee dochters en twee zoons, 37 en 33 jaar oud. Oogeuschijnlijk zijn deze zoons hun vader, die'kleermaker is, bij dat beroep behulpzaam, maar voor de buren is 't geen geheim, dat zij niet veel uitvoeren, den grooten heer uit hangen en bijna geen enkelen nacht thuis zijn. Na eenige dagen van voorbereidend onder zoek heeft de justitie termen gevonden om Dinsdagmiddag een huiszoeking te doen in hun woning aan het Staringplein. Veel werd niet gevonden, slechts een gou den riug en een tasch, welke in beslag wer den genomen, maar dit was toch voor de justitie voldoende om den jongsten zoon, Marinus Willem de V., die de gestolen wa ren verkocht had, in hechtenis te nemen. Hij verklaarde n.1., dat hy den ring, die uit zijn vestzak kwam, had laten maken bij den lieer van Parapus, wat evenwel niet waar bleek. Behalve deze, waarschijnlijk in ver warring, gebezigde leugen, was er nog een ernstiger feit, dat tot zijne arrestatie deed besluiten. Tijdens het onderzoek zag de rechter commissaris, dat de man haastig iets in den mond stak en inslikte, blijkbaar een klein, maar hem gevaarlijk overtuigingsstuk. Hij werd daarop mede naar het Huis van Be waring genomen, waar hij nu dag en nacht bewaakt wordt, om te voorkomen, dat hij dit gewichtig document, wat 't dan ook zijn mag, wegmoffelt als 't ten slotte langs een natuur lijken weg weder voor den dag komt. Automobielongeluk. Dinsdagavond is op den straatweg Sloten Amsterdam een omnibus door eeu auto mobiel aangereden en ernstig beschadigd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto geraakte ook defect en werd, toen hij een oogenblik onbeheerd stond, door het volk zooveel mogelijk vernieldde banden werden stuk gesneden, ruiten en paneelen ingeslagen, enz. Het volk gaf den chauffeur L„ van den beer Genderingen, van Amster dam, de schuld van het ongeluk. Gevaarlijke besten. Twee knapen, zoontjes van zekeren IC, een van 9 en een van 12 jaar, uitdeColen- 803traat, onder de gemeente Schoten, die Zaterdagmiddag in een bosebje bessen vonden, hebben deze opgegeten en zijn daarvan ern stig ongesteld geworden, met het gevolg, dat reeds één aan de gevolgen duarvan is over leden en de ander zwaar ziek naar 't St. Elisabetha-Gasthuis te Haarlem is overge bracht. («O. H. Ct".) De Leldeche Inktwerper. Spijt het speurend oog der politie zet dc Leidsche inktwerper zijn laffe praktijken voort. Meer dan een dozijn dames hebben zich aan het politiebureau aangemeld, wier lichtkleu rige japonnen met een roode kleurstof werden bespoten en altijd geschiedt het op of in den omtrek der Haarlemmerstraat tusschen zeven en halfnegen. Woensdagavond is hij ook weer bezig geweest. Een dame van middelbaren leeftijd toonde ons bare grijze japon die ge heel bedorven wus. De kleurstof is zoo door dringend geweest, dat ook de onderkleeren waren aangetast. Oneerlijke brievengaarder. De brievengaarder te Kruisland, P. F.» heeft zich, zoo meldt de Grondw., Zaterdag bij de justite te Breda gemeld als schuldig aan verduistering van gelden van de post spaarbank. Hij had vele boekjes in bewaring en dat maakte hem liet plegen van fraudes gemukkolijk. Reeds jareu lang vergreep hij zich aan deze gelden, tot een bedrag van, naar hij zelf moet verklaard hebben, f 20,000. Een inlegger, die veel moeite had om een opgevraagd bedrag te krijgen, beklaagde zich hierover aan het postkantoor te Roosendaal. Er werd een onderzoek ingesteld, maar bij de nadering van don inspecteur en den direc teur van liet kantoor te Roosendaal, vertrok de brievengaarder, om zich in baden der justitie te geven. Fruit 1 Men meldt uit de Betuwe aan het «Han delsblad" Hot ziet er met den fruithundel alhier alles behalve rooskleurig uitDe duizenden mudden afgewaaid fruit moeten voor fl en f 1.20 per H.L. worden opgeruimd. Pogingen om dit fruit in het buitenland te verkoopen zijn mislukt, hetgeen niet ongelukkig is, daar de verzending van minder gave vruchten onze reputatie in liet buitenland niet kan verltoogen. Er is in het geheel geen vraag naar goede appelen of peren. Meer en meer melden de berichten, dat in alle landen van Europa fruit in overvloed is, zuodat de kans vaa een levendigen handel op Engeland en Duitschland die andere jaren duizenden H.L. betrokken, geheel is buitengesloten. Goede appelen gelden thans f'3 per H.L., fabrieksappelen l'l-fl.50 per H.L. Deze prys is gelijk of iets minder dan de pacht som op het hout beBteed, zoodat de arbeid niet eens wordt betaald. De pruimenhandel heeft mede een treu rig verloop gehad. Hot weer liep erg tegen en de laatste soorten als Kwetsen en Reine Claudes hadden veel geleden en daalden daardoor sterk in prijs. Zij gelden thans 45 per K.G., eon prys verre beneden de koopsom. Noten worden verkocht voor f3.50 per H.L. Er is een middelmatig gewas. Naar tafelfruit is steeds goede vraag, en daarvan blijven de prijzen stationnair. Men besteedt o. a. voor de bekende jutteperen 7—17 cent per K.G. naar gelang van qualiteit. Vroege stoofperen en stoofappelen worden in overvloed aan de veilingen ge bracht, doch de prijs van 23 cent per J K.G. is veel te laag. De Nederlandsche Dokkensleepert. Er is in Engeland een nieuw drijvend dok gebouwd, bestemd voor Callao. Het werd vervaardigd op de werf van Swan Hunter, is 385 voet lang, met een grootste breedte van 95 voet en een dokwijdte van 70 voet. Schepen van 7000 ton kunnen er in worden opgenomen, zoodat men kan nagaan welk een omvang het dok heeft. Dit dok moet gesleept worden naar Peru. En daarvoor zijn weer twee Nederlandsche sieepbooten aangenomen, de .Zwarte Zee" en de «Roode Zee", de laatste speciaal voor dit doel gebouwd. «The Shipping World" deelt mede, dat het sleeploon is overeenge komen voor 20.700 p. st. Met het oog op het slechte weer was bet dok voor anker gebracht in Dungeness-baai, doch de ankerketting brak en slechts door de uit stekende zeemanschap van de kapiteins der Nedorlandschc sieepbooten aldus de .Ship ping World" kon worden belet, dat het dok op de kust liep, waardoor groote schade voorkomen werd. Zij namen het dok op sleep touw en brachten het naar de Theems, waar het nu veilig ligt. Het overbrengen van zulk een dok is geen ongewoon iets voor de heeren Smit, de eige naars der sieepbooten, doch ditmaal is de tocht veel moeilyker dan ooit te voren. Van Londen moet bet worden gesleept naar Ma- deira, dan naar St. Vincent, en van daar naar Montevideo. Dan wordt het dok door de Straat van Magelhaen naar Valparai90 gesleept eu vervolgens naar zijn bestemming te Callao. «The Shipping World" herinnert, dat de «Zwarte Zee" en de «Oceaan" een ponton dok, 545 voet lang, in 1902 van de Tyne naar de Bermuda-Eilanden sleepten, en een ander, 430 voet lang, van de Tyne naar Durban in 1900. En het overbrengen van liet Dewoydok, van de Vereenigde Staten door het Suezkanaal naar Manilla is even eens met succes door de Nederlandsche sieepbooten volbracht. Bekend is het, dat de verzekeringsmaat schappijen slechts verzekeringen willen aan gaan op zulke dokken, wanneer die door de Nederlandsche sieepbooten worden overge bracht. En waar de waarde van het dok 60.000 p. st. bedraagt, daar zal, zelfs bij de be kende zorg waarmede de sleepboot-kapiteins zulk werk verrichten, toch de verzekerende maatschappij met blijdschap vernemen, dat de tocht goed volbracht is. De kapitein van Köpenick. Voigt, de kapitein van Köpenick, heeft eeu overeenkomst met de Folies Bergère te ParijB geteekend. Hij krygt 3000 Irs. in de maand. Vooraf heeft liij zich al in de werehl- sche manieren geoefend. Dezer dagen zag men hem in een nachtlokaal te Berlijn, in gezelschap van twee dames, geducht de chainpagne-flesch aanspreken. Door kannibalen opgegeten. Een telegram uit Brussel aan een Berlijnsch blad luidt: Het stoomschip «Leopoldville", komende van den Kongo, brengt het bericht mede, dat de bemanning en passagiers van de „Ville de Bruges", niet verdronken zijn, maar zich door zwemmen op het eiland Ukaturaka ge red hebben. Daar werden zij allen door de inboorlingen vermoord en opgegeten. De ballon van Paneval. Berlijn, 15 September. De ballon van ma joor Von Parseval steeg hedenmorgen te 8 uur op voor een 10-uurs-proeftocht, onder leiding van kapitein Kehlerdezelfde rich ting werd ingeslagen, die het militaire lucht schip in den nacht Van Vrijdag op Zaterdag nam, langs den Hamburger Bpoorweg naar Stendal. De ballon van Parseval passeerde te 10 uur 10 min. Potsdam, te 11.30 uur het dorp Götz bij Brandenburg a/d. Havel, 12.15 uur Kleinkrenz, te 4 uur Burg bij Maagden burg, maakte toen een korte wending en ging te rug over het marmeren Palei9 te Potsdam. De reizigers deelden in briefjes, die zij lieten vallen, mede dat zij zoolang zouden blijven varen, tot hun benzine op was. De tocht is in alle opzichten gelukt. Het luchtschip, dat steeds naar den wensch van den bestuurder voortdreef op een hoogte van 200 tot 600 M., landde na een tocht van lH/« uur te Tegel, zonder dat ook maar een enkel onderdeel een oogenblik geweigerd bad FEUILLETON. 36) Geweldige steenmassa's zijn van boven neergestort en terechtgekomen op een uit stekend stuk muurwerk. Nu vormen zij een soort van trap, die bijna reikt tot de plaats, waar hij nu staat. Daardoor is het afdalen veel gemakkelijker dan hij vermoed had, hoe wel hij toch voorzichtig moet zijn, want bij iederen stap rollen steenen ratelend in de diepte. Eindelijk eindelijk heeft hij de plaats bereikt en vasten grond onder de voeten. Hij staat voor de plaats, waar bij een gat in het muurwerk wil breken. Hij trekt zijn jas uit, grijpt bet houweel eu begint onmid dellijk aan zijn zwaren arbeid. De muur is inderdaad niet dik, het door breken zal niet veel tijd vorderen. Als de beide mannen nog in leven zijn, zal hij ze spoedig bevrijd hebben. Deze gedachte staalt zijn spieren, met groote kracht drijft hij het houweel in den muurde steenen worden uit hun verband gerukt en vallen aan zijn voeten. Onvermoeid houwt hij voort en wel dra heeft hij een groot gat in den muur van liet gewelf gemaakt. Hij wacht een oogen blik en luistert. Ha! hy hoort gedruiseh als van mokerslagen. Welk een geluk Hij heeft zich niet vergist. Daar binnen zijn ze nog in leven. Hij dringt hot bovenlichaam dooi de gemaakte opening en roept zoo luid hij knn,Moedl Houdt moed! De redding is nabij I" Grates I" klinkt bet antwoord uit de diepte van het gewelf, en daar binnen worden de slagen nu krachtiger en sneller. Nu kan de man zijn vreugde niet langer bedwingen. Hij heeft de stem van Hubert herkend, llij valt op de knieën en roept«God zij geloofd. Zij zullen gered worden W eer wil hij aan het werk gaan, doch de krachten ontzinken hem. Wanhoop grijpt hem aanAls hij het werk niet kan be ëindigen Het zou verschrikkelijk zijn En hij ziet uit naar hulp. Er is niemand in de nabijheid, maarginds op de Moezol nadert een bootje. Het vaart snel en zul spoedig bij hem zijn. Er zitten drie mannen in, Joost kan ze duidelyk zien. rDatisliulp, door God gezonden", juichte hij eu met nieu wen moed gaat hij weer aan het werk. Steeds grooter wordt de opening, van de binnenzijde wordt ook flink gewerkt, weldra zal het reddingswerk volbracht zy». NEGEN-EN-T WINTIGSTE HOOFDSTUK. We keeren terug tot de twee levend be- gravenen. Nadat weer uren zijn voorbij gekropen, bet licht uitgegaan en alles donker en stil geworden is, booren zy opeens het geluid van slagen. Dat geluid is afkomstig van an dere menschen. Hubert zit midden in bet gewelf. Bij de laatste flikkeringen van bet licht maakte hy de plaats gereed, waar zijn sterf bed zou zij Den brief heeft hij in zyn borstzak gestoken, op een steen, wat hooger dan zijn zitplaats, ligt de uniform zyns vadors. Daarop leunt bij met het bovenlichaam. Naast hem liggen houweel en pistool om ze zoo noodig te ge bruiken. Hij heeft het gedruiseh gehoord. Niettegenstaande de zwakheid en de verdoo- ving, die zich reeds van hem hebben meester gemaakt, heft hy het boofd op. Regelmatig volgen de geluiden elkander op. Het is, alsof met een liard voorwerp op den muur wordt gebeukt. Het geluid wordt steeds sterker, de plek vanwaar liet komt, meent hy te onderscheiden. Men heeft hun verblijfplaats ontdekt en werkt aan hun red ding 1 Nu beweegt zich iets op den achtergrond. Met knikkende knieën komt do veroordeelde uit zijn algelegen hoek. Sidderend en bevreesd komt hij af op het geluid van liet houweel, dat nu ook in den kelder zijn werk verricht, want Hubert heeft zijn werktuig ^opgenomen en mot nieuwe kracht houwt hij in de stee nen op de plaats, waar ook aan de buiten zijde gewerkt wordt. Achter hem staat Wenz, zijn adem inhoudende om niet bemerkt te worden. De ellendeling begint ook weer te hopen. Al kan hij Hubert niet zien, toch vermoedt hij, waar deze staat en booze ge dachten gaan hem weer door het hoofd. Wanneer zijn lotgenoot intusscben gestorven was, zou voor hem alles gewonnen zijn. Dan kon hy den brief vernietigen en niemand zou ooit weten, wat hier tusschen hen was voor- gevulle». Bliksemsnel vliegt hem deze ge dachte door het hoofd. Ilij herinnert zich het pistool, dat nog moet liggen waar Hubert heeft gezeten. Zoo liij het bij de baud had, zou hij zijn plan reeds hebben uitgevoerd. De plaats, waar het lag, kon niet ver weg zijn. Hubert zou niets bemerken bij zijn ru moerig werk. Hij moet echter snel bandelen, elk oogenblik kon dc muur doorgebroken worden. Dan zou het te laat zijn Reeds loopt hij naar de plaats, waar het wapen ligt. daar klinkt van buiten een stem. «Moed! Houdt inoed 1 Do redding is nabij!" W euz boort die woorden en meent die stem te herkennen. Hij heeft ze vroeger gehoord, dikwijls Jubelend roept Hubert: «Grates Dat is de naam van den herder, die Joost verdedigde. Nu, wat kan die herder mij sche len dacht Wenz, ik zal toch mijn plan uit voeren. Plotseling valt een helle lichtstraal naar binnen, de muur is doorgebroken. Van beide zijden klinkt geiuich, maar er valt nog veel te doen, voordat de opening groot genoeg is om een mensch door te laten. Bij den aanblik van het daglicht kan Wenz zich niet meer houden. Hij ademt op en de zekerheid zijner redding geeft hem nieuwe kracht. Gelukkig, het is nog niet te laat om zijn plan te volvoeren. Een paar schreden verder ligt het moordtuig, doch ontstelt blijft hij staan, het pistool ligt op de roode jas van den man, dien hij twintig jaar geleden doodde. Hij wankelt en aarzelt. Weer valt steen op steen. D.e opening is nu zoo groot, dat Grates en Hubert elkaar de hand kunnen reiken. Nog een weinig in spanning en het groote werk is volbracht, de redding gelukt. «Te laat", mompelde Wenz, en het hoofd zinkt hem op de borst. Als verdoofd staat hij daar, steeds meer in verwarring, niet in staat om helder te denken. Eén ding weet bijhet daglicht beteekent vrijheid, leven Hubert beeft zich intusschen door de ope ning gewerkt en valt den herder om den hals. De oude man weent, maar het zijn vreugdetranen. Voorzichtigvermaant bij. Nu ziet Hubert rond hij schrikt, nu bij ziet, hoe gevaarlijk de plaats is, waar zij staan. Hij duizelt ervan, maar Joost grijpt hem stevig vast en laat hem nederzitten op het puin. «Helpl" klinkt het uit het gewelf en iu de opening worden hoofd en schouders van den tweeden levend begravene zichtbaar. Joost steekt hem de band toe en helpt hem door de opening. Wat nu gebeurde is moeilijk te beschrijven. Op bet kleiue muuruitsteeksel staat Wenz. Onboweeglyk ziet hij zijn bevrijder aan, Joost kijkt hem ook aan met vlammende blikken bij den eersten oogopslag beeft bij zyn broer herkend. Hij roept «Wenz Dit enkele woord brengt leven in de on beweeglijke gestalte. Hij snakt naar adem, liij zwaait de armen, alsof hij eeu dreigend schrikbeeld wil verjagen. Hij doet een stap achterwaarts en roept; «Joost I Joost!" In dat geroep klonk schrik, maar ook een bede om ontferming. Joust ziet hem aan met een blik vol toorn en afgrijzen. Weer zet Wenz een voet achterwaarts en het gelaat vertrok ken door angst, stort hij achterover in de diepte. Joost ontstelt hevig, maar behoudt geluk kig zijn vastberadenheidhij weet, dat hij voorzichtig moet zijn om niet rolf in de diepte te storten. Hij blyft dus s*-»an en kijkt om laag. De boot, die bij reeds vroeger zag na deren, was juist aan den voet der rots aan gekomen. De drie mannen hadden Wenz zien vallen. Onmiddellijk wendden zij het roer en stuurden naar den wal. Verpletterd vonden zij daar het lijk van den ellendige aan den voet der rot9 liggen. Joost wendde zich af en ging naar Hubert. Deze had het tooneel ook gezien en keek nu Joost vragend aan. «Hij is gericht!" sprak Joost. «Het was Wenz, de moordenaar van den heer Von Beuren fHa! de moordenaar van mijn vader I De ellendige I En gy Gij zijt Joost 1" Joost keek Hubert vreemd aan. «De moor denaar van mijn vader I" Wat moest dat beduiden Doch op die woorden«Gij zijt Joost!' antwoordde hij: ,Ja, ik ben Joost! Nu mijn onschuld gebleken is, wil ik dat niet langer verbergen.' De vader van AmmiToe! Kom Laten we spoedig van hier gaanZij is zeker on gerust over ons Hubert stond op om met zijn redder om hoog te klauteren, doch daar viel hem iets in. «Ik moet nog eens terug om de jas van mijn vader te halen. Dat aandenken wil ik niet missen," zeide hy. «Hier, Joost, neem dezen brief, ik heb hem in de uniform van mijn armen vader gevonden. Lees hem, dan zullen mijn woorden je niet raadselachtig meer voorkomen.4 Met deze woorden duwde hy don verbaasden oude den brief van den kapitein in de handen en verdween daarop in de opening van het gewelf. Joost ging zitten en las. Hij keek niet op en bemerkte niet, dat Hubert met de door schoten, met bloed bevlekte uniformjas reeds een poosje voor hem stond, zoo geweldig was hij aangegrepen door den inhoud van den brief. «Wonderlijke samenloop4, mompelde hij, peinzend op liet papier starende. Einde lijk sprak Hubert«Kom, vader JoostHier kunueu wij niet langer blijven!' De oude man sloeg de oogen op. De blik, waarmee hij Hubert aankeek, was geheel anders dau vroegerin plaats van liefde scheen die nu eerbied uit te drukken -- daar stond de nieuwe, de werkelijke heer Von Beuren voor hem. (Slot volgt.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1