KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulownam No. 3714. Zaterdag 19 September 1908. 36ste Jaargang. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. Marine en Leger. Stoomvaartberichten. V issctierij berichten. Bargerlijte Staad gemeente Helder, Marktberichten. ■-1 Bnreau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. HELDER, 18 September. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid vau den voogdijraad te Alkmaar, mevr. J. C. KeulenThieme, alhier. Onze plaatsgenoot Jb. Kiljan gediplo meerd hoefsmid, is voor zijne inzending hoef ijzers bekroond op de landbouwtentoonstelling te Texel. De heer W. de Graaf, alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor 2n machinist voor de groote vaart. Zeehonden-vangst. Door eenige visschers van bier zijn op de zandplaat Onrust twee zeehonden verschalkt, gevangen en in do haven aangebracht. Een der dieren, zeldzaam fraai van kleur, zal men naar „Artis" te Amsterdam opzenden. Brand. Gisterenavond omstreeks half twaalf ont stond door onbekende oorzaak brand in winkelhuis hoek Middenstraat en Draaisteeg, terwijl de bewoners afwezig waren en bij vrienden bruiloft vierden. Het perceel brandde tot den grond af. Naar wij vernemen was een en ander verzekerd. Zonderlinge kostgangers. Een juffrouw in de Nieuwstraat alhier had twee kostgangers, jongelui van buiten, voor tijdelijk in haar huisgezin opgenomen. Deze week waren de heeren plotseling ver dwenen, in de haast medenemende eenige voorwerpen, wat kleedingstukken en het nog verschuldigde kostgeld. 't Zal je gebeuren Verbetering in de positie van het personeel der Marine. In de memorie van toelichting, behoorende bij de begrooting van marine, lezen wij het volgende: De minister wenscht door een verhoogde bezoldiging de vooruitzichten van het perso neel te verbeteren, ten einde den toeloop blijvend te vermeerderen en het verloop dei- oudere matrozen te verminderen. Hij deelt o.a. mede, dat is overgegaan tot vaststelling van dagelijksche soldijen en toelagen en heeft i een herziening der traktementen voor onderoffi cieren en mindere schepelingen ontworpen. Daaruit blijkt o a., behalve die omzetting in dagelijksche aoldyvaststelling, dat voor de matrozen le klasse alle soldijen verhoogd zijn en een derde periodieke verhoogiug is inge voerd, welke op 30-jarigen leeftijd kan wor den -behaald. Het bezwaar, dat de oudere matroos, tot korporaal bevorderd wordende, niet in soldij zou vooruitgaan, zal worden ondervangen door als regel te stellen, dat do matroos in het genot van de soldij na 6 of 9 jaar dienst by bevordering tot korporaal f' 1.10 als aanvangssoldij geniet en deze na 0 jaar dienst al.- korporaal tot f 1.15 zal worden verhoogd. Evenals voor de matrozen en korporaals zijn alle periodieke verhoogin gen voor de ónderofficieren boven den rang van korporaal om de 3 jaar gesteld. De aanvangssoldijen van de sergeant-onder officieren zijn eenigszins verhoogd en wel van fl.30 tot fl.40 per dag. Voor de sergeanten majoor en adjudant onderofficieren zijn de bestaande verhoogingen ad 6 en 7$ ct. per dag, die resp. na 4 en 2 jaar werden genoten, omgezet in driejaarlijksche verhoogingen van vijf cent per dag. Yoor de sergeanten- majoor is een derde periodieke verhooging na 9 jaar dienst in den rang ingevoerd; de aanvangssoldijen van de sergeanten-majoor en adjudant-onderofficieren zijn in dier voege geregeld, dat een verhooging van ten minste 25 ct. per dag aan bevordering tothoogeren rang is verbonden. Het ligt nog in het voornemen, lo. om de onderofficieren, die voor hoogeren rang worden voorbijgegaan, geen verdere periodieke ver hoogingen toe te kennen dan ze op den datum van voorbijgaan genoten; 2o. om door enkele overgangsbepalingen te voorkomen, dat be staande vooruitzichten worden verkocht 3o. om de nieuwe regeling geen terugwer kende kracht te verleenen en haar, zoo eenigs zins mogelijk, op 1 April 1909 in werking te doen treden. De herziening betreft alleen het personeel voor de Kon. Marine, mariniers en het staf muziekkorps. Bij de overige korpsen bestaat voor herziening geen aanleiding. De geldelijke gevolgen van de boven omschreven voorstellen worden begroot op jaarlijks f108,707. Een algemeene regeling is ontworpen ten aanzien van het vervoer van inboedels bij bevolen verplaatsing. Er zal een tegemoet koming worden gegeven, die o. a. bedraagt voor vlagofficieren f G00, voor hoofdofficieren f 400, voor subalterne officieren f240, en voor de gehuwde hoofdmachinisten en machinisten resp f 100 en f75. De tegemoetkoming voor onder het Dep. van Marine ressorteerend gehuwd personeel geschiedt naai- 6 klassen. Uit nadere mededeelingen hieromtrent blijkt o. a., dat ieder vrijgelaten wordt in de wijze, waarop liy zijn inboedel wenscht te vervoeren en dat de regeling in w erking zal treden 1 April 1909. De Minister is zeer tot zijn leedwezen teleur gesteld in de verwachting, dat binnenkort een ontwerp voor een wettelijke pensioen regeling voor weduwen en weezen voor mili tairen beneden den rang van officier gereed zou kuunen zijn, zoodat daarmede bij de samenstelling van deze begrooting nog reke ning is kunnen worden gehouden. Hij is echter voornemens, het w.o. tot in stelling van bedoeld fonds 'tijdig te doen volgen door een w.o. tot verhooging van de begrooting met het bedrag der vereischte subsidie aan dat fonds, zoodat uit dien hoofde althans, wanneer het fonds eenmaal zal zijn ingesteld, geen vrees behoeft te bestaan voor verdere vertraging in het doen van uitkee- ringen aan de weduwen en weezen van de deelgenooten aan meergenoemd fonds. De Minister becijfert, dat voor 1909 voor militaire uitgaven meer wordt aangevraagd f 1,200,505,51$ en voor niet-militaire uitga ven meer f 107,794. De Minister acht het billijk het admini stratief personeel van 's Rijkswerven, boven den rang van klerk, periodieke traktements- verliooging toe te kennen en ten opzichte van de klerken ligt 't in de bedoeling om met wijziging van de bestaande regeling het maximum van f 1100 bereikbaar te maken in 8 jaren. Bij wijze van overgang van den bestaan- den naar den nieuwen toestand ware de eerste verhooging toe te kefinen met 1 Jan. 1909. Wat het materieel aangaat, ligt 't in het voornemen de „Urania" en de „Aruba" te verkoopen. Het pantserschip „Stier" wordt uit de sterkte der oorlogsvloot afgevoerd en overgebracht in de rubriek „opgelegde sche pen". Voorgesteld wordt loonsverhooging voor het personeel bij de raarinebakkcrij. Het maximum loon zal worden bereikt in 8 jaren. Internationaal onderzoek der zee. Wat de voortzetting van de deelneming van Nederland aan het internationaal onderzoek der zee betreft, is onlangs aan de Duitsche Regeering, die verzocht had hieromtrent te worden ingelicht, geautwoord, dat de Regeering onder voorbehoud, dat de bcnoodigde gelden door de wetgevende macht worden toegestaan, tot verdere deelneming bereid is, mits de overige betrokken Mogend heden daartoe genegen zijn en de kosten, aan hare deeneming verbonden, geen ver hooging zullen ondergaan. Ook de heer Mr. S. de Vries Cz., wethouder van onderwijs te Amsterdam, heeft zijn ontslag als lid van de Tweede Kutner ingediend. Hij vertegenwoordigde het district Sueek. Een tegenvaller. Gist- rmorgen zou van IJmuiden te Amster dam aankomen het Engclsche touristenschip .Viking', komende van de Middetlandsche Zee met een 600-tal toeristen aan boord. Men had allerlei plannen voorbereid om uit stapjes te maken, die echter in duigen zijn gevallen, daar een man der equipage lijdt een besmettelijke ziekte en het schip ook van een bemette plaats komt. De Ge zondheidsdienst stelt een onderzoek in. Later werd verlof verleend om op te stoomen. 't Reisplan lag echter al in duigen. Het goudschip »The Lutine". »Te Lutine" was een Engelsch schip, het welk een hoeveelheid goud en zilver van fabelachtige waarde naar Hamburg moest overbrengen. Het vaartuig strandde onder de Vlielandsche kust in de Augustusmaand 1799 en verongelukte totaal. Slechts tién man "Van de* 500" man equipage werd behoif-" den. Hulp was onmogelijkDen volgenden dag wierp do zee honderden lijkon op hot strand van Terschelling zoowel als op deze kust. Nog "wijst men te Vlieland den vreem deling op het kerkhof bij de Ned. Ilerv. kerk het graf aan van eenige officieren van „The Lutine". Het vaartuig was met zijn kostbare lading in de diepte verdwenen, 't Spreekt vanzelf dat het niet aan pogingen heeft ontbroken, om Spaansche matten en goudstaven, die hoofdzakelijk de lading uitmaakten, op te visschen. In hetzelfde jaar van de schipbreuk is onder leiding van Robée, Baljuw van Ter schelling, eene waarde van f 200.000 opge- vischt. Latere pogingen, ook met een duiker klok, leverden geen resultaat op, mede omdat het schip meer en meer wegzakte, zoodat men moeite had de plaats terug te vinden. Nog werd een maatschappij opgericht, die aan L. Taurel, na'uurkundige te Kampen, een nieuw onderzoek opdroeg naar do gezon ken schatten tegen 20 pCt. van den te vinden buit. Ook dit had geen succes. Volgens geruchten is evenwel een grmt deel van de schatten opgevischt door visscher- lieden, die met tangen goudstaven zouden opgehaald hebben. f»Het Volk"). De Inbraak bij den heer Van Pampus. Het onderzoek, door de justitie ingesteld, heeft nog geen nadere bijzonderheden aan het licht gebracht. De verdachte M. W. d. V. behoort tot een familie, die de justitie reeds meermalen grooten last heeft bezorgd Zy houdt geen communicatie met het wereldje van lieden, met wie de justitie dikwyls in aanraking komt, maar zoekt in isolement haar kracht. De leden van de familie zijn nogal bereisd, sommigen spreken Spaansch, anderen Fransch en Engelsch, zoodat zij zich zeer makkelijk bewegen kunnen, en niet den vat op zich geven van andere verdachten. Een ernstig ongeluk. Dinsdagmorgen circa half elf wilde de auto van den heer Jurgens van Renkum op den Nieuwenweg te Veenendaal het karretje van den landbouwer Oskamp uit Lunteren voorbij rijden na eerst een paar stooten op den horen gegeven te hebben als sein tot uitwijken. De voerman bemerkende dat zijn paard schich tig werd, trachtte van het karretje te sprin gen om het paard bij de teugels te grijpen, doch viel ongelukkigerwijze voorover, hij werd een eind weegs meegesleurd en daarna door het wiel gegrepen terwijl het paard in vliegende vaart voortholde, zich geheel los werkte en in de Hoofdstraat werd opgevangen. De ongelukkige man werd door den chauf feur der auto, die bij het dreigende gevaar onmiddellijk had gestopt en den ter hulp gesneldeu koetsier der firma D. S. van Schuppen en Zoon in deerniswaardigen toe stand in de remise van genoemde firma ge dragen, waar dokter A- S. Hekster de eerste hulp verleende. De man bleek zwaar in de borst gekneusd en aan het hoofd gewond. Er bestaat weinig hoop voor zijn loven. Ilij is per brancard, geplaatst op een meubel wagen, naar zijn woning vervoerd. Een vrouw die zich eveneens op het karretje bevond en er achterover aftuimelde schynt zich niet ernstig bezeerd te hebben. Ds cholera. De Petersburgsche correspondent van de »N. Rott. Ct." schreef dd. 12 dezer over do cholera Ofschoon de doctoren nog niet van een epidemie willen spreken, breidt zich de ziekte toch met een onrustbarende snelheid uit, en slaat zij, zooals men uit de berichten van vandaag kan opmaken, al op den omtrek van Petersburg over. In Peterhof is namelijk een geval voorgekomen. In het Ladoga- kanaal-net is die ziekte den 27sten Aug., dus op denzelfden dag dat het eerste geval in Petersburg officieel erkend werd, voorge komen. Volgens de bladen worden er overal dadelijk de strengste- voorzorgsmaatregelen genomen, maar wanneer men hier op straat dezelfde onhygiënische toestanden ziet, als altyd, dan komt men onwillekeurig tot de gedachte, of al die mooie voorzichtigheids maatregelen niet alleen op 't papier staan. Over de slechte toestanden in de stedelijke hospitalen, waarover in de dagbladen al her haaldelijk gesproken is, weten ook nu weer de kranten schrikbarende dingen te vertellen. De ziekte heeft volgens de berichten een zeer kwaadaardig karakter. Er is ook een geval van zoogenaamde droge cholera, een zeer zeldzaam voorkomend geval, geconsta teerd, waarby de gewone brakingssymptonen, zoowel als de buikloop geheel ontbraken. De vrouw, die door deze ziekte was aangetast, stierf denzelfden dag, waarop zij naar het ziekenhuis, onder verschynseleu van vergif tiging, was vervoerd. In 't geheel zijn er tot 213 choleralijders in de verschillende ge meente-gasthuizen binnengebracht, waarvan 106 in de laatste 24 uur. Er waren 23 dooden, zoodat er nog 190 patiënten onder behande ling bleven. Met koortsachtigeu ijver ïb de gemeentelijke geneeskundige dienst aan het werk getogen, en heeft nu ook zijn werk zaamheid tot de haven en de voorsteden langs de Newa uitgebreid. Vrouwelijke zeeloodsen. Een Engelsch blad voor de zeevaart deelt ïde, dat er in Denemarken, Zweden en Noorwegen vrouwen als loods worden ge bruikt en vele gezagvoerders ze boven man nelijke voortrekken, omdat ze meer geduld hebben. Javaansch karavaan aangevallen. Een telegram uit Djedda meldt, dat de Bedouinen Dinsdagmorgen een Javaansche pelgrimskaravaan aanvielen, een kwart Eng. mijl van Djedda. Zy maakten 75 kameelen en de bagage der pelgrims, een waarde van 25,000 pond sterling vertegenwoordigend, buit. Nieuws op Scheepvaartgebied. Een geheim van de zee. Verschillende schrijvers van zeeaangele- genheden hebben van tyd tot tijd een won derlijk geheim van den Oceaan aangehaald, n.1. liet spoorloos verdwijnen der opvarenden van het zeilschip Marie Geleste Ongetwij feld loven er nog menschen, die zich het feit herinneren, dat dit schip op zee werd aan getroffen, volmaakt in orde, maar met nie mand aan boord. De vragen, die nooit beantwoord worden, zijnWaarom werd hot schip verlaten en wat is van de bemanning geworden? In do „Globe" is nu een belangwekkend artikel verschenen, getiteld„Zeeslangen", waarin de schrijver onder meer ook het ge val van de „Marie Celeste" aanhaalt en oen eigenaardige theorie er over ontwikkelt. Hier volgt wat de schrijver zegt „Een zeer merkwaardig geval, dat een toevallig getuigenis voor het bestaan van of ander onbekend, vraatzuchtig zeemon ster oplevet, gebeurde een kleine 40 jaar ge leden en trok toen zeer de aandacht. De koopvaardy-brik «Marie Geleste" vertrok van Boston met een lading stukgoederen voorde Middellandsche Zee. Zy was bemand door 17 personen en de vrouw van den kapitein, als mede hun dochtertje, maakten de reis mee. Op den bepaalden tijd werd de brik op de hoogte van de Straat van Gibraltar gezien, klaarblykelyk daarheen koerszettend. Maar weldra bemerkten de personen aan land, dat zij niet bestuurd werd en een boot ging uit om te zien wat er aan scheelde. De brik werd geheel verlaten bevonden. Maar de desertie van den kapitein en de bemanning, indien het tenminste «desertie" mag heeten, was van den meest buitengewonen aard. Alle zeilen stonden by en geen rondhout of touw tje was van zijn plaats. Niet een der scheeps- booten werd vermistde papieren en bezit tingen vau den kapitein, waaronder verschil lende kostbaarheden, waren onaangeroerd, terwyl zoowel in de kajuit als in den bak een versch gekookte en half gebruikte maal tijd op tafel stond. Slechts één verdacht tee- ken werd ontdekteen diepe haksnede, die met een bijl scheen toegebracht te zyn, in de verschansing. Ten spijt van alle onderzoek werd nooit eenig licht over dit geheimzinnige geval ont stoken. Van geen der opvarenden wei'd ooit meer iets gezien of gehoord. Van zeeroof of muitery scheen geen sprake te zijn, er was geen bloed, zelfs geen teeken van strijd of gevecht te ontdekken. De verschheid van den half gebruikten maaltyd en het feit, dat de brik direct koerste naar de Straat van Gi braltar maakten het zoo goed als zeker, dat wat ook had plaats gehad, nog niet lang ge leden gebeurd moest zyn. Velen geloofden toendertijd, dat een zeeslang of een inktvisch zich had opgeheven tot op het dek van het schip, en den roerganger, den eenigen man op dek, van zyn post had gesleurd, terwijl achtereenvolgens de anderen, die na elkaar op dek waren gekomen om de reden te ver nomen, dat het schip geen koers hield, een irooi van het monster waren geworden. De ïaksnede in de verschansing merkte men aan als een poging tot zelfverdediging van ten minste één der ongelukkige opvarenden. Deze theorie werd in de hand gewerkt door de wetenschap van dien tydmaar de weten schap is nu 40 jaar ouder en wijzer gewor den.* De «Marie Geleste' werd 4 Dec. 1875 midden op den Atlantischen Oceaan gepraaid door den kapitein van de «Highlander* en werd toen «alles wel» gerapporteerd. Na seinen gewisseld te hebben, gingen de sche pen van elkaar af. Twee dagen later werd de brik door een ander schip gepraaid, doch gaf geen antwoord. Een boot werd gestreken en toen men aan boord van de «Marie Ge leste» kwam, vond men het schip geheel verlaten. Dit zijn de eenige feiten, die om trent het geheimzinnig geval bekend zijn. De erfenis en de hit. De meest-fantastische fantasie, waarde leze res en lezer, is de werkelijkheid. Daar was een boef, die reeds acht jaar van zijn leven in het roode dorp had vertoefd. Toen besloot hij zich te beteren, en ter uitvoering van dit loffelijk voornemen emigreerde-ie naar Ka- nada. De lage landen bij de zee hadden het zonder hem te stellen, en overigens gevoelde hij weinig heimwee van het plekje, waar zyn wieg had gestaan, daar op hetzelfde plekje het getralied gebouw der eenzaamheid stond. Nimmer ook zou hij teruggekeerd zijn, in dien niet een goeden dag in zijn rustig Ka- nadcesch plaatsje de postbode de sneeuw had gestampt van zijn voeten en hem een brief had overgereikt. In dien brief stond, dat zijn oom was overleden. Toen sprong de man hoog in de lucht, en schreeuwde het uit van blijd schap. Hij nam een kaartje naar Montreal, en daar koclit-ie zijn ticket voor de over vaart naar Holland. Doch óp het oogenblik, dat hij in Amster dam terug-kwam, hoorde-ie. dat de oom hem had onterfd. En zoo stond hij, zonder een cent op zak, in zijn vaderland, dat hem nooit had geroepen. Zijn nachtverblijf vond hij ge regeld in 'n Amstelveenschen stal, en verder had-ie maar voor zichzelf te zorgen. Toen ontmoette hij, volgens zijn verhaal, een paardenslager, die glimlachte om zijn zorgen. „D'r is genog te gappen", zou deze hebben gezegd. In ieder geval stal hy in den nacht van 1314 Juli uitzijn stal-nachtverblijf'n hoofd stelhij sjouwde naar buiten, en nam uit de weide den bij 't hoofdstel passenden hit; hiermede toog hij in den nacht 1314 Juli, tegen 3 uur, naar den paardenslager. Zacht jes tikte hij tegen de ruiten Zaterdag stond hij, volledig-bekennend, te recht voor de groene tafel te Amsterdam. Hij deelde mede, dat de kooper voor het paard f50 had gegeven, terwijl hij een kwi tantie voor de ontvangst van f 140 had moeten teekenen. In zijn richting zou de houdster van een café, waar de transactie had plaats gevonden, kunnen verklaren. De paardenslager verzette zich tegen deze opgave van feiten, die, als ze juist is, hem op oneerlyke wijze 90 blanke guldentjes heeft opgeleverd. Volgens hem was de hit een prachtige hit. «Wat een schat van een hit" had een be kend koopman gezegd. De hit was niet minder waard dan f140, beslist niet minder Edel- achtbaren De rechtmatige eigenaar zeide, dat de hit in den handel niet meer kon gelden dan f110 ii f115; voor zes jaar heeft hij het dier gekocht voor f130. Met het oog op de ongunstige antecedenten van den beklaagde, requireerde de officier van justitie, mr. Boll, vier jaar gevangenis straf. Den verdediger, mr. J. Wynveldt, kwam het voor, dat de man niet loog. De caféhoud ster heeft een verklaring afgelegd, volkomen in overeenstemming van zijn verhaal. Spr. drong op clementie aan. De beklaagde f wijzend op den paarden koopman) »U zult toch wel voelen, dat die man óók schuldig is. Die man is een mede plichtige, en hij maakt zich schuldig aan meineed Een oogenblik leek het, of hij, hèftig, op den kooper van het paard wilde aanvliegen. Zijn vuisten gebald, zijn adem hijgend, zag hij hem aanToen zonk-ie terug in do zoudaarsbank. 'n Körte hamerslag. „Deurwaarder, de volgende zaak I Familietwist. Een burgerlijk, net-gekleed man staat voor het kantongerecht te Amsterdam. Hij heeft verzet aangeteekend tegen zijn vonnis, waar bij hij tot 6 dagen hechtenis veroordeeld werd wegens bedreiging. Eenige maanden geleden namelijk werd er 's avondB laat getelefoneerd om politiehulp. Een man wilde z'n vrouw vermoorden Een tweetal agenten spoedden zich naar de woning van beklaagde. Een massa men schen verdringen zicli voor de huisdeur. Klagende vrouwenstemmen jammeren over die arme vrouw", mannenmonden vervloe ken „dien gemeenen kerel.* De agenten gaan de trap op en luisteren even aan de deur van de binnenkamer en hooren het gejaagde schreeuwen van een beangste vrouw Je steekt me niet weer hoor Je steekt me niet weer Plotseling gooien ze de deur open en daar zien ze het tooneeltjede vrouw beangst zich drukkend tegen den wand, de man er vóór- staand, dreigend met een vork Zoodra de agenten de deur openden, zakte de dreigende arm, die den vork hield en be daarde ook de woede van den dreiger. Een woordenvloed van de aangevallen vrouw vertelde den agent van haar leed De echtgenoot had haar gestokenmet een vork.... maar gelukkig in haar jakje. De Bnoodaard in kwestie protesteerde met een dikke tongHij was vroolyk thuis gekomen, van een paar vrienden vandaan maar dat mensch daar, z'n vrouw, was vrien delijker tegen z'n neef, die in huis als kost ganger was, dan tegen haar eigen man. Nog heftiger protest van de huisvrouw Zij was een fatsoendelljke vrouw, maar die kerel daar was het te doen om haar te ver moorden Zij stroopte haar mouw op „Kijk eens hier.... hier heeft-ie me ook al eens gestoken En nog meer dingen uit het huwelijksleven worden bekend gemaakt. En de agenten, om vrede te brengen, ne- men' daarom maar de directe aanleiding van den twist, den beschonken echtvriend, mee, om hem op het bureau z'n roes te doen uitslapen. Den volgenden morgen gaat de nu nuch tere man naar huis Procesverbaal is opgemaakt geworden De eisch van 6 dagen hechtenis is al achter den rug en nu is het verzet aan de beurt. De ambtenaar van het O. M. wil den eisch veranderen, om niet den inan te schaden in betrekkingf 10 boete dan maar, of 5 dagen hechtenis Texel, 17 Sept. Men is weder met het bovenwater- brengen van het gezonken tjalkschip «De DankbaarheidDit werk is aangenomen door de firma Van der Wal, te Harlingen, die de lading heeft nitgepompt en naar Har lingen gebracht. Tusschen twee tjalken tracht men nu het gezonken schip te lichten. Het werk is aangenomen voor f1150. Door een defect kon de postboot «Ada van Holland" gisteren niet aankomen. Aan geboden hulp van «De Dageraad" werd niet aaugenomen, zoodat de post te laat op eilaud aankwam. Een groot gedeelte van de eilandbewoners ontvangen nu pas hedenavond de postzaken, die ze vanmorgen hadden moeten ontvangen. Heldersche Moppen. Een nurksclie man vroeg met aandrang de oude weldadige dame te spreken. Wat hij rei echter sympathiek •Mevrouw", sprak hij, »ik kom u spreken een treurig geval. Er verkeert een gezin in den bittersten nood. De vader, die de kostwinner was, is overleden; de moeder is te zwuk om te werken voor haar kinderen, die omkomen van honger en ellende. En elk oogenblik dreigt dezen ongeluk- kigen de laatste verschrikking, dat ze uit hun woning op straat gezet zullen worden. Ze moeten geholpen worden, mevrouw, hun achterstallige huurpenningen bedragen vijf en twintig gulden". »Het is verschrikkelijk", zei de oude dame, hier is het geld. Maar mag ik u ook vragen wie u is, dat u zich zoo voor die ongelukkigen interes seert?" •Ik ben de huisbaas", antwoordde de nurksclie man. Hij „Daar r.u I Wanneer jij niet zoo geteut had, zou de trein daar niet net voor onzen neus wegrijden I" Zij: »En als jy me niet zoo mal gehaast I zouden we nu niet een heel uur in de wachtkamer hebben te zitten, om op den volgenden trein te wachten I" Niet alles. Moet alles dan uit zijn tusschen ons?" Nou, wij kunnen ons lot in de staatsloterij nog samen uitspelen". In •Ik hoor, dat u ook al bezig bent op het gebied van luchtscheepvaart. Hoe is 't met uw zich-zeif- sturend-en-regelend luchtschip?'' >0, de uitvinding is prachtig gelukt, 't Ver velende is alleen maar, dat het ding wel de lucht in- is gegaan, maar niet meer uit zich zelf naar beneden wil komen". De stoomschoener «Zeehond" is Woensdag alhier n dienst gesteld voor het uitoefenen van politie- toeeicht op de yisscherij. Het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee van den Driessen Mareeuw, terwijl de éiat-major •rder is samengesteld als volgt: luitenant ter zee Ie kl. A. van der Sluijs, eerste officier luite nants ter zee '2e kl. T. L. Kruys, C, H. de Goeje en C. L. M. Bijl de Vroeofficier van gezondheid 2e kl. L. K. Garf; officier vad administratie 2e kl. officier-machinist 2e kl. A. A. v. Boven. Rotgans hef der ei nelius. Het machinekamerpersoneel bestaat uit machinisten J. C. Hcllendoorn, A. de Jong en G. J. II. Verbeek. Het schip zal worden voorzien van draadlooze telegrafie. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Koningin Wilhelmina, v. Java n. A'dam, arriv. 17 Sept. te Suez. Flores, v. A'dam n. Java, p^s. 17 Sept. Kaap St. Vincent Koning Willem I, v. A'dam n. Java, vertr. 17 Sept. van Genua. Lombok, v. Java n. A'dam, pass. 17 Sept. des nam. 4 u. 30 m. Dungoness. Koninklijke Hollandsohe Llovd. Kernland, v. A'dam n. Buenos-AyreB, arriv. 17 Sept. te Duinkerken. Rotterdamsche Llovd. Goentoer, v. Java n. R'dam, pass. 1ü Sept. Gibraltar. Sindoro, v. R'dam n. Java, arriv. 17 Sept. te Padatig. Nieuwediep, 15 September. Aangebracht door 50 korders 1 tot 5 stuks groote tong per stuk f 1,25, 5 tot 20 middelmatige tong per stuk 65 a 75 eent, 5 tot 20 kleine tong per stuk 20 a 25 cent, 1 tarbot voor f 8,50, enkele manden kleine schol per mand f 3 a f 4, 1 tot 6 mand schar per mand f 2 a f 2,50. 16 Sept. 30 korders met 1 tot 10 stuks groote tong per stuk f 1,25, 5 tot 30 middelmatige tong per stuk 65 a 75 cent, 10 tot 30 kleine tong per stuk 20 a 25 cent, 2 tot 10 stuks rog per stuk f 1,25, 1 tpt '2 mand kleine schol per mand f 3 f 5, 1 tot 8 mand schar per mand f 1,75 a f 2. 17 September. 85 korders met '2 tot 10 stuks groote tong per stuk 90 cent f 1.5 tot 30 stuks middelm. tong per stuk 50 a 60 cent, 10 tot 30 kleine tong per stuk 15 a '20 cent, 1 tot 5 stuks rog per stuk f 1, 1 tot 6 mand kleine schol per mand f 1,50 u f 4,50, 1 tot 8 mand schar per mand f 1 a f 1,25. Van 15 tot 17 September. ONDERTROUWD; C. Tuijt en M. van Oorschot. J. Prins en J. E. van Reenen. P. Tol en P. Klant GETROUWD: A. Bonma en J. Groeneveld. H. de Heer en A. D. Tismeer. A. G. J. Spoel en P J. Kroonstuiver. BEVALLEN: J. Abbo geb. Beneker, >1. N. PJ aals man geb. Snip, z. M. C. Annes geb. de Graall', z. A. M. Verburgt geb. Kindermans, d. N. hike geb. IJfs, z. J. J. Schutte geb. lieijmans, d. A. Doezie geb. v. d. Wiele, d, OVERLEDENS. Stroosrna, 3 w. Schagen, 17 Sept. Aangevoerd 12 paarden f80 a 200, veulens f 0a ,16 ossen f100 a 130, 18 stiereu f 100 a 200,0 duiven f 0 a 0, 20 geldekoeien f120 a 215, 79 vette id. f 180 a 275, 26 kalfkoeien 1 160 a 250, 14 vaarzen f 100 a 130, 0 hokkelingen f a 0 graskalveron f— a 25 nuchtere kalveren f 8 a 22,rammen f a 950 vette schapen f18 a 27,mager id f a 845 lammeren f 10 a 16,50 bekken geiten fa ,6 m-gc.e varkens f 12 a 14, 50 vette id. per Kg. 42 a 44 ct., 80 biggen f6,a 9,konijnen f0.a 0.0 kippen zwanen f 1300 Kg. boter f0,67$ a 0,72$, 6000 kipeieren f4,25 a 4,75, 100 eenden dito f4,a 0, per 100. Ixmezonden. Mijnheer de Redacteur! Tot onzen spyt hebben wy gemerkt, dat enkele Heldersche ingezetenen ontevreden zijn over liet verbod van koopwaren te ven ten bij gelegenheid van de landbouwtentoon stelling alhier. Die ontevredenheid kan echter niet groot zijn, als zij bedenken dat ook Texelscbe in gezetenen met hun koopwaren werden ge weerd. Dit verbot! gold echter alleen hettentoon- stellings- en kermisterrein met de daaraan- grenzende straat, die er één geheel mede vormde, omdat de verschilllende standplaat sen op dit terrein waren verhuurd. Door deze verhuring, ter deelname waaraan ieder in de gelegenheid is geweest, rustte op ons de moreele verplichting, geen concurrentie toe te staan op bovengenoemd afgebakend ter rein. Het overige gedeelte van den Burg en van Texel was, althans voor zoover het de feestcommissie aanging, niet in dit verbod begrepen, terwijl voor zoover mij bekend, slechts één Heldersch ingezetene ons verlof tot venten heeft gevraagd, welk verlof hem dan ook is verleend geworden. 't Heeft dus allerminst in de bedoeling van de feestcommissie gelegen, onaangenaam te zijn aan neringdoende ingezetenen vau den Helder, aan wie door ondergetcekende bij de komst van ,de Dageraad'' nog een eere- saluut werd gebracht voor den steun, van hen ondervonden. Is nu buiten ons weten toch een en ander gebeurd, dan betuigen wij daarover ons leedwezen en geven de verzekering, dat door ons in de toekomst steeds ook op de belangen van Helder's neringdoenden zal worden gelet. ADR. WAGEMAKER, Voorzitter v. d. feestcommissie. Den Burg, Texel, 17 Sept. '08. Tentoonstelling op Texel. Ze zijn voorbij de vijf dagen, waarnaar zoolang te voren met verlangen uitgezien werd. Over den uitslag is men wel tevreden, al heeft het weer belemmerend gewerkt. Meerdere personen hadden kunnen komen bij goed weer, en dat was stellig voor de eindrekening beter geweest. We willen ook nu nog hopen, dat het tekort niet ondekbaar zijn zal. Wanordelijkheden zijn zoo goed als niet voorgevallen. Het versterkte politiecorps heeft geen zware taak gehad aan zijne waakzaam heid zij dank gebracht. Tijdens de landbouwtentoonstelling werd nog eene bescheiden tweede tentoonstelling ge houden, en wel van Texelsche oudheden, 't Was de Expert J. Amman, Antiquair te Hel der, die haar exposeerde. Aanplakbiljetten in Den Burg wezen gemakkelijk den weg er heen, en menigeen heeft erdan ook een kijkje genomen, "t Geheel gaf eene voorstelling van Oud-Texel, en de heer Amman heeft een goed werk gedaan, met aan vreemdelin gen en eilanders te laten zien, wat eertijds op Texel aan inboedel en huisraad gebruikt werd. Vooral het oud-Porselein was goed vertegenwoordigd, en er waren kostbare arti kelen bij. Inzonderheid trok de aandacht een zeer oud bidbordje, waarin de volgende let ters staan A H AKGWA De expert verklaarde, dat deze letters, waar bij men telkens uit het midden moet aanvan gen, te lezen gevenGod hoort alles, God weet alles, God siet alles, God kent alles." Behalve aardewerk en porselein vond men er oude kasten, kleedingstukken, schilderijen klokken, beddenwarmer en tal van andere artikelen, die een kijkje gaven in het Texel van voorheen. Een Oud Texels kamertje met den estriken vloer en de zandfiguurtjes ontbrak niet. De poppen, die er in zaten, hadden mooier kunnen zijn ze deden thans wat al te veel denken aan Darwin's stelling. Overigens kan met lof gesproken worden over deze verzameling oudheden, en ze bood eene welkome variatie bij de groote land- bouwtentoonstellingszaken. De gewichtige Septemberdagen zijn voorbij de indrukken blijven. Ze ziju voor den een beter en liefelijker dan voor den ander, wat ook in het temperament der menschen zit. Toch is men het er over eens, dat verga dering en tentoonstelling goed geslaagd zijn. De afdeelingen „Texel en .Eierland" der Holl. Maatschappij van Landbouw hebben zich opgeworpen als de gemeenschappelijke gastvrouw dier Maatschappij, en ze hebben zich als waardig en correct doen kennen. Algemeen is men het er elders overeens, dat Texel, eer van het werk heeft. Wat wil men meer Dan mag men immers hulde brengen aan de mannen, die zich zooveel moeite en zor gen getroost hebben, om alles zoo goed voor elkander te krygen. En dan spreken we den wensch uit, dat Texel voort mag gaan tot verbetering van landbouw- en veetelttoe- standen, en dat later nog eens zulk eene ergadering en zulk eene aan feestelijkheden ryke, tentoonstelling op Texel gehouden zul len worden. Moge het zoo zyn Kijkjes uit mijn wenster. Onze Buitenhaven. Pont aan de Kooi. Als het zoo voortgaat houden we niets meer over dan het wachtschip, de oude „AdolP, die in de Buitenhaven een vaste ligplaats heeft en sedert een reeks van jaren in onbewegelijke houding getuige is geweest van het gaan en komen onzer oorlogs schepen. 't Is waarlijk stilletjes geworden in de haven, nu president Castro onze marine heeft gedwongen om in de omgeving van zijn ge bied te komen, teneinde daar wie weet hoe lang oen afwachtende houding aan te nemen, en de mogelijkheid is niet geheel uitgesloten dat meerdere schepen zullen vol gen, geen voordeeltje voor de komende ma rine-begrooting, maar ook een schadepostje voor onze gemeente, die waarachtig geen .zwaarlijvigheid" zal ondervinden door al hetgeen wat haar verlaat. Dat de afwezigheid van een groot deel der marine verscheidene bewoners dezer plaats oDvoordeelig moet treffen, behoeft nauwelijks nader omschreven te worden. Dezer

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1