KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Tenet, Wieringen en Anna Pautownom No. 3717. Woensdag 30 September 1908. 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc,-Telefoon 50. ABONNEMENT Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., ft. p. post 75 ct., Buiten], fl.25 Zondagsblad 37' 45 f0.76 e Modeblad M Muzik. Bloemlez. 55 60 n 85 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.90 f0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIES! Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2® Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSM0BGEN8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeen te wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje en Zondageblad-3e kwartaal 1908 te willen overmaken per postwissel of in postzegels vóór 5 Ootober, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoe ven slechts met een zegel van 2 ,/a cent beplakt te worden. Van het antwoord door Duitsehland gezon den op de Fransch—Spaanaehe nota over Marokko maakten we in ons vorig overzicht melding. Om den kalmen en vredelievenden toon wordt het stuk in binnen- en bniten- landsche bladen geroemd. Wel heeft Duitsch- land enkele aanmerkingenmaar beginsel- bezwaren geen enkel en daarom zal het der Fransche regeering in overleg met de Spaansche wel niet zooveel moeite kosten om eenigszins aan de geopperde bezwaren te gemoet te komen. Enkele chauvenistische Duitscbe bladen vinden het antwoord t e verzoenend, maar men kan ook anders denken en dan beweren dat de Duitsche regeering, die eerst wel een beetje barscb de onmid dellijke erkenning van Moulay Hafid eischte, in deze nota heeft goedgemaakt wat ze in de vorige bedierf. Vrijdag had de koning van Spanje den Dnitschen en den Franschen gezant aan zijn discb in gezelschap van zijn eigen minister van buitenlandsche zaken. Deze laatste verklaarde toen nog dat het voorbehoud van Duitsehland ten opzichte van de erkenning van Moulay Hafid voor Frankrijk noch voor Spanje moeilijkheden schept. Telkens duiken ook weer geruchten op dat Moulay met zijn eigen volkje moeilijk heden zal krijgen omdat hij zoo maar de acte van Algeciras onderteekende en de reorganisatie der politie met behulp van Europeesche officieren toeguf. tZou mogelijk zijn, doch als men 't in Europa eerst eens is, kan men rustig aanzien wat nog in Marokko gebeurt. Invloed zal bet zeker wel hebben. Als ware het een Europeesche staat, overweegt Moulay voor zijn gebied ook al de invoering eener nieuwe belasting tor versterking zijner schatkist. Hij heeft daar voor het oog laten vallen op een koffie-regic. Hij is voornemens den verkoop van koffie- boonen geheel te verbieden on een regeorings- maaldorij op te richten waaraan den alleen- verkoop der koffie zal worden opgedragen. In Duitsehland wordt gedacht aan iets nieuws omtrent de belastingplannen. De (Boisen und Hand. Ztng« schrijft: Om de belangstelling in de (inancieele plannen der regeering bij alle volksklassen levendig te bonden heeft, een commissie te Berlijn besloten, in de groote tentoonstellings zaal van den zoölogischen tuin openbare voordrachten te doen houden over de be lastingplannen. Waarschijnlijk zal op een dier voordrachten de minister van financiën, von Sydow, persoonlijk zijn ontwerp komen verdedigen. 't Middel is nog zoo kwaad niet. Misschien brengt men het er wel zoover dat de be lasting voortaan gaarne voldaan wordt. Als dat zoo is, ware het middel internationaal te maken, wantdoch "t is waar wij bepalen ons tot de zaken in het buiten land. Volgens de .Deutsche Weintzg." zal de voorgenomen wijnbelasting tien pfennig voor elke flescli bedragen met een progres- sieven toeslag op dure wijnen naar de waarde. Alcoholvrije dranken blijven vrij van belasting. In den Boheemschen landdag is 't weer mis. Tengevolge van een weigering door den voorzitter om van de dagorde af te wijken op verzoek der Duitsche partij is deze aan 't obstructie-plegen gegaan. De zittingen worden onmogelijk gemaakt door zingen en herrie schoppen. Pogingen om tot een vergelijk te komen mochten nog niet baten. De Belgische minister van justitie Reukin zal de nieuwe portefeuille voor koloniën nemeu, terwijl als zijn opvolger genoemd wordt baron Descamp3. De Koloniale Raad is ook zoogoed als saamgesteld. De leden zullen een zeer geringe vergoeding krygen. Vermoedelijk ten gevolge van het heer- sehen van cholera daar, zal het voorgenomen bezoek van de Amerikaansche vloot aan de Philippijnen niet doorgaan. Volgens de Parysche .Herald" zal in plaats daarvan een bezoek worden gebracht aan Nederlaudsch- Indië, waarvoor eerst geen tijd beschikbaar Tot Vrijdagmiddag zijn te Petersbnrg 357 nieuwe gevallen van cholera voorgeko men, waarvan 162 een doodelijken afloop hadden. Er zijn tot genoemd tijdstip nog 1806 lijders in behandeling. Sedert het uitbreken der epidemie zijn in de Russische hoofdstad 4288 gevallen voorgekomen, 1579 lijders bezweken en 903 zijn hersteld. In de provincie Petersburg zijn Dinsdag en Woensdag 81 gevallen van ziekte en 21 sterfgevallen aangegeven, te Kroonstadt sedert 23 Sept. 32 ziektegevallen, te Kieff Dinsdag en Woensdag 24 ziekte- en 7 sterf gevallen, te Bakoe 18 en 11, te Kertsj Woensdag twee nieuwe gevallen. Sedert het optreden der ziekte stierven te Odessa 7 en te Rostoff aan den Don 470 lijders aan cholera. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft het vrij sterk gevroren, waarom men op een spoedige vermindering der ziekte gevallen hoopt. HELDER, 29 September. Loting voor de Nationale Militie. De loting over de in 1908 in deze gemeente ingeschrevenen is bepaald 1. voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met O, op Donderdag den 15 October 1908, des voormiddags ten 10 ure; 2. voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters P tot en met Z, op Vrijdag den 16 October 1908, des voormiddags ten 10 ure. De loting zal plaats hebben in het Stem lokaal aan de Kerkgracht. Tuberculose. De Noord-Holl. Vereeuiging tot bestrijding van de turberculoBu beeft aan de afdeelingen van de Noordhollandsche Voreeniging «Het Witte Kruis"' en aan Vereenigingen of commissies voor wijkverpleging een circulaire gezonden, waaraan het volgende ontleend is Aan de meesten Uwer is door de circulaire van het Hoofdbestuur van .Het Witte Kruis" reeds bekend gemaakt, dat er in onze provincie door de samenwerking van reeds bestaande plaatselijke .vereenigingen tot bestrijding der tuberculose" (te Amsterdam, Haarlem eu Helder; en het Hoofdbestuur van nllot Witte Kruiseen Noordhollandsche ver- eeniging tot bestrijding van tuberculose" is opgericht. Na kennisneming van den inhoud der Statuten zal het U duidelijk zijn, dat de Noordhollandsche vereeniging tot bestrijding van de tuberculose, aan wie door de Provinciale Staten van Noordholland voor 1909 een toelage van f 10000 is toegezegd, zich tot taak stelt in hare provincie de bestrijding van de tuberculose als volksziekte zooveel mogelijk te steunen, waar noodig te regelen en te organiseeren. Voor de bestaande plaatselyke voreouigin- m tot bestrijding van de tuberculose (korten tijd geleden is ook te Zaandam een zoodanige vereeniging opgericht) kan de Noordholland sche vereeuiging tot bestr; van de tuberculose volstaan met het verleenen van finantieülen steun. In enkele gemeenten zal, zoolang daar nog geen plaatselyke vereeniging tot bestrij ding van do tuberculose is opgerieht, nu, en in de meeste gemeenten, waar ook in de toekomst geen behoefte aan een afzonderlijke vereeniging t. b. van do t.b.c. zal worden gevoeld, nu en later do bestryding van de tuberculose door ons kunnen worden aanbe volen aan de zorg van de aldaar bestaande Witte Kruts-afdeelingen, commissies van wijk verpleging en soortgelijke vereenigingen. In gemeenten, waar nog in het geheel niets van dien aard bestaat, zal door ons door middel van een beroep op de daar gevestigde autoriteiten gestreefd moeten worden naar het in het leven roepen van een organisatie of een corporatie, die zich ter plaatse met de tuberculose-bestryding zal kunnen en willen belasten. In al deze, in beide laatstgenoemde rubrie ken bedoelde gemeenten, waar dus geen plaatselyke vereeniging tot bestryding der tuberculose en derhalve nog geen recht- streeksch contact met de «Nederlandsche centrale vereeniging tot bestryding der Tuberculose" bestaat, zal onze nieuwe Noord hollandsche vereeniging niet kunnen volstaan met het geven van een jaarlijksche toelage. Waar wij overtuigd zijn van den goeden wil der medici, om in deze krachtig mede te werken, en doordrongen zijn van de offer vaardigheid van de ingezetenen, om, waar het noodig is, te geven en te steunen, om den lijders een ligkuur in hun eigen tuin moge- lgk te maken, daar meenen wij een rationeele tuberculose-bestrijding in het leven te roepen, door onze provinciale vereeniging in hoofd zaak de hygiënische opvoeding van het volk to doen nastreven, de prophylaxe in den meeBt algemeenen zin dus te doeu bevorde- reu, onder meer door gelegenheid aan te bieden voor een geregeld sputumonderzoek. De hygiënische opvoeding nu kunnen wij ons alleen mogelijk denken door een syste matisch huisbezoek door geschoolde huisbe zoekers (bezoeksters), die in staat zullen zijn, ter voorkoming van de gevreesde ziekte, tot stand te brengen, wat met eenvoudige mid delen te bereiken is. Het leeren vermijden van de besmetting van den gezonde door den zieke, en het versterken van het weerstands vermogen door het aangeven van oen gezonde luefwyze vormen, naast het onderricht in de eerste ziekteverschijnselen, wat een spoedige herkenning van de ziekte vergemakkelijkt, daarvan den hoofdschotel. De onderteekenaars der cirtulaire stellen zich nl. voor, dat, wil de strijd in onze pro vincie vruchten afwerpen, willen de meer genoemde corporaties in hare gemeenten op ernBtige wijze den erfvijand van het men- schelijk geslacht bestoken, zy zoo spoedig mogelijk moeten kunnen beschikken over dergelijke voorgelichte huisbezoekers (bezoek sters). Wanneer elke corporatie, die met ons den strijd wil aanbinden, uit hare gemeente zoo iemand als toekomstig huisbezoeker (bezoek ster) zou willen aanwijzen, dan zouden wij onze taak naar ons beste weten meenen to vervullen, door deze allen in den komenden herfst in do gelegenheid te stelleu, zich ii een cursus van 15 2 weken practisch en theoretisch voor hun taak voor te bereiden. Voor dat speciale doel hebben wij, in af- wachtiug vau de provinciale gelden voor 1909, voor 1908 een rijkssubsidie van f500 aan gevraagd, welke ons bij Koninklyk Bosluit van 25 Augustus 1908 alreeds is toegezegd, zoodat wij ons voorstellen, dat de jonge Noordhollandsche vereeniging tot bestrijding van de tuberculose" geheel of gedeeltelijk de kosten zal dragen van de reis en het ver blijf van alle deelnemers (neemsters) aan dezen cursus. Wij vleieu ons, dat de, Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuber- cnloso ons in deze zal willen bijstaan, on wij daarbij ook op de hulp en de medewer king van haren secretaris-penningmeester, Dr. van Gorkom uit Den Haag, zullen mogen rekenen. Ten slotte noodigen wij Uw corporatie uit, zich voor het lidmaatschap van onze provin ciale vereeniging aan te melden. Secretaris is de heer Dr. J. C. J. G'. Smits, alhier. Vliegerwedstrijd. Van .eenige jongens" ontvangen wij het volgende schrijven „U zou ons een groot genoegen doen als u voor ons een stukje in de krant plaatste, tot het houden van een vliegerwedstrijd. Dat hebben wij hier nooit en dat kan hier toch best. Wedstrijd hierin, en wedstrijd daarin maar alles voor de mannen en niets voor de jongens. Schagen is zoo klein en daar hebben ze verleden week ook nog een wedstrijd gehad. Zou u dit voor ons willen opknappen Hoewel bier een paar jaar geleden wel een vliegerwedstrijd is gehouden en hun op merking in dit opzicht niet opgaat, zoo willen wij hun verzoek wel ondersteunen, door op deze wijze bekendheid aan hun verlangen te geven. De H. IJ. S. M. en Van Gend Loos. Naar men verneemt, zal de Hollandsche Spoorwegmaatschapij ook een contract slui ten voor het vervoer van de goederen van de expeditie-onderneming Van Gend Loos. Tot dusver kon deze expeditie-onderneming geen goederen.met de H. IJ. S. M. verzen den en moesten deze voor plaatsen, alleen met dien spoorweg te bereiken, van het naaste station der Staatsspoor met andere middelen van vervoer naar de plaats van bestemming worden verzonden. Dit nieuwe contract zou, zoo vernoemt men verder, l Januari van kracht worden. Nieuwe postzegels. .Do Avondpost" deelt mode, dat aan de directeuren der postkantoren thans de nieuwe IJ conts postzegels en de briefkaarten met die zegels (lichtblauwe kleur) voor lokaal ver keer zijn toegezonden. Ze worden nog niet uitgegeven. Dit wacht nog op aanzegging van hoogerhand. Poging tot moord en zelfmoord. Omtrent een poging tot moord en zelfmoord n een melksalon te Amsterdam schrijft het N. v. d. D" De winkeljuffrouw van odn melksalon in de Paleisstraat beleefde Vrijdagavond tegen twaalven eenige angstige oogenblikken, Zij hoeft een broer, J. B., die zijne familio zeer tot last was, ja, tot schande, want door zijn slecht leven geraakte hij zelfs in de gevan genis. Sinds Maandag op vrije voeten, kwam lxij Vrijdag by zijne zuster om haar te ver tellen, dat hij eene betrekking gekregen had. De man. ongeveer 25 jaar oud, deed echter zeer zonderling. Ilij vertrok en schreef daar na een brief, met de mcdcdeeling, dat hij zich van het leven berooven zou. Niot langer wilde hy aan vernederingen blootstaan en zijn familio tot overlast zijn. Voor al zijn slechte daden vroeg hij ver giffenis en eindigde zijn schrijven met de woor den Ik ben niot zoo slecht als je wel denkt". De zuster, Vrijdagavond den brief ontvan gende, was zeer onder den indruk van dit schrijven. Terwijl ze er over zat te tobben, kwam opeens, tegen twaalf uur, de broer het melk salon binnen. Hij liep op zijn zuster toe, greep haar bij de hand en richtte toen een revolver op zichzelf. Het vuurwapen ging af, doch dc kogel maakte slechts een schramwond onder den hals. De half-waanzinnige man schoot daarop op zijn zuster zonder haar te treffen. Het meisje vlnchtte de straat op en de broer ging haar achterna. Hij werd echter op het hulpgeroep van de hevig ontstelde zuster door een postbode gegrepen en aan de politic overgeleverd. Deze bracht den man naar het bureau St.-Pietorshal. Onderweg kreeg hij echter een zenuwtoeval, zoodat zijne overbrenging per brancard naar het Wilhclmina-Gasthuis noodig bleek. Bij het transport haddon de agenten nog heel wat moeite om den zenuwpatiënt in be dwang te honden. Namens de familie is verzocht geen ge volg aan de zaak te geven. Kamerverkiezing in het district Ommen. Naar aanleiding van het bericht in de Zw. Ct., dat eenige katholieke kiezers in het dis trict Ommen de candidatuur van dr. Kuyper niet mei onverdeelde instemming begroetten, kan .Het Centrum" berichten, dat de Centrale R. K. kiesvereeniging in het district met al- gemeene stemmen besloten heeft, de candida tuur dr. Kuyper over te nemen en krachtig te steunen. De werkloosheid. Nu in menige plaats weer laugzamerhand moer werkloozcn komen is het te begrijpen dat de vaklui nauwlettend uitzien naar al wat die werkloosheid kan verminderen. Zoo komen de timmerlieden te Harlingi op tegen het feit dat daar aan een of meer patroons, tegen prijzen ver onder de waarde, zijn geleverdkozijnen, deuren en ramen, vervaardigd door de leerlingen der ambachts school aldaar. Zij meenen dat het de school daardoor niet alleen aan de werklieden eene ongeoorloofde concurrentie aandoet, maar ook dat daardoor bovendien het leger der werk- loozen wordt vergroot. Zij verklaren terecht uit zelfbehoud verplicht te zijn zich te weer te stellen tegen dergelijke dingen, wijl zij den stryd om het bestaan te zeer ver zwaren. De brand te Wlersen. Uit Vaassen, by Apeldoorn, schrijft men aan de „Tel" De brand, welke de vorige week Zondag in du buurtschap te Wiersen plaats had, en waarby een man verbrandde, kan voor den eigenaar en hoofdbewoner van het huis, A. B., nog een leelijk staartje hebben. Het is n.1. uit verschillende omstandigheden gebleken, dat hij geheel op den brand was voorbereid en reeds verscheidene goederen in veiligheid had gebracht. Ook schijnt het uitgesloten te zijn, dat kinderen met vuur hebben gespeeld, zoodat de oorzaak van den brand daaraan niet kan worden toegeschreven. De mogelijk heid is mede niet uitgesloten, dat de woning nog verzekerd ishet onderzoek hiernaar wordt door de politie ijverig voortgezet. Het vermoeden ligt dan ook voor de hand, dat B. den brand heeft aangestoken, temeer, waar hij een ongunstige reputatie geniet. B. verklaart ook aan de politie, dat hy den ouden R., die verbrandde, niet heeft ge zien. Aan verschillende personen heeft hij echter verklaard, dat hij R wel in brand heeft zien staan, doch niet ter hulp is gesneld. Ter zake van dit feit is nu ook tegen B. proces verbaal opgemaakt. Het Oud-Beierlandsche weesmeisje, Emmétje van der Schoor, die hare vacantie gebruikte om naar Amerika te gaan, heeft naar het N. v. d. D. meldt, thans aan hare familie hare goede aankomst gemeld, en te vens, dat de kennismaking aan beiden is meegevallen, zoodat zy reeds over vier weken zal trouwen. Het Panopticum in September. Tien uur 's avonds. De bezoekers zijn weg, en de lichten worden uitgedraaid. In de duistere ruimte schimmen nog wat hoofden en witte jassen. Dat is alles. „Oef, zegt een stem. .Is 't veilig .Ze zijn weg", is't antwoord. „Kom, maar, dames en heerenJan Kompenie houdt wacht!' Jan Kompenie daalt van de Zeven Provinciën en vat post bij de deur. Een ge heimzinnig geschuifel en gemompel gaat op van alle kanten. Langs allo trappen, van alle zijzalen komen voorzichtig de beelden aanschuiven. Als m'n oogen wat aan de duisternis gewend zijn, zie ik met de oolijke snuit van den .Pagode die langs de trap leuning naar beneden glijdt. Achter hem aan glijdt zijn buurvrouw, de Schcvouingsche visch- verkoopster, en door 't gemakkelijk voorbeeld aangelokt waarachtig, daar heb je Van Heutsz ook, met z'n heele gevolg, en den Pre tendent-Sultan, en Toeanko-Ibrahim en heele collectie Atjehers. Ook de meneer .Frisch angestrichen", met zijn vieskijkenden nou8. Dan Jan de aanspreker, en op de an dere leuning naast 'm 't bedroefde dienst meisje, dat nu in 'n vroolijke pretzus is gemetamorfoseerd. Als zij beneden komen, gaat er een hoera"tje op. Eioreu-Trui komt ook, moeilijk zeulend met haar mand. De twee kijvende vrouwen uit de gruwelkamer, het Kindeke Mozes uit den Nyl't Is n eenigszins gemêleerd gezelschap. „Leve de kraairoept Nicolaas II. En luidruchtig stemmen ze allemaal in. «Hé, hé. hé, is dat een bestaan infor meert de martelares, zich eens uitrekkend. «Den heelen dag in 'n water van groen papier te liggen, met 'n baufenoatuurlike chlans op hot geloat" zooals ze me van daag 937 keer uit den catalogus hebben voorgelezen. Je zondt je verdrinken (Patiëntie is goet cruut compaen", komt daar 'n grove manncstem. En opziende, zie ik de waardige figuur van Bestevaer Michicl van de Zeven Provincie» afstappen. „Aenschout den Held, der Staeten Rech terbant, declameert Ali Baba, die den heelen dag 't gezicht op 't poëem heeft. .Mijne Heeren dat is nu mijn paard', giegelt Gesche Margaretha Godfried, gruwel- type, (15 moorden) terwijl ze handig op de schouders van den zeeheld springt. Eenige kwartjesvinders en La D ain eau x Gamélisa broederlijk bras dessus bras dessons staren het aan. Plotseling zwijgen allen. De aanspreker is op een stoel geklommen, hemt en spreekt: .Hooggeacht publiekMajesteiten en moor denaars koninginnen en kwartjesvinders burgerweezen en beursmannen, en al wat zich daartusschen beweegt. Zoo gaat 't niet langer. We moeten de handen ineenslaan. We moeten, in overeenstemming met den geest des tijds, solidair worden. Alle respect voor de dames en de heeren van de Gruwelkamer. Ze verkee- ren in een bevoorrechte positie vanwege de interessantigheid. Geen koning kan op tegen Frans Rosier, en 't is billyk dat er dan ook een kwartje extra wordt betaald om die te bekijken. Maar ook zij lijden in de September maand aan ons aller euvel en daarom zeg ik solidariteit voor ons allemaal. Wat gebeurt er met ons, Majesteiten, moordenaars, Amors, pagoden, bidders en pausen? We worden, ik zeg 't met afgry- zen, bekeken voor 'n kwartjeDames eu Heeren. Dat komt niet te pasLaten we maatregelen beramen. En vooral, Chamber- lain en Kruger, laten we eendrachtig zijn." Nn springt Chamberlain naar voren, een gardenia in z'n knoopsgat, zot een nuffig gezicht, en spreekt .Ladies and gentlemen." .Spreek je moerstoal, mengilt Eieren- Trui. „-Daar was ik juist mee bezig, juffrouw, maar ik zal wel in Emsterdemsch vervolgen. Want je moet huilen met de wolven, enzoo- voorts 'n stelregel waar ik me altijd goed bij heb bevonden, en die onder politici veel aanhangers vindt. Maar ter zake. Ik hoor daar den geachten spreker van zooeven aan dringen op solidariteit. Solidariteit is goed maar onder gelijken. Ik gevoel me hier beneden niet op m'n plaats. Daar boven, daar onder gewone omstandigheden 25, in September I2J- cent extra betaald |moet worden, daar hoor ik. Ben ik niet even goed ik vraag 't jou, Kruger ben ik niet even goed als Frans Rosier of als Jannetje Struyck Ik verlang in de gruwelkamer te worden opgenomen en zoolang dat niet is gescliied, kan ik alleen protesteeren tegen die onrechtvaardigheid." Een goedkeurend gemompel. Kruger boorde ik instemmend brommen»Hij het banje ge- lyk hij". Hierop vroeg de kapitein van Köpenick het woord. „Dames en Heeren. Hrrrt. Geeft-acht! Ook ik protesteer. Ik wil óók in de gruwel kamer. Is 't geen 37 J cent waard om mij te zien Ben ik niet even .famos", even ,ko- lossal" als die dames en heeren van unten. Nu men zoo beleedigend is om voor 2 5 c e n- ten ons te laten zien, nu wordt de drang naar hooger sterk in mij. Daarbovon kost t tenminste nog 37^Gambetta, hou die twee kijvende vrouwen es van mekaar. Halt- geeft acht die volgt." Dat was Trui de Eierenvrouw. Schiller mompelde„Ehret die Fraucn". En Trui sprak Sal ik jullie 's wat seche 'tChoatweer net as altaed. JoaProat me noch fen soli dariteit Dat wil maar allemaol in de chru- welkoamerJoawel Nou, hoor dan bin ik t'r auk baeiHoeveel minse heb ik niet met stinkende eieren vergefeAs de moar- deraei hier bulaund word met 'n deftiger peBisic, dan mot je Trui nie' vergete Moar ik sie 't al 't droait weer op niks uit Doar hebkio die koperc nikker, die kappe- taen „Ssst licht!' roept Jan Kompenie, de wacht. Dadelyk trok de bidder z'n gezicht in 'n meewarige plooi, 't Dienstmeisje zoo'n huichelaarster keek 'm bedroefd an. Er kwam 'n kellner. .Wat is dat hier? Even licht halen." Maar toen hij met licht terugkwam, ston den al de poppen laf en zoet op hun plaats. (H.blad.) Een sollicitatie. BEDIENDE gevr. op een Adv.kant. Iemand van 25—40 jaar, met uitn. rcf., in 't genot van pens. of bijv. alg. ontw., liefst reeds in rechtsprakt. werkz. gew. zijnde en goede hnnd schryv. Aanv.sal. fü.50 p. w. met kans op verli., werkt, van 9—5 uur. Br. m. zeer uitv. inl. en ref., fr. ond. lett. KC 08, N. v. d. D. Een net gekleed persoon wordt tot het pri vékantoor van mr. K. C. 68 toegelaten. Een buiging in de richting van den rechts- meester, welke met een genadig hoofdknikje wordt beantwoord. De sollicitant spreekt schuchter «Ik ontving een schryven van u, meneer, waarin u mij verzocht, heden voor u te ver schijnen, en ik vermoed, dat ik deze hooge eer te danken heb aan myn schryven op uw advertentie onder no. KC 68. De advocaat welwillend Zeer juist, waarde heer, uw schrijven viel my byzonder in het oog, te meer daar u schrijft eon pensioen te genieten, voldoende om daarvan desnoods geheel to kunnen leven. Hoeveel bedraagt dat pensioen wel, als ik vragen mag Dg sollicitant: «Vier gulden per week, Advocaat «En kunt u daarvan onbekrom pen leven Sollicitant: «O, zeker meneer, ik zal u dat voorrekenen. Ik bewoon een kamertje ii f 1.25 p. w. -)- een kop thee. Ontbijt bij het „Leger des Heils"0.90 per week. Lunch in de steeg naast »De Beursbengel' (in «Riche" is wat duur) 0.52' zonder thee, want op het Bcurspleintje kan ik gratis water drinken. Middag maal bij het «Leger'1.20 per week. Zoodat mijn uitgaven f3.87'. per week beloopcn en ik dus nog 12J cent overhoud tor voorziening mijner garderobe en diverse kleine uitgaven Advocaat: «En wat denkt u dan met die f 6.50 te doen, die ik u wekelijks zou moeten uitbetalen, indien ik er toe overga, de vaca ture op mijn burouu door u te doen vervullen Sollicitant, na eenig ernstig nadenken «Indien u de goedheid hebt, mij die hooge onderscheiding waardig te keuren, dan stel ik mij voor deze f 6.50 per week te besteden aan de oprichting van een school tot opvoe ding van heeren advocaten en andere werk gevers, die meenen dat arbeid voldoende betaald wordt met nog geen 14 cent per uur, en waarvoor men dan eischt een kennis en ervaring in zaken, die sommige advokaten tot sieraad zou strekken' Advokaat (na gebeld te hebben): «Hen drik, gooi dezen sollicitant de deur uit". OE WEEK. 27 September. Vau de meer dan 4 millioen tekort, wolke do dienst der Rijksverzekeringsbank reeds in de eerste vierjurige periode van haar bestaan berokkende komt zoo om en bij de helft op rekening vau laad- en losbedrijf. En nu terwijl de regeering zich genood zaakt heeft gezien om de premie voor de stuwadoors vau 4 pCt. van 'tloon te brengon op21 pCt. daarvan nu nog moet de Rijksbank elke maand eventjes f30.000 voor dat bedrijf bypassen. Eon en ander bleek Vrijdag j.1. bij de interpellatic-Plate in de Tweede Kamer der Staton-Generaal. DoheerPlate,uit Rotterdam, man van erkend gozag in de vergadering; bekwaam, helder van geest, schrander en practicus van vermaard doorzicht en ken nis, hij nam 't op voor zyn zwaar beproefde stadgenooten, de .ituwadoors. Drie weken nadat de maatregel feitelijk reeds in werking was getreden, hadden de heeren vernomen dat ze voortaan eventjes 21 pCt van 'tloon hadden te betalen. Langen tyd hadden ze genoten van de fout, oorspronkelijk gemaakt door bet veel to laag tarifiëeren, en nu namen de „gulden dagen plots voor ken een einde. De minister Talma heeft Vrijdag j.1. op voortreffelijke wijze den heer Plate van ant woord gediend. En bij dit dobat zijn bedroe vende dingen aan den dag gekomen 1 Zeker, de Ongevallen-wet is een weldaad voor den arbeider; eon sociale maatregel van recht vaardigheid en meusehelijkheid. Eerlang zal zij grondig worden herzien; aangevuld on verbeterd. Tot zóóver alles best. Geen arbeid van menschenhanden is volmaakt, en de praktijk is, ten slotte, de beste leermeesteres. Maar wèl treurig is het, dat men, ook bij de uitvoering vau deze goede wet vooral hoeft te kampen tegen bedrog en misleiding, ont duiking van allerlei aard. Bij patroons zoowel als bij arbeiders De heer Plate zelf, aan wiens rond borstigheid niemand behoeft te twijfelen, noemde er Vrijdag jl. zelf staaltjes van. En de min. Talma vulde het lijstjo aan!.... Zoo was er eene Rotterdamsche firma, die bij ongeluk .vergoten" had om 51 schepen te verantwoorden. Dadelijk ontstak mr. Van Idsinga, de heftige, in toorn. Waarom men die brave heeren niet had vervolgd? Tja, ziet-u, dat was bij de Rijksbank ook.... in het vergeetboek geraakt, maar nu vermoe delijk te-goeder trouw. En toen het zaakje uitlekte wasde termijn voor vervolging verstreken. De zaak was verjaard!.... En do een-en-vijftig scheepkens konden «vry uitgaan". Zóó zijn er ontelbare staaltjes meer van trucs, meer of minder krasse, om de Bank te verschalken. Zóó slim geen wet gever of er is een nog slimmer baasje, dat hem te vlug af isTegen zulke taktiek van elkaar in egoïstische sluwheid te over troeven is geen Solon van wetgevers-spits vondigheid bestand! Het los- en laadbedrijf brengt schrikkelijke toestanden mee. Van by v. 36 en 48 uren achtereen werkenAlles maar om de lieve duiten. De gevaren, aan het werk verknocht, zijn zoo ijselijk groot, dat min. Talma verzekerde, hoe er bijv. ééne «branche" bij is, waar men de premie eigen- lyk op50 pCt. moest stellen! Van hun kant denken de arbeiders allerlei „loopjes" nit om te .simulcoren en te aggraveeren", d. w. z. ongevallen zichzelf te berokkenen of voor te wenden en wezenlijk-bestaande kwets uren e.d. erger voor te stellen dan ze zyn. Geen artselijke wijsheid schijnt daartegen opgewassen. Niet onbegrijpelijk is 't, dat de heer Schaper, in warme stemming on verklaarbare verontwaardiging over de werkgevers, wier bedrijf gestadig zich uitbreidt, doch die de looneu laten wat ze zijn, dut de heer Schaper een lans brak ten gunste der afschaffing van eigen risico on risico-overdracht, zooals men weet, wildo de eerste Ongevallenwet (door den Senaat „geketst'van dit soort risico niet weten. Voorshands zal 't daartoe niet komen, maar eene zoor ingrijpende herziening van do Wet is eerlang te wachten. De toestand is onhoudbaar. Onze stuwadoors mogen zich dus vlytig oefenen in het uitdenken van nieuwe trucs om de duiten in het laadje te hoqden, van de 21 pCt. gaat geen duit af, on dat is goed ook. Rotterdam zal er niet onder bezwijkenHet Vrijdagsche Kamer-debat gaf een kijkje in wereld van slopenden arbeid van ruwe zelfzucht; van gewetenloos bedrog bij ontwikkelden en lieden van 'groven lichaamsarbeid, dat in hooge mate stuitend on bedroevend moot heeten. Nogmaals! ook de beste en mooiste wetten zijn zonder waarde en kracht, indien de werking ervan wordt verslapt door algeheel gemis van zin voor eerlijke, loyale samenwerking. Voor den aartsoptimist N. G. Picrson zou 't ware hij ter zitting present geweest een dag van wël-ontraoedigende ontnuchtering zijn geworden Overigens is 't de echte stilte, nu, die den storm voorafgaat. Algemeen gevoelt mon, hoe 't eerlang bij het algemeen debat over de nieuwe Staatsbegrooting zal vacantie krachten voor den strijd, die nadert. Zijn opcenten-voorstel blijft, niot minder dan zijn plannen met 't gedistilleerd, ontstemming wekken. En niet slechts in de vijandelijke gelederen«De Standaard" heeft pleidooi gehouden voor eene leening, ter dekking van het tekort ad 10 millioen, on zich daar- mêe vierkant verklaard tegen mr Kolkman's plannen. De toon en wijze, waarop dr. Kuy- per's orgaan dat deed, zijn wél geschikt om vooral de «kleine luyden" te verblijden. Zullen we straks dr. Koyper, door Ommen naar het Binnenhof gezonden, het Kabinet te lijf zien gaan? Ik acht 't zeer waarschijnlijk. En lieden, die zekere ver wantschap met de .zwartkijkers" vertoonen, duchten (of hopen) reeds, via het gekibbel over de financieele paragraaf' verzwak king van den band, welke nu nog de recht- sche hoofdgroepen saamsnoert Qui vivra verra! Zoo'n vaart zal 't niet loopen, maar dat de verhoudiug tnsschen het anti revolutionaire hoofdkwartier en het Torentje c. a. er in den jongsten tijd inniger op is geworden Men heeft wèl fantasie noodig om de stelling te verdedigen! Verblijdend vind ik 't, dat in kringen van ernstige en bezadigde menschen de tweede nota, door onze Regeering aan Senor Castro gezonden, algemeen geroemd wordt als waar dig en fiksch van toon. Een andere quaestie is deze, of wij, wanneer Castro ons „ulti- matnm" met de hem eigen hautaine min achting en onverschilligheid bejegent, niet genoopt zullen zijn, na de A ook de B te doen volgen Misschien kiest de kleino dictator eieren voor zijn geld; weet hy z'n luidjes diets te maken, dat de Nederlandsche leeuw in sidderende nederigheid aan zijn voeten rondkruipt, als een hondje, dat voor de rotting trilt Meneer De Reus op stal gezet. Non-actief. Uit het korps weg. Op Castro's eersten wenk Nu ja, tegenover zóóveel nederigheid mag men hut arme landje dan ook wel iets «toegeven". Zoo'n rol van .bon prince", die in edel moedigheid uitblinkt, is wel iets voor Ciprianol En tegenover datkinderlijk genoegen" hebben wij, zon 'k zeggen, gaarue over het zonder «kleerscheuren" en met ongerepte eer ontkomen aan een «avontuur dat sommigen zoo gaarne aanschouwd zouden hebben! Ook lieden, die anders de eersten zyn om te spotten met of te toornen over alles wat met „wapengekletter' in verband staat! Ma. Antonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1