KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringen en Anna Paulownam No. 3718 Zaterdag 3 October 1908. 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau^Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi Vliegend Blaadje p. S m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 I Zondagsblad 37' 46 fö.75 Modeblad 55 80 f0.90 Muzik. Bloemlez. 60 85 f0.«0 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. Advertentiên moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezored zijn. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eerste Blad. Aan onze abonné'sbuiten de gemeen te wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje en Zondageblad 8e kwartaal 1908 te willen overmaken per postwissel of in postzegels vóór 5 October, zullende anders daarover met 5 cents verbooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoe ven slechts met een zegel van 2 7, cent beplakt te worden. De zaakjes in Marokko waren zoo goed aan 't marchoeren nu is er echter plot seling een kink in den kabel gekomen. De zaak zit zoo. Uit het Fransche vreemden legioen in Marokko waren een vijftal Boldaten, Duitschers van oorsprong gedeserteerd. De gendarmerie hield hen in 't oog toen zij te Casablanca verblijf gezocht hadden in een huis dat, naar beweerd wordt, in eigendom behoort aan den Duitschen consul. Toen de deserteurs zich inscheepten in gezelschap van een ambtenaar van het Duitsch consulaat en een rijder van den Duitschen consul hielden de gendarmen de sloep aan. De rijder bedreigde de gendarmes en deze namen hem in hechtenis, waarna zij zich meester maakten van do deserteurs. Volgens Duitsche lezing zou de haven-kapitein op den beambte van het consultaat een rovolver hebben gericht. De rijder werd korten tijd later in vrijheid geBteld. Van Duitsche zijde is langs diplo- matieken weg dadelyk protest aangeteekend, wijl men het optreden der Fransche soldaten tegen de Duitsche consulaats-ambteuaren beslist onwettig achtte. Minister Pichon ontving den Duitschen zaakgelastigde te Parys en had met hem een onderhond. Aan beide kanten werd betuigd dat men toegoeflyk gestemd was. Uitvoerige polemieken over de zaak in do verschillende bladen. Een vry duidelijke uit eenzetting achten wy de volgende: tHet gaat niet over het uitwendige feit, of nu precies de Duitsche ambtenaar het eerst geslagen is dan wel begonnen met zelf to slaan, maar over een beginsel, een rechts principe, dat blykbaar nog nooit is onder zocht of althans niet voldoende vastgesteld. De zaak is, dat hy het Fransche leger, 't welk in Marokko politiedienst verricht, een afdeeling van het vreemdelingen-legioen, mannen dienst doen van verschillende nationaliteit en ook Duitschers. Duitschers, althans wat hun afkomst betreft, maar wat zijn ze nu Diit is de vraag. Kunnen ze nog als Duitsche staatsburgers worden beschouwd, of moeten ze door hun dienst nemen in een vreemd leger worden gerekend te behooren tot het volk in welks dienst zy thans zijn In het eerste geval kunnen ze in een land als Marokko, dat noch Duitsch noch Fransch is, zich stellen onder bescherming van den Duitschen consul en mogen ze door dezen naar wat dan nog huu vaderland is, worden voortgeholpen. Moet daarentegen worden aangenomen, dat zij Fransche soldaten zijn en anders niet, dan heeft geen Duitsch consul, noch gezant, noch ook de keizer zelf het recht, om de Fransche legerautoriteiten te hinderen bij het gevangennemen en straffen van deserteurs". Een echt advocatenzaakje zoo men ziet. Hoogstwaarschijnlijk wordt de kwestie ge bracht voor het Hof van Arbitrage in Den Haag. Verdere gevolgen zal zij dus ge lukkig voorloopig niet hebben. De regeeringen te Parijs en Madrid hebben een gemeenschappelijke nota opgesteld, welke zal overhandigd worden aan de mogendheden, die de Acte van Algeciras hebben ondertee kend en die bestemd is voor Moulay Llafid. Zij zal de waarborgen bevatten die Halid gesteld worden om als sultan van Marokko te worden erkend. Deze waarborgen zijn die waar over de mogendheden het eens zijn geworden. Uit deze berichten is de gevoltrekking te inuken dat van Duitsche zijde geen verdere bezwaren zijn gemaakt; een goed teeken, naar wij meenen. De telegrammen uit Petersburg melden, dat de cholera langzuum afneemt. Zaterdag werden 309 nieuwe gevallen aungemeld, tegen 324 op Vrijdag. Het afnemen wordt toege schreven aan de toenemende koude; maar vele gcnee8lieeren vreezen, dat de epidemie, die nu langzaam gaut afnemen, in hot voor jaar weder met vernieuwde kracht zal uit breken. Zondag was het aantal nieuwe gevallen 268, het aantal sterfgevallen 143. Uit Riga en Warschau worden thans de eerste ernstige gevallen gemeld. Deze week deed het alarmeerend bericht de ronde dat ook te Luik een geval van cho lera was geconstateerd bij eene Russische dame. Naderhand iB gebleken dat men hier met een gewoon ziektegeval te doen had. De Bnlguarsche regeering heeft de Oriënt- spoorweglijn, voor zoover die in Bulgarije ligt, in beslag genomen en weigert die nu terug te geven. Duitschland en Oostenrijk eisclien teruggave der lijn aan de maat schappij. Te Weenon had een bijeenkomst plaats van vorst Ferdinand van Bulgaryc, zijn minister-president en den minister van handel. Het antwoord dor regeering op de vertoogen van Duitschland en Oostenryk zal opgesteld worden als de minister te Sofia is teruggekeerd. Het Bulgaarsche volk hield Zondag in alle deelen des lands betoogingen voor het met-teruggeven der lijn. Erg ge makkelijk hoewel toch ook redenen wor den opgegeven door hooge tarieven, beperkt aantal goederenwagens en andere onwettige handelingen wordt reeds jaren lang de han delsontwikkeling van Zuid-Bulgarije tegen gehouden. HELDER, 2 October. Ambachtsschool. Do vereeuiging .Ambachtsschool te Helder e.o." hield Woensdagavond 1.1., onder presidium van don heer C. S. Jaring, in de bovenzaal van café .Central" eenulguineeno vergadering. Nadat de vergadering was geopend, las de secretaris, de heer D H. Gruuwald, de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Naar aanleiding der gelezene notulen deelde de Voorzitter mede, dat de voor- waardon waarop door de gemeente aan do vereeniging de gelden als eerste hypotheek verstrekt waren, zeer gunstig konden ge noemd worden, n.1. tegen 4 'sjaars en met een aflossing in 40 jaren. Hij betuigde daarvoor zijn erkentelijkheid, waarmede de vergadering instemde. Daarna werd de begrooting voor het jaar 1909 in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van fll 125 vastgesteld. Vervolgens werden benoemd tot leden van de commissie tot hot nazien der rekening over 1908 de heeren A. Klik, H. Meijors en AV„ N. Francken en tot plaatsvervangende leden de heeren S. Manheim en II. Roukens. De aftredende bestuursleden, de boeren C. van Gyn, W. de Waardt en A. Korffjz. werden met bijna ulgomeene stemmen her kozen. Bij de daarop volgende rondvraag wer den verschillende-zaken kortelings besproken, waaruit bleek, dat de aanvraag om plaat sing zeer groot was en meer dan 50 jongelui, wegens gebrek aan ruimte moesten worden algewezendat de meeste leerlingen der school zich op het smidsvak toeleggen, de meubelmakers bij de timmerlicdon zijn inge deeld, maar het volgend jaar waarschijnlijk een afdeeling voor het moubelvak zal tot stand komenvoor het schildorsvak had niemand zich aangemeld. Mot genoegen werd nog door een der aunwezigen opgemerkt, dat het bestuur aan de leerlingen had toe- jestaan, dat zy tevens de burger-avondschool mochten bezoeken. Met een gepast woord sloot de Voorzitter de vergadering, waarin hij de bestuursleden dank zegde voor hun toewijding, hulde bracht aan den directeur voor zijn groote werk zaamheid en de belangen der vereeniging en dor school bij de leden aanbeval. Wijzigingen In de briefposttarieven voor het Binnenland. 1 October 1908. Brieven. Het gewicht voor enkelvoudig port is verhoogd tot 20 gram. Briefkaarten. Het port in plaatselijk verkeer is verlaagd tot 1 Va centformulieren V9 cent por stuk. Voor ongefrankeerde of ontoereikend gefrankeerde briefkaarten is boven liet ontbrekende port 2l/a cent ver- seliuldigd. Gedrukte stukken. Tot 500 gram bedraagt het port 1 cent per 50 gram of ge deelte van 50 gram. Nieuwsbladen. Het gewicht voor J'2 cent port te verzenden, is verhoogd tot 55 gram por nomincr ol exemplaar, met of zonder bijvoegsel. Bladen, welke ten minste eenmaal per maand uitkomen, worden mede als nieuws blad toegelaten. Branden. Men meldt uit Rotterdam Woensdagavond zou in de z.g. hekclloods der touwslager-ij .Eendracht" van Nico Hoos aan Jaffa voormalig Kralingen, de werkman II. de Wit hot gaslicht aansteken. Door het springen van gloeikousjes kwamen vonken in de 30.000 K.G. hennep in die loods aan wezig. Pogingen tot blussching laaiden en spoedig stonden nog twee andere loodsen, nl. een werkplaats en een bergplaats van olie en teer in brand. De brandweer rukte 1 met 14 spuiten en 2 stoomspuiten aan, waar van 8 spuiten en 2 stoomspuiten in werking werden gesteld. Dank de gunstige ligging dor loodsen en wiudstilte, wist de brand weer den brand tot de loodsen te bepalen, deze brandden eebter geheel af. Te acht uur was het gevaar geweken. De stoomspinnerij bleef gespaard, de daar bij behoorende werkplaats werd uitwendig geblakerd door de geweldige hitte .der vlam men. Ook liet teerhuis en meerdere opslag plaatsen bleven van liet vuur vrij. Op het terrein en in de loodsen was juist een belangrijke voorraad grondstolfcn als vlas en hennep aanwezig. Het geheel is verzekerd voor f 338,000, waarvan door tusschenkomst van de Disconto Maatschappij alhier op .Rottordaiusche beurs - polis bij verschillende maatschappijen een bedrag van f268,500 is afgesloten. Verbrand. Bij liet opruimen van de puinen in liet ver brande gedeelte der suikerfabriek .De Mark" te Oudenbosch is daarin gevonden een ge heel verkoold lijk. Bij onderzoek is gebleken dit to zijn do metselaar Nageloi uit Zeven bergen, die wel bij den brand vermist werd, doch van wien men vermoedde dat hij ergens zijn roes lag uit te slapen, te meer daar beweerd werd dat men hom had gezien. Ongelukkig lijk blijkt nu dat de man in hot brandende gebouw zelve zijn roos heeft uitgeslapen met dezen noodlottigen afloop. Do verongelukte laat een vrouw met drie kinderen achter. Een eigenaardig geval. Men meldt aan de Leeuw. Ct. uit den Haag Bij een glas- en inbraakverzekeringmaat- schuppy hoeft zich Zaterdagmiddag iets heel èigonaardigs voorgedaan. De heer M., een groot aandeelhouder, schreef op eigen gelegen heid een vergadering van aandeelhouders uit de gewone kon niet doorgaan wegens ziekte der commissarissen, die aan de beurt van aftreding waren. Hij verdeelde zijn aandeden onder oenige personen, die met de maatschappij niets te maken hadden, ja zelfs moeten er twee gefingeerd wezen. Op die onwettige vergadering werden nieuwe commissarissen gekozen en de beide directeuren in den Haag en Amsterdam ont slagen. Met de nieuwe zoogenaamde commis sarissen begal' hij zich daarop naar het kan toor der maatschappij, kwam dit binnen tegen den wil der directie en verzegelde de brand kasten. Tevens publiceerde hij een adver- j tentie in eenige bladen, meldende dat de direc teuren waren ontslagen. Deze lieten eerst de z.g. commissarissen van huu bureau verwij deren en verbraken daarop kalm de zegels. Door hen werd verder bij de politie een aanklacht ingediend wegens huisvredebreuk en een civiele procedure begonnen om een schadevergoeding van f 25,000. Uit zekerheid lieten ze meteen beslag leggen op de f57,000 aaudeelen, welke door den heer M, ten bureele waren gedeponeerd, om toegang te krijgen tot de ter elfder ure uitgestelde aandeelhou dersvergadering, welke door den heer M. op eigen gelegenheid tlmns is gehouden. Een ontrouwe burgemeester. De rechtbank te Almelo veroordeelde Dins dag K. G., vroeger burgemeester vun Holten, wegens verduistering van gelden ten nadoele der gemeente en valschheid in geschrifte, waardoor voor de gemeentekas e.a. nadeel kon ontstaan, tot 2 jaren gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 2 jaar. Overstrooming. Door een nog niet opgehelderde oorzaak is Dinsdagnacht een der deuren in de sluis van den Westhavendijk te Zierikzee buiten werking gebleven, zoodat bij den komenden vloed 't water vrijen toegang had. Een groot deel van het westelijk kwartier der stad, waar bijna alles moesland en tuingrond is, word daardoor overstroomd en stond spoedig blank. Door afvoer op den polder Schouwen tracht men thans 't overtollige water te verwijderen. Groote schade is veroorzaakt aan groenten, boomgaarden en gekuilde aardappelen. (•M. C.") De verver C., die in het begin van dit jaar uit Duitschland was gekomen en op den Zijpscheuweg bij Arnhem zijn zoontje trachtte te vermoorden, is na maandenlange instruc tie buiten vervolging gestel! gelast is zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van oen jaar. Ily is naar Mc- demblik overgebracht. Nederland en Venezuela. Do Köluischo Zeitung verneemt d.d. 29 dezer uit Willemstad Naar verluidt, heeft president Gastro ge weigerd, van den Duitschen gezant de tweede nota van Nederland over het voorgevallene in ontvangst te nomen, daar die gezant slechts in het algemeen de belangen van Nederland kan behartigen. Do nota moet door een bijzonderon Nederlandschen afge zant overgelegd worden." Uit Parijs wordt aan de N. R, Ct. als bevestiging ven het bovenstaande geseind Een telegram uit Willemstad, dat in de Parij- sche uitgaaf vun de New York Herald is opge nomen, meldt, dat reizigers uit Venezuela liet bericht meebrengeu, dat president Castro geweigerd heeft de tweede nota van de Nederlandsche regeering van den heer v. Scckendorff, den Duitschen gezant, aan te nemen, aangezien deze niet gerechtigd is tusscheu do twee regeeringen als middelaar op to treden. Venezuela's buitenlandsche schuld. Do New-Yorkseho Evening Post" ver neemt het volgende uit Cariicas, d.d. 18 September Sir Vincent Corbett, Engelsnh consul te Caracas, vertrok hebben plotseling naar Tri uidad, na kort geleden een samenkomst met president Castro gehad to hebben, te Bar- quisimeto. Er wordt bier algemeen geloofd, dat de oorlogzuchtige neigingen van Holland groot nadeel zouden berokkenen aan Engeland en Duitschland. Indien er geweld gebruikt zou worden door Holland, dan zou er waarschijn lijk een verandering komen in de betalingen van vreemde schnldon en derhalve trachten Engeland en Duitschland het status-quo in Venezuela to bewaren. Het is de 25 miiliocn dollar schuld, welke beide landen thans doet samengaan. Onder president Castro's bewind is de interest en amortisatie geregeld aibetaald, eveneens dej 60 °/0 van de invoerrechten, met uitzonde- FEUILLETON. EEN OOM BUITEN. Vry bewerkt door AMO. 3) ,IIet i9 verstandig van je, dat je bijtijds hebt opgehouden je oogen zijn je kostbaar ste goed. Iletty is in haar kamer, zij kwam als een wandelende sneeuwpop terug zij is nu bezig zich te verkleeden." Ik heb zooeven bezoek gehad, mama. Frans was boven en daar ik meende dat u hem nu niet kon ontvangen, heeft hij zich bij u nog niet laten zien. Hij is al weer weg." .Zoo, nu hij heeft zich anders in langen tijd niet laten zien. Ik vind hem niet meer beleefd." O, mama, dan zal u misschien erg boos wezen, wanneer ik u zeg dat hy hedenavond hier wil komen. Zal ik hem nog gauw een briefkaartje met eeue verontschuldiging na zenden ,Zoo erg bedoel ik het niet, Lonisc. Je weet, dat ik hem graag lijden mag en hij mij altijd welkom is.'' Louise ging aan een tafeltje zitten en bla derde in een van de boeken, die daarop lagen. Zeg^ eens, mama, ken u dien oom van Houtheim, dien oom Eduard, ook persoonlijk Dien van Deunenrode Ja, kind, ten minste oppervlakkig. Hij is een zonderling en wij hebben met hem slechts eenige be leefdheidsbezoeken gewisseld. Hoe kom je erby over hem te sprekeu ,U moet Frans niet zeggen, dat ik het u verteld heb, maar hij zei me, dat zijn oom hem in het vervolg geen, of slechts een kleine toelage zou kunucn geven. Dat is heel trou- rig." De oude dame liet haar naaiwerk, waar mede zy zich bezig hield, in den schoot zin ken. /,Dat is zeker treurig", zei ze ontroerd. Die arme Frans hij is in het geheel geen man om zich te bekrimpen. Hoe nam hy hot op P Wat is hij van plan Als hy dat maar wist, zei Louise, schou derophalend. ,Hy heeft nog geen besluit ge nomen dit zal wol heel moeielyk voor hem ziju." //Ach, ik kun het niet gelooveu, dat die oom van Deunenrode zoo'n beproeving aan Frans wil opleggen", zei mevrouw van El- deren hoofdschuddend. ,Ik geloof dat die beproeving niet noodzakelijk is. De goederen van Dennenrode zijn wel niet zoo groot, maar ze zijn goed onderhouden en uitstekend in orde. Bovendien is die oom Eduurd spaar zaam, ja bijna gierig ik zie hem nog in zyn uiterst eenvoudig karrotje in mijn ge boorteplaats rondrijden, met zijn reusachtige meerschuimen pijp in den mond en een rook wolk achter zich latend, alsof er een loco motief voorbij gestoomd was. Men lachte altijd om hem, wuut hij rookto steeds oon tabak, die hij zelf verbouwde, een die zeer gevreesd werd." De oude lieer zal verzwakt zijn en min der zorgvuldig zijn geworden in zijn bestuur." De oude heer?" zei mevurow van Elde- ren lachend. fWel kindlief, hy was toen zoo oud als jij nu bont, hij zal nu Ongeveer acht- eu-dertig jaar zyn, niet ouder. Waarschyn- lijk is hij nog dezelfde reus van vroeger." Louise sloeg hot boek dicht. //Toch vreemd, ik stelde mij oom Eduard altijd voor als een oud man. Alles wat ik vau hem hoordu, brucht my tot die gedachte vooral de bijna vaderlijke zorg, die hij steeds aan Frans hoeft bewezen. Vergist ge u niet, mama Neen, neen, mijn beste kind Eduard van Houtheim was altijd eenigszins vreemd en in zyn geheele doen en laten zijn teeltijd reeds ver vooruit. Hij was nog heel jong toen hij het beheer over Denneurode op zich nam. Dat was in een tijd toen de bezitting zeer achteruit was gegaan. De grootvader van Frans bekommerde zich heel weinig om het goed. Zoo gewende hij zich al heel vroeg aan de eenzaamheid en dacht alleen aan het weer opheffen van de bezitting en zoo werd hij ook do zonderling, die zich met niemand bemoeide en het liefst aan zich zelf werd overgelaten Voor Frans is het toch vreese- lijk als hij nu moet zien van zijn tractement rond te komen. Ilij is le veel gewoon aan een lichte opvatting van hot leven. Het zul slecht met hem alloopen als oon gelukkig toeval geen verandering brengt." Nu, mama, ik hoop, dat u het te zwaar inziet en ik geloof, dat u ook te hard over Frans oordeelt. Hij heeft een helder verstand en een goed hart en dat is veel, heel veel waard", zei Louise levendig, om daaruu be daard door to spreken«Ik ga nog even bij Hetty op haar kamer. Als Frans er u niet over spreekt, zeg u dan niet dat ik het u gezegd heb. Ik zou het zeer onaangenaam vindon als hij mij voor een babbelaarster hield." Maar kindlief, dat spreekt vanzelf', kon mevrouw van Elderen nog zeggen, terwijl Louise wegsnelde. Even daarna klopte zij aan de deur van Hetty's kamer. ,Kom binnen, Louiso", riep oen jeugdige, frisschu meisjesstem. Ik hoorde je zoo straks al toon je van je atelier naar benoden kwum." Toen Louise de deur opendeed, bleef een oogenblik staan. Voor den groeten toi letspiegel stond Hetty in een witten Iriseer- mantel, die in wijde plooien om liarc sier lijke gestalte neerviel. In losse krullen golfde heur goudblond haar langs de schouders en den rug en reikte tot ver over haar middel half achterovergebogen kwam een bekoor lijk gezichtje uit de weoldcrige lokken te voorschijn, een gezichtje als melk en bloed, met lijno, zachte omtrekken en twee donker blauwe, zachte oogen. Over de geheele ver schijning lag een echte jonkvrouwelijke be koorlijkheid. „Zoo en niet anders moet ik je schilderen, Hetty", riep ze levendig uit 011 snelde op haar vriendin toe om haar to kus sen. „Maak je niet nat, Louise", klonk het vroolijk. «Zie jc uiet dat mijn haar druipt. Maar wacht, ik zal hot gauw verhelpen." Eu met vlugge handen droogdo zij de huren, verdeelde do golvende lokkeu en vlocht ze in elkaar. De sierlijke vorm van het hoofd en de fijne, slanke hals kwamen nu nog beter in hot licht, hoewel het Louise minder beviel. „Je had me nog een paar minuten het ge noegen moeten gunnen je prachtig haar te bewonderen. Ik, met mijn korte, krullende haren kom mo daarbij recht rampzalig voor." „Och, wees niet dwaas, Louise. Wanneer je het werkelijk de moeite waard acht, zal ik je, zoolang je het verkiest, uls model ter beschikking staan. Ik beloof je, dat ik my doodstil zal houden. Vergeef mij, dat ik je zoo ontving, ik wilde je niet laten wachten." Louise had reeds een stoel genomen en volgde oplettend de bevallige bewegingen van de jonge dame, die snel haar toilet in orde maakte. Je moet je mooi maken, liofste Hetty dat wil zeggen, bet is eigenlijk belachelyk om je het op het hart te drukken", ring van La Guarya en Puerto Cabella, welke uls een waarborg voor 22 jaren ge geven is. Nu hoorscht hier de vrees, dat Amerika, indien Holland tot een blokkade overgaat, hiervan gebruik zal maken, voordat alle mogelijkheid ontnomen is om 't geld binnen te krijgen, Venezuela aan de U. S. moet botulen wegens het oneerlijk behandelen van Amerikaansche firma's in Venezuela. De weinige diplomaten, die hier nog zyn, gelooven, dat president Castro gemakkelijk de moeilijkheden mot Hollund kan overko men, daar het hier slechts beschouwd wordt als een handelskwestio met Cura<;ao, en dat Castro het volle recht heeft, zijn eigen wet ten te maken aangaande den handel met Cura<,:ao. De stationsnamen. Een hekend Afrikaander klaagde er in ons land over, dat hy uit den trein zoo slecht de namen van stations kon lezen. In Engeland, te Londen vooral, heeft de klacht, meenen wij, nog meer grond. Daar gaan de namen byna geheel tusschen de advertentieborden schuil. En nuamborden, schreef een Londensch blad, zijn ul lang doelloos alleen met groote inspaning kan iemand ze uit den trein tusschen do wildernis van advertenties herkennen. De District Railway neemt nu een proef mot een nieuw naumbord op een wit geschilderd bord is in het midden een roode schijf aan gebracht, en daarin etaut, met witte letters op een blauwen grond, de naam van het station. De roode scliyf trekt dadelijk de aan dacht. Het vergaan van het Belgische schip „Ville de Brugss". Onlangs meldden wij reeds hot een on ander van het afgrijselijke lot der passagiers en bemanning van het vergane Belgische schip, de Ville de Bwiges.» Die ongelukki- gen bleken achteraf niet verdronken, maar door de inboorlingen vermoord en opgegeten. Een kolonist, die kort nu de vorsclirikkelyke gebeurtenis het eiland Ukuturuka passeerde, vertelt nog de volgende bijzonderheden Op don 17eu Mei van dit jaar verlieten wy Lizala, hot kamp der troepen aan den midden-Congo en anderhall uur later bereik ten wij IJ Uaturaka, hot eiland, waar do kleine Congoleensche passagiersstoomboot «Ville de Bruges» vergaan was. Als oen treurige her innering van do ramp zagen wij nog de roodo kiel van het gekantelde schip in don stroom op ongeveer 100 M. van een eiland liggen. Een commando soldaten had direct bij de ongeluksplaats een legerplaats opgeslagen. Dat waren de manschappen, die de onmen- schelijkc moordenaars gegrepen hadden. f)e „Ville do Bruges», oen kleine stoom boot van 25 tonnen met een diepgang van slechts J M., had op den dag van het onge luk een to zware ladiug aan boord. Daarbij kwam nog, dat de groote kisten niet gebor gen waren in do daarvoor bestemde laad ruimte, maar eenvoudig op het dek gestuwd waren. Do boot was dus ietwat topzwaar ge worden. Toon dan ook plotseling een sterke wind kwum opzetten en het schip aan de breedtezijde aangreep, kantelde de boot om en dreof ze met den stroom mee naar het eilund toe. Do ncgerbewonors zagen van de kust van hot eiland hut drama op de rivier afspelen. Tulrijkc inboorlingen van den stam Bcngalu schoolden op het straud suuicu. Op do .Ville de Bruges* bevonden zich 7 Eu ropeanen en ongeveer 50 zwarten. Passagiers en bemanning, zoover ze zich van het omgekantelde schip konden loswrin gen, sparteldou in hot water, wild naar hulp zoekend, in een verwarring om do boot. De zwemmers trachtten hot eiland te bereiken. Toen begonnen de inboorlingen aan de kust booten tc bemannen en roeiden de drenke lingen tegemoet. Deze geloofden natuurlijk hulp naby. Maar toon kwam de ontgooche ling. De nader roeiende Bengala's dachten er dan ook andei's over. Hoe konden ze zich van de in het water drijvende waren, do stollen, paurlun en andere schatten meester maken, zoolang de Europeanen nog leefden Daarom riepen ze elkaar uit de booten toe, om de in het water zwemmende Europeanen dood tc slaan. En nu volgde dan ook weldra een bloedig tooneel. Op de hoofden der arme blanken, die in de rivier zwommend de redding nabij dachten en hunne armen om hulp uitstrekten naar de booten der inboorlingen, sloegen de roeispanen der zwarten weer neer. Suizend vlogen de houten stokken door de lucht om met kracht op de halfverdronkenen neer te komen. Toon worden de slachtoffers bewus teloos uit het water op land getrokken. De bemanning van zwarten aan boord liet men in leven. Wat er vervolgens zich aan land afspeelde is niet precies uit te maken, zeker is het, dat de kannibalen de lijken opgege ten hebben. Dit hebben de geredde zwarten van de .Ville de Bruge3» bevestigd. Slechts de machinist van de stoomboot, een Fin, had zich naar het tegenover Ukaturaka gelegen eiland al zwemmende kannen redden. Daar werd de man drie dagen later uitgeput en half uitgehongerd gevonden door de men- schen, die van Lissala uitgezonden waren om naar overlevenden te zoeken. Onder de opgegetenen behooren ook de kapitein van het stoomschip en een Italiaansch luitenant, die na vierjarig verblijf in den Congostaat, juist zijn verloftyd zou benutten voor een reis naar zijn vaderland. De jonge man zou in Europa in het huwelyk zijn getreden. Al heeft men hier dus met een duidelijk geval van kanibalisme te doen, schijnt de honger naar menschenvleesch niet uitsluitend het motief voor den moord te zijn geweest. De Congo-regeering kan in geen geval ver antwoordelijk worden gesteld voor die daad der inboorlingen. Bij dezen wekte het gezicht der doodgeslagen Europeanen op tot hot bot vieren der oude kannibalistische lusten, welke de regeering en do christelijke missies hen al hadden leeren afwennen. Dadelijk na de gebeurtenis werden de troe pen gezonden om de moordenaars te grijpen 011 alle eilanden van de rivier, welke op dat punt buitengewoon breed is, af te zoeken. Slechts de reeds genoemdo Fin werd nog levend aangetrolfen." De moordenaars werden streng gestraft. Een groot aantal menscheneters, die meege daan hebben, zijn reeds aangehouden. Vier negerhoofden, die het feest bijwoonden, werden tor dood veroordeeld en opgehangen in het kamp van Lissala. Twee andere negerhoofden zuchten in de gevangenis te Boma. Zij worden van tijd tot tijd aan de inlanders tentoongesteld, alB af schrikwekkend voorbeeld. Vermoedelijk zullen ze wel eindigen als de vier reeds genoemde van het kamp vau Lissala. (L. en V.) Oplichterij. Verleden week Dinsdag is er te Londen op het gebied van oplichterij oen stout stuk bedreven. Dertien bybanken van de Londen and South-Western Banking Company kre gen dien dag met de eerste post een briof van de bybank te Harlesden, meldende dat 750 p. at. die de boer D. S. Windoll (de uuam was niet slecht gekozen: Swindle!) daaa tc goed had overgedragen werd aan de bijbank, waar de brief ontvangen werd. Alles was volkomen iu ordede handtoeke- niug van den heer Windell ging er bij. Bij negen van die banken kwam 's ochtends een keurig gekleed heer in een huurtuf aangere den, en vroeg 290 p. st. van de 750 p. st. op. Hij ging naar de wedrennen. Overal kreeg hij grif het geldzijn handteekening kwam overeen met wat de bijbank van Harlesden bad gezonden. Toon een dor bedrogen bij banken aan die van Harlesden schroef om voor den nieuwen klant te bedanken, kwam de oplichting uit. De koetsier van de huurtnf is gevondendie vertelde dat hij 't wol ver dacht vond, bij al die banken aan te moeten Hij dacht, dat zijn vrachtje een cheque niet kon verzilverd krijgen. Een royale meneer was 't zoker niet, want hij verreed 22 shil ling op den taximolcr en gaf zos stuiver fooi. De bank bank is 2610 p. st. kwijt. De slangen in Engelsch-lndië In 1907 zijn or in Engelsch Indië 21,418 meuschcu door slangenbeet oin 't levon ge komen, tegen 22,811 in 1906. Men schrijft de vermindering in Oost-Bengalen en Assam toe aan deo lageren stand der rivieren. voegde ze er haastig aan toe. «We krygen vanavond bezoek, een jong officier. Hot zal misschien in uw oogen meer betcekenen, als ik zeg dat het mijn beste vriend is." Hetty wenddo zich om. .Je vriend Zoo, dan weet ik al wie bot is. Het is mijnheer van Houtheim, hè Nu, ik verlang zeer hem te leeren kennen, hem, dien je je vriend noemt", dit laatsto zeide zij, schertsend dun wijsvinger opheffend. „Lieve Hetty, wat inij en van Houthoim betreft, moet je eens en vooral aannemen, dat er vau liefde geen sprake is", zeido zij, de bedoeling der laatste woorden begrijpend, op bijna onverschilligen toon. .Frans en ik hou den van elkaar uu, zooals oon broor en een zuster, anders niet. Opdat je echter onze sympathie voor elkaar zult begrijpen, wil ik ju or de oorzaak wel van meudcolen. Frans heeft mijn luve» gered 1' •Je levunDe Amerikaansche kwam dichter bij Louise. „Vertel dat eens, Louise, tou, vertel het eeus." „Veel valt er niet vau te vertellen. Frans en ik zijn verre bloedverwanten. Wij kenden elkaar nagenoeg niet tot een reis ons bij toe val samen bracht. Hot was iu Mcran, waar hij mama en mij aan de tublc d'hóto zag zitten. Zooals van zelf wel volgt, spraken wij voor de volgende dagen eenige uitstapjes af. Op oen van die uitstapjes had, dank zy den overmoed van uwe gehoorzame dienares, die toen drie jaar jonger, maar tien jaar on verstandiger was dan nu, de bewuste levens redding plaats. Ik kluuterde alle anderen vooruit, de steile helling van een bergrugje op en daarmee uiet voldaan klom ik over eenige kleiuc steenblokken naar een grooter rotsblok midden in een waterval, waarop een bijzonder vreemde bloem blooide. Bij deze expeditie verloor, ik het evenwicht, struikelde hoorde nog een kreet van mama en ver loor het bewustzijn. Toen ik weer bij kennis kwam lag ik in een Scnnehut en zag ver wonderd om mij heen. Ik gevoelde my heel goed, alleen hier aan mijn rechterslaap, waar nog een klein litteekcn te zien is, gevoelde ik een stekende pijn. Met dit gedeelte van mijn hoofd kwam ik op een scherpen keisteen terecht. In het kort gezegd was ik eenige meters door den waterval naar omlaag gesleurd. In mijn angst had ik mij aan eenige braamstrui ken vastgeklampt en eer deze zwakke steun- 8ols braken, was Frans bij mij om mij uit mijn gevaarlijke positie te redden, Hij noemde deze daad zelf een klein turnerstuk. Dat ik hem dankbaar ben, zul je nu wel natuurlijk vindeu." Louise sprak nu eeus eenigszins spotachtig dan weor liet zij zich door haar gevoel inee- sleepen. Hetty was echter geheel vuur en vlam. ,Of ik het natuurlijk vind", riep ze onfc- stuimig uit. »Ik begrijp het nu heel goed dat je hem je vriend noemt. Hij moet mijn vriend nu ook worden, daar ik je leven aan hem te danken heb. Ik verheug me erop hem te zullen zienIk zou hem bepaald lief kun nen krijgen tenminste als je me het toe staat", zeide zij schalksch. Louise perste de lippen samen. Als door een plotselinge, diepe ontroering aangegre pen, trok zij het blond hoofd harer vriendin aan haar borst en kuste haar hartstochtelijk. Zooals Louise van Elderen het zich had voorgesteld en gehoopt en toch ook gevreesd, zoo was het gekomen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1