KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexelWieringen en Anna Paulowna No. 3719 Woensdag 7 October 1908. 36ste Jaargang. Eerste Blad. Uit het Buitenland. EEN OOM BUITEN. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, ABONNEMENT: Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. fl.25 :g .Zondagsblad 31' 45, f0.75 i Modeblad 55 80 f0.90 iMuzik.Bloemlez. 60 85 f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentién moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De Deensclie volksvertegenwoordiging (iolke ting) is byeen en bespreekt de wel bekende zaak van den oneerlijken minister Alberti. De woordvoerder der regeerings- party had een zeer moeilijke taak toen hij dt regeering moest verdedigen tegen de aan vallen. Want het is niet te ontkennen dat de regeering mede schuld had, zy het dan alleen misschien door onachtzaamheid. Zoo werd thans ook als verwijt gericht dat directie der Nationale Bank reeds voor eenige jaren den minister van Binnenlandsche zaken Berg opmerkzaam gemaakt had op onregel matigheden in de boekhouding der Bóeren- spaarbank. De minister nam daarvan toen ;niet de minste notitie. Minister-president Christensen verdedigde het voorstel uitsprekende „dat de Kamer krachtig zou meewerken tot verzachting van de gevolgen van het ongeluk door het mis dadig bedrijf van Alberti over het land gebracht". Diep bewogen sprak de minister er zijn leedwezen over uit dat door Alberti's zwendelarijen de goede naam van het land had geleden. De heer Berg verdedigde zich tegen de op hem gerichte aanvallen. Het debat wordt nog voortgezet, 't Algemeene gevoelen is evenwel dat noch voor Christen sen, noch voor Berg in een nieuw ministerie plaats zal zyn. Nu de Bulgaarsclie regeering geautwoord heeft dat het niet gaat om den Orientspoor weg, voor zoover die in Bulgarye ligt, terug te geven daar het geheele volk zich daartegen verzetten zal on do regeering niet tegen den uitdrukkelyken en klaarduidelijken wil des volks kan handelen, moet er natuurlijk iets op gevonden worden. Want het protest van ilcn Turkschen zaakgelastigde te Sofia zal evenmin veel geven, hoewel dat protest door de Europeesche mogendheden gesteund wordt. Van vorst Ferdinand zegt mon dat hij geneigd zou zyn de lijn aan de maatschappij terug te geven. Om uit de moeilijkheid te geraken heeft Rusland nu voorgesteld het vraagstuk vau den Oriënt spoorweg te onder werpen aan het oordeel van de mogendheden, die het verdrug vau Berlijn onderteekend hebben. Frankrijk gaat in op dit voorstel eu hoeft zyn vertegenwoordigers te Konstau- tinopel en te Sofia opgedragen zich te trachten te verstaan met de vertegenwoor digers der andere mogendheden om te trachten eene vredelievende oplossing te vinden van dit geschil tusschen de Porte en Bulgarije. 't Is echter nog de vraag of de Europeesche mogendheden wel eensgezind zijn in de Balkan-kwestie. Enge! and blijkt wel eenigs- zins anders te denken dan vroeger. Mogelyk is het ook dat de heele Balkan- znuk die al zoo lang een verzameling vau kwestio's is dat het op den duur al te ver velend wordt, eons defenitief en afdoende geregeld wordt. Uit Parijs wordt namelyk bericht dat de ambassadeur van Oostenrijk— Hongarije te Parijs een onderhoud had met den president dor republiek en minister Piclion en een eigenhandigen brief meebracht van keizer Frans Jozef. Deze brief liep over de zaken in den Balkan. Mogelijk is daarin ouk sprake van een inlyving van Bosnië en Herzegowina. Een goed tpeken voor het vermoeden dat de kwestie's geen verwikkelingen na zich zullen sleepen is het dat de toon noch in Turk8che noch in Bulgaarsche bladen scherp is. Ook de Grieken in het ryk van den Sultan toonen zich in den laatsten tijd erg ver- zoenings-gezind. Een aantal Grieksche gede legeerden juichten Vrijdag den Sultan op weg naar de moskee toe en de Sultan toonde zich zeer ingenomen met die huldebetuiging. De Grieksche bezoekers vonden te Konstan- tinopel uon buitengewoon vriendelijk onthaal. Er werden toespelingen gemaakt op een verbond tusschen Turkije en Griekenland. Hot Fransch-Chineescbe geschil ontstaan door het binnendringen van Chineesche revolutionnairen in Juni j.1. in Fransch Indo-China, is bijgelegd. China botaalt 100,000 dollar en het bedrag waarop do schadeloostelling voor den IJunnanspoorweg wordt bepaald, het hiernieuwt de mijnrechten, staat toe dat de spoorlijn doorgetrokken wordt tot Sianfoe, doch weigert den onderkoning in rang to verlagen. Nu Frankrijk kan toch ook niot alles vergen. N ieu wsber ichten. HELDER, 6 October. Zaterdag 3 October is in 't logement van den heer J. Thijssen aan den Dykstraat alhier publiek aanbesteed Het bouwen van een boerenplaats met voorhuis en bybehoo- rende werken, in 't Koegras gemeente Cal- lantsoog, voor rekening van den Heer W. Hoogenbosch aldaar. Ingekomen 14 biljetten van de heeren W. de Jong f 8790 Heldeif J. A. Tninmun 8624 Bergen. A. Brugman 7800 Winkel. P. Hoek 7750 Callantsoog. S. Overtoom 7500 Schagon. Kaay Keizer 6745 Lutjewinkel. J. Korsen 6690 Koegras. H. Jonker 6655 Oudesluis. G. Pluvier 6597 Schagerbrug. Gebrs. Boekei 6525 Oude Niedorp. Corn. Smit 6500 Koegras. Jan Smit 6480 id. G. Laagland Winder .6129 id. J. Verhous .5914 Helder (gegund). Schilderwerk. J. Krans f 450 Anna Paulowna. J. A. Tuinman «316 Bergen. W. Zargeveld 315 Oude Sluis. G. Pluvier 290 Schagerbrug. J. Smit 277 Koegras. P- Kuit 275 id. (gegund). Het Witte Kruis. De afdeeling Helder van de Noord-Holl. vereeniging „Het Witte Kruis" hield 1.1. Vrij dagavond, onder leiding van den lieer C. S. Jaring, in /JL'ivoli" een vergadering. Nadat de vergadering was geopend en de notulen waren gelezen, deelde do voorzitter mede, dat aan den magazijnmeester D. Rens- hof, wegens vertrek naar elders, eervol ont slag was verleend en in dieus plaats was benoemd de hoer C. J. E. van Olm. Vorder werd medegadeeld, dat op verzoek als blijk van belangstelling aan de Witte Kruiston- toonstelling te Hoorn een bijdrage was ver leend. Aan de uitnoodiging van eenige al- deelingen, om deel te nemen aan een fede ratie van Witte Kruisafdeoliugen in Hollands Noorderkwartier, om zoodoende moer kracht te kunnen uitoefenen, had het Bestuur afvvy- zend geantwoord, op grond, dat voor een groote afdeeling, als Helder, daarvoor geen aanleiding bestaat. De vergadering hechtte hieraan hare goedkeuring. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, die lieden te Amsterdam wordt gehouden, werd behandeld en gaf weinig stof tot bespreking. De te kiezen afgevaardigden kregen vry mandaat, doch moeten bij de ver kiezing van hoofdbestuursleden hun stem uit brengen op de heeren Mr. H. J. C. van Tienen te Zaandam (aftr. lid), Jhr. J. A. Hoeufft te Amsterdam, W. D. Haitsma Mu iier te Spaarndam en W. C. Visser to Nieuwe Niedorpen voor de commissie van behoor voor het herstellingsoord ,Heideheuvol" de heeren B. W. Blijdonsteyn. Mr. E. Philips, D. van Leijden, Jhr. J. A. Hoeufft en mei. E. Stoffers. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren G. de Ven en M. H. J. Groenendijk en tot hun plaatsvervangers de heeren P. de Geus en H. de Boer. Aangewezen werden tot leden van de com missie tot het nazien der rekening van den penningmeester de heeren F. Sant, J. Kluin en H. Roukens. Als bestuursleden waren aan de beurt van aftreding de heeren P. de Geus en J. Spruit, die niet herkiesbaar waren. Nadat de voor zitter eenige waardcerende woorden aan de aftredenden had gebracht voor al hetgeen zy in het belang der afdeeling hadden gedaan, werden ter hunner vervanging gekozen de heeren M. H. J. Groenendijk en S. Rijkes. Hierna niets meer aan do orde zijnde, werd dc vergadering gesloten. De warmte. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut tc De Bildt doet de volgende mededeeling De maximum temperatuur Vrijdagmiddag 2 October te De Bildt waargenomen, 26.1 gr. Celsius, is de hoogste welke sinds 1849 te Utrecht, De Bildt, in October werd op- geteekend en overtreft den vroegeren hoog- stcn stand voor deze maand, 24,8 gr. C. op 5 October 1886, met 1.3 gr. Alleen op 1 tot 4 Juni cn op 21—26 Juli zijn dit jaar hoogere temporaturen voorge komen. Zeldzaam. Te Schagen zijn in de maand September geboorte- noch sterfgevallen voorgekomen. De laatste aangifte van eene geboorte was op 11 Augustus. Rijwielen huren en ze beleenen. Donderdagnacht is door de recherche te Haarlem aangehouden een 20-jarig dametje, v. R., dat er haar werk van maakte bij verscliillende rijwielhandelaren aldaar rijwie len te huren en ze dan, voornamelijk te Amsterdam te beleenen. Vrijdag maakte «de juf' in gezelschap van dc rechercheurs Van Halst en Brunteenuit stapje naar Amsterdam, waar niet minder dan 13 dor verduisterde fietsen werden opgedoken. Het ruim 20-jarige meisje is, nadat ze eene bekentenis had afgelegd, voorloopig weer op vrije voeten gelaten. Een woesteling I Aan boord van liet stoomschip rPylades liggende in de Rijnhaven to Rotterdam heeft Vrijdag een ernstige vechtpartij plaats gehad. Een afgemonsterde halfdronken stoker kwam aan boord en viel den eorstcn-machinist aan wien hij twee messteken toebracht. De kapi tein die den machinist te hulp kwam werd door don woesteling in de hand gebeten. Einde lijk werd hy door oen man der epuipage met een graanschop togen den grond geslagen waar hij bewusteloos bleef liggen. Dr. Walfron, die ontboden werd, heeft dc verschillende wonden gehecht. Kwartjesvinders. De koopman M. V. B. uit Kissingen in Beieren, vertoeft te Rotterdam op zijn door reis naar New-York. Vrijdagavond aan de Wilhelminakado wandelende, word hy in zijn moedertaal aangesproken door een hem onbe kend man, die hom zoo wist te bepraten, dat hij met hem du stad in ging. Deze onbekende, een kwartjesvinder, bracht hom in een cafd in de Zwarte Paardenstraat in het gezelschap van twee andere kwartjesvinders. Het slot van de geschiedenis was dat de kaarten op de proppen kwamen. De bekende kwartjee vinders-truc werd in toepassing gebracht on, na aanvankelijk gewonnen to hebben, verloor de Duitscher achtereenvolgens oen kapitaaltje van 6000 mark in bankpapier. Toen liep hy naar de politie, maar de kwartjesvinders haddon zich met den buit al uit de voeten gemaakt. Nog meer werkeloozen. Vrydagavond kregen de werklieden dor Haagsche machinefabriek aanzegging dat do fabriek gesloten zou worden en zij dienB- volgons togen 10 dezer gedaan krijgen. Onge veer 130 personen zullen hierdoor op straat komen. (Volksdgbl.) Een noodlottige val. Bij hot schoonmaken der ruiten viel me vrouw Vromen fe Zutphen uit de dorde ver dieping harer woning aan de Markt door een vallicht en kwam in den ingang der benedenverdieping terecht. Beide beenen waren gebroken. Nederland en Venezuela. De weigering van president Castro, om door bemiddeling van den Duitéchen gezant de nota van ons gouvernement in ontvangst te nemen, is voor ,Het Centrum" opnieuw een bewijs, dat de president eenvoudig twist zoekt. Nu onze regeering toonde, dat zy tot een oplossing in der minne bereid was, en aan de grieven van Castro tegemoet kwam door onzen gezant van zijn post te ontheffen, had men kunnen verwachten dat de president van zijn kant toenadering aan den dag zou gelegd hebben. In stede daarvan verbaast hij de wereld door een nieuwe onhebbelijkheid, wier eenige .verdienste' bestaat in haar nieuwheid en oorspronkelijke buitenissigheid. De heer Cas tro dingt bepaald naar een geheel afzonder lijke plaats in de wereldgeschiedenis. Na eeuwen zal men nog van hem moeten spreken, als van den grooten dictator, die ver ver heven stond boven alle diplomatieke gebrui ken en eiachte, dat men hem zon behandelen, zooals niemand anders, president, koning, of keizer behandeld werd. De deferentie kan niet groot genoeg zijn voor een man als Castro En de methode, waarmee de regeering van een Europeeschon staat, ook van een groote mogendheid zich zou tevreden stellen, is voor hem te gering. Is hij niet de president, de dictator, de oppergebieder van Venezula Een eeuw geleden beheerschte Napoleon de wereld. Thans is het Cipriano Castro, die aan landen en volken de wet voorschrijft, die op geheel bizondore wijze moet ontzien en bejegend worden. Intusschen, vervolgt .Het Centrum", zou men de vraag willen stellen of deze gekheid nog lang moet voortduren, of de aanmatiging van het tyrannetje een aanmatiging overi gens wel aardig en aan de wereld ongetwij feld een zeker amusement verschallend nu niet de grenzen te buiten gaat. Het blad eindigt dan met deze woorden Ons gouvernement zal echter, naar wij ver trouwen, geen dupe worden van deze aan matiging. Wanneer Castro niet behoorlijk wil onderhandelen, of eischen stelt, welker inwilliging ons in een minderwaardige positie zou brengen en nadeel berokkenen aan ons prestige, dan hebben wy uitsluitend te denken aan datgene, wat, naar de minister van buiten- landsche zaken in de Kamer verklaarde, ook hier het zwaarts weegtde handhaving van onze waardigheid. Slechts een straffe houding is dan mogelijk tegenover Castro s grootheids- DE WEEK. 4 October. t Is alles vruchteloos geweest!.... De vrienden en bewonderaars van do auto hebben nog op 't leste oogenblik liet uiterste beproeld den senatoren on minister Bevers op den dag van 30 September; toen Scheveningen zich baadde in gouden zonneglans, als waren we in 't hartje van Juli insteê van een eind in den herfst, getoond wat de slakkengang' van 10 K.M. per uur beduidt. Een honden kar, een met bejaard beeBtje bespannen rijtuig, een plompe, logge verhuiswagen ze bleken alle vlugger dan de auto van 10 K.M.Er waren natuurlyk naievo menschen, ook journalisten, wat toch kras is, want die konden 't beter weten die na de demonstratie vergenoegd zeiden, seinden, schrevenAll right, hoor! De heeren hebben nu gezien, dat 10 K.M. absoluut onmogelijk is. Het amendement-Van Citters wordt morgen, 't heele motorwetje, begravenMinister Bevers had-geglimlacht, en verscheidene leden onzer Eerste Kamer hadden tegen elkaar geknikt van: »Zie-je, amice, dat gaat toch ook niet, heP" De automobilisten in den zevenden hemel. De champie schuimde al. Er werd gefuifd en getoastEn toen er een was, die een gezicht trok van: .Tjonge, je kunt toch niet weten, heeren 1" Niet de huid verkoopen voordat bruintje geschoten is, toen werd deze .zwartkijker" finaal - besist, zooals de studiosi voorheen zeiden. Edoch, de mnsch, waarin men zich verblijd had, bleek weldra dood als een pier zijnMet twaalf stemmen meerderheid (2816; nam de Eerste Kamer den volgenden dag de Motorwet aan, dus natuurlijk met de 10 K.M.-bepaling incluis. Menschen, die zich daarover verbaasden, blijken de Eerste Kamer heelemaal niet te .kennen' Geen beter middel om dit achtbare college te brengen tot het aannemen van een ontwerp dan te trachten invloed uit te oefenen op zijn beslis sing! En hoe luider, hoe warmer gij een ontwerp aanpryst, des te grooter maakt gij het gevaar voor verwerping. Zoo zijn nn eenmaal ronzo senatoriale manieren". De arme auto-vrienden hadden, zich moeite kunnen besparen en onkosten in hun beurs honden, 't Was toch alles tevergeefs! Gelijk de .zwartkijker" voorspelde. Moet men nu de gevallen beslissing zooals de heer V erheyen in een geestig, kleurig maiden-speechje zei, dat hij in een repliek door roes van zelfadoratie bedierf inderdaad betreuren als iets, dat ons belache lijk maakt en aan nijverheid, vreemdelingen verkeer, enz. den nekslag zal toebrengen Ik verklaar 't niet in te zien. Waarom - gelijk de heer Havelaar vroeg de gemeentebesturen zoozeer gewantrouwd en de h.h. chauffeurs zoo grenzeloos vertrouwd Deze laatsten hebben 't er heusch niet naar gemaakt! Vergeten mag men niet, dat een maximum van 10 K.M. per uur kan, maar immers niet behoeft te worden voorgeschre ven. In het buitenland zyn er gelijk min. Bevers herinnerde nog veel krasser bepalingen op dit stuk. Overigens scheen Z. Exc. van Waterstaat wel ietwat met zyn figuur verlegen. Vermoedelijk had deze san- guinisch-aangelegde bewindsman zich den vorigen dag te Scheveningen in dien zin uit gelaten, dat hij toch bezwaarlijk de 10 K.M. kon verdedigen. Wat hij dan ook niet deed. Z.Exc. liet de zaak geheel aan de Kamer over. Hij zou verwerping jammer vinden terwille van som mige goede bepalingen in deze Motorwet, maar overigens maakte 'them .warm noch koud". En de senaat stelde vertrouwen in de .prudentie" onzer gemeentebesturen. Nog maals: ik vind don uitslag niet zoo bedroevend. Men moet in deze natuurlijk met tact terado gaan. Tien K. M. per uur als regel zou onzin zijn. Maar het Damocles-zwaard zweeft nu te allen tijde den chauffeur boven t hoofd! 't Is als met het fietsverbod, in den tijd te Amsterdam voor centrale wegen uitgevaar digd en na een poosje weer ingetrokken. Op het gebied van antobilisme heeft men nu eenmaal lieden, die met krasse maatregelen moeten bejegend worden. Zy hebben t zich zelf to wijten, dat de af keer tegen de auto's zóó algemeen, zóó intens is, dat zelfs man nen als de senatoren Van Wassenaer en Van Heeckeren er tolken van worden. Aan de politie-beambten, vooral te plattelando ook, thanB de taak om, zonder aanzien des persoons en zonder vrees voor de ongenade van sommige aanzienlijken, die zich gaarne voor potentaatjes-in zakformaat uitgeven, te zorgen dat de automobiel kan worden het nuttige vervoermiddel, dat weinig of geen gevaar voor de publieke veiligheid biedt, waartoe 't, met gezond verstand en .in perking van dollemans-lief hebberyen, wel degelijk kan komen 1 Overigens is de tweedaagsche zitting der Eerste Kamer zonder „ongelukken" afgeloo- peu. De Visschery-zoowel als de Explotatiu- wet zijn goedgekeurd. Niemand twijfelde er trouwens een oogenblik aan. Als de bejaarde heer Rahusen, gelijk thans, oppositie voert, dan doet hij t nog met zulk een innemenden glimlach en op zulk een zaohten causeur-toon, dat 't zelfs voor de tegenpartij een lust is, naar hem te luisteren. I. c. vond de heer Rahusen het ontwerp te .bureaucratisch", te „hybridisch", vrijheid besnoeiend, en zoo meer. Ook gelooft hy, dat er met uitzondering van de platvisch, nog genoeg visch te vangen valt en onze kustvisscberij in kloeienden staat verkeert. En dc ongelukkige zalmpjeB Ja, zegt iin. Tal ma, deze smakelijke dieren worden door de toenemende .onrust' op onze rivieren erjaagd. Waar de eischen van modern vor keer, ook te water, zich doen gelden, daar wordt de rust en het welbehagen in zalmen gezinnen jammerlijk verstoord en ontkiemt in het hart eener zalmmoeder in steeds be denkelijker mate neiging tot wat wij, men schen, «beperking van het kinderen-tal" zouden noemen. Menschen en zalmen zijn dus in zeker opzicht lotgenooten IBij de behandeling van de Explotatie-wet (het opsporen van delfstoffen van staatswege) kwam de heer Van den Biesen, de onverbeterlijke, weer eens uit den hoek. Zou 't niet meer kosten dan vijf miilioen, dit zaakje vroeg mr. Van Nierop. .Laat de Amsterdamsche Bank 'tmaar leenen 1" bromde de Brabander tegen den levendigen Bankdirecteur uit Amsterdam, Mr. Van Nierop. •Dat is dan mijn zaak, niet de Uwe riep mr. Van Nierop uit, terwijl zijn toch al kleurige wangen karmijnig werden De heer Van de Biesen mopperde nog wat en president Schimmelpenninck zat te be denken, hoe hij 't volgend jaar September het grijze .enfant terrible* een nog wat dnidelijker wenkje zal geven om zich toch senatoriaal-deftig te gedragen. Van het Vrijdagsche miniatuur zittinkje der Tweede Kamer valt aan te stippen. Min. NelisBen's mededeeling, dat dc gebr. Bos, uit Opperdoes, ieder van Binnenl. Zaken f 100.hebben gekregen voor het pakken van Rosier. 't Blijft vreemd. Waarom 't op ,een koopje* gegooid? Zulke schrielheid vind ik zeer gevaarlijk. Want 't blijft nn eenmaal waar, dat slechts de .zilveren slentels* vele poorten en denren kunnen openen. Prikkelt gij niet 's menschen heb zucht, of hoe men 't dan ook wil qoalificeeren, dan strekt morgen-den-dag niemand een vinger uit om Frans naar Medemblik terug te brengen. Bovendien vind ik dat schacheren met beloofde premién ver beneden de waar digheid dor overheid. En of gebr. Bos nu al of niet bijzonder goed bekend staan, heeft m i. met de zaak, waar 't hier om gaat, niets te maken. Zon 't met Caracas toch .Katjesspel' worden Zelfs zij, die tot de meest-opti- mistischen behooren, moeten toch wel, nadat verluid is dat Senor Cipriano zou geweigerd hebben onze tweede nota anders dan van een speciaal daarvoor gezonden gezant aan te nomen, zeker gruwel van onbehagelijkheid hebben ondervonden althans my vijand van .Bnorrebaard*, wapengekletter en snor kend chauvinisme giug 't zoo. Denkt de heer Castro dat de Duitsche en Engelsche effecten, waar Venezuela bij betrokken is als debiteur, hem kracht kunnen geven om Nederland als geheel onmondig te be schouwen, dan zou de zaak er andere gaan uitzien. Onze tweede nota was flink, waardig, gematigd, goed van toon. Maar zij liet geen «geschipper* toe. Nederland's naam is te goed om door een Cipriuuo Castro besohimpt te worden. Ook terwille van ons prestige in de Oost de .bruine broeder" wordt daar tegenwoordig zoo aller prachtigst op de hoogte van alles gehoudenmoeten we geen stap, geon streep verder gaan dan welke een goed besef van nationale waardigheid ge doogt Wie dit betoogt, sluit zioh toch nog niet aan bij de don Quichotterie van de heeren der .Nationale Stemmen", zouik zoo zeggen Te Amsterdam, op het Prinsenhof, zijn zoo goed warm-woelige dagen in zicht, als op het Binnenhof, waar vooral Troelstra zal trachten, bij het bcgrootings-debat, de kat de bellen aan te binden, dit jaar. Van eeu autocratisch-aangelegd, kort-aangebonden man als burgemeester Van Leeuwen is, valt 't te begrypen, dat de ergerlijke toon, in het blad «Prinsenhof" aangeslagen, hem eindelyk ging vervelen. Zonder inlichting of opheldering te vorderen, de drie ambtenaren, in deze ver antwoordelijk aan den djjk te zetten ziedaar een uiterste, dat toont hoe vooral mr. Van Leeuwen meer prikkelbaar en warmbloedig dan diplomatisch-aangelegd is. Ik voorzie van deze historie voor B. en W. onaange name uren (de heer Ketelaar zal interpel- leeren, en hij is niet bepaald venijnig van toon, maar heeft zekeren taaien .Ausdauer die een man als mr. Van L. geweldig kan hinderen) en ten slotte een klein brokje terugkrabbelen", dat voor B. en W.'s ge zag noodlottig kon worden. Ik verdedig geen seconde den onhebbelijken toon van «Het Prinsenhofmaar evenmin het onbesnisd- driftige van B. en W.'s houding. Mejuffr. Van Naslaan, zaliger en zeuriger gedachte nis, zou voorspellen, dat dit muisje een staart zal blijken te hebben En 't is mijn innige overtuiging, dat H.Ed. in dit geval profeti sche gaven zou toonen te bezitten 1 Aan verdere bespiegeling meen ik, met het oog op de officieel-geconstateerde Juli- hitte van 26.1° C. voor heden te mogen af zien Mb. Antonio. FEUILLETON. Vry bewerkt door AMO. net is zoo gemakkelijk een jong meisjes- hart te winnen, dat nog .nooit liefde gekend heeft of door verdriet terneergebogen is. Zy beoordeelde Hotty Green zoo juist als de scherpste menschenkennerFrans van Hout- heim moest overwinnen, als hij slechts wilde. En hy.hij zon dwaas zijn als hij de gelegenheid niet aangreep. Hoe zonderling speelt het lot toch met ons, menschen, dacht Louise. Waarom moest Hetty Green juist haar levensweg kruisen. Zij kon niet boos zyn op het lichtzinnige toeval, dat alles zoo had geschikt. Evenmin kon zij boos zyn op Hetiy. Zy zelf had Frans immers genoodigd om kennis met Hetty te maken en toch kwam bij haar de gedachte opzou het niet beter zijn geweest als ik liaar nooit had gezien Het was gebeurd in den avond van den 2len December. Mevrouw van Elderen en Louise hadden nog eenige boodschappen ge daan en wandelden langzaam door het bont gewoel naar hare woning. Op den hoek van de Vijzelstraat en Singel had een oploopje plaats. De beide dames gingen erheen en hoorden dat een koetsier zich op ruwe wijze uitliet tegen een jong meisje, dat blijkbaar even te voren van zyn rijtuig gebruik had gemaakt en het met hem niet eens kon wor den. De omstanders, lieden uit de laagste volksklasse, schepten veel behagen in het voorval, MN; Louise had dadelijk opgemerkt dat het meisje gebroken Hollandsch sprak met een Engelsch accent. Zij hield haar moeder tegen en trad naderbij. ,Neem dan toch dat gouden vijfdollarstuk en wissel in den dichtstbijzijnden winkel", hoorde ze het vreemde meisje zeggen, ,of laat mij het doen.' Neen, neen, juffie, allemaal praatjes. Wacht maar tot de politie-agent van den hoek komt die zal dat wisselen wel voor u in orde brengen. Het is niet alles goud wat er blinkt." De koetsier scheen zich op Kerstavond reeds getracteerd te hebben. Het publiek vermaakte zich kostelijk. Verontwaardigd trad Louise dichterbij. Vastberaden liep ze op den koetsier toe en vroeg kort en bevelend Hoeveel moetje hebben? Spoedig alsje blieft.' De man veranderde nu plotseling van hou ding. Hij nam zijn muts af. .Twee gulden vijftig alsjeblieft." Zij gaf hem snel het geld en trad weer naar het trottoir, waarheen de jengdige vreem delinge haar hartelijk dankend volgde. Louise zag nu eerst, dat de tranen het meisje in de oogen blonken. «Wees zoo goed my naar een winkel te brengen waar ik mijn Amorikaansch goud kan wisselen", zei het jonge meisje ontroerd. Ik heb geen Hollandsch geld en die man scheen mij voor een bedriegster te houden." Spoedig was in het gebrek aan Hollandsch geld voorzien, Voor de vreemdelinge ochter afscheid nam vroeg zy naar het adres van den Amerikaanschen consul. Mevrouw van Elderen was zoo ingenomen door de sympathieke verschijning, dat zij hot woord opnam voor Louise. „Oh, als u aan het consulaat wilt wezen, kunt u wel met ons meegaan. Wij maken boel geen omweg, wanneer wij langs de Heerengracht gaan. Zoo u het dus goed vindt, miss Hetty Green*, zei de jonge dame, eer biedig buigend. Wanneer u het dus goed vindt, miss Green, zullen wy u daarheen brengen.* Zij dacht niet anders dan dat-de Ameri- kaansche door den consul als gast verwacht werd en was dus zeer verwonderd toen ze onderweg hoorde, dat miss Green alleen om raad en bescherming naar den consul ging. Zy verloor reeds vroeg haar beide ouders en was niettegenstaande haar jeugdigen leef tijd geheel onafhankelijk. Reeds lang had zy den levendigen wensch gekoesterd Enropa te bezoeken en nu had zij haar plan volvoerd. Eon gezelschapsdame, die zij had meegeno men, was plotseling op de zeereis gestorven en zoo stond zij by aankomst te Rotterdam geheel alleen. Ze herinnerde zich een pension in Amsterdam, dat haar was aanbevolen. Het scheen echter verplaatst te zijn, zij kon liet ten minste niet vinden en daar ze het liefst een goed pension wenschte, waar ze land- genooten kon aantreffen, wilde zij zich tot den consul wenden. By den consnl aangekomen troffen zy dezen niet thuis. De portier vroeg of zy morgen wilde terugkomen. De Amerikaansche scheen hierdoor wel teleurgesteld te zijn. Ze liet er zich echter niet door ontmoedigen. »Ik heb mijn bagage op het station laten staan en zal vannacht maar in een der dichtstbijzijnde hötels logeeren», zei ze kalm. «Morgen zal ik wel verder zien. Zoudt u me nog de vrien delijkheid willen aandoen mij een goed liötol aan te wijzen Mevrouw van Elderen deed niet gaarne iets ten halve. Vyf minuten later zaten de drie dames in een rytnig en een half uur later was miss Green met haar bagage in het Bible-hotel. Toen Louise zich met haar in haar kamer bevond en de kellner de groote reiskoffers naar binnen droeg, vond zij ge legenheid het innemende, fyne gezichtje en donkere, mooie oogen van miss Green op te nemen. Plotseling overkwam haar een vreemd gevoel; het schoot haar te binnen, dat het heden Kerstavond was. Zij kon het niet over haar hart krijgen de vreemdelinge hier alleen achter te laten. Zij zeide fluiste rend eenige woorden tot haar mama en deze hoewel aanvankelijk zeer verbaasd, was er niet tegen, en zoo kwam het, dat Hetty Green denzelfden avond nog onder den helder ver lichten Kerstboom stond. Den volgenden dag was ze reeds voor onbepaalden tijd als kost- gangster in huis en daarbij tevens als lieve vriendin in het huis vau mevrouw van El deren opgenomen. De hulp van den consul was niet meer noodlg. Financieel was miss Green bepaald een aanwinst voor de huishouding. Hoogst tact vol, maar toch toch evenzeer beslist, drong zij erop aan kostgeld te mogen betalen. Ze wilde er zich een zekere zelfstandigheid door verzekeren. Mevrouw van Elderen dacht te verstandig om zich ertegen te verzetten en zoo gold Hetty geheel als logeergast. Toen Frans van Houthcim op den bewus te» avond aan het verzoek van Louise vol deed, trad miss Green hem met Amerikaan sche vrijmoedigheid tegemoet. Hij was de vriend van haar vriendin, dus was hij ook haar vriend. Dit bedaarde, zelfbewuste en toch ongekunstelde tegemoetkomen wekte reeds dadelijk de sympathie op van den jon gen officier. Het was zoo geheel anders dan men in de salons gewoon was. De avond ging vroolyker voorbij dan hij en Lonise verwacht hadden en by het scheiden kon van Hontheim niet nalaten haar toe te fluis teren »Je miss is een allerliefste jonge dame, Lonise. Werkelijk, het is een bekoorlijke fee." Louise stemde hem dit glimlachend toe. I «Dat is ze ook, Frans. Onder ons gezegd Hetty is rijk.' au schudde hevig het blonde hoofd. Waarom zeg je me dat, Louise Zet toch, smeek ik je, die gedachte uit het hoofd, dat ik naar een goede party moet uitzien. Ik ga liever bedelen.* Toch had de pjjl getroffen. Op weg naar zyn woning moe9t hij veel aan de bekoorlijke Amerikaansche denken, en daarbij liet het denkbeeld hem niet los, dat zij hem een zorgenvrije toekomst kon verzekeren. Zoo dikwijls hij beproefde die gedachten uit het hoofd te zetten kwamen ze even dikwyls weer terug. Was Hetty geen mooi meisje Was ze niet om op te verlie ven Met die gedachten vervuld ging hij te bed, maar ook in den slaap kwam de Ame rikaansche hem voor don geest in al haar schoonheid. Was zij niet betooverend met beur blond haar, beur helder blauwe oogen en de donkere, fraai gewelfde wenkbrauwen Ze was inderdaad bekoorlijk verrukkelijk I Maar dan verdwenen de lieve meisjesachtige trekken en een schooner, ernstiger gelaat kwum er voor in dc plaats. De gestalte van Louise werd grooter, twee donkere oogon zagen hem vol liefde aan. Louise, lieve vriendin*, mompelde hij in zijn droom. Mevrouw van Elderen had zich niet meer over Frans van Houtheim te beklagen. Hij was nu een zeer geregeld, vljjtig bezoeker van haar hnis geworden en het wa9 voor de ervaren vrouw spoedig geen geheim meer welke magneet hem aantrok. Aanvankelijk vreesde zy dat Lonise zich de toenadering tusschen Frans en Hetty zou aantrekken, daar haar moederoog vroeger bemerkt scheen te hebben, dat de neef haar dochter niet ge heel onverschillig was. Zij had er toen veel zorg over gehad. Eon kort, vertrouwelijk ge sprek met Louise stelde haar echter volko men gerust. »Het zou een geluk voor Frans zijn en ik zou me van ganscher harte er over verblij den, wanneer die beide, lieve menschen het met elkaar eens konden worden. Ik geloof, dat ze voortreffelijk bij elkaar passen en zeer gelukkig zouden worden," zei Louise heel bedaard. Toch verliepen er nog weken, voordat het tot eene verklaring kwam; Frans kon niet besluiten met zijn aanzoek voor den dag te komen, hoewel hij een hartelijke toegenegen heid voor Hetty had opgevat en dit geloofde liefde te zijn. Wanneer hij alleen tegenover Hetty zat en naar haar ongekunsteld, eigenaardig spre ken luisterde, wist hy zeker dat hij haar beminde. Maar wanneer hij de oogen sloot, dan werd haar beeld, evenals in zijn droom, steeds verwisseld en kromp hem het hart ineen. Hy kon zichzelf geen rekenschap ge ven van zyn gevoelens. Louise was steeds voor hem oen lieve geachte vriendin geweest, de gedachte, dat zij ooit iets meer voor hem kon zijn, was vroeger nooit ernstig bij hem opgekomen. Lonise en hij dat was immers onmogelijk. Waarom zich daarover dus het hoofd te breken En zy was in den laatsten tijd ernstiger en stiller dan vroeger, 's Avonds zat ze meestal over een boek gebogen en welke lectuur voor een jong meisje. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1