KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulownam No. 3721. Woensdag 14 October 1908. 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. N ieu wsber ichten. EEN OOM BUITEN. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 (Zondagsblad 37' „45, f0.75 I Modeblad 55 „80, f0.90 I Muzik. Bloemlez. 60 85 f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN i Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2® Yjgnetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Natuurlijk is in de buitenlandsche rubriek der groote bladen vau bijna niets anders sprake dan van de Balkan-kwestie. En toegegeven moet worden dat daar in de laatste dagen de belangrijke gebeurtenissen elkaar al zeer snel opvolgden. Onafhankelijks-verklaring van Bulgarije, bezetting van Bosnië en Herzegowina, aan sluiting van Creta bij Griekenland, alles in een week tyds, waar de Balkan-kwestie al jaren en jaren brandende is. De protestnota van Turkije is aan de Oostdnrijk8che regeering overhandigd en de overige Europeescbe regeeringen zullen ze ook wel hebben ontvangen. A18 we de antwoorden te weten komen zullen we ze meodeelen doch men matige zijn nieuwsgierigheid wat, langs den diplo- matieken weg loopt de wagen gewoonlijk niet vlug. In Bulgarije als in Oostenrijk verklaart mon dat er eigenlijk niets is ver anderd in den toestand, .dat niets is genomen wat wij nog niet hadden". Of er eene Europeesche conferentie komen zal om de zaak te bespreken Eerst moet daartoe een programma vastgesteld worden en 't is dë vraag of de mogendheden 't daarover gauw eens zullen zijn. Servië en Montenegro ook hoewol in mindere mate spelen erg op hun poot. In Servië zijn eiken dag protestmeeiings, volks verzamelingen enz. De Haagsche courant bullotiseerdc Zaterdagavond al dat do Oostenrijksche gezant te Belgrado was ver moord doch dat nog geen nadere bevestiging van het bericht was verkregen. Nu de be vestiging is er op dit oogenblik nog niet. En gelukkig want dergelijke dingen zouden do vonk kunnen zijn dio de stroohoop in brand doet vliegen voor men er op bedacht is. Reuter bericht wel dat een volksoploop een tweetal Oostenrijksche vlaggen verbrandde. Op zich zelf zou dit al in de gegeven om standigheden gevaarlijk gfenoeg zijn. Servië heeft naar het schijnt van den Engelschen gezant reeds den wenk gekregen toch wat stil te zijn cn geen aanleiding tot moeilijk heden te geven. Servië heeft ook al zyn reservisten onder de wapons. Oostenrijk vroeg met welk doel en nu heeft de regeering naar Weenen het antwoord gezonden op do vraag waarom de reservisten zijn opgeroepen. Zy zegt daarin, dat deze oproeping is ge schied in het belang van de handhaving der orde in het binnenland en dat zij geen twijfel behoeft te wekken omtrent de vrede lievende bedoelingen van Servië. Turkye heeft ook geen oorlogs-zuchtige bedoelingen. Alleen heeft het 200.000 Turk- scho ponden geleend van de Duitsche Bank op soliid onderpand meldt Reuter er bij Intusschen blijkt uit het' volgende bericht dat Duitschland te voren niet wist over den loop die de gebeurtenissen zouden nemen. De Duitsche gezant,baron Markhall werd ontvangen door den grootvizier en den minister van buitenlandsche zaken, aan wien hij verklaarde, dat hij door keizer Wilhelm was belast met de opdracht met grootsten nadruk te protesteeren tegen de bewering, dat de jongste gebeurtenissen in den Balkan waren voorafgegaan door een entente tusschen Duitschland en OostenrijkHongarije of welken anderen staat ook. Duitschland s opinie is niet van te voren gevraagd. Turkye probeert ook iets anders. De boycot van Oostenrijksche producten neemt in Konstantinopel een ernstiger vorm aan. Een vry groot aantal personen belet den Oostenrijkschen kooplieden den toegang tot verschillende magazijnen, zoodat dezen de hulp van hunnen consul moesten inroepen. Ook verzocht Turkije de Griekache regeering, echter zonder sncces, de aansluiting van Kreta bij Griekonland niet te erkennen. Engeland beeft alvast met liet oog op de gebeurlijkheden eenige oorlogsschepen naar de Turksche wateren gezonden. Aan een brief van den correspondent van de .Nieuwe Rotterdamsche Courant" ont- leenen wij het volgende omtrent de crisis in den Balkan Voor Duitschland heeft de jongsts crisis op den Balkan den onmiskenbaar pleizierigen kant, dat zij den politieken druk cenigszins helpt verminderen, dien de Engelsche staat kunde in den laatstcn tijd op de Duitsche oefende. Engeland zelf kan niet meer aan een stuk op de Noordzee en het Duitsche vlootprogram staren, wanneer in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee de machts verhoudingen neiging tot verandering toonen. En de vertrouwdste politieke handelsvrienden van Engeland in Europa kunnen de oogen niet sluiten voor het feit, dat Duitschland de ^sterke buurman is van do twee groote belanghebbenden bij den Balkan, Rusland en Oostenrijk-Hongaryc, die niet over zee be hoeven to gaan, om Turkije te bereiken. Komt het dus tot geweld, dau zal het Oosterscho vraagstuk te land en niet ter zee opgelost worden. Duitschland's gewicht zou dus, indien het in beweging kwam, meer in de schaal tc betcokenen hebben dau dat van Engeland of Frankrijk. De laatste mogend heid zou weer als buurman to land sterk onder den invloed van Duitschland s besluiten kunnen komen kortom, elke ernstige crisis op den Balkan verzwakt de mogelijkheid, om Duitschland op den duur te vereenzamen. Dat is het aangename voor de Duitsche staatkunde bij de tegenwoordige gebeur tenissen op den Balkan. Ook in Duitsche kranten komt ecnig mis hagen tot uiting over het Weensche kabinet, dat zich bij de nu in allen vorm geschiedde inlijving van Bosnië en Herzegowina niet verder om het verdrag van Berlijn heeft be kommerd, maar eerst den buit binnengehaald en daarna de mogendheden-onderteekenaar- sters op de hoogte gebracht heeft. Maar de afkeuring is niet zeer groot, men vindt de houding van Oostenrijk niet zoo erg als die van Bulgarije en meent, dat, wanneer liet Weensche kabinet het met de Porte in der minne eens wordt, de andere mogendheden zich niet over Bonië-Horzcgowina behoeven op te winden, nog minder, omdat dit land toch eigenlijk al lang Oostenryksch bezit was. Bij de Bulgaren staat er voor Turkije meer op het spel, immers stoffelijke belangen zooals de Levantynsche spoorweg, de Oost- Roemelisclie schatting, het gevaarlyke voor beeld, dat aan andere Balkan-volken gegeven is enz. Men laat zich daarom wat scherper tegen hen uit, maar vindt ten slotte do Bul- gaarsche staatskunde, zoo goed als de Oosten rijksche, begrypelijk, en gelooft ook door de bank, dat Weenen en Sofia in heimelijke ver standhouding hebben gehandeld. Voor het nieuwe Oosterschc congres, dat voorloopig nog heolemaal in de lucht hangt, heeft Montenegro al aangekondigd, dat het de bepaling van hot oude tractaat van Berlijn nietig verklaard wil hebben, Voor de Turken kan de afschaffing van het Oostenrijksche toezicht op de kust van Montenegro onver schillig zijn, in elk geval voel onverschill ger dan de ontruiming van het sandzjak Novi- bazar door Oostenrijk, ten gevolge waarvan dat district, dat onder de krachtige Oosten rijksche bezetting totdusver een scheidsmuur tusschen Montenegro en Servië vormde, nu onder het slappere Turksche toezicht een vet brok wordt, dat de begeerten van Servië en Montenegro gaande zal maken. Och heden, dat congres of die conferontio de naam doet wel niets ter zake waarop de onderteekenaars van het tractaat van Berlijn de aangebrachte wijzigingen zon den moeten goedkenrenOostenrijk-Honga- rije zal er niet heengaan, als het niet de zekerheid in zijn zak heoft, dat er over de inlijving van Bosnië en Herzegowina niet vorder gejammerd zal worden. En Bulgarije komt misschien in het geheel niet, als het niet dadelijk reeds als koninkrijk wordt uit- genoodigd. Of echter Turkye en zijne nieuwe Engel sche vrienden er genoegen in kunnen schep pen, om op de tafel van den conterentio den heelen zak met verlangens te zien leegschud- den, dien de overige belanghebbenden bij de Levant mee zullen brengen IIoo veel zwak ker is, merkwaardigerwijs, in Engeland de begeerte naar het congres geworden van het oogenblik af, dat de Russische pers over de openstelling van de Dardanellon sprak. Men mag nu wel aannemen, dat een nieuw Oostersch congres, waarvan het program vooraf niet cenigermatc is omschreven, evenmin tot stand zal komen als de definitieve ver deeling van Turkye en de toelating van Engeland als bewindvoerder over den Turk- schen boedel te Kcyistantinopel. Sedert twee eeuwen, is Turkije bezig om ,uiteen to vallen", wordt het eene stuk voor, het andere na er afgescheurd. Russen en Ooostenrijkers houwen nu eens samen, dan weer afzonderlijk, aan het Turksche blok en zijn met hun gescliicdkundigc taak nog lang niet klaar. Op het Berlijnsche congres van 1878 was er onder de journalisten, die uit de Donau- monarchie overgekomen waren, een knappe, vriendclyko oude lieer, die ons, warmbloedige jongeren, het volgende bedachtzaam vertelde Te Weenen had hij een collega van den zelfden leeftijd, die zich als jong man met do dochter van een hoog Oostenrijksch waardigheidsbekleder verloofd had. Toen hij op een goeden dag zijn schoonvader naar den bruidsschat vroeg, daar hij toch aan de toekomst moest denken, antwoordde de mi- nisteriëeLe schoonvader hein vriendelijk .Wat een overbodige zorg, mijn be3te jongen. Ik laat je de Oostersche kwestie na. Daarvan kan je, tot aan het eind van je leven, gemak kelijk bestaan en haar daarna aan je kin deren vermaken!" Naar de Morning Post uit Washington verneemt toont de Amerikaansche regeering tegenover de cricis in Oost Europa een ver- frisschende openhartigheid. Zij wil zich niet in de Europeesche politiek laten halen. Maar mocht er iets gebeuren, dat Amerika's han del benadeelt, dan zal zij erbij wezen. De rest kan Amerika niet schelen. Donderdagavond heeft president Roosevelt wol een uur geluisterd naar den Oostenrijk schen gezant, die hem uitlegde hoe de vork in den steel zit. Naar het Berliner Tageblatt verneemt wil ook Nicolaas van Montenegro zicli tot ko ning laten uitroepen. HELDER, 13 October. Zekere B. geraakte Zondagavond nabij het Weeshuis aan de Kerkgrucht, in het Ileldcrsche kanaal. Op z\jn luid geschreeuw kwamen velen aangeloopon en mocht het gelukken hem uit de //moddersloot" op to halen, hij was inmid dels reeds bewusteloos. Door do toepassing van dc kunstmatige ademhaling, gelukte het aan een paar agenten van politie de.levens geesten weder op te wekken. Op order van Dr. Smits, werd hij toen ter verdere vor- pleging in het Ziekenhuis opgenomen. Bioscope-voorstellingen van het Leger des Heils. „Wij hebben met onze voorstellingen een groot succesin Eukhuizcn b.v. waren de plaatskaarten geheel uitverkocht en hier in Helderdc kindervoorstelling, die wij dezen middag aanboden, was door ongeveer 800 kinderen bezocht", aldus de adjudant van het Leger des Iloils, die jl. Vrijdag avond hot talrijk opgekomen publick in de zaal van «Tivoli" verwelkomde en aller aan dacht vroeg voor de nummers, die vertoond zouden worden. Nadat de zaal in half duister was gehuld de adjudant //opletten» had gefloten, zagen we op het doek eenige couplotten van een lied, die door alle aanwezigen konden gezon gen worden, een uitnoodiging waarvan vele stemmen gebruik maakten. De nu volgende beelden waren«Geen werk meer*, de kleine geschiedenis van een arm gezin, waarvan de vader werkloos is. «Congres*, oen kykjo in Londen, waar eenige jaren geleden duizenden vertegenwoor digers van liet Leger des Ileils bijeen kwa men. Verachillonde nationaliteiten, zooals Zweden, Zwitsers, Duitschers, Engelschen, Hollanders, ja, zelfs Negers, Hindoes, Japan ners en Chineezen zagen we, met muziek, vlaggen, banieren en transperanten, naar het congres gaan, dcflleeren voor generaal Booth en ten slotte weer vertrekken. Dit num mer duurde haast een half uur, verveelde echter niemand, doch verwierf telkens een welverdiend applaus. Ook de andore beelden voldeden uitmuntend, w.o. „De trouwe hond», «Het gestolen kind', «Het kind van den blindeman", enz. enz. De stille plaatjes, bij zonder duidelijk, friseh en levendig, waren bepaaald mooi en de zang voor solo of meer stemmen, die daarbij werd gehoord, was juist gekozen en gaf aan de gohoelc vertooning een sprekende gelijkenis. Een voorstelling als die van Vrijdagavond, het vertoonen van levende heelden, met zorg gekozen, streng zedelijk, ernstig en humoris tisch, waarbij een welluidende slem als die van adjudant Palstra telkens een verklaring geeft van hetgeen men ziet, heeft velen een aangenaam en leerzaam oogenblik ge schonken, en vandaar dat we de bioscoop voorstellingen van het Leger dos Heils gaarne aanbevelen. Aanvaring. Het stoomschip .Nipponia", met ijs van Lnlea naar Rotterdam, werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag tijdens dikken mist in do Noordzee op 52o 46' N.B. en 3o 59' O.L. dwars van Texel aangevaren door het van Ncw-York komende stoomschip Pretoria". Van de uit 25 man bestaande equipage werden 10 man door dc .Pretoria' gered cn geland. Deze zijn de timmerman, 4 matrozen, 1 machinist, 2 stokers, 1 tremmor en de steward. Omtrent het lot der overigen is nog niets bekend, doch gelooft men dat deze zjcli in eigen booten hebben kunnen redden. De .Pretoria" beliep blijkbaar weinig schade. Van het wrak van de .Nipponia" steekt een mast boven water. Volgens nadere berichten worden 13 op varenden der //Nipponia" vermist. (Op de monsterrol komen geen Nederlan ders voor. De Nipponia, ex Saint Andrews, groot bruto é065 en netto 1980 reg. ton, werd in 1891 te West-Hartepool gebouwd en voer thans voor de firma W. Kunstmaan te Stettin. Brand. Te 't Zand, gemeente Zijpe, is Vrijdagavond een felle brand uitgebroken bij don landman J. Behagen. Huis en schuur werden een prooi der vlammen. Oorzaak onbekend. Moordaanslag. Zaterdagavond omstreeks 6 uur is to Zaandam, aan het Prinsenpad, een moord aanslag met doodelijkcn afloop gepleegd. Het slachtoffer is de 41-jarige koffiehuishoudstcr Jannetje Betlis, wed. Verkerk, laatst ge scheiden echtgcnoote van J. Arënds, moeder van 7 kinderen. By haar was vroeger als commensaal in huis de thans 23-jarige siga renmaker J. van W., die haar weer opzocht, met het verzoek, hem weer in huis te nemen. Zij weigerde, waarop een woordenwisselling ontstond, en toen zij bleef weigeren, loste v. W. onder den uitroep «stik dan", een revolverschot op haar. Het slachtoffer van den aanslag kreeg een schot in den mond en een tweede onder den arm, dat door de long ging. Reeds een kwartier ua het voorval overleed de vrouw. De dader werd door het publiek gearresteerd en aan de politie over geleverd. Het feit werd gepleegd vóór do woning. Dc dader ontkent den aanslag niet en zegt door jalonzie to zijn gedreven. Politieruwheid. De lG-jarige J. de B., die Zondag j.1. in de Spaarndamnierstraat te Amsterdam door den politie-agent De N. zoodanig met zijn gnmmistok werd geslagen, dat overbrenging naar het Binnengasthuis noodzakelijk was, is door middel van Röntgenstralen onder zocht. Do jongen blijkt een dubbele beenbreuk te bebben. Zijn toestand is gunstig. Door het onderzoek is evenwel niet uit gemaakt, of de breuk door een val, dan wel door een stokslag is veroorzaakt. Het onderzoek met Röntgenstralen zal worden voortgezet en geschiedt op last van de justitie. Door een paard gedood. Te Ter Hole (Zeeland) had Donderdagua- middag een trourig ongeval plaats. De rnim 19-jarige J. Verdnrmen reed naar het land toen uit Hulst de tram naderde, waarvoor het paard zich reeds meermalen zeer angstig had betoond. V. hield het dier bij den kop vast, doch het begon eensklaps zoo hevig te steigeren, dat dc man viel en roerloos bleef liggen. Men schoot terstond toe, doch hij was dood, waarschijnlijk getroffen door een hevigen trap op de borst Het lijk werd in een baga gewagen gedragen en medegevoerd naar het volgende station Iloefkensdijk, waar de on gelukkige, die ongehuwd was, bij zijn broer woonde. («M. Ct."» Legaten. De heer C. Th. v. Beek, 28 September te Amersfoort overleden, hoeft o. n. vermaakt 1' 10,000 aan de R.-K. armen, f 7500 aan de R.-K. kerk van O. L. V. Hemelvaart, en f 20.000 benovens alle vaste goederen aan den Zuidsiugel en dc Sint Andriesstraat en een boerderij aan liet St. Elisabcths Gast- of Ziekenhuis, dut vooral door do groote mildheid van don overledene verleden jaar kon worden gebouwd tor vervanging van de oude stichting. Werkkrachten voor Duitschland. Voor Dnitschlaud worden te Scbeveningen pogingen in 't werk gesteld om werkkrachten bij dc haringvangst en voor de verwerking van haring te krygen. Zeelui, kuipers cn boetsters aan land, hebben zich slechts aan to melden oin voor November on later op goede voorwaarden werk te krijgen. DE WEEK. 11 October. Wie kennis neemt van den toon, waarop in het verslag der Tweede Kamer over de Indische bcgrooting voor 1909 over het beleid vun toe wan-besaar Van Heutsz wordt gespro ken, die moet wel den indruk krygen, dat gelijk o. a. Het Huisgezin" 't uitdrukt de zetel te Buitenzorg thans wankel staat". Maar zéér llanw is de wyze, waarop men den landvoogd dc hand boven 't hoofd tracht te houden. En voor Z.Ex. Idenburg zal 't een ware krachttoer zijn om te bereiken, dat niet weldra een opvolger moet worden ge zocht indien dit niet reeds geschiedt! voor het hooge ambt van onderkoning in InBiilinde. De manier, wuarop generaal Van Heutsz trachtte eigen fouten en gemis aan waakzaamheid te schuiven op generaal Van Daalen's rekening, zo vindt in wijden kring afkeuring. En van de gelegenheid maken natuurlijk allerlei benyders cn vijanden ge bruik om mot bon, die eerlyke on gegronde kritiek oefenen op Van Ileutsz' bestuur, to pogen den .hooggezeten man" een beentje te lichten. Zóó gaat 't in do wereld. Men kent de fabol van den ouden, vorzwakten leeuw. Waar gen. Yan Heutsz in minister Idenburg een welsprekend, in de Kamer zeer gezien en suggestief verdediger heeft, daar mag niet worden vergeten, dat de heer Idenburg er niet de man naar is om wezenlijk-begane «blunders" etc. «goed te praten". Het te Djokja gehouden Javanen-congres heeft weer eens doen zien, hoe de «stille kracht" in Indië ontwaakt; dat do inlander van beschaving en ontwikkeling erkenning van zijn rechten vraagt. Gelukkig 't is nog kort geleden immers zoo duidelyk ge bleken voelt de heer Idenburg warme sympathie voor het inruimen van een hem waardige plaats aan den .bruinen broeder', en voor het tot meerdero geestelijke ont wikkeling brengen van het «gekleurde pro letariaat". Op den Buitenzorgschen troon hebben we thans ook een man noodig, die de eischen van zijn tyd, en de teekenon'' ervan, begrijpt. Niet allereerst een .pacifi cator", in den zin dien een Rost van Ton ningen aan dat woord hecht, maar een regent, die met buzadigden tact, met strikte onpar tijdigheid en met mild-voornitstrevcnden zin tewerk gaat. Zonden zij in 't gelijk worden gesteld, die de komst van een Idenburg als landvoogd voorspellen? De keuze van geschikte» voor liet hooge ambt is zéér be perkt, zeker, en een man als Idenburg komt in menig opzicht m. i. het „ideaal" nabij In Patria zijn 't de Amsterdamsche Zaken de vraag, of en zoo ja, waar dr. Kuyper, ten slotte de uitverkorene zal zijn voor hot Binnenhof-mandaat, welke de belangstelling in den allerjongsten tijd voor namelijk behecrschen met dio candidaturen- Kuyper in Ommen en Sneek is 't allerwon derlijkst geloopen! De bewering dat Ommen minder anti-revolutionair dan Van Alphen- gezind zou znp geweest, acht ik zeer over dreven. En dat voor deze tusschentydsche verkiezing de chr.-liistorischen wellicht een spaak in het wiel wilden steken, is bedroe vend. Dr. Kuyper zal vermoedelijk de'ze en dergelyke dingen in «het goede vat" houden, waar «niets verzuurd". t Eind van het liedje zal zijn dat de Snee kers dubbele kosten en dubbele ovërlast zullen hebben. En dat in midseizoen van politieke soesah't Loont waarlijk de moeite niet meer. Men is reeds aan het organisecren". In Leiden willen de middenstanders van allerlei «kleor" samengaan op een midden stands-program, vrij van politieke .smetten". Vormt zich tegen de verkiezingen, werkelijk zulk een complex (en ondenkbaar is 'tniet!) dan zal min. Talma, die nog pas in zoo gloedvolle woorden de Bijzondere Commissie voor den Middenstand op zijn departement geïnstalleerd heeft bij de gloednieuwe partij in vrij wat beter blaadje staan dan zyn ambtgenoot van Financiën! Minister Kolkman heeft zich nu al heel wat vinnige vijanden gomaakt! Zijn belasting op de auto's, zonder, ertegenover, een ietsje verlichting, bijv. voor de haardsteden't vastkoppelen van deze belasting aan het personeel met z n opcentjes, wekt geweldige ontstemming, en geen wonder, van mr. Kolkman's tot dus ver gevolgde belastingpolitiek kan getuigd dat zy door-en-door impopulair is, in en buiten de sfeer van 's ministers vrienden en geestverwanten. Indien er in Juni '09 voor dit Kabinet «ongelukkengebeuren, dun zal min. Kolkman er voor een aanzienlijk deel schuld van zijn Aangezien door menschen, die 't weten- kunnen, gegist wordt dat Castro's plotselinge en zoo ernstige ziekte een van de ontelbare .trucs" kan zijn, waartoe dit edele staats hoofd zyn toevlucht neemt om zich uit per kara's te redden, heeft men geduldig af te wachten wat deze jongste toer van senor Cipriano vorder te zien zal geven. Vooral omdat men eigenlyk nog bijna geheel op oflicieuse mededeelingen moet steunen! Bezwaarlijk is ook te voorspellen, vfSt het eind zal zijn van den storm, door B. on W. van Amsterdam ontketend door het «drie voudig ontslag'Gij hebt gezien, dat ik niet te pessimistisch oordeelde toen ik van dei» maatregel onaangename dagen en uren voor het D. B. voorspelde. Men is in deze te hard van ëtapel geloopen; heeft de beteeke- nis van modern solidariteits-gevoel miskend, was meer autoritair dan tactvol. Men zal water in z'n wyn moeten plengen. Nogmaals burgemeester Van Leeuwen althans staat liever van tafel op dan zich het «verdun- nings-proceB" te laten welgevallen. En ook de heer Wibaut zal. a. s. Woensdag interpel- leeren. In menig opzicht zou 't jammer zyn als een zoo bekwaam regent als mr. Van Leeuwen door de onstuimigheid van zijn temperament belet werd nog lang voor Amster dam te werken En tochIk vrees, dat het naderend onweer ergens zal .inslaan". De lucht is me al te zwart; al te overladen inet stoffen, die brand kunnen wekken Van de «crimineele weekstatistiek", rijke lijk weer met woorden gevuld, stip ik slechts even aan 't wegloopen van den Amsterdara- schen postambtenaar met een dikke i 30.000, en van zijn zestien-jarigen stadgenoot-kan toorklerk met c. c. f 2400. *t Eerste droevige geval is een ergerlijk staaltje van onvoor zichtigheid, waar mon wist welk vleesch men in de kuip had; over 'ttoevertrouwen van schatten-gelds, in onzen tijd aan «baardelooze knapen" is al zooveel gezegdHoevele tonnen zullen er nog verduisterd en jonge mensehenlevens verwoest worden voordat men wijzer wordt Mr. Astonio. FEUILLETON. Vry bewerkt door AMO. G) Deze woorden troffen haar smartelijk. Ze keerde zich om en ging naar het venster alsom haar gelaat te verbergen. Lang staarde ze naar buiten in den donkeren winternacht. Toen ze zich weer tot hem wendde, was zij blijkbaar veel bedaarder geworden. Haro trekken hadden de harde uitdrukking ver loren, hare oogen waren vochtig. Ook haar Btem klonk zachter. «Je hebt gelijk, Frans, ik mocht zoo niet spreken Ik zeg nu dan ook alleen Word gelukkig^ met Hettymaak haar gelukkig. Zij verdient bet, meer dan iemand anders. Een diepe aandoening greep hem aan. In zijne oogen glinsterden ook tranen. .Goede, lieve Louisezei hij ontroerd. .Ik wensch immer niets anders dan het ge luk van Hetty. Als zij mij tenminste wil toestaan aan haar geluk te denken." Louise glimlachte. «Vrouwenoogeu zien scherp, Frans. Ik ge loof dat je daaromtrent geen zorg behoeft te hebben. En laten we nu als twee verstan dige menschen scheiden. Beloof mij nu mijn beide wenschen toe te staan. Kom spoedig met je aanzoek voor den dag en dan het moge ons beiden licht of zwaar vallen laten wij minder vertrouwelijk tegenover el kaar staan dan tot uu toe. Het is noodzake lijk, Frans, strikt noodzakelijk." Hij antwoordde niet, maar bracht hare hand aan zijne lippen en kuste die. Zij weerde hem niet af. Integendeel, door een plotse linge opwelling van haar gevoel meegesleept, boog zij zich over hem lieen en kuste hem op het voorhoofd. Daarop trok zy haar hand weg en snelde heen zonder een woord tot afscheid. Den volgenden middag zat Louise in haar atelier en beproefde te werken. Het wilde in den laatstcn tyd niet erg vlotten vooral wanneer zij alleen was, verzonk zij in droo merijen. Uren lang kon zy roerloos op een punt van het begonnen portret staren, geheel gevoelloos voor hetgeen anders haar belang stelling opwekte. Plotseling kon zij dan op springen, het vertrek eenige malen op en neer loopen, om dan weer den verloren tyd in te halen door ingespannen arbeid. Daar kwam iemand zacht de trap op. Louise kende dezen lichten voetstap, liet was Hetty die haar kwam opzoeken zij ver moedde ook wel de reden van haar bozoek. Nu moest zij zich flink houden om glim lachend den beker tot den bodem te ledigen. Met de uiterste inspanning van haar wil had Louise een lach op het gezicht, toen Hetty binnenkwam. Miss Green zag er ernstig uit, hare oogen waren eenigszins rood, hare stem beefde, toen ze haar vriendin naast zich op de kleine sol'a trok en haar vertelde, dat luit. van Houtheim om haar hand had gevraagd. Sidderend vroeg Louise: «En je hebt ja gezegd?' Hetty vouwde de handen ineen en za<» stijf op den grond. »Ik heb niet neen gezegd, Louise", zei zo zacht. «Ik heb mijnheer van Houtheim ver zocht hedenavond mijn antwoord te komen halen. Nu wilde ik eerst eens met jou spre ken,Louise. Je bent immers mynlieve vriendin." Zoo bleef het zwaarste aan Louise ook niet bespaard. Deze kon niet andei's uitbren gen dan een kort«Ik luister Hetty." Hetty greep krampachtig do handen van haar vriendin. Langzaam sloeg zc de oogen op en zag Louise ontroerd, ja bijna angstig in het gelaat. «Zie, Louise, het is over mij gekomen, ik weet zelf niet hoe. Toen ik Frans voor het eerst ontmoette, dacht ik aan alles, behalve aan de mogelijkheid dat hij mij tot zijn vrouw zou begeeren. Ik trad hem onbevangen tege moet als je vriendin cn verheugde me over zijn steeds gelijkblijvende vriendelijkheid, zijn ridderlijke beleefdheid en zijn aangename ge sprekken. Hij is zooveel fijngevoeliger, be minnelijker en eenvoudiger dan alle mannen, die ik tot dusver ontmoet heb. Hoe meer ik hem leerde kennen, hoe moer ik dit alles opmerkte. Ik schrikte toen ik bemerkte, dat ik hem niet geheel onverschillig was, maar ik miste de kracht om hem terug te wijzen en misschien ontbrak me ook den wil, beste Louise. Ik gevoelde dat onze natnren met elkaar overeenkwamen zoowel in groote als kleine dingen kwam aan het licht dat onze gevoelens en gedachten overeenstemden zoo kreeg ik Frans lief. Maar tegelijk drukte mij een zware zorg Je moet goed begrijpen wat ik nu wil zeggen. Mijn woor den zullen je misschien vreemd klinken maar ik kan het moeilijk anders zeggen. Geef me nu eens eon duidelyk cn eenvoudig antwoord op mijn vraagWat is Frans voor jou, lieve Louise?" «Je weet het, het was myn vriend. Louise zei het op vasten toon. Zij had, terwijl Hetty sprak, zich weten te beheer- schen om zich op het onvermijdelijke voor te bereiden. Maar Hetty was niet licht ge rust te stellen. «Dat is voor mij niet voldoende, Louise het kan niet voldoende voor mij zijn. Ik heb wel bemerkt dat je de laatste weken ge heel veranderde in je gedrag. Ik vroeg me zelf de oorzaak af en het antwoord was niet moeielijk. Het kan je niet ontgaan zijn, wat er tusschen Frans en mij plaats had je zag het met het oog der liefde Louise, spreek het niet tegen, ontken het niet, je bemint Frans ik kan en wil niet tusschen jullie komen, ik wil liever van je scheiden. Ik wil eerder ver weg gaan, dan dat ik me zou moeten verwijten ja dat ontroofd te hebben waaraan jon hart hangt." De laatste woorden bracht Hetty snikkend uit. Een stroom van tranen vloeide haar langs de wangen. Louise trok haar naar zich toe en kuste haar teedcr. Zij kon haar mede gevoel niet onderdrukken. Tranen uit deze oogen ontwapenden haar geheel. «Mijn lieve Hetty", zei ze zacht, ,wat zou het baten, wanneer ik je een blik in mijn eigen hart liet werpen. Voor alls kan ik je zweren dat Frans nooit te kennen heeft ge geven, dat ik meer voor hem was of ooit meer voor hem kon worden dan een vrien din, een goede kameraad. Ik heb dus geen recht op zijn hart, laat dit je nu voldoende zijn. Wanneer ik misschien eens iets anders heb gedacht, waren het niet anders dan mcisjesdroomen, die elk vau ons wel eens droomt, zonder dat ze ooit vervuld worden. Die droomen zijn reeds lang vervlogen, lieve Hetty, en wanneer in de laatste weken de herinnering daaraan nog wel eens werd op gewekt, heb ik ze nu toch overwonnen. Wees dus gerust, je ontneemt me de liefde van Frans niet, want ik heb zo nooit bezeten. Ik wil beproeven mij van ganachor harte over jou en zyn geluk tc verheugen, want ik heb jullie beiden zeer lief." Nog altyd twijfelend zag Hetty naar Louise op, maar toen deze de armen uitbreidde, wierp zij zich aan haar borBt. «Wat ben je toch goed en edel, Louise", riep ze uit. ,Ik kan je nooit genoeg danken voor hetgeen je heden voor me hebt gedaan." Ik ben noch goed noch edel, Hetty ik wil slechts verstandig zijn", zei Louise en maakte zich los uit hare omarming. «En dat zul jij ook zijn, Hetty", zei ze met moeite glimlachend. «Niemand mag van dit gesprek iets vernemen, vooral Frans niet. Ga nu naar beneden en baad je oogen een beetje, dan kun je straks je verloofde vriendelijk aan zien en veel geluk, Hetty, veel geluk Toen Hetty, na een laatste omhelzing het atelier had verlaten, zette Louise zich bij het venster en verborg het gelaat in de han den. Geen traan kwam in haar oogen, geen smartkreet over haar lippen stom en stil zat zij daar tot dc schemering haar kamer verduisterde. Zij rees eerst op toen er buiten hard op do deur werd geklopt en de stem van Bet zich deed hooren «U moet beneden komen, juffrouw Louise. Mijnheer de luitenant van Houthoim is er «Ik kom dadelijk hoor!' En zy kwam en glimlachte tegen hot ver loofde paar, zy drukte Frans de hand en beantwoordde de kus van Hetty, zij praatte en lachte met mama de menschen laten zich zoo licht bedriegen, wanneer zij bedro gen willen worden. Frans baadde, zooals de kameraden zeiden, in geluk. Volgens gebruik bracht bij met zijn bekoorlijk meisje bezoeken bij den overste en bij de gehuwde officieren van het regi ment. Overal werd hy hartelijk gelnk ge- wenscht en hier en daar ook niet weinig be nijd. llij meende werkelijk op het toppunt van zyn geluk to staan. En wanneer hij dan in Hetty's heldere oogen zag en haar vroo- lijk lachen hoorde, nam hij zich stellig voor om niet alleen zelf gelukkig te worden maar voor alles zijn geliefde zoo gelukkig te ma ken als ooit een vrouw worden kan. Zy wns zoo goed, zoo lief, zoo vol vertrouwen en zij was tevens practisch, wat van hem zelf niet kon gezegd worden. Dat zij practisch was bleek hem kortelings nog. Zij zaten beiden in zijn kleine coupe en hadden hunne visites bijna afgelegd, toen Ilctty de koetsier beval«Notaris Backer, Heerengracht 230." «Lieve Frans", zei ze hierop, «wees niet boos dat ik inbreuk maak op hetgeen eigen lijk jou recht is, maar wat gebeuren moet, wil ik liever niet uitstellen. We gaan nu naar dien notaris, ik heb hem reeds bericht ge zonden, hij verwacht ons dus. Hij heeft de papieren van myn vermogen in zijn bezit, opdat je ze kunt inzien en je ermee op de hoogte stellen." «Maar Hettybracht hij verwijtend er tegen in. Zij glimlachte. ,Het is noodzakelijk, dat je er een over zicht van krijgt, je bent mijn natuurlijke zaakwaarnemer je moet nu de renten voor my ontvangen en mij van de overige kleine zorgen ontheffen. Maar we zijn er al." De notaris ontving hen beleefd. Hij bracht van Houtheim geheel op dc hoogte en wreef zich tusschenbeidc de handen, alsof hij wilde zeggen: ,Ja, ja, mijn beste luitenant, je hebt daar een allerliefst goudvischje gehengeld". Het duizelde Frans wel eon weinig toen hij zag, dat Hetty niet alleen rijk, maar zelfs zeer rijk was. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1