KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna. Zaterdag 17 October 1908. 36ste Jaargang. Eerste Blad. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. No. 3722. Bureau: Spoorstraat. Telefoou 59. Bureau: Koningstr. 29. Iuterc.-Telefoou 50. Wie tegenwoordig goede zaken maken dat zijn de telegraafagenturen. Dagelijks worden kolommen vol buitenlandsche mededeelingen over de lieele wereld geseind en de dagbladen bobben kolommen vol druks over de Balkan- kwestie. Want in het stadium waarin wij thans verkeeren, dat ieder oogenblik eene beslissende wending aan de zaak zou kunnen gegeven worden, wil ieder natuurlijk gai gauw en uitvoerig op de hoogte zijn van den toestand. De kwestie raakt tronwenB elk der groote mogendheden. Een oorlog is gelukkig nog niet uitgebroken en bedriegen de teekenen niet, dan zal die ook niet uitbreken. De waarschijnlijkheid dat eene Europeesche conferentie trachten zal voor de wijzigingen die verleden week op liet Balkan-schiereiland zijn ontstaan een bekrachtigende formule te zoeken wordt met den dag grooter. Tegelijkertijd kan daar overwogen worden welke voordeelen aan anderen kunnen gegeven worden nu Bulgarije en Oostenrijk—Hongarije zich zelf hebben bedacht. Het land dat er het moeste belan< bij heeft, Turkije, heeft zich reeds voor he houden van zulk eene conferentie uitgesproken. De Jong-Turksche partij was er eerst tegen nu zij echter zoo half en half mag verwachten dat Turkije ook een vergoeding toegedacht wordt b.v. van finantieelen aard, is zij van gevoelen veranderd. Frankrijk bracht het idee der conferentie waurbij de bondgenoot Rusland nog al belang heeft cn Engeland wilde ze ook wel, opdat het gekwetste rechtsgevoel door de schending der Berlynscho conventie voldoening zou krijgen. De Engelschen zijn nu eenmaal gevoelig voor recht en billijkheid (wie lacht daar en zegt .Transvaal'?) Engeland is er voor dat Turkije wat terug krijgt; in Rusland wil mon ook Servië, Montenegro en Griekenland beloonen voor hun gematigde houding. Rusland zelve wil ook wel iets. Daar heb je b.v. de vrye doorvaart naar of uit de Zwarte Zee door de straat der Dardanellen. Dat was nog eens iets. Maur of Engeland dit zul willen toestaan Men ziet het opmaken van 't programma is nog zoo gemakkelijk niet. Het volgende «handeltje" vonden we in een onzer bladenEngeland wenscht n.1. de inlijving van Egypte en acht daarvoor de gelegenheid thans gunstig. Sedert de tot standkoming van de Fransch-Britsche over eenkomst heeft het van Frankrijk, den voór- naamsten belanghebbende, geen tegenkanting to vreezon, Turkije wordt schadeloos gesteld inet wat het verreweg het best kan gebruiken geld, Rusland krijgt zyn vrije doorvaart door de Durdanellen, Oostenryk erkenning van de inlijving van Bosnië en Herzegowina, Italië vermoedelijk compensaties in Albanië, Frankrijk, voor zijn makelaarsdiensten, do volkomen vrije hand in Marokko en de compensaties aan de Balkanstaten moeten alleen dienen als voorwendsel, om de inlijving vun Egypte aan de orde te stellen. Duitschland komt er het slechtste af. Als de drie bondgenooten Engeland, Rusland en Frankrijk hun programma hebben vastgesteld zullen zy misschien met Duitschland onder handelen, welk land dan misschien de toezeg ging krijgt dat het zijne handelsbelangen in het Turksche rijk vrij en ongehinderd mag uitbreiden. Als de zaak maar in handen der diplomaten komt dan is er veel gewonnen, muonen wij. 't Gaat dan kulm, heel kalm, zijn gangotje, onderhandelingen, overwegingen en vooral geen haast. Overijlde stappen zouden in deze kwestie veel kwaad kunnen stichten. De pers in Rusland is over 't algemeen niet gunstig gezind tegenover Oostenrijk de uitvallen naar dien kant zijn nog al scherp. De Duitsche bladen toonen zich bij de bespreking kalm en nuchter. I)e »Nord. Alg. Ztng" verklaard beslist dat Rusland, Frankrijk, Engeland, Duitsch land en Italië in de Oostersche-kwestie zullen samengaan. De stemming onder het volk in Turkije blijft ocliter over het algemeen nog ongunstig. Do boycot tegen Oostenrijksche handels artikelen in Turkije neemt groote afmetingen aau. Armenische bladen waarschuwen tegen het drinken van Oostenrijksch bier, daar de .Oostenrijkers waarschijnlijk daarin wel iets zullen doen, wat schadelijk voor de gezond heid der arme Turken zal zijn." Verschillende Triester Lloyd-booten, die te Konstantinopel lagen, moesten zonder pas sagiers en zonder goederen aan boord ver trekken. Reizigers, die met Oostenrijksche schepen willen gaan, worden onder bedrei gingen belet dit te doen. Hut ministerie van oorlog in Turkije brak de onderhandelingen af met een Hongaarsche firma, die in paarden handelt, en waarmede jaren lang zaken gedaan werdenhet droeg nu aan een Russische firma de levering van vierduizend paarden op. De havenarbeiders te Konstantinopel, Sa- loniki en Smyrna zijn begonnen te weigeren om de schepen van de Oostenrijksche Lloyd te lossen. Sommige dagbladcorrespondenten hebben medegedeeld, dat Bulgarije een ultimatum aan Turkije voorbereidde, waarin werd ge dreigd met een oorlog, wanneer de onafhan kelijkheid niet binnen drie dagen door Tur kije was erkend. In officieele kringen beweert men echter, dat dit bericht van allen grond ontbloot is en dat Bulgarye steeds tegen een oorlog met Turkije is geweest. Wij deelden boven mee hoe de groote mogend heden de zuak zouden kunnen oplossen, ook t'; hunnen voordeele. Maar de kleine staatjes zullen ook wat krijgen. Reuter bericht uit Linden Men heelt ingezien, dut het onmogelijk zal zijn, om zonder een nieuwen strijd te doen ontbranden, terug te komen op een voldon gen feit en daarom tracht men een eervol en vreedzuam middel te vinden tot regeling van den toestand. De teruggave van Novi Ruzar aan Turkije zou worden beschouwd als een voldoende compensatie voor de inlij ving van Bosnië en HerzegowinaBulgarije zou eeu tinancieele compensatie geven, het verzoek der Kretensers zoude aan het oordeel der mogendheden worden onderworpen er Montenegro zou aan de Adriatische Zee vol doening krijgen aan Turkije zal financieelen steun worden verleend. De bewoners van Kreta beschouwen hunne afscheiding van Turkije ook als oen voldon gen feit. De Kretenser volksvertegenwoordi ging heeft de revolutie bekrachtigd door de proclamatie van de onafhankelijkheid van Kreta en de vereeuiging met Griekenland en de volgende motie aangenomen «De Kretenser volksvertegenwoordiging, de gisteren begonnen bijeenkomst voortzettend, benoemt een commissie om het uitvoerend bewind te vormen, die het eiland voorloopig zal besturen in naam van den koning van Griekenland en in overeenstemming met do wetten van het Koninkrijk. Deze commissie zal besluiten kunnen nemen, als drie harer leden aanwezig zijn. Haar mandaat zul op houden, zoodra de Grieksche regeering het bestuur over het eiland zal hebben overge nomen." Griekenland noemt hiortegenover eene ge reserveerde houding aan. De Grieksche ge zant te Konstantinopel deelde den groot vizier mede dat Griekenland de Kretenser beweging niet goedkeurt. HELDER, 1G October. Door Burgemeester en Wethouders werd Woensdagmiddag openbaar aanbesteed het wegnemen en omleggen van bestaande en het maken van nieuwe wegen in het plantsoen nabij het Spoorstation, met de daarvoor be- noodigde rioleeringen, bestratingen en ver hoogde voetpaden. Ingekomen wuren 11 inschrijvingen, van de heeren M. L. Visser, Haarlem, ad f8142 D. R. de Jong, Haarlem, f7979; L. van der Vlies en J. Burger, Texel, f6930; T. Kuin, Schellinkhout, f 6781D. de Vries 16240; A. Krijnen f6036II. Wij- ker f 5873 Gebrs. van Pelt f5784 Th. van der Storr f5747; J. Spruit f5656 en Ju. Dekker, Texel, f5566. Vereen. „Moed Volharding Zelfopoffering" Afd. Helder. Verslag der vergadering op 11 October j.1. De president sprak zijn leedwezen uit over do geringe opkomsthy schetste in oen kort woord het doel der veroedïging. De uiteenzetting van het voordeel voordo aldeeling, verbonden aan een burgerbestuur, verwekte nog al eonige discussieaangezien de secretaris en penninhmeester hun functie wilden neerleggen met het oog op hun moge lijke overplaatsing. De vergadering was echter van oordeel dat het beter was dat deze personen aan het bestuur bloven en aan dit lichaam toe te voegen dén commissaris, die hen, in geval van overplaatsing zal vervangen. De hoor A. F. Theouwis werd mot algumcene stemmen daartoe gekozen. Als candidaten voor afgevaardigden voor de jaarvergadering gaven zich op don heer Th. Rijkers en W. F. la Lau, die als eenige candidaten werden gekozen. Besloten werd de contributie voortaan per drie maanden te voldoen en zoo mogelijk op de vergadering. Bekend gemaakt werd dat do afdeeling telt 18 leden, 2 leden-donateurs en 1 donateur. Ton slotte werd den leden verzocht anderen op te wekken lid der vereeniging to worden en dezo op een volgende vergadering mee te brengen. (Ingezonden.) Vluchtelingen. Het stoomschip .Christian Hom", Dinsdag te IJmuideit aangekomen, had aan boord drie vluchtelingen, die zich te Pernau aau boord verscholen hebben. Bij aankomst te Zaandam zullen ze in handen van do politic gesteld worden. Kamerverkiezing Sneek. In hot kiesdistrict Sneek is ollicieel als eenig candidaat voor de Tweede Kamer ge steld Dr. A. Kuyper, die derhalve ge kozen is verklaard. In hooger beroep veroordeelde het Gerechtshof to Amsterdam Woonsdag een veehouder, wegens het afleve ren van driukwaren wetende dat ze vervalscht waren en die vervalsching verzwijgends, tot 2 maanden gevangenisstraf, dezelfde straf' die hem door de Utrechtsche Rechtbank was opgelegd. Bekl. had te Loosdrecht inplaats van volle melk, zooals hij volgens overeen komst verplicht was, afgeleverd melk, waar aan ondermelk of ontroomde melk was toe gevoegd. Vader en zoon vrijgesproken. De vijfde kamer der arrondissemeuts-recht- bank te Amsterdam deed Woensdag uitspraak in de zaak van Herman Benjamins en David Benjamins, die terecht hebben gestaan wegens verdnistering, in vereeniging gepleegd. Den eerste was bovendien meineed ten laste ge legd, den andere valschheid in geschrifte en oplichting. De reclitbank overwoog, dat het wettig en overtuigend bewijs van hetgeen bekl. bij dagvaarding ten laste was gelogd niet ge leverd was. De rechtbank, vonnis wijzende sprak boide beklaagden bij gebrek aan wettig en over tuigend kewijs vrij en gelastte teruggave der stukken van overtuiging. Het O.M., waargenomen door mr. Busier, had tegen den vader 1 jaar en tegen den zoou 4 jaar gevangenisstraf geöisclit. Zeldzame blindheid. Een geval van zeldzame blindheid heeft zich Maandag voorgedaan by 'n zwerver, een jongen mau, die in Utrecht doolde zonder middel van bestaan. Maandagavond sprak hij op straat de voorbijgangers aan om hem te willen leiden, wijl hij plotseling het gezichts vermogen had verloren. Een agent naui den zwerver mede naar het hoofdbureau van po litie, waar do man vertelde, geregeld iederen dag by het duister worden niet meer te kun nen zien, volslagen blind te zijn, om bij het aanbreken van den dag weder het gezichts vermogen terug te krijgen en dan goed te kunnen zien. Men twijfelde aanvankelijk aan de wuarheid van 's mans beweringen, maar moeBt het ten slotte wel geloovon, omdat geen enkele omstandigheid kon worden ont dekt, die in dit geval het vermoeden van simulatie wettigde. De zwerver is aan het hoofdbureau geble ven voor nachtverblijf en Dinsdagmorgen weer zijn eigen weg gegaan. Hij meldde zich nog nimmer te voren te Utrecht voor opname aan en zei voor het eerst in de stad fe zijn gekomen. (U. D.) Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 14 Oct. Geslaagd voor groote stoomvaart eerste stuurman de heer G. Bakker tweede stuurman de heeren J. C. Houtkooper en D. P. Jansen; dorde stuurmun de heeren P. Abbo en M. H. Blokpoel. Nederland en Venezuela. »Do New-Yorksche Herald" verneemt uit Caracas, over Willemstad, dd. 2 (12 ?j October President Castro is veel beter. Men heeft hem vandaag voor het eert sedert zijn terug komst uit Valencia op straat gezien. Hij heelt den heer Paul, den minister van buiten landsche zaken, bij zich ontvangen om t( spreken over hot antwoord op de tweede Nederlandsche nota. Levensmoede. Te Straatsburg is een eenigszins bejaard: heer van den kathedraal gesprongen. Hij kwam mot het hoofd op het plaveisel terecht, waar zyn lijk werd opgenomen met verbry zelden schedel. Het had weinig gescheeld, of een voorbijganger had den vallenden mi op zich gekregen. Zonnesteek. Te Fray, in het Fransche departement Sa6ne-et-Loire, is nog dezer dagen, in Octo- bur, een man aan een zonnustruek gestoi ven. De ballon-wedstrijd. Wilholmshafen, 13 Oct. Hedennacht redde de loodsschoeuor in den nevel twee Ameri- kaanschc luchtschippers, Noordnoordoost van Wangeroog. Het zijn de opvarenden [van den ballon Saint Louis. De ballon is in de Noordzee vergaan. Berlyn, 14 Oct. Daar over het lot van verschillende ballons die aan den Gordon- Bennct-wedstrijd deelnamen, ongerustheid be staat, laat de commandant van het marine- station aan de Noordzee de nasporingen naar ballons heden in ruimer mate voortzetten. Aan veertien groote torpepobooten werd bevel gegeven do Noordzee af te zoeken. Molde, 14 Oct. By Ersholmen, dicht bij het visscherBdorp Bude, werd hedenmiddag door oen visscher do Zwitsersche ballon Helvctia'bestuurder kolonel Schiick, mede passagier Meanier, geborgen. De ballon viel neer bij Ersholmen, tengevolge van het uit- stroomen van het gas. De beide luchtschippers kouden nog op het laatste oogenblik gered n de ballon kon aan land gebracht worden. Berlijn, 14 Oct. De keizerlijke regeering heeft hare vertegenwoordigers lo Londen, 's-Gravenhagc, Kopenhagen en Christiania erop gewezen, dat du ballons //Busley" //Hel vctia' (die intusschen terecht is gekomen. Red. H.), //Plauon", «Ilergesell' misschien wel naar de Noordzee zijn afgedreven en in gevuar geraakt zijn. Genoemde vertegenwoor digers worden verzocht dit onmiddellijk aan de regeeringen van Engeland, Nederland, Denemarken en Noorwegen mede te deelen en deze to verzoeken aan hare kuststations, douanekruisers en visscherijkruisers daarvan kennis te geven, opdat deze kunnen mede werken tot redding der ballons. Mijnbrand. Königsliutte, 14 Oct. In de schacht Königs- rube is op 10 meter diepte brand uitgebro ken een deel der in de 9chucht aanwezige ar beiders kwamen gedeeltelijk ongekleed boven. Tot nog toe zijn 6 lijken opgehaald; onge veer 100 man zijn nog in de mijn. Zij moeten worden afgesloten en worden verloren ge acht, daar zij zich in het brandende gedeelte beviuden. Küniugshutte, 14 Oct. Volgens medcdceling vun de inijndirectie hebben zich ongeveer alle honderd man door zijgangen kunnen redden. In het K„l.eel zijn er drie dooden, terwijl oen twintigtal geheel bedwelmd is. Du oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Oproer. Londen, 13 Oct. De poging der suffragettes om door te driugen in het parlementsgebouw, is totaal mislukt. Te ongeveer zeven uur ontruimde de politie alle straten, leidende naar de parlementsgebouwen en bracht zij het geheele verkeer daar tot stilstand. Naar mij werd medegedeeld, waren er ongeveer 8000 politic-agenten te paard en te voet in en buiten Westminster, waar du leden van het Lagerhuis bijeen waren en dat eruitzag als een belegerd kasteel. Aan den kant van Victoriastreet poogden enkele suffragettes het politiecordon te doorbrekenzij slaag den daarin natuurlijk niet en werden in hechtenis genomen. De menigte volks, die gedureudu uenige uren door de politie ach teruit werd gedreven, vulde geheel Trafalgar Squareer bevonden zich daaronder duizen den werkloozen en hut kostte der politie de grootste moeite hen te beletten door te bre ken. Er werden gedurende den geheelen avond tal van personen, die verzet pleegden, in hechtenis genomen. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 13 October 1908, zijnde een voortzetting van de vergadering van 5 October 1.1. Voorzitter de heer Van Steijn, Burgem. Tegenwoordig alle leden. De tribune is geheel bezet, terwijl een groote menigte be langstellenden niet toegelaten kon worden. Na de heropening der vergadering doet Voorzitter medcdceling van de volgende Ingekomen Stukken: 1. EenschrijvenvanGed. Staten, waariu gemeld wordt, dat tot zetters zijn benoemd de heeren W. J. Van Neck, P. Kramer en H. Van Wingerden. 2. E e n mededeeling van den heer N. J. Vinken, dat by zijne benoeming tot lid van 't Burg. Armbestuur aanneemt. Deze beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. 3. Een adres van de Wed. C. M u 1- derTegel, verzoekende de gewonejaar- lijksche gratificatie. Met algemeene stemmen wordt aan haar over 1909 f 100 verleend. Onderwijzers Jaarwedden Aan de orde is nu de verdere behandeling van het voorstel van B. W. tot herziening der onderwijzers-jaarwodden en het rapport van de commissie van onderzoek van de desbetreffende concept verordening. De Voorzitter deelt mede, dat inmiddels nog zijn ingekomen van den heer Van den Berg een tweetal amendementen op art. 1 en een schrijven van de anti-revolutionaire kiesvereeniging' «Nederland en Oranje', mede- deelende dat in de openbare vergadering, uitgeschreven door do kiesvereeniging en die bezocht was door 619 personen de volgende motie was aangenomen «De groote vergadering van ingezetenen «der gemeente Helder, te zamen gekomen «in «Casino' op 12 October 1908, gezien den financieelen toestand der gemeente en de ouverantwoordelijke wijze, waarop rèn door B. W. èn door de Raadscom- missie in zake salaris-regeling deronder- wijzers wordt voorgesteld die salarissen «alsnog beduidend te verhoogen, spreekt «daarover hare ernstige afkeuring uit «besluit den Raad dringend te verzoeken, «deze voorstellen te verwerpen*. De heer Staalman het woord bekomende, zegt een motie vanorde voor te stellen, om de zaak te verdagen. Spreker acht het wensehelijk en raadzaam de regeling der oiulerwyzers-jaarwedden uit te stellen tot bij de vaststelling der begrooting, opdat men alsnog overwege, of aan de wenschen der onderwijzers kan te gemoet worden gekomen of de financiën zulks gedoogen. Hij stelt daarom een motie van orde voor om de be handeling te verdagen en over te gaan tot de orde van den dag. De motie wordt gesteund door du heeren Schokking, Van Wingerden en De Waard, zoodat zij in behandeling wordt genomen. De heer Jaring spreekt zijn verbazing uit over de indiening van zoodanige motie, om dat in de vorige zitting, toen de zaak breed voerig is besproken, er met geen enkel woord opgewezen werd deze te verdagen. Hij acht uitstel niet wensehelijk en wil de zaak heden afdoen, daar de regeering voorschrijft, dat de regeling der onderwijzere-jaarwedden in den loop van het jaar moet worden herzien. Dit te doen bij de begrooting is haast on doenlijk, omdat de behandeling daarvan om vangrijk dreigt te worden. Een vergadering als deze leent er zich bij uitstek toe en de zaak kan afgezien van de begrooting wel behandeld worden, daar is zelfs veel voor, want dan kan bij de vaststelling dor be grooting hiermede rekening worden gehouden. Spreker vraagt of de heer Staalman naar aanleiding der aangenomen motie in de open bare vergadering van «Nederland e» Oranje- dit voorstel doet. Die motie heeft voor hom niet zooveel betoekenis. Er staat in «gezien den iinanciëelen toestand der gemeente*, spreker heeft zich afgevraagd, wat heeft die vergadering gezien Zij heeft gekeken door den bril van den heer Staalman. Deze heeft volgens sommigen als voorlichter der inenigtu roekelooB gehandeld, volgens anderen is hij als opruier opgetreden. Het gaat niet aan, wanneer een zaak in den Raad aanhangig is, als lid van den Raad eenig referendum uit te lokken. Die motie iB aangenomen nu een bepaalde pressie op de menigte uitge oefend te hebben en heele of' halve waar heden te hebben medegedeeld. Ook komt de motie van dén zyde van «Nederland en Oranje', van de kiezers van den heer Staal man en de zijnen Wij, die op een ander gestoelte zitten, zegt spreker, zijn niet van plan naar aanleiding van een pamflet te ver schijnen, wij willen wel aan onze kiezers rekenschap geven. Ook de heer Van Breda is aan die uitgeschreven vergadering geen rekenschap verschuldigd en het is unfair een mede-raadslid aldus aan te vallen. Ten slotte meent de heer Jaring, dat er geen aanleiding bestaat om in te gaan op het voorstel van den heer Staalman, hij wenscht de regeling der onderwijzers-jaar wedden af te handelen, dan kan bij de be grooting wel de middelen gevonden worden tot bestrijding der kosten. De heer Schokking bestrijdt den heer Jariug, meent dat de kwestie, die hij ter sprake brengt, niet te pas komt, begrijpt niet, waarom de heer Jaring spreekt van wij en ons en waarom hij den heer Van Breda in bescher ming neemt. Verder betoogt hij, dat er niets verkeerds in ligt de motie van don heer Staalman aan te nemen. Hij acht het goed het punt, dat aan de orde is, bij de begroo ting te behandelen, dan kan nagegaan wor den of er ook geld is voor een bepaalde groep ambtenaren, men moet eerst vragen of er inkomsten voor zijn. De heer Van den Berg merkt op, dat men met twee kwesties te gelijk bezig is. Hij wil de eene motie voor kennisgeving aannemen. De Voorzitter zegt, dat de motie-Staal man aan de orde is. De heer Staalman zal niet ingaan op het gesprokene over de openbare vergadering van N. O., daarover wil hij hier niet debatteeren en zich niet verdedigen over hetgeen hij daar gesproken heeft. Wel is er verband tusschen het beslotene in bedoelde vergadering en het nu door hem voorge stelde, want de gemeente-financiën gedoogen niet de aanneming der voorstellen. Zijn thans voorgestelde motie laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Hij acht het wensehelijk, dat de Raad nog eens wikt en weegt op welke wijze de gel den gevonden moeten worden, om zoo'n in grijpende régeling vast te stellen. Er is abso luut geen haast bij de vaststelling, de wet schrijft voor, dat deze dit jaar moet geschie den Zoo de zaak nu staat, nu voorgesteld wordt den hoofdelijken omslag met f 5000 te verhoogen, is het beter de zaak uit te stellen, betrokken personen zullen daarbij geen nadeel ondervinden, want de verhooging wordt toch gerekend van 1 Jan. 1908 af. Venier komt hy op tegen de wijze, waarop sommi ge leden minuchtend over hetgeen hij zegt, spreken. Er werd o.a. gezegd; «klets maar raak, laat hem toch 1 De heer Van den Berg noemt het vreemd, dat men weer voorstelt de zaak te verdagen. Ruim een maand geleden kwamen de voor stellen in, werden toen in handen eener commissie gesteld, de vorige week hadden de algemeene beschouwingen er over plaats en nu wil men weer uitstellen. Vervolgens zegt hij, dat hy zich niet stoort aan beschul digingen van roekeloos omspringen met de ge meente-penningen. Hij handelt naar eer en geweten. De heer Staalman zal hij niet tegen spreken. Zijn meening is, dat de motie onpas is en zal er daarom tegen stemmen. De heer De Geus komt terug op een uit drukking, die een der leden tot een ander richtte en door deu heer Staalman aange haald werd. Hij acht dezen uitval niet par lementair, maar wol begrijpelijk, omdat de heer Staalman andereu irriteert. De heer Staalman verdedigt nogmaals zijn motie en komt op tegen den heer Van den Berg, die haar niet op haar plaats vindt, zonder evenwel argumenten op te geven. De heer Krijnen kan zich ook met de motie niet vereenigen. Ily begrypt niet waarom de onderwijzers-salarissen niet geregeld kun nen worden. Men moet de billijkheid be trachten en de onderwijzers geven wat hun van rechtswege toekomt. Men kan hen toch niet van hot overschot der rekeniug betalen. Hiernu komt de motie van den heor Staal man tot uitstel van behandeling der voor stellen in stemming. Deze wordt met 4 tegen 17 stemmen verworpen. Vódr stemden de heer Staalman, Schokking, De Waard en Van Wingerden. De heer Staalman zegt na afloop dezer stemming, dat hij nu de gevallen beslissing aan de artikelsgewyze-behandeling der ver ordening geen deel zal nemen. Alsnu is art. 1 aan de orde. Door B. W. wordt voorgesteldaan ouderwijzers, hoofden van scholen, worden jaarwedden toegekend als volgt: de hoofden van scholen 1 en 2 f 1000-f 1300 b. 3t.enm.7bf 1300-f 1600 c. het hoofd van school 8 f'1500-f 1800 Telkens na 4 volle dienstjaren wordt, bij gebleken diensty ver en geschiktheid, de jaar wedde verhoogd met 1100, totdat het maximum is bereikt. Dienstjaren huiten de gemeente als hoofd doorgebracht, worden by du verhoo gingen in rekening gebracht. De commissie stelde voor: de hoofden van scholen 1 en 2 f 900 f 1300 b. 3t.enm.7bf 1200-f 1600 c. het hoofd van school 8 f 1400-f 1800 Zij wil 4 verhoogingen toekennen van f 100 telkens na 3 dienstjaren. Door den heer Van den Berg worden bovendien nog 2 amendementen voorgesteld, de dionstjaren van onderwijzers mede te tellen en om duidolyk te maken, dat hot salaris nimmer minder mag bodragen dan door de rykswot is auugegoven, welke beide amendementen worden aangenomen. Daarop komt het voorstel der commissie in stemming, dat aangenomen wordt met 14 tegen 4 stem men. Tegen stemden de heer Schokking en de 3 wethouders, terwyl do heeren Staalman, De Waard en Van Wingerden zich van stemming onthielden. In art. 2 stellen B. W. voor: Onderwijzers, geplaatst aau de opunbaru lagere scholen, ontvuugen een aanvangssala ris van f550. Na 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20 en 25 dienstjaren wordt, by gebleken dienstijver en geschiktheid, dit bedrag telkens met f50 verhoogd tot een maximum van I 950. De commissie amendeurt dit art. zoodanig, dat het aanvangssalaris geBteld wordt op f'600 en het maximum-salaris op f1000. De heer Van den Berg stelt voor het aan vangssalaris op f 600 te brengen en na 5, 10, 15, 20 en 25 dienstjaren het saluris achtereenvolgens te verhoogen met f 100, f75, f75, f100 en f50. Uit de toulichting, die de heer Van den Berg op zijn voorstel geeft, blijkt dat hij het bedrag van f 4700, hetwelk B. W. voor •erbetering der salarissen van de ondorwy zers, niet hoofden vun scholen, beschikbaar Btellen, niet wil overschrijden. De regeling van de verhoogingen, die hij voorstelt, heeft het voordeel, dat do kosten, die voor de gemeente er uit voortvlouieu, niet beduidend uit elkaar loopen, omdat de 3 eerste ver hoogingen gelijk zijn aan en samenvallen met die welke door hut Rijk aan de gemeente worden uitbetauld, terwijl die na 20 jaar voor slechts f25 en alleen die na 25 jaar geheel ten laste der gemeente komen. De heer Jaring dringt er op aau de rege ling door de commissie voorgesteld aan te nemen. De heer Van Neck meent, dat fö50 als aanvangssalaris inuer dan voldoende is voor jongelui, die zoo pas van de normaal- of kweekschool komen en bij handhaaft daarom het voorstel van B. W. De heer Grunwald bestrijdt het voorstel van den heer Vun den Berg en meent dat door aanneming van diens voorstel de toe stand voor den onderwijzer nog ongunstiger wordt dan door dat van B. W. Hij acht f550 salaris voor een onderwijzer te laag, men moet in aanmerking nemen, det er 7°/v voor pensioenbydrago afgaat, f 600 is z. i. niet overdreven; er zyn tal van plaatsen waar het aanvangssalaris hoogor is. De heel* De Ven is in beginsel voor het voorstel der commissie, doch waar echter de financieele toestand der gemeente zulks niet ge doogt, acht hy ter verbetering der positie van den onderwijzer een tweetal verhoogingen meer, op zijn plaats. Daarna wordt gestemd over het voorstel om het aanvangssalaris op f600 te bepalen. Dit wordt aangenomen met 11 tegen 7 stem men. Tegen stemden de heeren Bok, Schok king, Hartsinck, Over de Linden, Van Neck, Terra en De Ven. De heeren Staalman, De Waard en Van Wingerden onthielden zich van stemming. In stemming komt nu het voorstel van den heer Van den Berg, omtrent de perio dieke verhoogingen, dat verworpen wordt. Behalve de voorsteller stemde de heer Schok- kiug er voor. De voorstellen van do com missie en van B. W. zijn ten opzichte der verhoogingen gelijkluidend, zoodat die aan genomen zyn. Nog komt in stemming een voorstel der Commissie Inidendo «Onderwyzers voor 1 Jan. 1907 aangesteld zjjnde op een aanvangssa laris van f650, genieten, behalve dat aanvangs salaris, bovendien de verhoogingen in dit artikel toegekend." De heer Van Neck stemde hier tegen en de heeren Staalman, De Waard en Van Wingerden onthielden zich, zoodat het voorstel aangenomen is. In art. 3 is door B.W. voorgesteld aan onderwijzers voor het bezit der hoofdacte f150 en voor het bezit van elke bijzondere acte f50 toe te kennen. De commissie stuit voor, voor de hoofdacte f100 te verleenen en de verhooging van f 50 voor een bijzon dere acte te doen vervallen. Met 16 stemmen wordt het voorstel der commiBsio aangeno men. Tegen de heeren Schokking en Over de Linden. Buiten stemming de heeren Staal man, De Waard en Van Wingerden. In art. 4 wordt door B. W. voorgesteld aan de onderwijzers aan den Franschen curcus een vergoeding van f 200 te ver leenen en aan het hoofd van dien cursus bovendien nog f 50 toe te kennen. Op voor stel van de Commissie wordt de f 50 voor het hoofd niet goedgekeurd. 13 stemmen verklaarden zich tegen die toekenning. De heeren Van Neck, Feendere, De Ven, Schokking en Bok vereenigden zich hier niet mede, terwijl de 3 meergenoemde leden zich weder van stemming onthielden. Nog wordt in dit art. bepaald, dat onder wijzers aan de herhalingsschool een belooning van f 1.per lesuur zullen ontvangen en het hoofd wordt bovendien f 50 per jaar toegekend. Art. 5 bepaalt, dat de verplichte akte voor de Fransche taal met f 150 wordt beloond en dat de onderwijzeressen in de handwerken aan school 8, zoolang zy dit onderwijs buiten de schooluren geven f 100 toelage zullen ontvangen, en het hoofd dier school f 50. De Commissie stelt voor de toelage van het hoofd ook op f 100 te stellen, hetgeen met 13 stemmen aangenomen wordt. De heeren Hartsinck, Over de Linden, Van Neck, De Ven, Schokking on Van Wingerden stemden tegen, terwijl de heeren Staalman en De Waard buiten stemming bleven. Art. 6 houdt de bepaling in, dat hoofden van scholen bij gemis van vrije woning f300 vergoeding voor huishuur ontvangen cn dat aan gehuwde onderwijzers van 28 jaren een tegemoetkoming voor huishuur van f 50 per jaar wordt toegekend. Op voorstel dor Commissie wordt de leeftijd van gehuwde onderwijzers om huishuur te ontvangen ge steld op 25 jaar. Tegen dit voorstel waren de heeren Van Neck, De Ven, Schokking, Bok on Over de Linden. In art. 7 wordt bepaald, dat plaatsver vangende hoofden een toelage van f 50 zullen genieten, waar tegen geen bezwaren worden ingebracht. Art. 8 regelt het verlof bij ziekte. Voor gesteld wordt, dat aan onderwijzers op ad vies van den geneesheer een verlof wegens ziekte kan verleend worden van 6 maanden, dat later nog met 6 maanden verlengd kan worden, doch dan worden de kosten van plaatsvervanging van het saluris ingehouden. De Commissie stelt voor don eerstgenoemden termyn te bepalen op 12 maanden, hetgeen met 15 stemmen aangenomen wordt. Tegen stemden de Wethouders en de heeren Staal man, De Waard en Van Wingerden ont hielden zich van stemming. Art. 9 en 10 handelende over militieplieh- tiugen en over het verleenen van verlof gaven geen aanleiding tot opmerkingen. In art. 11 wordt door B. W. voorge steld aan tijdelijke ouderwijzers een salaris uit te keeren, dat berekend wordt tegen f 550 per jaar. Op voorstel der Com missie wordt dit bepaald op f 600. Tegen stemden 'Je heeren Over Linden, Van Neck, De Ven, Schokking, Terra, Bok en Hartsinck. B. W. stellen in art. 12 voor aan ge huwde onderwijzeressen, die hare bevalling tegemoet zien, een verlof te verleenen van maanden voor en 6 weken na dat tijdstip, mut inhouding van haar jaarwedde. De heor Bok stelt voor dit artikel te doen vervallen en daarvoor in do plaats zetten Onderwijzeressen, die in jiet huwelijk treden, worden met dag van haar huwelijk ontslagen*. De heer Schokking steunt dit voorfltel, om dat volgens zyn meening de gehuwde vronw in huis en niet in school hoort. Z.i. is het huwelijk het cement van onze maatschappij, de moeder behoort in 't gezin. Hij wil even wel aan het voorstel van den heer Bok nog toevoegen «Gehuwde onderwijzeressen wor den bij vacuture's niet als sollicitanten toe gelaten. De heer Jaring kan zich niet met het voorstel vereenigen. Hier ter plaatse heeft muit geen gehuwde onderwijzeressen, men dient de praktijk af te wachten. Zoo lang de belangen der school er niet onder lijden, heeft hij er niets legen alB de gehuwde vrouw in de school werkzaam is. De be langen van het huisgezin heeft hij als raads lid niet te behartigen. De heer Grunwald is ook tegen het voor stel. Z. i. mag men niet in het particuliere leven treden. De heer Schokking meent dat het de plicht is van de overheid om verkeerde dingen tegen te ganu en zoo noodig in te grijpen. De moeder behoort bij hare kinderen te huis, zij moet het gemoed vormen. Dit is zijn principe en zet deze in de raadzaal niet op zijde. De heer Geus komt op tegen de wijze, waarop dit voorstel ter tafel wordt gebracht. Het had vooraf schriftelijk ingediend moeten worden. Zijn overtuiging is evenwel, dat men de vrijheid niet aan banden mag leggen. De heer Staalman zegt nu het geen finan- ciëel belang geldt, hij zyn opinie wil uit spreken. Ook hij is tegen de gehuwde onder wijzeres in de school en steunt daarom het voorstelBok. De heer Bok wijst er nog op, dat dit onderwerp reeds in vele raden is behandeld en ieder wel voldoende op de hoogte van dit vraagpunt 1b. Tot stemming overgaande wordt het voor stel met 11 tegen 10 stemmmen verworpen. Voor stemden de heeren Van Wingerden, Feendere, Zanders, Verfaille, Staalman, Bok, Schokking, De Waard, Terra en Van Breda. Het voorstel van den heer Sehokking, om geen gehuwde onderwijzeressen als sollici tanten toe te laten, wordt aangenomen met 11 tegen 9 stemmen. Voor stemden de heeren Feenders, Zander, Terru, Hartsinck, Staal man, Van Breda, Bok, Sehokking, Verfaille, tas

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1