KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Paulowna No. 3724 Zaterdag 24 October 1908. 36ste Jaargang. Uit bet Buitenland. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et., fr. p. post 75 ct., Buitenl. 1.25 l Zondagsblad 37' 45 f0.75 Modeblad 55 80 f0.90 Muzik. Bloemlez. 60 85 fo.90 D V 1) 7) 7i 85 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koniugstraat. ADVERTENTIEN i Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar 21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VBIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorsrd zijn. Eerste Blad. 't Luwt wat in het Oostende drei gende onweerswolken zijn voor een goed deel afgedreven. De mobilisatiegeruchten in het begin dezer week werden al terstond tegenge sproken. De ommekeer blijkt reeds verleden Zaterdag te hebben plaats gehad. Bulgarije heeft zijn mobilisatie laten varen. De troepen beweging in dat land moet een heel gewone heeten. De koning van Bulgarije had tele grafisch aan de Fransche regeering kennis gegeven van zijn plan den vrede te hand haven, waarvoor hg een beroep deed op de vriendschap van Frankrijk, terwijl hij aan deze mededeeliug toevoegde, dat hij besloten was zich met Turkije te verstaan. De Turksche ambassadeur seinde deze mededee- ling onmiddellijk naar Konstantinopel en daar heeft men toen ook van de mobilisatieplanncn afgezien. Alzoo staat voorloopig vast geen mobilisatie. Ook aan de Brilsche regeering gaf Bul garije kennis dat het niets onbeproefd zou laten om den vrede te verzekeren. In hoeverre de in uitzicht gestelde conferentie hierop heeft ingewerkt is moeilijk te zeggen. Heel eigenaardig was de opmerking die wij daar over in een blad vonden. Niet parlementair maar misschien wel zeer juist gezegd was hetToen men in Bulgarije bemerkte dat op de conferentie zou besproken worden dat het Turkije moest betalen, heeft het gedacht dat kan ik zelf wel doen als ik toch moet betalen en dan liefst zonder conferentie. Vandaar de veranderde gevoelens. Het ontwerpprogramma dat eventueel de grondslag zal vormen voor de besprekingen op de conferentie, is thans in onderzoek by verschillende regeeringen en heeft Italië reeds zijn goedkeuring daaraan gehecht. Reuter is gemachtigd tot de verklaring, dat noch de quaestie der Dardanellen, noch de vereeniging van Kreta met Griekenland door de conferentie zullen worden behandeld beide quaesties zullen afgedaan worden volgons de wenschen der Turksche regeering. Men spreekt ervun dat de conferentie te 's-Gravenhage zal gehouden worden. Er zal op die conferentie heel wat te regelen zyn, maar het feit dat Bulgarije rechtstreeks in onderhandeling trad met Turkije doet zien dat vóór de samenkomst reeds belangrijke geschilpunten zullen zijn bijgelegd. Het schijnt dat een voorbereiding der bijlegging van het geschil van het volk zelve is uitgegaan. Twee leden van het Centraal-Comitó der Jong-Turken hadden zich tot bijlegging van het geschil naar Soiia begeven en hadden daar een onderhoud met het verzoeningscomité. Welwillende begroeting van weerszijden en gereedmaking van een protocol van de onderhandelingen, dat aan den Bulgaarschen minister werd overlegd. Verklaring van dezen dat hij gaarne wil handelen in den geest van het volk. Gevolg bekend. De afdeelingschef van den minister van huitenlandsche zaken heeft zich reeds naar Konstantinopel begeven. Dit beeft in Turkije een goeden indruk gemaakt. Gaarne wil men daar vernemen wat Bulgarije als vergoeding aanbiedt. Kleine verwikkelingen, molestaties en der gelijke zullen in den eersten tijd in de Bal kanstaatjes nog wel voorkomen. In Servië heeft men een aantal Oosten- rijksche kooplieden lastig gevallen Oos- tenrijk eischt daarvoor schadeloosstelling. OoBtenrijksche gendarmen hebben te Agram den Montenegrijnsche afgezant naar koning Peter aangehouden en zijn bagage doorsnuf feld, zoo meldt Reuter. Hij werd zeven uur gevaugen gehouden, doch werd, na een klacht bij minister-president Aerentbal, weer in vry- beid gesteld. Nog een ander incident in verband met de Balkan-kwestie. In de Nowoje Wremija kwamen in den laatsten tijd herhaaldelijk aanvallen voor op Oostenrijk, naar aanleiding van de inlijving van Bosnië. De Oostenrijk- sche zaakgelastigde protesteerde daartegen herhaaldelijk en eischt nu ook voldoening van den adjunct-minister van huitenlandsche zaken wegens die persoonlijke beleedigingen. De Balkankweatie nam in den iaatsten tijd zoozeer alle aandacht in beslag, dat byna geen oog meer werd geslagen naar Marokko cn we haast niet meer dachten om het jong ste Fransch-Duitsche geschil daar. Dat was in handen der diplomatie en dus veilig. De „Temps* ontvangt uit Berlijn het be richt dat Duitschland nog niet hot bepaalde voorstel heeft gedaan om het geval van Ca- sablanca aan de beslissing van liet Hof van Arbitrage te onderwerpen. Er heeft slechts een gedachtenwisseling daarover plaats ge had. In Bohemen steken de Tsjechen weer het hoofd op en maken het der Duitschers erg lastig. Er hadden in verscheidene plaatsen botsingen plaats. Die nationaliteiten-twisten zijn een waar kruis in de monarchie. De Fransche minister van marine, Thom son, heeft ontslag genomen. Naar aanleiding van een interpellatie in de kamer over de marine en de rampen, die haar in den laat sten tijd troffen, verklaarde de minister, dat de schuld van enkele feiten berustte bij zijn voorgangers. Onder zijn bestuur was al het mogelijke gedaan om verbetering te brengen. Hij verklaarde voorts dat aan het hoofd van marine iemand moest staan van erkende au toriteit; hg zelf verklaarde die niet te be zitten. Vandaar zijn ontslagaanvrage. Nieuwsberichten HELDER, 28 October. - Bij het machiuisten-examen voor de stoomvaart te Rotterdam Blaagde de heer J. J. Cupido alhier. Bij de Woensdag door de Directie der Marine alhier gehouden verkooping is het afgekeurde instructieschip «Het Loo" ver kocht aan de Maatschappij «Scheepsslooperij Holland" te Hendrik-Ido-Arabacht, voor f8817 en de torpedoboot »XIV" aan den lieer M. Hildering, te Zaandam, voor f1400. Helders Belang. SUB-COMMISSIE VOOtt KUNSTAVONDEN. Door bovengenoemde commissie worden wy in staat gesteld oen opvoering van Francillon door de het Nederlandsch Tooneel bij te wonen. Aan oen recensie over de opvoering van dit stuk to Groningen, ont- leenen wij het vólgende Genoten' inderdaad Du mus was ge boren voor het tooneel als zijn vader met diens prodigieuse verbeelding voor den avon turenroman. «Francillon" verdiende opnieuw te worden gemonteerd. Het is een sterk stuk. Dumas is op zijne wyze een moralist. Hij demonstreert gaarne eene stelling van zijne speciale en zeer Fransche moraal. In dit ge val deze, dat man en vrouw gelijke rechten hebben, dat de gehuwde vrouw, die de zede- wet niet overtreedt, aanspraak mag maken op de .oprechte trouw" van haren man en dat als hij zijn huwelijkscontract schendt zij misschien het recht zou hebben hetzelfde te doen. Misschien want ten slotte doet .Francillon'' het toch niet: zy' neemt enkel den schijn aan Wij behoeven van een stuk, dat tot de Fransche litteratuurgeschiedenis behoort, niet meer te zeggen. Bij Dumas is bovendien niet de handeling, de vinding hoofdzaak, hoewel hij zijn «geval' zoo waarschijnlijk mogelijk maakt, maar de pittige, geestige dialoog. Zelfs in de vertaling, die trouwens zeer goed is, wordt men getroffen door zijn merkwaar dige kunst om de woorden te vinden, die over 't voetlicht heengaan. Als zij ten minste goed gezegd worden. Dat was het goval dien avond. Wg weten, uit onbescheiden berichten, die niet eens den leeftijd van ëene vrouw eerbiedigen, dat mevr. Mann met den heer Clous tweeentwintig jaren geleden de rol speelde, die zij dien avond gaf. Dat zon men nooit raden als men het niet wist. Mevrouw Mann is eene zoo volleerde kunstenares, dat zij als Sarah Ber- nardt den indruk geeft van de eeuwige jeugd. Zg heeft de beweging, den hartstocht, het accent van de jonge vrouw. Het is bewon derenswaardig en terecht werd deze groote kunstenares met een bloemenhulde geëerd* Mevr. HoltropVan Gelder ook ontving bloemen, die rijkelijk verdiend waren en als mej. Morel, die zóér goed en bekoorlijk was, geen bloemen kreeg, is dat eene ver- gissing. De heeren deden het zonder bloemen of kransen. Maar de heer Clous, de heer Reule, de heer Van Schoonhoven, die o. a. het oude verhaal van Brantöme zeer goed voordroe; het geheel verdiende de zeer warme toe juichingen van het talrijke publiek. V. L v. tl. Ploeg te Koegras. Den 1 sten November treedt de heer L. v. d. Ploeg, thans hoofd der school No. 1 tc Koegras, als zoodanig in functie in school No. 4 te Helder. De polder Koegras verliest in hem niet alleen een kundig onderwijzer, maar ook iemand die meeleefde met zijn omgeving, iemand die steeds bereid was een ieder met raad cn daad terzijde te staan. Alle vereeni- gingen mochten op zijn steun en medewer king rekenen. Als secretaris van «Koegrasser Belang'", voorzitter van de IJsclub en bankier van de Raiffeissenbank, heeft hij zich dan ook voor 't Koegras bijna onmisbaar gemaakt. Als blijk van acbttng werd hem Woensdag door den heer Tienstra, tot voor korten tijd onderwijzer aan school No. 1, namens per soneel en leerlingen van die school met een toepasselijk woord: een prachtig wandkastje aangeboden. Aangenaam verrast, bedankte de heer V. d. Ploeg allen voor het prachtig geschenk, de kinderen tevens opwekkende zijn lessen en vermaningen ter harte te nemen, teneinde later nuttige menschen in de maat schappij te worden. Met leedwezen zien we den heer en mevrouw V. d, Ploeg, die zich eveneens een plaatsje in de harten der Koegrassers heeft weten te veroveren, vertrekken. („Scliagor Ct' Bidden in het leger Do Minister van Oorlog heeft, bij besluit van 24 Sept. j.1. de wijziging in de regle menten op den inwendigen dienst betreffende de maaltijden aldus vastgesteld Do commandeerende officier treft in ver band met de locale gesteldheid, do vereischte maatregelen, dut by de gemeenschappelijke maaltijden, door het in acht nemen van eeDige oogcnblikken van stilte, aan de aanzittenden behoorlijk gelegenheid worde gegeven tot bidden. Eerste klas heen... derde klas terug! Een speolgolegenlieid in do Reguliers- dwarsstraat te Amsterdam heeft eene nieuwe reclame bedacht om te trachten den bloei liarer instelling te bevorderen. Aan het pu bliek worden 'nl. kaartjes uitgegeven iu den vorm van spoorwegkaartjes, waarop o. m. staatAmsterdam Jeu Nationaltweede klasse «Heen"; eerste klasse «Terug", zoo dat het wordt voorgesteld, alsof de bezoe kers er wel bij varen. Wel bij varen! Als de goudsmeden en juweliers eens wilden spreken, zouden zij zeggen hoe dikwyls juist uit die speelholen bij hen navraag komtwat do waarde wel is van dezen horlogeketting met zeldzame munten, van dezen ring met steen, blijk baar noodschoten van deu speler die alles, alles verloren heeftv- d. D.' In October op schaatsen. De Leeuw. Ct. schryft: Een zeldzaamheid mag het zeker worden geuoemd, dat het in den nacht van 19 op 20 Üct. zoo hard vroor, dat (te Leeuwarden) het ijs 's morgens om 7 uur nog op de ruiten zat cn slooten reeds met ys waren bedekt. Meer nogdut reeds 21 Oct. op schaatsen is gereden, zal wel te vergeefs in de jaar kronieken gezocht worden. Onze correspon dent te Warga toch meldt, d.d. 21 Oct.: De wintervorst heeft zijn intrede gedaan en wel zoo overhaast, dat als bijzonderheid kan worden meegedeeld, dat H. C'astelein (zoon van den vroegeren hardrijder M. Cas- telein) reeds een tochtje op schaatsen heelt gedaan. („N. R. C." Gisting. In den Bond van Post- en Telegraaf be ambten „De Post'' is gisting ontstaan over den uitleg van art. 1 der Statuten, dat luidt, dat de Vereeniging een neutraal karakter draagt. De sociaal-democratische leden vat ten de betcekenis dezer noutralitet zoo op, dat zij meenon recht te hebben hun begin selen ook in den Bond te moeten brengen. Het gevolg hiervan is geweest dat de af- deelingen Rotterdam en Amsterdam zich bobben afgescheiden. Ook in de afdeeling Groningen is deze quaestie ter sprake ge komen met het gevolg, dat het grootste deel van het bestuur zijn functiën heeft neergelegd. Een verhongerde. Men Bchrijft uit Rotterdam aan «Het Volk Dinsdagmorgen zakte op de Botersloot ecu 35-jarige man ineen, het bleek door uitput ting tengevolge van honger. Want nadat hij in een der magazijnen aldaar was binnenge bracht en hem eten en drinken was verstrekt het was net schaftijd monterde hij wat op. De. man die nog tamelijk in de kleeren zat, had in geen 48 uur voedsel gehad, zyn vrouw en 3 kinderen waren thuis op de woning gebleven. Fluks werden door den chef eet waren daar bezorgd, en den man, een gedi plomeerd boekhouder, nam hij voorloopig in dienst bij de administratie. Sinds 20 weken was hij werkloos. Een oplichter. Onder belofte van een huwelijk, knoopte een automobilist in dezen zomer betrekkingen aan met een paar dames te 's-Gravenhage; hij liet zich allerlei eadedux geven, als eenige kostbare schilderijen, een Keulache bierkruik, papegaai met kooi en een aantal andere voorwerpen. Hij zeide te heeten A. van Leeuwen en te Arnhem aan den Velperweg woonachtig te zijn. Altijd wanneer hij een van zijn geliefden bezocht, kwam hij per automobiel of motorrywiel on deed zich dan zeer deftig voor. Toen hij dit spelletje niet langer kon volhouden, of toon het hem geen voordeel meer aanbracht, verdween hij spoor loos. De beide dames deden aangifte van het geval bij de politie en deze zoekt thans den oplichter in handen te krijgen, doch tot heden was hij nergens te vinden. Waarschijnlijk zijn deze twee dames niet do eenigo slacht offers van don automobilist. Vad. Werk voor scheepsbouwers. De stoomvaartmaatschappij «Zeeland" zal, gedeeltelijk met rijksgeld, drie nieuwe booten bouwen maar wil dit nu in Engeland laten doen, ofschoon de drie Hollandsche groote werven even snelle aflevering op even ge makkelijke betalingsvooiwaarden hebben aan geboden. In de berichten hierover strijden onderdrukte verontwaardiging en bedekte vrees om de directie te ontstemmen, om den voorrang. Maar de zgn. echt-nederlandsche maatschappij zal wel engelsche verplichtingen hebben en dan helpen vrees noch veront waardiging. Wel ongelukkig De grijsaard Guliker uit Susteren kwam eenigo weken geleden onder een auto terecht met het gevolg dat de man ernstig werd verwond. De man herstelde evenwel en had zich juist Dinsdag weer op weg begeven, toen hij voormiddags opnieuw het ongeluk had door een auto, thans door een Maas- trichtschen, te worden overreden. Hij kwam met zijn kruiwagen ouder den auto terecht en werd doodelijk gekwetst. Den automobiel - bestuurder treft geen schuld. (Vad.) Auto-ongeval. De burgemeester van Rhenen,jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, reed Woensdagochtend, doordat het stuur van zijn automobiel onklaar werd, te Veenendaal met zulk een vaart tegen een ijzer hek, dat het hek uit deu grond gerukt en de automobiel ten deele verbrijzeld werd. De bestuurder, zekere Esseveld, werd uit de auto geslingerd en hevig verwond wegge dragen. Zijn linkerbeen was op twee plaatsen gebroken. De burgemeester die in de auto bleef zitten, kwam met den schrik vry. Nederland en Venezuela. Naar aanleiding van een te Willemstad uit Den Haag ontvangen telegram van 21 September 11. volgens hetwelk de Neder- landsche rogeering zich veel minder met de moeilijkheden met Venezuela zou bezig hou den, merkte de „Amigoe"' van 26 September 11. op, dat de eerste indruk, door dit bericht teweeggebracht, teleurstellend was. Het blad schreef' dan evenwel verder: Dat de Nederlandsche Regeering zich thans minder bezig houdt met de Venezolaansche kwestie dan vroeger, is heel natuurlijk. De Nota's zijn opgemaakt en verzonden, het antwoord van Castro moet nu eerst worden afgewacht. Uit do otficiëele kennisgeving, dat eene mededeeling, welke Nederland tot Venezuela richtte, den toestand zou hebben verbeterd, meende het blad niet te kunnen afleiden, dat Nederland nu vertier van een gewapend optreden zou afzien, zooals sommigeu in de kolonie er uit meenden te mogen afleiden. Het blad schreef dan Het eenige, wat wy kunnen aannemen is, dat Castro, die vroeger verklaard liad geen verdere onderhandelingen te willen voeren, alvorens hem volledige genoegdoening zou zijn geschonken, thans door de verklaringen uit Nederland in zooverre tot rede is gebracht dat hij van dezen onmogolykeu eisch afziet, en weer bereid is met Nederland tc onder handelen. Maar Nederland blijft het antwoord van Castro gewapend a"f waelite n. Kunnen wij voor het oogenblik nog meer eischen? Men zal toch niet zoo onbillyk wezen te verlangon, dat onze oorlogsschepen maar vast met een blokkade of een bombar dement beginnen. Zulk een optreden is een beschaafde Natie geheel onwaardig. „Eerst afwachten, of Castro de redelijk geBtelde eischen van Nederland wil voldoen eerst na weigering daarvan zal Nederland met geweld hem daartoe dwingen. De ge stelde termyn, 1 November, is echter nog ver genoeg verwijderd, dan dat wij hier reeds toebereidselen zouden kunnen zien. Wat het ultimatum van Nederland aan Vene zuela inhoudt, is tot dusverre aau niemand bekend. Hoe zwaar het ons ook valle zoo lang in onzekerheid to blijven, wg kunnen niet andera dan geduld oefenen en met ver trouwen afwachten, wat er verder zal ge beuren". De ,Aunjoomeent evenwel als vast staande te kunnen aannemen, dat liet tot wapengeweld moet komen om blijvende resultaten te erlangen. „Wij zullen" schreef 't blad, «wel een tijdje doormaken, dat schijnbaar alles mot een sissor af zal loopen, maar als de oorlogsbooten slechts hierblij- v e n, zal de aap wel uit den mouw komen. Met Castro valt niet te onderhandelen, hy is geheel onbetrouwbaur, doot toch wat hij wil, stoort zich aan geen tractaten. Als Nederland zich niet met een kluitje in 't riet laat sturen, zal ten slotte toch de vrede met wapengeweld moeten worden be vochten en door een krachtig toezicht ge waarborgd blijven. ,Dat wg hier op Cura^ao, die Castro kennen, liefst onmiddellyk met het laatste zouden beginnen, omdat het er ten slotte toch van zal moeten komen, is begrypelyk, maar evenzeer dat Nederland Blechts gelei delijk en voor iedereen duidelijk daartoe moet gedwongen worden door onredelijken onwil van Castro. ,En wie weet, hoe spoedig nog onvoor ziene verwikkelingen het einde van den strijd bespoedigen. Wat wij van harte hopen". Langs de Straat. Cavalleria Rusticana. Ze beminden beiden hetzelfde meisje en "t was hun beiden te doen om een eerlgke verkeering, begrepen volkomen dat zij er maar één kon nemen, zoodat een der aau- bidders te veel was. Verliefde menschen, die met dergelijke denkbeelden in 't warme hoofd rondloopen, dienen elkaar zooveel mogelijk te veringden, opdat een onaangename botsing tot de onmogelijkheden behoort. Helaas, het noodlot soms zoo verras send had hen sa&mgebracht, de voorge nomen diplomatische maatregelen verschalkt, zoodat het „nu of nooit" noodzakelijk tot oplossing moest komen, desnoods door het besluit om te dnelleeren De een zou het bewuste meisje naar huis brengen, liep met haar langs de Molengracht, toen plotseling de ander zich vertoonde, wiens boosaardig gezicht en uitdagende houding niet veel goeds voorspelden; strompelde dan ook onverschillig, met opzet tegen de beide geliefden aan, die daardoor als kegels omver roldeneen onaangename ontmoeting dus, waarvan het meisje echter gebruik maakte, door op een draf de vlucht te nemen, dank zij haar stalen zenuwen die weinig of niets hadden geleden door deze carambole. Nou tref ik je eens, hè; nou snap ik je eens mannetje! Sta op of ik roljedade- lijk in de grachtLaat nou er is zien wie en wat je bentKom opKom op zeg ik je ofMoet jij die meid verleien, die meid, die mij toekomt? We zullen d'r is kijken wie d'r recht op hebt, jij of ik •Jij nietgilt de jongen, die weder op de beenen is gekomen. «Ze moet jou niet, versta je! Ze moet niks van je hebben, be grepen En als je nog er is Een sprong, een greep, een geduchte roffel van vuistslagen en wankelend, stevig ge strengeld om eikaars lichaam, tuimelen twee jongens op de straatsteenen, wentelen tan denknarsend met ingebonden borstmoeiheid, kreunen en steunen in stomme woorden wat zg willen De oude korenmolen aan de gracht was getuige van dezen aanval, keek als een rous op de worstelenden noêr, liet de lange wie ken snerpend rondgaan, toonde hiermede een geweldige krachtsontwikkeling en 't was alsof lig gedurig bonkte«kijk eens naar mijn armen, hoe sterk, hoe gespierd zg u bescha men kom hier dan zal ik jelui eens Maar de vechtenden hoorden niets, zagen wellicht niet eens den molen op 't oogenblik dat zg, al schuivende over den weg, dicht bij den waterkant waren gekomen. Nog een enkele inspanning en het Heldersche kanaal zou twee beklagenswaardige harten afkoelen. «Staan jullie daar nou zoo geduldig naar te kijken roept verontwaardigd een juffer, die behoedzaam achter een paar mannen ruggen staat te gluren. «Mehsch! bemoei jy je d'r maarniet mee; stop jg je kousen maar, zegt een opgeschoten jongen, die met welgevallen naar de wor stelaars ziet, terwijl hij een minachtenden blik en een medelijdend lachje naar de juf werpt en daarby gemoedelgk de handen wrijft. •Ja, jelui bennen allemaal van die barrels", keft de vrouw terug, die nog steeds haar bezorgdheid toont in het jongens-schandaal, waarvoorniemand der omstanders zich .warm" maakt. t Kan nog eventjes leien, er zgn geen messen bg", ze doen 't maar met de vuisten aldus redeneert een man en voegt hier lachend aan toe: „'tpelicie-buro is dicht bij, als 't noodig wordt dan geef je maar een schreeuw. „Te water 1.... hg ligt te water!' jam mert spytig het vrouwtje van daar straks, komt van achter de mannenruggen en dringt huilerig naar voren, geraakt tusschen een aantal nieuwsgierigen beklemdj bukt mede aan den wal om met nog vele andere ge zichten in het donkere water te staren. Behulpzame handen trekken weldra een van stinkend water druipenden jongen omhoog en nog andere handen zgn ijverig bezig om z.g. «medeminnaar" revanche te geven. „Gooi 'm ok te water brult een infanterist, wiens handen almaar in de broekzakken zijn ver borgen. «Hij had 'twel verdiend," bevestigt een meisjesstem. „Naar den galg met 'm schreeuwt een beulstoon wraakgierig. „Neen, op z'n knieën, de deugniet!' zegt een roman tisch aangelegd jongmensch en nog anderen roepen als om strijd totdat de menigte lang zaam aftrekt en de stilte aan de gracht is hersteld. Alleen de molenwieken draaien voort, bonken echter niet als daar straks, slingeren ietwat rustig in het tempo van «andante" en het lichte lawaai hunner slagen schijnt de melodie van het overbekende inter mezzo «Cavalleria Rusticana". V. R. FEUILLETON. EEttOOM BUtTEtt. Vrg bewerkt door AMO. Na schrok hij toch en wanhopig riep hg nit: «Wees niet boos, Hetty. "Die geheele dwaze brief is werkelyk niet waard, dat wij daarover ook maar één minunt oneenigheid hebben. Ik bid je, lieve, beste Hetty, zie me vriendelijk aan Vergeef me, dat ik driftig werd, maar het hindert me, als je me niet gelooftMijn lieveling, wees nu weer goed op meEn hij knielde voor haar en greep naar hare handen en Hetty zij boog zich over hem heen en trok hem naar zich toe. Het is zoo zoet weer te verzoenen, wanneer men elkander lief heeft. Maar toch bleef er iets zitten. Dien avond nog laat sloop Hetty naar de kamer van Louise. Verbaasd zag deze haar in de rood geweende oogen. «Je hebt geschreid, myn beste Een ge lukkige verloofde en tranen dat past toch niet best bij elkaar.' De halfschertaend gezegde woorden deden Ilelty treurig aan. Het was haar moeilijker dan zij dacht om haar vriendin tc zeggen wat haar op het hart lag. «Verwondert je dat, dwaze meid Dan ken je de mannen nog niet', zei Louise bit ter lachend. Maar hierop schaamde zij zich toch. Hoe kon het mogelijk zijn, dat bij haar al was het slechts een enkel oogenblik, een gevoel van vreugde was opgekomen. Zij ge voelde zich nu onweerstaanbaar gedrongen Frans te verdedigen. „Ach, je moet zoo'n kleinigheid niet zoo ernstig opnemen», zei ze levendig. «Frans meende het stellig goed met je, hg wilde je zeker een onaangenaam oogenblik besparen. Ik kan me alles heel goed voorstellen. Die oom is een zonderling; hg zal zich in zijn episteltje eenige opmerkingen hebben ver oorloofd, die voor vijfzesde op Frans betrek king hebben en voor de rest misschien op jou. Nu denk ik dat de wonderlijke man zich ergert, omdat de neef hem niet om raad heeft gevraagd. Het kan hem wellicht ook niet aanstaan dat je een huitenlandsche bent iu elk geval schynt hg zooveel alsemdrupjes bij zijn gelukwensch te hebben gedaan, dat Frans den brief maar heeft verscheurd. Zoo zal het zijn. Je kunt gerust wezen, lieve Hetty. Frans zal je niets ernstigs verborgen hebben en wanneer Oom Eduard je eens heeft gezien, zullen zyne bedenkingen hem wel zeker berouwen, mijn hartedief." „Maar waarom kon Frans me dan niet openhartig zeggen wat zijn oom heeft ge schreven Oprechtheid en vertrouwen zijn de eerste voorwaarden voor elk gelukkig le ven', zei miss Green styi hoofdig. Louise trok de schouders op. „Ik weet niet, Hetty, of wij vrouwen wel ooit volle en onvoorwaardelijke waarheid van de man nen hebben te verwachten', antwoordde zij bitter. „Ik heb wol eens hooren zeggen dat de mannen er een zekere voldoening in vin den om de onaangename ervaringen voor zich zelf te houden en men kan dat misschien wel over zgn kant laten gaan, uls het maar altijd gebeurt.» „Wat je daar zegt kan je geen ernst zijn, Lonise. Ik wil alles dcelen, allereerst bet zwaarste met den man, dien ik liefheb. Hetty's oogen vulden zich met tranep. Louise werd het nu toch week om het hart. Zij trok Hetty naar zich toe, kuste haar en zei toen schertsend «Zeker, mijn beste, je moet Frans maar naar je zin opvoeden. Eu uu dadelijk naar bed hoor, anders komt mama en houdt ons een straf-predikatie goeden nacht hoor Hetty .Goeden nacht, Louise!" Het was voor het eerst dat Hetty Lonise niet kuste, eer zij ging slapen. Er wis rijp gevallen in den lentenacht Jeugdige, veerkrachtige naturen laten zich niet zoo snel terneer slaan, zoo ook Hetty. Toen ze haar verloofde den volgenden dag hoorde komen, ging zij hem vroolijk tege moet. Zij sprak niet meer over den brief van Oom Eduard en ook Frans wachtte zich wel dat teere punt aan te raken. Mevrouw van Elderen was geheel in haar element. Het huwelijk zou niet lang meer uitgesteld worden, dus moest men spoedig met Hetty's uitzet beginnen. Zg bad nu de aangename bezigheid met miss Green van het eene magazijn naar liet andere te gaan, waarby haar veelzijdige ondervinding en haar practisohe blik goede diensten bewezen. Ook moest men tebnis al de bestelde goederen nazien, de modiste en de winkeldames, die met reusachtige doozen kwamen, met ver schillende zaken op de hoogte brengen, dan weer uitkiezen en nieuwe bestellingen doen. Verder moest er overlegd worden om onuutte uitgaven te voorkonen. Frans, die veel op den smaak van Louise vertrouwde, kon haar slechts met moeite be wegen eens mee te gaan bij den aankoop van meubelen en tapijten. Een tegenstelling met haar was haar mama, die niet genoeg met Hetty kon praten over haar uitzet, met haar alles bewonderen en zicli met haar kon ver heugen. Wanneer mevrouw van Elderen- het fijne linnen of de kostbare met kanten gegarneerde négligé's beschouwde en door hare vingers liet gaan, slaakte zij nu en dan wel eens een zucht. „Maar moedertje, wat zet ge toch eeu treurig gezicht", zei Hetty, toen ze eens zag dat er oen traan onder de brilleglazen vau mevrouw van Elderen glinsterde. ,U moet uu vroolyk en opgeruimd zijn als u een beetje van me houdt." De oude dame glimlachte al weer, „Nu, het is al voorbij, mijn lieveling. Maar je moet me niet kwalijk nemen dat ik als moeder hot zien van al deze heerlijkheden aan mgn kind denk." Hetty omhelsde haar. O, LouiseMaar zij zal zich ook spoedig verlovenzeker moedertje, dat zal ge beuren.' «Hoe mooi ziet alles er toch uit', zei mevrouw van Elderen na een poosje, terwijl zij ieder vouwtje zorgvuldig gladstrijkend, eeu aantal damasten servetten op elkaar pakte. „Ja, ja, men maakt tegenwoordig alles zoo mooi, maar het kost ook veel geld. Toen ik trouwde, was men eenvoudiger.» „Maar meent n dat ik er veel belang in stel meer of minder elegant ingericht te zijn antwoordde Hetty. „Als mijn geluk alleen daarin bestond, zou ik liever arm zijn.' «Dat zeg je wel, lieve, maar om te trou wen is er nu tegenwoordig eenmaal' geld noodig. Ik zal het wel niet beleven, dat ik mijn Louise getrouwd zie.» Een diepe schaduw spreidde zich over het gelaat van Hetty. „Dat kan ik niet gelooven, mama. De mannen kunnen zoo dwaas, zoo blind en zoo slecht niet zijn. Er zal wel iemand komen om Lonise gelukkig te maken», zei ze ijverig. „Ach, mgn besto kind, je moet niet ver geten, dat Louise bijna op de grens van de jaren is, waarin meisjes gevraagd worden, en de heeren zijn tegenwoordig kieskeurig. Zij moeten wel zoo zijn, want zg mogen en kun nen geen huishouding op een lossen bodem oprichtenhet zijn nu geen tijden om erg zuinig te leven. Maar laat ons er in berus ten, HettyHet is voor Louise misschien het beste ongehuwd te blijven. Ze is een vreemd meisje verder kon Hetty bet niet verstaan, want bet overige werd een onverstaanbaar gefluister. Het gesprek was hiermee afgeloopen. Eenige dagen later reden Frans en Hetty van een diner bij den overste naar huis. Zij hadden op het diner nog een ander verloofd paar aangetroffen, nl. een jongeren kameraud en een vrij oude dame, wier leelijkheid naar het algemeen oordeel werd vergoed door een bijzonder «goed karakter". Het was Hetty niet ontgaan dat dit paar in het geheim door sommigen spottend word aangekeken en zg hoorde maar al te goed de zachte opmerking van een der heeren Drommels, die papa van juffrouw van Heldingen moet wel heel wat geld in hut liuwolijksweegschaaltje gegooid hebben om tegen de schoonheidsgebreken van zijn be- koorlyk dochtertje op te wegen. Maar ik zou haar, met haar gewicht in goud erbij, niet cadeau willen hebben.' Zeg eens, Frans, trouwen veel van je kameraden om het geld?» vroeg ze op de haar eigen openhartige eenvoudige manier. „Hoe vraag je dat zoo, mijn schat luidde de eenigszins verlegen wedervraag. «Overal in de wereld zijn er wel huwelyken, die om liet geld gesloten worden.' •Hóe cerlooB om bg eeu meisje liefde te huichelen, wanneer het om haar vermogen te doen is hoe afschuwelijk vind ik zoo iets!» ging Hetty opgowonden voort. „Wan neer die juffrouw van Heldingen ooit te we ten komt, dat ze alleen om haar geld ge vraagd werd, zal ze zich wel nameloos on gelukkig gevoelen» Hij zweeg gedurende eenige oogenblikken. Je ziet het te donker in, lieve", zei hij daarop. „Juffrouw van Heldingen weet, go- loof ik, zeer goed, dat haar papa een man voor haar heeft gekocht cn eerlijk gezegd zij kon immers niet veel anders verwach ten*. Wel foei, Frans», stiet Hetty nit en leunde in den versten hoek van het rijtuig. Je noemt ons Amerikanen verachtelijk dollarjagers, maar het wil mg voorkomen, dat met jullie zeden de jacht naar geld op veel ergere wijze geschiedt. Een man, die zijn hart verkoopt wel foei, hoe schandelijk." Zij beefde vau opgewondenheid. Het gesprek bleef even steken. «Je moet niet dadelijk alles van den don kersten kant bokyken, mijn lieveling', begon hg eindelijk. „Zulke huwelijken wordenJuiet altijd ongelukkigin plaats van de genegen heid des harten komt dan dikwijls de weder- zydsche achting.* Zij lachte kort en zei toen Achting! Spreek me niet van achting waar moet die vandaan komen onder zulke omstandigheden Zou die hieruit kunnen voort komen dat de vrouw te fijngevoelig is om den man te verwijten, dat hij zich heeft ver kocht Of soms hieruit, dat hij de uiterlijke beleefdheden tegenover de rijke echtgenoote zorgvuldig in acht neemt?» (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1