KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulowna. No. 3724. Zaterdag 24 October 1908. 36ste Jaargang. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. Marine en Leger. Stoomvaartberichten. Marktberichten. Adverteutiën. m SSBOSHBSSnSBSSSBBBIBSi Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Eoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. HELDER, 23 October. De Staatscourant bevat de goedgekeurde 8 tutu ten der Vereeniging tot oprichten en in stand houden van een Tehuis voor Vrouwen en Meisjes te Helder. De Burgerkring «Harmonie'' hield Donderdagavond in ,Tivoli" een feestvierende vergadering met dames. De zaal was vol. De voorzitter, de heer L. A. Hartsinck opende met een woord van welkom aan de genoo- digden en aan de leden, die door hunne bijdragen de aanschaffing van een nl vaandel hadden mogelijk gemaakt. Het oude vaandel werd toen ten tooneele gevoerd de heeren Dhondt en Van Twisk zongen daarbij een tragi-komischen lijkzang, die heel aardig in elkander gezet was. De heer Bar- gerbos herdacht met een toepasselijk woord al wat de vereeniging ondor haar oud vaan del deed en hoe zij naast vermaak voor de leden ook beoogde wéldoen, wat zij dan ook zoo dikwijls voor in-nood zittenden deed. Hij wees op de stormen die over het vaandel waren heengegaan en sprak de hoop uit, dat de leden de zinspreuk der vereeniging, har monie'', onder het nieuwe vaandel zouden betrachten. Toen rees het doek en het nieuwe vaandel, geflankeerd door meisjes in 't wit gekleed, met toepasselijke emblemen, prijke daar tusschen groen en bloemen. Gedurende dit tableau-vivant werd een vaandellied gezongen. 't Nieuwe vaandel draagt tot opschrift «Burgerkring Harmonie, Den Helder, opge richt 1 Dec. 1869"; boven 't wapen der ge- meente, in 't midden twee in elkaar gelegde handen, 't Doek is van blauw fluweel met gouden boordsel omzoomd, 't Komt uit de fabriek van Oven, te Den Haag. De avond was voorts geheel aan de vroo- lykheid gewijd. De heer Den Exter gaf een solo voor clarinet zeer meesterlijk. De voor drachten waren aardig. De heer Dhondt muntte al bijzonder uit door zijne zeer toe passelijke liederen, die een donderend applaus verwierven en dat ook verdienden. Na de pauze kwam nog een vroolijk kluchtspel, terwijl er bal na was. Te water gesprongen. Hedenmiddag te 12 uur'sprong onverhoeds een vrouw in de buitenhaven alhier. Men had het geluk haar nog te grijpen en aan den wal te brengen, hoewel in bewusteloozen toestand. Door het toepassen van de kunst matige ademhaling gelukte het de levenB geesten weder op te wekken. De koude. Men weet, dat het sedert 1849 in ons land niet zoo warm was als in het begin dezer maand en reeds nu is het zóó koud, dat dc laagste waargenomen temperatuur sedert 1849 te Utrecht voorgekomen overtroffen wordt! Te Utrecht werd in 1866 en 1880 in Octo ber een minimum temporatuur van 2.1 C. geregistreerd, maar in den nacht van 19 op 20 dezer daalde te De Bilt de temperatuur tot 2 gr. 7 C. onder nul. Het is dus wel een der merkwaardigste feiten in de meteorologische geschiedenis van ons land, dat binnen zóó korten tyd de beide records voor hoogste en laagste temperatuur geslagen werden. Een nieuw soort speelholen. Men schryft uit' Den Haag aan het Volk Er is in den laatsten tijd oen aantal hoogst gevaarlijke speelholen in ons land aan 't werk, veel gevaarlijker zelfB dan de Club de Bienfaisance en dergelijke. EerBtens om dat ze 't voornamelijk op den kleinen man gemunt hebbentweedens omdat ze het cachet van een gewone handelszaak aannemen doch vooral omdat ze in een branche optreden waarin hun slachtoffers niet bekend zijn en dezen niet van te voren weten waarin ze zich begevenwat met de heeren leden der roulette-clubs wèl 't geval is. ImmerSj wie naar een dergelijke club gaat, doet dit om te dobbelen de ongelukkige echter, die in de nieuwere speelholen terecht komt, bemerkt eerst zijn flater, wanneer hy totaal is uitge kleed. Er zijn in ons land, waarschijnlijk aange lokt door de sinds de Amerikaansche beurs- crisis sterker dan ooit te voren aan den dag gekomen speculatiegeest der Nederlanders, een aantal «effectenkantoren'' uit den grond verrezen, die van zulk laag gehalte zijn, zich van zóó ploertige praktijken bedienen, en zooveel kleine menschjes in 't ongeluk stor ten, dat het hoog tyd wordt dat hun schunnig bedrijf aan de kaak gesteld wordt, en zij zelf worden uitgeroeid. Onder allerlei mooiklinkende Fransche of Engelsche namen vindt men in onze groote steden een aantal effectenhuizen, die met verleidelijk gestelde circulaires en annonces van halve en heele dagblad-pagina's de goê- gemeente in hun strikken lokken en over halen tot //speculeeren". Zij vermelden dan dat ,de winst onbegrensd, het risico daaren tegen tot een minimum beperkt" is. En het publiek vliegt er by bosjes in. Ziehier in het kort, hoe deze kantoren «werken". By een degelyk effectenkantoor koopt men rop prolongatie" een of ander fonds en stort meestal 10 procent van de koopsom, zooge naamd surplusdit bedrag dient om even- tueele daling in dit fonds, (dat door het effectenkantoor bewaard wordt; te dekken. Wordt er nu door stijging van den koers winst op het fondB gemaakt, dan wordt naar keuze van den kooper óf alleen de winst uitbetaald en het fonds verder bij den effec tenhandelaar gelaten, üf men krijgt de winst en de gestorte dekking terug en heeft verder niets met het kantoor te maken. Bij de zoogenaamde bucket-shops" echter doet men dat veel gemakkelijker. Daar be hoeft men slechts een procent of drie als dekking te storten, en daarmee is dan elk mogelijk verlies gedekt. En indien er winst op het gekochte papier behaald wordt, dan ontvangt men èn de winst èn het gestorte surplus. Dat lacht de meesten natuurlyk erg toe I Maar nu de practijkAllereerst wordt, hoezeer men ook op betaling van gemaakte winst aandringt, deze onder allerlei denkbare voorwendsels eenvoudig geweigerd. Doch bovendien koopt men, als leek in 't vak en vol vertrouwen in 't advies van den be kwamen leider der zaak, fondsen die (/heel toevallig" nooit rijzen, doch bijna altijd dalen En men is dan ook meestal zijn gestort sur plus kwijt 1 Hoe sommigen dier heeren dit opknappen Nemen wjj bijv. de Londen and Paris Ex change. Deze firma publiceert in Londen een finantieel blad waarin ze een oi ander fonds geweldig afkamt. Door deze ongunstige cri- tiek beangst, verkoopt de .geachte clientèle" het papier tegen lagen prijs, hetgeen de firma zich haast voor een prikje op te koopen. De koers daalt beneden den aankoopprys en 't gestorte surplus komt in de zakken der firma terecht. Maar ook in Holland ver spreidt ze een blad, natuurlijk met een ge heel anderen naam. En daarin nu hemelt ze 't zelfde fonds op, 't welk ze ginds heeft af gebroken en voor een beetje geld heeft be machtigd. Met groote winsten worden dan deze fondsen hier weer van de handlgedaan, nu weer door gunstige adviezen van haar blad in jHolland. Met andere fondsen doet ze vice versa. En zoo heeft ze eerst in Engeland en later hier haar «surplussen" verdiend Sommige dier banken zijn, na eerst een aantal menschen straatarm te hebben gemaakt, plotseling verdwenen, om straks met een nieuwen naam weer op te duiken. En door hun gewetenloosheid zijn reeds en worden nog dagelijks honderden kleine luijden hun zuur verdiende en in jaren bijeengescharrelde dubbeltjes ontstolen. Want betreurenswaardig doch onloochenbaar is 't, dat in ons land ook in den kleinen man de zucht tot gokken sterk leeft. De nieuwe booten van de „Zeeland" Naar wij vernemen, bestaat by de directie van een der betrokken scheepsbouwmaat schappijen het voornemen nog een conferentie te houden met de directies der beide andere werven, om te bespreken of er nog wat te doen valt na de ontvangst van het gisteren door ons vermelde schrijven van de maat schappij «Zeeland". Met don bouw der drie nieuwe booten moet een kapitaal van ongeveer 4 millioen gemoeid zyn. (Hbld.) Van oude menschen en doove kooltjes. Nu de winter plots ingevallen is, zijn scherpe Oostenwind ruw aan-waait over straat en plein, is er aan den Amstel een typisch tafereeltje vol stemming te zien. Op het vroege morgen-uur, als het stads verkeer ook daar begint te leven, treedt er uit den ingang van het «Gesticht voor Oude Lieden" een zonderlinge stoet, vreemde uit tocht van oude menschen Af-dalend treê na treê, behoedzaam, over de blauwe stoeptreden van hun tehuis, komen ze langzauin aanschrijden, vele vrouwtjes, oud en klein. Aan den arm dragen ze byna allen 'n leegen emmer, waarop blanke winterzon vroolijk licht-glanzen doet kaatsen de han den houden ze schuw verscholen ondor het bonten boezelaar, om fel-koudeu winterwind te ontgaand' ouwelyke gezichtjes, waar levensleed en zorgen diepe rimpels groeven, blank omhuifd onder de witte kapmuts, zoo schuiven zij zoetjes in lange rij do brug over de Heerengracht op, komen dan óf, lager, enkele treden neer, onder den walkant Daar, omlaag, onder 'n kapperszaak is een kelder-winkel, heel gewoon, als aan vele jrachten. Daar staan zc dan dra achter ei lander in lange rij, al keuvelend goduldig te wachten met haar leege emmers Want deze kelder, waarvan het uitorlyk niets bijzonders doet vermoeden, is haar ar senaal, hier halen ze wapens. De grimmige winterkou viel aan, reeds nu, striemde vinnig hun oude lijf met felle vlagen van koude. En nu komen ze allen moeizaam hierheen naar hun tuighuis om wapens tot verweer togen den snooden verraderlijken vorst De vrouwtjes, klein en grijs in het blauwe jakje, Blim van kleine spotoogjes, die glun deren achter den bril, staan vóór den toon bank stil, reiken heur emmer over, zoeken even met 'r verkleumde hand in rok-zak naar 't vaal versleten geldknipje, tellen bevend enkele centen neer. Een kijkt wantrouwend naar den patroon. .Krijg 'k móóie geen stukkies d'r bij .Nee, moeder kijk-es hè binne ze niet fijn Behoedzaam cn vlug, met gewend gebaar vult hy den emmer met de donkere, zwart grijze doove kolen, toont er een van aan de anderen. Er komt 'n glans van genoegen, 'n leutig-stil vermaak op 't gelaat der oudjes bij 't zien der donkere schatten, haar zwarte goud. Die 't éérst werd geholpen, den vollen, emmer zegevierend langs de anderen naar buiten dragend, wordt daar nieuwsgierig be gluurd. Langzaam klimt ze uit den kelder de enkele stoep-treden op, geholpen door de anderen, die wachten. Geef maar hier je emmer wacht Mooie kooltjes, hé Nou écht hoor dat wordt me 'n lekker stooffie" Ja, ik zat van morge al te bibberc in de de zaal" De geheele onder-wal tot de Heerengracht staat nu vol. Onder de witte kappen lacht hier en daar 'n goedig-oud gelaat, stil- tevreden om de knusse gezelligheid, om den voorpret van het warmte-feest der kooltjes vuur, die dra zullen glimmen in de bruin houten stoven, wanneer ze straks by elkan der zullen zyn teruggekeerd in 't groote CL («H.blad." Schetsen uit de Bechtzaal. Van 'n „trio'M Ontaarding. Een fijn glimlachje speelde om de dunne lippen van den «rechtkundigen ad viseuren met z'n slanke vingers streelde hij zijn verdacht-zwarten knevel. Onderwyl knipoogend naar een kleurig stukje lint in z'n knoopsg^" dat hem bij eene categorie klanten vermaardheid van deftig beroemd-zijn hielp verwerven. Vervolgens blies hij n stofje van z'n zwart lakensche jas en klopte ertegen verontwaardigd over het kleven van onrein heid op z'n toilet. Toen haalde liy de wenk brauwen zóó hoog op, dat de man, die tegenover hem zat, ondanks z n zorgen en bekommernis, ondanks z'n angsten, die groeven hadden geteekend op zijn smul en in enkele maanden vergrijsd had den z'n harenDat de ander er toch op letten moest, en zich afvroeg of de spieren op 't gelaat van meneer den adviseur inder daad van een soort elastiek waren. De rechtskuudige verzette zich op z'n kantoorstoel. Toen richtte hij zijn strenge, koude, zwarte oogen op den bezoeker. En met z'n krakende, pedantesk-gewrongen stem kwam *t eruit: «Als u in een dergelijke belangrijke en ingewikkelde zaak een juridisch advies wilt hebbennaar eer en geweten gege ven gegrond op kennis en deugdelijk wetenschap Meneer was vroeger o al jaren geledenin dienst geweest, als simpel overschrijvend en op z'n teenen- rondloopend, toch sluwig luisterend klerkje bij een procureur van den ouden stempel. Daar liad-ie van die kostelijke woorden cn stukken-zinsneden opgedaan. Waarmee hy nu bezig was En midden in z'n toespraak bespeurde hij, dat de bezoeker hem in de rede wou vallen. Hij deed 't wel niet, uog, maar 't had er sterken schijn vanWaarom adviseur ophield. De toornig-trotsche expressie van z'n kijken versterkte. Zoodat de smal-bleekc, schuchtere man zich haastte om met eerbiedige haastigheid te knikken Jazeker, hij luisterde. Gespannen, en vol attentie De adviseur sloeg de oogen neer in milde, meedoogende vergevensgezindheid. Hervatte toen «Wie, dus, in een dergelijk ingewikkeld, zeer-gecompliceerd geval een betrouwbaar advies wil hebben, die behoort te begin nen met, gelijk op elk rechtskundig kantoor gewoonte is, voorschot te storten. Althans, voorzoover hij niet behoort tot den kring van vaste cliënten, wat met u 't geval ni is, hè?" En, dit zeggend, nam meneer heelemaal i pose aan van een politie-ambtenaar, die iemand verdacht begint te vinden. De kool zwarte oogen waren niét meer van den bezoeker afgewend. Hij had de lippen saarageperst op zoo'n heel-bijzondere, wrin- gerigc manier, dat 't den smalle was, of ei een straaltje ijskoud water van de vieze, berookte zoldering langs z'n rug kwam sijpelen Terwijl, tegelijkertijd, een paar druppels angstzweet langs z'n slapen biggel den. De vleezige vingers van meneer den adviseur huppelden op de versleten hoeken der armen van t telkens-kreunende kantoor stoeltje. Hij fluisterde iets met heesch geluid Z'n best doend om toch nog te glimlachen. ifWüit zegt uriep meneer uit, zoo hard, zoo barsch, zoo ongeduldig, dat slechts een snelle greep van de trillende handen des bezoekers het hoedje konden pakken, dat van z'n spichtige knieën gleed. En weer fluisterde hij iets. Van dat-ie 't begreep. NatuurlijkDat wist-io ook wel. Maar op 't oogenblik, ziet-u, had-ie, n spyt Hy zou direct naar huis gaanProbeeren „Dus u kunt dat voorschot niet storten zei meneer, in gramschap, reeds rukkend aan z'n stoelduidelijk toonend, hoezeer bezoeker hem tegenviel. Mager-angstig mannetje fluisterde weer... Nou, dan probeert u dat maar. En als 't in orde is, wanneer u de contanten bij u hebt, dan kunt u hier terug komen Eerder niet. Goed begrepen Tingeling, giug 't klepeltje in de ver roeste schel op meneer z'n bureau. Mannetje boog. De adviseur fluisterde ietsMet den rug naar bezoeker toe. Drifiig-bladerend in wetboek. Grabbelend in papieren. Klerkje wenkend, van dat-ie, direct nadat mannetje de deur uit was, moest terugkomen Er was haast bij Meneer zat al in de gauwigheid spoed- brief te krabbelen. En eon klein uur later zaten ze met hun drieën bij den adviseurEn met glurende, loerende, altijd in beweging zijnde oogjes. En de tweede met iets van pierewaaiers voorkomenVilten hoedje op een oor. Luikerige oogjes, met traantjes erin van vorigen fuifavondSlipdasje. Oolijke glimlach om dc lippen O, de anderen, adviseur en z'n vertrouweling wisten wel wat ze aan grappenmaker hadden. Ver trouwden hem in niets. Maar hij werd gebruikt voor speciale luidjesdie door de statige grimmigheid van den een en door dc loerende sluwigheid van den ander werden afgeschriktDe luchtige onbezorgheid van pierewaaier-grypvogel kwam hun soms heerlijk te pas. Wanneer er iets moest ondernomen worden, waar je toch effectief ■lef" voor moet hebben, dan haalden ze hem erbij, Wimpie. Dom was-ie om den drommel niet, en op 't allereerste gezicht maakte hy dan afwerende beweging. Zei, z'n schorre stem, flaphoedje nog een tik scheever duwend //Afblijven, jongensDaar is 'n leelijk luchie an Maar dan toonde adviseur eerst z'n fijne, scherpe menschenkennis. Die wist twee dingenvooreerst dat Wimpie gloeiend 't land aan hem had En dan, hoe mate- loos-ijdel de jolige was. En daar speculeerde hy dan op. Zag vertrouweling van de altijd-glurende oogen aan met dat pedant- sarrende, zelfgenoegzame glimlachje, dat Wimpie zoo helsch van nijdigheid kon makenZei met z n krakende, schamper- spottende stem «Nou, amice, wat heb ik je gezegd Dat durft-ie natuurlijk niet! En hy mompelde nog wat na.... Van «groote woorden' en „veel praats".... Zoodat Wimpie bloedrood werd van nijdig heid. Een klap op z'n toch al verfomfaaide flaphoed gafOpsprong. Vlak vóór advi seur ging staan. Hem vroeg: «O, dacht-je soms dat 'k geen lef ervoor heb Ben-je van die opinie Adviseur wist, in zoo'n geval, dat Wimpie die het gevaar best inzag, nog aarzelde. En daarom tergde hy hem dan door zoo stil letjes vóór zich heen sarrend-glimlachje te vertoonen, al hoofdschuddend van Je lópt 't nietTóch durf je niet Eu het eind was dat Wimpie z n bezinning verloor. Z'n flaphoed, van overziedende woede, op den vloer smeet. Schreeuwde, dat z'n zieke stembanden er haast van bezweken «Dan zul-je 't zien 1 Vooruit dan maar 1 Dan zal ik 't je tooneu l Adviseur bleef stillekens glimlachen. Hij had z'n doel bereikt Maar nu toen zij daar weer met hun drieën zaten te befluisteren allernieuwst ge valletje, waar «tact" voor noodig is Nu hoefde Wimpie zich heelemaal niet nijdig te maken. Adviseur leunde met zeker rustig welbehagen in z'n stoel. Liet het blauwe papiertje 't muntje van tien, dat-ie zoo even had gekregen van den angstigen man, die in wachtkamertje-beneden zat te smach ten naar "t oogenblik dat-ie bij meneer zou geroepen worden tusschen duim on wijs vinger op en neer wippen, merkte best, hoe Wimpie's oogen telkens glinsterden van zucht, als-ie naar 't muntje keek Die van de altijd-loerende oogjes noteerde, met wonder-snel-tastende vingers, allerlei cij fers En Wimpie was druk in de weer met het trekken aan de punten van z'n gelen, ver kleurden knevel, die hom de reputatie had gegeven van zekere onweerstaanbaarheid als don Juan naar lugubere nacht- en gokkroeg- jes.... Wimpie had fijnen tastzin naar .zaakjes', waar iets uit tc halen was. Snapte direct, tr 't hierop aankwam Voelde toch, ondanks al z'n afkeer van den «rechtskun digen adviseur", ditmaal zekere bewondering naar diens doorzichtMannetje, die «op springen" stond», die binnen tweemaal vier en twintig uur failliet zou gaan Die nog bergen" moest wat-ie kon Z'n goedje voor appel en ei verkoopen Straks ach ter de traliesWimpie en die van de loerooogen zouden, kwasi achter adviseur om, den man afkoopenIntusschen zou adviseur hem .geruststellen", maar op eeno manier, dat-ie er later nooit kwaad mee kon»Ze zouen alle-drie winstje ma ken Nu als de kippen erby Wimpie sprong op van overstelpende en uitbundige bewondering. Weer wipte-ie 'n flaphoed opzy. En gaf adviseur plotseling een pats op den schouderEen pats, dat het oude, kreunende kantoorstoeltje er haast van bezweek. ,En dan nog tien pop voorschot op den koop toe. Flips, verdomd, je bent een kraan I Meneer Flips grinnikte. Maar door den grijns heen kon wie goed luisterde hooren de woede, die hem beving vanwege Wimpie's ruwe gemeenzaamheid. Maar hy hield zich want Wimpie was telkens noodig En, terwijl angstig manneke beneden zat te wachten Totdat de geleerde meneer hem zou laten roepen keken die twee elkaar aan Zwarte, statig-doende rechtskundige Flips met z'n koude doukero oogen, en Wimpie met zijn jolig lodderigen blik En met de hebzucht gloeide, in vinnige bran derij, de haat tusschen deze twee van roof- bende Voor de rechtzitting, waar de man, be klaagd van bedriegelijke bankbreuk, moest voorkomen, had Wim zich, met een stuk of wat borrels, daarop ingedronken En toch toen hij tegen een uur of een by de vrin den, die hem zaten te wachten in do «bar", waar de bondgenooten doorgaans elkaar von den, terugkwam, zag-ie tikje bleek om den neus. Was de hand, waarmee hij z'n portie van het .rondje" aanvatleiet-of-wat on- vaBt, trillerig Maar Wimpie was er niet de man naar om lang over iets te piekeren. Weldra kwam er weer glans in zijn jolige oogen en her leefde de oolijke grimlach, spelend om z'n gelen wipknevelVertelde hij weer op :'n gewone, smakelyke manier van den «stom men vent', die voor een klein jaar «erachter zou gaan". SmoeBden zij in genot van herinnering over 't sommetje, dat zy er met hun-drietjes uitgeslagen hadden Hieven zij, op zeker moment, hunne gla zen op ter eere van amice Flips' den kra- nigen rechtskundige, die dat alles zoo prach tig had geregeld.... Pronkstuk van //tact», zooals meneer het noemde En toen hij, met z'n zelfgenoegzamen glim lach on welwillend buiginkje, dankte voor dc glorie, hem gebracht^ toen in de donkere oogen, even vlammetje van anders kunstig- beheerschte ijdelheid oplaaide Toen eerst kon men recht zien, hoe bij dezen mensch de gewoonte van te plukken, te bedriegen, laatste vonk van zedelijk besef versmoord had Ma!thb Corbeau. Texel, 22 October. De reddingsbooten der N. en Z. Holl. Redd. Mij. gestationeerd te de Koog en in Eierland, zullen Zaterdag e. k. voor den derden keer in dit jaar beproefd worden. Aangezien voortaan vier malen per jaar moet geoefend worden, zal de vierde oefen tocht zoo spoedig mogelijk volgen. Gisteren is te Oudeschild opgericht een meisjeszangvereeniging, waarvoor zich al terstond 27 leden aangaven. De nieuwe zang- vereeniging, welke genaamd is «Excelsior', staat onder directie van den lieer P. Boom, organist. GEMEENTERAAD ÏAN WIERINGEN, Vergadering van 20 October 1908. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig heer P. Koorn. De Voorzitter opent de vergadering, notulen worden voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van storting van f163.door den betaalmeester. Goedkeuring van eene suppletoire begroo ting en kasleening. Bekrachtiging der benoeming van beambten bij de telephoon. Bericht dat tot zetters benoemd zijn de heeren D. Duijnker on P. Asjes. Maandstaat van het zeegras over September. Verzoek van D. Rotgans om het zuideinde van den lagen Poel weg te mogen ophoogen. Toegestaan. Verzoek van den bond voor staatspensio- ncering om instemming te betuigen met een ingediend verzoekschrift. Voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling van den afloop der aanbe steding van eenig werk bij de onderwijzers woning te Westerland. Ter afdoening opge dragen aan het dagelyksch bestuur. Voorstel tot herbenoeming van den weg werker. Aangenomen. Verzoek van den hoer den Harligh om grond tot het bouwen van een woonhuis aan don Oever. Daar de gemeente dien grond niet missen kan, afgewezen. Begrooting dienBt 1909, na breedvoerige bespreking vastgesteld. Bij rondvraag bespreekt de heer Peereboom de buslichting op Oosterland en in de Belt en de heer Kuut het Viervoetspad in de Elft, waarna de openbare vergadering door den Voorzitter wordt gesloten en de Raad over gaat in comité. VAN EIGEN BODEM. ii. In ons vorig schrijven is reeds gezegd, dat in deze gemeente geen belangrijke parti culiorc industrie wordt aangetroffen, en nuai aanleiding van dit gemis dringt dan ook on willekeurig de vraag zich op den voorgrond .Waarom hier geen flinke sigarenfabriek Waarom hier geen bierbrouwerij Waarom hier geen |botcrfabriek Waarom hier geen andere inrichtingen, die wel buiten deze ge meente zyu gevestigd en wier producten hier als onmisbaar worden ingevoerd Voor den verkoop komen duizenden sigaren van buitenhet zeer groot aantal winkels zorgt voor gedurige afname 011 zonder cijfers kan worden verzekerd, dat in deze plaats en haar omgeving een eerbiedwekkende massa tabak, plus een reusachtige hoeveelheid si garen wordt gebruikt. Zou men voor levering hiervan geen Heldersche fabriek1 kunnen laten werken De reeds bestaande klei ne inrichtingen moeston noodzakelijk door een algemcone afname overstelpt worden, zoodat zij in de gelegenheid werden gesteld, om langzamerhand tot uitbreiding te kunnen komen. In veel kleinere gemeenten zijn dergelijke fabrieken gevestigd met een noemenswaardig personeel, en wij voor spellen een flinke, degelijke tabak- en sigaren fabriek hier ter stede evenveel succes, indien de winkeliers, de bevolking van Helder en omstreken eendrachtig meewerken en vol doende blijken geven dat zy genegen zijn om eigen industrie te steunen. Niet één of eenige winkeliers dienen, om dit dool te bereiken, voor oogen te houden zooveel mogelyk van eigen bodem", neen, allen moeten zich met deze leus vereenigen om zoodoende een volkomen slagen te waarborgen. De Texelaars, de ondernemende eiland bewoners, hebben in dit opzicht een voor beeldig lesje gegeven, waarin recht duidelijk uitkomt wat samenwerking vermag, wat een dracht tot stand kan brengen. Zoo willen wij ook voor bierverkoopers en -gebruikers een Heldersche brouwery, die voor hier en voor den omtrek het benoodigde kan leveren. Margarinefabrieken kennen haast geen rust, producoereu voortdurend, spareu yver noch moeite om bekend te worden, om hun fa brikaat by winkeliers te plaatsen. Ook hier vinden zy een fortuinlijk veld en in den omtrek eveneens, want al lust men daar ook liever natuurboter, de margarine is veel goedkooper, geeft aan menig bewoner van hot platteland gelegenheid om te bezuinigen. Zou het tot de onmogelykheid behooren, dat deze gemeente een fabriek kreeg, waarin volop kon worden gemaakt, zoodat de groote en kleine afnemers van margarine voortaan een Heldersch merk bekomen Ook hier voor is natuurlijk algemeene samenwerking enschelyk en wel van de zijde der winke liers, die jaarlyks duizenden kilo s ten dienste van het publiek inkoopen. Wat niet is kan komen en hiermede voor oogen, noemden wy slechts een paar voor beelden, die evenwel als begin van eenige industrie kunnen gelden. 't Zal natuurlijk wat moeite kosten om ondernemers te vinden, die genegen zijn om hior den eersten steen te leggen van hot geheel dat wij verwezenlijkt willen zien. Reeds nu hooren wij dan ook de opmerking uiten z/daar kan niets van komen men heeft hier al eens meer getracht om wat aan te vaDgen men wil hier byna alles ondernemen, maar als het begin voor den dag komt, dan blijkt veelal dat het fundament te zwak, te armoe dig was aangelegd." Juist, er zyn wel eens pogingen gedaan om iets tot stand te brengen, maar jammer genoeg, na eenigen tijd ging door gemis aan levensvatbaarheid en energie de zaak weder verloren. De oorzaak van dit mislukken schrij ven wij toe aan de te zwakke onderneming, maarvooral aan het algemeen, dat slechts toe ziet, weinig of geen belang stelt in het willen en pogen van enkelen. Aandacht, steun, samen werking ontbreken dan en zonder die achten wy 'de beste bedoelingen ten doode opge schreven. Het Heldersche publiek moet meer meer begrypen en gaan inzien dat alleen dan goede vruchten kunnen verwacht worden als de sympathie, de wilskracht van allen ontwaakt. Evenals de Texelaars hun eigen stoomboot verlangen, zoo dient men ook hier en in de omgeving te doen hooren«Wij willen een eigen industrie, een begin van welvaartwij willen van nu af een woordje meespreken op gebied van handel en ny verheidwy willen bekend zijn en al meer en meer worden, niet alleen op de eilanden die ons omringen, maar ook op liet platteland dat ons omgeeft, de Heldersche ondernemings geest moet overal doordringen. Gaat van het even afgelegen Maastricht een niet geringe kracht uit in verschillende richtingen, zijn nog andere steden ons reeds veel, zeer veel vooruit met hun ondernemingen, de tijd moet aanbreken dat men rekening zal hou den met het willen en kunnen del* bewoners van hot afgelegen Noorden. V. R. (Wordt vervolgd). Visscherijberichten. Nieuwediep, 20 Oct. Aangebracht door i korder 14 stuks tong, 2 mand kleine schol en 3 mand schar, besomming f 15. 21 en 22 Oct. Niets binnen. 23 Oct. v.m. 8 uur. 4 kurders te zamen 4 mand kleine schol per mand f 6 en 4 mand schar per inaud f 1,75. Overplaatsingen: 26 October. Zeilmaker-majoor F. Heijbloin van Ws. Wo. op Marnix (Jachtclub). 30 October. Machinist J. E. Strasser van Hr. Ms. Heiligerlee op n.a. id. J. J. Oltmaos van Van Galen op n.a. id. J. O. L. C. v. Erkel v. Ws. A'dam np Heiligerlee. id. A A. Roosa van Ws. A'dam op Van Galen. De kapt. ter zee J. C. Cramer, hoofd van het vak van uitrusting bij 's Ryks werf te Willems oord, wordt met 2 November a. s. eervol van die betrekking ontheven en op non-activiteit gesteld, terwijl den kapt. ter zee R. O. J. Verschoor, met 27 dezer eervol ontheven van het bevel over llr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, met 2 November d.a.v. genoemde betrekking wordt opgedragen. De officieren-machinist der 2de kl. L. R. van Boven en C. van Gooi worden respectievelijk met ingang van 6 en 2 November a. s. geplaatst in de directiën der marine te Willemsoord en Hella- voetsluis. De officier van gezondheid der 1ste kl. dr. B. Snellen, geplaatst in de directie'der Marine te Willemsoord, wordt 6 November a.s. op non-acti viteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid der 1ste kl. H. Kruyne. Burgerlijke Stand gemeente Beider, Van 20 tot 22 October. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD: P. Tol en P. Klant. L. Griek en A. Ravenstijn. J. Labout en E. Brouwer. BEVALLEN: G. Ileijblok geb. Klare, z. L. C. P. Bakker geb. Schulmaijer. d. A. Gersen geb. Kwast, z. M. F. L. Nak geb. Born, z. M. van Eijsden,geb. van Twuiver, d. A. M. Hoep geb. Jonker, z. C. A. Engel geb. de Zeeuw, z. A. van Leeuwen geb. Wcrnke, d. OVERLEDENJ. H. V. van Oostveen, 5 m. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Lombok, van A'dam n. Java, pass. 21 Oct. Gibraltar. Kon. Will. III, v. Java n A'dam, pass. 21 Oct. Gibraltar. Koninklijke Hollandsche Llotd. Kernland, arriv. 20 Oct van A'dam te Montevideo. Rijnland, v. B.-Ayres n. A'dam, vertr. 22 Oct. v. Lissabon. Rotterdamsche Llotd. Menado, van R'dara naar Java, vertr. 22 Oct. v. Suez. Rindjani, v. R'dam 11. Java, vertrok 22 Oct. van Marseille. Schagen, 22 Oct. Aangevoerd 10 paardeu f83 a '200, veulens f 0a 0 ossen f0 a 0, 8 stieren f80 a 160, 0 duiven f0 a l', 550 geldekoeien f 120 a'240, 81 vette id. f 170 a 285, 50 kalfkoeien f 170 a 260, 240 vaarzen f 80 a 160, 0 hokkeliugen f a graskalveren fa 30 nuchtere kalveren f 10 a 23, rammen f a 570 schapen (overhouders) f 14 a 20, 690 vette schapen f24 a 31,—0 mager id f 0 lammeren f 0 a 0,bokken geiten fa 0 magere varkens f a 25 vette id. per Kg. 44 a 47 ct., 80 biggen fö,a 10,50, konijnen f0.— a 0.kippen 0.zwanen f 400 Kg. boter f 0,75 a 0,80, 2000 kipeieren f5,50 a 6,50, —0 eenden dito f0,a 0, per 100. Heldersche Moppen. D u i d e 1 ij k. Rechter: Waar woon je? Ie VagebondNergens, Edelachtbare. RechterEn jij 2e VagebondVlak naast hem. Kostelooss Arbeidsbeurs. Werkgevers voor personeel van welken aard ook Werkzoekenden kunnen zich aanmelden Eiken werkdag van 78 's avonds in het Bondsgebouw Molengracht. Gratis voor ieder toegankelijk. Opening Maandag 26 October. Getrouwd JB. LABOUT en E. BROUWER, die, mede namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewyzen van belangstelling, by hun huwelijk ondervonden. Helder, 22 October 1908. Geboren: Marie, dochter van W. v. EIJSDEN en M. v. EIJSDEN v. Twuijver. Helder, 21 Oct. 1908. Geboren Johanna Jacoba, dochter van A. TABELING en J. J. TABELING Minneboo. Helder, 23 October 1908. Algemeene kennisgeving. Den 13en October overleed, na een korstondig lijden, myn geliefde echtgenoot en vader, J. Bruin, in den ouderdom van 37 jaar. Helder, 23 Oct. 1908. Wed. J. BRUIN en Kinderen. (Wegens buitenlandsehe betrek kingen eerst heden geplaatst.) Dankbetuiging aan den WelEd. Heer Dr. J. C. J. C. SMITS, en aan de directrice en zusters van het Gem. Ziekenhuis, voor de goede behandeling, die ik er sedert 10 weken heb genoten. "S. KONING. Koegras, gem. Helder, 23 Oct. 1908.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1