BIJVOEGSEL VAN 'T „VLIEGEND BLAADJE". WOENSDAG 18 NOVEMBER 1908. Nieuwsberichten, HELDER, 18 November. Harmoniekapel „Kunstzin". Zondag 8 en Donderdag 12 November hadden in de zaal van den heer Marees te Koegras de eerste uitvoeringen plaats van de harmoniekapol «Kunstzin'onder directie van den heer Wernecke, van Helder. Een achttal nummers werden ten gehoore gebracht, die met aandacht door het publiek werden gevolgd. In de pauze werd eeu voor dracht gegeven door de heeren S. en v. T„ getiteld .Twee leden van de Blauwe Knoop' dat zeer in den smaak viel. Tot slot kregen wij nog «Naar de Chocolademeeting", dat ontzettend de lachspieren in beweging bracht, wij kunnen niet nalaten de Kapel dank te zeggen voor de mooie avonden en hopen hen in dit saizoon nog meer te ontmoeten. Jammer, zeer jammer was het, dat er Don derdags voor do gehuwden niet meer publiek was. De vereen, had een beiere opkomst verdiend, 't Was nu toch niet aan het weer te wijten In het vervolg beter, hopen we. Prov. Staten van Noord-Holland. Voorgesteld wordt, om het rentelooze voor schot uit de provinciale kas van f 150,000, verleend voor de lijn SchagenWognum aan de stoomtrammaatschappij .WestFriesland'', over te schrijven op de H. IJ. S. M. De H. IJ. S. M. heeft deze lyn overgenomen, omdat do .West-Friesland" met geldelijke moeilykheden te kampen had, vooral veroor zaakt door het sluiten van een verhoogde geldleening, aangezien de aanlegkosten f89,667 meer dan 't geraamde bedrag van f 650,000 bedragen hebben. De „Venus" vlot gekomen. Het stoomschip .Venus" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, gisteren bij Zandvoort om de Zuid gestrand, is door eigen kracht vlot gekomen en te IJmuiden binnengeloopen, IJmuiden, 16 November. In de vorige week kwamen hier binnen 46 stoomschepen, 1 zeelichter en 1 torpedo boot en vertrokken van hier 52 stoomschepen en 1 torpedoboot. Reddingswezen te IJmuiden. Men schryft uit IJmuiden dato 13 No vember 1908 Hedenmorgen had benoorden de Noordpier een oefening plaats met het vuurpyltoestel van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappy. De leiding van deze oefening was in han den van den heer H. Slegtkamp, den voor zitter van het plaatselijk bestuur dezer Red dingmaatschappij. Door de heeren Volker Bos werd wel willend een stoomliopper (.Amsterdam II") ten gebruike gegeven om als gestrand vaartuig dienst te doen. Dit stoomschip was voor het doel naar buiten gestoomd en benoorden de Noordpier op ruim 100 meter afstand, zeer dicht onder het strand ten anker gegaan. Edn der hier gestationneerde reddingbooten (de zelfrichtende) ging tusschen het strand en het stoomschip liggen, daar verondersteld werd dat het stoomschip door de zware branding niet voor de reddingboot bereikbaar was. Zoodoende zou gebruik worden gemaakt van het schietgeweer, dat echter een paar maal ketste, en waarom het vuurpijltoestel in gebruik genomen werd. Met dit toestel werd een Engelsche vuur pijl naar, of liever gezegd, over het gestrande schip geschoten. De op het vaartuig vertoe vende .schipbreukelingen" haalden de lijn in. Aan deze lyn, welke 4 centimeter dikte heeft, is vastgemaakt een dikkere lijn, welke ook weer bevestigd is aan een nog dikkere lijn. Aan deze dikste tros is verbonden een red dinggordel met een linnen zak, in den vorm van een broek, doordat zich aan de onder zijde twee gaten bevinden. Van den hopper stapte iemand in deze reddingbroek, maar doordat de lijn op het stoomschip niet hoog genoeg was bevestigd, viel hij met dezelfde vaart te water, waar uit hij echter spoedig gered werd. Zijne wel willende moeite was dus met een nat pak beloond. Na dit gedeelte van de oefening stoomde de hopper met de reddingboot weer naar binnen. Nu had de oefening ten doel het redden van schipbreukelingen van een vaartuig, dat op het vaste strand is geloopen. De .Amster dam n" ging nu op bijna 250 meter afstands ankeren tusschen de Noordpier en de Noor derstrekdam. Twee pijlen werden afgeschoten. Een Engelsche, welke misgeschoten werd door de kracht van den Zuid-Westenwind, en een Hollandsche vuurpijl, welke het doel bereikte. Nu werd de lyn aan de reeling bevestigd en ook gebruik gemaakt vau een nieuw soort reddingbroek; deze zweeft niet zooals de andere hoog boven het water, maar langs het water. Een opvarende van den hopper ging nu in do reddingbroek hangen en werd bin nen vijf minuten op het strand getrokken, met een nat onderlichaam wegens het sleepen door het water. Deze tros loopt steeds door en is zonder eind. Zatermorgen had de tweede oefening met hot reddingsmateriaal van do Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij bij den Zuidpicr plaats. Eerstens willen wij even vermelden dat de plaatsing van de nieuwe reddingboothuisjes aan het begin der pieren zeer doelmatig bleek. Vroeger toch, toen deze huisjes tegen het duin stonden, moest men do booton verder door het mulle zand trekken. Thans is het zelfs mogelijk de booten een eiudwcegs op de pieren te vervoeren, doordat de Regeering de rails, welke op de pieren dienen tot vervoer van granietblokken, heeft laten doortrekkon tot in de boothuisjes. Door zes paarden werd de boot aati den Zuidpier, genaamd .Euard Willem van Broekhuyze", binnen de tien minuten naar het water gereden en in zee gesleept. Het schietgeweer, dat Vrijdag een paar maal ketste, werd nu in gebruik genomen en met boter resultaat. De Zeister Moordzaak. Men meldt uit Amsterdam Onder overgroote belangstelling van het publiek op tribune en gereserveerde banken, en niet minder van de balie, wees het gerechtshof alhier Zaterdag arrest in zake den moord op 16 Nov. 1907 te Zeist gepleegd op den 16-jarigen kantoorloopcr Hendrik Drost. Na breedvoerige motiveering, mot om schrijving van de talrijke getuigenverklarin gen, achtte het hof het aan den len en 2en bekl. ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, daarbij niet aannemende dat Vau Vaalen tijdens het plegen van het misdryf verkeerde in hysterisch deliro en droom toestand ten opzichte van beiden evenmin aannemende, dat berooving, niet moord de bedoeling was. Het hof constateerde, dat het feit was gepleegd mot voorbedachten rade, na voorafgogane afspraak en in gemeen overleg en veroordeelde wegens moord, gelet op art. 289 Sr. Hendrik van Vaalen, tot 20 jaar gevan genisstraf (geëischt was levenslang) Teunis van Ee, tot levenslange gevan genisstraf (geëischt was levenslang) Hendrik Kors, wegens heling tot 3 jaar gevangenisstraf Johannes Ovorhorst, wegens medeplichtig heid aan diefstal, het geven van inlichtingen en helling, tot 5 jaar gevangenisstraf. Voor deze beide laatste 8 maanden voorhechtenis in mindering. Tegen beide laatsten had de advocaat- generaal gëischt ieder 10 jaar en 8 maanden gevangenisstrafonder aftrek van 8 maanden voorhechtenis. De UtrechtBche rechtbank had, bij vonnis van 6 Juni veroordeeld Van Vaalen tot 12 jaar 'geëischt was 20) Van Ee tot 20 jaar (geëischt was levens lang) Kors tot 6 en Overhorst tot 8 jaar gevangenisstraf. (Geëischt was tegen beide laatsten ieder 10 jaar.) Valsche munter gevat. De Amsterdamsche politie heeft een val- schen munter gearresteerd. Het is de 25- jarige loodgieter Raguc. Deze heeft reeds bekend. Nader verneemt men omtrent de aanhou ding dat Vrijdagmiddag onder leiding van den rechtcr-commissaris en den commissaris van politie uit de Ferdinand Bolstraat, den heer Kumraer, een inval ten huize van Rague, don aangehoudene, is gedaan en dat met deze gelegenheid bewijsstukken wei-den ge vonden. Ook de vrouw is in arrest genomen. Ballon neergedaald. Zatetdagmiddag is op de Vuursche bij Hilversum neergedaald de Duitsche lucht ballon „Berlin". Deze ballon had een heelen tocht gemaakt. Zondagmiddag werd opge stegen in Bitterfeld, Saksen, terwyl de ne- derdaling plaats had Maandagavond in St. Aubert, Normandië. In Parijs werd de ballon wederom gevuld en werd het plan gevormd om met den gun- stigen Westenwind den terugtochtnaar Duitsch- land te aanvaarden. Met dit doel steeg men Vrijdag half vijf in Saint Cloud weder op, doch, gekomen tusschen Straatsburg en Mainz, daalde de wind naar het Zuiden, zoodat de ballon in Noordelijke richting afdreef. Vrij dagnacht werd Brussel gepasseerd. In den loop van den dag besloot men, met het oog op het steeds slechter wordende weder en de naderende Zuiderzee, tot nederdaling. Deze had om half twee Vrijdagmiddag I zonder ongevallen plaats op de Vuursche. De inzittenden, de heeren Stieker van Berlijn en Hugo Miinzer vjm Plauen in I Voiglland, waren enthousiast over de prach- tige reis. Zéér prozen zij de hulp. hun door de toesnellende personen bij do nederdaling verleend. Dood door onvoorzichtigheid. Zondagavond sprong raej. Ali de Bree, dienende op de villa -Lamberta", nabij Laar- derhoogh van de Gooische Stoomtram, om dat zij bang was dat zij 'de halte Craailoo, waar zij moest afstappen, reeds gepasseerd was. Door deze roekelooze daad viel zij en reden 2 waggons over haar lichaam, dat vrceselijk verminkt werd. Hoewel dr. Terp stra in de villa waar zy werd binnengedra gen, spoedig geneeskundige hulp verleende, overleed de ongelukkige een uur later. Lijk gevonden. Men meldt uit ArnhemDoor de politie zijn gisterenmorgen, na weken lang zoeken, gevonden de verkoolde overblijfselen van een men6chelijk lichaam in de puinhoopen van hotel Bellevuo' Daardoor staat thans vast dat de hotelknccht Gerrit Wammes, die vermist werd, in de vlammen is.omgekomen. De overblijfselen zyn gestold in handen van de justitie. Het Pauselijke jubelfeest. Rome, 16 November. Hedenmorgen hadii de basilica van Sint Pieter de plechtige cere monie plaats ter golegenheid van hot jubileum van den Paus. Er waren 50.000 personen aanwezig. On der de aanwezigen werden vooral opgemerkt prinses Mathildu van Saksen, grootvorstin Xenia met haar zonen, 28 kardinalen en 280 prelaten. Nias. De correspondent van de N. Rott. Ct. te Batavia meldt: OfficieelTydens de registratie van den kampong Hiligelie op Nias is de le-luitenant W. van Holst Pellekaan met zijue brigade verraderlijk overvallen. Levensgevaarlijk gewond werden genoemde luitenant, de Niasschc tolk en eenige dwang arbeiders. Kapitein Baerveldt kwam op het nippertje een algemeenen aanval vau den vijand af slaan. De vyand had 60 dooden. De toestand der gewonden is bevredigend. De resident van Tapanoeli is per stoom schip ,Java" er heen. Nederland en Venezuela. Onder hot hoofd .NederlandVenezuela" schrijft de .Cura^aosche Crt." Sinds ons vorig nummer verscheen, wer den geene nadere berichten over don toestand ontvangen. Dat er dus uit gebrek aan berichten meer en meer veronderstellingen worden gemaakt, is duidelyk, te meer nu do termyn die, naar algemeen wordt aangenomen, door Nederland gesteld is, binnenkort zal zijn verstreken. Wij hadden do meening uitgesproken dat, indien de Vonezolaansche Regeering bereid was aan de vorderingen van Nederland te voldoen, reeds in de eerste helft dezer maand daarvan blijkon konden zijn gegeven. Moeten wij nu deze blijken uitgebleven zijn daaruit ongunstige conclusiën trekken P Ons dunkt van nietniet alleen als ge volg van onzen levendigen wensch, dat het geschil alsnog een geheel vredelievende op lossing 'moge vinden, maar ook omdat het ontbreken van gunstige berichten geenszins de govolgtrokking motiveert, dat de kans op een vreedzame ontwikkeling dor quaestie verstreken is. Moge het «geeno tijding goede tijding" hier waar blijken. De Parysche correspondent v. d. ,N. R. Ct." meldt De New York Herald verneemt uit Wil lemstad, dat do Venezolaansche regeering de telegrafische verbinding tusschen Venezuela en Columbia via Maracaïbo heeft verbroken, om den Duitschen gezant te beletten zich met Nederland in verbinding te stellen. PENKRASSEN. Droomen is bedrog. Foei, bah, wat een reis, wat een akelige reis met zoo een oude .brompot" als regen en wind je vergezellen van Alkmaar door het Noord-Hollandsch kanaal tot Helder Op do Bierkade begonnen de donkere, drei gende wolken zich reeds te ontlasten door een zachte regen naar beneden te doen dalen en toen ik goed en wel den vasten wal had van de oude Nieuwediepsche stoomer had in- verlatenen, een bescheiden plaatsje op het dek genomen, duurde het niet lang of het hemel water werd als naar omlaag gegoten, dwong mij om met «presto" de kajuit op te zoe ken, waaruit een benauwde menschen- lucht mij tegemoet kwam. Met een dosis bruta liteit ia mijn -borstzak" wist ik een zitplaats op een der houten banken te veroveren en zat stijf, houterig tusschen een oud moe dertje en een grasmaaier, die de eeno pijp na de andere vulde en leegdampte. Myn voeten kwamen in aanraking met een langen geheimzinnigen bak, waarin een zware as on vermoeid ronddraaide, een duivelsch werktuig, dat ironisch, zangerig vau toon, in het tempo van .Moderato" scheen te zingen ,A1 zijn wij dan geen banjers meer Als in lang vervlogen jaren" enz. onz. Ter afwisseling van dit eentonig, somber gebrom hoorde men zoo nu en dan het wel bekende Hu-u-u-u hu hu-uhu- u-u-u welluidende tonen uit do stoom fluit, het geelkoperen instrument by den hoo- gen schoorsteen, dat dan witkleurige wolkjes iet opdwarrelen, die zich vermengden met de zwarte, zichtbare teekenen die toonden hoe ijverig de stoker zijn vuur onderhield. De regen kletterde intusschen tegen het dek, het kanaalwater golfde tegen bak en stuurboord, de wind kwam uit het Zuid- Westen, kreunde, huilde een treurige me lodie eu vergezelde ons al blozendo tot do Binnenhaven. Ja, het was een akelige, een vervelendo reis en dank zij de bromstem van de as, die de schroef in het water deed wentelen, be gon ik te knikkebollen, eerst langzaam toen iets vlugger eu daarnaMorphëus bad rao al te pakken, deed my hijgen, blazeu, ja snurken cu voerde my ten slotte in het droom land, waar idealen, waar luchtkasteelen ge reed staan om den slaper te bodotten, te ver schalken, te begoochelen. Ik had gelukkig! myn omgeving vergeten, hoorde geen stem, geen lach, hoorde niets meer en zelfs do grasmaaierspyp, dat vieze onafscheidbare ding, hinderde myn reukorgaan niet moerIk droomde Hoorde heel in de verte het geluid van een trambel, het geraas van een naderende machine, waarachter een aantal fraaie wa gons volgden, volgepropt met oud en jong, een bonte menigte, waarvan de vele lachende tronios, de medelijdende blikken op ons langzaam varend stoombootje staarden Eindelyk, het moderne, practische vervoer middel snorde ons voorby, onder luidgeben- gel en onder geestdriftige hoera's van de inzittenden, die nog maar altyd in een vroo- lyke stemming schenen over den slakkengang en het geknor van de boot, die my droo- mende naar Helder voerde IIu-u u hu hu-u-u hu1" 'deed my opschrikken, de oogen wryven en ietwat onaangenaam gapen. Wat?! Zyn we er al De Hcldersche straatlantaarns, wier lichten door het regenachtig weer flet- 8erig straalden, de Binnenhaven, het straatrumoer en de daar slenterende menschen gaven hierop een bevestigend antwoord. En waar is nu de stoomtram, die ons daar straks voorby holde vroeg ik aan een pak jesdrager, wiens oogen op myn koffer gericht waren. «De stoomtram, meneer Uwes bedoelt de nieuwe ouderneming van Alkmaar naar Helder Ja, daarvoor is al eens een hartig woordje ten boste gegeven, maar tot heden laat-ie nog op 'm wachtenZe heb ben u zeker wat .wijsgemaakt", mebeor Waarachtig, hij is d'r nog niet.... Zal ik uw koffertje maar dragenJa, zoo'n tram konden we hier wel gebruiken, maar Die tram, meheer, moet hier nog komen en zoo waar as ik hier naast u loop, het zou voor deze gemeente eeu groote aanwinst zyn als dat karretje, pardon, die lyn, tot stand kwam. Langs het kanaal is heelemaal geen konkerensie, ziet u en daarom moet het volk wel gebruik makeu van deze bootjes die al zoo oud zyn, datte ze bonken en kreunen van sjacherijnigheid ,De pakjesdrager vertelde nog meer en wel zóóveel, dat ik met de „stof" heel gemak kelijk een «Vliegend Blaadje zou kunnen vullen, maar alles heeft een zekere grens ea hieronder valt ook de plaatsruimte voor myn gekras. V. R. Schetsen nit de BechtzaaL „Zoo'n schooier" Van 't boef-worden. O, zy kende hem. Zoo door-en-door; zoo in de fijne puntjes. Ze wist zoo op 'n haar tje, wat hij graag had en wat hem zou hin deren, als 't zoover wasToen *y, de vorige week voor 't laatst, hem bezocht had in de gevangenis, zinspeelde zy maar heel even, heel flauwtjes op vrat nu gebeuren zou.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 5