De Blauwe Oreif. „Oe Toekomst", Uit den Omtrek. Advertentiën. Hl Koek- en Banketbakkers en Bedienden. 1ste soort TAAI-TAAI Sm- 1ste soort SPECULAAS Albert de Ruijter Dz., Winteraardappelen Keizerstraat No, 26. St. Nicolaas-cadeau. BUSGROENTEN. S. VAN AMESFOORT, Bierstraat. De bewaarder, die stond tusschen de twee hekken, waar zy en Dirk, d'r arme jongen, elkaar konden zien, had zich even omgedraaid. Die wi9t er alles van Had haar, toen ze in de buitengang kwam, eventjes toege knikt. Ze mocht geen gesprekken houden, maar HoutmanB had d'r toch even toegevoegd van dat ,'t nou begon op te schieten". En hy stapte naast oud-wijfje voort, expres hard en dreuncnd-tredend op 't steen van den vloer om niet te laten merken dat-io met haar rsmoesde'Zóó hadden ze een woord of wat gewisseld. Zij telkens drukkend het tot nattig propje geworden zakdoekje tegen d'r oogen. En Houtmans had haar even toegewuifd van: ,Nou saluutjes, hoor! Iioud-je maar taai, moederDat las ze in z'n eerlijke grijze oogen. Die Houtmans was nog de .kwaaiste" niet. Was, in het geniep wel eens eventjes bij juffrouw De Bontaan- geloopen, zoo'n enkele maal. Als-ie vrij had. In gewone kleeren natuurlijk dat de buren er niks van konden merken. En dan zaten zy moeder en bewaarder uit de gevange nis samen te praten. In 't begin was-ie wat stug, wantrouwend geweest. Dat had ze best in de gaten Zoo'n gevangenis-beambte komt met zooveel bedrog, aanstellerig, malligheid, zooveel be drog, aanstellerij, malligheid van „simulatie", zooals de geleerde menschen zeggen, in aan raking. Maar Houtmans had gaandeweg bespeurd, dat 't hier toch «iets anders" was Moe dertje had hem van Dirk verteld. Oude por tretjes laten zien. En de bewaarder had lang gekeken naar het frisscho, leuk-glunderige jongensgezicht. Hij had 't hoofd geschud en voordat-ie eraan dacht, dat moeder-zelve naast hem stond, mompelde hy„Jammer Jammer voor den kerel!" Toen schrok hij er zelf van. Veegde over zijn langen, dikken knevel. Verslikte zich van verlegenheid Durfde moedertje niet aankyken. En zy stond, in een hoek van de kamer, te schreien. Toen zy hem weer aan- keck, merkte Houtmans, hoe zielsbedroefd ze was Dat-ie hier niet te doen had met luidjes van het. gewone slag der door-de-wol geverfden, die ze bedotten Hij werd heel anders. Nam kommetje koffie aan. Probeerde moeder op te beuren en moed in te spreken. Vertelde, hoe hij gehoord had, dat de heeren met allen lof" van Dirk spraken. Zag hoe in moeders oogen glans kwam stralend zonnetje van oplovenden moed toen hy dat verzekerdeVoelde, hoe oneindig- groot de liefde, in dat arme oude hart van goedig burgervrouwtje was voor den jongen, die eerlang vry zou komen En eindelyk had ze 't hem toevertrouwd, 't groote geheim. Hij, Houtmans, luisterde met heel strak gezicht. Hij pufte om de paar seconden lood grauwe compacte wolken uit z n pijp. Hy tuurde onafgebroken naar een prentje aan den muur, voorstellend een kersrooden, in kleurdruk vereeuwigden «Dageraad", door de buren en kennissen meesterstuk van kunst geprezen Hy knikte telkens als moeder hem aan zag, in spanning over wat mijnheor Hout mans denken, zeggen, vinden zou van het geval Hy was moeder, dien avond, te stil. Hy snoof telkens alsof hy zwaar verkouden was. Dan stak-ie weer een lucifer aan, ter- wyl z'n pyp toch walmde als de pijp van een scheepsschoorsteen En toen zy uitgepraat was, hem ver teld had 't geval van de jonge meid, waar Dirk dan zoo razend veel van hielddie hem eigenlijk aan 't lijntje had gehouden en 'm baloorig gemaaktzoodat-ie ver zeild raakte onder kennissen, die hy nooit had moeten ontmoetenen hoe zy, die zelfde Klaartje, hem later weer .gelymd" had en cadeautjes van 'm aangenomen Hoe dat, en d&t alleenDat cadeautjes moeten geven aan die meidHaar Dirk in 't ongeluk gestort had Toen vatte moedertje plotseling in haar wilde opwinding ze was anders nooit zoo eigen", zoo familiaar, hoor 1 een van me neer Houtmans' handen in haar broodmagere knuistjes, die kletsnat waren van de tranen die erop gevallen waren, en ze zei al-maar weer: .Om haar heeft-ie 't gedaanZoo waar Zoo waar zal ik Och, meneer Houtmans, en nou zie ik 'r niet meer Ik heb haar een briefje gestuurd, maar geen asem Ik weetIk weet dat-ie Als ze Met groot gedruisch had meneer Houtmans z'n pypje uitgeklopt by de kachel. Met zeker vertoon van schrik gezegd, dat-ie guen seconde meer te verliezen had. Had kijkend naar oen kaut, waar moeder De Bont hem niet bespieden kon, eventjes gewuifd met de hand meer, van «Nou, Ajuusjes De straat opgeloopen. Regelrecht naar het sombere gebouw, waar zyn tuak hem riep. Maar wie gezien had wat er leefde op dien terugtocht naar de gevangenis in het soms-koude en dan weer zoo vriendelijke, zoo warme grys van de oogen des beambten, hij zou erin gelezen hebben echt, groot, mooi verdriet over een jong leven, dat niet meer te redden viel En voordat hy, dien avond, aan de groo te hoofdpoort sein had gegeven van veilig- binnen laten, had-ie een paar maal zeer hevig over zijn forschen knevel gestreken, want hij voelde dat 't hem anders te mach tig zou worden Als-je zoo om en by de vijf-en-dertig jaar die dingetjes hebt meege maakt. dau weet je te voorspollen wat er komt, alsof je «met den helm" geboren waart Moeder zat op haar gewone plaatsje met een stapeltje wit goed op d'r knieën toen hij binnenkwam. Dat wist ze, hoe gewoner, kalmer, eenvoudiger 't nou was, des te liever zou 't hem zijn. In haar oude lichaam hamerde 't haast-afgoBloofde hart met wilde slagenDat vonkjes dansten voor haar oogen. En ze moest héél hard knarsen op de tanden om terug te dringen de tranen, die dreigden te komen. En de naald in haar vingers danste op t katoen, meer dan-ie prikte of naaide. Zy had hem hooren binnenkomen. En gaan zitten. Toen, over haar bril heen, met dat intense wit van matelooze- aandoening der afgetobde ziel, keek ze hem aan, haar Dirk. Na die acht maanden Zag ze hem aan. Zoo vriendelijkmet zoo'n heerlyk gejubel van haar moeder vreugde.knikte zy tegen hem. Willende uitdrukken Dag kind Dag lieveling Dag, myn jongen. Moeder is zoo blij, dat je er weer bent! 't Glimlachte om de oude, slappe afgeleefde lippen. En ook was er heelemaal uit verborgen hoekje van ziel komend zoo'n angst op dat gezicht. Ze had zyn stoel op de oude plaats neer gezet. En z'n pakje tabak met de pyp. En vlak vóór hem stond in een mooi nieuw lystje, het portret van vader, waar Dirk zooveel van gehouden hadDien had-ie maar gekend in zijn vroege jaren nu al lang geleden. Maar Dirk kom op vaders knieën klauteren met zoo'n echt plezier dat moe er van genoot. En later, als ze Dirk het portret van den jong gestorven vader liet kijken, dan kwam er had ze best opgemerkt trek van echten weemoed op zijn gelaut. Dat alles wist moe. En daarom juist had ze dat portret daar nou neergezetAls om uit te drukken Hij vergeeft je ook. Jij bent en blijft onze lieve, beste jongen Voor ons, je oude», ben-je toch altijd dezelfde hoor Maar hij zag 't niet. Hij had z'n pet op den grond gesmeten. En z'n eene arm lag languit op do tafel Ze voelde 't dadelijk, scherp-ziend moeder tje, dat hy leefde in droomwereld. Hij merkte heelemaal niksZ'n oogen stonden wild. Hij woelde in z'n haren. Op zijne vervaalde, verrauwden, mager gewordeD wangen toekende zich vurige vlekken af. En toen ze uiterste kracht inspannend om naar hem toe te gaan haar hand op z'n schouder legde en tegen hem zei „Dirk, kind, zeg-je moeder niet eens gocien-dag Toen vloog hy op uit z'n stoel. Zag-ie haar aan als gerukt uit wereld van visioe- neg, vèr van de naaste omgeving. Toen voelde ze eerst recht, eerst diep, het ver schrikkelijke lyden, dat hem folterde, toen hij 't uitschreeuwde ,Ze heit me uitgelachen. En gezicht togen me getrokken van Dacht je soms, dat ik met zoo'n.. met zoon., met 'n boef.. En de vader heit me gevraagd' of ik 't hier man keerde Zyn dochter aan een boef te geven. D'r uitEn gauw ook watDe vent voor wien ik gestolen heb om 'm aan centen te helpen... voor haar natuurlyk hè? Voor Klaartje Een tachontig pop die 'k gegapt heb D'r uit, heit ie gezegd Gemeeno schooier, die je bentEn zij heit me uit gelachen Moeder sloeg haar broodmagere trillende armen om hem heen, maar Dirk rukte zich los. 't Portret viel op den grond, 't Glas brak in honderd scherfjes. De straatdeur bonsde dicht Het feestelijke dure «kommetje koffiie" dat moeder voor Dirk gezet hadom 'm te ver rassen na z'n thuiskomst; om 'm te bewy- zen, dat-ie voor haar, moeder, nog d'r eigen lieve beste jongen was, verspreidde z n geu ren in het kamertje. Maar moedertje rook er niks van. Die lag, met haar smal smartekapje gedrukt tegen den stoel, waar Dirk straks nog gezeten hadEn het eenige waar ze aan denken kon, was aan den smak, waarmee de straatdeur was dicht gevallen toen hy weggingToen alles voorbij was, voor altyd Meneer Houtman, do bewaarder van de gevangenis is nog by haar teruggeweest. Een dag of wat na Dirk's laatste vertrek. De buurtjes hadden tegen hem geknikt; gehoofdschud vingers tegen wangen gedrukt gegluuid wat-ie er wel van zei Hij had z'n uniform aan. Nu was er toch niks meer aan te bedervenDadelyk zag hy, dat het vonkje in haar vroeger schran dere, pientere oogen verflaauwd was. Ze wist best, waarom meneer Houtmans kwam. Hy vertelde haar, maakte haar dui delijk, hoe Dirk den avond nadat-ie in zóó felle wanhoopsstemming was weggegaan Afijn «dat alles weêr verloren was.» t Drong maar langzaam tot de hersens, het begrip, van vrouwtje door. In die enkele dagen was ze tien jaar verouderd. Maar toen meneer Houtman9, de bewaar der, zou vertrekken, wenkte zy hem Er kwam een smeekend trekje op haar gezicht. Ze kleurde nog eens als van oudsals vroegertoen de smart in haar hersens nog niet zóó vernield en verwoest had zijn hand tusschen haar becnige kil- aanvoelende vingertjes. Zij fluisterde hem iets toe. Of-ie goed voor 'm zou zijn Voor haar jongen De waanzin van smart schaterde in haar oogen. Ze grijnslachte. Maar de oude gevan genis-bewaarder voelde, wat voor verdriet er school in dat grijnzen En met al zijn kranig geschoold zelfbe dwang kon-ie niet verhoeden dat, terwijl hij verzekerde van: «Zeker moeder, waarachtig hoor!" Dat toen een traan neerdruppelde uit z'n strenge eerlyke kijkers, die al zooveel van menschelyke ellende doorschouwd had den, op de haast doodo vingers van arm, arm vrouwtje Maitbe Corbeau. Texel, 16 Nov. Op de lammereumarkten werden aange voerd 31797 lammeren. Behalve deze werden op de weekmarkten, die nu geëindigd zijn, aangeboden 188 paarden en veulens, 838 stuks rundvee, 17756 stuks wolvee, 984 varkens en biggen. Bovendien werd nog veel op de stallen en in de weiden verkocht. Do Handelsvereeniging .Wilhelmina" heeft hare eerste garnalen verzonden, voorloopig de vangst van drie schuiten. Reeds meerdere zullen zich in de volgende week met de garnalenvangst bezig houden, daar de Noord- zee-visscherij to weinig oplevert. Bovengenoemde verecniging zal in het komende saizoen met ongeveer 40 schuiten werken. Sinds lang wordt er door de schipperij over geklaagd, dat do ingang tot de haven van dit eiland voel te nauw is. Meermalen beloopen binnenkomende vaartuigen dan ook schade. Tengevolge dor te nauwe invaart is 't voor stoombooten van eenigen omvang bijna ondoenlijk om ten allen tyde veilig binnen te komen. Dit ondervond ook gisteren weer ,De Dageraad", die tegen een der havenhoofden liep. Wanneer zal men toch eens gevolg geven aan 't stellig zeer billijk verlangen van schippers en visschers, om tot vergrooting der haven over te gaan. Kan het geheelen werk al niet terstond worden uitgevoerd, dan talme men toch niet langer om aan de varenslieden oen veilige invaart te verzekeren. Wieringen. De zangvereeniging «Nieuw Leven" is toegetreden tot den Bond van Gemengde Zangvcroenigingen in Noord-Holland. Het zangersfeest van dien bond, waaraan nu ook «Nieuw Leven» zal deelnemen, zal 't volgend jaar hoogstwaarschynlyk worden gehouden op Hemelsvaartsdag in de Groote Kerk te Alkmaar. Het herhalingsonderwijs is te Hippolytus- hoef aangevangen met 15 leerlingen, te Oosterland met 4, terwyl zich te Westorland geen voldoend aantal leerlingen aanmeldde zoodat aldaar geen herhalingsonderwys zal worden gegeven. Door het Bestuur van het Heemraadschap is afwijzend 'beschikt op het verzoek van de IJsclub Wieringen, om vergunning gedurende den winter 20 cM. water in de slooten te houden. J.l. Zaterdag en Zondag gaf «Harmonie" hare eerste uitvoeringen in dit seizoen, de eerste avond voor ongehuwde, de tweede voor gehuwde kunstlievende lodenbeide avonden was de zaal stampvol. Een zevental muzieknummers benevens het drama «Wroeging» vormden het programma; do uitvoering van de muziek zoowel als de vertolking van het drama getuigdon dat er flink gestudeerd washet publiek toonde door applaus telkens veel instemming Het waren een paar zeer gezellige avonden, welke beide door een dansje werden besloten. Bargerlijke Stand der. gemeente Teiel, van 7 Nov. tot en met 13 Nov. 1908. GEBORENJan Gerard, z.v. Martinus Albortus Kuiper en Johanna van Maldegcm. Jan z v. Jan Alderlieste en Uiltje van der Vliet. Jannetje, d.v. Gerrit Bakker en Dirkje de Ridder, Willem z.v. Paulus Bakelaar en Cornelia Brouwer. ONDERTROUWDAdolph Ferdinand Koning en Adriaantje Schagen. GETROUWDCamelia Zijm en Martje Witte. OVERLEDEN Dirk Mantje, oud 55 jaar, echtgenoote van Grietje Dros, de Waal. Jacob Bakker, 79 jaar, echtgenoote van Neeltje de Boer. Advertentiën gelieve men 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. Na ontvangst van postwissel kf 1.50, zendt ondergeteekende franco een Boek met 20 fraaie gekleurde, geteekende voorbeelden voor 't garneeren van TAARTEN en KOEKEN. Bekroond op verschillende Tentoon stellingen. H. F. WOLDENDORP. "Watertorenstraat. Winschoten. Busgroenten. Spercieboontjes a 16 ets. Snijboontjes a 14 Spinazie 10 per pond. Zoute Groenten. Snijboontjes 12 ets. Spercieboontjes a 8 Machinale Zuurkool a 6 per pond. A. POSTMA, SPOORSTRAAT 68. 20 cent. 50 cent. FRANCO THUIS. Oudeschild Texel. DE ECHTE die men goed kan houden tot Juni. prijzen en conditin zeep billijk. Monster 24 cent per 5 kop. D. DIJKSHOORN, Koningdwarsstr. 49. Tabak- en Sigarenmagazijn Groote keuzq luieenge- w o n e doozen Sigaretten. Ruime sorteering in kistjes van 25, 50 en 100 Sigaren. B ij zonder geschikt als Beleefd aanbevelend, Wed. R. SNEL. Fijne Spersieboontjes 16 cent per 5 ons. Snijboonen 14 5 Spinazie 10 5 Machinale Zuurkool 6 cent per 5 ons. Gemarineerde Haring 5 cent per stuk. ■JZ Wonderzalf „DE WALVISCH" geneest Huidziekten, Jeukingen, Puisten, open Beenen, f 0.75. Verkrijgbaar byDE BIE—BIER STEKER, Keizerstraat 93.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 6