KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wierlngen en Anna Paulownaw No. 3732. Zaterdag 21 November 1908 36ste Jaargang. Burean: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 et., Buitenl. f 1.25 |i Zondagsblad 37' „45, f0.75 s Modeblad 65 „65, 10.90 Muzik. Bloemlez.- 60 „85. f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN i Van 1 tot 4 regels25 cent Elke regel meer6 Bewys-exemplaar 21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Tweede Blad. N ieuwsberichten. HET .DER, 20 November. Valsche munters. Omtrent de inhechtenisneming van een valschen monter v. L. te Gouda, meldt men dat v. L., een bleekersknecht, gedurende geruimen tijd eeds zonder werk was en waar schijnlijk ten einde raad, heeft geprobeerd valsche guldens en rijksdaalders tc vervaar digen, hetgeen hem vrywel gelokte, hoewel de geldstukken zeer slordig waren afgewerkt. Vrouw S., de schoonmoeder van v. L., heeft verklaard, uit medelijden met het gezin van v. L., het valsche geld te hebben uit gegeven. Ook een zuster v. L. is nog in hechtenis genomen, wegenB het uitgeven van valsch geld. Alhoewel er reeds lang en gedurig valsch geld te Gouda in omloop is, wordt toch ver moed, dat v. L. niet de eenige maker is. De door dezen gemaakte geldstukken zyn van tin en zeer Biecht gemaakt, terwijl er af en toe ook valsche rijksdaalders op het politie bureau worden gedeponeerd, die zeer goed zyn nagemaakt. En deze zullen waarschijn lijk niet van v. L. afkomstig zyn, daar slechts zeer primitieve hulpmiddelen in beslag zijn Heden worden de drie personen naar Botterdam overgebracht. Een aardigheid onder vrienden. In een der plaatselijke volksbladen stond Woensdag een advertentie waarin de heer C. Nassaukade, Amsterdam een loopjongen voor f 8 per week en een dienstmeisje voor f 3.50 per week vroeg. Tegen zes uur begon een steeds wassenden stormloop van loopjongens en dienstmeisjes, die in deze gedrnkte tijden zich de kans op een baantje niet wilden laten ontgaan. Eerst vier dienstmeisjes en 12 loopjongens, die allen naar de bel grepen, benevens vijf nieuwsgierigen, die toekeken. Een kwartier later 9 dienstmeisjes en zeventien loopjongens waaronder een met een grazen baard. Een-en-twintig nieuwsgierigen stonden toen al in een kring. Zoo ging het door, tegen acht uur kwamen de loopjongens onder de maat en de dienstmeisjes boven de zestig. Alle vormen van dienstbaarheid onzer samen leving wanschten op hetzelfde moment 7 minuten over acht, toen we, door belang stellenden gewaarschuwd, ten tooneele ver schenen naar de bel van den rampzaligen heer C. Deze betoogde met veel drukke hand gebaren,. dat hg niets van de advertentie afwist. Nie-waar, nie-waar, brulde de menigte. ,Dat sait ie maar, om fan onsj af te komme. Ik wasj de airste, die ajn de bjel trok mo hair, ik wasj do airste. En vingeropstekend drongen ze op hem aan. Ü6 heer C. werd wanhopig. Hy riep de politie. Ze verscheen, evenals bij andere groote rampen, te voet en te paard. De politie- rossen zwierden met korte drafjes over de Nassaukade, loopjongens en dienstmeisjes voor zich uitdryvend. Tot laat in den avond werd de belaagde heer C. door een paar helmen bewaakt. Het was een vriend van hem, die de gees tige advertentie had geplaatst. (Telegraaf) Vloeken. Iemand, die wegens het nitslaan van er- gelyke taal, in het openbaar, te Londen voor den politierechter gebracht werd, kreeg, be halve het gebruikelijke vonnis, van Z.Ed. Achtbare de vraag, of hy niet, als zyn ge voel hem te machtig werd, in plaats van zulke onstichtelijkheden, wiskundige termen zou kunnen gebruiken Een advies, niet alleen nattig en netjes maar tevens zeer praktisch. Een goede vyftig jaar geleden woonde op de Blaak te Rotterdam, dicht bij de Visch- markt, die hy nog al eens voorbij moest, een horlogemaker, Rohwedder. De man was een zonderling, in zoover hij nagenoeg geen omgang zocht, geheel alleen leefde, en zon der eenige hnlp, niet alleen zijn werk, maar ook zijn geheele huishouden deed. Om zich dat gemakkelijk te maken, leefde hij van zeer eenvoudigen kost, waarvan hij in één kooksel zoo ongeveer voor een geheele week kon klaarmaken. Dit scheen in de bnnrt bekend te zijn ge raakt, en als hy de Vischmarkt voorbij ging moest hij van de vischdames uog al eens gepeperde opmerkingen hooren. Men hield hem natuurlijk ook voor een geniepigen gie rigaard, wat hij volstrekt niet wae. Eindelyk begon hem dit te vervelen, maar hij nam niet zijn toevlucht tot de mathesis, doch tot het Grieschc alfabet, dat hy zorg vuldig van buiten leerde. Toen een der dames weer eens begon, ging hy kalm tegen een pilaar staan en zei .En jij, jy bent een alpha!"' Zij weer iets. Hy Je bent een beta'enz. enz totdat by de vyfde of zesde letter hem zijn go heugen in den steek liet, en hy doodkalm een papiertje voor den dag haalde, waarop hij voor alle zekerheid de heelo sliert had opgeschreven. Na nog een woord of wat, keerde de juffer zich woedend om .Tegen dien kerel kan geen Christenmensch het uit houden. Hy vloekt van een lijstjo". Diepte bepaling. De tot nog toe gevolgde methoden om do diepte van de zeo te meten, welko voor do scheepvaart van zoo buitengewoon belang zijn, hebben het gebrek, dat loodingen door de stroomen alle min of moer onnauwkeurig zyn. Door F. A. Ecls, te Boston, is nu een nieuwe wijze bedacht, welke den stuurman van het schip op ieder oogenblik in staat stelt, de diepte van het water gedurende de vaart te bepalen, daar hij den tijd, welko verloopt tusschen hot voortbrengen van een geluid nabij de oppervlakte van het water en het terugkeeren der gcluidstrillingen, welke door den zeebodem wordon teruggekaatst, waarna zy door een telefoon aan boord kun nen worden opgevangen, opneemt. De tyd nu, die verloopt tusschen het slaan tegen den stang en het opnemen van het teruggekaatste geluid, dient als maat voor de diepte. Door middel van dozo inrichting kan men aan boord, wanneer men de klok met geschikte tusschonpoozcn een toon laat geven, voortdurend do diepte van het water conBtateeren en zoodoende het stranden van het schip voorkomen. Een millioenenverdui8tering. Uit Kiel werd gemeld dat het Landge richt op verzoek van den Marinefiscus be slag gelegd heeft op het vermogen van den koopman II. Jacobsohn uit Hamburg die zich zou hebben schuldig gemaakt aan ver duistering ten nadeelo van do Marinewerf tot een bedrag van 350,000 Mark, Deze zaak hoeft betrekking op een reeds sedert vele maanden gevoerde strafrechtelijke instructie om de millioenenverduistering welke op de Keizerlijke Marinewerf to Kiel heeft plaats gehad. Te dezer zake zyn een groot aantal personen in voorloopige hechtenis gesteld, hooge en lage ambtenaren aan do werf, als mede tal van groote kooplieden, van wie de meesten te Hamburg woonachtig, die beschul digd worden de ambtenaren te hebben om gekocht en deel genomen to hebben aan de aanzienlijke verduisteringen welke hebben plaats gehad. Onder die kooplieden bevinden zich eenige millionairs. Een van hen, de bovengenoemde Herman Jacobsohn, werd dezer dagen te Amsterdam aangehouden door een commissaris der ge heime politie te Berlijn, daarin bijgestaan door de Amsterdamsche politie. Hy bevindt zich sinds dien tijd in het Huis van Bewa ring te Amsterdam totdat beslist zal zyn op de aanvraag der Duitsche regeering tot zijn uitlevering. De behandeling van deze zaak zal Maandag voor de 2e Kamer der Recht bank plaats vinden. Het O. M. zal waarge nomen worden door mr. Luyken Glashorst, terwijl mr. L. W. van Gigch den aangehou den vreemdeling als verdediger ter zijde zal staan. De belangstelling voor deze zaak is in Duitschland zoo groot, dat eenige Duitsche advocaten de terechtzitting van Maandag zullen bijwonen. Een ongeluk bij een geluk. Rosa Tirona, een keukenmeid in Rome, had het geluk, in de lotcry den prijs van 409,000 lire te winnen. Maar dat geluk heeft een ongeluk tot nasleep gehad. Door een onbescheidenheid van den collecteur werd haar naam bekend, en toen kwam de politic er achter, dat zy dezelfde Rosa Tirona was, die nog twee jaar gevangenisstraf had te ondergaan. En nu zal Rosa nog twee lange jaren moeten wachten, voordat ze van haar rykdom zal kunnen genieten. Luchtballons. De ,Echo de Paris» geeft een lystje van de luchtballons, met Duitsche officieren be mand, die in het laatste halfjaar in Frank- ryk zijn neergekomen. Het blad weet vijftien gevallen te noemen, en spreekt de meening uit, dat men hier tc doen heeft met eeD stelselmatige verspieding. De N. Y. Herald verneemt uit Peking, dd. Woensdag, dat Joean-sji-kai op het En- golsche gezantschap gevlucht isen uit Tokio, dat generaal Aoki, bevelhebber van de Japan- sche krijgsmacht in China, plotseling van daar naar Peking is vertrokken en de vloot- schouwing, die te Kobc in bijzijn van den keizer zou gehouden worden, uitgesteld is. Onder de vele geruchten over den dood van keizer en keizciin-weduwe van China ia dit, dat do keizerin, haar einde voelende naderen, den keizer liet afmaken. Oswald Grosser, de man die in het ryksgerechtshof te Leipzig, toen hij daar in hoogsten aanleg een proce3 wegens een erfenis verloor, uit twee revolvers tien schoten op do rechters loste, waardoor een griffier gedood en een rechter gewond werd, is do zoon van een Berlijnschen milli- onair, die in 1890 overleed. Oswald leed, naar het Berliner Tageblatt vertelt, een ver- verkwistend leven en speculeerde. Meer dan eens moest zijn vader met groote sommen byspringen. Ten laatste hielp hy hem weer aan 20,000 mark onder voorwaarde, dat Os wald van zijn wettelijk erfdeel afstand deed. Daartoe verbond hy zich schriftelijk. Na den dood van den vader werd dat stuk gevonden, maar geen aanwijzing, dat die vei bintenis slechts in scbyn was aangegaan, gelijk Os wald beweerde dat het geval was. Sedert 1893 procedeert Oswald nu met zijn broers on zusters. Hij eischt voor zijn deel 178,000 mark op. Wat Grosser nog meer verbitterde was, dut zyn familie hem wegens afdreiging had aangeklaagd. Hij was echter vrijgesproken. Toen men hem in hechtenis nam zcide hy Als ze je de" eer ontnemen Oostenrijk en Servië. Boedapest, 17 Nov. De Budapesthi Nappo" zegt uit zeer authentieke bron te hebben ver nomen, dat de Servische rcgccriug oen ulti matum heeft ontvangen van de Oosten rij ksch- Hongaarsche regeering, waarin zy wordt aan gemaand waarborgen te geven om een einde te maken aan do anarchie in Servië en tevens de krijgstoerustingen te staken. Wanneer do gevraagde waarborgen niet gegeven mochten worden, zou de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering deze oorlogszuchtige agitatie be schouwen als een ernstige inbreuk op hare waardigheid. Hetzelfde blad zegt, dat het oproopen der reservisten van het 15de legercorps aan het ultimatum grooten nadruk heeft verleend. Het bericht daarvan wekte heel wat sensatie, maar werd door den minister van buitenlandsche zaken tegengesproken. Volgons diens ver klaring zyn de reservisten slechts opgeroepen bij wyze van een verdedigingsmaatregel en deze werd genomen op verzoek van de be volking van Bosnië en Herzegowina, die van meening was dat de troepen niet sterk genoeg waren om haar te beschermen tegen de Servische benden, die de grenzen affoopen. De nota verklaart ook nog dat de Oosten- tenrijksche-Hongaarsche regering nooit de bedoeling heeft gehad Servië te bedreigen en dat zy geenerlei ultimatum aan Servië heeft gezonden. Per ballon naar Siberië. De grootste ballon, dien Engeland bezit, steeg van het terrein nabij Crystal Pallace op, ten einde het lange-afstand record te ver beteren (1193 Eng. mijlen, nu op naam van een Franschman). De expeditie is georgani seerd door de .Daily Graphic». Men hoopt dat de ballon, die 108 000 kub. KM. gas bevat, Siberië zal bereiken. De utopie der gelijkheid. De ongelijkheid, die nauwelijks bestond in den natuurstaat, put haar kracht en haar groei uit de ontwikkeling ouzer vaardigheden en de vorderingen van den mcnschelijken geestHij, die t best zong of danste, de meest welsprekende, werd de meeste geachte en dat was de eerste schrede naar de onge lijkheid en naar het verderf terzclfdertijd.' Aldus schrijft Jean Jaques Rousseau, in zyn Discours sur 1'origine de d égalité", daarmede erkennend, dat niet de gelijkheid, maar do ongelijkheid der mcnschcn ligt in de lijn der al of niet gewenschtc, maar desniettemin onvermijdelijke ontwikkeling. En daarin in den natuurlijken oorsprong der ongelijkheid schuilt de oorzaak, dut soci alistische utopistische nivelleeringsplannen en nivelleeringspogingen nooit succes hebben ge had. Zij,die den nelijklieidswaan koesteren,gaan immer uit van den mensch, den arbeider en zien over 't hoofd, dat er slechts mensclien en arbeiders zyn, als soort heel mooi, maar als individuën .beroerlingen zooals een voor man der vakbeweging onlangs zei. Toch zijn ze dat slechts onder bepaalde omstandigheden, nameljjk onder die, welke het gelykheidsstreven der democratie aan kweekt. Immers in de niet door die gelijk heidsstrevingen verstoorde organisatie vindt elk zijn recht en zyn plicht door de omstan digheden-zelve afgemeten. Elk heeft recht naar gelang van zijn macht en dat recht vindt daarin een onwrikbaren steun. Maar ruimt men op grond van gelijkheidsoverwegin- geu menschen rechten in, waarop ze krachtens hun macht geen aanspraak kunnen maken, dan worden die menschen .de be roerlingen" van zooeven genoemd. Want een ezel wordt door meerder recht geen paard en een botterik geeD schrander man. Alléén, onder democratisch bewind hebben zy recht behandeld to worden alsof zo 't waren. Gelykheid ontstaat daardoor allerminst, wel huichelarij. Immers, de sterken en schrande- ren op grond van hun macht, doen het nu by de gratie van de met ben gelijk ver klaarde zwakken en dommen. Althans in schyn, want inderdaad spelen kracht on schranderheid haar oude rollen. Doch do broeders mogen dat niet merkon 1 Bismarck zei, dat een Fransman zich rustig laat mishandelen, mits men er ,levo do vry- heid" bij roept. Zoo gaat het der democra tische massa eveneens. Ze laat zich oven gewillig gebruiken en misbruiken als onder directe macht. Mits on dat is dan „'t voordeel" men er ,leve de gelijkheid" by roept. Dat de gelijkheid er daarmee niet is, zal echter ieder wel inzien. (,Rott. N-blad.) Een anecdote van Carnegie. Andrew Oarnegie heeft, naar hij onlangs op een hem ter eere gegeven feestmaaltijd vertelde, eens een amusant reisavontuur ge had. Ik was op weg naar Chicago, vertelde Carnegie, en ik was in een coupé voor niet rookers gaan zitten. Eerst was ik alleen, dan echter stapte op een klciu statian een man in, die aanstonds een pyp met tabak van niet al te beste kwaliteit begon te rooken. Ik wees hem er op, dat hy in een coupé voor niet-rookers zat. ,A11 right", zeide hy, ,ik zal deze pijp nitrooken." Nauwelijks 6chter is de pijp leeggerookt, of hij stopt opnieuw en wil cr den braud weer eens in jagen. Ik dreigde, dat ik wanneer hij weer zou gaan rooken, bij het volgende station den conducteur zou waarschuwen. Tevens gaf ik hem mijn kaartje, dat hij bekeek en zon der een woord in zijn zak stak, waarna hy doodbedaard weer zijn pijp aanstak. Bij het volgende station stapte hy echter, voordat ik den conducteur kon waarschuwen, in een anderen coupé. Ik riep den conduc teur, liohtte hem over het gedrag van myn medereiziger in en gaf mijn wensch te ken nen, dat de zaak voortgang zou hebben. De conducteur beloofde, dit alles te zullen doen, kwam echter spoedig met een geheimzinnig gezicht terug. - Mijnheer, zeide hy, wanneer ik in uw plaats was, zsu ik maar verders niets doen. Hy heefe mij zyn kaartje gegoven en weet u, wie 't is. Niemand anders dan Andrew Carnegie 1" LANGS DE STRAAT. Straatmuzikantjes. Akelig bonkend, met hortende en stootende tusschenpoozcn, alsof telkens eenige maten rust op ietwat slordige wyze in acht werden genomen, nu eens zacht zangerig, soms heel pianissimo, dan weer opeens met ge weldig fortissimo, klonken de tonen van ons straatorgel, dat, in do omgeving van het Molenplein, min of meer wiegelend op de vecren van het onderstuk, eenige .moppen* ten beste gaf. Waarom het anders zoo onberispelijk spe lende instrument thans zoo jammerlijk werd mishandeld Twee heel aardige straat muzikantjes, behoorende tot het korps bak- vischjes, namen beurtelings den slinger «onderhanden" en draaiden met merkbare inspanning de melodie van Kon onmo gelijk gevolgd worden en zelfs de orgel draaier, die welwillend voor een oogenblik zijn taak had afgestaan, de orgeldraaier, practisch bekwaam en waarschijnlijk theo retisch niet minder gewichtig, scheen den draad kwyt, keek met O-vormigen mond en luisterde ongewoon scherp naar do vermoord wordende compositie, nog wel zoo kort in do nabijheid van een politic-bureau Een groepje toeschouwers zagen en hoordenuit een half geopend bovenraam stak plots het hoofd ecner dienstbode, dat veelbcteokend naar omlaag staardeeen voorbijgaande reeds bejaarde man deed alsof-ic aan z'n eigen muzikale schcrpzinnighojd twyfeldo, terwyl een straat- jongon, die zooeven het «Cheffie is getrouwd" floot, als verstomd zweeg en nieuwsgierig- minachtend naar liet kleine vliegwiel tuurde, waar een klein, blank handje scherp afstak bij het zwart van hot wiol en het bruin van hot instrumentZelfs de hond van een statig-deftige dame, haastig voortgetrokken aan een zwart-met-groon koordje, bleek aan gedaan, beproofilc allo uitgestooten tonen na te bootsen, huilde, jankte alleronaange naamst met het scheefgehoiiden kopje .U zal 'm nog smoren," gilt een kindermeisje spijtig naziend Een mijnheer met spichtig kneveltje lacht dat men hem in den keel kan zienLeerlingen van do H. B. S. zien uit de verte toe, blikken met welbehagen. Een helder, welluidend •tingcling... ting... tingclingenting. ting' dringt naar buiten uit do nog geopende schooldeur. De meisjes, stellig voldaan van het eentonig, vrjj zware ■slingeren'' in beknopten cirkelgang, geven de afgebroken rythmus over, die eenmaal •in bekwamer handen tooverachtig voor 't gehoor veranderd. Met een hoovcelhcid booken onder den arm verdwynon zy, do straatmuzikantjes, monter lachend over het .Moment muzikaal vun daar straks. Uit den Omtrek. Texel, 19 Nov. Niet alleen heeft men hier een nest met jonge musschcn gevonden, maar ook kan men waarnemen, hoe tegenwoordig jonge spreeuwen door hunne ouders gevoed worden. Een flamingo, geschoten aan de Friesche kust, werd hier heen gezonden. Stellig heeft men hier met een ontvluchten vogel te doen, daar deze vogel zich nimmer in den natuur staat vertoont. Wel vreemde zaken op vogel- kundig gebied Tot leden van het bestuur der verceniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer zyn gekozen de hceren A. Wagemaker, G. J. O D. Dikkers, H. Over, A. Langeveld en J. S. Dijt, die na eenige aarzeling de be noeming hebben aangenomen. Tot Hoofd Ingelanden der 30 gemeenschap pelijke polders zyn gekozen de heeren J. N. Kikkert en J. D. Roeper met 333 en 251 Btemmen. Op den heer M. Langeveld werden 201 stemmen uitgebracht. Het aftredend lid, heer C. B. Bakker, overleed op den dag der herstemming. Naar aanleiding van een verzoekschrift aan den Minister van Waterstaat, om tot opruiming over te gaan van een hinderlijk voorwerp op den zeebodem, niet ver van de haven, welk voorwerp gevaar oplevert voor diepgaande schepen, heeft onder toezicht van een ambtenaar van 's Rijks Waterstaat reeds een onderzoek plaats gehad. Men is er echter niet in geslaagd het hin derlijke voorwerp te vinden, zoodat binnen kort een nieuw onderzoek moet worden in gesteld. Anna Paulowna. Vergadering der afd. Anna Paulowna van H. M. v. Landbouw in Veerburg, op Maan dag 16 November. Na opening der vergade ring door den vice voorzitter, den heer J. Tijsen, lezing en goedkeuring der notulen, werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Een rapport over veeartsenijkundige hulp naar aanleiding van de beantwoorde vragen. II Drie brochures over stal- en melk hygiëne, met een vijftal conclusies, ontvangen van het Hoofdbestuur. Hierna volgde bespreking van den beschrij vingsbrief, die tot geen gedacbtenwisseling aanleiding gaf. De heer G. Geerligs achtte het wenschelyk dat in de afdeelingsvergade- ringen punten werden besproken, die, wanneer ze belangrijk genoeg werden geoordeeld, op den beschrijvingsbrief konden worden ge bracht. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen de heer C. Geer ligs. De heer Jb. Stammes bracht een uit voerig verslag uit van de algemeene verga dering te Texel. Van het Hoofbestuur was ontvangen eene lijst van sprekers met de te behandelen onderwerpen. De vergadering besloot de heer H. C. Reimers uit te noodigen. l)e rondvraag leverde niets op. Hierna sluiting. By de aanbesteding van schoolb-hoeften voor het volgend jaar is aannemer geworden de firma Trapman te Schagcn en van de leermiddelen vo„r het handwerkonderwys de heer J. van Nuland te Anna Paulowna. De brievenbesteller C. Smiers is voor den postdienst afgekeurd en zal dus worden ge- pensionneerd. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Uost-lndië. Vcrzcndingswcg. Datum der ter postbezorging. Tydst. der laat. busl a/b Postk. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Iloll. mail via Genua p. Holl. mail via Marseüle p.Fransche m.via Marseille p. Duitsche in. via Napels 27 Nov. 20 Nov. 24 Nov. Dec. 20 Nov. 2 Dec. Stadstijd. 7.— 'sav. 7.'s av. 7— 'sav. 3.30's nam 7. 's av. 12 's midd. Naar Palombang, Riouw, Lanka, Billiton en W. Afd. van Bornco p. Eng. mail via Brindisil 27 Nov. |A30'smor. p. Holl. mail via Genua 24 Nov. |7.— 's av. Naar Atjoh en de Oostkust van Sumatra: p. Eng. mail via Brindisileiken Vrijdag|8.3ü'smor. p. Huil. mail via Genua 24 Nov. |7.— 'sav. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam 26 Nov. |7.'s av. p. mail over Engeland 23 Nov. 7.— 'sav. p. mail via St. Nazaire 7 Dec. |7.— 'sav. Naar Curatjao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 26 Nov. p. mail via Southainpton eiken Dinsdag of Qucenstown en Vrijdag p. mail via Hamburg 29 Nov. (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius on Saba: p. zeepost via Amsterdaml 26 Nov. |7.— av. (alleen op verl. der alz.) p. mail via Southampton| 23 Nov. |7.— 'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal Vrijdag, 3.80 namiddags. FEUILLETON. EEN ERFOOM. De trein, die stil moest houden aan het kleine station Galesford, van waar een zytak loopt naar eenige dorpen en naar de hoofd stad van het graafschap, werd elk oogenblik verwacht. Een paar handelsreizigers, wier valiozen op een handkar geladen waren, stonden aan het eene einde van het perron in een, naar het scheen, aangenaam gesprek gewikkeld, want zij lachten telkens luid. Een heer, in een lange, donkere overjas gestoken, wandelde, terwijl hij een sigaar rookte op en neer. Hij tuurde scherp door den dikken mist, die de lyn tot op een paar schreden buiten het station onzichtbaar maakte. De losse kleeding, die hy droeg, deed geenszins afbreuk aan zyne voorname houding. Zijne oogen, die zoo verlangend naar den tuin uitzagen, waren lichtblauw, maar zyn door de zon gebruind gelaat was te donker voor zyn haar on knevel. Vyf minuten over den tyd, zeide hy tot een van de twee kruiers, die buiten wachtten. Dat gebeurt dikvryls meneer. Zij moe ten op de reizigers van Altenbourgh wachten. Van hier af wordt het een sneltrein. Let op myn goed. Het is in de wacht kamer, myn naam staat er op kapitein Lisle. Met den trein van zes uur twintig minuten ben ik terog, dan zal ik je een fooi geven. Dank je meneer. Ik zal er goed voor ZOT»»"». Twee uur vijftien minuten; de trein komt aanl riep kapitein Lisle uit, toen het gevaarte van nit het nevelachtig verschiet te voorschijn kwam. Hy naderde het perron en tuurde met aandacht in de wagens. In een waggon eerste klasse zat een jongedame. Lisle trachtte de deur te openen. Neem me niet kwalijk, mijnheer, merkte de beleefde conducteur op Dit is een dames conpé, in den volgenden wageu is plaats Goed, maar ik ken de dame. Zij zal mij wel toestaan, dat ik een eiudje in haar ge zelschap reis. Ah, kapitein Lisle, riep zy, vluchtig blozende, uit Ja natuurlijk. Laat hier geen vrouwen of kinderen in, voegde hij ffnisterend den conducteur toe, terwyl hij hem wat in de hand stopte. Alles in orde, mijnheer, zei de conduc teur, stap maar in. Een schelle fluit en de trein zette zich in beweging. Ik hoop, dat gy mij deze vrijpostigheid wel zult willen vergeven, maar daar ik geen kans zag u nog te zien, nadat het telegram kwam, heb ik getracht u op deze wyze nog even te spreken. Hij maakte zijn jas los en zet(e zyn muts af, waardoor een hoofd met gekruld bruin haar en een flink gelaat te voorschijn kwamen. De dame was men kon dit reeds zien, ofschoon zy in een hoek van den wagen gedoken zat boven de gemiddelde lengte. Haar oogeR, donker grjjs en hare wenk brauwen waren veel donkerder dan 'tbaar, dat bewonderaars goudblond, kwaadsprekers rood noemden. Er bestond grond voor beide meeningen, want het verschil in kleur tus schen hare zonnige lokken en haar byna zwarte wenkbrauwen en wimpers trof dan ook gewoonlijk allen, die haar voor het eerst zagen. Haar gelaatskleur wa3 blank, geheel in overeenstemming met de kleur van het haar, en wanneer zij niet sprak, lag er om haar fijn gevormden, hoewel niet kleinen mond, eene trotsche, voorname uitdrukking. Toen Lisle tot haar sprak, kwam er een lichte glimlach op hare lippen en zeide zij op vricndelijken toonIk heb u niets te vergeven; gy zijt integendeel wel goed, dat gij u de moeite hebt willen geven. Ik dacht, dat u op dit oogenblik reeds op het kasteel te Chilleworth zyn zoudt, daar gy zoo vroeg vertrokken zyt. Ik vertrok op dit buitengewoon vroege nur om nog een onderhoud met u te kunnen hebben Waarlijk 1 Weder bloosde zy, nu wat minder dan den vorigen keer. Ja, hetgeen ik moest zeggen, zal u allicht grieven, want ik moet mij bemoeien met zaken, waartoe ik zeker geen ander recht heb, dan mjjne oprechte deelneming in uw persoon. Alleen mijn innige spijt, dat de fortuin u zoo onmedoogend zou bejegenen, dwingt my er toe, my aan het gevaar bloot te stollen, misschien eene dwaasheid te be gaan. Ik begryp u niet! Ik heb een voorge voel, dat er iets achter die plotselinge on- gesteltheid van mijne grootmoeder schuilt, dat ik niet geheel begryp. Iedereen scheen om mijnentwil bedroefd en lady Mary, die de goedheid-zelve is, zcide, dat zij vreesde, dat grootma een groot deel van haar geld verloren had Vertel my, wat gij er van weet. Ik wenschtr wel, dat ik den tegen- woordigen staat van zAken niet kende, en ook dat uwe oogen. niet zouden verraden, dat gij den geheelen nacht gewaakt hebt. Weer lachte zy, maar nu eenigzins zenuw. achtig. - Inderdaad, ik kon niet slapen Ik werd gekweld door de herinnering aan mijn veel- -uldig gekibbel met grootma die waarlyk veel van mij houdt, en steeds heel goed voor my geweest is. Ik zal trachten het verledcne weer goed bij haar te maken. Ik kan mij voorstellen, dat mevr. New- burgh met een ijzeren roede regeert, zeide kapitein Lisle, maar ik geloof tevens, dat gij een niet al tc zachtzinnig onderdaan zijtIk vrees, voegde hij er ernstige verandering haar en u wacht. De speculatie, waarin zij haar geheele kapitaal belegd heeft, is mis lukt ik vrees dat zij alles verloren heeft. Hoe weet gij dal? Sir Robert Everard vertelde mij gisteren al de bijzonderheden, nadat de heeren de rookkamer verlaten hadden. De procureur van mevrouw Newbnrgh is ook de zijne. De plotselinge schok was te hevig voor haar gestel en had een aanval van koorts ten gevolge Gelooft gij dan, dat wij geen geld meer over zullen hebben Ja, Everard sprak openlijk met mij over de zaak, wel wetende hoeveel belang ik in u stel, iels waarvan gij, naar ik hoop, ook overtuigd zult zijn. Wij zijn altijd goede vrienden geweest, antwoordde zij. Ja, en juist ter wille van die vriend schap wijk ik van mijn gewoonte af, door mij in zaken te mengen, die niet mij alleen betreffen. Wilt gy wel gelooven, dat ik den vorigen nacht even slapeloos doorgebracht heb als gij? Mijne verbeelding neen, ik heb niet veel verbeeldingskracht mijne ondervinding schilderde mij al het bittere van uw lot af. Ook ik heb moeilijkheden gekend geldelijke moeilijkheden, en armoede is nog duizendmaal erger voor een vronw, een trotsche vrouw, zooals gy. Voor u bestaal niet do uitweg, dien een man in e.ne goede betrekking kun vinden. Ik hoop voor my zelf spoedig werk in Indië te vinden. Maar vrouwen kunnen toch ook werken, zeide zy verwonderd. Laat mij uitspreken. Ik ben op weg door tc kollen gelijk een dwaas. Maar ik ken het leven cn ik moet u de oogen openen. Nadat sir Robert Everard mij alles verteld bad wal hy wist, ging ik naar mijn kamer, en Waring, die over een avondblad inge sluimerd was Wist hy ook van ons ongeluk? viel Ella hem met een licht opkrullen van de lip in de rede. Ja, maar dit behoeft u niet onaange naam aan te doen. Waring volgde my en vroeg mij om een kort onderhoud. Gy weet hoe beschroomd en onhandig hy is Waar lyk, ik was verbaasd over zyn verstand en bespraaktheid, ik bid u, hoor mij tot het einde aan. Hy zeide, dat hy my wilde om raad vragen wel wetende, dat ik op by- zonder goeden voet met mevrouw Newburgh en u gestaan heb; in het kort, by vertelde mij hetgeen ik reeds giste dat hij wanhopig verliefd op u is, dat hij vreesde, dat gij geen grooten dunk van zijn persoon hebt, en vervolgens vroeg hy mij of ik hel onder deze omstandigheden raadzaam voor hem achtte aanzoek om u te doen. Hy zeide, dat het hem innig .eed deed, dat gy van alles wat u gemak of genot kan vorscbaffen, verstoken zult zijn. Ik moet b'kennen: hij sprak geheel als een heer? Het is wel vreemd, dat hij juist u om raad vroeg, riep zy met een nadruk, waar van zij zichzelve onbewust scheen. Ik geloof niet dat dit zoo vreemd is, antwoordde hij met een gedwongen kalmte, terwijl hij do verandering in hare gelaats kleur gadesloeg. Wjj zyn goede vrienden geworden. En wat hebt gij hem geraden? Ik raadde hem de kans te wagen, en ik heb dezo gelegenheid gezocht om u oen raad te geven zijn aanzoek aan te nemen. O! riep de jonge dame, snel haarzak doek naar haar voorhoofd brengende. Het is zeker Oostewind, ik voel een hevige pyn aan dezen kant van mijn hoofd. Zoudt gij dat raampje dicht willen maken? De pyn was zoo hevig, dat haar stem er onvast door klonk, by gehoorzaamde en ging toen voort: Waring is geen slechte kerel en hij is rijk, zeer rijk zelfs, om het even of die rijk dom van tongen of onden datum is. Hij schynt dommer dan hij is, hoewel domheid geen bezwaar uitmaakt in een echtgenoot. Hy aanbidt u maar hij is een beetje bang voor n, zoodat gy het gezag moogt voeren, evenals uw grootmoeder. Later zult gij mij zelfs dankbaar zyn voor dezen raad. Daardoor zult ge al het schrikwekkende van een deftige armoede ontkomen; doch gij moet niet dralen zijn aanzoek aan te nemen. Wa ring, ging hy voort, is een schuwe vogel; wanneer gy onvriendelijk jegens hem zyt, zult ge hem op de vlocht jagen, doch zoo ge hem eenvoudig belooft, dat gij zyn vrouw wilt worden, behoeft ge overigens geen ge negenheid te veinzen. Hij heeft een grooten dunk van uwe oprechtheid en deugden. Hy zal u zyn vertrouwen schenken, en wanneer ik dan, na een paar jaren rondgezworven te hebben, terugkeer, zal ik, naar ik hoop, u wederzien als het hoofd en het sieraad der gezelschappen, waartoe gij zoo geschikt zyt. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1