KLEINE COURANT 'f Wüegenri Blaadje woor Meiti&r, lox&i, WieHngen au Anna Paulowna EEN ERFOOM. No. 3733 Woensdag 25 November 1908 36ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTs Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 11 Zondagsblad 371 45 f0.75 5 Modeblad 'Muzik. Bloemlez. 55 60 65 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.90 f 0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN i Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Uit bet Buitenland. liet heeft de opmerkzaamheid getrokken, dut liet antwoord van Keizer Wilhelm op Biilows besprekingen niet in den Rijksdag is meegedeeld, doch alleen in de Reichsanzeiger stond. Want algemeen werd de mededeeling in don Rijksdag verwacht. De ,Vos Ztng' schijnt cr meer van te weten. Die medcdeeling zou werkelijk geschied zijn, zegt het blad, maar de president had na zijn besprel met prins Von Biilow de voorwaarde ges dat de Rijksdag eenvoudig kennis zou nemen van du verklaring, zonder daaraan een debat te verbinden. De sociaal-democraten nu hadden, naar het schijnt deze voorwaarde niet willen aannemen, maar verklaard, dat zij het voorstel zouden doen om do verklaring in discussie te brengen. En dat zou dan de reden zijn dat de mededeeling achterwege bleet. 't Had aardig kunDen worden anders Wel zou de meerderheid om het Rijksbelang zich hebben neergelegd bij de verklaringen, doch een sterke minderheid hadden wellicht gezegd aan Bülow. .Weer terug naar baas eu zeg dat we met dat antwoord niet tevreden zijn". In Hamburg bljjft misnoegdheid heerschen over hot gebeurde, ook na de verklaringen van Bülow in den Rijksdag. Vrijdag word er een zeer druk bezochte vergadering ge houden van de vereenigde liberalen, waar door dr. Braband en dr. Potersen de per soonlijke regeering vau keizer Wilhelm onomwonden werd gehekeld en ten slotte een motie werd aangenomen, waarin de eisch werd gesteld, dat de rechten en de macht van het volk zouden worden uitgebreid en dc hoop werd uitgesproken dat alle vrijzinnige partijen zullen blijven strijden voor demo cratiseering van den Staat. Bijzonder leven dige toejuiching oogstte een spreker, die voorstelde dat de burgerij van Hamburg bij het eerstvolgend bezoek des keizers bij wijze van betooging zich niet op straat zou laten zien. Zou de Keizer al wat voorzichtiger worden Reuter berichtte dat bij bet Zaterdag te Berlijn gevierde eeuwfeest der Pruisische gemeentewet, dc Keizer een hem door den Rijkskanselier ov er handig de redevoering voor las. Z. M. zeido dan „liet met het toeBtaan van zelfbestuur door myn voorvader aan zyn volk gegeven bewijs van vertrouwen en liet daaraan ver bonden beroep op de geestelijke en zedelijke kracht der burgerij beeft ryke vruchten ge dragen. Ik heb het vaste vertrouwen, dat de band van trouw en toewyding, die van oudsher koning en burgerij, vorst en volk zoo nauw verbond, steeds onbreekbaar zal blijken. Opkomende wolken zullen nooit scheidend hun schaduw werpen tusschen den Keizer en zijn volk". De Keizer eindigde met de woorden „Uod zegeue mijn hoofdstad Berlijn De Tsaar heeft dezer dagen den Doeraa-- president Chomjakof in een langdurige audiëntie ontvangen en hein bijzonderheden gevraagd over het arbeidsprogram van de Rijksdocma en voornamelijk over het verloop vau liet agrarisch debat. Het bleek, dat de Tsaar groote belangstelling toont voor de behandeling der agrarische quaestie, en dat hij van Chomjakof do belofte eischte, dat het wetsontwerp tot regeling van het uittreden uit de akkergemoenachap en tot overgan* vau liet gemeenschappelijke tot bet particuliere grondbezit zou worden aangenomen. In den Balkan is 't nog altijd roerig daarbij de verschillende partijen verdenken clkaur onrust te stoken, een uitdagende houding aan te nemen, spionnen ter verken ning uit te zenden en meer dergelijke dingen, waarvan kijvende partijen elkaar gewoonlijk beschuldigen. Zoo lezen wij in de jongste dagen wer den iu Servië een groot aantal Oostenrijkschc oliiciercu aangehouden, die in allerlei vei- inommingen door het land trokken, daar pho- tograiische opnamen deden, schetskaartjes maakten enz. En daartegenover: Een groot aantal kanonnen en een belangrijke hoeveel heid ammunitie zyn te Petcrwardein aange komen. Aan het fort wordt druk gewerkt. Tusschen Bulgarije en Turkije gaat het beterEr behoeft over niets anders meer onderhandeld te worden dan over de naas ting cn het recht van exploitatie der Oriënt- Spoorwegen, daar de beslissing over andere kwesties tot een later tijdstip moet worden uitgesteld. Daarentegen heerscht tusschen Oostenrijk en Montenegro weer minder goede verstandhouding't Gerucht liop dat ecu viertal Oostenrijkschc oorlogsschepen nuar Cataro zouden vertrekken. In Oostenrijk is men ook zeer ontevreden over do boycotbeweging tegen do Oosten rijkschc waren in Turkije. Oostenrijk heeft zelfs te kennen gegeven, dat het geen onder handelingen wenscht aan te knoopen, zoolang die beweging niot onderdrukt is. In Turksche staatkundige kringen wordt verklaard, dat het heil van Turkije afhankelijk is van de conferentie Turkije heeft vele wcnschen, die Oostenrijk kan vervullen en daarover wil de regeering te Konstantinopel gaarne onder handelen. Uit de verschillende berichten in de En- golsche bladen blijkt wel dat de toestand ln Britsck-Indië ernstig is. De ouderkoning, lord Minto, die in Indié reist, zal zoo spoedig mogelijk naar Calcutta terugkeeren. De Brit- sehe ambtenaren wagen zich niet meer on gewapend in het openhaar en de Europcc- scho vrouwen zijn zonder bewaking niet meer veilig; dat bewijst wol dat men op een vul kaan wandelt, meent een schryver in dc .Daily Mail." De Westm. Gaz.' laat een waarschuwend woord hooren Euergie en kracht zyn vooral noodig, zegt dit blad, en ongetwijfeld zal er nieuwe wetgeving noodig zijn ter bestrijding van samenzwering en ongeregeldheden.Maar we moeten zorgen verschijnselen niet te ver warren met oorzaken, en wij moeten vertrou wen op de staatsmanswijsheid van lord Minto en lord Morley in een toestand, die vol is van moeilijkheden en zeker niet vry van gevaar*. Bij de terechtstelling van den moordenaar van den Hindoe Kanuï in de Alipoer-gevan- geni8 te Calcutta waren uitgebreide politie maatregelen genomen. Ongeregeldheden kwa men niet voor. Om oproerige betoogingen hij de begrafenis te voorkomen, werd hot lijk verbrand. Ondanks den tegenstand der georganiseerde drankhandelaars en -fabrikanten heeft het Engelache Lagerhuis de nieuwe verscherpte drankwet met zeer groote meerderheid aan- gouomen, n.1. met 350 tegen 113 stemmen. De besprekingen hebben 25 dagen geduurder werden echter geen ingrijpende veranderin gen gebracht in de voorgestelde bepalingen. Het is nog niet zeker welke houding het Hoogerhuis tegenover het ontwerp zal aan- Nieuwsberichten HELDER, 24 November. - Naar aanleiding van een oproep van het Bestuur van .Helders Belang" wuronjl. Zaterdagavond in de bovenzaal van café Central"' ruim een honderdtal personen bijeengekomen, vertegenwoordigers van plaat selijke vereenigingen en particulieren. Het doel dier bijeenkomst was het houden oener bespreking over de oprichting van een hulde blijk voor wijlen den heer Jaring. De heer L. H Fecnders, die de leiding der vergadering op zich had genomen, sprak ter inleiding een openingswoord en deed daarbij uitkomen het groote verlies, dat de gemeente geleden had door het afsterven van den lieer Jaring, die zich door zijn sympatiek karakter, zijn welwillendheid en eenvoud zoovele vrienden had verworven Spreker meende uit de groote opkomst te mogen afleiden, dat allen behoefte hadden uiting te geven aan de vriendschap, die zy den afgestorvene toedroegen door een gedenktee- ken ter zijner eer op te richten. Daarna werd overgegaan lot het bespreken van de wijze, waarop de nagedachtenis van den overledene kon worden gehuldigd De een stelde voor een waardig gedenk tecken op zijn graf te plaatseneen ander wilde het nieuw aan te leggen plantsoen bij het station den naam geven van Jaring-purk en aldaar een blijvend, monumentaal aan denken oprichtcu, dat iedereen telkens aan Jaring herinnerde en tevens een sieraad vooi de omgeving kon zijn; een dordo gaf in overweging in het Raadhuis een buste van den afgestorvene te plaatsen De verschil lende plannen werden nader besproken, maar een bt-puald besluit kon te dien opzichte niet genomen worden, omdat men in overeen stemming met de wenschen der familie wenschte to handelen en men rekening diende te houdon met de bijdragen, die zouden inkomen Men besloot een comité samen te stellen, <lat zich zou belasten met de inning der bijdragen en dat een bepaald plan zou voor stellen. Verder bepaalde men, dat in dit comité zitting zou hebben één lid van elke vcreeniging, die vertegenwoordigd was, het bestuur van .Helders Belang' in zijn geheel en eenige personen uit de burgerij, geen vertegenwoordigers van een of andere ver- eeniging. Het comité wen! uldus samengesteld „Heldors Belang* (L. II. Feenders, W. Biersteker, KI. F. Oortgijsen, J. v. Willigen, H. Biihse), gyran. vereen. .Oefening kweekt kunst* (T. Kemp), veroeniging .Ambachts school* (R. Kastel ij n), vcreeniging .Fröbel' (H. Roukens), N. 11. vereeniging .Het Witte Kruis" (G. de Ven), Liber. kies vereen. .Hel der* P. de Geus), Hcldersclie Wijkverpleging (M. Wijt), Bond v. Ned. Ondorwyzers (T. vau Hcusdon), Ned. Ond. Genootschap (later aan te wyzen-, Brandraad (P. Verhey), ond. ofi. vereen. .Vaderland en Oranje' flater aan te wyzenZiekenfonds - Helpt Elkander* (II. Bomhofl'), Bond v. Oud-Onderofficieren (H. de Bie,-, Israëlitische Gemeente (Ph. L. Vrieslander), Bond v. Staatspensionnecring (K. Visser), Loodsenvereeniging .Rechtdoor Zee" i.J. Klijn), benevens de hoeren E. J. Bok, C. de Boer Jr., B. Oudkcrk, M. Klop per en T. Bicgel, bovendien zal nog een be woner van Koegras cn Huisduinen uitgenoo- digd worden in 't comité zitting te nemen. Hierna werd do vergadering gesloten. De Gezondheidscommissie wenscht, naar aanleiding van cenige haar hekend gewor den feiten, langs dezen weg opnieuw do ingezetenen onzer gemeente to waarschuwen tegen hot drinken van ongekookte melk. Het was haar ter oore gokomon, dat som mige vcohouders in den omtrek de koeien, wier melk to slecht was voor do kausfahrick, aan inolklevorauciers in deze gemeente verkochten. Een onderzoek naar de ulhier verkochte melk ingesteld, leverde inderdaad bij sommige leveranciers verdachte verschijn selen op. Do commissie richtte tot hen eene waarschuwing. Een hunner verleende haar zoodanige medewerking, dat zij de melk der koeien afzonderlijk kon onderzoeken. Opgrond van dat onderzoek wees zij zeven koeien als verdacht aan. Het onderzoek van dcu vee arts toonde daarop aan, dat van deze zeven kooien vyf ziek waren, n.1. twee inet ont stoking dor uiers, tién mot slechte melk uit één speen, een met tuberculose cn een ver dacht van tuberculose. Door het ontbreken van wetten of ver ordeningen, die het verkoopon van melk van zieke kueien verbieden, kou de Commissie niet anders doen, dun er bij den veehouder op aundringen, dc melk van deze kooien niet meer te vorkoopeu. Twee andere veehouders, eveneens aan geschreven, lieten niets van zich hooren, zoodat het vermoeden alleszins gewettigd is, dat zij ook zieke koeien in hun stal hebben. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de melk van zieke koeien, vele bacteriën bevat, die voor onze gezondheid govaarlijk zijn Koken van deze melk, hoewel gceno in alle opzichten afdoende beveiliging, is toch ullesziiiB raadzaam. Zoolang dus hier geenc verordening bestaat, die der. verkoop van dergelijke melk verbiedt, houdo men zich aan den regel: Drinkt nooit ongekookte molk! Helder's Gemengd Koor. Zaterdagavond gaf .Helders Gemengd Koor" onder directie van den heer G. II. J. v. d. Bogaerde een concert voor leden en genoodigden in Casino. Voor de pauze zong het koor een viertal liederen, die algemeen in den smaak vielen, vooral 4 en 5, „De Heem'len roemen" vau Beethoven en .Boven de starren' van Ilaydn. Na de pauze gaf het koor nog een tweetal nummers die naar verdienste werden gewaardeerd met luid ap plaus. Ter afwisseling gaf de heer Luca een viertal nummers voor viool onder pianobe geleiding van den heer Willem Boon. En zeer aangenaam was deze afwisseling want de heer Luca is zijne viool wr-l meesterhij speelde de nummers keurig mooi. De directeur zelve zong een drietal num mers hij beschikt over eêne krachtige tenorstem die hij goed binnen zyn hereik heeft getuigen de fraaie afwisseling van zacht en sterk. Het stormachtig applaus dut hij oogstte noodzaakte hem lol een bisuummer „Al in de plantage, daar is er een kroeg". Er werd in de pauze eene collecte gehouden voor een tuberculoselijder hier ter plaatse die f 10.03 opbracht. Ook dat was aardig van 't Koor: weldoen bij vermaak. Raad van Beroep. Voor do jaren 1009, 1910, 1911 zijn be noemd tot leden vau den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering te Haarlem) m. de Heeron: J. Bakker Dz., E. J. Bok, W. 14. Zits en P. P. Hartendorf en tot plaats vervangende leden A. Koril Jz, en G. J. Fcijen, allen alhier. Nachtverblijf voor landloopers. Men weet, dat aan liet Utreclitsch politie bureau des avonds de toeloop van landloo pers overstelpend is. Zéé zelfs, dat de ge meente een nieuw lokaal heeft moeten be schikbaar stellen om deze ongelukkige» to overnachten. Vrijdagnacht was het voor 't eerst ter beschikking. En geen plaatsje bleef onbezet. Twintig klinkerpoetsers sliepen er in een heerlijk verwarmde localiteit. Als deze voortreffelijke qualiteit van het lokaal onder heï zwervende gilde bekend ge raakt, zal de klandizie nog wel stijgen Een Amerikaansch huwelijk Men schrijft uit Winschoten I Iemand uit de prov. Groningen, reeds vele (jaren in Amerika verblijvende, had liet er [dezer dagen op gezet, dat hy wilde gaan huwen met een vrouw uit het moederland. Familie en kennissen in't Oldambt worden ermee in kennis gesteld, doch 't was moeilijk iemand te vinden die om hot huwelijksleven den verren tocht over den Oceaan wilde aan vaarden. Zoo is 't gebeurd, dat eerst na 3 in. nadat, do vrijo overtochtskaart was gezonden, iemand een jonge deern uit Midwolde (Oldambt) het besluit nam van hier te vertrekken en werd zo in 't bezit gesteld van de kaart, waarmee ze Chicugo zou kunnen bereiken. Vry dagmorgen vertrok zc van ons station naar haai aanstaanden echtgenoot, dien ze nog nimmer had gezien, ja er zells geen briefwisseling mee had gehad. Nederland en Venezuela. Dc Ncw-York Herald verneemt uit Wil lemstad, dat op Bonaire een Venezoluansch zeilschip, de .Fred is aangekomen, die de tijding bracht, dat in het oostelijk gedeelte van Venezuela de revolutionnaireu aan Cas- tro's mcalit ontsnappen. In liet westen vau Vonozuela zijn vele oproerlingen gevangen geuomcu. Het handelsverkeer met Maraeaïbo is ge heel afgebroken. 0e ramp te Hamm. Uit Dortmund wordt bericht, dat in 6 druk bezochte vergaderingen van mijnwerkers het ongeluk in de Radbod-mijn werd besproken. De vergildering te Dortmund werd bijge woond door 3000 arbeiders. Er werd een motie aangenomen waarin geprotesteerd wordt togen het streven om ook thans weder, zelfs voor een aanhang is gemaakt met het onder zoek, naar de oorzaken der rampen, de auto riteiten van alle schuld vrij te pleiten. De vergadering achtte dit een beschimping vau dc doode kameraden in "de schueht Radbod enjwas van oordeel, dat het mijubcstuur naast de verantwoordelijke directie in staat vau beschuldiging moest worden gesteld, daar alle mijnwerkers van ervaring eenstemmig van oordeel waren dat zoo'n ramp onmoge lijk zoude zijn, waneer de wettelijk voorgo- geschreven bepalingen in acht waren geno men. En daaroin wordt uan Rijksdag en bondsraad de eisch gesteld een rijksmijnwet in te dienen, die rekening houdt mot de eischen van de moderne mijnindustrie. Eeu mijnwerker, zekorc Karl Meijer, die tegen een berichtgever van oou Diiitsche krant bezwarende mededcelingeu tegen liet bestuur vau de Rudboduiyn hij ilumm had gedaan, is door de justitie onder code ge hoord. Volgens hut verslag in het hlud, hud Meijer beweerd, dat er in de mijn twee dagen lang geen wuteraanvoer was geweest en men dientengevolge niet, ter voorkoming vun kolenstolöutplollingen, had kunnen sproeien. Ouder zijn eed heeft Meyer zyne heweriiigeu niet gehundhaufd. Hij zeide, dat hij het enkel van hooren zeggen wist. Een tweede mijnwerker, genaamd Gard, die iets dergelijks verteld had, trachtte aan een verhoor te ont komen, door zich naar olders te hegoren. De justitie achterhaalde hem echter aan het station rau Hamm. Men weet niet, wat hy bij het verhoor heeft verklaard. Ho'landcr, de inspecteur van het mijnwezen te Hamm, ontkent verder, dat beambten of werklieden vun do mijn hem gewaarschuwd hebben, dut zij de verantwoording voor de besproeiing niot meer op zich konden nemen, omdat zij onvoldoende was. De Hudson-Fultoofeesten. Zooals men weet, brengt het rllbld." in herinnering zullen in September 1909 te New York de Hudson-Fulton feesten ge vierd worden en heelt ziel» naar aanleiding daarvan een Nedorlundsche commisie, onder beschermheerschap van Z. K. II. dun 1'rins der Nederlanden, gevormd om het schip de Halve Maan'" ten geschenke uun te bieden, een reproductie van het vaartuig van dien nautn. hetwelk aan Henry Iiudson door .de Bewindhobberen van de Oost-Indische Com pagnie," de Camer voor Ainstordum" ter be schikking werd gesteld en waarmede hij op 9 September 1609 hy Manhuttun-eiland, het tegeuwoordigo New-York, den stroom opvoer, welke naar hem de Hudaon-River is genoemd. De „Halve Maan", aldus hot „Hbld"., wordt op s Rijk Marinewerf te Amsterdam gebouwd. 29 Octoher jl. werd de kiel gelogd en einde Mei zal het schip gereed moeten zijn. De vorm vun het jacht, dut op het oogenblik nog slechts in do houten werk- spunten staat, is reeds te zien. lletjuohtde Halve Maan"zal oen driemaster zijnde fokke- en de groote mast zullen ra's en strengen, de buzuunsmast zul een latynsch zeil voeren. Het zal 63 Amsterdamsclie voet lang, pin». 17 voot breed zijn, en, gelijk in de boeken van de Oost-Indische Compagnie vermeld staat, 40 last (80 ton) groot wezen, liet zal vier kanonnen voeren, twee zware en twee lichte stukken. Het geheel wordt van eikenhout gebouwd. De „Halve Maan" zal een zeewaardig schip wezen, doch met het oog op den korten tijd, die nog rest, zal het niet naar Amerika onder zeil gaan. Daar het ook niot gesleept zal worden en men geen gevaar wil loopen dat het verloren gaat, zal het vuurtuig zoodra het gereed is, nuar het .Hbld. verneemt, van Amsterdam worden vervoerd naar Rot terdam, om als deklast op een dor booten van de Holland Ameriku-lijn naar New- York overgebracht te worden. De cullinan. De Cullinan-steeuen zijn, naar het Illdari meldt, Zaterdagmiddag door detective» vun Scotland Yard iii een automobiel naar Wind- sor Castlo gebracht en door de vier ge broeders Asschcr, die door den Koning op het kasteel waren ontboden, aan Zijno Majes teit aangeboden. Het Hblad is thans in de gelegenheid op grond van authentieke gegevens mede te doelen hoe do .Cullinan' en de overige kroonjnweelen van Amsterdam naar Londen zijn vervoerd. Het blad meldt: Toen alle steenen gereed waren werd het, llof te Londen ervan verwittigd. Daarop kwam de vertegenwoordiger de» Koniugs naar Amsterdam. Het laatste officiccle docu ment van het volledige lijstje steunen van den „Cullinau* werd deer notaris fnr. II. Wertbeim opgemaakt cn nu kwam de groote quucstic van het vervoer van den millioenen- schat ter sprake. Gewoonlijk worden diamanten aangcteckend por post vorzonden, muur voor dit geval vond men het te gevaarlijk. Raadzamer was het de diumanten persoonlijk over te brengen, en besloten word dit op Donderdag 5 Nov. j.l. te doen. Den morgen van dien dag zien wij cenige lieercn der firma vroeg op dc fabriek iu do Tolstraat te Amsterdam komen, alsof het een gewone controle gold. Zy constateerden dat do werklieden op tijd waren enz., om geen argwaun to wekken. Nadat do steenen uit ,de safe gehaald en in de zakken der hoeren geborg' n waren, stapte het drietal weer gewoon de deur uit. Eenmaal uit hot oog der fabriek liepen zij met snellen pas naar het rijtuig, dat om den hoek uan den Amsteldijk gereed stond, en een oogenblik later reed dit in snel tempo door cenige rechercheurs te fiets gevolgd naar het Centraalstation. Hier voegden zich bij de drie firmanten nog cenige heeron dor firma Assclier iu gezelschap van den in specteur der Amaterdnmscho recherche E. J. Pateer eu W. M. Mareus. Alle heeren waren met geladen revolvers van zwaar kaliher gewapend. In een gereserveerde coupé van trein 8.20 naar Brussel werd plauts genomen. Te Brussel moest even gewacht worden op dc communicatie met Buulogne-sur-Mcr cri van hier werd, weer in een gereserveerde hut naar Folkcstonc overgestoken, verder per trein naar Londen (Charing Ciuss', waar men zonder incidenten, maar na een spannende reis |te 10.45 des avonds van den 5en Nov. arriveerde. Alle» was oehter voor de reis te voren in het geheim gearrangeerd, zoodat incn overal de noodige voorzorgsmaatregelen genomen en appartementen gereserveerd zag Aan het Charing Cross-Station te Londen stonden twee auto's voor het gezelschap ge reed. Zonder een minuut oponthoud werd deor de drukke wereldstad naar een der groote bankinstellingen gereden en eerst toen do heeren Asschcr iu dc safe den schat veilig opgeborgen hadden, kon het gezelschap een zucht van verlichting stuken ende revolvers ontladen Hoe onwaarschijnlijk ook, toch waren van de Londcnscho gehuimo politie nog verschil lende maatregelen uitgegaan, om tegen een eventucelcn overval to waken. Op verscha lende plaatsen langs don weg van Charing Cross tot de bedoelde bankinstelling had zij posten uitgezet. Londen, 21 Nov. Do gebroedcr Asschcr en twee heeren Levy hebben hedenmiddag drie uur dc verzuincling Cullinau-diamauten op Windsor Castle aan den Koning afge dragen. Do heer Assclier bood ook een album aan, bovatende photograllache utdecldcclingcu vun het guheele proces van kloven alsmede een op een gouden voetstuk gemonteerd model in bergkristal van den oorspronkelijker! Cullinan. Z. M. zeide, dut het kloven van don steen de verwachtingen heeft ovetrollenhartelijk wenschte du Koning do heeren Asschcr geluk met hun werk, dut de prucht van dun steen waardig iu. De Koningin deed dc twee groote steenen van don Cullinan aan, welke in een platimi- mouleeriiig zyn gevat. De Nederlandsche hoeren waren getroffen door de hartelijkheid van den Koning, die anderhalf uur met do levendigste belangstel ling luisterde naar du verklaringen die de heer Asseher gaf over de verschillende trap pen van kloven en slijpen. De hoeren bleven do thee op Windaor Castlo gebruiken. Paragraafteekens en N's te weinig. De laatste lijst der Nederlandsche diploma tieke cn consulaire umbtcnaren in het buiten land telt 'n 600 namen. Met een parugraufteekeu zijn aangeduid de Nederlanders onder hen, er zijn er goed geteld 123. Aan de ambtenaren met een N achter hun nuain kan in hel Nederlundsch geschreven worden. Hun aantal bedraagt 241. FEUILLETON. Misschien wilt ge mij alsdan voor mijn bui tengewone onbaatzuchtigheid opnieuw uw vriendschap en vertrouwen schenken. Terwijl Lisle sprak had zijne gezellin haar reiszak geopend en daaruit een flacon eau de cologne gehaald. Zij deed een paar druppels op haar zakdoek, dien zij tegen haar voor hoofd legde. Zoo, zeide zij, nu gaat het al beter Het is waarlijk heel lief vau u, dat gij u al die moeite voor mij geefthet is meer dan ik kon verwachten. Gij behoeft u intussehen niet zoo in te spannen, om mij te overreden. Ik heb waarlijk geen afkeer van den heer Waring, integendeel, hij is niet onhandelbaar, hij ziet er ook volstrekt niet slecht uit, wat erg jeugdig misschien, doch dit is eeu gebrek dat vanzelf verbetert. Ik dacht niet, dat hij op mij zyne keus zou laten vallen, ik hen u waarlijk zeer verplicht, dat gij mij geraden hebt, den schuwen vogel niet op do vlucht te jugen. Een goed voorkomen, een fortuin daarby, treft men waarlijk niet altijd in een persoon. Ella sprak dit op langzamen toon; terwijl zij hare oogen op Lisle gevestigd hield. I-let verheugt mij zeer, dat gij myn raad zoo verstandig opneemt, antwoordde hij, zijne Verwonden»!' uiet mneito ««n^-'irukkende. Wat het voorkomen betreft, dat is geheel een zaak van smaak. Ik voor mij houd niet van die reuzen, doch Wariug is in het ge heel zes of zeven jaar ouder dan gij. Ik ver zeker u, dat het voor mij eene grooto ver lichting is, nu gij u verwaardigt mijn raad aun te nemen, en dat gy mij niet bestraft voor mijn bemoeizucht Dat zou eene slechte belooning zijn voor uwe belaugelooze vriendschap. Ik ge loof dat velen u niet in staat zouden achten tot zulk eene Don Quichotterie, om een dame in nood bij te staan. Gy doet n zelf'onrecht. Vertel mij uu eens iets van uwe eigen plan nen. Mijne plannen, herhaalde hy op een anderen en minder vasten toon. Die zijn zeer eenvoudig. Mijn oom, generaal Forester, heeft mij eene uanstelling bij zijn stuf toegezegd. Hiordoor zal ik het beste deel van mijn leven in Shdië moeten doorbengen, maar ik zal van tijd tot tijd verlof krygen, eu zoodoende in omgang met de beschaafde wereld blyven. Dat zal hecrlyk zynEn hebt gy we zenlijk van die alledaugsche geldelyke moei lijkheden gekend, evenals andere mcnscben Ja, zeer zeker. H» zag zich onverwacht gerukt van zijn standpunt van verheven kalmtehet was ge heel buiten zijne verwachting, dat het mooie meisje, dat nauwelyks negentien jour oud was, hem van zyn stuk bracht. Dan hoop ik, dat zij voor altyd ver dwenen zijn, hernam zij op vriendelijken toon. Gij moet in Indië eene schatrijke inlundsclio vrouw zien te krijgen. Neen, toch niet! Ik zou minder goed willen zijn dan gij. Ik wonscl» u eene mooie, rijke vrouw. Waring is knap, of heter gezegd, hy zal mettertijd knap wor den. Ik geloof, dat gij goed voor uiij geko zen hebt. Ik heb in het geheel niet gekozen. Ik deed eenvoudig mijn best u to overreden geen goedo kuns te verwerpen. Meent gij hel ernstig Ik begryp u niet geheel, Ella Daar ik volgens uw wensch mijn naam niot lang meer moet dragen, zou ik hem gaarne nog zoolang mogelijk willen hooren hy klinkt wel zoo mooi als die van Waring dus noem iny mejuffrouw Joscolijii, als het u belieft. Ella wus nu ook een beetje opgewonden, een blosje verving hare buitengewoon hleeke gelaatskleur, hare groote oogen schitterden, en nu was zij het, dio het gesprek hoofd zakelijk uan dcu gang hield. Kapitein Lisle sloeg haar nauwkeurig gade. Haro houding was zoo natuurlijk mogelijk, terwijl de beslistheid, waarmedo hij in den beginne had gesproken, gehoed verloor. Zij vroeg hoeveel paarden Waring hield, en waar zy zouden woneu. Binnen tien iuinut*'» inoet ik afscheid van u nemen, zeide liij. Ik stap aan het eerstvolgend station uit, en zal daar wachten op den trein, die om vier uur vyflig naar Galesford gaat. Iloe vervelend, dat gij zoolang moet wachten. Gy hebt n waarlijk voor de vriend schap opgeofferd. Ja, antwoordde hij me: nadruk. Ik zou gaarne willen weten, of gij de opoffering wel ten volle op prijs stelt. Dat doe ik inderdaad. Mag ik u komen bezoeken, om te hooren, hoe hut u gaat Gy weet, dat hot cenigszins onzeker is, waur gij ons zult vinden. Ik vrees dat men in het werkhuis geen bezoekers toelaat, en daar zouden wij tocli heen kunnen komen, wanneer mijnheer Waring niet de goedheid heeft, in ons levensonderhoud te Het is te erg, da', die nieuwbakken rijkaards van alles het beste krygen. Zie daar zijn wij al aan het station. Wilt gij wel gelooven, dat het mij zeer hard valt, u goeden dag te moeten zeggen. Enfin, maar het is ook eigenlijk geen vaarwel, daar ik u in tien of veertien dagen zal weerzien Kapitein Lisle drukte haar de hand, die zij met trotschcn haast terugtrok. Een oogen blik daarna stond hij op het perron, nog een oogenblik en de trein was weder in bewe ging. Toen juffrouw Joscelyn uit het ge zicht verdween, zond zij hem eer» snibbig kushandje toe. De eenige reiziger, die uit stapte, gaf zyn kaartje en voor Lisle bleef niets ander3 over, dan op het vochtige kiezel zand heen en weer te stappen en over het zooeven gevoerde gesprek na te denken. Ik ben er goed afgekomen, dacht hy, doch zij nam mijne raadgeving anders op dan ik verwacht had. Ik had mij overprikkelde ge voeligheid, misschien ook wel tranen en wanhoop voorgesteld. Ik twijfel, of ik inynu mooie vriendin wel volkomen begrijp. Wat is zij mooi. Ik hud niet gedacht, dat zij zich zoo flink zou houden. Goede hemel, zij heeft mij bepaald overbluft door zoo da delijk mijn raad aan to nemen, maar ik go- loof, dat het een geduchte slag voor iiaar geweest is, want zij begon van mij te houden ik weet het, ik gevoel het en ik heb nooit meer gevaar geloopen ter wille va een vrouw een dwaasheid te doen, dan voor Ella. Maar daarvan kon niets komen. Het huwelijk is geen instelling naar mijn sinuak. Zelfs Ellas mooie oogen en andere bekoorlijkheden, (want zij is bekoorlijk) zouden na weinige jaren, misscli ien wel na weinige maanden hunne bekoring verliezen on mijne ge negenheid zou verkoelen, of zij zou het er voor houden. V rouwen zijn zou vreesel |jk oupractisch Intussehen reed Ella al verder en vorder in de duisternis. Nu zij alleen en onbespied was, liet zy huur zelfbedwang vuren. Inder daad gevoelde zy iets voor Lisle. Maanden achtereen waren zij suinen geweest en ge durende dien tijd had hij haar steeds gezocht Spoedig had hij zich het gezag van een ouderen broeder aangematigd. Daarbij had hij hare helungstelling opgewekt, want John Lisle was iemand van goede familie, een uitverkorene der dames en eeu flink cavulcrie- officier. Kapitein Lisle begon tc vroezen, dat hij te ver gegaan was ei» maakte zich ongerust over den tegenzin, dien hij zelf gevoelde om terug te trekken, toen de tijding vau me vrouw Newburgh's rampen en de bekentenis vun den jongen Waring hem uit den moei lijken toestund, waarin hij zich bevond, kwa men bevrijden. Nu viel uls het ware een scherp licht in Ellu's verontwaardigd hart, on du hittere waarheid trad met een voor haar zoo kwet sende duidelijkheid te voorschijn, liet was haar alsof zy bij het onderhoud tusschen Lisle met Waring aanwezig wus. Lisle had zonder twyfel ontkend, dat hij haar lot ziju vrouw hegeerde, cn koelbloedig Waring's voornemen goedgekeurd. Hij had zelfs uiet geaarzeld ziju medeminnaar aan te bevelen. Welk een tegenstelling met het tafereel, dat hare verbeelding haar tot nu geschilderd hud! Luie tevergeefs strijdende legen zijne liofdc voor huur, liet meeat van alles vreu- zeudo, dat huro bloedverwanten, of zy zelve hein geen voldoende party voor haar zouden vinden; van zyne opgetogenheid wanneer de tyd zou komeu, en zij hem kon toonen, hoe lief hij huur geworden was. En zie, nu de tijd der beproeving waa gekomen, was hij de eerste om haar uau een ander ai te stauu. Mevrouw Newburgh, zuster van de vroe gere en tunte vun den tegenwoordige» burg graaf bunderland, had in haar lang leven vele teleurstellingen ondervonden. Aanvan kelijk wees zij menig aanzoek van de hand, maar eindelijk huwde zij op vijf-en-dertig- jarigen leeftijd den knappen zoon van een grondbezitter in Yorkshirc. Hij bomindu cn vreesde haar te gelijk. Mevrouw Newbnrgh bezat eeu sterken wil eu een helder door zicht in zaken, en zij hield steeds het oog op haar klein fortuin. Haar cenige zoon trad in het leger en sneuvelde bij lukerinunn- Hare cenige dochter, die hetzelfde karakter had als haar vader, vatte genegenheid op voor oen oebekendon jongen Schot, die zij toevallig onder eeidgszin» romantische om standigheden in de berglanden ontmoet had. Mevrouw» Newhurgh verzette zich tegen zulk eene vernederende verbintenis. Zij bracht hare dochter vau de eene pliutls naar de andere en trachtte ten slotte haar te dwingen een rijken Engelsschinau vun beogen raug te huwen. Dit was te veel, zoodat het zwakke, eenvoudige, verschrikte meisje naar haar Schotsc-hen minnaar vluchtte. Hare moeder wilde niets meer van haur weten en zag haar nooit terug. Na dien tijd legde mevrouw Xewburgh er zich op toe, haur fortuin te vermeerderen door ie sparen en te speeii- lcercn, en daarvoor keerde zij naar Londen terug, waar zy weer deelnam aan het groote leven. De tijding van den dood harer dochter bracht weinig of geen verandering in hare levenswijze. Zy deed geen moeite met den treurenden echtgenoot in kennis te komen eu schoen geheel vergeten te hebben, dut zij ooit een dochter had bezeten. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1