Aan de Ledeü der Ned. flerv. Kerk. L. H. I. BREEDVELT, Marine en Leger. Bevordering enz. op 1 December 1908. BevorderdSergt.-konstabel v.k W. Wiggcrts tot konstabel-raagoor, Sergt-timmerman W. J. Nechus tot timmerman-majoor, Korporaal-konstabel W. F. l.alau tot sergt-konstabel, idem J. J. Mosios tot idem en idem J. Nu haan tot idemKorp.-Torped, G. v. d. Kooij tot sergt-torpedist enidem (i. Bouma tot idem; korp.-stoker 1ste kl. VV. M. Visser tot sergt.-stokeridem J. Wallast tot idem, idem J. Smit tot idem, idem J. J. Schoraakers tot idem en idem J. II. Stadtinau tot idem. Opgenomen in het v.k. O. O. Sergt.-konstabel P. J. v. d. Maat, idem A Burgos en idem L T. Slingerland sergt.-stoker G van Vliet en sergt.-iiminorman J. Schagen. Overgeplaatst. Bootsman v.k. L. Koppejau van Ws. Wo. •Van Galen". Overplaatsing van den bootsman M. H. v. Kooij van Ws. Wo. op »Van Galen»ingetrokken Stoomvaartberichten. STOOMVAAUT-MAATSCHAPPIJ NKUEBLAND. Celcbos, van Java n. A'tlam, pass. 1 Doe. K. d.Armi. Flores, van Java naar A'dam, pass. 3 Dec. Perim. Vondel, van Java naar A'dam, pass. 3 Dec. Perim. Koning Willem I. van Java naar A'dam, vertrok '2 Dec. van Lissabon. 1'iinor, van Java n. A'dam arriv. 3 Dec. te S Koninklijke Hollandschk Lloyd. Maasland, van A'dain naar Brazilië en Buenos- Ayres, vertrok '2 Dec. van Lissabon. Rijnland, van Amsterdam naar Buenos-A vres, arriv. 1 Dec. te Santos. ROTTERDAMSOIIË LLOYD. Tutmnun, van Java naai' R'dam. is '2 Dec. Kaap ricl Armi gepass. Kon. Wbst-Indisoue Maildienst. Prins Willem IV, vertrok 2 Doe. van Paramaribo naar Amsterdam. Prins Willem V, arriv. 30 Nov. van Amsterdam te Paramaribo. Marktberichten. Schagen, 3 Dec. Aangevoerd 12 paarden f60 a- 150, veulens f a ossen 1 0 a 0, 4 stieren f80 a 140, 0 duiven f0 a I', 15 geldekoeien f 100 a 1 CO, 40 vette id. f 180 a 270, 15 kalfkoeieu 1140 a 210, 17 vaarzen f80 a 110, 0 liokkelingen 1— a graskalveren f a 30 nuchtere kalveren f 16 a 23, rammen fa 2850 schapen (overhoudere) f 12 a 20, 1U0 vette schapen f21 a 27,— —0 mager id f a 0 lammeren f 0 a 0,bokken en geiten f a 14 magere varkens f 11 ii 40 vette id. per Kg. 42 a 45 ct., 30 biggen f 6,a 9,konynen f0.a 0.kippen 0.zwanen f 1800 Kg. boter f 0,52»/» a 0,62VS, 800 kipeieren f7.a 8,—0 eenden dito f0,a 0,- per 100. Visscherijberichten. Nieuwediep, 2 Dec. Aangebracht door 15 korders 5 tot 20 groote tongen, per stuk 10.75 10 tot 40 middelmatige tong, p. stuk f 0.50 a f0.42; 10 tot 40 kleine tong, p. stok 1 15; 1 tarbot, per stuk f6.75; l tot 4 mand kl. schol, per mand 18.50 a f3.1 tot 5 mand schar, per mand f 1.50. 8 Dec. Aangebracht door 6 korders teza men 50 groote tong, p. stuk f0 70; 120 middelmatige tong, p. stuk 10.40; 150 kleine tong» p- stuk f0.15; 16 mand kleine schol, per mand f 4.50 10 mand schar, p. m. f 1.25 4 Dec., v.m. 8 uur. Niets binnen. Borgerlljke Stand gemeente Helder. van 1 tot 3 Dec. 1908. ONDERTROUWD W. S- Sipkema en F. Zaatman. H. Kwast en C. F. Selling. J. v.d. Vliet en J. C. Keyaer. GETROUWDP. C. B. van Wynsberge en R. IJstra. Chr. Snijders en C. Leenders. J. van Wolferen en L. Gauw. BEVALLEN G. QomesGieles, z. S. C. van Bleiswijk Ris—Johanknogt, d. J. Onkoop Hoogeduin, d. J. C. de GraafSchenk, z. M. C. van Peype—-de Koning, d. J. B. Pe perzak Otten, d. E. van VoorstSnip, d. OVERLEDEN H. Veenv. d. Woude, 65 jaar. J. VerbruggenHoek, 74 jaar. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië. Verzendingsweg. D.u™ d«, u.rSuLt' postbezorging PoeU Stadstijd. p. zeepost vin Amsterdam 11 en 25 Dec. 7.— 's p. zeepost via Rotterdam 4 en 18 Dcc. 7.— 'sav. p. Iloll. mail via Genua .j 8 en 22 Dec. |7.— 'sav. p. Iloll. muil via Marseille 15 en '29 Dec. |3.30'snam p.Franschem.viaMurseille 4 en 18 Dcc. ;7.'sav. p. Duitsche m. via Napels| Kien 30Dec. :i2'smidd. Naar Palembang, Riouw, Bauka, Billiton en W. Aid. van Bornco p. Eng. mail via Brindisilli en 25 Dec. ;8.30'smor. p. Iloll. mail via Genua 8 en 22 Dec. |7.— "sav. Naar Atjeb en de Oostkust vanSumatra: p. Eng. mail via Brindisitelken VrijdagiB^O'sinor. p. Holl. mail via Genua 8 en 22 Dec. |7.— 'sav. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amsterdam 9 en 23 Dcc. ,'7.— 'sav. p. mail over Engeland 7 en 21 Dec. |7. - '9 av. p. mail via St. Nazaire 7 Dec. 17.— 'sav. Naar Cura9ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam! 9 en 23 Dec. 7.- 'suv. p. muil via Southampton|elkcn Dinsdag! of Quecnstown en Vrijdag 3.30'snam p. mail via Hamburg 30 Dec. 7.— 'sav. (alleen op verl. der alz.)| Naar St. Martin, St. Eustatius oii Saba: p. zeepost via Amsterdam' 9 en 23 Dec. 17.— 'sav (alleen op vexl. der alz.)j p. mail via Southampton| 7 en 21 Dec 7.- 'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranjo-Rivicr-koloniu ©n Transvaal Vrydag, 3.80 's namiddags. Heldersche Moppen. Een góede school. Hechter: Hebt u wel eens een kruisverhoor onder gaan BeklaagdeOf ik: lk heb u immers verteld, dat ik getrouwd ben. zoo lang mogelijk in het herstellingsoord ver- blyftdaarom verzoeken we hun, die nog met ^Sneeuwballen' werken, daarmee voort te willen gaan en do giften, welke zij reeds ontvungeu hebben aan één der commissie leden af te staan, opdat de balans kan worden opgemaakt. De commissie JAC. CONNEMAN. J. M. L. SAUNDERS. JOH. S1ESLING. Dinsdagavond woonden wij de tweede uit voering bij van .Helders Belang". Ditmaal was de keuze gevallen op een uit bet Fransch vertaald stuk van Pailleron en dat men van de opvoering booge verwachting koesterde bleek wel ten sterkste uit de propvolle zaal edoch, dit neemt niet weg dat er op de be gane fouten moet worden gewezen, niet die der spelers maar op die van de décors. Van de krachten die dion avond meewerk ten drongen twee personen verre op don voor grond en deden zij het ons betreuren hun spel niet te kunnen genieten in een ernstiger stuk maar vooral op een beter en smaak voller .aangekleed toon cel. Mevrouw Holtrop van Gelder en mejuf frouw Emma Morel deden ons in verschil lende scènes het overdreven grappige van 't stak vergeten en hebben ons gegeven een brok leven, werkelyk leven zooals wij dat zelden op hot tooneol zagen. Aangrijpend mooi was do scène aan 't einde van de tweede acte tusschen de oude hertogin en Suzanne en dwongen deze twee actrices zéé onze geheelo bewondering af, dat wij alles vergaten: de ongezellige zaal, het slechte tooueel ou het .vroolijke' stuk eu geheel opgingen iu dat brok «ernstig" leven, dat gelooven wij iedereen getroffen moet hebben. Wat deze twee actrices dien avond hebben te zien gegeven is niet een eenvoudig goed gespeelde maar een geheel geleefde rol. Mogen wij hen weldra kunnen bewonderen in een stuk, meer passend om hun beider talenten te laten uitkomen en moge vooral Helders Belangzijn aandacht eens ernstig wyden aan de .aanklooding'' van 't toonee voor dergelyke salonstukken. Hot voorbeeld van Verkade's «llagespelers moge hen in deze leiden. Met een woord van dank aan de redactie voor de verleende plaatsruimte teekenen wij L. en M. „Nederland en Oranje". Door de Kiesverooniging .Nederland en .Oranje*, te Helder, is het volgend schrijven verzonden aan het .Hoofdbestuur" van de Anti-rev. Party. Helder, 3 December 1908. Aan liet Centraal-Comité van Anti-rev, Kiesvereenigingen in Nederland, Mijne heeren De Kies vereen iging Nederland en Oranje" te Helder, vanaf liet ontstaan der anti-rev organi satie hier ter plaatse, aangesloten bij Uiv Comité, heeft de eer U kennis te geven, dat zij in hare ledenvergadering van 28 November 1908 heeft be sloten de anti-rev. party te verlaten en zicli aan te sluiten bij de Christen Dcm. Partij. De overwegiugen die haar tot uittreding hebben geleid, zijn, kortclijlc snnmgevat, de volgende le. De Anti-rev. Partij, van huis uit de Party der kleine luyden, onder de voortreffelijke leiding van Dr. Kuyper, sturende in Christelijk deino- kratische richting, heeft, haar eigen schoon be ginsel hoe langer zoo meer prijsgevende, ziel» ver loren in den strijd voor een coalitie-politiek, die, te kort doet aan haar zelfstandig wezen en grootsch karakter, getuige de muchtclooze houding, zoowel harer leidende organen als die harer Kamerclub, ten opzichte van en bij onderscheidene princi- pieele vraagstukken en debatten, een gedragslijn waarmede de Kiesvereniging zich niet langer kan en mag vereenigen, wijl zij, belijdende het anti-rev. beginsel, zeer heslist wenscht te sturen in Christelyk-deinokratisrhe richting. 2e- Met name ten aanzien eener finale oplos sing van het kiesreclitvraiigstuk, door haar steeds krachtig voorgestaan als eerste voorwaarde om te komen tot cene rechtvaardige sociale wetgeving, blyft do anti-rev. party, ter wille eener onna tuurlijke coalitie werkeloos, handhavende alzoo van de eene penode in de andere, het, door Dr. Kuyper aldus gequalificocrd, wetgevend schan daal", 3e. De anti-rev. partij heeft gedoogd, en is ir weerwil vnn heihuuld protest blijven gedoogen, dut in liet kiesdistrict Helder, naast de Anti-rev! ondergeteekende Kiesvereeniging, werd opgericht een tweede Anti-rev. Kiesvereeniging, die, blij kens haar optreden wijl hare samenstellers niet iustemden met de houding van het voor het district gecandideard en gekozen Anti-rev. Ka merlid A. P. Staalman ten doel had, door het stellen van tegencandidaten bij Kamer-, Staten- en Raadsverkiezingen, de organisatie van de be doelde en bij Uw Comité aangesloten Kiesvereeni ging te ondermyncn, een daad die in elke poli tieke organisatie als onbestaanbaar moet worden afgekeurd, en te meer had behooren te worden veroordeeld, nu blijkens de uitkomsten der onder scheidene verkiezingen, geenerlei sympathie bcteekcnis werd verkregen, Met betuiging van haar ernstig leedwezen dat de houding der anti-rev. partij haar ten slotte heeft gedwongen tot op gemeld besluit, heeft zij dc eer te De KiesrereenigiDg „Nederland en Oranje te Helder, C. G. VAN ZWEDEN, Vuorz. C. VAN DER LEEK, Secr. ingezonden. Geachte Redactie, Beleefd vragen wy u voor het onderstaande ©enige plaateruimte in uw veel gelezen blad. By voorbaat onzen dank. De commissie, welke zich in üctober had gevormd met het doel gelden to verzamelen voor een jong tuberculoselijder alhier, be tuigt langs dezeu weg haren hartelijken dank aan allen, die door ruime giften en yverige medewerking viui hunne belangstelling hebben doen blyken. Zoodoende is bet mogelyk ge- wordon, dat de lijder 26 Nov. j.1., iu het sanatorium .Oranje Nassau Oord' te Ren- kum is opgenomen. Weliswaar syn buiten verwachting vele by dragen ingekomen, doch het is wensche- lijk, dat de patiéut, zal hij genezing vindeu, Vervolg der berichten HELDER, 4 December. Baron Oscar von Fielitz. De voorstellingen van Von Fielitz konden op 1 en 2 Nov. 11. wegens de bekende „Hoch- bahn Catastrophe" niet doorgaan. Thans is de gunstig bekende .conferencier", na een verblyf van 4 weken in een der ziekenhuizen te Berlijn, weder hersteld en zal hij nu met zyn Uberbrett'1 gezelschap slechts één avond optreden eu wel op Woensdag 9 Dec. in Casino Von Fielitz had op 1 December in het Grand Theater van Van Lier te Amsterdam buitengewoon 9iiccos en moet op 5 December aldaar nog eens optreden, waarna hij zyn tournee door ons land aanvangt. Om tegemoet to komen aan veler wenschen vernamen wy van de Directie, dat de plaats bespreking vanaf Maandag 7 Dec. reeds kan geschieden en dat er geen loting is. Ter verhooging van de gezelligheid zal dit ge schieden aan gczelschaptafcdtjes. Zorgeloos. W oensdagavond strandde in de Kier- landsche gronden het Noorsehe stoomschip .Uuita geladen met ijzererts, van Narvik bestemd naar Emden. Direct werd een deel der lading over boord gezet en kon het schip Donderdagmorgen bij hoog water met eigen middelen vlot komen. De sleepbooten Atlas, Hercules, Nepiunus, Terschelling en Texel waren iu de nabyheid, doch behoefden geen hulp te verleenen. Het schip vervolgde daarop weder zyn reis naar het noorden, om een uur daarna weder aan den grond te loopen, ditmaal in het Stortemelk, bij Terschelling. Opnieuw werden de sloepbooten gereclameerd die het stoom schip hedennacht by hoog water hebben vlot gesleept. Naar aanleiding van de mededeeling van iemand, die bij de poging tot vlotkomen van het schip uit de Eierlandsche gronden tegen woordig was, is er alle reden het lot twee maal vastloopen van dit schip aan verre gaande zorgeloosheid toe te schrijven. De heer J. Keulen alhier is gisteren geslaagd voor het examen M.O. Geschiede nis (IC. VIII). Provinciale Staten van Noord-Holland Dinsdag kwamen do Staten bijeen voor het houden van de wintervergadering. De voorzitter huldigde de nagedachtenis van de overleden leden dr. S. Schippers en C. S. Jaring. Was in de zomerzitting de ge zondheidstoestand van dr. Schippers zoodanig, dat het ergste moest worden gevreesd, aller minst wus te verwachten, dat een zoojeug dig leven als dat van den heer Jaring zoo onverwacht zou worden afgesneden. De verdiensten van beiden zijn bij de teraardestelling in hunne woonplaatsen geme moreerd en de Staten hebben gedeeld in dc ontroering in zoo tal van kringen gewekt bij het verscheiden van don heer Jaring omdat vooral van hem nog zoo veel werd verwacht. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd op Woensdag 2 December 1908, openbaar aanbesteed, dc levering van a. viui schoolboeken, schoolbehoeileu, enz. Inschrijvers. 11. J. P. Egner f 1698,83 voor school 17b, voor school 8, f 561,54 korting op school boeken en kaarten 9,3 °/0voor 't inbinden van boeken, ii 11 eu 13 et.; voorvernissen van kaarten, a 52 ct. P. Spruit f 1750,— voor school 17b school 8, f 510korting op schoolboeken en kaarten 10 inbinden van nieuwe boeken a 8 ct.inbinden van oude boeken a 121/1 ct. J. C. Duinker f 1743,71 voorschool 1—7b en voor school 8 f 508,38 korting op school boeken en kaarten 9 °/o D. Koppen f 1516,34 voor school 17b en voor school 8, f 538,98. H. de Wit f 1974,26 voor school 17b en school 8; korting op schoolboeken en kuurten 10 inbinden van boeken a. 10 ct.ver nissen van kaarten 40 et. J. Mickels f 2009,74* voor scbool 1'7b en scbool 8korting op hoeken en kaarten 10 b. van benoodigdheden voor het onderwijs iu de nuttige handwerken op de O. L. Scho len, een en ander gedurende 1909 Inschrijvers. J. Grunwald voor f 618,48; L. Rutnpff voor f 595,62*. Heden werd door do Directie der Ma rine openbaar aanbesteed Het weghalen van Mot en Krullen van het Etablissement Wil lemsoord, gedurende het jaar 1909. Ingekomen één inschrijving, van den heer K. Prins, mot f2.05, krullen f0.23 per kub. meter. Vreemd. Nog &ltyd verkeert men in het onzekere omtrent het lot van Hermanns Duinker. Hij was een zeer oppassend man, eu men kan geen enkele reden vinden, die ook maar eenigszins een verklaring zou kunnen geven, Sedert hij te Schagen het paard kocht en betaalde, en volgens afspraak dit paard aan iemaud ter overbrenging naar Wieringen gaf, heeft men niets meer van hem vernomen. Hy was voornemens mot den trein van 7 uur alhier aan te komen, doch bij aankomst van dien trein was hij niet aanwezig. Zijn familie te Wieringen verkeert ii doodelyke ongerustheid en looft honderd gulden uit aan hen, die eenige aanwijzingen kunnen geven, welke kunnen leiden tot het vinden van den vermiste. Teunis Brouwer. Een zeeofficier schrijft uit Nieuwediep aau het „H.blad." Ik weet waarlijk niet, of dit hoort onder uw rubriek Persoonlijkheden". Hy wiis er anders een I En wat voor een Ik was zeer ontroerd, toen ik in uw blad het roddingsverhaal las van de schipbreuke lingen van de .Fernando" bij Terschelling. Vooral het slot daarvan trof mij „En de roeiers Zy zijn Terechellingers, gewend aan gevaar, en bereid om zonder veel praten weder hun plicht te doen als het moet. Ilot materiaal om ons klein Holland groot te maken is nog aanwezig." Weet gij waarom mijn ontroering zoo groot was Omdat ik een van die roeiers zoo goed gekend heb. Dat is Teunis Brouwer, een prachtkerelIk heb om de reede van Den Helder wat dikwijls met hem gevaren, in vlet en jol, gevischt, gezeild, zeehonden ge jaagd. Je gaat dan zoo gelyk-op met elkaar. En dan komen zo wel los met hun geschie denissen. Ik zou niet achteraf kunnen vertellen hoeveel reddingen die Teunis al had meege maakt, hoeveel behouden menschenlevens hij al op zyn boekje had slaau. De kranige kerel, zoo eenvoudig, zoo wars van opsmuk, zooals hij dan kon vertellen over al die stormen, die schipbreuken, die reddingen. Ik ken haar ook wel, als zee-officier, de zee! Vooral de zee aan onze kust, de zee onze Ilaaks- en Noordergronden. Ja, ik kan wel zoowht beoordeelen bet groote werk wat die kerels daar nu pas weer vol bracht hebben. En ik mag ook wel zoowat beoordeelen wat voor slag kerels die .red ders zyn. U weet, dat ze een premie krijgen voor elke reddingdat varieertmeestal is bet een kleine tien gulden de man. Diezelfde Teunis raakte op zoo'n zwalk- tocht met me eens aan het mopperen iWoei u wel meneer", zei-hy, .dat ik nog welzoo lief als zoo'n premie de reddingsmedaille pp mijn jas droeg?" En kijk eens, dat heeft me nu zoo ont roerd, dat onder de drie verdronken roeiers van de reddingboot ook die Teunis Brouwer behoort. Daar ligt hy nu in zyn kist, die pracht kerel en hij heeft toch niet dc reddings medaille op z n borst Is dit uapruten lk möèst het u even schrijven IJmuiden, 3 December. Van de beugvisscherij kwamen boden bin nen de sloepen ,P.R. 2 Speelman II"; »P. R. 48 Lekkerkerk en P.U. 50 Drimmelen". Ook waren eenige aeoomtrawlers aan de markt. Door den storm van de vorige week whs de aanvoer echter gering en wer den pryzeu besteed, zooals nooit te voren. Voor lovende schelvisch werd by voorbeeld van f2.40 tot f2.50 per stuk betaald en voor deze visch in doodon toestand van zeventig tot tachtig cents per kilogram. Anarchist hf. Volgens .Het Volk" heeft de bekende colporteur Kloosterman het publiek op de markt te Rotterdam meegedeeld, dat bij anar chist itf is. Zyu kameraden waren nog ge- meener dan de kapitalisten, zeide hij. Voor taan zal hy geen „bevrijdingslectuur" meer verkoopen, doch alloen realistische liedjes van hom zelf en Speenhof! 1 De stranding van de „Evertsen". De rechtbank te Alkmaar heeft indertijd behandeld dc vordering tot schadevergoeding van f 120,000, ingesteld door de firma Znr Mühlen, tegen den staat der Nederlanden, wegens assistentie aan het oorlogsschip .Evert sen" ver'oend. De rechtbank wees een ver goeding ad f 32.000 toe. Van dit vonnis ging de firma iu hooger beroep. Vandaar dat gister voor het gerechtshof te Amsterdam pleidooien werden gevoerd. Aan dat van mr. K. Philips voor eischeres is het volgende ontleend Er werd hulp verleend door 4 sleepbooten doch het overbrengen van een tros met hulp van een vlet naar de .Evertsen werd ver hinderd door het tusschenkomen van een sleepbootje, .Willem', dat eerder verbinding met bet oorlogsschip kreeg, maar toch niet eer ter plaatse was. Te 5]/g uur kouden booten gaan trekken. De «Hercules" .Cy cloop", .Simson" en „Assistent", trekken tot acht uur, doch toen begon het water te vallen en word de kans om de „Evertsen1" vlot tc krygen, geringer, wuurom de .Assis tent' hulp ging balen. Juist bij de pieren van IJmuiden gekomeu, ontving men het sein, dat geen hulp meer noodig was. De „Evertsen" kwam los. Een troB van de .Hercules" kwam echter in de schroef van de .Evertsen", waardoor dit schip, vlot gekomen, door de branding in zee werd gesleurd. Men kreeg de tros los, maar deze bleef zitten in de schroef van de .Evertsen", zoodat dit schip, dat zijn roer kwijt was, weer hulpeloos was en door wind on zee naar strand werd gedreven. Daarop verleendeu de sleepbooten wederom assistentie en brachten het oorlogsschip in de goede richting, zoodat de tocht naar IJmuiden kon beginnen. Eischeres vroeg f120,000, een bedrag dat ten onrechte schandelijk overdreven wordt genoemd. Ten onrechte, indien men de dien sten niet uit het oog verliest. Eischeres weer spreekt de verwijten, dat zij de feiten op schroeft. De dagvaarding is volkomen sober. Volgens artikel 561 W. v K. komt niet do mate van het gevaar iu aanmerking bij het vaststellen van loon. Maar het gevasr, waarin de .Evertsen" verkeerde, wordt daarom ge ring voorgesteld, omdat het groote publiek niet mag weten, welk gevaar de .Evertsen" liep. Toch is dit het geval. Een schip, dat met hoog water vastloopt, kan alleen met hoog water vlot komen en niet wordt betwist, dat het water viel, toen de .Evertsen" strandde. Ware het schip niet bijtyds losgekomen, dan had het nog zes uur blijven zitten, iets wat voor zulk een bodem, die iu het zand een bed zou hebben gezogen, zeer gevaarlijk zou zijn geweest. De tegenpartij zegt, dat het herstel van de schade ruim f7800 heeft gekost, maar daar tegenover heeft het herstel van de „Evert sen" 3 jaar geduurd, zoodat twijfelachtig is, dat de schade zoo gering zou zyn geweest. Mr. Mouthaan Sr., rijksadvocaat, trad voor den Staat der Nederlanden op. Hij verklaart dat een beschuldiging als het ontkennen van het gevaar waarin de .Evertsen" heeft verkeerd, geschiedde uit vrees voor het groote publiek staal bene den den Staat, beneden de marine en ook beneden pl., want ware die beschuldiging juist dan zou pl. niet waardig zijn voor het Hof op te treden. Pl. heeft getracht zoo juist mogelyk voor te stellen wat dien wusten nacht hoeft plaats gehad. Daartegen over heeft men van de zjjde van apellant getracht de zaak zoo zwart mogelyk voor te stellen ton einde een zoo groot mogelyk hulploon te kunnen bedingen. Er zijn scheepsverklaringen van de booten der firma Zur Mühlen. In de eerste plaats dat de wind was WNW. de meest gevaarlijke wind op onze kust. Volgens den commandant der „Evertsen" was de windrichting echter WZW. De .Evert sen" zat met den kop op het strand, recht op de kust. Als nu de „Evertsen van de plaats waar ze lag gedreven is op het strand, dan kan men begrijpen dat de .Evertsen" om slaags te raken geholpen is door den WZW. wind. Ware de wind WNW. geweest, dan zou de commandant niet geslaagd kun nen zijn in zijn manoeuvre om het schip slaags te krygen. De wind moet dus WZW. geweest zijn. Het wordt door eischeres voorgesteld alsof door hare hulp een natioale ramp is voor komen. De dienst die men heeft bewezen, is zeer eenvoudig geweest. Pl. wijst op het feit dat de loodskotters dien nacht dienst hebben gedaan, als het zwaar weer geweest ware zouden de loodskotters dien nacht binnen zijn gebleven. Voorts wyst pl. er op dat de commandant om half één met een klein vaar tuigje van uit IJmuiden naar de „Evertsen'' is gegaan en dat volgens de vorklaring van de .Willem" de .Evertsen' bijna vlot was, nl. dat als de booten van de firma Zur Mühlen iets later waren gekomen do Evert sen" vlot zou zjjn geweest. Als men nu in aanmerking neemt, dat de .Willem' een klein sleepbootje is niet ingericht op salve- dienst, dan kan de toestand van de „Evert sen niet zijn geweest een zoodanige als de firma Mühlen opgeeft. Volgens pl. heeft het trokken van de boo ten niet langer geduurd dan l]/g uur (van 6 20 tot 71/3 uur. en daarby werkte de .Evertsen met volle kracht mede Het roer is gebroken, doch op welke wijze is onbe kend; het is eerst gebleken toen het schip in het dok zat. Pl. doet uitkomen dat de „Evertsen" geen slagzee had, van een platten bodem voorzien en slaags was. Hoe men onder die omstandig heden kan beweren dat de .Evertsen", zoo ze een kwartier langer op het strand had gezeten, vergaan zou zijn, is pleiter niet hel der. Daarvan is niets bewezen, het is louter phantasie van de zijde der firma Zur Mühlen. Ook is de plek waarop de .Evertsen" zat niet zoo bijzonder gevaarlijk; pl. m. 1000 benoorden der noorderpier, op oploopend strand. De „Evertsen' dreef ook niet hulpeloos rond, ze had ankers. Dat de schade slechts f7800 hooft bedragen, wil pl. met stukken aantoonen. De pleiter van eischeres zeide een uudero houding van Marine en Staat te hebben ver wacht. Pl. geeft toe dat de stranding van de .Evertsen" een onaangename zaak voor de Marine was, doch het was doodeenvoudig een öngelnk. Door het breken van een anker ketting geraakte de .Evertsen" op het strand. Om nu te zeggen: daar ik de .Evertsen" heb geholpen, heb ik het land voor een ca- lumiteit behoed, gaat niet aan, en pl. protes teert tegen de voorstelling dat de marine door deze stranding iets van haar prestige heeft verloren. Ten 3lotto betwist pl. ook de vordering van de firma Van Eyk, reeder van de sleep boot „Willem", die f 20,000 hulploon had gevraagd, doch zich door de Rechtbank te Alkmaar f 8000 toegewezen zag. Een aardverschuiving. Belluuo (Italië-, 3 Dec. Er beeft een aard verschuiving plaats gehad te San Lucano het dorp Pra heeft veel geleden, 30 gebouwen zyn gedeeltelijk verwoeBt. Naar bet heet, zyn er 27 personen gedood en 9 gekwetst. Honden en de mode. Het allerlaatste op het gebied van de hon- denbeschaving en van de mode, is de opening van een .kapperssalon voor honden in Lon den. In een van de rijkste gedeelten, Prince Street by Hannover Square, heeft mevrouw Pearce een bad- en toiletinrichting geopend voor dameshonden. Doch, zooals wel te bc- grypen is, belast mevrouw Pearce zich even eens met het verschaffen van dameshondjes, onverschillig van welk ras. In het uitstekend voorziene magazyn van Princestreet kan men eveneens alle kleedingstukken en toiletbe- noodigdheden koopen. Doch de groote speci aliteit is de badinrichting en de salon, waar de beharing volgens al de regelen der kunst verzorgd wordt. En wie de zorgen kent, die een Malthezer of Yorkshire terrier vereischt bij het baden en vooral daarna zal het zeer begrypelijk voorkomen, dat de ryke klanten gaarne een flinke som betalen, om van dien last af te zyn, nog daargelaten dat het niet ieders werk is, om een lung-en-zijdeharigen dameshond volgens de regelen van de kunst te toilet- teeren. Aan het etablisement. is ook een kundig tandarts verbonden, die de noodige zorgen geeft aun de tanden van de lievelin gen der dames, want, zooals men weet, heb ben vele der kleinere dameshonden dikwijls minder goede tanden, wat door een over dreven gebruik van allerlei snoeperijen aan leiding geeft tot bedorven tanden en slechten adem. In een ander gedeelte van Londen heeft dezelfde dame oen sanatorium geopend voor zieke, zwakke en zwangere houdjos. Het schijnt dat een en ander aan een bepaalde behoefte voldoet. Wat de mode betreft, de lange honden mantels van verleden jaar uit sealskin ziju niet meer zoo gezocht en Kiki draagt dit jaar een klein manteltje geure tailleur. De zakdoek eu welke hond van goeden huize heeft tegenwoordig niet zijn eigen neusdoek wordt in oen taschje gedragen, dat zich bevindt aan het uiteinde van den leiband. De zijden strikken worden dit jaar grooter gedragen en terzijde achter een der ooren en niet meer op don nek. zooals verleden jaar. De kleur vun den strik moet samengaan met de hoofdkleur van het toilet van de eigenares en meestal met de kleur van den hoed der dames. Doch natuurlyk moet altyd rekening ge houden worden, met de kleur der beharing van bet hondje zelf. Blauw, rose of rood passen goed bij een zwarten poedelbij Blenheim Spaniels is blauw de gewenschte kleur. Alle kleuren, groen uitgezonderd, pas sen voor de terriërs. Wat de parfum betreft, de hond moet altyd denzelfden lekkeren geur verspreiden als zyn meesteres. Er is weinig nieuws, wat de sieraden betreft; armbanden met diamanten ingelegd ziet men veel aan de voorpooten de halsband draagt dikwyls in diamanten den naam van den bond en van de eigenares. Schoenen zijn niet meer in de modemen heeft gevonden, dat deze de voeten var hondjes te groot doen voorkomen. Op den motorwagen dtaagt de hond een bril en een kap, omdat de stof te veel de haren bederft. (Ned. Sport.). Uit den Omtrek. Texel, 4 December. De Heer G. Duinker heeft een stoffelijk blijk van hulde en waardering ontvangen bij zijne aftreding als bestuurslid van de ver- eeniging .Unitaa' to Den Hoorn, en wel leunstoel en een barometer. De Heer Ds. M. Kramer, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Oosterend, alhier, zal op den oudejaarsavond zijn afscheid pre ken, om op 1 Jan. 1909 als Directeur der VoogdijInrichting te Leiderdorp in functie te kunnen treden. WINTEROIENST HOLL. IJZEREN SPOOR. De ureu van vertrek en aankomst van de treinen zijn voor den Winterdienst als volgt geregeld Vertrek Aankomst van Helder to Amsterdam 5.18 (Zon- en feestd. niet) 7.40 6.37 (alleen tot Alkmaar) 7.31 (sneltrein) 9:12 8.30 (Donderdags tot Schagen) 9.02 11.17 12.13 2.25 1.49 (overstappen te Alkmaar en Uitgeest) 4.12 4.(sneltrein vanaf Alkmaar) 5.45 7.— 8.56 Vertrek Aankomst v. Amsterdam te Helder 4.34 (alleen Donderdags) 7.14 5.56 (Zon en feestd. niet) 8.27 7.14 (alleen Zon- en feestd. overstappen te Uitgeest en Alkmaar) 9.32 9.43 (sneltrein) 11.20 (alleen van Alkmaar en op Zon- en feestd. niet) 12.13 12.43 2.56 3.10 (op werkdagenop Zon en feestd. vanaf Alkmuur) 5.27 4.26 6.31 8,17 (sneltrein) 10.12 (alleen vun Alkmaar) 10.50 10.23 (alleen op Zon- en feeBtd.) 12.20 Advertentiën. GeborenBronger, zoon van H. J. v. i>. PLOEG en A. v. d. PLOEG Hutjes. Arnhem, 29 Nov. 1908. St. Anthonielaan 127. GeborenAdriane Frederika, dochter van B. A. BUCK en M. C. BUCK-Kramer. Helder. 3 December '08. Heden overleed onze geliefde vader I. Buitenkant, in den ouderdom van 76 jaar. Helder, 30 November, 1908. Uit aller naam, M. BUITENKANT. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lyden mijn geliefde echtgenoote Maartje Tijsen, iri den ouderdom van 31 jaar. N. JONGKIND. Wieringen, 1 December 1908. Hiermede vervul ik den treurigen plicht u kennis te geven, van het overlijden van mijn dierbare echt genoote Jannetje Verbrugge-Hoek, na een langdurig en smartelijk lijden van ruim 7 jaar, iu den ouderdom van 74 jaar. Namens haar diepbedroefde Echtgenoot, H. VERBRUGGE. Helder, 2 December 1908. Heden vervullen wij den treuri gen plicht u kennis te geven, van het overlijden van onze zuster on behuwdzuster Jannetje Verbrugge-Hoek, na een smartelijk lijden, in den ouderdom van 74 jaar. Helder, 2 December 1908. J. HOEK, jjelder C. HOEK-Oud, 1 we,,,er- Wed. VOGT—I-ioek, H. KUNST Amsterdam, en verdere Familie, Heden overleed onze jongste lieveling Willem, in den jeugdigen leeftijd van circa 1 jaar. Amsterdam, 30 November 1908. Marnixstraat 15 (le Et.) B. SPOELSTRA en Echtgenoote. Dankbetuiging aan familie, vrienden en kennissen, voor de bewijzen van belangstelling zoowel binnen- als buiten deze gemeente, bij onze 25-jarige Echtvereeniging ondervonden. E. BOND en Echtgenoote. De Heer en Mevrouw VREEDE— j Volcke, betuigen bij deze hunnen har telijken dank voor de ondervonden bewijzen van belangstelling by de geboorte van hunnen ZOON. Kraamvisites worden bij voorkeur l afgewacht Dinsdag en Woensdag, 8 en 9' December van 2I/a tot 4'/ï uur. Ondergeteekende voelt zich, mede I namens zijne echtgenoote, gedrongen, zijnen hartelijken dank te betuigen voor de liefderijke hulp en steun bij del langdurige ziekte van zijne echtgenoote ondervonden. In het bijzonder aan den WelEd. Heer! M. H. J. GROENENDIJK, Arts, en de j Directrice en Zusters-verpleegsters in het I Gemeente Ziekenhuis. Helder, 4 December 1908. D. RAN en Echtgenoote. I DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van deelneming, 1 ontvangen by het overlijden van onzen j geliefden Broeder, den heer KLAAS J VERMEULEN, betuigen wij, mede na- l mens Familie, onzen hartelijken dank. Helder, 3 December 1908. J. C. KLEIN. A. KLEIN—Vermeulen. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. D.V. Zondag 6 December voorm. 10 uur en '8 avonds half zes, Dr. H. SCHOKKING, Herv. Predikant te 's-Gravenhage. j is van af 4 December tot en met 9 December niet te consulteeren. HOOFOGRACHT 75, Oor-, Neus- en Keelarts, is 5, 6, 7 en 8 December niet te consulteeren. Ik, ondergeteekende, waarschuw een ieder, geen hout of ijzer of anderszins, van het wrak, afkomstig van het gestrande schip, genaamd „R0MA", liggende Zuldwal, daarvan af'te halen, daar hij zich voor de gevolgen moet wachten. P. BAKKER, Gasstraat 8, Helder. Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter kennis van de in deze gemeente wonende belanghebbendon, dat |op WOENSDAG 9 DECEMBER 1908, des namicfaags 2 uur, ten Raadhuize in het openbaar zal worden aanbesteed do levering van Kantoorbehoeften ten be hoeve der Gemeente Secrerurie, gedurende 1909. De voorwaarden liggen ter Gemeento- Secretarie ter inzage, alwaar tevens do monsters zijn gedeponeerd. De gesloten inschry vingsbiljetten moe ten op zegel gesteld worden. Helder, 2 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. F. OVER DE LINDEN, loco-Burgemeester. UURBANUS, Secretaris,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 2