KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Ons Zondagsblad uoor HelderTexelWieHngen en Anna Paulownam No. 3738. Zaterdag 12 December 1908 36ste Jaargang. Nieuwsberichten. Marine en Leger. Stoomvaartberichten. Marktberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. No. I van ons mooi ge ïllustreerd PREMIEBLAD verschijnt heden. Die zich nog willen abonneeren op de nieuwe Jaargang van het Zondagsblad zenden naam en adrez aan het Bureau Vliegend Blaadje, Spoorstraat 99. Gemeenteraad van Helder. Zitting ran Donderdag 10 December 1908. Voorzitter de heer Over de Linden, Wet houder. Tegenwoordig 18 leden; afwezig de heer Terra2 vacature's. Nadat de vorgadering is geopend, worden de notulen der laatste zittingen, die voor de leden ter inzage hebben gelegen, na een opheldering door den heer Van den Berg verzocht, goedgekeurd. Daarna geschiedt medcdceling van de volgende Ingekomen Stuiken. 1. Een kennisgeving van het over lijden van het Raadslid den heer Jaring. De Voorzitter wijdt eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den heer Jaring. Hij wijst er op, dat het sterven van den heer Jaring, van het hooggeschatte lid, een groot verlies is voor den Raad en de gemeente. Hij toch beschikte over een groote werkkracht, vond steeds lust zijn tijd te besteden in het belang der gemeente, muntte nit door kennis en door een waarheidlievend en oprecht karakter. Da&r hy den noodigen steun in den Raad voud, konden onder scheidene zaken spoedig afgedaan worden. Maar behalve in den Raad was hij ook by verschillende plaatselijke vereonigingen de leider. Hoe zeer men getroffen was door dit afsterven bleek op den dag van het over lijden en bij de ter-aarde-bestelling, Het leven van den heer Jaring is niet lang ge weest, maar het was een welbesteed leven. Zyn aandenken zal daarom nog by den Raad en de ingezetenen vereerd worden. Verdor deelde de Voorzitter mede, dat aan de we duwe een betuiging van innige deelneming is gezonden. De heer Krijnen sluit zich geheel aan bij de waardeerende woorden door den Voorzitter gesproken. Ook hy betreurt het gemis van den heer Jaring voor den Raad, hij roemt hot ontzaggelijk vele werk door den over ledene in het belang der gemeente verricht eu wyst op het gevoelig verlies, dat de gemeente heeft geleden. Beide toespraken werden door de leden staande aangehoord. 2. Dankbetuiging van do afd. Hel der van Het Witte Kruis" voor de verleende subsidie en voor de vergunning tot het ge bruik maken van een lokaal tot het doen houden van oen verbandcursus. 3. Idem van de vereeniging Helders Belang" voor hot besluit, om de leden van het congres voor vreemdelingenverkeer ten raadhuize te ontvangen. 4. Idem van de vereeniging ,Heldersche Wijkverpleging' voor de verleende subsidie voor 1909. 5. Idem van den inspecteur en brigadiers van politie voor de verhooging hunner jaar wedden. G. Een mededceling, dat aan den Burgemeester gedurende een maand, ingaan de 14 November 1908, verlof is verleend zich buiten de gemeente te mogen ophouden. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. 7. Een schryven van den heer M, C. Koch, waarin hij bedankt voor het lid maatschap van den Raad. De Voorzitter bejammert het, dat de heer Koch zich om ongesteldheid genoodzaakt zag te bedanken. Hij hoopt echter, dat hij weder mag herstellen. 8. M i s s i v e's van G e d. Staten, behelzende goedkeuringen van het 2de suppl. kohier van den hoofd, omslag, dienst 1908 van het besluit, waarby de jaarwedden der leeraren van de burgeravondschool zijn ge regeld; van de lste en 2de suppl. begrooting, dienst 1908. Worden voor kennisgeving aangenomen. 9. Aanvragen om ontslag door de onderwijzeressen C. M. Vis Dieperink, op grond van lichaamsgebreken, en P. Raadsveld, wegens aanstaand huwelijk. Aan beiden wordt met ingang van 1 Jan. 1909 het gevraagde ontslag eervol verleend. Kohieren Schoolgeld. Met algemeene stemmen wordt vastgesteld het 2de suppletoir kohier Schoolgeld (school 1—8) eu primitief Schoolgeldkohieren voor de herhalingsscholen. Woningverbetering. Ingekomen is een advies van de Gezond heidscommissie om de woning Achtergracht Z.Z. no. 50 boven, ingang Trechtersteeg, onbewoonbaar te verklaren. Na ingewonnen rapport van den gemeente-bouwmeester, die van oordeel is, dat de woning door het aan brengen van aangegeven verbeteringen in bewoonbaren staat kan gebracht worden, stellen B. W. voor die woning niet onbewoonbaar te verklaren. De heer Bok doet het genoegen, dat B. W. den raad der Gezondheidscommissie niet voornemens zijn altijd te volgen, maar betwijfelt toch of bedoeld kasteel wel tot een bewoonbaar huis is te maken. De heer Krijnen, die met den heer Van den Berg het perceel heeft bekeken, is tot een andere conclusie gekomen als de heer Bok en kan geheel meegaan met den gemeente- bouwmeester. Het is een stevig gebouw met een goed dak, volstrekt niet vochtig en heeft geen gescheurde muren, zooals de gezond heidscommissie beweert, 't Is wel geen pracht- woning, maar toch wel bewoonbaar te maken. De heer Buk zegt het huis wel niet van binnen bekeken te hebben, zoouls de heer Krijnen, maar toch vindt hij den ingang ellendig iD een nauw steegje. De heer Staalman vindthet een eigenaardig geval, waarover te beslissen is en wijst op de uiteenloopendc beoordeelingen, omtrent de bewoonbaarheid van dit perceel. Hy zou daarom het rapport van den gem.-bouwmeester willen zenden naar de gezondheidscommissie om nader advies. De Voorzitter zegt, dat de heer Kastelyn den toestand nauwkeurig heeft nagegaan en men niet verplicht is het advies van de ge zondheidscommissie te volgen. Dit doet men ook in Amsterdam altyd niet. De heer Feenders heeft informatiën inge wonnen en volgens zijn overtuiging is het gebouw wel bewoonbaar De eigenaar is bezig verbeteringen aan te brengen en daar om gaat hij met het voorstel van' B. W. mede. De heer Krynen merkt nog op, indien men deze woning onbewoonbaar verklaart, men zeker omtrent 50 k 60 der alhier staande huizen hetzelfde besluit kan nemen. Na nog eenige discussie, waarby de heer Staalman wyst op de tegenstrijdige beoor deelingen, de heer De Geus in het licht stelt, dat de Raad dient af te gaan op het advies van den gemeente-bouwmeester eu nog andere leden het woord hebben gevoerd, wordt het voorstel van B. VV. aangenomen. Niemand verklaarde zich er tegen. De heer Staalman bleef buiten stemming. Weduwen-pensioen Ter tafel komt een adres van de Wed. Knaven, wier echtgenoot gewezen ambtenaar, 14 Nov. 1,1. overleden is, verzoekende haar weduwen-penBioen toe te kennen. B. W. wijzen er op, dat volgens art. 2 der verordening deze weduwe geen recht heeft op pensioen, want in genoemd art. staat, dat pensioen verleend wordt aan ambtenaren en weduwen, d. i. aan weduwen van ambte- ;n, die als zoodanig in functie waren. Do overledene was niet in functie. Zy stellen daarom voor afwijzend op het adres te be schikken. De heer Van den Berg kan zich met de zienswyze van B. W. niet vereenigen, hij meent, dat een weduwe van een geponsiou- neerd ambtenaar gelijk staat mot een weduwe van een ambtenaar. Ook by het Ryk is dit het geval. Het zou een onbillijkheid zyn deze weduwe aldus te behandelen. Volgens het spraakgebruik blijft een gepensionneerde een ambtenaar. Is men van meening, dat de ver ordening geen pensioen toelaat, dan wil hy de weduwe een jaarlijksche gratificatie toe kennen en acht het weusohclijk de ver ordening zoo spoedig mogelijk te herzien. Langdurig wordt over dit punt gediscus- seerd, sommigen wijzen op de onbillijkheid, anderen op de onduidelijkheid van dit artikel, weer anderen, dat niets voor weduwenpensioen betaald is, maar alle sprekers achten oen herziening der pensioen-verordening dringend noodzakelijk. Ten slotte gaat men over tot stemming. Het voorstel van B. Wom afwyzend op het adres te beschikken, wordt aangenomen iet 10 tegen 8 stemmen. Voor stemden de heeron Hartsinck, Do Ven, Staalman, Oort jysen, Feenders, Krynen, Zander, Van Neck, ^runwald en Over de Linden. Daarna komt in stemming een voorstel van den heer Van den Berg, om aan do weduwe Knaven een jaarlijksche gratificatie van f500 zijnde het pensioen van haar echtgenoot) toe te kennen. Dit voorstel wordt met 11 tegen 7 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren De Waard, Staalman, Van Breda, Krynen, Van den Berg, Van Winger den en Verfaille. Hierna wordt een voorstel van den heer Feenders, om aan de weduwe een gratificatie van f 250 toe te kennen, aangenomen met 1G tegen 2 stemmen. Tegen stemdeu de heeren Van Neck eu Staalman. Staatspensionnserlng. Ter tafel komt het reeds vroeger ingeko men verzoek van den Bond voor Stuatspen- sionneering om een adhaesie-adres te zenden aan H. M. de Koningin om te komen tot pensionneering vau ullo mannen en vrouwen, die een zekeren leeftijd bereikt hebben, zon der premiebetaling. B. W. aarzelen hun sympathie te be tuigen aan dit adres. Zy mccnen, dat zonder premiebetaling een pensionneering niet tot stand kan komen en achten het een beden kelijke zaak, indien men de financieelo ge volgen niet kent, dit adres te steunen. Zy stellen daarom voor het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. Zonder bespreking wordt, overeenkomstig dit udvies, met algemeene stemmen besloten. Vervolgklasse School 8. In verband met de uitbreiding der vakken van onderwys aan school 8 met Engelsch en wiskunde (vervolgklasse) is het noodig een kleine verandering te brengen in de veror dening tot regeling van het openbuar onder wijs en dientengevolge doen li. W. daar omtrent een voorstel, dat zonder discussie met eenparige stemmen wordt aangenomen. Verordening Jaarwedden Onderwijzers. Medegedeeld wordt, dat volgens een inge komen missive door Ged. Staten bezwaar wordt gemaakt tegen art. 12 bis van de on langs vastgestelde verordening tot regeling van het openbaar lager onderwys. Zij achten die bepaling niet op haro plaats. B. W. stellen daarom voor uit art. 12 der bedoelde verordening te doen vervallen de bepaling, dat «gehuwde onderwijzeressen niet als sollicitanten voor de betrekking van onderwijzeres worden toegelaten." Tevens stellen B. W. voor alsnog in die verorde ning op te nemen de reeds vastgestelde be palingen, betreffende de toelage van f 100 voor den onderwijzer in de Engelecho taal en de toelage van f75 voor den onderwijzer in de wiskunde, geplaatst aan de vervolg klasse van school 8. De heer Staalman zegt in verband met hetgeen hier bedoeld wordt de volgende motie voor te stellen De Raad der gemeente, van oordeel, „dat in de Bchool hot werkzaam blyvon van onderwijzeressen na hun huwelijk «niet in het belang is van liet onderwijs, «gaat over tot de orde van don dag." Do heeron Krijnen en Feenders brengen in het midden, dat de Raad iu de vorige vergadering daaromtrent reeds een beslissing heeft genomen en wel in ontkennenden zin. De heer Staalman maakt de opmerking, wat in de vorige zitting door den heer Bok voorgesteld werd niet in de verordening kon opgenomen worden. De motie strekt om op andere wijze te belichamen wat in de be doeling van den Raad ligt. Zij bedoelt alleeu, dat bij voorkomende gelegenheden B. W. gehuwde onderwijzeressen zullen verzoeken hun ontslag aan te vragen, en dat zij ook geen gehuwde onderwijzerossen op de voor dracht plaatsen. Op een vraag van den heer Krijnen zet de heer Staalman uitvoerig uiteen, waarom het niet wenschflijk is, dat gehuwde onder wijzeressen in de school werkzaam zyn toont aan, dat een moeder, die de zorg heeft voor haar kinderen en huisgezin zich onmo gelijk kan wijden aan de school. In onder scheidene plaatsen van ons land, b. v. Rotterdam, is dit punt behandeld en werd door vrijzinnigen gesteund. Spreker vertrouwt, dat de Raad deze tamme motie zal aannemen. De heer De Geus meent, dat hier voetan gels en klemmen liggenmen wil tornen aan verkregen rechten. Zoolang do gehuwde onderwijzeres haar plichten in de school naar behooren vervult, heeft men geen recht haar te ontslaan. De motie dient dan-ook tot ondermijning en niet tot bevordering van het openbaar onderwijs. Na nog eenige bespreking, waarbij o. a. de heer Odrtgijsen aandringt op verdaging van de verdere behandeling der motie, opdat men er nog eens over na kan denkon, wordt dit puut met goedviuden van den heer Staal man verdaagd tot de volgende vergadering. Het door B. W. voorgestelde, om do verordening der Onderwyzers-jaarwedden overeenkomstig het verlangen van God. Staten te wijzigen, wordt daarop aangenomen met Xeene stemmen. i opzichte van een ingekomen adres van den heer W. Heeroma, om alsnog do salarissen van de hoofden van Scholen van School 1 en 2 billijker te regelen, neemt men goen besluit. Dit wordt tot later uitgesteld. Voorstel Subsidie. Ter tafel komt een voorstel van den hoor Schokking om een toelage van f 300 te ver- leonon aan „hot 'Po huis voor vrouwen en meisjesalhier, gevestigd Kerkgracht 15. De Voorsteller licht zijn voorstel nader toe en ostigt do aandacht er op, dat dit „Tehuis-, staande op beslist Uhristelijkon grondslag, uit deze gemeente meisjes en vrouwen, die geen onderdak hebben of die een niet geheel smetteloos leven, dat zy tot nu leidden en dit vaarwel willen zeggen, zonder onderscheid van godsdienst, opneemt. In het korte tyd- stip van het bestaan van dit „Te huis* hoeft it reeds vele malen hulp verleend. Er is ingekomen een adros van do afd. Helder van den -Vrouwenbond tot verhoo ping van het zedelijk bewustzyn*, verzoekende dit voorstel aan te nemen. B. W. erkennen, dat het streven der vereeniging alleszins lofwaardig is, doch moe- niet op het voorstel van den heer Schok king te mogen ingaan. Volgens hen moeten d n-gelyke voreenigingen alleeu gesteund wor den door particuliere liefdadigheid, want wanneer dezo stichting door de gemeente ondersteund wordt, dan zal dit voor onder scheidene tallooze philantropischc instellingen do gewenschte aanleiding zijn ook bij den Raad om een bijdrage te komen. B. W. adviseeren dan ook op het voorstel niet in te gaan en de toelage niet te verleenen. De heer Schokking verdedigt uitvoerig n voorstel en zet uiteen, dat het Te huis ant, om gevallen vrouwen onder dak te brongen tot de gelegenheid is verkregen, dat zij in een doorgangshuis geplaatst kunnen worden. Het aantal, dat reeds is opgenomen, bewyst dat dit Te huis noodig is en in een behoefte voorziet om de ontucht tegen te gaan en gevallenen op te heffen. En hoewel de vereeniging op Christelyken grondslag staat wordt bij het werk der barmhartigheid vol strekt niet gelet op godsdienst. Verder be strijdt hij het praeadvies van B. en W. De Voorzitter wijst er op, dat wanneer deze subsidie verleend wordt, ook andere vcrcenigingen, zooals het Leger des Heils, de vereeniging «Tot Steun*, en de Wees- inrichting een dergelijke ondersteuning zullen vragen. De heer Krijnen heeft eenige inlichtingen verkregen, omtrent de werkzaamheden van het Te huis en is daardoor getroffen. Hij acht het van belang deze zaak uit te stellen, dan kan men nadere inlichtingen inwinnen. Aldus wordt besloten. Bedrijfskapitaal Gasfabriek. Door B. W. wordt er op gewezen dat de gasfabriek geheel zonder bedrijfskapitaal werkt en betoogen dat het toch hoogst nood zakelijk is, dat hierin verandering komt. Zij stellen daarom voor met de Amsterdamsche Bank een overeenkomst aan te gaan om te kunnen beschikken over bedrijfskapitaal voor dit bedrijf; daardoor zal het mogelijk worden, om de winst van de gasfabriek op geregelde ydeii, b.v. kwartaalsgewijze, in de gemeente kas te kunnen storten. De som daarvoor be- noodigd bedraagt f 100,000, hetgeen te ver krijgen is tegen een rente bedragende 1 pet. boven het wissoldisconto van den Ned. Bank met een minimum van 4l/s pet. en een provisie van V» Pur mille. Na eenige bespreking, waarby men ver schillende tinanciëule bezwaren te berde brengt, stelt de heer Krynen voor om het voorstel in handen van de Commissie voor de bedrij ven te stellen om advies. 9 stemmen verklaarden er zich voor en 9 tegen, zoodat dit punt do volgende zitting opnieuw aan de orde komt. Reinigingsdienst. Aan du orde wordt gesteld een voorstel van B. W. tot regeling van den reinigings dienst, dat de raadsleden is toegezonden ge worden. Het voorstel behelst: le. een verordening op den gemeente- reinigingsdienst; 2e. een verordening regelende do samen stelling en den werkkring der Commissie van bijstand 3e. oen verordening regelende het aantal en de belooning van het personeel bij dien dienst; 4e. een instructie voor den opzichter; 5e. een verordening op de heffing en in vordering van rechten voor hot weghalen van vuilnisbakken en privaatemmers eu het ledigen Van privaat en zinkputten. Door B. en W. wordt in overeenstem ming met de ingediende regeling voorgesteld, de emolumenten *-an het personeel bij dien dienst te doen vervallen en in verband daar mede de belooningen nader te regelen. Er wordt daarom voorgesteld: 1. Het salaris van den opzichter bedraagt f900 in minimum en f1200 in maximum. (Do 3 pet. emolumenten vervalt;. De jaarwedde van den tegenwoordigen opzichter Bob wordt bij inwerkingtreden der verordening bepaald op f1100. 2. Het weekloon van den beltbaas, dat thans f 12 bedraagt en '/s van de opbrengst der lompen, wordt vastgesteld opf 13 tot f 15 per week. Het weekloon van den tegenwoor digen bcltbaas Zwagerman wordt gebracht op f15. Verder wordt voorgesteld 4 werklieden eervol te ontslaan, 2 wegens ouderdom en 2 wegens lichaamsgebreken en wel JPater, 76 jaar, G. Strikkers, 76 jaar, J. Timmer man, 69 jaar, en P. Kos, 59 jaar. Aan de ontslagenen wordt toegekend een toelage van 16 weeks of f312 per jaar. Dit ontslag zal ingaan met 1- Juli 1909 eu tot dien tijd zullen zij het gewone weekloon van f 10,50 ontvangen. Nog wordt voorgesteld voor de werklieden in het vervolg het loon vast te stellen op f 9 tot f 12 per week en voor de jongens op f3,60 tot 7,50 per week, met dien verstande het weekloon der thans in dienst zijnde werklieden op f 11.te bepa len, waarby dan nog voor overwerk als bijverdienste komt ongeveer f52 per jaar. De heer Feenders dringt er op aan, dat deze voorstellen om advies in handen wor den gesteld van de Commissie voor den Reinigingsdienst. Dienovereenkomstig wordt besloten. Alleen de heer Van Neck ver klaarde zich er tegen. Benoemingen. Tot onderwijzeres aai» school 8 wordt benoemd mej. C' Duinker te Koegras met 10 stemmen. Mej. H. Veen verkreeg 2 en mej. M. Langhorst 6 stemmen. Tot onderwyzer aan de herha lingsschool wordt benoemd de lieer J. J. Janzen (No. 2 der voordracht) met 11 nnen, terwijl op den heer J. Gomes 7 stemmen werden uitgebracht. Tot onderwijzeres aan school 3 wordt met 14 stemmen gekozen mej. A. C. M. Oosterhout; mej. E. Sonstral verkreeg 3 stemmen. Tot controleur der belastingen wordt benoemd de heer P. Van Dalen, rijks klerk ter inspectie der directe belastingen alhier, met 12 stemmen. Op den heer G. .1. Kuiper te Beverwijk worden 8 stemmen uit gebracht, terwijl 3 briefjes blanco waren ingeleverd. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur worden de aftredende leden de heeren W. H. Burgers F. W. A. Haber- n en N. J. Vinken herbenoemd, respec tievelijk met 17, 15 en 16 stemmen. Tot lid van de Commissie voor het Ziekenhuis wordt met 17 stem men herbenoemd het aftredend lid do heer Th. Terra. Tot leden der Commissie voor don Reinigingsdienst worden de aftredende leden, de heeren Th. Terra, J. J. Verfaille en K. F. Oortgysen herbenoemd met 15, 15 en 13 stemmen. Tot leden der Commissie voor gasfabriek en waterleiding wor den met nagenoeg algemeene stemmen op nieuw benoemd de heeren E. J. Bok, D. H. Grunwald, W. C. Van Breda, J. J. Verfaille en S. Krynen. Tot regentes van het Algemeen Weeshuis wordt gekozen in de vacature van mevr. A. OortgijsenGijzelaar, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, na 3e stemming mevr. A. WallastDe Wyn met 9 stemmen Op mevr. I. Kruijs Voor- berge waren 8 stemmen uitgebracht en 1 briefje was blanco. Tot regent van het Algemeen W ceshnia wordt het aftredend lid, de heer J. Dunselman, herkoz in met 9 stemmen. Op deü heer P. Hoogenbosch Jz. werden 6 stommen uitgebracht en 3 stemmen waren blanco. Rondvraag. De heer Bok vraagt naar de telefoon - kwestie en naar hetgeen gedaan is om de bouwverordening te herzien. De Voorzitter zegt, dat omtrent de tele foon hem niets bekend is en het andere punt is bij B. en W. in overweging. De heer De Waard geeft als zijn wensch te kennen de Steigersteeg te herdoopen. De heer Schokking is niet tevreden ge steld met het schriftelijk antwoord van B. en W., omtrent de behandeling van den opzich ter van den reinigingsdienst ten opzichte van den met ontslag bedreigden werkman. De lieer Staalman sluit zich daarbij aan. De heer Van Wingerden informeert naar den stand van zaken, omtrent liet aantal kinderen op de school aan den Parallelweg en krijgt tot antwoord, dat de stukken in handen ziju van den districtsschoolopziener. De heer Feenders dringt aan op het plaat sen vau een urinoir iu de nabijheid van het Havenplein. Hierna niemand meer liet woord verlan gende, wordt de vergadering 'a nachts ri half een gesloten. HELDER, 11 December. Op Veelvuldig verlangen heeft het be stuur der muziekvereniging •Crescendo aldveling Helder van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst alhier besloten de Operette in vijf bedrijven .de.Prins van Xind" te doen herhalen op Dinsdag 22 Decem ber a. s. Voor de toegangsprijzen enz. ver wijzen wy in dit blad staande advertentie'». In de gisterenavond gehouden verga dering van de Katholieke Kiesvereniging „De Eendracht' is candidaat gesteld voor liet lidmaatschap van' de Provinciale Staten de heer F. S. C. M. Wijs, lioofd-ingenieur der Marine. De anti-rev. kiesvereeniging «Vaderland en Oranje besloot tot samenwerking met de kutli. kiesvereeniging en stelde daarom de heer F. S. C. M. Wys eveneens candidaat. De christen-dem. kies vereen. Nederland en Oranje" stelde de heer A. P. Staalman candidaat. De officieelo verkiezing heeft heden- middug plaats gehad. Als candidatcn worden gesteld de heeren A. 1'. Staalman, Jac. Joh. Verfaille en F. S. C. M. Wys. Do stemming zal plaats hebben op Dins dag 22 December a.s. Ilct aantal kiezers vcorde Provinciale Staten iu dit district bedraagt Helder le kiesdistrict 1307 2e 1091 3e 1446 Texel 1198 Vlieland 140 Terschelling 642 Totaal 5824 St. Nicolaasfeest. Het Sint Nicolaasfeest wordt hoe langer zoo meer hier ter plautse inheemsch. Door verachillende vereenigingen werden deze week kinderfeesten georganiseerd. Zoo 'gaf de ouderoflicieravercening van de marine gister avond in ,Ca8iuo' een welgeslaagd kinder feest de Roomsch Katholieke Volksbond in zijn gebouw aan de Molengracht deed het zelfde en tal van kinderen amuseerden zich kostelijk. Ook du Bewaarschool aan do Vischmarkt i de Fröbelschool aau de Laun bleven niet achter; de laatste hield zelts tweu avonden feest. Marine Begrooting. Het amendement strekkende oin niet over te gaan tot de verwapeniug van de schepen type „Kortonaor' is in de zitting van heden aangenomen. liet amendement Hugenholtz om niet over te gaan tot den uanbouw vau een onderzee boot, werd, nadat de Minister het onaanneme: lyk had verklaard, v o r w o r p en. Aanbesteding. liet proviueiaal bestuur vuu Noordhullatul hoeft gisteren aanbesteed het onderhoud van do werken tot verdediging vau de Noordzee kust tiissclieu de strandpalen 9800 en 13500. Raming f 22,000. Minste J. v. d. Plus, Har- diuxveld, f 20,000. Gearresteerd. Op last van de justitie is, verdacht van verduistering, gearresteerd jhr. mr. Bloys van Treslong Prins, dirocteur vau de thans in slaat van faillissement verkeerende Prins i Van Lindouk's Bank in Den Haug. Nederland en Venezuela. De correspondent van den «New-Vork Herald" te Carucas seint Castro heeft eeu ongelimiteerdon erudiet- brief op de Vouozolaaiische Bank, in over- leustemming mot de bevelen van den minister van financiën. Du president verzweeg den datum van zyn vertrek tot twee dugen voor de afreishy gaf ieder lid van het kabinet 100,000 dollars om hom trouw te blyven ge durende zyn afwezigheid. Zyn persoonlijke zaken, waarvan de juarlyksche opbrengst ongeveer een millioen dollars bedraagt, zul len tijdens zyno afwezigheid worden waar genomen door Guzmun, oud-secretaris-geno- rual van Venezuela en oud-gesaut te Washing ton. Gastro. President Castro is gisteren in Fruukryk uungokomen en wordt hedenavond te Parijs verwacht. Zyn vrouw, zyn zuster en broeder vergezellen hem. Hy maakt den indruk zie kelijk te zyn. Naar aanleiding van de voorwaarden, hem door de Fransehe regeeriug gesteld ten op zichte vau zijn verblijf in Frankrijk, zeide bij in antwoord daarop, dat hy als eenvoudig purticulier in Europa kwam om genezing te zoeken. De brand in de Ferdinand Bolstraat. Ga toch altijd naar beneden, als er brand uitbreekt'Dut zou men wel eiken dag met een vet lettertje mogen zetten, als waarschu wing, onder het Brandweerrapport Altijd. Ook als do vlammen woedend droigen, en do rook u van benoden tegenslaat, ga toch naar beneden. O zekor, ge zult licht brand wonden oploopen, ge zult misschien ran de trup vallen eu oen arm breken of eeu been maar beneden staap er honderd voor één klaar, om de vlammen te blusschen of in bet orgste geval om u op te ueinen. Naar boven gaan dat beteekont in elk geval een ontzaglijk risico loopen op verstik king. Dut is Maandagavond gebleken, dat is verleden jaar in du Marnixstraut duidelijk uitgekomen, daar geeft de goschiedenis van de Amsterdamsche brandweer menig voor beeld van. Om by het geval van Maandagavond te blyvon, is het toch weor zeer opmerkelijk, dat de bewoners van twee hoog, die aanstonds naar beneden zijn geloopen, er zonder letsel afkwumen. Zeker de bewoners van de boven ste verdieping hebben zich over den zolder en door dc brandgang kunnen redden, inaar vermoedelijk zyn die dan ook gevlucht, vóór de brand door bet trapportaal naar bovc-n stormde. Want als de vlammen eenmaal in een trapportaal doortrekken, zooals dat bestaat in het perceel Ferdinand Bolstruut 150 d. w. z. naar het model dat in 80% van de Amsterdamsche woningen gevolgd is hollen ze omhoog. Het trapportaal midden in het huis loopende, met daarop uitkomende deuren van alle vertrekken, wordt een schoorsteen met even zooveel blaasbalgen, als de bewoners deuren loten openstaan by hun vlucht. Zoo komt het, dat zich op den zol der binnen geen tijd verzamelen de verstik kende dampen, welk uit een brandend hnis opstygen, en die onvermijdelijk slachtoffers maken, wie daarin eenigen tijd ademen moet. Hoe snel de brand voorgrjjpt, en hoe juist de vergelijking van het trapportaal met een schoorsteen is, blijkt nu weer uit het feit, dat terwijl de brand in don winkel bogonncD is, de trappeu tot een hoog, en van de eerste naar de tweedo verdieping slechts geblakerd zyn, tcrwyl die van twee naar drie hoog en van de bovenste étage nuar den zolder ge heel door den brand zyu vernield. Het is dan ook geen wonder dat de drie bewoners van de eerste verdieping, die eenige oogenblikken verloren liet gaan met zich te kleeden, en toen drie trappen op moesten loopen, boven reeds in den verstikkenden walm kwamen, die hen bedwelmd heelt vóér ze het trapgat naar benoden hadden gevonden. Ook bij dezen brand is weer gebleken, vau hoe groot nut het is, de trappen te pleiste ren, zooais het bouw- en woningtoezicht bij verbouwingen eischtè. Immers de wanden van het trapportaal beneden, die gepleisterd zijn, werden niet door het vuur aangetast; du ongepleisterde trappen wel. En een op- werking, die evenmin mag achterwege blijven, wanneer men den raadga altyd naar bene den voorop zet is deze, dat de bewoners veel eerder naar beneden zullen loopen, wan neer het trapportaal aan den voorgevel is gebouwd, dan wanneer het zich midden door het huis slingert. Een trapportaal aan deu voorgevel beteekent licht en veiligheid daar kan nooit een gevaarlijke schoorsteen uit ontstaan, als deuren op de verschillende verdiepingen worden opengelaten, en zoo zullen de bewoners veel meer moed hebben, om naar beneden te vluchten dan thans. Maar al mag, hij dc grondversnyding in smalle, lange roepen waarop thans het over groots deel van de Amsterdamsche huizen is gebouwd, de verwezenlijking daarvan de utopia behooren óók bij de tegenwoordige bouworde kon het niemand genoeg worden aangezegd als er brand is, noem den kori sten weg naar beneden Spoorwegongeluk. Te Brussel zyn hedenochtend te 8 uur aan hot station Tour en Taxis twee treinen met Brusselseho werklieden op elkaar geloo - pen. Ongeveer 25 werklieden werden min of meer zwaar gewond. Moord In een trein, die gistermorgen om kwart ór zes uit Kobleuz te Trier aankwam, werd in een coupé tweede klasse bet nog warme lyk gevondeu van Kurt Regel, een verzekeringsagent uit Trior. 't Lijk had een schotwond aan don rechterslaap naast het lijk lagen een revolver -en twee patronen. Te Koblenz was Regel in den trein gegaan gezelschap van zyn vriend Maagb, een opzichter uit Trier. Deze heeft zich te Trier haastig uit het station verwijderd, zonder iets te zeggen. Toen hy lator aangehouden werd, beweerde hy, dat Regel zelfmoord had ge pleegd. Hy wus onderweg even uit de coupé gegaan en had toen een schot gehoord. Ver volgens had hy gezien, dat zyn vriend bloeden de op do bank lag. Hy was niet "meer inde coupé terug gegauu, maar bad iu eeu coupé daarnaast de reis voortgezet. By uankomst Trier was hy zoo geheel het hoofd kwijt geweest, dat hy dadoljjk de stad was inge stormd. Bij confrontatie met hot lyk heeft Maagh zijn onschuld volgehouden. Intuss;hen heeft de officier van justitie zyn inhechtenisneming Het ligt in de bedoeling van de betrokken auto* riteiten dc militaire facteurs in de garnizoenen af te schaffen. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Flores, v. Java n. A'darn, vertr. 9 Dec. v. Port-Said. Svmatra arriv. 8 Dec. van Amsterdam te Sabang. Ambon, v. A'dam n. Java, pass. 9 Dec. Dungeness. Madura arriv. 9 Dec. v. Amsterdam te Hamburg. Oranje, v. A'dam n. Javk, vertrok 10 Dec. v. Üenuit. l'iinor, v. Java n. A'dam, vertrok 12 Dec. v. Marseille. Kottkrdamsche Lloïd. Kediri vertrok 8 Dec. van Pudung n. Amsterdam. Wilis, v. Java n. R'dam, vertr. 8 Dec. van Perim. Solo, v. Java n. R'dam, vertrok 9 Dec. van Suez. Sindoro, v. R'dam n. Java, vertr. 8 Dec. v. South. Djocja, v. R'dam o. Java, is 10 Dec. Perim gepass. Gedé, v. K'dam n. Java, vertr..8 Dec. van Sucz. Tuinman, arriv. 10 Dec. v. Java te R'dam, Opliir, v. R'darn n. Java. arriv. 10 Dec. te l'adang. Medarn, v. R'dam n. Java, arriv. 10 Dec. te Sabang. Kon. West-Indisciie Maildienst. Pr. d. Ned. arriv. 9 Dec. v. West-lndiê te A'dam. Pr. Maurits vertr. 10 Dec. v. A'dam n. Paramaribo. Schagen, 10 Dec. Aangevoerd 9 paarden f60 a 150, veulens f a oasen f0 a 0, 2 stieren f 110 a 130, 0 duiven f0 a i', 5 geldekooien f110 a 140, 58 vette id. f 160 a 275, 15 kalf koeien 1 140 a 225, 5 vaarzeu f 90 a 110, 0 hokkelingen f a graskalveren f a ,25 nuchtere kalveren f 10 a 23, rammen f—a 2280 schapen (overhouders) f13 a 19,50, 700 vette schapon f 20 a 29,50 —0 mager id f a 0 lammeren f 0 a 0,bokken en geiten f a 8 magere varkens 1 8 u 10. 50 vette id. per Kg. 41 a 45 ct., 50 biggen f 6,a 11,konijnen f0.a 0.kippen 0.zwanen f 1800 Kg. boter f 0,57% h 0,62%, ®00 kipeieren f6.a 7,—0 eenden dito f0,a 0, per 100. V isscherij berichten. Nieuwediep, 8 December. Aangebracht door 10 korden te zomen 20 stuks groote tong per stuk 65 cent, 80 middelmatige tong per stuk 30 ent, 50 kleine tong per stuk 12 cent, 16 mand kleine schol per mand f 3 a t 4,50, 4 mand schar per mand f 1,50. 9 en 10 December. Niets binnen. 11 December, v.m. 8 uur. Niets binnen. Burgerlijke Stand gemeente Beider. Van 8 tot H December. ONDERTROUWD: D. van Toledo en S. Stom pe diss-I. C. Th. Kwak en E. Keyzer. GETROUWD: J. van Bergen» en A. F. de Rid der. W. A. Arenta en M. Buehre. H. Oieze en C. Garstenveld. BEVALLEN: J. C. Okel geb. Veltman, M. O. Quant geb. Grirnijser, z. C. M. de Graait geb. ültena, d. A. M. Endenburg geb. van Gijn, d. OVERLEDEN: E. Porck wed. A. NV. Weiu,85j. Gemeenteraad van Texel, gehouden 9 Dec. 1908. Aanwezig alle leden. Er was veel publiek. Voorzitter de heer Mr. W. Hiddingh, Burgen». Na opening en voorlezing en goedkeuring der notulen kwamen de navolgende inge zonden stukken en mededeelingen aan de orde

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1