F. S. C. M. WIJS, Concert ferfoiM pieren Nieuwsberichten. Kerstfeestviering Helders Mannenkoor. Heldersche Voetbalbond. Centrale R.-K. KiesvereeDigiog en Centrale Ant.-Re?. KiesvereenigiDg Tweede Blad, HELDER, 18 December. Het pant8erdekschip .Utrecht" zal op een der laatste dagen van deze maand of op een der eerste dagen van Januari naar West- Indie vertrekken. Dit schip is bestemd om de „Gelderland" af te lossen. Een jubilé. Een zeldzame herinneringsdag heeft Maan dag a.s. plaats in het B.-C. Zusterhuis, van de Orde van St. Dominicus, alhier. Op dezen dag is het 50 jaar geleden, 21 Dec. 1858 21 Dec. 1908, dat de Eerw. Zuster Osanna, in de wereld genoemd, Maria Vellman, in deze orde haar intrede deed. Zij viert aldan haar gouden professiefeest in het zusterhuis alhier, waarin zij ruim 25 jaren verbleef en haar werkelijke en geeste lijke diensten met zeer veel toewijding ver vulde ook voor vele katholieken, waarvan de goede Zuster Osanna geen onbekende is, zal deze voor haar schoonen feestdag voorzeker niet onopgemerkt blijven. De Burgerkring Harmonie" gaf gister avond in .Tivoli" een uitvoering. Nadat de Voorzitter, de heer L. A. Hartsinck, de ver gadering had geopend en aanwezigen het Ver- eenigingslied hadden gezongen, werd over gegaan tot de opvoering van het boeiende romantische tooneelspel .Richard Moor''. Er was blijkbaar veel zorg aan dit stuk besteed, de rollen zaten er over het algemeen goed in en worden flink weergegeven, som mige zelfs uitstekend. De costumes, (want het stuk speelt in Engeland in 't midden der 18e eeuw) waren keurig. Begrijpelijk is het, dat het spel met onverdeelde aandacht ge volgd en luide geapplaudiseerd werd. Zaterdag a. s. heeft een herhaling plaats tegen een geringen entreeprijs. Koorvereeniging. De Koorvereeniging, onder directie van den heer Alb. Leewens, gaf Donderdagavond in Casino voor een goed bezette zaal een concert, dat in alle opzichten welgeslaagd mag heeten Gegeven werd Schiller s .Lied van de Klok*, in muziek gebracht door Max Bruch. Als solisten traden op Mej. Marie Helder, sopraan, Mej. G. E. MolenaarSuy- ver, alt, en de lieeren Jos. Schildermans, tenor, en Carel Butter, bas. Ora met den laatste te beginnen, de heer Butter heeft een machtig, vol geluid en zingt met een vastheid en zekerheid, die den mees ten verraden. Wy hebben bij zijn solo's het meest genoten. De tenor-solist beschikt ins gelijks over een fraai stemgeluid, dat hij good onder beheersching heeft. Ook de dames solisten verwierven hun deel van het applaus. De koren waren forsch en vol, de directeur had ze er goed onder en de uitvoering ge tuigt in alle opzichten dat de Koorvereeni ging zich met ernst en studie voor deze op voering had voorbereid. We zouden te uit voerig worden, wanneer we de fraaie gedeelten in 't byzonder wilden aanwijzen. Mét het tekstboekje kregen we een .Kort overzicht" van het stuk, waarin naast een korte ver klaring de meest naar voren gebrachte ge deelten, die om hun muzikale schoonheid uitmuntten, waren aangegeven. Over het stuk lazen wy«De componist Max Bruch heeft dit werk gewyd nan de nagedachtenis van Schiller. Het is, als gedicht, gemeengoed van het Duitsche volk geworden en gebleven. En dat is zeer verklaarbaar, daar het naast een geniule behandeling van den vorm, alles bevat, wat het mensclienhart roeren kan. Een cyclus van beelden uit het leven gegre pen, voert de dichter ons oog voorby van de wieg tot het graf. De menschelyke aan doeningen worden ons door de solisten en koren beurtelings geteekend." Zeer juist ge zegd, vinden wy. De instrumentale begeleiding was keurig. Daarvoor zorgde het dubbel strijk- quintet van de Nieuwe Toonkunstenaarsvor- eeniging te Amsterdam op meesterlijke wijze. De vleugel werd bespeeld door Mejuffrouw Anna Vos, de orgelparty door Mejuö. Dina Ketelaar, 't Geheel was een zeer mooie avond, waarmee 't koor en de directeur eer hebben ingelegd. Voetbal. Zondagmiddag van 23% uur heeft de wedstrijd plaats H.V.B. X 1-Vlinders waarin het H.V.B. X l uitkomt metDoel Janzen (Noorden). Achter: Kamp (L.) en v. d. Poll (L.) MiddenOudraat (H.B.S.) Doorman (A.F. en H.C.) en Polling (H.G.I.) VoorSeret (A.F. en H.C.), Kiljan (Noorden), Meerens (H.B.S.), Dito (L.) en de Booy - (A.F. en H.C.) De wedstryd zal opgeluisterd worden door demuziekvereeniging .Winnubst". Vóór dezen wedstrijd zal van lu2u een gecoBtumeerde wedstrijd plaats hebben. Uit de Heldersche Samenleving door P. N. v. R. Op Huisbezoek. 't Was een heele verzameling, die brie ven en briefjes, in verschillend hand schrift, enkele met zorg geschreven, som mige behoorlijk leesbaar, maar vele echter die haast woord voor woord gespeld moesten worden om een overzicht te vormen uit de zinnen. Die brieven uit zooveel pennen gekomen om ons een blik te gunnen op veler omstandigheden, soms zóó treurig, aandoenlyk, maar een voudig en openhartig, dat we geen oogenblik aarzelden om eenB nader kennis te maken met de vaak onopgemerkte ellende, die iuderdaad droevig afsteekt bij het onbezorgde leven der meerderheid. Die meerderheid van de Heldersche bevolking mag waarlyk niet doof blijven, nu dezer dagen op .de deur van het hart" wordt geklopt om hulp en steun voor hen, die dagelijks meeademen iu onze gemeente. Die meerderheid van zoo goed als zorgloozen, dient ook den werkelijken toestand te aanschouwen om alzoo te kunnen oordeelen of het niet noodig was dat er iets gedaan werd in het belang der minderheid, een beklagenswaardig groepje menschen, wier lot veelal is verscholen, ja, begraven binnen de muren van woningen, die bij nadere kennismaking de hokken en krotjes blyken te zyn, waarvan we zoo weinig notie nemen omdatomdat ze bestaan als Bombere, donkere figuurtjes van een doolhof, onooglijke dingen die eerst gezocht moeten worden in kleine straatjes, smalle steegjes en onzicht bare glopjes, welke men eerst vindt na een nauwkeurig onderzoek iu de z.g. wijken van Helder. Ja, de brieven waren talryk, doch de Zeemilitie. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge de wet van 5 Debember 1908 (Staatsblad no. 347), houdende nadere aanvulling en wyziging der Militiewet 1901, een nieuwe regeling is vast gesteld betreffende de opkomst voor eerste oe:ening van de zeemilitie der lichting 1909. Overeenkomstig deze regeling zullen een aantal van hen, die by de aflevering der inlijving in Maart a.s. worden uitgekozen voor de zeemilitie, terstond na inlijving met verlof worden gezonden tot een van de eerste dagen van Augustus 1909, om eerst dan hunne eerste oefening aan te vangen. De oefeningstijd van de aldus in twee groepen te verdoelen zeemiliciens zal voor iedere groep van gelijken duur zyn. Vóór 15 Januari a.s. zal in elke gemeente een openbare kennisgeving plaats hebben, waarbjj de lotelingen van de lichting 1909, die een van de in die kennisgeving vermelde beroepen uitoefenen en bij de zeemilitie ver langen te dienen, zullen worden uitgenoodigd om zich vóór 1 Februari d.a.v. ter Gemeen tesecretarie voor de zeemilitie aan te melden of te doen opgeven en om daarby tevens mede te deelen, wat zy in geval van aan wijzing voor de zeemilitie het liefst wenschen of onmiddelijken aanvang van hun werkely- ken dienst in Maart, of na inlyving verlof tot Augustus. Bij de ter plaatse van inlyving te nemen beslissing in zake opkomst in Maart of Augustus zal zooveel mogelyk met het v« langen van de lotelingen worden rekening gehouden. Evenwel zullen lotelingen, aan wier ver langen geen gevolg mocht kunnen worden gegeven, geen vrijheid hebben zich deswege aan inlijving bij de zeemilitie te onttrekken. Deze regeling geldt alleen voor de lichting 1909 voor volgende lichtingen zal een andere later bekend te maken regeling worden toe gepast. Nederland en Venezuela. De Berlijnsche berichtgever van het Hbl. seint „Uit absoluut vertrouwbare bron heb ik bevestiging gekregen van het gerucht dat de revolutie in Venezuela zeer toeneemt. Castro's gezag is in zyn eigen land zeer ondermijndde dagen vau zyn presidium zijn geteld.* De ,Tag' publiceert een intervieuw met Castro, die het uitbreken eener revolutie «onzin' noemde. Anders moest hy toch ervan gehoord hebben. Over de houding van Neder land wilde hyzolf niet spreken hij liet dit over aan zijn gezant, na eerst met dezen beraadslaagd te hebben. De gezant twyfeldo aan dc juistheid der dagbladborichten.* Uit Berlijn wordt aan de «N. R. Ct' geseind Ook hier handelt Castro volgons zijn oude stelsel, door datgene wat hem niet in zyn kraam te pas komt, eenvoudig te loochenen. De berichten vau opstuiul uit Venezuela zijn, naar hy beweert, niet waar, omdat hij er nog geene telegrammen over ontvangen zou hebben. Over de betooging van de Nederlandsche rloot heeft Castro door bemiddeling van zyn zaakgelastigde Goitticoa aan een medewerker van de Lokal-Anzeigor hot volgende laten zeggen: »Op uwe vraag, wat ik (Goiticoa, na ruggespraak met president Castro) van het optreden van Nederland denk, moet ik u antwoorden, dat ik aan de juistheid van de berichten in de pers twyfel. Ik geloof niet, dat Nedofland aanvallend tegen Vene zuela is opgetreden, want er bestaat geen oorlogsverklaring en evenmin is een blokkade afgekondigd of ingesteld. Een overweldiging van de kleine Venezolaansche oorlogsschepen is niet alleen ergerlyk, maar niets anders dan zeeroof, die oen beschaafd en verlicht volk onwaardig is. Daarbij komt, dat een dergelijke handelwijze de sluiting van een overeenkomst bemoeielyken zal, wolke de Venezolaansche regeering door hare vertrouw de agenten voorgesteld heeft. De heele toe stand wordt er veel ernstiger door, want Venezuela zelf betaalt Nederland (uit) de 10 pet. van de invoerrechten, oen betaling lie het dadelijk zou staken. Anders zouden wij immers Nederland rechtstreeks voortrek ken by andere volken in een zaak, waarin Nederland geen reden heeft, om bevoorrecht worden, allerminst na zyne tegenwoordige handelwyze. In dien geest heeft ook de Vene zolaansche regeering aan het diplomatieke corps te Caracas een mededeeling gedaan- Zij wacht nu op het antwoord." Goiticoa sprak wel voor zichzelf, maar iu werkelyklieid als spreekbuis van Castro de president had den verslaggever vooraf laten weten, dat hij enkel als particulier te Berlijn te gast was en dat daarom Goitticoa, die een ambtelyke positie inneemt, in zyn plaats moest antwoorden. Castro, de man, die in vollen vredestijd adressen van hen, die persoonlijk opgegeven waren, bleken niet minder groot in aantal en dan nog de aanbevelingen van armen- vriendenZeg eens adjudant, gaan we al die menBchen bezoeken En denkt u voldoende geld te hebben gekregen door middel van de geplaatste Korstpotten, om allen eenigszins bevredigend te kunnen gedenken bij gelegenheid van het Kerstfeest De adjudant van het Leger des Heils, die mij verzocht had om hem te vergezellen by het onderzoek naar den werkelijken nood onzer armen, de adjudant lichtte even zyn uniformpet op het achterhoofd, keek alB Moltke met gefronste wenkbrauwen naar zijn vrager en antwoordde zichtbaar teleurgesteld .De opbrengst der potten valt ons tegen, maar we zullen onderzoeken, zooveel mogelijk, en wéldoen naar hetgeen we beschikbaar hebben." Waar de Bonzolaars weg is We liepen achter elkander, behoedzaam uitzieudo naar de modder en waterplasjes, die verraderlijk in donker lagen, om langs een rytje woon- huisjes voort te gaan naar het nommer, waar de voordeur op een kiertje het binnenkomen vergemakkelijkte Eeu buitensporig hooge temperatuur gaf het kleine kamerkachel tje, dat met blozende wangen ons ver welkomde Vriendelijke oogen zageu door een brilletje tot ons en twee hoog- roode wangen vertoonden een geteekende kleur, een blos van ljjden, scherp afste kende bij den witten neus, waarboven de twee kijkers vragend staarden .Willen de heeren maar gaan zitten?".... .Zoo, is uw man zonder werk? En allang? Van Juli af?.... Dat is vreeselijk. En verdient hij heelemaal niets?".... .Gul- visschen, maar dat schiet niks op, ziet u, vandaag eens niks, morgen een paar en Ik moest noodig versterkende middelen heb ben, maar waar moet het van komen Je bent al bly als je een droog stuk brood hebt". koopvaardijschepen onder de Nederlandsche vlag door zyne oorlogsvaartuigen heeft laten opbrengen en de bemanning in de gevange nis werpen, treedt, blijkens het boven weer gegeven verslag, weer eens op als pleitbe zorger van de beleedigde regelen van het volkenrecht. Wy kennen die taal uit de arti kelen van zijn lyfblad Constitutional en uit vroegere manifesten van hem. In December 1902 vaardigde hij b.v. na de beschieting van het fort te Puerto Cabello een proclamatie uit, waarin hij zeide.Op nieuw hebben de boosaardige vreemdelingen een schanddaad begaan, nu tegen de stad Puerto Cabello. De beschieting van deze havenplaats door de gezamenlijke vloten van Duitschland en Engeland, zonder vooraf gaande oorlogsverklaring en zonder dat een dor formaliteiten vervuld was, die door de interna tionale wetten worden vereischt bij de tenuit voerlegging van een dwangmaatregel, staat ge- lyk met een aanslag, niet enkel tegen de regee ring en het volk van Arenezuela, maar tegen de grondbeginselen der beschaving, tegen dc natiën die eigendommen bezitten in die haven, en die het meest volstrekte recht hadden, dat men de in zulke gevallen noo- dige vormen tegenover hen in acht nam." Betooging tegen Nederland. Reuter seint uit Willemstad In brieven uit Maracaïbo wordt medegedeeld, dat aldaar op 14 dezer een botooging werd gehouden tegen Nederland. De leden van den Raad leidden de beweging, aan welke door een groote menigte werd deelgenomen. Alle Duitsche (Nederlandsche?) winkels te Mara caïbo zyn gesloten. De oorlog verklaard? Reuter seint uit Londen De Londen8chc avondbladen hebben onder dagteekeniug van 17 Dec. uit Wasliingtou het bericht ontvangen, dat aan den gezant van Columbia uit Venezuela is gemeld, dat dit land den oorlog heeft, verklaard aan Ne derland, wegens de inbeslagneming vau Vonezolaansche schepen. De krach in den diamanthandel. Het is thans gebleken, dat het door S. uit Londen afgezonden pakket inderdaad eene groote waarde bevat, n.1. f 23,000 aan dia mant, f 2000 aan gold Hierin schijnt intus- het geliecle actief vun den gefailleerde te bestaan. - De eerste Ned. fabriek van kunstzijde borduurgarens enz., directeur de heer Dam mers, in de Turnstraut te Amsterdam, is iu den afgeloópen nacht geheel door brand vernield. Schending telefoongeheim. Tegen de telefoonjuffrouw, te Amsterdam, die een verslaggever van het Nieuwsblad vau Nederland in de gelegenheid stelde ge sprekken tu8schen anderen af te luisteren, werd gisteren drie maunden gevangenisstraf geëischt. Dc verslaggever, die het meisje duartoe had overgehaald, blijft jammer genoeg buiten schot. Stuurlieden-examens. 's Gravenhage, 17 Dec. Geslaagd voer groote stoomvuurt dorde stuurman, de hoeren G. K. Krijgor. J. Lodewyk en J. W. Muller. Aanklacht tegen een burgemeester. Gister, Donderdag 17 Dec., is voor de rochtbunk te 's-Hertogenbosch de zaak be handeld van J. F. M. D., burgemeester van Best, beklaagd ter zake dat: hy op of om streeks deu 7den Mei 1908, te Best, opzette lijk de by art. 35 der wet op de Bedryfs- belusting (2 Oct. 1893 Staatsbl. 149) opge legde geheimhouding schendende, in een ver gadering van den raad der gemeene Best, een of meer raadsleden heeft medege deeld dat, en tot welk bedrag, of tot welk bedrag ongeveer,, de wed. A. de Wert iu do bedrijfsbelasting was aangeslagen, welke feiten hem uit hoofde van zyn ambt van burgemeester van Best gebleken waren uit het kohier no. 2 dier belasting, dienstjaar 1907/1908 van de gemeente Best, zulks zonder dat die mededeeling voor de uitoefe ning van zijn ambt in dienst van het ryk vereischt werd althans, dat het aan de schuld van hem, beklaagde, te wijten was, dat de by gemeld art. opgelegde geheimhouding werd geschonden doordien hij, hoogst onvoorzichtig en roekeloos, bovenbedoelde feiten uit ach teloosheid cn onnadenkendheid aan een of' meer raadsleden by het vaststellen van den hoofdelyken omslag voor de gemeente Best, heeft medegedeeld. Ingekomen voor Spiekman. Van het Instituut f0.50; N. W. B. te V. f0.50; K B. 1'0.25; J. E. f0.50. lied. VI. BI. Marine en Leger. Gerepatrieerd uit Oost-Indië en geplaatst in de rolle van Hr. Ms. wachschip te Willemsoord hoofd machinist J. J. van Wijk. «Ja, ze heeft van morgen nog bloed gespogen en als het zoo voort gaatAch, heeren, m'n dochter moest zoo noodig melk én eieren gebruiken'f komt niets in en daar gaat ze niet van vooruit; h'r longen zijn erg aangedaan en bier't is hier veel te bedompt voor d'r gestelde dokter heeft 't ook al gezegd, m»arOf u ons beleedigt met zoo'n kaart O, volstrekt nietu zal wel merken dat het noodig is, niet waar Vriendclyk dank.... Moet ik met die kaart 't gebouw korneu Ik zal maken dat ik op tyd ben Goeden avond, beeren. Nog maals dank De eerste kaart voor de kerstuitdeeiing werd hier overhandigd en de frissche avond lucht deed ons goed, na dezen eersten blik in een woning, waar een ongelukkige lijde- res, een oude moeder, oen werklooze hulp behoevend vertoeven, wachtende op verdien sten of particuliere liefdadigheid. lu do Oudo Kerkstraat verdwonon we in een pypcnlaadje, de adjudant voorop, vrij moedig stappende langs de kleine ruitjes naar de deur die ons binnenvoerde in een koud, somber vertrek, waar de lamp eeu klein vlam metje liet flikkeren, waardoor de groote re clameplaten van een margarine- en beschuit fabriek als wandversiering onvoldoende uit kwamen. Niemand thuis dan de poes, die bij de vuurlooze kachel zich een avonddutje veroorloofde. Een andere buitendeur werd nu geopend en een oude grijsaard strompelde ons tege moet, verwonderd ziende en zichtbaar bevende. .Hoe gaal het, ouwe heer «Wat zal ik u zeggen, heeren.... de ze nuwen, de zennwen al maar in het hoofd medicijnen geven nietseen glaasie water wil nog wel eris helpenIk zit hier al leen, alle dagen soms alleen en dan ben ik dikwyls zoo verdrietig over den dood van m'n vrouw, die ik zoo mis M'n jongens Die zijn de denr uit, naar bet spoor; mis schien «lat er nog eeu pakje te dragen ia Bargerlijke Stand gemeente Helder, Van 45 tot 47 December. ONDERTROUWD: N. Benssehop en C. Krijn. A. Menschaart en C. C. Ricmers. H. J. Riemers en T. Abbenis. J. Kroon en A. Ruiten. W. II. Faas en J. H. Lagervelti. GETROUWD: W. S. Sipkema en F. Zaatman. H Kwast en C. F. Selling. J. v. d. Vliet en J. C. Keijier. BEVALLENM. E. Bontekoe geb. v. <1. Vlies, z. J. Penning geb. v. Zuylen, i. H. van Hengst geb. Bruin, z. J. G. Goos geb. Jongman, z OVERLEDEN: J. P. Quant, 6 d. Vigscherijberichten. Nieuwediep. 45 December. Aangebracht door 45 korders -40 stuks groote tong per stuk 75 cent, PO middelmatige tong per stuk 40 a 50 r ent, 50 kleine tong per stuk 45 cent, '24 innnd kleine schol per mand t 3,50 a f 5, 8 mand schar per mand f 2,25. lij Dec. 5 korders te zamen met 40 stuks groote tong per stuk 75 cent, 60 middelmatige tong per stuk 45 cent, 40 kleine tong per stuk 15 cent, 44 mand kleine scbol per mand f 3 a f 5,50. Door garualenvisschcrs aangebracht 80 mand schar per mand f 4,25 a f 4,75. 47 December. 40 korders met 40 tot 20 stuks groote tong per stuk 75 cent, 40 tot 441 middel matige tong per stuk 40 a 50 cent, 10 tol 20 kleine tong per stuk 45 cent, 4 tot 3 mand kleine schol per mand f 3 a f 5, 1 tot '2 mand schar per mand f 1,25. Door garnalenvisscliers aangebracht 440 mand schar per mand f 0,90 a f 4,'25. 48 December, v.m. 8 uur. Niets binnen. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Celcbcs arriv. 47 Dec. van Java te Amsterdam. K. Willem II, v. Java n. A'dam, pass. 17 Dec. Perim. Kon. West-Indische Maildienst- Pr. Will. I arriv. 43 Dec. van A'dam te Paramaribo. Pr. Will III vertr. 10 Dec. v. Paramaribo n. A'dam. Koninklijke Hollandsche Llotd. Sindorn, van R'dam naar Java, vertrok 47 Dec. van Marseille, Solo, v. Java n. R'dam, vertrok 17 Dec. v. Marseille. Wilis, v. lava n. R'dam, puss. 10 Dec. Kaap del Anni. Marktberichten. Schagen, 17 Dec. Aangevoerd 0 paarden f a 0veulens I a ossen f 0 a 0, 0 stieren f 0a 00 duiveu f0 a 7 geldekoeien fll0ul40, 55 vette id. f 160 a 285, 10 kalf koeien f 160 a 215, 2 vaarzen f 100 a 110, 0 hokkelingen fa graskalveren f a ,20 nuchtere kalveren f 10 a 23, rammen f u 2020 schapen (overhouders) f9 a 20,50, 250 vette schapen f 20 a 29,—0 mager id f a 0 lammeren f 0 a 0,bokken en geiten f a 8 magere varkens f 10 a 12, 60 vette id. per Kg. 40 a 45 ct., 50 biggen f 6,a 10,konijnen f0.a 0.kippen 0.zwanen I 800 Kg. boter f 0,00 a 0,65, 1500 kipeieren f5.a 5,50, —0 eenden dito f0,a 0, per 100. Kostelooze Arbeidsbeurs. Ned. R.-K Volksbond, Molungracht, Helder. Voor ieder toegankelijk. Bieden zich aan2 losse werklieden, 1 schoenmaker. Zitting alle werkdagen 78 uur 's avonds. Advertentiën. Ondertrouwd Abraham Menschaart Catharina Cornelia Riemers. Rotterdam, Helder, 1 17 December 1908. Hendrik Jan Riemers en Trijntje Abbenis. Helder, 17 December 1908 Huwelijksvoltrekking 31 December 1908. Getrouwd W. S. Sipkema en F. Zaatman. 17 December 1908. Ondertrouwd Willem Hendrik Faas eu Johanna Hendrika Lagerveld. IJmuMen, Helder, t Huwelijksvoltrekking7 Januari 1909. GeborenJohanna Helda Adriana, dochter van J. C. DE ROEVER en A. DE ROEVER Vkrhbij. Amsterdam, 13 Dec. 1908. De oudste past nu goed op; hy heeft beter schap beloofd en ik kon m toch de deur niet weigeren Hij had al drie nachten onder den blooten hemel geslapen en dat, ja, dat was wel wat hard De kleinste is ook veel niet thuis 't is hier niet zoo gezellig, begrijpt u, en dan gaat-ie nog wel eens nuar een buurman, waar-ie 'm mag warmen in .den stal, achter de koeienWaar we van loven Als de jongens wat verdienen en anders We m&ggen gelukkig hot over geschoten eten halen van het Weeshuis, muur as 'r niks is.... Verleden week heb ik in twee dagen niet gegeten, niets, heelemaal niets gehad «Maar waarom bent u dan niet naar ons toegekomen, beste vriend Ik ben niet zoo vrij, meneer en daarby Tranen biggelden over zijn wangen en aangedaan stamelde de oude raau herhaalde lijk het woord .dank voor de kaart, %dïe hier zeker in goede handen kwam. Bij een weduwe vau 73 jaar, met een in komen van 75 cent per week werd eveneens een kaart bezorgd, om vervolgens in een woning te bomen waar een bejaarde vrouw ziek te bed lag, liefderijk verzorgd dooreen buurman; beide oudjes moeten ieder leven vau 75 cent, waarvan af moest 50 cent huur. De adjudant sprak beiden op treffende wijze aan, God smeckende om herstel der vrouw, die eerbiedig de handen vouwde, terwijl haar oude verzorger het hoofd ont blootte en znchtend het .amen" bevestigde Een knappe weduwe met een dochter, de laatste buiten betrekking wegens zwakte, dio 50 cent van de Touwbaan en 50 van de kerk genooten kreeg en daarvan nog aan de arme buren een stuk brood mededeoldc, kreeg natuurlijk ook een kaart. «Juapje en Kees", gaan jullie eris naar buiten, dan kunnen dc beeren zitteu," aldus eeu nog jonge vrouw, wier huisje in een moddersteegje naast nog zoo'n krotje stond eu die, nadat twee knapen waren vordwenen, Op den 17den December overleed te Amsterdam in het WUhelmina Gasthuis, onze geliefde zoon en broeder Jacob Pronk, in den ouderdom van 44 jaar, Namens zyn bedroeide Moeder, Broeders en Zusters, Wed. J. PRONK. Ê:pp»-We,P— D. PRONK. M. C. PRONK Katf.r. Helder, 18 December 1908. W. S. SIPKEMA cn F. SIPKEMA- Zaatman, betuigen bunnen hartelijken dank voor de velo blyken van belang stelling bij hun huwelyk ondervonden. Helder, 18 December 1908. Dankbetuiging. By deze betuigen wy onzen harte lijken dank aan den Weled. Zeergeleerden Heer Dr. GROENENDIJK en de Wyk- verpleegster J. VAN DER KAM, wegens de onvermoeide zorg en toewijding ge durende de ziekte van myn Echtgenoot. Wed. J. vERBERNE Wii, i>ebobr en Familie. Heldor, 18 December 1908. gebouw PALMSTRAAT. Belangstellenden, welke de feest viering met de kinderen der Zondags school wenschen by te wonen, worden opmerkzaam gemaakt dat alleen ouders en daarmee gelljkstaanden mits voorzien van toegangsbewijs kunnen worden toegelaten. Jongere personen zonder bijzondere vergunning worden niet toegelaten. Mogelyk door hen te presenteeron toegangskaarten zyn niet geldig. Toegangsbewijzen worden afgegeven in het gebouw Palmstraat op Maandag 21 December a.s., des avonds van 7—9 u. HET BESTUUR. Dip. C. W. RUSTING. op Maandag 21 Dec. 1908, des avonds 8 ure, in 't Casino-gebouw, met welwillende medewerking van Mevrouw Pk M. HUIMKRËHS, (Eere-lid dor Veroeniging), te Alkmaar, Sopraan, eu den Heer JOH. BKANDS, alhier, Piano. JS^L. HET BESTUUR. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. D.V. Zondag 20 December voorm. 10 uur en '8 avonds half zes, Ds. J. D. J. IDENBURG, Herv. Predikant te Amsterdam. ZONDAGMIDDAG «an 1-2 gecostumeerde wedstrijd. Van 2-37. i H. V. B. XI - VLINDERS. „WIBNUBST" speelt. TIEN CENT. blijkbaar verlegen vertelde hoe zy alleen moest werken om haar gezin staande te hou den. Het goedo mensch was hardhoorend (we hadden al vjjf doove menschen ontmoet «- en antwoordde soms geheel verkeerd op de vragen die haar gedaan worden. *lk ben heelemaal niet ontevreden over m'nlot: allo dagen werken dat je d'r krom van wordt Maar de lieve Heer heit nog altoos voor ino gezorgd en daar ben ik 'M dankbaar voor." «Bid o wel eens Alle avonden, meneer, er staat geschre ven, dat men niot alleen van brood kan leven, inaar ook de werken Gods moet ge- den kon." Vandaar kwamen we in een snoepwinkel, een snoepwinkeltje afgezonderd op een merk- waardigen stand diep verscholen in oen smal straatje, waar de toegang met hooge laarzen gewenscht is, on waar steenen en kuilen de eventueele koopere laten springen. liet bulletje aau do deur tingelde nog toen we goed en wel zaten in een allerliefst klein kamertje, waar een knappe weduwe door een lang verhaal haar omstandigheden bloot legde. Haar man vertoefde in Mecr- «n-berg, krankziunig geworden door aanhou dende zwaarmoedigheid over de toekomst, waarvan !iy niets dan zorg en armoe ver wachtte. Zy, zijn vrouw, een ziekelijke, zwakke vrouw, had hom zoolang mogelyk de achadnwzyde van het leven verlicht door een zekere welvaart te toonen, die in werke lijkheid niet bestond. Al kryg ik alleen maar wat brand, meneer, -dan ben ik dankbaar. M'n kacheltje is soms zoo koud on als ik denk aan den winter Ik zal u bij voorbaat maar bedanken Een bepaald arm, maar toch nog geestig moedertje was de vrouw die ons binnen liet met een «Past er op, heeren, 't is hier alle maal elletriekeen larapie heb ik niet, alt» dat pitje daareen klok heb ik ook nietja, kijkt uwes m'n boeltje maar lens goed rond, geneer je nietdaar, in in 't District Helder. Voor de op 22 December n. s. te houden stemiiiiii»' voor een lid der Provinciale Stoten (vacature C. 8. Jaring) stel den bovengenoemde Kiexver- eenigïngen Candidaat, den HoogEdelGestr. Heer Hoofd-Ingenieur der Marine. Een man krachtens zijn ambt uitxtekepd in de Stoten op zijn plaats. Met aandrang hevelen wij U dezen Candidaat aan en noo- digen U beleefd doch dringend uit, door uw stem deze candi— datuur krachtig te steunen Namens de Besturen Het adres van den Officier van Gezondheid der Zeemacht, belast met den BUITENDIENST. Is van at Heden Stationsweg No. 6. VERLOREN een STROPDAS met gouden speld. De eerlijke vinder zal beloond worden. Adres: KANAALWEG 152. VERLOREN een PORTKMONNAIE, inhoudende ruim f14.—De eerlijke vinder, die dezelve terugbezorgt, zal beloond worden. Adres Wed. Blokker, Bonselaaarsw. 11. VERLOREN een üaniliiiol'. Verzoeke terugbezorging, tegen belooning, bij J. J. M. SMIT, Kanaalweg 137. z.g. zonder waarde. De 1ste Luitenant-Kwartiermeester, toegevoegd Officier, zal op 7 Januari 1909, te 12 uur 's middags in bet gar- nizoens-kleedingmagazyn te Helder in bet openbaar verkoopen eene party goederen, zg. zonder waarde. De verkoop heeft plaats bij inschry- ving, volgens de voorwaarden, welke ten bureel© van den Administrateur van voornoemd magazijn ter lezing liggen, alwaar tevens mondelinge inlichtingen kunnen worden ingewonnen, nopens de hoeveelheid der goederen. Op deze voor waarden wordt in het byzonder de aan dacht gevestigd. De aanbiedingen moeten geschieden op gezegeld papier en op den dag der verkooping vóór 12 uur middag, wor den gestoken in eene verzegelde bus, daartoe in bedoeld magazijn aanwezig. De goederen zyu in dat magazyn te bezichtigen op 6 Januari, 's morgens van 8—12 uur en 's middags van 1—4 uur, en op den dag van de verkooping van 8 10 uur voormiddag. De 1ste Luit.-Kwartiermeester, W. B. SLOTBOOM. Gevraagfl met 1 Februari of eerder: een nette Dienstbode, vau goede getuigen voorzien. Zich te vervoegen Zaterdagavond tus- schen 8—9 uur, LOODSGRACHT 30. dat hokkie slaap ik ziet a wel, 'n ranm- pie in de bedsteeja, 't ziet r knappies uit, maar 't is ook 't eenigste wat 'n arm mensch bezitVindt u 't hier niet ge zellig Dat kolfiepotje zingt zoo aardig hé 't is maar een beetje prut, snapt u uu daar kan ik twee dagen mee doen Pas op bet opstappic, heeren, denk er om, 'l is hier allemaalarmoed, dacht ik in stilte. Nog een aantal arme menschen werden opgezocht en gevonden in een vaak diep treurigen toestand geen werk, veel kinderen, hier en daar gebrek aan voeding, kleeding, brandstoffen, enz. enz. Zieke vaders en moe ders, niet in staat om te stryden voor hun bestaan. Gebrekkige stumperds, idioten, lam men en andere sfhankelyken. Jonge vrouwen, te midden van kommer en zorg, dagelijks iu een omgeving van uitgehongerde, magere kinderen die bitter schreien om voedsel 't Is maar een in -.vogelvlucht", lezers o, we moeten zoo beknopt zyn en toch is er zooveel .stof* om u een denkbeeld te geven van het huisbezoek, dat begonnen werd in het oudste gedeelte van Helder een lang durig onderzoek, hetwelk vervolgd wordt in andere wijken dezer gemeente en waarvan we u in een volgend uummer nog het een en ander hopen te vertellen. Uitslag Collect e-p o 11 e n. Einde Weststraat Havenplein Westplein Koningsplein Spoorstraat Nieuwebrug Totaal f 12.80 (1 dag). 12.52 (2 dagen). '22.89 (3 dagen). 26.71 (3 dagen:. 34.51 3 dagen). u 18.47 (3 dagen). f 127*90

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 5