KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna* No 8741 Woensdag 23 December 1908. 36ste Jaargang. Nieuwjaarsgroet. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. BureauSpoorstraat. Telefoon 59. BareanKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT a Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 i Zondagsblad 37' 46 f0.76 Modeblad 55 65 f 0.90 I Muzik. Bloemlez. 60 85, f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar21 Vignetten 'en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adwertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Wegens de Kerstdagen zal ons blad, in plaats van Vrijdag 25 December, een dag te voren verschijnen. Ons blad zal alsdan op Donderdag, op den gewonen tijd, ver krijgbaar zijn aan het Bureau en aan de Depots. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge- noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. DE UITGEVERS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnements geld Vliegend Blaadje en Zondagsblad, 4e kwartaal 1908, te willen overmaken per Postwissel of in postzegels vóór 5 Januari a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2'/s cent beplakt te worden, a» Aan onze abonné's in het Bui- tenland wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld te willen overmaken. DE UITGEVERS. Over het algemeen schenkt de pers meer aandacht aan (Jastro en Venezuela, dan de zaak wel waard is. Verwikkelingen met Venezuela hebben al zoovele staten gehad 't is geen nieuws als een staat, nu Nederland, reprasaillemaut- regelen gaat nemen De heele zaak zul wol zonder bloedvergieten van onzen kant af- loopen naar wij vermoeden langs diplo- matieken weg worden afgedaan. 't Waarschijnlijkste is eon revolutie in Vene zuela, een nieuwe president en herstel van den toestand van vriendschappelijke verhouding als voorheen. De Vereenigde Staten hebben zolf al to kennen gegeven dat zij bij voor baat een dergelijke verandering van bestuur, zouden erkennen. Wij moeten verder afwach ten. Custro is te Berlijn on speelt daar het uit-zijnde-koninkjehij laat de dubbeltjes rollen. Van een oorlogsverklaring van Vene zuela gelooft meu ook in de omgeving van (Jastro niot, wijl het bericht over Columbia was geseind, welke staat niet op goeden voet staat- met Venezuela men denkt aan een politioken zet van dat land, teneinde Vene zuela onaangenaam te zijn. Trouwens, met welke middelen zou Venezuela een oorlog beginnen De Brusselsche „Independance" vindt het idee alleen al belachelijk. Daaren boven Nederland zal geen troepen aan land zetten, dat schijnt een overeenkomst te zijn met de Vereenigde Staten. Aan een omwen- toling in Venezuela geloofde men in C&stro's omgeving ook al niet. Doch te dien opzichte schijnt men met opzet wel wat al te onge- loovig te zijn. Aan de Londensche bladen wordt uit New- York geseind, dat volgens aldaar ontvangen berichten de toestand te Caracas nog hoogst ernstig is. De betoogingen tegen Castro en zyn regeering dragen een zeer vijandelijk karakter. Voortdurend stroomen de bewoners van de omstreken naar de stad en langs de straten beweegt zich een opgewonden menigte. Ten bewyze echter, dat al deze manifesta ties slechts gericht zijn tegen de regeering, wordt medegedeeld, dat er geen enkele be tooging plaats had voor de gezantschappen of de woningen van buitenlanders. De berichtgever van de „Times'1 te Was hington deelt mede, dat uit de Vereenigde Staten groote hoeveelheden oorlogsmnnitie worden gezonden aan de rovolutionnairen. Men zal goed doen de latere ingekomen berichten te raadplegen. Het deserteeren der 50 man van het vreem denlegioen in Algiers de hoofdleider der deserteurs heeft zich inmiddels aangemeld heeft alweer aanleiding gegeven tot on verkwikkelijke beschouwingen. De aanvoer der der muiters is, zegt men, een gewezen Duitsch artillerie-officier en door Duitschers moet de vlucht van deserteurs in 't algemeen begunstigd worden. Zelf9 spreekt men van een maatschappij, gevestigd te Aken of Keu len, die de desertie zou aanmoedigen doch de Duitsche bladen wijzen de laatste beschul diging beslist af. Overigens doen aij heel wijs met te verklaren dat de desertie zaak is, die Frankrijk alllcen aangaat. Turkije heeft zyn parlement dat feestelijk door den Sultan geopend is. Konstantinopel was ter gelegenheid der opening van het parlement, in feestdos. De rijksbnreaux en verschillende particuliere in stellingen waren gesloten en een vrooljjk ge stemde menigte bewoog zich langs de straten. Alle bladen bevatten hoofdartikelen, in welke de dag van gisteren, do dag waarop feitclyk het eerste Turksche parlement bijeen is ge komen, wordt genoemd het begin van een nieuw tijdperk, veelbelovend voor dc toe komst van het OttomaaDsche ryk. In zijne troonrede zeide do Sultan, dat hy reeds dadelijk na zijn komst aan de regeering eeu parlement had bijeengeroepen, maar dit voorloop.ig had gesloten tot de volksontwikke ling op een hoogcr standpunt zou zyn ge komen. Nu de toestanden, door zijn krachtigen arbeid, en voornamelijk door de oprichting van vele scholen, zyn verbeterd heeft de Sultan besloten de grondwet weder in te voeren en opnieuw een parlement byeen te roepen. Do Sultan besprak daarna de af scheuring van Bulgarije, Oost-Koemelië, Bosnië en Herzegowina en deelde mode, dat het parlement zich zal hebben bezig to houden met do financiecle quaestie, het herstel van het evenwicht op de begrooting, de uitbrei ding van het aantal scholen, de uitbreiding on reorganisatie van leger en vloot, on de bestudeering der wetsontwerpen, die do regeoring aan de kamer zal voorleggen. Ton slotte zeido de Sultan .Ons verlan gen, dat het Iiyk naar de bepalingen der Grondwet zal worden geregeerd, is vast en onveranderlijk". In den Oostenrijkschen Rijksraad werd na afloop van de debatten over de inlijving van Bosnië on Herzegowina na sluiting der be raadslagingen een motie van prins Lichtcn- steiu, waarbij de bchaudeling van hot voor stel tot inlyving dringend werd veiklaard, met een meerderheid van twee dorden dor stemmen aangenomen. Een motie van den Slaveenschen afgevaardigde Susterchitz be treffende do vrijheden on de constitntioneele waarborgen aan Bosnië en Herzegowina te verleenen, werd oveneens aangenomen met een meerderheid van twee derden der stemmen. Een voorstel der sociaal-democratische groep strekkende tot het verleenen van een op democratische grondslagen berustende grond wet aan beide provinciën, werd niet aange nomen, daar aan de vereischte meerderheid vyftien stemmon ontbraken. Het ontwerp betreffende de inlyving werd .ar een bijzondere commissie verzonden. Het schijnt dat men voor oorlog tegen woordig meer gebruik maakt van andere wapenen van den boycot n.1. We zagen hoe Turkije daarmee Oostenrijk bekampte en hoe de bevolking trots de pogingen der Turksche regeering met kracht dat scherpe wapen hanteertnu lezen we weer dat de agitatie der Slavische nationaliteiten heelt geleid tot de oprichting van ecu verbond tot boycot van OoBteurijksche artikelen, tot welk verbond honderden Slavische vertegen woordigers en Russen zijn toegetreden. Men meent dat het verbond ook tegen de Duitsche waren zal ageeren. Het orgaan van den Servischen handel dringt er bij de regeering op aan dat het handelsverdrag met Oostenrijk- Hongarije tegen 1 Januari worde opgezegd. Een toloorlog is ook een oorlog, al vloeit er geen bloed. HELDER, 22 December. Bij Kon. besl. is benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, de heer C. Boorsma, thans leeraar aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool toBrielle, en do heer C- R. de Boer, thans tijdelijk leeraHr aan een Hoogere Burgerschool en onderwijzer aan eene Openbare Lagere School te Amsterdam. Wij vernemen, dat de collecte voor de tuberculoselijder P. Stuivenberg, gehouden op *8 Rijkswerf alhier, heeft opgebracht f 180.60. De lyder is sinds 2G November jl. opge nomen in het sanatoriam .Oranje Nassau's Oord" te Renkum. - Ten bate van de noodlijdenden te Cnra<;ao werd Vrijdagavond 1.1. door het corps Adel borsten en eenige leerlingen der H. B. S. alhier in „Casino" een lieidadigheids-uit- voeriug gegeven. Mevrouw Van Maanen Martin en het stafmuziekkorps der marine verleenden daarbij welwillend hunne mede werking. De zaal was flink bezet, zoodat zeker een goede recette voor het doel is verkregen. Het programma, dat uitgevoerd werd, was afwisselend en bestond uit instrumentale en vocale muziek, benevens eenige voordrachten. Het muziekkorps gaf eon drietal prachtig uitgevoerde nummers, vooral de fantasie de 1'opera .Jocelyn" van Godard was onver beterlijk en deed de aanwezigen in hooge mate van de goddelijke muziek genieten. Mevrouw van Maanen zong een zestal liederen, waarvan ,So willst du des Armen' van J. Brahms en .Slaapt toe van M. Verschuur, het meest in den smaak vielen. Een bloemenhulde was haar loon. Van het overige muzikale gedeelte noemen wij .Norwegischer Tanz van E Grieg, voor viool, violoncel en piano, dat zeer goed door 2 adelborsten en den kapelmeester Uazebroek werd weergegeven niet onverdienstelijk was de victol-solo van Accolaywegslepend en gevoelvol werd de Andante uit le vioolconcert van Mozart weergegeven alleraardigst was do vcrlolkiyg van de .Kinderaymphonie" van Haydn door een orchost van eenige adelborsten aangenaam en prottig stemmend klonken dc mandoline-serenades door een drietal personen gogeven. Tot afwisseling worden nog 3 voordrachten gokouden, de eerste, waarin Hcldersche toe standen beschreven werden kon ons, zoowel oin inhoud als voordracht niet voldoen, gun stig stuk daarbij af do twoede van X en IJ uit Cura^ao, dio was prettig en overschreed niet de grens der welvoegelijkheid ook de voordracht van .de Zelfmoordenaar" van Piet Paaltjens bezorgde het publiek eenige genot-gelijke oogonblikken, zondor iemand te ergeren. De Werklieden-Vereeniging ,De Een dracht' herdacht op feestelijke wijze de Zaterdagen 12 en 19 dezer in .Casino haar 5-jarig bestaan. Telkens was de zaal met leden en hunne families goed bezet. Tot opening hield de Voorzitter, de heer W. R. Zits, een rode, waarin hy zijn ingenomenheid uitsprak over de flinke opkomst en een overzicht gat van het doel en do werking der vereeniging. Den 23en Maart 1908 was dc vereeniging door 5 werklieden gesticht met het doel elkander onderling te stennen bij overlijden, ziekte en geboorte. Hoewel de vereeniging in den beginne veel tegen stand ondervond, bleef het bestuur toch voort gaan op don ingeslagen weg en had veel succes. Het begrafenisfonds in Juli '03 met 70 leden begonnen, telt thans 1100 loden on heeft by overlijden reeds f 2500 uitbetaald het ziekenfonds aanvankelijk 17 loden tel lende is gestegen tot 253 leden, en heeft sedert de oprichting ruim f 4000 uitgekeerd het fonds voor uitkeering bij geboorte be taalde sinds de oprichting bij gezinsvermeer dering f750 uit Hieruit blykt, dat .de Eendracht" nuttig werkzaam is geweest en door toetreding van meerdore leden kan de Vereeniging nog tot grooteren bloei komen. Na deze toespraak werd overgegaan tot uitvoering van het feestprogramma. Eerst kreeg men te zien een groep, beslaande uit 25 in het wit gekleede meisjes, die om hel vaandel geschaard waren en lustig uit volle borst hel Vaandellied" zongen. Het overige deel van den avond werd gevuld met het houden van komische voordrachten en do opvoering van een tweetal blijspelen, waar mede, blijkens het applaus en het gelach, de aanwezigen zich buitengewoon amuseerden. Ilmuiden, 21 December. In het volgend vooijaar zal de oude Rijks- vischhal verbreed worden tot op de breed:o van de nieuwe vischhal en voorzien van afgesloten pakruimten zooals die reeds in de nieuwe hal aanwezig zijn. Bij de dezer dagen gehouden aanbesteding was de heer J. Kok te Utrecht laagste in schrijver voor f 64.646. De raming was f74.000. De Velserponten. Onze berichtgever te Velsen schrijft ons Dat het met de ponten te Velsen nog niet gaat zooals gewenscht wordt, moge blijken uit eene medodeeling van den wethouder Fraus Netscher in de Gemeenteraadszitting van Velsen op Dinsdag 15 dezer. Deze heer deelde namelijk by de rond vraag aan de vergadering mede dat do stoom tram den vorigen dag ruim een nur werk bad goed op de pont te komen, waardoor niet alleen het verkeer met don tram veel vertraging ondervond, maar waardoor ook de vele voetgangers en rijtuigen gedupeerd werden. En toch wordt in offlcieelc rapporten steeds beweerd dat te Velsen een goeden overgang over het Noordzeekaal bestaat. DE WEEK. 20 December. Wie de voorspelling zou hebben gewaagd, dat er dagen zouden komen, waarop Neder land zich bevindt .a deux pas" van oorlog, niet met een sultan of ander .hoofd" in Insnlinde, doch wel degelykvan oorlog met een andoren StaatEn dat in zulk een tyd de Volksvertegenwoordiging, dag aan dag ettelijke uren vergaderend hot beeld zou zijn van slaperige en saai-soporilickc onverschilligheidde „profeet" ware mik punt geworden van twijfelzieke spotternij! Toch hebben wij nu zulke dagen achter den rug; Nederland gaat over lot .represaille maatregelen" ten aanzien van Venezuela. Neemt van wat de Venezolaansclie .vloot' moet heeten zoowat 't voornaamste. Wordt door senor Cipriano Gastro, te Berlyn het leventje van zieken doch niettemin lucullisch- smullenden millionnair leidend, voor „zee- roover" uitgescholden. Reeds duiken de ge ruchten op, dat vanuit Caracas eene oorlogs verklaring is verzonden. De gemoedsstem ming in het Nedcrlandsche Parlement blyft onbewogen; van .nationale opwinding' is geen zweem te bemerken, 's Middags, aan do borreltafels, wordt zéér-zwaar, zéér-diep zinnig .geboomd" over hetgeen .ons te wachten staat". Er wordt, na 'tzooveelste halfje zelfs gewed pro-en-contra Castro s kansen om gewipt te worden uit zijn dicta torschap. Intusschen schijnt het vuurtje van den opstand in de Z.-Amerik. republiek lus tigjes op te vlammen. En alles wyst er op, dat men de zaken in Den Haag met goed beleid heeft bestierd Gesteund door de adviezen van den minister van Staat eu Staatsraad mr. Asser, onzen Grotius der 20ste eeaw! heeilt de heer Van Swinde- ren alles wèl gewikt en gewogen alvorens te handelenDat Castro den Venezo- laanschen bodem „warm" begon te vinden, is thans zeer duidelijk. En de gevolgen van zijn bandelooze levenswijze waren hem dit maal welkome aanleiding om zich on de door hem verworven'schatten in veiligheid te brengen voordat 't gevaar hem dreigde van den weg op te gaan, dien zoovele Zuid- Amerikaansche .staatshoofden" onvrijwillig moesten .bewandelen"In alle stilte FEUILLETON. EEN ERFOOM. in Het eind was, dat Ella besloot met Wa ring te breken. Natuurlyk zou zy dan ook niet langer de vriendelijke gastvryheid van lady Mary mogen genieten, want zy twijfelde er geen oogenblik aan, of hare weigering om den heer Waring te huwen, zou met alge- meeno afkeuring worden ontvangen. Daarom moest Ella het huis verlaten, alvorens zij den stap deed, die Waring tydeljjk veel verdriet zou veroorzaken. Alleen op haar trouwe Debrisay zou zy kunnen rekenen, en ook deze goede vrouw zou zeker zeer verstoord op haar zyn. Heeft mevrouw Newburgh eenig geld nagelaten P vroeg lady Mary aan haar echt genoot, terwyl deze bezig was zyn toilet te maken. Ja een paar honderd pond, die dienen moesten om dadelijke onkosten te dekken. Waarom vraagje dit? Ella heeft mij verzocht je er naar te vra gen. Toen het arme kind hedenmorgen aan het ontbijt verscheen, zag zij er bleek en slecht uit, zij is zeer gejaagd en sy verlangt er naar, tegen den tijd van het Kerstfeest hier vandaan te zijn. Zy is voornemens voor eenigen tyd naar mevrouw Debrisay te gaan. Waarom trouwt zij dan niet terstond met Waring? Dit zou, meent ze, onbetamelijk snel zyn, na den dood van mevrouw Newburgh. Onzin, niets zou de oude vrouw meer genoegen doen, zelfs al was zy in den hemel, dan de zekerheid dat het huwelijk gesloten was. Wij moeten Waring laten komen, en hen reeds de volgende week laten trouwen. Ik wenschte het wel, riep lady Mary uit. Waar is Waring op het oogenblik Hij is naar zyn vroegere» voogd ge gaan, om zaken met hem te regelen, in af wachting dat Ella genegen is hem te ont vangen. Hoe eerder je hen laat trouwen, hoe beter. Het zal in elk geval goed zijn, dat zij spoedig vertrekt, want ik wil lord Finistoun by zyn eerste bezoek aan ons, feesleljjk ont vangen. Intusschen had Ella niet stil gezeten. Zy kondigde haar waarde Deb bot bezoek aan, onder voorwendsel, dat zy zich op de party, die lady Mary voornemens was te geven, als een sta in den weg beschouwde en ook om dat zij haar meer te vertellen had, wat zy niet kon schrjjven. Toen trachtte Ella haar moeilyken brief aan Leslie Waring samen te stellen. Dit was echter lastiger dan zy had gedacht. Zy dacht op dit oogenblik slechts aan de smart, die zy hem zou veroorzaken, maar hare vaste overtuiging, dat zy deed wat goed was, dat zy Waring zoowel als zich zelf van groot onheil zou bevrijden, deed haar blijven bij haar voorgenomen plan. Eindelijk was zij gereed, maar Ella wachtte met den brief op de post to doen, totdat sy veilig in de stad zou zyn. Tot dusver was zij uiet hare brieven altjjd schaarsch geweest, zoo zelfs, dat Waring zich hierover onge rust begon te maken, doch de droevige om standigheden waren voor hem een voldoendo verontschuldiging. Het was een grauwe, stormachtig* namid dag, toen Ella te St. Pancras aankwam, waar mevrouw Debrisay haar stond af te wachten. Lieve kind, je ziet er slecht uit. Kom in het rijtuig, zulk weer is niet geschikt voor je, stap maar gauw in, lieve. Ik wil eerst dien brief op de post doen, zeide Ella, terwijl bare lippen beefden. Geef hem my. O ja, heel goed, terwyl zy het adres bekeek. Je moet hem van alles op de hoogte houden. Dat uitstel zal den armen man niet aangenaam zyn. Ella gevoelde zich kalmer, toen zij onder dak was by haar eenige, deelnemende vrien din, doch zij schrikte bij de gedachte aan de bekentenis, welke zy moest afleggen. Wat zou zy moeten doen, waarheen zou zy zich wenden, indien mevrouw Debrisay weigerde haar bij zich te houden. Hier. zeide mevrouw Dobrisay, terwyl zy een klein tafeltje met een kop thee en een boterham naast hare vriendin plaatste, dit zal je goed doen. Vertel my daarna wat je te zeggen hebt. Ik bemerk helaas, dat je verdriet hebt. „Dat is zoo", stamelde Ella, die hare tranen slechts mot moeite bedwong -Ik heb besloten met Waring te breken". •En dat terwyl je binnen een paar dagen zijn vrouw zou zijn geweest, wanneer je grootmoeder niet zoo plotseling overleden ware Neen, ik wil niet naar je luisteren. Het is dwaas en slecht en ik had zulk eene handclwyzo niet van je verwacht. Dat moet ik je zeggen, lieve. De arme Waring had beter verdiend „Ik dacht wel, dat je boos zoudt zyn', zeide Ella, rm-iar ik kan het niet helpen. Ik kan hem niet trouwen of iemand anders. Dat leven valt my te zwaar". Maar denk je, dat het gemakkelijk zal zyn, wanneer je alleen blyft Ik weet beter. Het leven is moeilijk voor eene vrouw, die alleen staat. Wat kan je doen om je brood te verdienen Niet veel, maar ik heb goeden wil, en, ospreek niet zoo wreed, Dcb, ik ben zoo ongelukkig. De hemel beware my, zeide mevrouw Debrisay plechtig. Ik zou mijn lautste brood met je willen deelen, en dat zal ik ook, maar je moetje eerst een paar dagen bezinnen, voor dat je dit wreede plan ten uitvoer brengt. Dat is reeds geschied, zeide EUa, ter wijl zij haar hand op den arm van hare vriendin legde. Je hebt zelf den brief een uur geleden op de post gedaan. Je hebt mij dus gebruikt om hem dien slag toe te brengen Dat zal ik je nooit ver geven Dat zal dat moet je doen, riep Ella, terwijl zij hare vriendin omhelsde. Ik heb buiten jou niemand op de wereld, en ik kan dien man niet nemen ik kan waarlijk niet. En je hebt hem dat dus geschreven Dan zal hij je ook zeker willen spreken; en wanneer hij komt, laat hij jo dan tot inkeor brengen. Ik zal hem luinboorcn, wanneer hy komt, zeide Ella, en wanneer hy- er op staat mij aan mijn woord te houden, zal ik het gestand doen, maar ik geloof niet, dat hij het zal wenschen, wanneer hij mijn brief gelezen heeft. Do overgang van de groote weelde van het kasteel naar de eenvoudige woning van mevrouw Debrisay te Louden, was inderdaad zeer groot. Toch gevoelde Ella geen berouw over hetgeen zij gedaan had, hoewel zy vol komen begreep, dut zy hierdoor de vriend schijnt men vanuit Don Haag, zy 't dan niet ofliciëel natuurlyk, gesteund te hebben, kracht dadig en tactvol, de beweging, welke eer lang den heer Castro, in 't voor hem gun stigste geval, zal doen besluiten de rest zijner levensdagen aan de „cóte d'atur" te gaan aljjten. Wellicht slokt Monte-Carlo nog eens 'n brokje op van het te Caritcas, door den dictator .vergaarde" geld! Hoe 'tzy, de kans schijnt zeer groot, dat het geschil uit loopt op eene bloedeloozc en allen bevredi gende regeling, waarbij het van Cipriauo's dwingelandij verloste Vcneznela niet't minst gobaat zal wezen!Den hecren Van Swinderen en Asser komt in deze oprechte hulde en erkentelijkheid toe! De tegenwoor dige minister van Ruitenl. Zaken moge dan niet .spraakzaam" genoeg zyn jegens som mige persorganen: nog wat erg onder den invloed der muffig oudcrwetsche .traditiën," van het Buitenhof, hy toont zich, gelijk hy trouwens ook ruimschoots als diplomaat «leed, een bewindsman van kloek beleid en van 'eene omzichtigheid, welke niet onver- eenigbaar is met dc fierheid, waar de goedp Ilollandsche naam in het internationaal concert" aanspruak op maken kan 1 Over de jongste tfaits etgostos" der Tweede Kamer zal ik ditmaal bjjzonder beknopt zijn. Tusschen quantitcit en qualiteit van 't ge sprokene is een schril contrast. En dc ver gadering zelve was in zoo matte, lustelooze stemmingbeu en mot) van al 't speechen en luisteren, dat de geeuw der verveling Uwe kaken aantast bij 'thooren en lezen ervan Dc behandeling van Oorlog, tot vóór kort geleden het groote brandpunt van gansch de budgot-pratery, ze was nu byster, doodsch en onbeduidend, t Belangrijkst, en tevens 't heftigst, was de rede van den cholurisch-onstuimigen zeer geleerden mr. Van Idsinga, die ronduit verklaarde, eigen lijk .ft coutrc-coour" zyn stem aan deze begrooting te zullen geven. Hy vindt gene raal Sabron'a beleid verre van sympathiek. Kan zyn wrevel niet onderdrukken over dat ul-muar blijvende van het"t woord kan haast myn pen niet uit.... Van het .bly- vend godccltoZou liefst een niet officier als minister van Oorlog zien optreden; een inan, die zich mot zuiver-wetgevenden arbeid bemoeide, terwyl ecu opper-oliicier, byv. de chef van den Generalun Stof, dan de zuiver- militaire dingen zelfstundig zou kunnen be redderen. Wordt onder 't speechen, steeds driftigorspreekt vergramde, haost-kren- kende woorden over de wjjze, waarop de overste Romer (dio van promotie uitgesloten en prov.-adjudant gemaakt werd) z. i. is ge plaagd on onrechtvaardig bejegend. Schakelt die ontboezeming natuurlyk vast aan eene peroratie, welke de beoordoelingslysten broei nesten van onbillijkheid, willekeur en nog andere liefelijkheden meer noemt, 't Was te voorzien, dat minister Sabron door deze redo zou geprikkeld worden. Maar weinig had de Kamer vermoed, dut die houtorige, kurkdroge, ouaandoenlyk-lykcnde generaal Sabron zich eensklaps zou .ont poppen" als iemand, wiens ontroering zoo hevig is dat hij in zijn woorden blyft steken en men tranen voelt in zijn stemDat was, juist by een schijnbaar zoo koele figuur als dc heer Sabron lijkt, wel treffend En zeer zeker kreeg men den diepen indruk van het oprechte cn ook het tijngevoelende des gemoets van dezen bewindsman. Edoch, generaal Sabron is nu eenmaal militairist tot in hart en nieron Monsehen, levend buiten do sfeer van dat echt- en ouderwet'ch-mili- tairo, kunnen zich daar nu eenmaal geen juist begrip vun vormenTot do dougilcn van zulk-ocn behoort ongetwijfeld kloek- kordate, moedige rondborstigheid. En daaraan ontbreekt 't generaal Snbron niet 1 De Kamer weet volkomen- wat zy aan Z.Exc. heeft. Dat hy het .blyvend gedeelte* niet wenscht prys te geven. Ook, dal de Generaal jongens, die byv. geleurd hebben 4 k 5 M. le springen en <lii<relykrt een frissche wandeling van 'n 50 K. M. kunnen maken, wel voor tamelyk- geoefend wil houden, maar hij moet dcugdelyk weten, dat zij springen en liksch murcheeren kunnen Voorts dat de mi nister den landstorm als de basis onzer ver dediging beschouwteene zienswyze, waar over (naar ik ontwaarde) deskundigen zich nogal verbazen. Nu durft een .peramnskiet* over velerlei te schrijven, dat niet bepaald tot den kring zijner speciale studiën behoort, doch voor cn-aleer ik over militaire dingen ga .bespiegelen', moet er toch veel gebeuren Ik slip dus slechts aan in nederig-onzydigc en onwetende objectiviteit. Verderdat gene raal Sabron de 8000 leden der onderofficiers- vereeniging .Ons Belang" op gevoelige wyze .mores* zal leeren, bijaldien ze niet voor zichtig zijn met hun tegen alle discipline in- druischende kritiek De heeren dienen 't in hun oor te knoopen, want de generaal is by Mars niet een, die 't bij dreigementen laat 1Minister Sabron, die natuurlyk van verkorten len oefeningstyd niets hooren wil, heeft eindelijk zijn houding tegenover het geval-Romer bepleit met de ontroering waar ik straks op wees. Zyn uitlating dat de be- oordeelingslijsten der officieren .meestal nog veel te gunstig* zijn, zal wel voor een deel moeten geweten worden aan de verbitterde en geprikkelde stemming, waarin Z.Exc. ver keerde 't Ware anders een wei-bittere pil, het officieren-korps zoo eventjes te slikken gegeven Overigens is 't voor den onin gewijde natuurlyk uiterst moeielijk om over eene zaak als deze te oordeelen. Vaststaat, dat de inlichtingen, door den minister omtrent den overste R. verstrekt, den betrokken offi cier wol verre van aangenaam in de ooren zullen hebben geklonken In de wereld van 't militaire leeft men in een tijdperk van overgang Vele nieuwe denk beelden, meestal erop gericht om den •snorrebaard' van oud kaliber op de vlucht te jagen, winnen langzaam maar zeker veld. Een man als generaal Sabron, hoe ver dienstelijk en rechtschapen ook moet daar onwillekeurig zich tegen kanten. Hij en gen. Bergansius byv. zyn, ter eene zijde, evenzeer manneu van „denzelfden bloede" als de generaals Staal en Eland, de modern-derao- cratischen', ter andere Toch zal het nieuwere allengs zegevieren. Gelijk, om iets te noemen, generaal Sabron nu reeds moet toegeven, dat de bepalingen tenaanzien van verlof tot huwen voor officieren naar de verzamelingen van .antiquaria en curiosa* behooren opge borgen, zoo snel doenlyk Van sociaal-democratische zyde zijn nog enkele pogingen gedaan em de Begrooting van Oorlog te besnoeien, van welke po gingen men natuurlijk vooraf kon nagaan, dat ze vruchteloos zouden zyn. De heer Ter Laan wilde de 3de herhalings-oefening in 09 laten vervallende minister keek dien afgevaardigde met stomme verbazing aan Hij had die derde tot elf dagen ingekrom pen Nög niet tevreden Het amendement sneuvelde, evenals twee andore, 't eerste strekkend om geen cavalerie-kazerne in Noord-Brabant te bouwen, wat f 67.600 had geschoeid, doch dat met 67—8 werd ver worpen. En oindelyk ging de heer Van Kol, terwyl er in de zaal eeu heidensch kabaal was, van ongeduld en verveling, op z'n dooie gemak een amendement bepleiten, by dc Vestingbegrooting, om de forten bij Edam cn benoorden Purmerend niet af te werken, wat ruim 21/» ton zou hebbon besnoeid, 't Liep zóó erg, dat de heer Troel stra in den arm moest worden genomen om zyn vriend Van Kol tot zwygen te brengen. Eindelijk hield het galmend gebulder op En haastiglijk, met 48—21, werd t amen dement „ter griffie van de eouwigheid" ge deponeerd Ten slotte nadat de minister nog terecht verdedigd had het militair karakter van rt kranige korps maréchaussée (voor één maréchaussée zei hy o. a., is meu banger dan voor tien veldwachters werd Hoofdstuk VIII met 4817 goedgekeurd. En wel mag hier nog even aangestipt, hoe vriend en tegenstander als om strjjd buide brengen aan de waardigo en kranige wyze, waarop de minister zijn beleid heeft ontvouwd en verdedigd. Zulke blijken van waardeering doen goed in een tijd, dat de politieke hartstochten weer zoo vinnig, zoo dreigend gaan opvlammen 1 Teen het oogenblik aanlichtte der behan deling van Hoofdstuk IX (Waterstaat) waren... zeventig sprekers ingeschreven 1 En president Roëll verklaarde zich tot uitbundige schap van sir Kobert en lady Mary de eenige bloedverwanten, die na den dood van mevrouw Newburgh vriendelijk en deelne- nemend voor haar geweest waren had verbeurd verklaard. Den morgen, na bare aankomst by me vrouw Debrisay, nadat deze bedrjj vige vrouw haar alleen had gelaten om als naar gewoonte bare muzieklessen te gaan geven, trachtte Ella na te denken, wat zij nu moest doen. Den vorigen avond had zij by hare aan komst te Londen dadelijk een paar regels^ naar het kasteel gezonden, om baar goede aankomst mede te deelenzij kon dus eerst afwachten, wat Waring haar zou schrijven, voordat zy aan sir Kobert en lady Mary den staat van zaken meldde. De droevige uren gingen langzaam voorbjj. Ella kon zich geen denkbeeld vormen hoe hare tookorost wezen zou haar geest was als ver lamd door de onoverkomelijke moeilijkheden van het oogenblik. Eeist den volgenden dag zou zy den brief van Waring kunnen ver wachten. Waring vertoefde op dit oogenblik in Hamps- hire by den man, die vroeger zijn voogd was geweest. Het sloeg juist twee uur, toen zij naar de slaapkamer ging om eenig naaiwerk te halen, eu het geluid van de schel aan de deur, ge volgd door een stap in de andere kamer, haar deed veronderstellen, dat hare gastvrouw van hare lessen terugkeerde. Ella wilde haar huastig gaan begroeten, toen zij Leslie Wa ring herkende, die ernstig cn ontdaan by het raam stond. Goeden morgen, zeide Waring styf. Ik ducht wel, dat ik u thuis zou vinden. Hy kwam een paar stappen nader, tot waar Ella onbewegelijk met hare banden bevend, in elkaar geslagen, hein stond aan te staren Meent gjj ernstig, wat gij my geschre ven hebt? vroeg hy met doffo stem, terwijl by haar den brief voorhield. Ja, zeide zy. Dan heb ik het recht u te vragen naar do reden van deze plotselinge verandering. Waarom wilt ge my verlaten Ik heb u in mijn brief de geheele waar heid gezegd. Ik heb u ook geschreven, dat de wensch mijner grootmoeder en de dringendo omstandigheden van toen wij gehoopt hadden in een huwelijk met u toe te stemmen, iets dat ik anders zeker nooit gedaan zou hebben. Dat wist ik Ella, maar ik stelde ver trouwen in uwe belofte, om te trachten my lief te hebben. En nu gy u niet meer voor uwe grootmoeder behoeft op te offeren, zyt gy blyde, zoo spoedig mogelijk uwe belofte te verbreken. Gy hebt het recht booe op mij te zyn. Maar gelooft gij niet, dat ge gelukkiger zult wezeu met een andere vrouw, die u oprecht zou liefhebben en Niemand zal my ooit zoo lief goed toe schijnen als gy, en wanneer gy my verstoot, hoe zal ik dan kannen gelooven, dat een ieder my ooit zou kunnen liefhebben Voor u bestond daarvoor ten minste nog reden, en toch hebt gij niet van my kunnen houden. Liefde redeneert niet. Dan weet gy ten minste wal liefde is 1 risp Waring scherp uit. Waarom zyt gy zoo wreed Gij hebt myn leven verwoest Er lag eene zoo hartstochtelijke wanhoop in zijn stem, dat Ella er diep door was ge troffen. Zy wist, dat zij wreed en zelfzuchtig had gehandeld en dat zy in hooge mate schuldig washaar besluit wankelde. Wenachende zoo mogelyk goed te doen, stamelde zy Indien zoo ge wilt, zal ik mijn brief terugnemen, en mijn beat doen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1